SPORT EN SPEL DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Een Nabeschouwing. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers Huidjeuk. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD ROEIEN. Het dames-raceroeien te Luik. Tot nabeschouwing geven de EuTopeesche kampioenschappen, te Luik beslist, vrijwat aanleiding. In de eerste plaats over de algemeene or ganisatie. Daar ontbrak heel wat aan. De rivier de Maas bleek feitelijk on bruikbaar als wedstrijdbaan. Er was maar één groot voordeel: dat men in België het scheepvaartverkeer eenvoudig stopzet tijdens het verloop van een roeiwedstrijd. Drie da gen lang was er van 3 tot 7 uur geen scheep vaart. Zulk een medewerking hebben wij in Holland van de autoriteiten nooit kunnen krijgen. Maar de Maas bleek als racebaan onge schikt. Volgens de F.I.S.A.-reglementen moeten deze wedstrijden op stilstaand water wor den geroeid. De Belgen hadden opgegeven dat er maar 12 M. stroom per minuut stond, soms maar 4 M., en dit scheen van zoo weinig hinder dat het F.I.S-A.-congres het aan vaard had. Nu, na al de zware regens van de vorige weken, stond er 45 M. stroom. Vrijdag en Zaterdag heerschte er bovendien een halve storm. Op dit breerie water, dat kolkte en bij de bruggen ongelijkmatige stroomver snellingen had, was het een vrij onmogelijke situatie. Alle buitenlandsche ploegen verkeer den er in voortdurende moeilijkheden mee; elke boot kwam na elke oefening en elke race halfvol water terug. Op den eersten wedstrijddag begon men een vol uur te laat, op den tweede een half uur te laat, op den derde was men nog steeds in vertraging. Er gingen dientengevolge voortdurend ploegen te vroeg naar de start. De Laakvier lag er eenmaal 35 minuten lang „te halen en strijken" eer zij starten kon. Op het ruwe water was snoeken vangen na tuurlijk aan de orde van den dag. De Belgen hielden voorts bij de officieele tribune een „pari mutuel" totalisator. De Hollanders hebben zich geheel afzijdig van dit instituut gehouden. Lieden van verschei dene andere naties trouwens ook. Zooiets vloekt met het gansche begrip amateur sport. Het zal gewenscht zijn om er bij de Fisa op aan te dringen dat zij herhalingen van deze wed-organisaties door de toekomst ver biedt. Verder hadden de Belgen nog vliegtuig exploitatie toegestaan. Een watervliegtuig lag bij de tentoonstellling gemeerd, steeg elke tien minuten voor goedkoope passagiers- vluchten op en scheerde telkens vlak over de roeiende ploegen heen. Ofschoon alle buiten landsche delegaties daarover haar beklag indienden, kwam er geen verandering in den toestand. De damesraces werden gehouden zonder startbootjes. Er werd gestart terwijl men snel afdreef op den stroom. Van gelijk „alignee- ren" was" natuurlijk geen sprake meer. De Nautilus-vier en de Spaarne-acht gingen dientengevolge allebei met een achterstand weg. Het start-commando is: „Attention! Etes vous prêts? Partez." Tegen het Spaarne vertrok de Belgische dames-acht op „Attention", de Haarlem- sche acht startte op „Partez". CommentaaT overbodig. Het scheelde ongeveer twee sla gen. Nautilus verloor met 1 M., Het Spaarne met een taf lengte (3 M.) Beide dus mi nieme verschillen. Beide ploegen werden nadeelig beïnvloed door de onzuivere start, beide moesten beginnen onder handicap van een achterstand. Er waren dus vrij wat klachten. De orga nisatie van de kampioenschappen was veel minder dan in 1929 in Polen, waar alles keu rig geregeld was. Over de stad Luik en over de tentoonstelling schrijf ik gaarne in enthousiaste