Financieel© Kroniek® MARKTNIEUWS STADSNIEUWS HAEMOFERRIN N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8, TELEFOON 13829U„) VREEMD GELD HAARLEM'S DAGBLADMAANDAG 25 AUGUSTUS 1930 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, Dressoir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spicgtl 2 schilderijen, samen f 1 IS. Q. A. Buffet met bolle deuren f 62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMl". Modelkamers voor Haarlem: KONINGINNEWEG |j de land". Ook namens het personeel bracht de heer Broekhuizen hiervoor dank. Tevens sprak spr. zijn voldoening uit over den naam, die aan de school gegeven is, waardoor de in richting nu gelijk staat met iedere andere school en bood het gemeentebestuur het por tret van Dr. Huet aan. dat in de gang der school een plaats zal krijgen. Tenslotte overhandigde spr. aan de heeren Hillebrand en Meilof, architect en opzich ter van O.W., als blijk van waardeering voor wat zij voor den bouw der school heb ben gedaan, een boèkwerk op het gebied der beeldende kunsten. Hierna werden ververschingen aangeboden, waarna de aanwezigen gelegenheid kregen de mooie, uitmuntend ingerichte school en ook een kleine tentoonstelling van het werk der leerlingen te bezichtigen. Zij nog vermeld, dat de heeren K. Brants, Hoordinspecteur en G. H. Weustinks, Inspect, van L.O., bericht van verhindering gezonden hadden. Ook de heer P. Kalbfleisch, chef der afdeeling Onderwijs ten Stadhuize, was door uitstedigheid verhinderd, de opening bij te wonen. RELIGIEUS SOCIALISTISCH WEEKEINDE VOOR DE DUINSTREEK. Op Zaterdag 27 en Zondag 28 September zal te Bloemen daal in het Jeugdgebouw dooi de religieus socialisten een weekeinde worden gehouden. Het zwaartepunt daarbij is gelegen in een drietal inleidingen, respectievelijk Zaterdagavond en Zondagmorgen en Zon dagavond. Deze weekeinde-cursussen (zooals ©r de laat ste jaren reeds meer in verschillende plaat sen van ons land werden gehouden en waar; voor veel belangstelling bleek te bestaan) gaan uit van de Centrale Commissie voor het Religieus Socialisme, welk lichaam be staat uit vertegenwoordigers van de Arbeiders gemeenschap van de Woodbrookers, van het Religieus Socialistisch Verbond en de redactie van het Chr. Soc. Weekblad „De Blijde Wereld". Dit weekeinde zal staan onder leiding van Mr. M. J. A. Moltzer te Santpoort. De inleidim gen zullen worden gehouden door ds. A. van der Heide, over: „Wat is socialisme?", dooi den heer Moltzer over: „Wat is religie?" en door den heer J. van Kjeft van Bussoim over: „Wat is religieus socialisme?" Aan wie van buiten komen wordt door geetverwanten onderdak verschaft. DE SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTERKWARTIER". MOET HET TERREIN TWEE AVONDEN PER WEEK AFGESTAAN WORDEN? de jeugd in clubverband, waarvan wij de buitengewone beteekenis niet uiteen zullen behoeven te zetten. Nu dreigt er evenwel zoo vervolgt hei schrijven een ernstige stagnatie in ons werk te komen. B. en W. hebben ons namelijk bericht, dat het hun voornemen is ons ter rein voor 2 avonden in de week af te staan aan den R.K. Bond van Groote Gezinnen, ten dienste van de lichamelijkè oefening der katholieke rijpere jeugd. Wij vragen ons met reden af: bestaat wer- kelijk de noodzakelijkheid, dat de in dezen R.K. Bond georganiseerde bevolking haar kinderen afzonderlijk laten spelen op or,s terrein, waardoor een groot getal kinderc-n uit onze vereeniging hun kostelijken vrijen tijd 2 avonden niet productief kunnen maken? Wij merken hierbij op, dat de oppervlakte van het speelterrein voldoende ruimte bieöï tegelijkertijd ook onze eigen groepen te laten