UIT DE NATUUR. LETTEREN HET TOONEEL Het komende Seizoen. EN KUNST SPORT EN SPEL Het leiderskamp voor Natuurstudie te Denekamp. HAARLEM'S DAGBLAD De gezelschappen. Wat wij mogen verwachten. De Haarlemsche Schouwburgen. De abonnements-voor- stellingen. Vernieuwingen en verbeteringen van den Stadsschouwburg. Het „Amsterdamsch Tooneel" heeft Zater dag met Sherlock Holmes zijn eerste voor stelling onder regie van Eduard Verkade in het Rika Hopper Theater gegeven, de uit de asch herrezen Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" opent Zaterdag in den Amsterdamschen Stadsschouwburg met Shakespeare's „Liefde's Lief en Leed", het Hofstad Tooneel gaf Dumas' De Drie Muske* tiers in een bewerking van Eduard Veterman, Het Schouwtooneel speelt te Amsterdam „Het geheimzinnig Pension" en zoo hebben de vier: belangrijkste tooneelgezelschappen dus, vóór dat wij 1 September schrijven, al weer het nieuwe seizoen geopend. Wanneer de teekenen niet bedriegen, mogen wij een belangrijk tooneeljaar verwachten. De verschillende tooneeldirecties hebben met hun tableaux de la troupe ook hun speelplannen gepubliceerd en daaruit kunnen wij nu al opmaken, hoe zeer de concurrentie alle gezelschappen tot de uiterste inspanning zal aanzetten. Vooral van de twee nieuwe combinaties Het Am- sierdamsch Tooneel en de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel is dat te verwachten. Het afwisselend bespelen van den Amster damschen Stadsschouwburg en de twee kleinere theaters den Hollandschen Schouwburg en het Rika Hopper Theater zal deze twee .gezelschappen noodzaken voort durend om den voorrang te strijden, wat ons tooneel niet anders dan ten goede kan komen. Het publiek zal alle gelegenheid krijgen om te vergelijken en dit zal voor de leidende artisten een spoorslag zijn om steeds weer door daden te toonen, wat zij als regisseurs beteekenen. Wij mogen in de komende jaren een feilen strijd verwachten om de eerste plaats en met regisseurs als Verkade, Van Dalsum, Delresne, Johan de Meester en Sa al born kan ons dat in een tooneelcentrum als Amsterdam slechts winst brengen. Dat een actrice als Elsa Mauhs bij beide gezelschappen als gast zal optreden, is een reden tot bijzondere verheugenis. Reeds in September zal onze groote tragedienne in Amphitryon van Giraudoux onder regie van Johan de Meester voor het eerst na een jaar van rust weer op de planken ver schijnen en velen zullen zeker met mij deze voorstelling met belangstelling tegemoet zien. Ook het weer op het repertoire brengen van „De Koopman van Venetië" bij twee gezel schappen met Louis de Vries en Jan Mu.sch in de rol van Shylock Is een feit van betee- kenis. En van de nieuwe stukken, die Het ïIofstad-Tooneel aankondigt, noem ik hier maar „De Patriot" van Alfred Neuman. „Eén, twee, drie", het nieuwe blijspel van Molnar, „De Wonderdoktoor" 't groote succes van J. Janssen in Vlaanderen, „Victoria", het door Max Reinhardt o.a. op de Festspielc te Salz burg gespeelde nieuwe stuk van Somerset Maugham en Het Geheim van Poliohinelle van Bernard Canter om to bewijzen, dat wij ook van Van der Lugt Melsert, die Top Naeff aan zijn gezelschap als „raadgeefster" heeft verbonden, belangrijke voorstellingen mogen verwachten. Wat zal het seizoen ons te Haarlem bren gen? De directeur van den Stadsschouwburg heeft met de voornaamste gezelschappen Het Amsterdamsch Tooneel, Het Neder landsch Tooneel, Het Ver. Rotterdamsch- Hofstadtooneel en Het Schouwtooneel con tracten afgesloten en wij mogen er dus wel op rekenen, dat ook hier de goede stukken zullen worden gegeven. Het Hofstad Tooneel opent reeds 3 September met „De drie Mus ketiers" en Het Schouwtooneel op 6 Septem ber met „Het geheimzinnige Pension" twee stukken, die al behoor en ze dan ook tot POSTDUIVEN. „DE OOIEVAAR". Uitslag wedvlucht Roozendaal: 1 2 4 5 6 7 J. Keijsper, 3 8 10 11 13 P. v. d. Pol, 9 G. Dollé, 12. H, P. v. d. Poll. Eerst getoonde duif 9.27.16. Laatste 9.41.43. Uitslag Harwich: 1 4 J. Keijsper, 2. P. v. d. Pol, 3. P. Visser. Eerst getoonde duif 11.05.24. Laatste 11.12.32. DE SNELVLIEGER. De uitslag van de wedvlucht van Roo sendaal is: Duiven los 8 uur, met westenwind. Eerste duif 9.25, laatste 9.34. De prijzen werden als volgt behaald. 9.7 v. Daalen, 1, 2, 6. W. Petri 3, 5, 8, H. V. Roosdorp, 4, 7. P. Dik, 9. Kampioensduif P. J, v. Daalen H. H. 30.240. Uitslag Harwich: (Engeland) afstand 235 K.M. los 8 uur, eerste duif 11.20 u. De prijzen zijn als volgt: P.Dik 1, J. H. v.d. Broeke 2, P. J. v. Daalen 3. „HAARL. AMSTERDAMSCH KWARTIER". Bovengenoemden vereeniging hield Zondag j.l. een wedvlucht van Harwich (Engeland) 245 K.M. De eerste duif arriveerden 11 uur 3 min. De prijzen werden alsvolgt behaald: 1. J. Terhorst. 2, 5, S. Heltlager, 3. W. v. d. Veldt, 4. H. J. Petter, 6. G. Meulenbroek, 7 P. Kaptijn Ook werd een wedvlucht gehouden met oude en jonge duiven van Roosendaal 95 K.M. De uitslag was als volgt: C. Koning 1, A. Statie 2, 3, 7, 14, G. Meulenbroek 4, H. de Droog 5, 10. H. Gans 6, H. J. Petter 8. 16. L. v. Meurs 9. S. I-Ieitlager 11» 12. C. v. Meurs 13, 15, 17. GEVLEUGELDE VRIENDEN HEEMSTEDE. Wedvlucht van Harwich (Engeland). Af stand 235 K.M. Losgelaten om 8 uur v.m. arriveerde no. 1 om 10 uur 54 min. 25 agc. Snelheid 1337 M. per minuut en de laatste prijswinners om 11 uur 8 min. 31 sec. Snolheid 1237 M. per minuut. De prijzen werden als volgt ge wonnen: 1. 4. 5. 7, 8 E. D. des Bouvries. 2, 9, W. v. Huis, 3. A. Eveleens 6 A. v. Zadel 10 N. Leuven. Wedvlucht van Roosendaal, afstand 95 K.M losgelaten om 8 uur arriveerde no. 1 DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1930 het September-repertoire in Den Haag en Amsterdam veel succes hebben gehad. Van veel belang is het, dat ook dit seizoen weer, zoowel in den Stadsschouwburg als in den Schouwburg aan den Jansweg, met de goedkoope abonnementsvoorstellingen zal worden doorgegaan. Hoeveel series zullen worden uitgegeven, kon de heer Van Hees mij nog niet zeggen. Dit hangt namelijk geheel af van het aantal plaatsen, dat door het pu bliek wordt genomen. Maar op minstens drie series durft de heer Van Hees, na zijn onder vinding, opgedaan in het vorige jaar, toch wel rekenen. De heer Kaart heeft reeds voor één serie van zes voorstellingen afgesloten met Het Amsterdamsch Tooneel, de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel en het Ver. Rot ter damsch-Hofstad Tooneel. De Zondagsabonnementen zijn In het vorige jaar geen succes geweest, waarom de heer Van Hees heeft gemeend hiermee in het ko mende seizoen niet te moeten doorgaan. Wel mag natuurlijk weer gerekend worden op een twaalftal volksvoorstellingen en drie school voorstellingen. Meer volksvoorstellingen te doen geven, leek den heer Van Hees niet wenschelijk toe, omdat bij een opvoering van het aantal het publiek, dat trouwens ook bij de volksvoorstellingen een zekere voorkeur toont voor „populaire" stukken wegblijft en de volksvoorstellingen dan te veel geld aan de gemeente zouden gaan kosten. Van de kleinere gezelschappen is o.a. reeds gecontracteerd met De Vereenigde Schouw spelers, die hier in September „Vlammende Jeugd" eullen spelen, met het Ensemble van Bauber, dat waarschijnlijk in de volgende maand zijn nieuwe succesblijspel „Nathan heeft