FEMINA Het woord is aan •MX KIKKEN a A t haarlem's dagblad donderdag 21 aug. 1930 Een nazomerjapon. No. 488 laat U een nazomerjapon zien, waarvoor de tijd nu weer is aangebroken. Hiervoor hebben wij een niet te luchtige ja pon noodig. Dit alleraardigste model is van bedrukte dunne wol. Het lijfje is glad en kort. De rok, waarvan het lange heupstuk eveneens glad is, wordt versierd met twee smalle strooken van dezelfde stof, afgebiesd met een donkerder kleur effen voile. Deze strooken eindigen puntig en vallen over elkaar. Het ondergedeelte der rok is geplis- seerd. Het motief der over elkaar geslagen punten vindt men terug bij de halsafwerking en aan de Berthe-kraag, welke weer met don kere effen voile is afgezet. Het smalle cein tuurtje eindigt in een strik en is gevoerd met effen voile. Nuttige wenken. Weet U hoe IX een thermosflesch moet schoonmaken? Doe er wat schoon zand in of fijngeklopte eierschalen, giet er water in en schudt flink. Deze zelfde methode kan men ook met succes toepassen voor het schoon maken van flesschen en karaffen. U kunt voorkomen dat in warm weef de melk of room zuur wordt, door er een snuifje borax in te doen. Olijfolie is een prachtig middel om de han den soepel en zacht te houden, iets waarmee menig huisvrouwtje dat „ruw" werk doet. wel te kampen heeft. Wrijf de handen en gezicht met een weinig in, voor men slapen gaat, en wasch dan op de gewone manier. Ebbenhout wordt mooi, wanneer men het met een warme flanellen lap met wat olijf olie wrijft. Gevulde tomaten. Op 8 kleine, gelijke tomaatjes neemt men 1 flinke komkommer of 8 eetlepels koude gekookte doperwtjes, peper en zout, 1 eetlepel sla-olie, 1 eetlepel azijn, 1 theelepeltje maggi aroma en wat peterselie. De gewasschen tomaten worden met een scherp mes van het bovenste kapje ontdaan en voorzichtig uitgehold. Van bin nen met een snuifje tafelzout, desgewenscht met wat peper vermengd, bestrooien. De komkommer wordt geschaafd met een sam- balschaafje, tot dunne draden, tot op het zaadgedeelte. Deze sambal roert men door elkaar met de maggi aroma, slaolie, azijn, peper en zout en vult er de tomatenbakjes mee. Ten slotte worden er wat fijngehakte peterselie over gestrooid. Een ijskast voor iedereen. De Amerikanen, die erg gesteld zijn op ijs- gerechten en alle mogelijke ijsdranken, heb ben dus ook veel meer ijsmachines (refri gerators) en ijskasten dan wij. Ze zijn vrij duur, deze koelkasten, vooral als ze langs elec- trischen weg ijs fabriceeren. Maar we kunnen ook op minder kostbare manier een, zij het ook eenigszins primitieve, ijskast maken van oen blok ijs en een zinken emmer. Het is al tijd beter voor dit doel een groot stuk ijs te koopen (van leverancier of een goedgezinden winkelier, melkboer, etc.) dan vele kleine stukjes. Neem een schoonen zinken emmer, maak daar een dik bed van zaagsel in, leg daarop het stuk ijs, en vul de ruimte er om heen goed met zaagsel op en bedek ten slotte het ijs met een flinke laag zaagsel. Wanneer men de aldus gevulde emmer op de koelste plek van het huis zet, zal men versteld staan, hoe lang men het ijs aldus goed houdt. Alles wat men op het aldus ingepakte ijs zet. of zelfs er naast, blijft heerlijk koel en frisch. Begint het ijs te smelten, zie dan een nieuw stuk te krijgen, wasch van het oude stuk het zaagsel af. waarna het prachtig geschikt is om in dranken (in kleine stukken geklopt) te gebruiken. „Is het een mooi boek?" „Hm, niet veel aan. Maar wel aardig voor