spelen. Dat de jeugd, wier ouders maandelijks hun penningen offeren ten behoeve van het on- derhoud van dit terrein, moet ruimen voor groepen jongelui, wier ouders nalatig zijn in deze kosten bij te dragen, lijkt o-i. een grove onbillijkheid, daargelaten nog of het paeda- gogisch goed te keuren is, de jeugd bij haar spel te scheiden naar geloofsovertuiging en wereldbeschouwing der ouders. De eerbie diging van elkanders overtuiging wordt door zulk een handeling ernstig geschaad en de verdraagzaamheid der jongelui geenszins be vorderd. Wij vreezen dat onaangenaamheden tussclhen beide groepen hiervan het gevolg zullen zijn." Tenslotte wordt de hoop uitgesproken, dat de raad zich zal uitspreken tegen het j van B. en W. BEVERWIJK. Noteering van den 22en Augustus 1930. Postelein per kist 40—55 cent. Wortelen 100 bos I 10—16. Komkommers, per 100 t 3—4.50. Augurken, per kistje ƒ0.30—1.35. Aardappelen, klei, per K.G. 51/2—6 cent. ld. zand, per K.G. 6cent. Doppers per K.G. 14—32 cent. Capueijners per K.G. 30—38 cent. Raspers per K.G. 3040 cent. Tuinboonen per K.G. 4—14 cent. Snijboonen per K.G. 14—24 cent. Dikke Keerenboonen, per K.G. 5—12 cent, Trosboonen per K.G. 12—17 cent. Roode Kool, per 100 4—8. Bloemkool, per 100 7—16. Sla, per 100 krop 3090 cent. Pieterselie, per bos 45 cent. Selderie, per bos 5 cent. Appelen, per K.G. 12—35 cent. Peren, per K.G. 14—25 cent. Pruimen, per K.G. 30—30 cent. Bessen, per slof ƒ0.90—110. De belangstelling van aandeel houders voor de leiding der dircc- .tie. Het uïtkeeren van divi dend en het vormen van reser ves. Is dc aandeelhouder me de-eigenaar cn ondernemer, of enkel houder van een rentepa pier? Benadccling van aandeel houders door het inhouden der winsten. Een quaestie, welke ook voor den fondsenhandel en de ondernemingen van belang is. Het is een bekende regel, dat aandeel houders van naamloocze vennootschappen zich doorgaans alleen met de ,.faits et ges tes" der besturen bemoeien, wanneer de zaken verkeerd gaan. Zoolang er redelijke winsten behaald en bevredigende dividen den worden uitgekeerd, verschijnen aan deelhouders niet op de jaarvergadering en is elke actie tegen de leiding van de direc tie tevoren tot mislukking gedoemd. Maar dit wordt onmiddellijk anders, wanneer er in den goeden gang van zaken een keer komt; dan worden de gedragingen der direc tie onder de loupe bekeken, op de vergade ringen laten aandeelhouders zich gelden, balansen en winst- en verliesrekeningen worden curieuselijk nageplozen, zoodat op menige vergadering aan de directie harde noten worden te kraken gegeven. Deze houding is psychologisch) alleszins verklaarbaar, hoewel niet juist. Maar zij houdt ook verband met het feit, dat vooral bij de grootere vennootschappen van eenlg persoonlijk contact tusschcn aandeelhouders en de directie geen sprake is en aandeelhou ders- zich daarom veel meer houder van een rente-papier, dan ondernemer cn mede eigenaar van het bedrijf gevoelen. Zoodra echter de jaarlijksche uitkeering vermindert of achterwege blijft, wordt hij er weer aan herinnerd, dat er toch nog een groot verschil is tusschen een rente-papier en een aandeel. Nu in alle bedrijven de malaise haar in trede heeft gedaan, is dit verschil weer eens duidelijk aan den dag getreden. De meeste vennootschappen hebben hun dividend moe ten verlagen, of zijn niet in staat een uitkee ring te doen, hetgeen aanleiding gegeven heeft tot allerlei critiek op de leiding der on derneming, welke in vele gevallen natuurlijk niet gewettigd is. Ook de vraag, die den laatsten tijd hier cn daar aan de orde was, nl. of al dan niet dividend moet worden uitgekeerd en