TEN AFSCHEID VAN DE ZUIDERZEE. De Zeemeermin. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 26 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD BINNENLAND. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- Vooral veel modellen van schepen in IJmuiden. Het zou zeer de vraag zijn. of de leeggevischte Noordzee hun emplooi zou kunnen geven, indien zij bij het beroep der vaderen bleven. Zoo wordt de groote economische omwen teling tenminste niet gevoeld als een nood zakelijkheid, die ingaat tegen de geaardheid van de bevolkng. De Hindelooper, die ge ook op dit deel van de expositie vindt, maakt meer den in druk van den deftigen stadsburger dan van den geharden visscherman. En zijn inte rieur is van te veel bekendheid om er lang over uit te weiden. Belangwekkend is nog, hoe in dit visschersdorp het drogen, rooken, bakken van vlsch, het tanen van de zeilen, het knoopen van netten en alles wat meer met het stervend bedrijf in verband staat, zal gedemonstreerd worden. Wat in de hallen is ondergebracht is min der levend. De stands van de Zuiderzeewer ken, het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart, Nederlandsche Heidemaatschappij en Rijks Instituut voor het Visscherij-onder zoek, Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij en Visscherij-vereeniging „Ons Be lang" geven een volledig technisch en histo risch overzicht van wat er van de Zuiderzee zal worden, wat er voor de visschers gedaan werd, en wat ten aanzien van den visch- stand nu en in de toekomst, als het IJsel- meer een zoetwatergebied zal zijn, voorts van maatregelen ter beveiliging van de kus ten en de op zee varenden en den aard van de vischmaterialen. De gemeente Enkhuizen heeft tal van scheepsmodellen Zuiderzee-antiquaria en archivalia bijeengebracht. De Vereeniging van Reeders van de Vis- scherij-vaart te IJmuiden neemt een groot gedeelte van het hoofdgebouw in beslag met een inzending van scheepsmodellen, minia turen van trawlers, voorts fotomateriaal, oude gravures, gedenkborden, schelpen. Voor al om de fraaie modellen is de stand de moeite waard. Een aardige aantrekkelijkheid van de ten- 'toonstelling is een kaart van het droogleg gingsplan. geheel in verschillende kleuren van in het plantsoen uitgezaaide bloemen, een succes tegelijk voor de Enkhuizensche zaadindustrie. In het Rijksbetonningsgebouw is een uit gebreide historische collectie, afgestaan door het Rijksmuseum en het Scheepvaartmuseum te Amsterdam te zien, In de tweede hal heeft een groot aantal particuliere firma's stands ingericht, er is verder een restaurant, dat heel smakelijk .De drie haringen" heet. men rookt Z.V.T.- sigaren en de muziek blaast een Z.V.T.- marsch. En het programma voor de komende dagen is rijk gevarieerd. Een schouwspel, dat door zeer velen zal verdienen gezien te worden zal de Vlootrevue op 5 September zijn, die tijdens het bezoek van de Konink lijke familie plaats heeft. Van de opening hebben wij reeds een kort verslag gegeven. Zij werd o.a. bijgewoond door Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Commissaris der Koningin in Noord-Holland, de heeren A. W. Michels en D. Kooiman, leden van Gedepu teerde Staten, het Eerste-Kamerlid mr. Harm Smeenge, voorzitter van „Schuttevaer" en het Tweede-Kamerlid Ch. L. v. d. Bilt te Haarlem, en enkele leden van Provinciale Staten. Uit de rede van den minister valt nog aan te stippen, dat mr. Reymer zeide er vast op te vertrouwen, dat de volgende geslachten ons dankbaar zullen zijn voor de droogleg ging Bij het transformeeren van de vis- schersbevolking in een landbouwende zei de minister te hopen op het vertrouwen van die. bevolking en haar medewerking. Wat het laatste betreft had de burge meester van Enkhuizen, de heer W. Th. C. Zimmerman, er op geduid, dat deze transfor meering zeker moeilijk zal zijn, doch, dat de AGENDA Heden: DINSDAG 26 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur namiddag. Tent Kinderhuissingel tegenover de Nieu we Gracht. Spreker K. Rozendal voor de Tentzending „Genade en Waarheid". 