BUITENLAND HET KABINET PILSOEDSKI GEVORMD HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 26 AUGUSTUS 1930 INGEZONDEN MEDEDEEt-INGEN i 60 Cu. per rejet. Het spel kan beginnen. Nieuwe botsingen in de Indische grensgebieden. De toestand in Peru critiek. Militaire regeering ingesteld. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Gisteren berichtten wij, dat het Poolsche kabinet Slawek was afgetreden omdat de heer Slawek overwerkt was. Wij zetten uit een, dat dit aftreden een manoeuvre was van PiLsoedski en zijn aanhangers, die ten doel heeft paal en perk te stellen aan de groeiende oppositie van links en het centrum; thans vernemen wij, dat de Poolsche staatspresi dent het benoemingsdecreet reeds heeft on derteekend, waarbij Pilsoedski wordt be noemd tot ministerpresident en minister van Oorlog. Zaleski blijft minister van buiten- landsche zaken. Pilsoedski's rechterhand •kolonel Beek, wordt minister zonder por tefeuille, zooals door den maarschalk was ge- eischt. De reactie op het groeiend verzet van links en het centrum heeft dus wel spoedig haar beslag gekregen. Het spel kan thans be ginnen. Men behoeft niet te verwachten dat de tegenstanders van de regeering thans af zullen zien van de door hen aangekondigde maatregelen. De regeering is echter slagvaar dig en men kan er van op aan, dat Polen •weer een veelbewogen tijdperk te wachten staat. Pilsoedski's regie is de waarborg voor een spannende vertooning. 2Vietave botsingen in Britsch- Indië. LONDEN, 25 Aug. (V.D.) Aan de Indische N.W. grens, ten Zuiden van Peshawar kwam het opnieuw tot botsingen tusschen Britsche troepen en opstandelingen, waarbij een Brit sche kapitein en acht manschappen werden gedood en 10 man werden gewond. De op standelingen zouden 32 dooden en 14 gewon den hebben achtergelaten, terwijl 70 hunner werden gevangen genomen. Ook op andere punten is 'het opnieuw tot botsingen geko men. Een groep van 400 opstandelingen deed een aanval op de grensplaats Kharlachi, waarbij zij evenwel door de daar gelegerde manschappen werden afgeslagen. Na aan komst van troepenversterkingen uit Kurrum kan dan de opstandelingen uiteen worden gedreven. Naar verluidt zijn hun verliezen' zeer groot. Door de oproerige stammen werden nieuwe pogingen ondernomen, vrij sterke troepen machten bijeen te brengen. De opstand in Pent NEW YORK, 25 Aug. (Reuter). Volgens "dé •Jongste berichten uit Lima hebben officieren uit het Peruaansche leger, voor het meeren- deel jonge mannen, een militair bewind in gesteld. Zij verzochten president Leguia om af te treden. NEW YORK, 25 Aug. (Reuter)'. Leguia, de president van Peru, heeft zijn ontslag aan geboden en is'na zijn aftreden aan boord van een kruiser naar Panama gevlucht. Een militair kabinet heeft de regeering in handen genomen. Het wordt gepresideerd door generaal Sarvniento, die tot dusver mi nister van oorlog was. De zeer schaars binnenkomende berichten uit Lima over den opstand in Peru, welke elkaar gedeeltelijk tegenspreken, komen in zoo verre met elkaar overeen, dat de opstan delingen over de geheele linie successen heb ben behaald. In de meeste steden zijn de regeerings- troepen overgeloopen naar de zijde der op standelingen. Te Cuzes zijn de regeerlngstroepen door de 'bevolking ontwapend. Generaal Sarmiento heeft het presidium yan een voorloopigen Raad op zich genomen. Aan de beurs te Ney York hebben de ge beurtenissen in Peru groote ongerustheid teweeg gebracht. Peruaansche leeningen uijn met 41/2 gedaald. Een op Sidky Pasha beraamde aanslag verijdeld. LONDEN, 25 Augustus (VD.) Te Caïro werd een Soedanees gearresteerd onder ver denking een aanslag te hebben beraamd tegen den