dames, dunkt me-" .Dames", laat u zich dat zeggen! Er bestaat inderdaad een bepaalde dames lectuur. Werd Courths-Mahler ooit door mannen gewaardeerd, of Marlitt of Heim- burg? En ook in ons land hadden en heb ben we nog! een paar van die speciale vrouwen-schrijfsters en ook wel -schrijvers. Wat het kenmerk is van zoo'n boek voor dames? Wel, het is sentimenteel en zoet, mier-zoet. Romantisch en een beetje belache lijk. En vooral erg onwaar. Gebroken harten en trouw tot in den dood zijn er schering en inslag, er wordt veel bemind en bijgevolg veel geweend. De personen zijn ware engelen vooral de meisjes! of schurken, die voor niets terugdeinzen. Het is eigenlijk heele- maal erg mal, maar dames worden veronder steld dat mooi te vinden. En blijkens het «ucces van voornoemde schrijvers vinden ze het dan ook mooi. Maar als ze eens wat beters in handen kregen, zou haar smaak dan ook niet gaan veranderen? Er is natuurlijk een groote categorie vrou wen, waarvoor dit niet geldt. Zij zijn op de hoogte van haar tijd en van de nieuwste, beste boeken. Maar als je soms staat te luisteren bij een uitleenbibliotheek in den een of anderen boekwinkel, merk je tot je verbazing hoeveel vrouwen er nog zijn, die niet zelf haar lectuur kunnen kiezen. „Mijnheer, heeft u een mooi boek voor me?" hoor je tallooze malen vragen. Won der, dat de boekhandelaar na zoo n vraag niet veel vertrouwen meer heeft in de ont wikkeling van zijn klant? Hij zoekt op de planken, komt terug met een „mooi dames- boek", oud of modem. Is het oud, dan kun Je er meestal heerlijk bij huilen. Het is zoo in-treurig! De moderne boeken zijn meestal niet zoo dramatisch, vooral de Amerikaansche zijn frisscher, dik wijls zelfs geestig. Maar een werkelijk „mooi" boek, waar de klant toch om gevraagd heeft, durft de boekhandelaar haar niet aan bevelen, uit angst zijn klandizie te verliezen. Zijn er dan geen goede boeken voor vrou wen geschreven? Jawel. Maar als ze goed zijn, zijn ze daardoor ook zoo algemeen menschelijk, dat de heeren der schepping ze ook graag zullen lezen. En danja, dan zijn het eigenlijk al geen boeken voor vrou wen meer. Een boek over vrouwen hoeft niet speciaal voor vrouwen geschreven te zijn. net zoo min als een boek over kinderen altijd kinderlectuur is. „Een mooie roman voor dames", nee, dat is nooit veel bijzonders. Het beteekent meest al dat de heeren het vervelend en onbenullig vinden. Ge kunt er in vinden hoe mevrouw die en die gekleed ging op haar morgen- of middagwandeling, misschien haalt ge er zelfs wel een recept uit om ijspudding te maken of leert het u hoe ge gasten moet ontvangen. En zeker staat er ergens in. dat de vrouw toch altijd nog zoo onderdrukt is en dat daar ver andering in moet komen. Maar naar het zekere iets, dat een boek tot een kunstwerk maakt, zult u vergeefs zoeken. Nee, imet de dameslectuur is het niets ge daan. Ze is gelukkig al een beetje aan het verdwijnen en hoe minder ze gevraagd wordt, hoe vlugger ze heelemaal tot het verleden zal behooren. En dan zullen er misschien ook minder prul-romans uitkomen, romans_ die eigenlijk geen waarde hebben .maar die toch nog wel aardig zijn voor vrouwen. Waarom zou een vrouw zich tevreden stel len met wat voor een man niet goed genoeg is? Dat doet zij in andere gevallen toch ook niet. Of houdt ze werkelijk van die zoete, on benullige verhaaltjes? M&ar laat ze dan toch het betere eens pro- beeren! „Een goed boek Is als een goede vriend". Evenals een goede vriend