bewoordingen; over de details van de organisatie der roeiwedstrijden kan dat helaas niet. Wat onze nationale ploegen betreft, kan de Laak-vier op het beste resultaat terug zien.. Het was een zeer goed resultaat. Het is niet gering, derde te worden uit de nationale kampïoensploegen van elf naties, die allen aan dit nummer deelnamen. Op Hongarije en Frankrijk behaalde de Laak-ploeg mooie overwinningen, nadat die beide ploegen er eerst andere landen uitgeroeid hadden. In de finale was het verschil met Italië zeer gering; Denemarken lag 1 1/2 lengte vóór. De lichte Laak-ploeg heeft de Hollandsche kleu ren uitstekend verdedigd, en toonde inder daad internationale vorm. Onze double scull won in haar heat heel mooi van België en Polen, maar had in de finale geen kans tegen Zwitserland en Italië. Zij was tenslotte derde uit zes landen. De uitzending van de ploeg Cox-Pieterse is ze ker gerechtvaardigd gebleken. De Triton-vier moest, na met groot ver schil van Italië verloren te hebben, helaas opgeven tengevolge van een spierverrekking van den slag. Roëll. en kan daardoor haar repêchage tegen Zwitserland niet roeien. De ploeg had anders een zeer behoorlijke kans op een derden of zelfs tweeden prijs ge maakt. Dit was eenvoudig déveine. Niets aan te doen. Wat de kampioensploegen betreft, verdie nen de' vier met stuurman van Denemarken, de vier zonder stuurman van Italië, de acht van Amerika en de double scull van Zwitser land zeker groote bewondering. Men kan de Italiaansche en de Amerikaansche techniek, die b°ide zeer afwijkend van de klassieke methodes zijn. leelijk noemen om aan te zien. Het neemt niet weg dat de hoofdprinci pes gezond zijn, en dat een prachtige ploeg- eeinheid na harde training bereikt was. Het ©nberisoelijke waterwerk van al die ploegen, gelfs op zulk ruw water, was een lust om te zien. Zoowel de Italianen met hun kor ten haal en razend hoog tempo als de Ame rikanen met hun „Washington-stroke", waar bij de grootste kracht op de tweede helft van den haal geconcentreerd wordt, roeiden nog in denzelfden stijl als in 1928 op de Olympi sche Spelen, toen wij er te Sloten eindelooze beschouwingen over opzetten. De tweeën van Polen en Italië waren goed van qualiteit, maar niet buitengewoon. Italië's twee met stuurman leek mij in zijn nummer nog wel van hooger gehalte dan Polen's twee-zonder in het zijne. De Hongaarsche skiffeur Szendey won een scherp uitgevochten finale tegen Italië (Giacomini) en Frankrijk, (Saurin) met miniem verschil. Szendey die ook te Sloten roeide, kermen wij al jaren als een uitste kend skiffeur. Maar een Gunther is hij lang niet en het was wel heel jammer dat de Am- stel-man dit jaar niet meer van de partij was. Boerma zou. naar mijn overtuiging, het tegen deze athleten op geen stukken heb ben kunnen bolwerken. Het datnesroeiden is voor de Hollandsche ploegen heel leerrijk geweest. Beide hadden wellicht gewonnen als er zuiver gestart was. Dit bewijst op zichzelf dat het debuut goed was. Overigens roeide de Nautilus-vier in de race even goed als bij haar oefeningen; bij de jeugdige Spaarne-acht, die bij de oefeningen op bijzonder goed roeipeil was gekomen, de den de zenuwen zich in den wedstrijd nogal gelden. Vandaar ook een stevige snoek en nogal wat onbeheerscht slidingwerk. Niette min liep de acht flink op de Belgische in, na ae merkwaardige start. De Belgen hadden al.' veel aan racen gedaan; en dit jaar nog van Engelschen en Franschen gewonnen. Haar roeien was niet mooi; wel vinnig. De opgedane ervaring was int-usschen hoofdzaak, al was het verliezen jammer, om dat het winnen had kunnen zijn. De 700 M.