in hoe verre de reserves moeten worden versterkt, ls uiterst moeilijk te beantwoorden. In het algemeen worden voorzichtige, te rughoudende directies om hun beleid ge prezen. Het vormen van flinke reserves is een eisch van goed koopmansbeleid en het uitkeeren van dividend alleen om aandeel houders te pleizieren of den koers der aan- deelen te steunen, is vrijwel synoniem met ban kroe ti erspoli tiek. Maar gelijk we reeds opmerkten, ls er dc-n laatsten tijd verzet gerezen tegen de al tc groote „vasthoudendheid" der directies bij de verdeeling der winsten. Bij enkele sui kercultuurondernemingen hebben aandeel houders ter vergadering een vergeefsche po ging gewaagd om de directie tot een grootere uitkeering te bewegen, omdat men van mee ning was, dat overbodige reserves werden gemaakt en aandeelhouders daardoor werden benadeeld. Theoretisch geredeneerd, is men geneigd «e zeggen, dat zulks niet mogelijk is. Im mers. wat niet in den vorm van dividend wordt uitgekeerd, wordt aan de reserve toe gevoegd, versterkt het bedrijf en doet de waarde der aahdeelen stijgen. Maar pras- tlsch staat de zaak toch ietwat anders. Mr. Van Niorop heeft onlangs on een vergadering van studenten de opmerking gemaakt, dat de koers van aandeelcn zich richt naar liet rendement en niet naar het vermogen der maatschappij, waaruit hij dan de conclusie trok, dat een aandeelhouder geen onderne mer of mede-eigenaar, maar houder van een rentepapier is. We laten deze conclusie nu even in het midden, maar leggen er nadruk op, dat inderdaad de koers der aandeelen zich doorgaans richt naar het rendement en niet naar het vermogen der maatschappij. Men ziet dat ook bij de aandeelen der Cul tuurmaatschappijen, op welker groote reser ves critiek is geoefend. De Pradjekan-Tan- gerang had op uit. 1929 bij een kapitaal van 11/4 millioen, niet minder dan f 4 1/4 mil- FEUILLETON IN JE WITTE ZWAAN" Uit het Duitsch van RUDOLF IIEUZOG. 27) Hoe Lisa de huwelijksplannen opnam, daar over brak hij zich hot hoofd niet. Hij was ge woon dat in den lering zijner familie zijn woord wet was. Terwijl hij in het zweet zijns aanschijns bezig was. op den zolder en -in den kelder, paradeerde Rose als een grand seigneur in de apotheek en in het kantoor rond. Hij ging zelfs zoover dat hij het werk van Heinricli controleerde en correcties aan bracht in de correspondentie. Helnrich liet hem zijn gang gaan, zonder hem een blik of een antwoord waardig te keuren. Van morgen af zult u onder mijn spe ciaal toezicht werken, omdat ik de zaak over neem en voorgoed een eind zal maken aan dien ouden sleurboel hier. bralde de provisor. Zoo gauw ik in dezen heidenschen rommel orde heb geschapen, zal ik voor de apotheek en de grossierszaak een assistent, een boek houder en twee leerlingen nemen en zelf liet oppertoezicht uitoefenen. Hij zal merken met wien hij te doen: heeft! Daarop trok hij zich in de apotheek terug om recepten klaar te maken. Als ik maar eerst de baas ben, zei hij vertrouwelijk tegen zichzelf, en over mijn schat, van een Lisa ook. dan zal niemand mij meer aan dat vervloekte pillendraaien krij gen. Daar neem ik dan mijn mannetjes voor! In een handspiegel bekeek hij daarop met welgevallen zijn gezicht cn schilderde zich in zijn gedachten af welk een uitnemenden in- lioen liquide middelen, dat is 340 pet., zoodat de intrinsieke waarde der aandeelen, gelet op de normale waarde eener goed-ge out fi leerde en voortreffelijk geleide suikeronder neming, zeker meer is dan 500 pet. Toch no- teeren de aandeelen slechts goed 300 pet., uitsluitend omdat de dividendvooruitzichten slecht zijn en er geen kans is dat er iets