maakt het ons gelukkiger, minder eenzaam, levensblijer. Het vertelt ons van de groote, mooie dingen, die opbloeien uit verdriet en slechtheid, het over tuigt ons van het groot-menschelijke. dat wij toch allen gemeen hebben, al is het soms nog zoo verborgen. Het heeft ons iets te zeggen. En wat zegt ons het dierbare damesboek? Dat zegt niets, het waumelt maar wat! BEP OTTEN. Om snel een sopje te maken. Toen de zeepfabrikanten zich nog slechts beperkten tot het maken van zeeppoeder en stukken zeep, en er nog geen sprake was van zeep-vlokken, enz. die ons in staat stellen in een minimum van tijd een goed sop te ma ken, vergenoegde de huismoeder er zich mee, een stuk zeep in dunne schilfers te snijden en daardoor de zeep snel oplosbaar te maken in kokend water. Zelfs nu nog wordt deze methode door vele huisvrouwen gevolgd- Maar het is ook heel handig om een zeep- gelei, vloeibare zeep, te maken, waarmee men in een oogwenk een kostelijk sop heeft. Bovendien kan men daarvoor al die afge dankte kleine stukjes zeep gebruiken, die in de huishouding overblijven, omdat ze te klein worden, om er de handen mee te wasschen. Men neme dus een pond van deze stukjes ZctPj.°f ?nders Pond sunlightzeep en snijdt dat in schilfers. Doe het in een pan en giet er een kan koud water op. Op het vuur zetten, om alles te doen oplossen. Langzaam laten koken, tot het vocht helder is en alles opgelost is. Maar men dient er rekening mee te houden, dat de boel heel vlug kan over koken. Men kan deze gelei in een flesch of kom bewaren. Deze hoeveelheid is voldoende om sop te maken voor 20 tot 25 liter water Kinder- en andere jurkjes van zijden stof jes worden dikwijls bedorven, als ze den eersten keer gewasschen worden. Bedenk dus, dat ze bij het wasschen nooit gewreven mo gen worden, dat wil zeggen, de stof met beide handen vastpakken en dan over elkaar boe nen, want dat maakt dat er strepen in komen. Gebruik ook geen heet water, dat maakt- witte zijden stof geel. Wring het goed niet maar druk het met de hand in het sop uit. Rol het daarna in een handdoek en haal het zoo door den wringer. Gebruik geen heet strijkijzer, dat doet de zijde krimpen. Toekomstige moedertjes. Het kleedingvraagstuk heeft In den tijd, welke alle toekomstige moedertjes door te maken hebben, een bijzondere kant. Want de aanstaande moeder wil niet alleen een ge makkelijk zittende japon hebben, maar tevens een, die, de omstandigheden in aanmerking genomen, onopvallend en toch aardig is. Daarvoor zijn natuurlijk een aantal alge- meene wenken in acht te nemen. In de eer ste plaats is het verstandig, zich in dien tijd van alle excentrieke détails van de mode van den dag geen zier aan te trekken. De japon moet van den grootsten eenvoud zijn en men doet verstandig, alle overdreven garneerin gen, helle kleuren of groote bedrukte figuren te vermijden. Er zijn enkele bepaalde standaard-modellen vobr japonnen voor deze speciale periode in het leven van de vrouw, en die kan men met geringe wijzigingen en in verschillende stoffen dan gebruiken voor gewone daagsche japon, voor meer gekleede japon of voor avondjapon. Het plaatje geeft zulk een standaardmodel weer. Het is een japon, die op zij gesloten wordt met een strik. Het linkervoorpand eindigt op de rechter heup en omgekeerd. Deze kruiselingsche slui ting stelt ons in staat de japon wijder of nauwer te maken, al naar men wenscht, door wijder of minder wijd dicht te strikken. Het lijfje is recht, terwijl de