-baan is voor damesraces be paald te kort, althans in achten. Voor vie ren zou ik de baanlengte niet op meer dan 800 M. brengen, voor achten op lOOODit geldt dan natuurlijk voor stilstaand water. Op stroombanen kan men er nog wel wat bij doen, naar mate van de stroomsterkte. De roeisters van Nautilus en Het Spaar ne kunnen de satisfactie behouden dat zij pionierswerk hebben gedaan, dat zij de eer ste Hollandsche damesploegen waren die in het buitenland uitkwamen, en de eerste bo vendien die in races roeiden zonder eenige restricties van stijlpunten etc. Van uitputting was absoluut geen sprake. In de Spaarne-acht heeft mej. Venema bij de oefeningen zoowel als op den wedstrijd schitterend slag geroeid. Het trok zoowel bij de overige Hollanders als bij de buitenlanders algemeen de aandacht en was in rythme en in aanvoering van de ploeg die haar uit stekend volgde perfect. Het moge als een bijzondere verdienste van de slag en de geheele Spaarne-ploeg gelden dat "zij ook als raceploeg geen hoekige, ruwe imitatie van mannenroeien vertoonde, maar .Zichzelf bleef". Zóo kan dames-raceroeien een schoone aanwinst voor de sport zijn, en blijven. R. P. CRICKET. ROOD EN WIT-COMB—ROODT ELFTAL. Rood en Wit wint met 30 runs. Dinsdag had Roodt een elftal op de been gebracht om tegen een Rood en Wit-comb. een wedstrijd te spelen, die in een over winning voor de gastheeren geëindigd is. Roodt wint den toss en verkiest fielden, zoodat om half twaalf Wegerif en A. van Baasbank openen op het bowlen van Kleyn en v. d. Mey. Laatstgenoemde blijkt een zeer gevaarlijk bowler, links round bowlt hij eenige zeer goede ballen waarmee hij reeds dadelijk succes heeft, v. Baasbank en Hagenaar, die daarna inkwam, zijn beiden reeds op 4 verdwenen. A. v. d. Togt en We gerif houden het langer uit en doen de score stijgen, waarbij v. d. Togt ook thans weer goed staat te spelen. Wegerif verde digt meer, daarbij de slechte ballen goed afstraffend. De 50 verschijnt op het scoringbord, ech ter. als het totaal 59 is, wordt v. d. Togt te wild op een bal van den inmiddels aan- gezetten Middelink en hij is gebowld voor een goede 31. Dorsman zet de zaak op den zelfden voet voort waarbij ook Wegerif zich niet onbetuigd laat. Op 80 doet de Jong een goeden vang op het bowlen van Kleyn, waardoor de stand 480 is. Thans gaat het veel sneller, want de staart presteert niet veel. Speciaal Roodt houdt thans een op ruiming en op 121 is het afgeloopen. Wege rif had zeer safe staan spelen en zijn bat door de innings gedragen. Hij scoorde een uiterst solide 48 not out. Verder hadden A. v. d. Togt 31, N. Dors man 11 en extra's 20. Bowlingcijfers: W. Kleyn 125. L. v d. Mey 442, A. J. Roodt 426, J. Middelink 1—8. A. v. d. Togt heeft hierna reeds ln zijn eerste over succes als hij de Jong cleans bowlt. Captain Roodt en Nieman houden beter stand, waarbij vooral Roodt door zeer hard slaan de score snel doet stijgen. Nieman heeft niet over geluk te klagen, als hij 'eenige zeer fortuinlijke slagen geeft, Hage naar, die eerst slow had gebowld, gaat thans met wind mee veel harder bowlen ter wijl v. d. Togt het aan den anderen kant eens probeert. Dit bleek een groot succes, reeds in zijn tweede over bowlt Hagenaar Nieman met een goeden bal (264). v. d. Mey en Roodt voeren hierna de score op tot 77 op welk totaal ln de laatste over voor de thee v. Baasbank Roodt vangt op bowlen van Hagenaar. (377). Ook nu presteert de staart niet veel