van de groote opgepotte winsten verdeeld wordt. Bij de Maron doet hetzelfde verschijnsel zich voor; de liquida tiewaarde der aandeelen is belangrijk grooter dan de beurswaarde. Zelfs wanneer in dergelijke gevallen enkel de be doeling voorzit om de maatschappij finan cieel sterk en tegen den moeilijken crisistijd bestand te maken hetgeen helaas niet al tijd gezegd kan worden zelfs dan is het tegenover aandeelhouders niet billijk, de re- serven tot buitensporige hoogte op te voeren. Want al is de aandeelhouder geen onder nemer in den engeren zin des woords. hij is toch meer dan de houder van een bloot ren tepapier. want bij den aankoop van het aan deel heeft hij zich rekenschap gegeven van de statuaire uitdeelingsmogelijkheden en als aandeelhouder heeft hij het risico van het bedrijf op zich genomen, dat wil zeggen, hij is niet alleen met zijn geheelen inzet voor de eventueele verliezen aansprakelijk, maar hij heeft ook het recht op het statuair vastge stelde deel der gemaakte winsten. Wil de directie zich om bepaalde redenen niet van geldmiddelen ontblöoten, dan kan de hier bedoelde onbillijkheid worden weggenomen door de uitkeering van bonusaandeelen, waarbij de interne positie der maatschappij niet wordt gewijzigd. Maar het is inderdaad een benadeeling- van aandeelhouders, wan neer milUoenenreserves worden gemaakt bij een kapitaal van f 1/2 of f 1 millioen. Te recht is opgemerkt, dat wanneer deze groote bedragen noodig zijn om de- maatschappij staande te houden, het dan de voorkeur ver dient de zaak zoo spoedig mogelijk te liqui- dqeren. Het is goed dat deze dingen eens worden gezegd. Want deze quaestie raakt niet slechts den kleinen kring van aandeelhouders der' be trokken ondemëming, maar zij heeft betee- genis voor heel den fondsenhandel. De koo- per van aandeelen moet er op kunnen reke nen, dat hij, waar hij de kans loopt het volle bedrag zijner deelname te verliezen, ook het volle profijt zal trekken van de gunstige uit komsten zijner onderneming. Wanneer dit laatste niet meer het geval is, verliezen de goede aandeelen hun aan trekkelijkheid ais speculatieve beleggings objecten tot schade van den beurshandel en uit-eindelijk ook tot schade van de onder nemingen, die in den vorm van aandeelen een beroep op de kapitaalmarkt doen. LETTINGA. De Dr. Huet-school. De officieele opening. Zaterdagmiddag had in het gymnastieklo kaal van de Dr. Huet-School, aan het Prin sen Bolwerk, de officieele opening van die school (School no. 1 voor Buitengewoon L.O.) plaats. Zooals bekend hebben de gebouwen, waarin de 2e H.B.S. tijdelijk is gevestigd ge weest, hiervoor een belangrijke verbouwing ondergaan. Bij deze opening waren aanwezig, behalve het hoofd der school, de heer L. Broekhuizen en het personeel, vele onderwijzers en hoof den van scholen de heeren: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, waarnemend burgemees ter; Mr. Th. A. Wesstra, gemeentesecretaris; Mr. J. H. Thiel, oud-wethouder van onderwijs; W. Roodenburg, wethouder van onderwijs; E. P. Schuyt, hoofd der Nazorg; Ir. L. C. Dumont. oud-directeur van Openbare Werken; Ir. P. F. de Bordes, onder-directeur van O.W., Ir. D. N. de Lange, van den dienst van O.W., verschil lende leden van den Haarlemschen gemeente raad en verdere genoodigden. De wethouder van onderwijs, de heer W. Roodenburg herinnerde er aan dat binnen kort vele nieuwe scholen, zoowel voor het bij zonder onderwijs, in gebruik' zullen worden genomen. Spreker ging' verder de geschiede nis van School 1 voor Buitengewoon L.O., die thans den naam Dr. Huet-School zal dragen. druk hij zou maken naast het' beminde meisje Het begon