JËÈê1^' H.D. VERTELLINGEN IN „DE WITTE ZWAAN" STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD (Naar het „Pa, vertel eens wat van draken", vroeg Betty 's avonds voor ze naar bed ging. „De draak", begon ik, „was een dier met •en kam en een groote muil, met tanden als een zaag en een vreeselijk lange staart! Zoo ■beschrijft Plinius hem". „En de draak van St. George?" vroeg Betty. „Die was ik heelemaal vergeten" zei ik. De draak van St. George was geen gewone draak. Want de draak, Betty, was heelemaal geen strijdlustig dier. In plaats van de men- schen lastig te vallen, vermeed hij juist angst* vallig de steden en dorpen. De gevechten, waarover wij lezen waren hun opgedrongen door ridders, die op dat oogenblik juist geen andere avonturen konden vinden. De draak is altijd een dier geweest, dat van de een zaamheid hield. Hij was ook gevoelig, zóó erg, dat als er menschen, die nooit een draak ge zien hadden, en daarom dachten, dat er geen bestonden, langs zijn hol gingen, hij zich tot héél diep daarin terugtrok. Geen wonder dus, dat de draken, doordat zij zoo éénzaam en zoo schuw waren, spoedig uitstierven. Som* migen stierven, anderen werden gedood. Het was onmogelijk ze te redden, begrijp je, want hoe zeldzamer de draken werden, hoe grooler de ongeloovigheid van de menschen werd, en hoe meer ze zich dus moesten verstoppen- Eindelijk, in 1829, stierf de laatste draak". „Hoe weet u zoo precies het jaar?", vroeg Betty. „Leefde u toen?" „Toen niet precies", zei ik. <n „Maar „De kranten stonden er vol van", legde ik uit. Het was een heel oude draak, meer dan 300 jaar oud, zeggen sommige menschen en hij had altijd op dezelfde plaats geleefd. Iemands over-over-grootvader had hem ver scheidene malen gezien toen hij een jongen was, want de draak was toen vriendelijk ge zind, en kwam zich vaak koesteren in de zon, in een dal, met het eind van zijn staart om een heuveltje heen. Zoo'n prachtig gezicht was het, als zijn kam in de zon glom en zijn oogcn glinsterden, dat de menschen uit den omtrek kwamen kijken als hij zich in de zon kwam koesteren, of grimassen rfiaakte bij den ingang van zijn hol. Soms kwam er wel eens een man op een vurig paard en daagde de draak uit tot een wedloop, want hij was trotsch op zijn snellen loop, en bij die ge legenheden verzamelde zich dan de heele om geving, om die sport bij te wonen. Op zekeren dag echter maakte een vreemdeling, die van den herbergier de verhalen over den draak hoorde, daar gekheid over. Dadelijk vloog de draak terug in zijn hol. De menschen riepen hem, zetten voedsel neer om hem naar buiten te lokken, en zonden zelfs drie van hun snelste paarden om hem tot een wedloop uit te dagen, mar de draak weigerde, zich te ver- fcoonen". „Wat een verwaande draak!" zei Betty. „Zoo waren de draken", herinnerde ik haar. „Ten laatste, een jaar of honderd later, kwam de draak weer uit zijn hol te voorschijn. Maar toen hij probeerde te springen, merkte hij, dat zijn leden stijf geworden waren. Hij had een langen winterslaap gehouden, zie je, en natuurlijk was hij er niet jonger op gewor den. Bovendien moet het hol vochtig zijn ge weest denk ik, zoodat de draak, zonder dat hij het wist, rheumatiek gekregen had. De zon verblindde hem, en hij ging weer naar binnen om zich voor te bereiden op een kleine oefe* ning tegen den avond. Want hij was nog steeds trotsch op zijn snelheid, en wilde zijn oude kracht terug hebben voordat hij weer in het publiek optrad. Zoodra het donker was, kwam de draak weer voor den dag. Hij strek te zijn poolen uit, ging zitten, ging weer liggen, draaide om en om, en toen hij voelde, dat zijn spieren weer goed werkten, barstte hij uit in een vroolijk gezang. Op dat oogen blik" ik maakte een indrukwekkende pauze „op dat oogenblik „Ga door", zei Betty. „Op dat oogenblik zag hij een schim door het land heen kronkelen. De oogen van den draak waren een beetje zwak, maar hij kon zien, dat deze schim donker was en lang en dat hij twee vurige oogen in zijn voorhoofd had en dat er hier en daar nog meer lichtjes aan hem glinsterden. De draak keek veront waardigd naar den indringer. Een of andere draak uit een andere streek was zijn gebied binnen gedrongen, dacht onze vriend (niet wetende natuurlijk dat al zijn familieleden dood waren) en daarop besloot hij den FEUILLETON Uit het Duitsch van RUDOLF HERZOG. 