8 uur. Palace: ,,De weg naar roem". Variété: The Prince Sisters en Karin Kosska. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Onder Moeder's dwang" en „Leve de Schoonheidskoningin". Tooneel: Les Sanpedro's, acrobatiek en equilibrisme. 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: Watt en Half watt ln ..Bokskampioen". 2.30 uur. „Innocents of Paris" (Het lied van Parijs) 7 en 9.15 uur. Tooneel: The Nagels, Ikarische spelen. B e v e r w ij k: Raadsvergadering. 7.15 uur namiddag. WOENSDAG 27 AUGUSTUS Tent Kinderhuissingel tegenover de Nieu we Gracht. Spreker K. Rozendal voor de Tentzending „Genade en Waarheid", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue: „Laat waaien", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan- dags, toegang vrij. zijn op de tentoonstelling te zien. geschiedenis der Aalsmeersche visschers, die zoo uitstekende tuinders werden, de moge lijkheid bewijst. De wethouder C. Stapel Gz., voorzitter van het uitvoerend comité had er in zijn inlei ding de aandacht op gevestigd, dat Enkhui zen niet bang voor de toekomst behoeft te zijn, omdat zelfs bij een open zee 70 jaar geleden de toestand er zoo was, dat de cene helft van de bevolking de andere moest on derhouden, en Enkhuizen toen de hoogste belasting had van alle steden benoorden het IJ, terwijl het nu de laagste heeft. De wet houder dankte dien vooruitgang aan de komst van de zaadteelt in Enkhuizen en de vestiging van industrie. Waaruit volgt, dat Enkhuizen het van de visscherij alleen lang niet hebben moet en dat de tentoonstellingsstad van nu misschien nog eens tot den bloei zal komen van weleer. Moge dit de toekomst zijn van alle „villes mortes". ZUID-AFRÏKAANSCH STUDENT UIT BELGIë TERUGGEWEZEN. ZIJN REDE ONGEWENSCHT? Tijdens de Zondag te Dixmuiden gehou den elfde jaarlijkscne Vlaamsche bedevaart naar de Yservlakte, werd door den voor zitter medegedeeld, dat de heer Bosman, le gatie-secretaris van Zuid-Afrika te Den Haag. niet aanwezig kon zijn, omdat hem aan de grens de toegang tot België zou zijn geweigerd. Naar wij vernemen is deze mededeeling onjuist. De Zuid-Afrikaansche legatie- secretaris te Den Haag had niet de minste plannen om gedurende het afgeloopen week-end naar België te gaan, De gewei gerde heer Bosman is niet de heer Bos man uit Den Haag, maar de Zuid-Afri kaander I. D. Bosman, studeerende aan de gemeente-universiteit van Amsterdam. Toen de lieer Bosman te Esschen zijn paspoort ter controle aan de Belgische grensbeambten overhandigde, werd hom medegedeeld, dat het verblijf in België niet kon worden toegestaan en dat hij maar met den eerstvolgenden trein naar Holland moest terugkeeren. De reden van deze weigering konden de beambten den heer Bosman niet mededee- len, en de heer Bosman zelf verklaarde aan het persbureau Vaz Dias, niet te kunnen begrijpen, wat den Belgischen autoriteiten aanleiding tot dit besluit kan hebbben ge geven. Toen hij vroeg, of hij in het geheel niet meer in België zou worden toegelaten, antwoordden de beambten, dat zij ver