te schemeren Buiten raasde de storm en kletterde de regen, de gele bladeren van de boomen wer den agerukt en in de plassen meegesleurd. De wind deed de deuren rammelen en de ra men piepen. Alls is vergankelijk, kreunde de wind. Droomen zijn bedrog! Maar de provi sor hoorde het niet of wilde het niet hooren. Hij was immers een rijk man en voor geld is alles op de wereld te kooptenminste bij meneer Friedrich! De storm nam toe; het werd steeds don kerder. Juist zou Rose het licht aansteken, toen een verschrikkelijke slag het oude ge bouw op zijn grondvesten deed schudden, zoodat de provisor van zijn stoel rolde. Het was een knal, die ver in het rond te hooren was. Rose was als verdoofd, totdat een jam merlijk angstgeschreeuw, dat van de bin nenplaats kwam, hem tot de werkelijkheid terugriep. Hij liet de apotheek in de steek en vloog naar buiten. Daar kwam Heinrich hem doodsbleek tege moet rennen. De brandweer, riep hij den provisor toe. In 's hemelsnaam, vlug! Wat is er gebeurd? stamelde Rose, die over zijn heele lichaam beefde. Een benzine-ontploffing. Meneer Frie drich is in den kelder. We moeten hem red den. De brandweer moet Ijomen, vlug! vlug! Wéér klonk er een verschrikkelijke knal, die de vensters in stukken sloeg en het hout werk vaneen reet. Tegel ij kertijd laaide een vuurzuil hoog op. Als door furiën achtervolgd holde Rose zonder jas of hoed weg, om zich in veiligheid te brengen en onderweg de brandweer te waarschuwen. Aan de telefoon dacht de dappere held nietl. na. Deze nieuwe school voldoet nu aan hooge eischen. Er is ten volle rekening gehouden met de ervaring, bij het buitengewoon onder- onderwijs opgedaan. Het schoolgebouw bevat 7 klasselokalen en 2 lokalen voor handen arbeid. Verder is er een geheel nieuw, afzon derlijk gymnastieklokaal en in de voormalige villa zijn o.m. ondergebracht een bezinkfngs- klasse, de kamer voor het hoofd der school en de bibliotheek. Spr. wenschte voorts hoofd en personeel, die zich met zooveel ambitie en toewijding van hun zware taak kwijten, geluk met deze mooie goed Ingerichte school; zij zullen ongetwijfeld zorgen, dat de school haar uitstekende repu tatie behoudt. De heer Roodenburg heette verder in 't bijzonder welkom: de Inspecteur van het Bui tengewoon L.O. Dr. A. van Voorthuyzen, den heer P. H. Schreuder, voorzitter der Vereeni ging van Artsen en Onderwijzers en mevrouw AronsteinAsser, uit 's Gravenhage. eerder weduwp van wijlen Dr. W. G. Huet. den zenuwarts, die vroeger aan de school voor Buïtengewoon Onderwijs als schoolarts ver bonden was, zich ten zeerste voor het lot der leerlingen interesseerde en zelfs uit eigen middelen de mogelijkheid schiep, dat 16 der leerlingen naar buiten konden gezonden wor den. Zijn naam Is verbonden aan het Dr. Huet-fonds, dat nog steeds de middelen ver schaft om kinderen der school, voor wie dit noodig is, naar buiten te zenden en waaruit ook steun van anderen aard wordt verstrekt. Na dank gebracht te hebben aan den oud directeur van O.W. en zijn staf, aan den heer A. A, Hillebrand, architect van O.W. en den aannemers, de heeren Zwaar te Nieuwendam en Roerda te Santpoort, droeg spreker de school over aan den heer Broekhuizen voor de dag- en aan den heer Schuyt voor de avondschool en verklaarde de Dr. Huet- School voor geopend. De volgende spreker, Dr. Van Voorthuyzen, Inspecteur van het Buitengewoon L.O., wenschte het gemeentebestuur geluk met de: nieuwe school. Het gemeentebestuur heeft hier op royale wijze gehandeld. Dank moet ook gebracht worden voor wat door de Pro vincie Noord-Holland voor het buitengewoon onderwijs v/ordt gedaan. Er bestaat zelfs in