24) Apotheker Friedrich had plotseling zijn hoofd weer laten zinken. Er ontstond een angstige pauze. U antwoordt niet, vervolgde de provisor snel. Is 't niet naar uw zin, wat ik u uit eengezet heb? Zég het dan'. Twee honderd vijftig duizend mark, stelde de apotheeker voor. Wat? Voor een ellendige vijftigduizend Mark wilt u het geluk van uw dochter in de weegschaal stellen? riep Rose verontwaar digd. Doet u 'er dan wat bij, beste meneer Rose! Nu, zei de beste meneer Rose, nadat ny eenige minuten bij zichzelf overlegd had, ik zal u tegemoet komen. Laten we het ver schil deelen en vergeet u niet dat ik contant betaal! De apotheker stond op. Goed antwoordde hij, accoord dan! Morgen zullen we het contract teekenen. Sluit u nu de apotheek en komt u mee naar boven. Daar is Jet te al om ons te roepen voor het eten. Dat zal een gezegende maaltijd worden! Bevend van geluk liet mijnheer Rose eigen handig de ijzeren rolluiken naar beneden en volgde zijn chef en schoonvader-in-spé naar het woonvertrek. DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1930 De laatste draak. Engelsch) vreemdeling uit te dagen. De draak haalde diep adem, kromde zijn nek, sloeg met zijn staart, en zette het op een galop. Heuvel op, heuvel af, door beeken, over heggen, rende hij in razende vaart, en kwam dichter bij het monster, tot hij het gesis van den ander kon hooren en zag, hoe ontzettend groot die was. De rijen heggen vlogen voorbij, de aarde rende terug, zoolang die waanzinnige wed loop duurde. Maar de draak begon te strom* pelen, terwijl de ander, zonder ooit af te wijken van zijn baan, een gelijkmatige pas hield. Zij raakten op het laatst buiten adem en de draak probeerde met een laatste in spanning, nog vóór te spurten. Maar dat was te veel gevergd van rheumatische leden en een zwak hart; de draak zakte in elkaar, terwijl de ander de trein van Mr. Stephen son, die 30 mijl in een uur liep, verder steun de en siste. Zoo stierf de laatste draak. GAS EN ELECTRICITE1T. STEEDS MEER VAST-RECHT-GEBRUIKER5 Het aantal ingezetenen dat voor gas en electriciteit gebruik maakt van de vast-recht- tarieven neemt gestadig toe. Del laatste gegevens zijn aldus: Gas. Uniform-tarief 23522 gebruikers. Vast-recht 6340 gebruikers. Alleen van 1 Januari tot 1 Juli van dit jaar is het aantal vast-recht-gebruikers met niet minder dan 1097 vooruitgegaan! Electriciteit Uniform tarief 14354 Dubbel tarief 1252. Hufhoudtarief 10981 Winkeltarief 1562 Nachtstroomtarief 70 Het aantal vastrecht-gebruikers (huishoud- tarief) is in de eerste 6 maanden van dit jaar vermeerderd met 1786. Het aantal stadgenooten dat gebruik maakt van het goedkoope nachtstroomtarief ïs tot nu toe heel gering. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te gekomen bij Peerebcom, Kleverlaan 212. broche, Kerk- hoff, Nagtzaamstraat 10 rood, collier; Bu reau van politie. Smedestraat, ceintuur; Hu- neman, Overtonst-raat 23, hoed; v. Leeuwen, L-ange Lakenstraat 21, wit hondje; Kennel Fauna, bruin hondje, gebracht door v. d. Pas, Jansrweg 37; Schot, Dr. Schaepman- straat 5, hondje (Dobberman Pincher), v. Baren, Leidschestraat 96, grijs-witte kat, Kennel Fauna, grijze kat, gebracht door; Ruïjs, Staringstraat 37;"v. d. Kort, Hyr. v. Al- phenstraat 6, kinderportemonnaie; v. d. Pol, Linschotenst-raat 11, pet; v. d. Kroft. Zonne bloemstraat 21, postduif; Captein, Schagchel- straat 