moedden. dat zulks binnen eenige dagen waarschijnlijk wel weer het geval zou zijn, waaruit de heer Bosman afleidde, dat men hem speciaal wilde beletten, de Vlaamsche bijeenkomst te Dixmuiden bij te wonen. Na dere inlichtingen kon hij hieromtrent ech ter niet verkrijgen. Te Dixmuiden zou de heer Bosman slechts een enkel begroetings woord namens het Zuid-Afrikaansche volk hebben gesproken. In het verleden heeft de heer Bosman nooit in het openbaar ge sproken of geschreven over de Vlaamsche kwestie. De heer Bosman is bestuurder van de Zuid-Afrikaansche Studentenvereeni- ging te Amsterdam, en van de groep van het Dietsch Studentenverbond aan de Am- sterdamsche Gemeente-Universiteit. Weliswaar heeft ongeveer anderhalf jaar geleden de Zuid-Arikaander Paul Roos in België een spreekdelict gehad en moest hij, na het houden van een redevoering op last der Belgische autoriteiten België ver laten, maar sedert dien hebben weder bij verschillende gelegenheden Zuid-Afrikaan - ders in België het woord gevoerd, o.a. bij de Yser-bedevaart van verleden jaar, toen de heer Van Outshoorn namens Zuid-Afrika het woord voerde, zooals thans de heer Bos man had willen doen. WEER EEN RIVIERBRAND TE ROTTERDAM. Benzine op de Maas in vlammen. ROEIBOOT IN BRAND, ROEIER CEv/oND. Maandagavond tegen 8 uur is brand ont staan in eenige benzine, weike op het water dreef in de nabijheid van boei 27 in de rivier de Maas, onder Pernis. Aan deze boei lag gemeerd het Noorsche Stoomschip B/ssa, de lichters Mannheim 203, Venetië en een roeiboot van de Een dracht, waarin zaten de 23-jarige P. Potters, uit De La Reystraat en de 42-jarige D. v. d. Doel, uit de Tweede Schansstraat te Rot terdam. De roeiboot is in brand geraakt. De beide roeiers hebben zich zwemmende gered naar de Mannheim. Van der Doel heeft ernstige brandwonden aan handen, achterhoofd en schouders gekregen en is na door de sleep boot Westkous naar Rotterdam te zijn ge bracht, in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De beide lichterschepen zijn ook in brand geraakt doch deze brandjes konden worden Joao Bernardes Papa Bernardes zooals zijn vele bekenden hem noemen is een eenvoudige van geest. Er is ook niet zoo groot geestelijk bezit voor noodig om naar behooren den scepter te zwaaien in het klei ne hotelletje dat zijn naam draagt en dat den toeristen nachtverblijf, spijs en drank biedt in Ponta Delgada op de Azoren Papa Bernardes hield er van politiek to bepraten met zijn stamgasten in de gelag kamer van zijn hotel. Maar als dat zoo een tijdje geduurd had, dan kreeg hij aanvech ting om de sigarenrook te ontvluchten en in een kleine wandeling langs de rotsen de fris- sche avondlucht, die uit zee kwam aanwaaien op te snuiven. Vijf jaar geleden, aan het eind van een stra- lenden zomerdag, liep Papa Bernardes in de richting van het kleine dorpje Picoa. En toen gebeurde het. plotseling. Papa Bernardes bleef eensklaps als aan den grond genageld staan, turende naar een plek tusschen do rotsen langs de kust. Hij veegde zijn oogen eens uit en keek opnieuw. Hij had zich niet vergist. En papa Bernardes keerde zich om en rende, zoo snel zijn reeds wat stroef wor dende becnen het hem veroorloofden, naar zijn hotel terug. Daar stormde hij de vredige rust van zijn eigen gelagkamer binnen en riep opgewonden zijn nieuws uit: Ik heb een zeemeermin gezien. Ze lachten allemaal en bleven lachen, hoe Papa hun ook bezwoer, dat zijn woorden waarheid waren. Maar papa Bernardes was niet. zoo gemakkelijk van zijn overtuiging af te brengen en toen hij