meer. Houtkamp tracht met den laatsten man de zaak nog te forceeren doch hij haalt een bal van Hagenaar in zijn palen en dan is het afgeloopen. Het totaal is 91 waarvan Roodt een harde 43 w.o. 7 vieren, J. Nieman 18 en extra's 15. Bowlingcijfers Rood en Wit: A. v. d. Togt 320, P. C. Hagenaar 536, N. Dorsman 010 en J. Goosens 08. Rood en Wit wint dus met 30 runs. DE VIJFDE TESTMATCH. AUSTRALlë 403 VOOR 3. Er ls gisteren lang niet geregeld gespeeld op den Oval; tenge volge van eenige re genbuien moest er een paar maal ge staakt worden, maar er is toch genoeg ge beurd om de positie van de Engelschen danig te verzwakken. Tot de lunch was het droog en Bradman en Jackson voerden na den val van Kippax hun persoonlijke sco- Bradman. res op tot respectie velijk 112 en 33 en het Australische totaal tot 371 voor 3. Toen ging het mis met het weer. Na de lunch kon eerst om drie uur weer worden begonnen. Nu waren de batsmen op het opdrogende wicket uiterst voorzichtig en toen om half vijf de 400 bereikt was. werd een Australisch appèl tegen het licht toe gewezen. Weer werd er gestopt en regen dreigde definitief een eind aan den speeldag te maken. Dertigduizend menschen wacht ten geduldig of er nog wat zou gebeuren en zij kregen nog een kleine belooning voor hun geduld, toen vijf minuten voor sluitings tijd de umpires weer lieten beginnen. De Engelschen hoopten blijkbaar in dit oogen- blik nog een of meer wickets in te rekenen, maar het lukte niet. Bradman en Jackson verdedigden zeer voorzichtig en toen het tijd was. stond de Australische score op 403 runs voor 3 wickets, dus slechts twee runs beneden het Engel- sche totaal met nog 7 wickets in handen. Bradman bleef met 130, Jackson met 43 not out, terwijl het hooge aantal van 38 extra's nog opvalt. Tenzij er een enorme collapse in de Australische gelederen optreedt, zijn de Engelschen er nu wel zeker van, dat zij de tweede innings met een belangrijken ach terstand zullen moeten aanvangen en de Australische kansen staan zeer rooskleurig Vermeld dient nog te worden dat Kippax 28 runs heeft gescoord en dat alle drie Australische wickets totnutoe gevallen zijn op het bowlen van Peebles, Ponsford clean. Woodfull en Kippax respectievelijk gevan gen door Duckworth en Wyatt. ATHLETIEK. Dr. PELTZER IS AMATEUR. i :m v.êmtexM STETTIN, 19 Augustus (V. D.) Het onder zoek inzake de kwestie met Dr. Peltzer is geëindigd. Het bestuur van de V. B. A. V. heeft vastgesteld, dat Dr. Peltzer geen inbreuk heeft gemaakt op de bestaande amateursbe palingen. Tegelijk met het zenden van de officieele papieren naar Miinchen wordt het voorstel ingediend om de disqualificatie van den wereldrecordhouder op te heffen. BERGER NAAR BOCHEM. Naar wij vernemen zal de nieuwe Neder- landsche recordhouder op de 100 Meter Ch. Berger van Haarlem op 7 September a.s. star ten te Bochum ter gelegenheid van de Zeven de Westphaalsche atletiekwedstrijden. Als tegenstander komen uit Lammers, Schuller, Borchmeyer, Jonath en Gillmeister. FINSCHE KAMPIOENEN. SCHITTERENDE PRESTATIES. HELSINGFORD, 19 Augustus (V. D.) Te Tammerfors werden de Finsche kam pioenschappen gehouden, die het volgende resultaat hadden: 100 M.: l Koponen 10.7 sec. 200 M.: 1 Jarvinen 22.2 sec. 400 M.: 1. Huta 50,3 sec. 800 M 1. Larva 1 min. 56 4 sec. 1500 M.:l. Purje, 3 min. 59 sec. 5000 M.: 1. Virtanen 14 min. 50 sec.; 2. Lou- kola 14 min. 51.6 sec. 10.000 M.: 1. Paave Nurmi 31 min. 4.6 sec.; 2. Loukola 31 min. 54 8 sec. 110 M. horden; 1. Sjostedt 15.2 sec. 400 Meter horden: 1 Wilen 55.5 