17 rood, portemonnaie met inhoud; Aveling Begastraat 17, rljwielbelastingmerk, Prins, Assendelverstraat 39 rood, idem: La- court. Kerkhofstraat 20, regenjas; Bureau van politie Smedestraat autoslinger; van Brussel, Zijlvest 45, sleutels; Broekmeijer, Pieter de Hoogstraat 39, Heemstede, sleutel. Van Veen, Drossestraat 10, sleutels, Hermes, Oranjeboomstraat 16 a, idem. GUNNING. B. en W. hebben gegund: a. Het bouwen van een gymnastieklokaal aan de Wouwermanstraat, voor de scho len nos. 23 en 24, met bijkomende werken aan den afsluitmuur der speelplaats, aan: de N.V. Handelsvennootschap v.h. P. J. Voorneveld te Haarlem, en b. Het verrichten van gias- en verfwerken ten behoeve van het sub a bedoelde gebouw aan: J, A. van den Broek te Haarlem. Daar zaten de familieleden al aan tafel. Ook Barenfeld en Pfalzdorf hadden juist plaats genomen toen tot aller"verwondering de apotheker samen met zijn provisor bin nentrad. Heb je nu al gesloten, Engelbert? vroeg mevrouw Friedrich. Zooals je ziet, was het laatdunkend ant woord en mevrouw zweeg bedeesd. Max en Moritz moeten vanavond in de keuken eten, decreteerde de huistyran en de jongens lieten zich dit bevel dat hun pers pectieven van zelden genoten vrijheid open de, geen tweemaal zeggen en met hun borden in de handen gingen ze grijnzend heen. Mevrouw Friedrich keek angstig en in spanning naar haar man. Zij voelde bij in tuïtie dat er iets ging gebeuren. Het weg sturen van de kinderen was op zichzelf al een onbedriegelijk voorteeken. Nu, meneer Barenfeld, begon de apo theker na eenige oogenblikken. is u over het personeel tevreden, over Dores bijvoor beeld? Zeker, meneer Fridrich. Dien man kun je overal voor gebruiken. Hm... zoo.... U zorgt er voor, dat u ze door fooien erg bruikbaar maakt, nietwaar? Konrad Barenfeld keek zijn chef over de tafel aan. Door fooien? Dat is bij Dores niet nodoig. Maar u kunt toch niet ontkennen, dat u Dores op een keer een thaler hebt gegeven! Of was daar een bijzondere aanleiding voor? Ik weet het niet, misschien had hij iets heel belangrijks gedaan, dat goed betaald moest worden? Konrad Barenfeld was. toen meneer Frie drich het over een „bijzondere aanleiding" had, vuurrood geworden. Bliksemsnel had hij naar Lisa gekeken, die zwijgend en met sa- ONS SCHEEPVAARTVERKEER. EEN BELANGRIJKE TOENEMING. Het blijkt thans, dat na de verlaging van de havengelden (van 6 op 4 cent per ton) het scheepvaartverkeer in onze wateren be langrijk is toegenomen. Om dit aan te toonen ontleenen wij eenige cijfers aan de' Statistische gegevens van de gemeente Haarlem. De laatste cijfers loopen tot 1 Juni. In de eerste 6 maanden van dit jaar zijn de Haarlemsche wateren 7066 schepen bin nen gevaren om hier te lossen of te laden. De gezamenlijke tonneninhoud was 538.988 ton. In de eerste 6 maanden van 1928 (dus voor de verlaging van de havengelden) wa ren het 7095 schepen met 501.221 ton. Alzoo een vermeerdering met 37.767 ton. Daarbij moeten wij evenwel opmerken, dat 1928 al een zeer gunstig jaar was, omdat zeer vele schippers wel gedwongen waren om hun route over Haarlem te nemen, omdat de sluis aan den Overtoom te Amsterdam wegens re paratie langen tijd gesloten was. Daarom ge ven wij bij deze vergelijking dan ook geen cijfers over de schepen die Haarlem alleen zijn doorgevaren, want die vergelijking zou nog onzuiverder zijn. Alleen een voorbeeld ter illustratie daarvan: in de maand April van 1928 zijn hier 1830 schepen metende 122.696 ton doorgevaren tegen 1632 schepen metende 90.938 ton in April 1929. Daarom is belangrijker om naast elkaar te zetten de cijfers over de eerste 6 maanden van 1929 en 1930. Voor lossen of laden: 1930 7066 schepen 538.988 ton. 1929 6236 schepen 433.597 ton. Doorvaren 1930 6667 schepen 405.675 ton. 1929 6124 schepen 361.421 ton. Voor dit half jaar dus een vermeerdering van 149.645 ton, namelijk 