dit gewest een speciale commissie voor dit onderwijs. Spreker prees hoofd en personeel voor hun ijver en toewijding en stelde de vraag: Is het niet mogelijk van deze school een modelschool te maken? Want wij staan bij ons buitenge woon onderwijs eigenlijk nog maar aan het begin. De grondslag moet zijn: hoe is de per soonlijkheid, van eik der leerlingen op zich zelf. Niet het werk en niet de leermiddelen staan op den voorgrond, maar de observatie, de medisch-paedagogische observatie. Meer en meer wordt de nadruk gelegd op de om geving en ook op den Invloed van de ouders. Wat de omgeving betreft begint deze school wel onder zeer gunstige omstandigheden. Hoofd en personeel mogen hier dus veel heil verwachten van hun heerlijk werk: hun leven te wijden aan het misdeelde kind. De heer Schreuder, voorzitter der Vereeni ging van Artsen en Onderwijzers, bracht de goede wenschen dier organisatie over en hoopte dat de leerlingen in deze school zoo ver zullen worden gebracht, dat zij later zul len hebben levensvreugde" en arbeidslust. De heer F. A. van Riet, hoofd van de Bui- tenrustschool (School No. 2 voor Buitenge woon L.O.) wenschte hoofd en personeel, ook namens het personeel der Buitenschool geluk en hoopte dat zij onder de zeer gunstige om standigheden, waarin zij nu werken, vele jaren zouden mogen werken aan hun lang niet gemakkelijke maar schoone taak. Het hoofd der School, de heer L. Broek huizen, gaf tenslotte uiting aan de gevoelens van vreugde en dankbaarheid, die hoofd en personeel nu bezielen. Spr. ging de geschiede nis van het buitengewoon onderwijs te Haar lem na; een reeks van problemen moest wor den opgelost, pioniersarbeid vc-rricht en veel scepticisme en cynisme overwonnen. In dit verband noemde de heer Broekhuizen Mr. J. H. Thiel den vader en Dr. Huet den peet vader der school. Ook de vroegere districts schoolopziener, de heer Roodenburg, droeg de school een goed hart tne, evenals de vroegere Inspecteur van het L.O.. Dr. Sterck. Spr. hul digde voorts den tegenwoox-digen Inspecteur van het Buitengewoon Onderwijs voor het in zicht. den tact en de humaniteit waarvan hij bij de uitoefening van zijn functie blijk geeft, den vroegeren wethouder van onderwijs, den heer Vincent Loosjes, voor wat hij ten be hoeve der nazorg verricht en liet lid van Ged. Staten Mr.'A. Bruch, die in het Provinciaal béstuur zooveel voor het buitengewoon on derwijs doet. Ook het overleden raadslid de heer A. Nagtzaam, toonde steeds veel liefde voor het onderwijs. Het Haarlemseh gemeen tebestuur en de tegenwoordige wethouder van onderwijs hebben er ook al het mogelijke voor gedaan. Het buitengewoon L.O. vraagt intuïtie, spon taneïteit en initiatief en het biedt den be kwamen, energieken onderwijzer dus een ar beidsveld bij uitnemendheid. Er is thans voor het personeel alle reden in deze omgeving met .ambitie te arbeiden. „Het is hier", aldus spr., „alles licht, lucht, glans en schoonheid. Wij komen nu uit de woestijn in het bewoon- De dames kwamen met doodsbleeke, van angst verwrongen gezichten de trap afren nen. Heinrich snelde ze tegemoet. Gaat u naar voren in de apotheek Niet naar de binnenplaats! LLsa liep door, Laat me door, beval ze. Waar is va der? Hij heeft een ongeluk gekregen, juf frouw Friedrich; een ontploffing in den ben zinekelder. Ik smeek u, ga terug. Daar komt de brandweer al aan! Ik moet toch weten, wat ik moet doen! En ze wilde hem voorbij gaan. Pfalzdorp greep haar stevig bij den arm. Uw plicht is nu om uw moeder,-die flauw gevallen is, te helpen. Dat moet u doen. Moet dan altij d alles voor uw koppigheid wij - ken? Voor den wilskracht-igen blik