sec. Kogelstooten: 1 Wah'.stedt 14.92 M. Discuswerpen: 1. Kivi 43.40 M. Speerwerpen; 1. Jarvinen 71 70 M. Hinkstapsprong: 1. Makinen 14.85 M. Verspringen: Tolamo 7.02 M. Polsstok hoogspringen: 1. Llndroth 3.85 M. Vijfkamp: 1. Tolamo 4011 punten. BILJARTEN. MATCH NIESSEN—BOERWINKEL. De revanche-match tusschen den Amster- damschcn speler Niessen van de biljartver- eeniging ..K. E. T. S." en den Haarlemmer Boerwinkel van de biljartclub „Vrienden kring" is Dinsdagavond in het clublokaal van deze laatste vereeniging onder groote belangstelling gehouden. Het begin was voor belden zwak. Boerwin kel herstelt zich het- eerst en scoort kort na elkaar 14, 29 en 12, wat door zijn tegenstan der met 10 en 13 beantwoord wordt. Na 10 beurten is de stand 67 om 59 voor Boerwin kel. Dan vermindert de Haarlemmer, waarvan de Amsterdammer gebruik maakt om met fraai klein spel uit te loopen. Hij scoort ach tereenvolgens 25, 12, 11, 5 en 27. De stand luidt nu na 15 beurten: 74 om 139 voor Niessen. Als Boerwinkel 22 en 39 maakt, wordt dit door zijn partner met 45, 45 en 30 beant woord en na 20 beurten is het: 147 om 268 voor Niessen en wordt er even gepauzeerd. Na deze pauze is Boerwinkel aanmerke lijk beter, en de Amsterdammer vermindert. De eerste scoort o.a.: 11, 34, 15 en 43. waar door zijn ach terstand zeer vermindert. Op de 40ste beurt is de noteering: 350 om 431 voor Niessen. Daarna maakt de Haarlemmer achtereen- een volgens 12, 7, 12, 12 en 43 en is het: 436 om 493. Dan maakt Niessen op de 45ste beurt met 7 de 500 caramboles cadre vol en wint dus voor de tweede maal. Boerwinkel noteerde in 45 beurten 436. BOKSEN. VAN VLIET EN VAN KLAVEREN TERUG. De beide Nederiandsche boksers Srie van Vliet en Beb van Klaveren zullen vergezeld van hun manager Theo Huyzenaar Dinsdag 26 dezer te Rotterdam van hun tournee ln Zuid-Afrika terugkeeren. Het voornemen bestond in N.O.B.-kringen hen feestelijk in te halen. Aangezien echter een broertje van Van Klaveren dezer dagen een zeer ernstig ongeluk heeft gehad, is vooralsnog besloten van een feestelijke ont vangst af te zien. POSTDUIVEN. POSTDUIVENHARWICH Evenals verleden jaar heeft zich hier ter stede een comité gevormd voor het Groot Liefdadïgheidscohcours te houden op 7 Sep tember. uitgeschreven door ..De Nieuwe Baronie" te Breda, ten bate van de T.B.C.- bestrijdende vereenigingen. te weten: Roode Kruis, Zonnestraal en Herwonnen Levens, kracht. Alle Haarlemsche Postduivenlief- hebbers worden opgewekt mede te werken tot het doen slagen van deze vlucht- en allen iets bij te dragen tot steun aan de aan T. B. C. lijdende menschheid. Inlichtingen zijn te bekomen bij de heeren J. J. Lasschuit Ged. Voldersgracht en J. A. v. Putten, Van Loostraat 27. HANDBOOGSCHIETEN. Het was Zondag 17 Augustus 1930 een groote dag voor de Noordelijke Handboog schutters. De Nederiandsche Bond van Handboog schutterijen gaf het 2e (of groote) concours van dit seizoen op de banen van de Amster- damsche Handboogschietvereeniging Claudius Civills, in café Schinkelhaven. Het liet zich direct aanzien dat de heeren van Vooruitgang zij ons Streven te Santpoort groote plannen hadden want het begin was direct goed. Het resultaat was dan ook dat Santpoort met 3 eerste prijzen naar huis ging. De volledige uitslag is: Afd. A.: Ie corpsprijs „Vooritugang zij ons Streven", Santpoort. 