rok, heelemaal in het rond, ruim is aangezet. De mouwen zijn heelemaal recht en glad. Men kan deze japon bijvoorbeeld maken van bedrukte crêpe de chine met kleine figuurtjes erin, en dan af gezet met effen crêpe. Zcoals gezegd, vooral geen groote figuren of bloemen en geen zware garneering enz. Wanneer men zich aan deze hoofdlijnen houdt, zal men in de periode, die wat de kleeding aangaat, een der lastigste in het leven der vrouw is, de beschikking heb ben over gemakkelijke kleeding, die even goed aan het uiterlijk geen afbreuk doet, en waarin men zlcli vrij en gemakkelijk kan bewegen. Luciferhanger. Benoodigd materiaal: 1 vel wit houtbord, 11/2 m.M. dik. 1 vel rood dun gekleurd kar ton. 1 vel blauw dun gekleurd karton, l luci fersdoosje. Snij van het houtbord een ruit, waarvan de diagonalen zijn 15 en 20 c.M. Plak hierop een ruit van het roode karton, die aan alle kanten 2 m.M. kleiner is, en hierop een van blauw karton, aan alle kanten weer 2 m.M. kleiner dan de roode. Sla met een holpijp een gaat in de boven ste punt van de ruit. Snij nu een rechthoekje van houtbord, dat aan alle zijden 2 m.M. grooter is dan het voorvlak van het lucifers doosje en plak hierop achtereenvolgens een roode en een blauwe rechthoek, die telkens aan alle zijden 2 m.M. kleiner zijn dan de vorige. Bevestig de huls van het doosje met een splitpen aan den achterwand van het kar ton en plak het rechthoekje op de bovenzijde van de huls. De Handschoen. Er wordt veel werk gemaakt van den hand schoen. Bij een donkere japon met lange mouwen draagt men lichte handschoenen met omslagen en bewerkte kappen. Vaak worden deze kappen met zwarte motieven versierd. Bij een lichte japor. ziet men don kere handschoenen dragen. Heeft de japon half lange mouwen, dan is ae lange hand schoen onontbeerlijk. Deze heeft meestal een ruime kap. Dit geeft aan den arm gemak kelijke bewegingsvrijheid en is in het dragen heel wat prettiger dan de strakke, onge makkelijke lange handschoen van vroeger jaren. De Kinderen Bobbie keek met een bedroefd, gezicht naar een plaat van Daniël in de leeuwenkuil. Tante greep in en zei geruststellend: „Wees maat niet bedroefd Bobbie, de leeuwen aten Daniël niet op". Waarop Bobbie zuchtend antwoord de: „Nee, dat hindert niet, maar dat lieve kleine leeuwtje heelemaal in den hoek, krijgt vast niets!" Vier jaar heeft met een verhit gelaat zit ten luisteren naar het verhaal van Wilhelm TelU Nauwelijks is het laatste woord gespro ken, of h{j roept uit: „En mocht de jongen de appel daarna opeten?" „Het kussen wordt schromelijk overdreven". zA een man plechtig tegen me, terwijl we bij een wederzijdsche kennis binnen traden. En hij wees op een bank, waarop welgeteld veertien kussens in schilderachtige wanorde rondzwierven, en liet zich niet in een stoel neer, alvorens hij met een viezig gezicht uit deszelfs diepten drie kussens van verschil lende grootte en dikte verwijderd en op den schoorsteenmantel gelegd had. „Maar het staat zoo gezellig," zei de gast vrouw verwijtend tegen hem. „Het zit heelemaal niet gezellig", zei hij. Hij wist, dat hij een potje bij haar breken kon. „Tegenwoordig", zei hij later op straat kla gelijk tegen me, „lijden jullie allemaal aan de kussenziekte. Vindt jij dat soms mooi als je kamers eruit zien als een kakelbonte uit dragerswinkel, of een goeakoope imitatie van een Oostersche harem? Vindt jij het soms leuk, als je van plan bent om eens lekker comfortabel in een stoel te gaan zitten, en je moet