van den jon gen man sloeg ze de oogen neer en gehoor zaamde. Pfalzdorf vloog terug naar Dores, die on bevreesd een brandende, bewegende massa had beetgepakt en met inspanning van al zijn krachten bezig was die in een ton water te stoppen. Die massa was Hannes. De ge weldige luchtdruk had hem met zijn bran dende kleeren uit den kelder op de middel ste treden van de stoep geslingerd, waar Do res direct op hem toegesprongen en hem meegesleurd had op het plaveisel. Daar hij de vlammen niet kon blusschen door den onge- "lukkigen Hannes op den grond heen en weer te rollen, had de huisknecht het eenige radi cale reddingsmiddel te baat genomen en het slachtoffer in den regenton gedompeld. Of schoon zijn handen 'met brandwonden over dekt waren, hield hij hem stevig vast en leg de den bewusteloozen jongen op een stuk zaklinnen. Dores! riep Heinrich, en baande zich een weg naar den kelder. We moeten meneer Het bestuur van de speeTtuinvereeniging „Hst Oosterkwartier" heeft een schrijven aan de raadsleden gezonden waarin wordt medegedeeld: Het zal u bekend zijn, dat voor eenige ja ren terug onze vereeniging een stuk grond aan de Zomervaart in gebruik verkreeg, het welk voor gemeenterekening voor speeltuin in gereedheid werd gebracht. Tot dit speelveld hebben toegang alle kin deren, wier ouders tegen een contributie (welke 25 ct. per maand bedraagt) lid zijn van onze vereeniging. Met deze gelden dekken wij de algemeene uitgaven onzer vereeniging. terwijl voorts hieruit de kosten der zg. Onschoolsche bij eenkomsten worden bestreden, in welke de jeugd wordt beziggehouden met allerhande slojdwerk. zang en muziek. Tenslotte worden deze gezinsbijdragen van f 3 per jaar voor een gedeelte dienstbaar ge maakt ter dekking der exploitatie-kosten van onzen speeltuin, daar het gemeentelijk sub sidie niet voldoende is om het volledige beheer te bekostigen. Het hoofdprincipe der speeltuinbeweging (voor alle ouders zonder onderscheid der ge- loofs- of politieke richting, staat het lid maat-schap tot de speeltuin vereeniging open) maakt het mogelijk onzen speeltuin en de clubsamenkomsten te bevolken met een on beperkt aantal kinderen. Wij stellen er voorts prijs op te verklaren, dat in de besturen der onderscheidene Ne- derlandsche Speeltuinverenigingen, zoo ook in het onze, nimmei; eenige wanklank is ver nomen uithoofde van verschil in godsdienst of wereldbeschouwing; uitsluitend de belan gen der kinderen op het oog hebben, kan er een zeer goede en vruchtbare samenwerking tusschen de heterogene personen in een speeltuinbestuur bestaan. Des avonds na 7 uur wordt onze speeltuin in de zomermaanden avond aan avond benut voor beoefening van het openluchtspel door Friedrich redden! De huisknecht hield hem tegen. U moet hier blijven, meneer Pfalzdorf, zei hij ernstig. Buiten kwam de brandweer aanratelen. Bevelen klonken en een afdeeling brandweer lieden kwam door de poort binnen en bracht de slangen in de kelderopening. Spoedig stond de geheele kelder onder water en"Hein rich ging aan het hoofd van een paar moe dige mannen naar binnen. Nauwelijks waren ze beneden of er klonk een nieuwe, nu zwakkere explosie. Gelukkig konden de redders aan het gevaar ontsnap pen, doordat ze door een luik aan den ande ren kant kropen. Opnieuw begonnen de spui ten te werken en weer baande Heinrich zich. een weg door de puinhoopen, die met koorts achtige haast doorwoeld werden. Eindelijk ontdekte Pfalzdorf zijn chef. Een ingestorte muur had hem bedolven. Het. opruimings- werk vorderde nu snel en weldra had men het lijk van den apotheker onder de steenen weggehaald en kon men hem naar boven brengen De