2e „Claudius Civills", Amsterdam en en of Rozenprus „De Jonge Batavieren", Haarlem. Afd. B.: Persoonlijke prijzen werden be haald door de heeren: le prijs Chr. Smit. Santpoort, 2e prijs F. Verhappen Santpoort, en 3e of Rozenprijs J. Geyrath, Amster dam. Afd. C. Vrije Schutters: behaald door de heeren Burgman n, le, Zuidervaart 2e en De Groot 3e prijs, allen Amsterdam. Afd II. Vrije Baan: Hierin werden de prij< zen behaald door de heeren: H. J. Klauwers le, W. v. Droffelaar 2e, F. Verhappe 3e, Chr. Smit 4e, alle van Santpoort; J. Maas 5e, J. Asscher 6e en J. Antonissen 7e, allen te Am sterdam. Aangezien de heer Chr. Smit den len persoonlijken prijs behaalde, zijnde een gouden medaille, werd deze tevens tot koning van den bond uitgeroepen. DAMMEN. HANDICAP-TOURNOOI ..HAARLEMSCHE DAMCLUB." De vierde ronde van het handicap-tournooi der „Haarlemsche Damclub" verliep als volgt: Groep I: J. Wïelenga wint van H. de Boer; H. Greeuw wint van A. de Jong. Groep II. J. H. Reedijk wint van K. Leib- brandt; J. W. van Dartelen, wint van J. Otter, H. J. Stok wint van J. Balk; J. v. d. Giessen wint van H. van Lunenburg Jr.; H. Berghuis wint van G. A. Ottolini Jr. Groep III: W. van Pelt wint van B. Dukel; P. G. van Engelen wint van J. Winkel; J. van Steenwijk wint van J. van Looij; Joh. Fabel Jr. wint van J. B Sluiter Jr.; J. C. van Waard wint van F. Moerbeek; F. W. de Pater wint van J. P. van Eijk. Groep IV; W. J. A. Matla wiht van H. W. C van Rhoon; J. Poppen wint van B. Henneke. ZWEMMEN. DAMESRECORD 500 METER SCHOOLSLAG De Duitsche kampioene Hertha Wunder zwom te Leipzig de 500 M. schoolslag in een nieuwen wereldrecordtijd, 8 min. 49.8 sec. NIEUW WERELDRECORD BORSTZWEMMEN. LONDEN, 19 Augustus (VD.) De eerste resultaten van de te Hamilton (Ca nada) plaats vindende Britsche wereldspe- len worden thans bekend. Miss Wolstenholme (Engeland) vestigde een nieuw wereldrecord borstzwemmen op den afstand van 200 yards in den tijd van 2 minuten 54.5 sec. Het oude record stond op naam van de Duitsche Olympische zwemster Hilde Schrader (Maagdenburg) met een tijd van 2 minuten 57,8 sec. Voorts behaalden de Engelsche dames overwinningen op de 400- yards rugzwemmen door miss Trippet in 1 yards vrije slag door Miss Cooper in 5 min. 25.4 sec. en op de 100-yards rugzwemmen door miss Trippet in 1 min. 5.4 sec. Van de heeren won de Canadees Philipps het nummer schoonspringen terwijl "de Australiër Ryan winnaar werd in het num mer 400-yards vrije slag in 4 min. 35 sec. Ook bij de athletdekwedstrijden wisten de 1 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts- per regel. Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Engelschen een goed figuur te slaan. Lord Burghley won het nummer 440 yards horden loop in den prachtlgen tijd van 54.4 sec. De 220 yards werd gewonnen door Engelhardfc in 21,8 sec. De Canadees Kallcombe won den driesprong met 14.75 Meter en Savidan tNieuw-Zee- land) werd eerste in den 6-mijls-loop in 30 minuten 49.6 sec. BOYCOT EEN GEVAAR VOOR DE BLOEMBOLLENEXPORT? DUITSCHLAND WIL EEN EIGEN CULTUUR SCHEPPEN. In het „Weekblad voor Bloembollencultuur" vestigt E. K. de aandacht op het gevaar van tegenmaatregelen ingeval van een boycot, van Duitsche goederen door Nederland, die ook den tuinbouw zou treffen. En al is de boycot ingetrokken, de stemming Ls er door verbit terd en de vriendschappelijke verhouding er niet op verbeterd, zegt de schrijver en hij waarschuwt verder: ,Dit is ook voor onze bloembollen een ge vaar. In het orgaan van den RtJksbond voor den Duitschen tuinbouw .Die Gartenbauwirt- schaft" van 14 Augustus wordt gedreigd met tegenmaatregelen bij den invoer van tuin bouwproducten uit Nederland, indien de boy cot wordt doorgezet. Blijkbaar was