zei' kom dan en* kijk zelf, toen konden zij de verleiding toch niet weerstaan en zij gingen. Het was donker geworden en de maan scheen helder, toen het greepje dorpelingen in opgewonden debat langs don ruwen weg achter Papa Bernardes aan liep. Eindelijk bleef de leider staan: Daar! zei hij. Een paar minuten gebeii'rde er niets. Toen. met een flinke golf mee. kwam „zij", voor allen zichtbaar. Het hoofd met lang zwart haar golvend over de blanke schouders, een slank lichaam en tenslotte o wonder aller wonderen een staart welker schubben ln het maanlicht glinsterden. Zachtjes hief zij zich uit het water op een rots en krulde den staart. Een zeemeermin! Een oogenblik nog waren de toeschouwers stil. toen barstten zij in opgewonden con versatie los. De zeemeermin schrok en ver dween met een plomp ln de diepte. Dat was 5 jaar geleden. Sindsdien Is de meermin vele malen gezien. Heinde en ver werd haar roem verbreid en geloovers en niet-geloovers haastten zich naar Ponta, Delgada om haar te zien. Teen gebeurde het op een avond dat zij niet alleen kwam. Een tweede meermin dar telde mot haar tusschen de rotsen en de room van Ponta Delgada steeg, het hotel Bernardes was steeds tot den nok gevuld. Eiken avond stonden velen naar de betoo- verde plek tusschen de rotsen te' kijken en vaak werden zij teleurgesteld, maar af en toe vertoonden de zeemeerminnen zich weer cn de tijd was lang voorbij dat men Papa Bernardes durfde uit te lachen. Het duurt lang ln een plaatsje als Ponta. Delgada voor een wetenschappelijk of ge rechtelijk onderzoek in beweging is te krij gen, maar er kwam een dag. dat een politie motorboot in alle stilte tegen den avond naar de plek voer. waar de meerminnen geregeld verschenen. En spoedig zag men ze. maar zij waren blijkbaar geschrokken en verdwenen weer. De motorboot wachtte en voer rustig verder naar de plek. waar zij gezien waren. Toen kwamen plotseling de belde meermin nen weer aan de oppervlakte en het geheim was opgelost. Papa Bernardes werd bij den politiecom missaris geroepen en vond daar zijn dochter Teresa en een kcllnerln uit zijn hotel. Op de tafel voor den commissaris lagen twee kun stig nagebootste vischstaarten. Het haar van Teresa droop van het water, zooals het ook gedaan had op den gedenkwaardigen avond, vijf jaar geleden, toen Papa Bernardes haar tegengekomen was op den weg naar Picoa, terugkeereode van een bad in de helder blauwe zee der Azoren. Den avond, toen het schitteredende plan in Papa's brein was opgekomen, met al zijn mogelijkheden van winst voor het kleine ho telletje. Hij was een eenvoudige van geest, dus toen hij Teresa in het water gezien had, had hij zelf aan een zeemeermin gedacht. En eerst later, toen hij haar ontmoet had, was het denkbeeld gekomen: waarom zou zij geen zeemeermin zijn? Nu wordt er weer gelachen in Ponta Del gada, het zilveren lachje van Teresa en haar vriendin en de grille lach van Papa Bernar des. Want hij heeft zijn koetjes op het droge cn de politie? Wat kon de politie hem ten slotte verwijten. Zoo gebeurde het in de twintigste eeuw en zoo kan het dadelijk weer opnieuw gebeu ren. zij het dan niet zoo gauw meer op Ponta Delgada. gebluscht door de sleepboot „De Nieuwe Maas" uit VlaardingemOost. De lichters werden niet eristig bescha digd. Voor het ontstaan van den brand zijn twee mogelijkheden. Om vijf uur is uit de „Bessa" terpentijn in de lichters geladen, waarbij men lichtelijk gemorst heeft. Men was echter op het oogen blik, dat de brand uitbrak, bezig met het ont gassen van het stoomschip