eerst een stuk of wat kussens onder je uitgraven? Is een kussen een ding om je leven te veraangenamen, of om het te ver gallen? O, zoo." Hij is een man, die hoewel op gansch niet overdreven wijze op zijn gemak ge steld is, en die goede stoelen zeer apprecieert. Van hem is ook de verzuchting, geslaakt als antwoord op een ongeruste vraag van een lid van het gezelschap, nadat hij een uur lang geen woord ten beste had gegeven: „Nee. ik slaap niet. ik zit alleen maar zoo verschrik kelijk lekker te zitten". Als er iemand is, die het weten kan, is hij het. en in mijn hart was ik het eigenlijk met hem eens. Het kus- sen wordt schromelijk overdreven. Maar, vrouw zijnde, kon ik dat maar niet zoo on middellijk toegeven, en uitte zwakjes eenige protesten. „Nee", zei hij gestreng, „dat doet er alle maal niets toe. En het is bovendien heelemaal niet waar, dat het gezellig staat. Ik vind een stoel met een kussen op iedere zijleuning, en twee tegen de rugleuning aangeplakt, leelijk. Zoo iets als een roomtaart, die .ie ten over vloede nog met kersen garneert. Of een zalm- mayonnaise. waarover je nog een „Er zijn menschen". zei ik vriendelijk, „die zich niet aan vergelijkingen te buiten moes ten gaan. Maar het nare is „Let er maar eens op. of bij jou thuis de menschen ook in minder dan geen tijd met een kussen op schoot zitten. Dan is het mis. Dan heb je er ook te veel. Jullie vrouwen weten nooit maat te houden. Als je bij een ander twee kussens hebt zien liggen, en Je vondt dat artistiek of gezellig of weet ik wat staan, dan koop je er den volgenden dag met een tien, en denkt, dat je dan het toppunt van artisticiteit of gezelligheid bereikt hebt. Een kussen is gebruiksvoorwerp en moet gebruiks voorwerp blijven, on het is allemaal mooi en wel, maar in een stoel moet je Hier ben ik stiekem een zijstraatje inge schoten. Mannen praten nooit veel, maar als deze eenmaal bezig is. praat hij wel lang en vlug. Het resultaat is vrijwel hetzelfde. Maar in mijn hart had ik hem allang ge lijk gegeven. Er zitten tegenwoordig te veel menschen met overbodige en hinderlijke kus sens op schoot, en er graven te veel menschen met een ietwat pijnlijk gezicht een paar kus sens onder zich uit, zoodra ze in een stoel terecht komen. Moderne stoelen zijn gewoon lijk zeer comfortabel op zich zelf. En moderne kussens mogen mooi zijn. maar te veel ervan Is meestal vrij erg. Des Guten zuviel Willy van der Tak. Middag- j aponnen No. 490 is een zeer gekleede japon van zwarte satin. De blouse komt even onder de taille. De hals, die V-vormig is. heeft als versiering een groote broche of gesp van Strass. Het heupstuk is gevormd door dwarse plooien, bij wijze van breede ceintuur en wordt door een lange Strass-sluiting afge werkt. De rok bestaat uit zes diepe klokken. De mouwen zijn geheel glad en bij de hand eenvoudig omgezoomd. No. 489 is een middagjapon van tabaks- kleurige zijde, bewerkt met kant. in dezelfde tint. Het lijfje valt iets lager dan de taille- lijn. De vierkante hals is afgewerkt met een ruime kanten pellerlnekraag en ook de mouw Is van kant. Twee kanten strooken aan lede ren hoek van den hals vallen los naar be neden. Een eenvoudig smal ceintuurtje sluit met twee groote rozen in degradeerende kleuren. De lange, ruim klokkende kanten rok wordt naar boven bij den heup oploo pend aan de zijde gezet. Onder de japon draagt men een bruin zijden onderjurk. ONZE! PRAKH^CVjE. NlFUWE. STRAND- kleedtng. Het maken van Lampekappen Nu het