105.391 ton aan schepen die losten of laadden en 44.254 ton aan schepen die hier alleen doorvoeren. Nu zal men wellicht opmerken, dat de eerste maanden van 1929 ongunstig voor de scheepvaart waren, omdat de vaart toen weken lang gestremd was door het ijs, maar dit argument is toch bij nadere beschouwing niet steekhoudend. Wel was er in Februari en Maart van 1929 weinig scheepvaart, maar toen de wateren weer vrij van ijs waren is het scheepvaartverkeer plotseling zoo sterk toegenomen, dat de achterstand van Fe bruari en Maart bij normale jaren vergele ken in de volgende maanden vrijwel werd Ingehaald. Blijkbaar is het nu pas tot de schippers doorgedrongen, dat onze havengelden ver laagd zijn en gaan zij nu aan de Haarlem sche wateren de voorkeur geven. Dit wil evenwel nog niet zeggen, dat door de vermeerdering van de scheepvaart van de schippers in de Haarlemsche gemeente kas evenveel geld komt als voor de verlaging der havengelden. Dan toch zou het scheep vaartverkeer immers met 50 pet. moeten zijn toegenomen en daaraan zijn wij nog niet. Maar toeneming van het scheepvaartverkeer brengt ook voordeelen aan Haarlem die wel niet onmiddellijk aan de gemeentekas ten goede komen, maar toch voor een stad van beteekenis zijn. Een toenemend scheepvaart verkeer beteekent ook toeneming van de in dustrie en den handel. JUBILé. 'Vj Vrijdag 22 Augus tus hoopt de heer J. Bofahoven, wonende Bloeme rtsteeig.a llr ier den dag te herden ken, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de timmerzaak firma J. C. Cramer, voorheen wed. M. van Ommeren, ge vestigd Nieuwe Gracht no. 1. COöP. VEREENIGING „EIGEN TUIN". Deze vereeniging zal op Zaterdag 23 Augus tus en Zondag 24 Augustus in het eigen ge bouw aan den Zomerweg een tentoonstel ling houden van alles wat groeit en bloeit in den tuin. ESPERANTO-CURSUS. In het begin van dit jaar werd door den Gemeenteraad het besluit genomen over te gaan tot de oprichting van een cursus in Es peranto. Voor dezen cursus heeft zich toen een zeer bevredigend aantal deelnemers aangemeld. De cursus is dan ook in het leven geroepen. Doel was echter niet voor één keer een cur sus te geven, doch ieder jaar met September met een nieuwen cursus te beginnen. Bin nenkort bestaat dan ook weer gelegenheid zich aan te melden voor deelneming aan den cursus welke met September a.s. zal aanvan gen. 4 mengetrokken wenkbrauwen op haar bord staarde. Toen drong hij zich tot een luchti- gen toon en antwoordde lachend: Dores is een domoor, om er zooveel op hef van te maken, dat ik een half jaar ge leden eens in een bijzonder opgewekte bui was. Op die manier hoeft hij werkelijk niet voor een herhaling van mijn royaliteit te vreezen. Ik vrees van wel! Meneer Friedrich. zei Barenfeld geprik keld, het is hier, geloof ik niet de plaats om over dergelijke dingen te iscussieeren. Ik wensch er echter juist nu over te spreken. Staat u mij dan toe dat ik mij terug trek. Op kantoor ben ik geheel tot uw be schikking. Een plotselinge stilte was ingetreden, die Bdrenfeld gebruikte om zijn servet op te vou wen. Heinrich Pfalzdorf volgde onrustig iede re beweging. Spaart u liever uw geld, barstte de apo theker. die zijn woede niet meer kon inhou den, uit. De grap is langzamerhand oud geworden. Over welke grap hebt u het? Barenfeld was opgestaan en hield de leu ning van zijn stoel omklemd. Zijn oogen fonkelden. Wel, de grap met de „Witte Zwaan", die u zoo vriendelijk was telkens weer aan mijn adres te laten bezorgen. Verderen uitleg kan ik u helaas niet geven. DeWitte Zwaan? U schijnt het zich liever niet te herinne ren? Dat kan ik me levendig voorstellen. Ik moet u om onmiddellijke opheldering vragen, meneer Friedrich. U bedoelt zeker juist andersom: ik u. Meneer Friedrich, zei Barenfeld, tril- DE ST. ELISABETHS. VEREENIGING. HET 75-JARIG BESTAAN. Woensdag was het 75 jaar geleden dat de St. Elisabeths-Vereeniging alhier werd opgericht. Deze vereeniging van Roomsch-Katholieke dames houdt zich bezig met het bezoeken van en het verstrekken van steun aan arme zieken en kraamvrouwen die den R.