Egyptischen premier Sidky Pasha. Een politle-detective kreeg op een wande ling argwaan tegen een Soedanees, die ge kleed was als kellner van een restauratie wagen. Bij zijn fouilleering bleek, dat de gearres teerde een scherp geslepen bijl onder zijn kleeding droeg, waarmede hij, naar men aan neemt van plan was Sidky Pasha te dooden. De aanslag welke, naar is komen vast te staan, beraamd is tegen Sidky Pasha geeft de regeering de gewenschte gelegenheid op te treden tegen de Wafd Party en haar door een ikiesrechthervorming te verzwakken. De gearresteerde staat in nauwe betrekking tot de Wafdïsten. Men verwacht dat nieuwe arrestaties en huiszoekingen zullen worden uitgevoerd. In het land heerscht voorloopig rust, Nog eens de onlusten in Palestina GENèVE, 25 Aug. (V. D Hedenmorgen heeft de Permanente Mandatencommissie van den Volkenbond haar rapport aan den Volkenbondsraad gepubliceerd. Het rapport bevat o.a. een uitvoerige beschouwing van de onlusten in Palestina in Augustus en September van het vorige jaar, alsmede de geoefende critiek van de mandaatlanden op de door de Mandatencommissie gevoerde po litiek Dit gedeelte bevat o.a. een Britsch memorandum dat heden tegelijk met het rapport gepubliceerd wordt. Het Britsche memorandum geeft een ana lyse van de in het rapport gemaakte opmer kingen over de troebelen in Palestina. Het eerste deel handelt over den aard der onlus ten en de houding, door het mandaatland voor en tijdens het uitbreken ervan aange nomen. Het tweede deel beschouwt de door het mandaatland getroffen maatregelen om de orde te handhaven terwijl het derde deel zich bezig houdt met de in de toekomst te volgen politiek. Uit het tweede en derde deel blijkt, dat de door het mandaatland. i.e. Engeland, geno men maatregelen om de orde te herstellen, de stilzwijgende instemming hadden van de Mandatencommissie en dat de commissie met bevrediging heeft geconstateerd, dat deze maatregelen voor de toekomst waarbor gen, dat de orde niet licht kan worden ver stoord. Eveneens bevredigend wordt het in het Britsche memorandum geacht, dat de Commissie van meening was, dat de beper king van sommige immigratie-bepalingen geen aanleiding behoefde te zijn voor vrees in Joodsche kringen ten aanzien van een verbod van immgratie van Joden in Pa lestina en van de vestiging in Palestina van een Joodsch Nationaal Tehuis De Commissie ontheft de Britsche regeering van elke be schuldiging, haar plicht te hebben verzaakt met betrekking tot de verplichting om in Pa lestina te komen tot. zelfregeering. Dit alles betreft het tweede en derde deel In het eerste deel van het rapport schijnt echter ernstige critiek te worden geoefend op het mandaatland ten aanzien van zijn bewind in de afgeloopen vijf jaar. De ern stigste beschuldiging in dit deel is wel de opmerking, dat het mandaatland. i.e. Enge land, in deze periode zijn plicht heeft ver zaakt om de verhouding der beide bevol kingsgroepen van Palestina. Arabieren en Jod^n, te regelen, en deZe nalatigheid wordt een der voornaamste oorzaken van de on lusten genoemd. Speciaal wordt de nadruk gelegd op de fout, gemaakt bij het beloven van een program van uitbreiding van het onderwijs, agrarische ontwikkeling en uit voering van publieke werken, waardoor de samenwerking tusschen Arabieren en Joden moest worden bevorderd, maar die een groo te teleurstelling werden voor het Arabische deel der bevolking, Het Britsche memoran dum merkt op, dat deze critiek al zeer ver rassend is Het Britsche regime heeft alles gedaan om ook de Arabische belangen te be vorderen evenals de samenwerking tusschen de beide bevolkingsgroepen. De commissie schijnt zich geen goed denkbeeld