het be richt van de intrekking van den boycot nog niet tot den schrijver doorgedrongen. Neder» land loopt de kans aldus het artikel dat het op de Duitsche ooft-, groente- en bloemenmarkt zeer spoedig door Italië ver» drongen zal worden, zooals met Frankrijk ook reeds in zekere mate het geval is. Bloembollen worden hierbij weliswaar niet genoemd, maar in hetzelfde nummer van het Duitsche orgaan komt de agenda voor van de Duitsche bloemen- en plantenteelt-dag, die deze maand te Quedllnburg zal worden ge houden en daarop komt o.a. als punt van behandeling voor: ,De bevordering van de bloembollenteelt in Duitschiand. Dit zal nu wel zoo'n vaart niet loopen, maar het zijn alle toch hoogst onwelkome verschijnselen, dat elk land zich onafhanke lijk van zijn buren tracht te maken, door na te doen (en gewoonlijk slechter na te doen), wat het naburige land goed deed of voort bracht, hi plaats van zich toe te leggen op de voortbrenging van datgene, wat het door na tuurlijke ligging of andere omstandigheden het best en het goedkoopst kan leveren. Onze bloembollen en onze overige Neder iandsche tuinbouwprodukten mogen echter niet het slachtoffer worden van den eco- nomLschen strijd, die andere bedrijfstakken met het buitenland voeren". UIT DE STAATSCOURANT. BURGEMEESTERS. Benoemd is tot burgemeester van Hoog land L. Grippeling. NATUURLIJKE HISTORIE. Benoemd is tot conservator bij 's Rijks museum voor Natuurlijke Historie te Leiden dr. C. G. F. H. Bayer, thans tijdelijk als zoo danig werkzaam. DE ANNEXATTE VAN VOORBURG EN RIJSWIJK. Naar de Haagsche Crt. verneemt is het voorstel tot annexatie van Voorburg en Rijs wijk door 's Gravenhage binnenkort van Ge deputeerde Staten te verwachten. Het ligt in de bedoeling, de annexatie nog vóór de Gemeenteraadsverkiezingen van 1931 te doen plaats vinden. In het plan tot grensuitbrelding van de residentie is Veur niet opgenomen. DE BELGISCHE INBREKER IN NEDERLAND. De recherche te Heerlen heeft J. H oud 26 jaar. los werkman afkomstig uit Maasniel aangehouden, verdacht medeplichtig te zijn aan eenige inbraken door J. V. uit Vlsée ge» pleegd. die reeds te Maastricht in het Huis van Bewaring is opgesloten. H. is eveneens naar Maastricht overgebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Bij huidjeuk. jeukende huiduitslag en eczema, zal met Purolpoeder de jeuk spoedig bedaren. Dit werkt bovendien opdrogend en genezend. Het kost 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. WOENSDAG 20 AUGUSTUS Tent Kinderhuissingel tegenover de Nieu we Gracht. Spreker K. Rozendal voor de Tentzending „Genade en Waarheid". 8 uur. Schouwburg Jansweg: 815 uur: Revue „Laat waaier, Palace: 2.30. 7.en 915 uur: ..Snelheids duivels". Op het tooneel: Ti Roth. Luxor Theater: ,De Vliegende Marine" en .De Avonturierster Op het tooneel; De Rio Companie. 2 30 en 8 uur. Rembrandt Theater: Weensche Operette film „Donauwalzer". Op hot tooneel: Mad. Walker's „Acht Scala Girls", 2.30, 7.en 9.15 uur. Haarlemmermeer Raadsverga dering 2 uur nam. DONDERDAG 21 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur nam. Gem Concertzaal: H.O.V. Concert 8.15 uur namiddag. Tent Kinderhuissingel tegenover de Nieu we Gracht. Spreker K. Rozendal voor de Tentzending „Genade en Waarheid", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue: „Laat waaien", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van ll_3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemstede: Raadvergadering, 8 uur namidd.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5