-K. godsdienst zijn toegedaan. Oprichtster van deze vereeniging was mej. Van den Berg, die er gedurende 40 jaren haar beste krachten aan gewijd heeft. Na haar traden nog verschillende dames als voor zitster op. Thans vervult mevrouw Rohde reeds gedurende 16 jaar de functie van pre sidente. In een kort onderhoud dat wij met mevr. Rohde hadden, deelde zij ons mede, dat geen geldelijke steun gegeven wordt, wel melk, eieren, vleesch en kleedingstukken. In 1929 werden 37000 L. melk uitgereikt en voor het verstrekken van steun werd in dat jaar in 't geheel 6000 besteed. Verleden jaar werden 464 zieken bezocht. Deze 464 zieken zullen nu, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan, een extra-feest gave ontvangen. Onder de dames, die zich wel bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de ver eeniging moeten mej. Van Liemt en mej. Van der Pigge worden genoemd, die onder scheidenlijk 43 en 34 jaar voor de St. Eli sabeths-Vereeniging hebben gearbeid. Mej. Van der Pigge is nog steeds secretaresse. Het is wel een treurige omstandigheid, dat zij juist dezer dagen ongesteld is. De viering van het jubileum is daarom uitgesteld tot Zondag 14 September. Dan heeft de kerke lijke viering plaats. Op eèn daarop volgen den weekdag zal het bestuur receptie hou den. Zij nog vermeld dat nu reeds gedurende 6 jaar Pastoor Sondaal adviseur der vereeni ging is. FRANSCH OPLEIDINGSSCHIP HERSTELD. Het Fransche opleidingsschip „Somme", dat eenige dagen geleden in Den Helder is bin- nengeloopen met machinesehade, is Woens dagmorgen weer naar zee vertrokken. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) RUIMERE CREDIETVERSTREK- KING ALS WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING. MR. J. GERRITSZ OVER OPRICHTING VAN EEN SEMI-STAATSBANK, In het Tijdschrift van den Nederlandschen Werkloosheidsraad schrijft mr. J. Gerritsz over „Credietverstrekking door de Overheid aan de industrie ter bevordering van de wel vaart". Mr. Gerritsz constateert, hoe de te genwoordige klachten, dat de banken niet voldoende crediet verstrekken, reeds bijna 20 jaar geleden door de Staatscommissie voor de Werkloosheid gedeeld werden. Van uitbreiding van het credietwezen voor de middel-groote nijverheid verwachtte de Staatscommissie, dat door de ondernemers, vooral in tijden van crisis en depressie, maat regelen zullen kunnen worden genomen, zoodat zij zich door de moeilijkheden kun nen heenslaan en aldus de arbeiders voor werkloosheid behoeden. De vrees in zulk een tijd om vast te kun nen loopen tengevolge van gemis ag.n be- noodigde kasgelden, doet menig industrieel ei-van afschrikken, werk op langen termijn aan te nemen", aldus het rapport, en voegt mr. Gerritsz erbij: ook op voorraad te wer ken. De Staatscommissie zou wenschen, dat de Nederlandsche Bank officieel bevoegd werd om crediet op langen termijn te geven, waar toe wijziging van het Bankoctrooi zou noo- dig zijn. In den oorlog nam het vraagstuk meer den vorm aan van de al of niet wenschelijk- heid van maatregelen tegen kapitaalsexport. De schrijver herinnert- aan een denkbeeld van mr. G. Fabius, om een speciaal regee- ringsorgaan te scheppen voor het Bankwe zen. Hij wees er op, dat het bankwezen een te belangrijke factor in onze maatschappij is geworden om langer als een onderdeel van de afdeeling Handel van het Ministerie be schouwd te worden (of, voeg ik er aan toe, om terloops aan Financiën behandeld te worden). De schrijver wensch te. dat er een nieuwe afdeeling Bankwezen aan één der Departementen zou gevormd worden. Mr. Gerritsz vestigt er de aandacht op, hoe na den oorlog de banken niet schriel zijn geweest in hun