Van Lear Black op zee omgekomen. Het woord is aan De Velser spoorbrug aangevaren. 48e Jaargang No. 14465 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 20 Augustus 1930 HAARLEM S DAGBLAD Z UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Robert peereboom. en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck f 03754, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (k°m der gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland 3,8754. Losse nummers 10.06- Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-57)4, franco per post Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN15 regels ƒ1.75. elke regel meer 0.35. Reclame* ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60^ elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs.' Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 0.25. elke regel meer 0.10, nitsL 4 contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- d1t nummer bestaat uit tien bladzijden. EERSTE BLAD Van zijn jacht gevallen? Wat hij voor Nederland deed. Hedenmorgen bereikte ons het volgende ontstellende telegram uit Baltimore, geda teerd 19 Augustus: s Van Lear Black, 'de bekende Ameri- kaansche millionair, couranteneigenaar en wereldreiziger is op geheimzinnige wijze verdwenen van zijn jacht „Sabölö" dat zich op twaalf mijl van Scotlandlight op New-Yersey bevond. Van Lear Black nam vaak op de hekafsluiting van de brug plaats, in een gevaarlijke positie. Men gelooft daarom aan de mogelijk heid dat hij bij een sterke deining over boord is geslagen. Na het bovenstaande Reu ter-bericht ont vingen wij tot op het oogenblik dat wij dit schrijven, geen nadere bijzonderheden. Een telegram van de United Press aan de Tel. dat ongeveer denzelfden inhoud heeft, vermeldt nog, dat John Kelly, de kapitein van het jacht, heeft verklaard, dat hij meent dat van Lear Black op de reeling van het schip zat, toen dit onverwacht door een hooge golf werd gegrepen; de eigenaar verloor het evenwicht en kwam in het water terecht. Het jacht bevond zich op een kruistocht ter hoogte van New Jersey op ca. tien mijl van de kust. Te zamen met schepen van de kustwacht wordt naar het lijk van den om gekomen millionnair gezocht. Herder: De ongelukkige, die met moed zijn ongeluk draagt, verschijnt tegenover het noodlot als een overwinnaar. Jk hen," zegt hij zwijgend, „grooter dan gij!" len, wereldvermaardheid bezorgde. En is het niet hoogst merkwaardig en getuigt het niet van datgene waarin ons land groot is, dat een Amerikaansch millionnair Geysendorf- fer en Scholte en het product van Fokker uit koos om hem op zijn wereldreizen te leiden? Van Lear Black was een pionier. De lucht vaart heeft evenveel behoefte aan groote vliegersals aan groote passagiers. Van Lear Black was een groot passagier. Met een grando geste bevorderde hij de luchtvaart. Elk van zijn enorme tochten over den aard bol was een krachtig propagandamiddel voor het verkeer door de lucht. Het is niet in ge tallen uit te drukken hoeveel zoo een man waard is voor de evolutie van de vliegerij. Maar een feit is het dat de naam van Lear Black op de groote massa een aantrekkings kracht heeft van dezelfde soort als bijvoor beeld den naam Lindbergh. En dat bewijst dat de drager van dien naam het recht heeft op onbegrensde erkentelijkheid van het ge- heele luchtvaartwezen. Van Lear Black heeft, vele honderden vlieguren doorgebracht in de cabine van zijn Fokertoestellen. In 1927 vloog de Amerikaan met Geysen- dorffer en Scholte heen en terug van Am sterdam naar Batavia. Het was de tweede Indië-vlucht na de historische onderneming van Van der Hoop en de zijnen. 15 Juni ver trok men en dertig Juni kwam men te Ba tavia aan. 23 Juli arriveerden de vliegers weer in Amsterdam. De Amerikaan en de Nederlanders werden ridders in de Orde van Oranje Nassau en kregen de zilveren me daille van de stad Amsterdam. Wanneer wij nu verder ons archief raadplegen, dan ko men wij in de jaren '28. '29 en '30 herhaal delijk de namen van Lear Black, van Gey- sendorffer en Scholte tegen. In hetzelfde jaar van de vlucht naar Indië werden rei zen gemaakt naar verschillende Europeesche centra, maar de eerstvolgende groote reis was die naar Zuid-Afrika. 