te kunnen vormen van de moeilijkheden, die de ver houdingen in Palestina voor het mandaat land met zich brengen, aldus het Britsche memorandum. „Ma" Ferguson verpletterend verslagen. NEW YORK, 25 Aug. (V.D.1 tilt Dallas te den staat Texas wordt gemeld, dat bijna alle uitslagen van de gouverneursverkiezing voor dezen staat binnen zijn. Uit de ontvangen cij fers blijkt, dat de millionair, oliemagnaat, en uitgever Ross Sterling de bekende Mrs. Mi riam A. Ferguson, bekend als ,Ma" Fergu son, verpletterend heeft verslagen. Men heeft thans de uitslagen van 241 van de 253 kies districten. Sterling heeft 449.792 stemmen en Ma Ferguson slechts 358.465 stemmen. De verkiezingscampagne was een der verbit- terdste die men ooit in Texas heeft meege maakt. Het voedselptan der Sovjets. KOWNO. 24 Augustus. (V.D.) Naar thans in een bericht uit Moskou gemeld wordt is de stand der uitvoering van het al gemeen voedselplan op 20 Augustus onge veer 33.9 pet. geweest van het eigenlijke plan, zoodat, terwijl 2/3 van de maand ver- loopen zijn nog niet veel meer dan 1/3 van het noodige graan is binnengekomen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat dit getal volkomen ontoereikend is en dat het ge vaar voor een noodlottig tekort blijft be staan. Ook het verloop van den herfstzaai geeft aanleiding tot ernstige klachten. Het commissariaat van landbouw heeft een ver ordening uitgevaardigd waarin de dorps autoriteiten met de strengste maatregelen bedreigd worden, wanneer deze uitzaai niet het gewenschte resultaat heeft. Een groot aantal dezer autoriteiten is van zijn functie ontheven. 't Resultaat der Internationale te Zuerich. De bijeenkomst der socialistische inter nationale heeft haar' werkzaamheden ge eindigd. Zij nam met algemeene stemmen een resolutie aan, waarin geëischt wordt dat zoo spoedig mogelijk een socialistische wereldconferentie zal worden gehouden, waartoe ook organisaties der arbeidersklasse kunnen worden uitgenoodigd, die niet tot de Tweede Internationale behooren, en die een gelijktijdige internationale actie voor de doeleinden der arbeidersklasse moet in zetten. Met algemeene stemmen werd een reso lutie aangenomen, waarin tegen de Finsche Lappo-beweging wordt geprotesteerd, die aanvallen heeft gedaan op de democrati sche rechten en de burgerlijke vrijheden, terwijl de Finsche regeering deze wets- schendingen heeft getolereerd. Inzake de Koerden kwestie werd een reso lutie aangenomen, waarin o.a. staat, dat de Turksche regeering den Koerden hetzelfde lot wil bereiden als den Armeniërs. Bij het debat over den algemeenen poli- tie ken toestand wees de voorzitter de Brouckère op de beteekenis van het nog niet opgeloste Saar-vraagstuk, dat een oorzaak van wrijving tusschen Duitschland en Frankrijk beteekent. Een commissie uit de Duitsche en Fransche socialistische partijen zal pogen, practlsche voorstellen te doen ter oplossing van deze kwestie. Met betrekking tot de Indische kwestie werd met algemeene stemmen (slechts de Britsche delegatie onthield zich) een re solutie aangenomen, waarin de verwach ting wordt uitgesproken, dat de arbeiders- regeering in ,Groot Brit-tannië er in zal sla gen aan de eischen der Indische volken i.z. zelf-regeering, fce voldoen. Op voorstel van den rapporteur ir. Albarda werd besloten tot een program van actie i.z. de ontwapening, waarin o.a. het secreta riaat der Internationale de opdracht krijgt vóór de bijeenkomst der ontwapeningscom missie in November a.s.. demonstraties voor vrede en ontwapening te organiseeren, dio een Internationaal karakter moeten dra gen. De volgende conferentie zal Juli 1931 te Weenen worden gehouden. De „bedevaart" naar de User. Van