credietverleening, maar in- lend van verontwaardiigng, dit is een schandelijke insinuatie. Ik heb er geen schuld aan dat deze gemeene laster in te genwoordigheid van de dames wordt behan deld. Lisa was opgestaan en wilde de kamer uit gaan. Je blijft, snauwde haar vaderik beveel het. Zonder een spier te vertrekken ging Lisa weer zitten. Gemeene laster? hoonde de apotheker. O, zoo eenvoudig kunt u uw terugtocht niet- dekken. U hebt geprobeerd zóó te ter gen dat ik een hekel aan de zaak zou krijgen en om die zonder een cent vergoeding in handen te krijgen, hebt u een liefdesver houding met mijn dochter aangeknoopt. Ja wel, alleen daarom, schreeuwde hij. Met mijn dochter! Bevend en met onzekeren blik keek Baren feld van den apotheker naar Lisa. U vergist u, papa. zei het meisje foei en alleen haar lippen trilden licht. Wat dit betreft heeft men u in elk. geval voorgelogen, want meneer Barenfeld en ik zijn elkaar al tijd volkomen onverschillig geweest. Verder wensch ik u goeden avond. Barenfeld lachte grimmig en voordat Lisa de kamer kon verlaten, stond hij naast den stoel van den apotheker. Den naam van den ellendeling die dat gezegd heeft! Vooruit zijn naam! De apotheker deinsde achteruit. Maak voor den duivel dat u mijn huis uitkomt, anders laat ik u er door mijn schoon zoon uitgooien! Wijs hem den weg even, Rose, wijs hem de deur! Met bevende ledematen trachtte de provi sor uit zijn stoel te komen. Ook mevrouw was bij het woord „schoonzoon" verschrikt over- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL beste dageliiksch® KSfr-tfi» ^Iddel Ier opwekking W ^^^^enverfrissching j/ tegendeel bijna op onverantwoordelijke wijze te werk zijn gegaan. Het gevolg was een terugslag, waarbij de banken zeer dras tische maatregelen namen, tot inkrimping van haar credieten, hetgeen bijdroeg tot verscherping van de crisis hier te lande. Klachten bleven niet uit, en de aandacht van de Rijkscommissie van Advies voor Werkverruiming werd gevraagd. Deze over woog de oprichting van een bank, welke van Staatswege credieten zou verstrekken, doch een gunstig advies is afgestuit op de bezwa>. ren, welke zich bij nadere uitwerking voor deden. De wenschelijkheid van een regeling van beperkter omvang werd echter aangetoond. De maatregelen tot credietverleening door den Staat bleven nochtans tot een minimum beperkt. De na het eerste verslag van de commissie verschenen communiqués vermelden ook niets meer van verdere maatregelen, zoodat vermoed moet worden, dat in de laatste ja ren het Rijk op geen enkele wijze (behalve dan hetgeen bij de wet is geschied, b.v. de Hollandsche Lloyd) crediet aan het bedrijfs leven heeft verstrekt. Tegenover de afnemende bemoeiingen van de overheid in de laatste jaren staat echter een groeiende belangstelling van particuliere zijde. In het Tijdschrift van den Nederlandschen Werkloosheidsraad van 1929 kwam mr. Ger ritsz reeds tot de conclusie, dat meer regee- ringsbemoeiïng gewenscht is, maar hij con cludeerde niet tot de oprichting van regee- ringswege van een Gründerbank of „Strop- penbank". Sindsdien Is echter de heer Gerritsz nader gewonnen voor een denkbeeld van dr. J. van den Tempel, tot oprichting van een Indus- uiebank als gemengd bedrijf en met een strikt zelfstandig bestaan, zooals dit neerge legd is in diens prae-advies uitgebracht aan de Nationale Vereeniging tegen de Werk loosheid. De prae-advlseur heeft de tegenstelling tusschen zulk een Bank en de particuliere banken geschetst door er den nadruk op te leggen, dat het beheer gericht zal zijn op de bevordering van het Nederlandsche bedrijfs leven en niet op de belangen der aandeel houders. Er is aldus mr, Gerritsz, aan de stichting van een dergelijk instituut nog een ander voordeel verbonden. Bekend is, dat de over heid in het algemeen economisch slecht ge oriënteerd is. Hoelang zal het nog moeten, duren