AtheHair dat in de nabijheid lag. Ook daarbij kan benzine gemorst zijn. De rivierpolitic van Rotterdam heeft een onderzoek ingesteld. ASFALT ONTVREEMD Bij de politie'is aangifte gedaan var. dief stal van twee roilen asfaltpapicr. die zich bevonden op een bouwwerk aan de Spaarn-» i bergstraat, Hindeloopen {links) en Volendam in den theetuin. De Zuiderzee-visscherij-tentoonstelling. Enkhuizen is geen „ville morte" meer. Hoe de bevolking de economische omwenteling afwacht. den van het Lunapark, die in een breede straat zijn opgebouwd. En op dien tocht dwars door de heele stad merkt ge, hoe Enk huizen meeleeft met de Z.V.T. De menschen hebben zich getood met oranje en zij beijve ren zich om u den weg te wijzen. Het is de grootste tentoonstelling, die het stille stadje sedert jaren kent. De volgende zal wel geen visscherij-tentoonstelling, maar een land- bouwexpositie zijn! Minister Reymer (links) met "burgemeester Zimmerman van Enkhuizen aan de officiëele lunch. (Van een onzer redacteuren) De Zuiderzee was als een aquarel dezen Maandag. Boven de strakke zwarte lijn van den zwaren zeedijk was de lichte lucht vol zachte grijze en blauwte tinten en wanneer ge in het stationnetje Enklhuizen waart ge komen, dat zoo hoog ligt, dat de zee achter den dijk zich ineens wijd voor u opendoet dan bleek het water met die lucht in volko men kleurenharmonie. Een brandinglooze, zelfs rimpellooze zee, die ge u zoudt kunnen voorstellen als volkomen eindeloos als er geen hooge silhouetten op waren van stoom- booten, welke zich zeer bewust richten op een doel, dat nader is dan de oneindigheid. Welk een dag was deze om zich de schoon heid bewust te worden van de Zuiderzee! De triomfantelijkheid, waarmee wij de Zui derzee in .den aanvang van de drooglegging bestreden isal lang aan het tanen. Hoe meer wij bezig zijn dit water te bekampen, hoe meer wij bemerken, dat wij houden van de Zuiderzee. Houden van het water en de stadjes er rondom. De stadjes, waarvan de pastelzachte kleuren harmonieeren met de zee als er een heiïg waas over ligt, gelijk op dezen dag, maar waarvan de oude roode steenen ook de verweerde tinten dragen, die de eeuwen er op gebeitst hebben, als een Noordwester storm de koppen schuim jaagt over de licht- opsfcanden aan de haven. Zoo is ook Enkhuizen. Ge zoudt Enkhuizen bezoeken alleen al om aan 't eind van een stil straatje te blijven kijken naar den hoogen weelderigen toren met de zware zes-kan te spits, die ge als bij verrassing door het straatje het perspectief ziet afsluiten en om de gewijde rust van zoo'n ouden toren te ondergaan. Een toren, waarvan de ranke lijnen opgaan in de ijlte van de nevel-lucht. Of om het contrast te zien tusschen deze spits en den zwaren Dromedaris, die zich forsch te weer stelt tegen den zeewind, ster ke wachter aan het haventje, waar de bot ters liggen. Om te gaan door de straten, waar de rijkdom van de gevels onwaarschijn lijk contrasteert met het beperkte van de nering, die er achter wordt gedreven. Een straatbeeld, waarin de heele historie vdn een stad is saamgevat. En nu is er in het Zuiderzeestadje, dat, zooals de burgemeester opmerkte, geen „ville morte" meer is ook nog de groote tentoonstel ling van de Zufderzee. De tentoonstelling ligt vlak achter dén muur van het bastion der stad aan de zijde van de zee, waaraan zij gewijd is. De gebouwen zijn er neergezet midden in t plantsoen. Ge komt er, door versierde en be vlagde straten en langs de vermakelij khe- Het is een vreemde geschiedenis, die wij schrijven van deze Zuiderzee. Wij