Dixmuiden uit werd de jaarlijksche bedevaart naar de Yser gehouden, waar een 50 meter hooge toren, uitsluitend door Vla mingen opgericht voor tijdens den oorlog ge= sneuvelde Vlamingen, werd onthuld. Het was vrijwel onmogelijk de geweldige menschen- menigte te schatten, die daarbij aanwezig was. Niet minder dan 29 speciale treinen der spoorwegen en 4 van de buurtspoorwegen waren ingelegd en in de omgeving stonden honderden auto's en bussen geparkeerd aldus de Tel. Na een in, open lucht gecelebreerde mis op de Groote Markt trok de optocht naar het monument, waar door verscheiden Vlaam- sche sprekers het woord werd gevoerd en op gewekt werd tot den strijd voor de Vlaam- sche gevoelens en tegen den oorlog. Ook de Nederlander Lod. Simons en de Zuid-Afrikaan der dr. J. D. Bosman zouden het woerd voe ren, doch naar ons medegedeeld werd was hun de toegang tot Belgisch grondgebied ontzegd. Het slot van den dag werd door ernstige incidenten vertroebeld. Uit een vliegtuig wer den Belgische vlaggen en gedrukte biljetten geworpen, waarin de menigte werd .aange spoord „zich niet te laten misleiden door slechte herders, die van de bedevaartgangers gebruik maken om de scheidings- en haat- gedachte te verspreiden". Door de menigte werd een krachtige tegenbetooging gehouden. Belgische vlaggen werden verscheurd of ver: brand en de Vlaamsche Leeuw werd aan geheven. Verder werden de Belgische vlaggen op de nabijgelegen oude loopgraven der Mi- noterie weggehaald. Bij den terugkeer op de Groote Markt ont stonden relletjes tusschen bedevaartgangers en een detachement van dertig marechaus- sée's. Eenige jonge deelnemers hadden ge tracht van den burgemeester van Dixmuiden te verkrijgen, dat de Belgische vlag, die naast de Leeuwenvlag van het tsadhuiswaaide, zou worden ingehaald. De marechaussée's stelden zich op om een gewelddadig weghalen van de vlag tegen te gaan. Er. werd daarop met alles wat den betoogers onder handen kwam naar de mareehaussée's geworpen, die een charge uitvoerden, waarbij twee van hen van de paarden werden getrokken. Tusschen beide opgewonden partijen dreig de een geregeld gevecht te ontstaan; ten slotte wisten de leiders van de bedevaart echter te verkrijgen, dat geen verdere charges zouden worden uitgevoerd. De menigte bleef echter nog geruimen tijd joelen en fluiten. EEN BELANGRIJK OORDEEL VAN DEN HEER VAN SANDICK. OVER ONTSLAG, KOELIE-AANSLAGEN EN RUBBER-RESTRICTIE. Het lid van den raad van Indië, de heer Van Sandlck, afgetreden gouverneur d?r Oostkust- van Sumatra, heeft in een onder houd met Ancta meegedeeld dat vooraan staande personen uit Nedcrlandsch-Indlsche handelskringen in Nederland de oeconomi- sche structuur van Indië heel wat pessimis tischer inzien dan men dit in Ned.-Indië doet. Men verwacht daar den grooten krach eerst in 1931, als de gevolgen der slechte bedrijfs- uitkomsten aan het licht zullen treden. On der den druk van zulk pessimisme is er sterke aandrang naar personeelsinkrimping, bezuinl, ging, goedkoopex werken, bedrijfsinkrimplng. 'n Selectie van personeel. Zoo worden dc personeelsformaties dit geldt zoowel koelies als assistenten gelei delijk ingekrompen. Dc ontslagen assisten ten worden meestal echter op kosten der be trokken maatschappijen naar Nederland teruggezonden, zulks in het besef, dat de ge voelige koloniale verhoudingen nopen tot het voorkomen van pauperisme onder de Euro peanen. Een lichtpunt is daarbij, dat de aldus uitgestootenen over het algemeen niet be hooren tot de meest gewenschte werkkrach ten. Menig employé en tal van arbeiders van twijfelachtige geschiktheid of werkkracht dan wel behept met minder gewenschte karak ter-eigenschappen, tevoren