eer het denkbeeld van den heer Fa bius in een of anderen vorm zal worden ge realiseerd, eer we hier iets krijgen als de Reichswirtschaftsrat, bij onze oostelijke bu ren? Wie weet. hoe weinig dergelijke denkbeel den in onze regeerings- en hooge-ambtena- renkringen nog bekend zijn. hoe gering de kennis daarover is, hoe men het ontbreken daarvan vaststelt, doch niet als een gemis voelt; wie ziet hoe ver we nog af zijn van eene reorganisatie der departementen op grondslag van concentratie en coördinatie, die zal begrijpen, dat het nog jaren en jaren kan duren eer iets van die denkbeelden zal worden verwezenlijkt. De stichting van een gemengd bankbedrijf, buiten de departementen staande, is, als men eenmaal de zaak wil, van betrekkelijk eenvoudigen aard. En de regeering zou hier door tevens over een orgaan beschikken, dat haar in menig geval doeltreffend, economi sche voorlichting zou kunnen geven. Mr. Gerritsz besluit met mede te deelen, dat het doel van zijn artikel was in de krin gen van de vakvereenigingsbestuurders be langstelling te wekken voor het vraagstuk in het algemeen en in het bijzonder voor de In- dustriebank van hun oud-secretaris. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN. Geslaagd voor het diploma Boekhouden: mej. W. M, Oudolf, mej. H. Bus en de heeren J. Bra kei, W. F. Leunis.J. H. van Westerho ven, J. Spronk, Chr. J. Nijland, B. Hoekema, A. van Bommel, H. W. Rusbach, U. Weenings A, H. van den Kasteele, J. C. Bomhoff, D. de Koe, A. W. Rietbergen, M. J. van Vreeden en W. J. Costers Jr. Fransche Handelscorrespondentiede heer R. J. Ton. Duitsche Handelscorrespondentie: mej. J. P. Nachtegeller en de heeren: P. Vermeer en S. Kramer. Engelsche Handelscorrespondentie: mej. P. J. C. Wervers, mej. W. J. M. Sweerts, mej. M. H. Paape en de heeren: J. P. Balder, P. C. Kuiper, M. Veldhuizen en G. Meyer. eind gekomen en Lisa bleef als aan den grond genageld midden in de kamer staan. U en uw „schoonzoon" zijn allebei niet goed wijs, zei ze met diepe minachting. Het is een walgelijke comedie. Op 't zelfde oogenblik voelde de provisor een brandende pijn op zijn linkerwang en hij tuimelde achterover. Hier heb je je Judas-loon! En gevolgd door Pfalzdorf ging Barenfeld, het hoofd omhoog, de kamer uit. Het was alsof de anderen door den bliksem wa.ren getroffen. De apotheker had zich zijn triomf heel an ders voorgesteld. Rose kwam het eerst weer tot zichzelf. Voor dien slag, stotterde hij, zal de ke rel betalen. Dat kost hem minstens vijftig mark. Wacht u maar eens af, zei Lisa. den lasteraar spottend aanziend en ze stapte hem voorbij naar de deur. Wacht u maar eens af; misschien maakt meneer Barenfeld er wel een rond getal van! Met een smak liet ze de deur achter zich in het slot vallen. Konrad Barenfeld was zonder een woord met Heinrich te wisselen, de binnenplaats overgestoken, om dadelijk naar zijn kamer te gaan. Dores stond voor de deur en wenkte Pfalzdorf; hij had het spektakel boven ge hoord en zich op vreeselijkheden voorbereid. Heinrich gaf hem een teeken om hem te vol gen en Dores stapte met een bedrukt gezicht achter hem aan. Barenfeld nam van de aanwezigheid van de twee anderen nauwelijks notitie. Hij haal de zijn koffers te voorschijn en begon te pakken. Zwijgend hielpen zijn getrouwen hem. .(Wordt vervolgd)^, (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel- MEUBELEN Levering direct aan particulieren. Dressoir, tafel, 2 fauteuil.. 4 stoelen moquette fheeureubel, spiegel 2 schilderijen, samen I 118- Q. A. Buffet met bolle deuren f 62.50 Huis- Salon-, Slaapkamermeubelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE' JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING.,NNEWEG 18 NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMl". Modelkamers vaor Haarlemj KONINGINNEWEG 18

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6