brandweer overtuigde zich, dat er geen verdere ongelukken konden gebeuren. Het lijk van den apotheker werd het woon huis binnengedragen en in de slaapkamer neergelegd. Er heerschte een groote verwarring. De provisor, die weer was komen opdagen, sloot de apotheek, maar met heel andere gevoe lens dan een dag te voren. Lisa had met be hulp van Jette haar moeder naar boven ge bracht; Hannes had zich onder geneeskun dige behandeling gesteld, waarbij Dores zijn onontbeerlijke hulp verleend had; de loop jongen bleek ernstige kwetsuren en brand wonden te hebben opgeloopén, doch lang zaam kwam hij weer tot bewustzijn Pfalzdorf was in gesprek met den commissaris van po litie. die een onderzoek kwam instellen. Op de binnenplaats klonken de zware stappen (Reeds in een deel van de vorige oplage opgenomen.) OPENING SPORTPARK TE BEVERWIJK. Ter gelegenheid van de opening van hek Gemeentelijk Sportpark te Beverwijk zal op Zondag 7 September een sportmiddag worden gegeven. Op verzoek van de gemeentelijke com missie voor lichamelijke opvoeding heeft zich met de regeling een uit officials van Beverwij ksche sportvereenigingen be staande commissie belast, die samen ge steld wordt door de heeren D. Hienkens (R.K. Gymn. Ver. S. S. S.), J. Honig (B. G. V. Turnlust), H. M. Jansen (B. V. V. De Kennemers), R. Schram (R.K. Athl. Ver. D. E. M.) en B. J. Wieland Los, die de alge meene leiding op zich genomen heeft. De sportmiddag zal bestaan uit wedstrij den en demonstraties op het gebied van grensbal, gymnastiek, athletiek en voetbal. Verschillende kampioens- en invitatie-wed strijden worden daaraan verbonden. Tevens vindt een wegwedstrijd door Be verwijk plaats. Medewerking is toegezegd door de Bever wij ksche Harmoniekapel en door de Har moniekapel St.-Jozef. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Dr. H. NANNING's Dloedvorrnenci versterkingsmiddel. f 2.60 p.Vi flesch, ƒ1.60 p Zz flesch van de achtergebleven brandwacht. Eerst laat in den avond keerde de rust in huis weer, nadat de oorzaak van de ontploffing door de mededeelingen van den loopjongen had kun nen worden vastgesteld. Zooals Hannes vertelde, had de apotheker, die de vaten en fusten wilde tellen, onder een plank leege likeurflessehen ontdekt en daar hij met zijn wantrouwigen, gierigen aard direct aan diefstal had gedacht, had hij ijverig verder gezocht. Deze ontdekking had hem zoo opgewonden, dat hij absoluut niet aan gevaar dacht en gedreven door zijn verlangen om nog meer te ontdekken, had hij een lucifer aangestoken, die in den kel der aanwezige gassen had doen ontploffen. Door den geweldigen slag die daarop- gevolgd was. was de loopjongen, die uit angst voor de woede van den apotheker zich naar de trap had teruggetrokken, (misschien omdat zijn geweten in verband met de vondst niet heelemaal zuiver was!) naar buiten geslin gerd, terwijl de apotheker zelf onder den in stortenden muur werd bedolven. Heinrich had bij alle drukte nauwelijks gelegenheid gevonden om zich te reinigen van de sporen, die van het reddingswerk'op zijn kleeren waren achtergebleven. Toen de vreemde menschen de binnenplaats verlaten hadden, ging hij zachtjes de woonkamer van de familie Friedrich binnen. Mevrouw lag stil op de sofa. De arme vrouw was in de lange, moeilijke jaren van haar huwelijk zoo uit gedoofd, dat de ramp, die haar gezin en haar huis getroffen had. haar niet meer met écht, intens verdriet- kon vervuilen. Toen Heinrich binnenkwam, bewoog zich in een van de ven sternissen een gestalte. Het was Lisa en de jonge man trad snel op haar toe. (Wordt vervolgd), (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6