mode Is op elk donker hoekje door het heele huis een schemerlampje neer te zetten, is het vanzelfsprekend dat men verschillende kapjes daarvoor wil heb ben. De perkament.kapjes zijn heel eenvoudig zelf te maken, hetzij men ze beschilderen wil of in effen kleuren gebruikt. Fig. 1 toont u hoe een rond kapje ge knipt moet worden. Het schuine extra stukje wordt onder den linkerkant geslagen en daar met een pennetje of wat raffia vastge maakt. Men kan ook zijden koord er voor ge» bruiken. Tevens rijgt men dit koord door de gaatjes, die langs onder- en bovenrand loopen. Men kan met waterverf de kap be» schilderen naar keuze. Fig. 2, 3 en 5 geven u eenige voorbeelden op welke wijze men vijf- of zeskantige kapjes kan versieren. De motieven zijn heel modern en in verschillende kleuren uit te voeren. Hebt u een vaas, die eigenlijk niet zoo mooi meer is voor bloemen, welnu gebruikt u deze dan om er den lamp van te maken. In de vaas doet men schoon, droog zand om top zwaar zijn te voorkomen. De opening wordt afgesloten met een fllnken kurk, waarop men eerst precies ln het midden een lampdragertje heeft bevestigd. De kurk krijgt aan één kant een opening, waar door men het snoer naar buiten haalt. Nu ls het soms heel mooi als men de kap beschildert in de kleuren die de vaas heeft of desnoods ln ongeveer dezelfde mo tieven. Op deze manier toegepast, heeft hen èn zijn vazen opgeruimd én overal licht in huis, wat de stemming zeer verhoogt. Hoe men de kleuters bezig houdt. Een doosje. Voor het lotto spelletje zullen wij nu een aardig doosje maken, zoodat het netjes op geborgen kan worden. Het behoeft niet altijd een nieuw doosje te zijn: een oud doosje is ook nog wel op te knappen. Beplakt men dit oude doosje met glanzend papier en brengt men er daarna een aardige versiering van rondjes of vierkantjes op afin, dan zal men het oude doosje er niet meer uit herkennen. Men moet er wel op letten, een doosje te nemen, waar de platen natuurlijk netjes in passen. Maar hebt U nog wit karton over van het lotto-spel, maakt U dan liever een geheel nieuw doosje, en wel een doosje, dat zeer ge makkelijk te maken is en waar dc kleuters ook weer aan mee mogen helpen. Van het witte karton knipt of snijdt men een stuk van 33 bij^9 c.M. Op 2 c.M. van den kant trekt men lai^s alle zijden een dun potloodlijntje, op dit lijntje wordt het papier geritst, d.wz. men gaat met het mesje heel voorzich tig even over de lijn heen, zoodat men het karton gemakkelijker om kan slaan. De hoek jes worden ingeknipt, op afbeelding a is dit met een stippellijn aangegeven. De randjes worden opgezet, de hoekjes vastgeplakt en het doosje is gereed. Men kan nog een af scheiding in het doosje maken tusschen de groote platen en de kleine vierkantjes, zoo dat deze laatste netjes in één afdeeling komen te liggen. De deksel wordt op dezelfde manier verkregen: alleen maakt men het ge heel een paar m.M. grooter, zoodat de deksel goed over het doosje heen kan passen. De deksel wordt op een aardige manier ver sierd. Van glanzend papier kan men verschil lende figuurtjes knippen, maar voor de kleu ter is het gemakkelijker een versiering van rondjes of vierkantjes aan te brengen Ook de figuurtjes, die in het lotto spel voorkomen kan men op de deksel weergeven. Het spelle tje kan nu keurig opgeborgen worden en hiermee is één aardig geheel verkregen. Het doosje is in de Tijdingzaal van ons blad te zien. W. R,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11