zelf zijn de scheppers van een lot, (een noodlot mo gen wij zeker niet zeggen, maar of het een gunstig lot zal zijn, weten wij evenmin), dat velen onder ons als een dreiging voelen na deren. En schuldbewust, als een pand, dat wij inlossen vol piëteit hebben wij nu deze tentoonstelling ten afscheid. Ik weet niet, of'deze tentoonstelling er geheel in slagen zal te toonen wat wij' ver liezen gaan. Beter ware een museum. Nog beter ware één groot „Reservation aPrk", langs den geheelen oever van de Zuiderzee. Maar in dit opzicht zijn geen kunstmatige dingen mogelijk. „Meer en meer zijn de oude gebruiken, de karakteristieke woninginrich tingen aan 't verdwijnen", hebben Zuiderzee visschers ons verteld en wie zal dit kunnen tegenhouden bij een bevolking, die voor ge heel haar bestaan nieuwe waarden moet vinden? Het allerbelangwekkendste deel van de tentoonstelling vonden wij daarom dat, het welk een weinig terzijde staat, buiten de hoofdgebouwen, het visschersdorp, dat sa mengesteld is uit de huizen van de Zuider zeeplaatsen. Daar is allereerst de groen houten Mar ker woning, die wij allen wel kennen, met het kakelbonte en overvolle interieur, met veel geel koper en veel gekleurd pOrcelein. En dan het in vele afbeeldingen en beelden het geloof van de bewoners (het Katholieke) manifesteerende Volendammerhuis, contras- teerend met het Marker door een eenvoud, die ook de stemmige kleeding van den Vo- lendammer kenmerkt. Minder bekend is de Spakenburger. De kap van de Spakenburgervrouw verschilt aanmerkelijk van de Volendamsche punt muts, zij is minder fijn bewerkt, steviger. En zoo kent ook de Spakenburger niet de weelde van het Marker huis, de Spakenbur- gervisscher is de strijder om het bestaan bij uitstek. „Maar nu gaat het goed" vertelde ons de visscher, die hier met zijn vrouw woont, zoo lang als de tentoonstelling duurt. „Er wordt juist i"eusachtïg verdiend en als het aan de Spakenburgers en de Bunschoters lag, dan bleef de Zuiderzee, zooals zij is". Dat zeggen, tenminste de ouderen. Maar de jongeren be reiden zich al op wat anders voor. „Ze gaan bij het spoor, of ze worden agent van poli tie". In Marken hebben ze nog andere wen- schen. Er zijn er die studeeren. of onderwij zer worden. De Staat verleent voor elke op leiding een toelage. „Maar", verzuchtte een oude Huizer, die in de Gooische dracht met het zijden petje meer boer lijkt dan zeeman, „waar zullen de ouderen heen?" Het jaar 1932, dat van het dichten van den afsluitdijk, nadert ras en de oude visschers, die niet meer geschikt zijn om iets anders aan te pakken vragen zich met stijgende ongerustheid af, of de regee ring nu voor hen nóg niets doet. Nochtans, er valt nog niets te prepareeren, want het is een goed vischjaar en „wanneer je niet vischt met goede spullen, dan kun je beter niet visschen". Zoodat wat herstellingen en onderhoud betreft alles nog zijn gewonen gang gaat. Met de Urkers, die hier op de tentoonstel ling ook hun karakteristieke woning de- monstreeren is het iets anders. Die varen al sinds jaren met motorbotters op de Noord zee en ze zullen dit zeker blijven doen. En de oude visschers, die nog slechts de Zuider zee bevoeren, die'hopen maar op een pen sioentje van regeeringswege. Merkwaardig is. dat al deze visschers ons de verzekering konden geven, dat het hart van de jeugd reeds niet meer naar de zee hangt. De animo voor den landbouw is even groot en misschien is dit maar gelukkig, ge zien de vele trawlers, die nu reeds opliggen

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5