14 Mei 1928 kwam het driemanschap in Londen bij elkaar en vertrok van Croydon. In Khartoem eindig de de reis, onderbroken door terreinmoei lijkheden. De H-NADP werd naar Holland teruggestuurd. Eind 1928 werd nog een tocht naar Vene tië gemaakt. Daarna ging de Amerikaan met Scholte en Weber naar de Vereenigde Sta ten. Een en ander had ten doel het houden van besprekingen over den aankoop van een machine. Van Lear Black kocht inderdaad een toesteL In de maand Maart van het jaar 1929 vloog Van Lear Black naar Kaapstad, in 1930 werd het toestel in Calcutta beschadigd waarop de courantenmagnaat een nieuwe Fokker kocht, waarmee naar Tokio werd ge vlogen. De Amerikaan had nog groote plannen. Met dit doodsbericht is echter de streep on der de lange lijst van vermaard geworden, reizen, gezet. Geysendorffer en Scholte kun nen worden teruggegeven aan de K LM. Een schitterende periode in de geschiedenis van de Nederlandsche luchtvaart is thans ge ëindigd. Voor ons land is dit doodsbericht wel van diepe beteekenis. Als er één buitenlander was, in ons land bekend en populair, dan was het toch wel van Lear Black. Hij was het die den naam Nederland, in den letter lijken zin des woords, tot ver buiten onze grenzen droeg, hij was één van degenen die onze vliegers en de Nederlandsche toestel- OVERSTROOMINGEN IN HET AMOURGEBIED. KOWNO. 19 Aug. (V.D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft een orkaan langs de Russische kust van den Stillen Oceaan groote verwoestingen aangericht. Tengevolge van. den hevigen regenval is de Amour op vele plaat sen buiten de oevers getreden en zijn vele dorpen overstroomd. In het dorp Marinskojo zijn velen omgekomen. De telefoon* en tele graafverbindingen werden verstoord. Scheepvaartverkeer en treinenloop voor langen tijd gestremd. Men schrijft ons uit Velsen: De Velser spoorbrug, de grootste draaibrug van Europa, die gedurende meer dan 25 jaar zonder noemenswaarde storing dienst heeft gedaan, is Dinsdagavond door een ernstige aanvaring buiten werking gesteld, waardoor zoowel het scheepvaartverkeer als de treinen loop wellicht voor langen tijd gestremd is. De haven van Amsterdam is derhalve niet meer uit zee te bereiken. Alleen de kleine vrachtbooten zullen eventueel door het reeds lang afgedankte Noord - Hollandsch Kanaal via het Nieuwediep de hoofdstad kunnen be= reiken. Omstreeks half acht Dinsdagavond werd de brug opengedraaid, juist toen aan beide kanten eenige vrachtbooten kwamen aan- stoomen of lagen te wachten. Aangezien de brugwachter het raadzaam oordeelde, de van Amsterdam komende schepen te laten voor gaan, liet hij het hiervoor bestemde signaal hijschen, n.l. een kegel met de punt naar beneden. Het stoomschip dat het dichtst bij de brug lag was het ledige Grieksche stoomschip „Amazon". Reeds vóórdat de brug geheel geopend was en het veilige signaal, een wit=zwart geblok te bal, was geheschen, stoomde het Grieksche vaartuig op de brug af. Juist toen de brug ongeveer halverwege geopend was, raakte deze door onbekende oorzaak stroomloos. Het gevolg was, dat de „Amazon" met donderend geraas tegen de brug voer, die terugweek en door den hevigen schok zoodanig ontzet werd, dat zij, ter halve breedte geopend, tusschen de contraforts vast bleef zitten. De „Amazon" week door den hevigen schok terug, voer met het achterschip tegen den binnen-steunpijler, om vervolgens door de aanraking met dezen pijler naar voren te schieten, waarna het vaartuig tegen het vaste brugdeel aan de Noi -dzijde botste, waardoor ook de vaste brug beschadigd werd. Het vaartuig kwam er betrekkelijk goed af. De voorsteven werd slechts licht beschadigd; door de botsing met den pijler was echter het roer verwrongen. De schade aan de brug teweeggebracht, op het oog onbeduidend, bleek echter zeer groot te zün. De brug 20 c.M. ontzet. Tot goed begrip van zaken zij hier vermeld, dat de Velser spoorbrug niet rust op een verticale as, doch op 43 zware ijzeren rollen, die op een cirkelvormige vlakke baan loopen- Een zware ijzeren koning in den pijler dient om de brug een draaibaar middelpunt te geven. Gebleken is, dat de brug geheel uit haar middelpunt is geraakt. De zes zware ijzeren bouten, waarmede de koning bevestigd is, zijn als rietstengels afgeknapt. De brug is als het ware 20 cM. weggeduwd, waardoor ook de ijzeren rollen van de cirkelbaan zijn geschoven. De koning is uit zijn metaal ge schoven, terwijl bovendien de twee zware werkassen, die dienen om de kracht der beide motoren op de kamwielen over te brengen, geheel zijn ontwricht. Met welk een gewel dige kracht de aanvaring moet zijn geschied kan men het beste beoordeelen, als men weet dat de brug, die 135 M. lang is, ruim 1400'.