uit medelijden of personeels-gebrek aangehouden, behooren thans tot de eersten, die worden ontslagen. De beteren en de allerbesten, aldus de meest productieven, blijven over, zoodat de geheele bedrijfsorganisatie op een hooger peil komt. Anderzijds vindt er ook een zuivering en selectie plaats onder de ondernemingen, waarvan de zwakste, de minder goed geor ganiseerde en de te duur werkende, zullen afsterven en verdwijnen, hetgeen economisch gesproken een voordeel is, aangezien daar door de algemeene productie goedkooper wordt en de ondernemer wordt gedwongen tot nog grooter wetenschappelijkheid. Wie slaat wordt ontslagen. Het euvel der aanslagen vergelijkt de heer van Sandick bij de Atjeh-moorden. Het is een kwestie van individuen en geenszins een maat schappelijk verschijnsel. Men moet met koel hoofd de feiten onder de oogen zien. Weg zending van alle ongunstige elementen is het aangewezen middel. De ondernemers nemen allerlei maatregelen, o.a. onverbid delijk ontslag van assistenten die slaan; maar al te strenge toepassing van deze maatregel zou hun zoo noodzakelijk zelfvertrouwen aan tasten. terwijl juist versterking van dit zelf vertrouwen noodig is om weerstand te bieden aan den druk van boven. Geen heil in rubberbcperking. Van de rubber-restrictie verwacht de heer Van Sandlck niet het minste heil. Dc ver mindering van den uitvoer In Mei en Juni is geen bewijs voor de medewerking van de in. landsche rubberplanters. Dc Lap kan op grooter schaal hebben plaats gehad met gc. ringer verkoop, zoodat er mogelijk groote on zichtbare voorraden zijn, welke bij de minste prijsstijging plotseling op de markt zullen komen, daarmede wellicht het heele succes der z.g. restrictie teniet doende. Volgens het oordeel van zegsman kan al« leen een zoodanige terugbrenging der pro ductiekosten, dat zelfs bij lage prijzen de cul tuur nog loonend is, redding brengen. Pro ducenten, die daaraan niet zullen kunnen voldoen, zijn gedoemd de rubbor-cultuur vaar wel te zeggen. VRACHTAUTO MET MEISJES IN EEN RAVIJN. Aneta seint uit Soekaboomi: Een vrachtauto, waarin zich dertien thee- pluksters bevonden. van de onderneming Ramawatie, is bij Ngalindoeng in een ravijn gestort, waardoor 5 pluksters zwaar- en de overigen lichtgewond werden. RIETBRAND DOOR KWAADAARDIGHEID. Aneta sefnt uit Madloen: Vrijdagmiddag heeft een hevige rietbrand groote schade aan gericht op de suiker-onderneming Kanigoro van de N.V. Cultuur-Maatschappij Kanigora te Amsterdam. De felle wind wakkerde het vuur dermate aan, dat blusschen onmogelijk was. Als gevolg daarvan zijn 45 bouws riet vefnleld. De oorzaak is vermoedelijk kwaad willigheid. Door de veldpolitie wordt een on derzoek ingesteld. OPZICHTER IN EEN RAVIJN GESTORT. Aneta seint uit Koetaradja dd. 23 Augustus: De opzichter B. D. W. Rooze, werkzaam bij den aanleg van den weg van Moulaboh naar Sigli, Is in een ravijn gestort en daarbij om het leven Bekomen. GEARRESTEERDE ONTVLUCHT. Aneta seint uit DJ emberIn verband met den moordaanslag, welke in den nacht van den 19den op den 20sten Augustus j.l. fs ge pleegd op den agent van de automobiel-firma Fuchs Reus alhier, den heer Boon, is zekere Herman, onerkend zoon van een Europeaan, gearresteerd. De man wist echter te ont vluchten. EEN RADJA GESCHORST. Aneta seint uit Koepang: De resident van Timor en Onderhoorigheden heeft den radja van Mollo, den zelfbestuurder van het district Mollo in dc onderafdeeling Zuid-Midden-Ti- mor geschorst, in verband met diverse klach ten van de bevolkingen over misdragingen, waaraan deze zelfbestuurder zich zou hebben schuldig gemaakt. zal k

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9