-' ton weegt! Het spreekt vanzelf dat het ongeval in de omgeving van het kanaal groote conster natie veroorzaakte. Het treinverkeer nu alleen over de Hembrug. Zoodra men op het station Velsen van het gebeurde kennis kreeg, werden natuurlijk spoedig de noodige maatregelen getroffen. Men heeft zooveel mogelijk nog de treinen, die de brug moesten paseseren laten loopen. De passagiers liet men nabij de brug uitstap pen en vervolgens over de brug. die zooals reeds werd gemeld, tot halve breedte was dichtgeslagen, loopen. Later op den avond werden de treinen uitgeschakeld, zoodat thans alle verkeer met het Noorden der provincie over de Hembrug moet geschieden. Voor het verkeer tusschen Velsen en Beverwijk werd een autobusdienst ingesteld. De Amsterdamschehaven van de Noordzee afgesloten. Erger zijn de gevolgen voor de scheep vaart. Reeds om 10 uur, dus 2 uur nadat het ongeval geschiedde, lagen 6 uitgaande en 2 binnenkomende stoomschepen vóór de brug. Besprekingen werden gehouden tusschen in genieurs der Spoorwegen en den heer Rede- ker, Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat over de te nemen maatregelen. Tot een resul. taat is men echter nog niet gekomen. In elk geval heeft men den afgeloopen nacht de toe stand zoo gelaten als hij was. Wij vernamen, dat getracht zal worden, de brug op te draaien opdat in elk geval de scheepvaart zoo weinig mogelijk belemmerd wordt. Voordat men er echter aan kan denken, de brug te draaien, zal eerst het gevaarte weer verschoven moe ten worden. Wij informeerden nog naar den tijd, dien men eventueel noodig zou hebben, om de brug weer geopend te krijgen, doch men bleef ons het antwoord schuldig. Een alge- heele reparatie zal echter wel eenige maan* den vorderen. Bij een bezoek, dat wij aan de brug brach ten, bleek ons, dat de spoorstaven op het uiteinde, waar de aanvaring geschiedde, ge heel zijn omgebogen. Aan de Zuidzijde zit het ijzerwerk vastgewrongen. waar anders een groote spenilg is. Deze uite-lijke schade is echter gemakkelijk te herstellen. De schade, die de scheepvaart op Amster dam door deze catastrophe dreigt te zullen ondervinden is natuurlijk enorm. Voor het goederentransport vooral zullen bijzondere maatregelen getroffen dienen te worden. (De vangst van bot in de Zuiderzee is op het oogenblik bijzonder overvloedig Als de Zuiderzee gedempt is Is het voor den visscher uit, Hij 's een schelvisch op het droge Met zijn netten en zijn schuit. Hij moet naar een ander baantje Dan de visscherij op zoek. Ik stond niet graag in zijn klompen Of zijn wijde Markerbroek. En de visch is blijkbaar tevens Met zijn droevig lot begaan, Om den visscher wat te troosten Biedt zij zich in massa aan De ansjovis is begonnen, Daarna deed de haring mee. Drommen kwamen aangezwommen In de oude Zuiderzee. Maar in deze laatste dagen Steeg de vangst toch wel het hoogst, Nu de bot er is verschenen Volgt een ware monsteroogst. En nu voelt hij in zijn botten Schrijnend zijn toekomstig lot, Nu de Zuiderzee gedempt wordt Vangt de arme visscher bot. P GASUS. Deze toto vertoont een duidelijk beeld van de beschadiging van het draaibare gedeelte van de brug. tn'de op'de foto 'zichtbare positie zit de brug 'onwrikbaar vast. Het Belangrijkste Van Lear Black omgekomen. Van zijn jacht gevallen en verdronken. (Ie blad, le pag.) De Velser Spoorbrug aangevaren. Ernstige stagnatie voor geruim en tijd, in spoor- en scheepvaart verkeer. (le blad, le pag.) Het woningvraagstuk. Sterke vermeerdering van het aantal middenstandsiooningen. (2e blad, 2e pag.) Moordaanslag op een politieambtenaar in Lithauen. (2e blad 3e pag.). ARTIKELEN: (le blad, le pag.) R. P.: De Europeesche roeikampioenschappen. Een nabeschouwing. (2e blad, le pag.) (Voor de laatste berichten zie men dc 2e pag. van het le blad). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN fctjre haren niei oerven! j J tofltn m m Fl I J.OÜ ProtpiMvt fik J. HAARLEM, 20 Augustus. Luik Er zijn dingen, die wij in het algemeen beter doen dan de Belgen. Er zijn daaren tegen ook dingen, die zij beter doen dan wij. Vergelijkingen tusschen naties, als men ze on bevooroordeeld maakt, leiden trouwens altijd tot deze slotsom. Verwonderlijk is zij hcele- maal niet, want verschillende landaard leidt tot verschillende voorkeur en ontwik keling. Een Belgische voorkeur In het licht- stel lend. moet ik als Hollander erkennen dat de Belgen de „grand geste" in stedenbouw beter gevoelen en uitvoeren dan wij. Ik ben enkele dagen in Luik geweest, dat ik nog niet ken de. Het is hun derde stad na Brussel en Antwerpen. Het kenmerkt zich evenzeer door wat ik liefst het groote gebaar noem. Het is breed, royaal van aanleg en uitbouw. Het bezit vele groote pleinen en parken, een breeden ringboulevard, prachtige breede Maasbruggen, wijde vergezichten. Het is een oude stad, maar na dc normallscering van de Maas heeft men niet alleen de verdere uitbreiding van de stad royaal opgevat, maar ook de verbetering van de nauwe binnenstad aangedurfd. Er zit iets van breeden durf van kracht en zwier ln den aanleg van Luik. Er is niets pietepeuterigs in. Men kan zich, als men er doorwandelt en telkens weer geniet van een prachtig breed stadsaspect, niet voorstellen dat hier jaren lang gezanikt zou worden over de (onvermijdelijke) demping van een onbruikbaar stuk stinksloot, zooals het Rokin. Amsterdam ls een prachtige en Interes sante stad, met oen bevolklngs-karakteristiek zooals weinige andere, met vele Juweelen van volkomen eigen architectuur en steden schoon. Maar waar zijn de grand boulevard, het majestueuse plein, de groofcsche park- aanlegkortom: de grand geste van een zooveel kleinere stad als Luik? Zelfs Den Haag, onze meest royaal aange legde stad. mist deze breede opvattingen en durf. Misschien zijn sommigen dat niet met mij eens. Misschien zullen zij bepaalde plei nen en straten van Luik en Den Haag met elkaar vergelijken en daaruit concludeeren, dat ik ongelijk heb. Maar om die vergelijkin gen is het niet te doen. Dat het Malieveld grooter ls dan het Pare d'Avroy, bijvoorbeeld, komt er niet op aan. Het is het stadsgehéel dat dien indruk van breeden. royalen opzet geeft. Het is alsof onze gemeentelijke uitbrei dingsplannen teveel zijn overgelaten aan technischrekcncnde bureaux, werkend met passer en liniaal en angstvallig bepaalde gebouwtjes en knusse doorkijkjes ontziend, terwijl dóar de hoofdgedachte ls voortgeko men uit de breede visie van een artist, van een man met gevoel voor het grootsche, het ruime, wijde en imposante. Zoo geeft de Wereldtentoonstelling ook dien indruk. De Belgen hebben een notoire voorliefde voor kermisgedoe, maar zij hebben de zeer goede en gelukkige gedachte gehad, hun Pare des Attractions geheel af te scheiden van de eigenlijke tentoonstelling. Het staat op den tegenovergestelden Maasoever. De tentoonstelling zelf geeft weer dien in druk van grand geste. Zij is een imposant geheel, hetgeen geweldig moeilijk moet zijn als men, zooals op iedere wereldtentoon stelling, zich dient fce onderwerpen aan de architectonische voorkeur van elk landvoor zijn eigen gebouw. Eigenlijk moet ik zeggen: de tentoonstelling bestaat uit twee geheelen, want er is ook nog een „secteur Sud" in de Jardin d'Accllmatation. Maar de secteur Nord, hoofdzaak, is weer een mooi geheel, geeft weer den Indruk van breede visie, bezit daardoor een charme en een stijl, die het geweldige Wembley hopeloos miste. Wembley was kolossaal, maar wille keurig gearrangeerd. Het was vol leelijke, rommelige contrasten. Er zat geen algemeene lijn, geen groote opzet, geen evenwicht in. De mooie en de leelijke paviljoens stonden

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1