Mazzel" zal geven en met de Fliereflui ters, het gezelschap, dat na den dood van Nap de la Mar zich tot taak heeft gesteld de stukken van A. M. de Jong op te voeren. Met bultenlandsche gezelschappen was nog niet gecontracteerd, maar bijna zeker is reeds, dat de „Blauwe Vogel" in November weer in onzen Stadsschouwburg zal neerstrijken. Op mijn vraag, ln hoe ver de herstellingen, waarvoor de gemeenteraad onlangs de gelden heeft gevoteerd, reeds zijn uitgevoerd, deelde de heer Van Hees mij mede, dat het schil derwerk tot den volgenden zomer zal moeten worden uitgesteld. Maar de zoo hoog noodige nieuwe bekleeding der balcons en loges was aangebracht en ook de stoelen die voor een zeer groot deel „wankel" begonnen te worden zijn dezen zomer hersteld. Belangrijk zijn ook de verbeteringen en vernieuwingen aan het tooneel. Het aller meest wel de verlichting, waarvoor de in het vorig eselzoen aangestelde electricien de heer Van Veen zich zeer veel moeite heeft gegeven. Zoo zijn thans aan de voorzijde van de balcons twee schijnwerpers aange bracht, die een zeer groote verbetering van het tooneel af bediend kunnen worden. En nieuw is ook het „kokerlicht", waarmee van boven af lichtbundels op het tooneel kunnen worden geworpen. De décors in onzen stadsschouwburg zijn dit jaar zoowel door aankoop als door aanmaak belangrijk aangevuld. Bij de verkooping van de décors van de N.V. Het Tooneel het vroegere gezelschap van Rooyaards zijn o.a. door onzen schouwburg aangekocht het middeneeuwsch vertrek, dat dienst heeft gedaan bij de voorstelling van „De twee vroolijke vrouwtjes van Windsor" en een Janansche kamer. En onze bekwame, altijd werkzame decorateur Vdn der Waals heeft de zomermaanden gebruikt om een nieuwe zaal met bijbehoorende gordijnen te maken, die het zeer zeker op het tooneel goed zal doen. De theater-directeuren te Haarlem hebben dus allerminst stil gezeten en het nieuwe seizoen goed voorbereid, de tooneeldirecties hebben groote plannen, het wachten is nu alleen nog maar op het publiek. Want zelfs het ernstigste streven van de bekwaamste artisten moet schipbreuk lijden, wanneer het publiek niet van zijn belangstelling blijk geeft. Laten wij daarom hopen, dat ook de menschen aan deze zijde van het voetlicht zullen medewerken tot het slagen van het komende tooneelseizoen. J. B. SCHUIL. om 9 uur 20 min. 33 sec en de laatste prijs winnaar om 9 uur 27 minuten 7 sec. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1, 2, 6, 7, 11 Gebr. Lareman; 3, 4, 8, E. D. des Bouvries, 5, 10 W. v. Huis, 9. W. Eekhof. COLUMBA. De Vereeniging Columba, hield 1.1. Zondag een wedvlucht met oude en jonge duiven van Roosendaal. De prijzen werden behaald als volgt: H. Bewarder 1. J. Bonke 2, 6, 8, 11. G. Peschar 14. Eerste duif 9.23; laatste 9.30. Van Harwich was de uitslag: P. Boe ree 1. 2, 4. VOETBAL. BELGIc—NEDERLAND. Naar wij vernemen zal het Bondselftal, dat op 24 Augustus j.l. als voorbereiding tot den wedstrijd BelgiëNederland op 14 September a.s. een oefenwedstrijd tegen het Weensche Rapid zou spelen, welke wedstrijd, zooals men weet, wegens overhaast vertrek der Weeners, niet doorging, op Woensdag 3 September as. in het Stadion te Amsterdam een oefenwed strijd spelen tegen een Noordhollandsche combinatie. Het schijnt thans vast te staan, dat er geen verandering in de samenstelling van het elftal zal komen voor den wedstrijd Belglë-Nederland. CRICKET. HAARLEM COMB—KLEVERPARK XI. Gisteren had op het Haarlem-veld een vriendschappelijke wedstrijd plaats tusschen bovenvermelde twee elftallen. Het Klever park-team begon met batten, waai'blj R. Kramer op een uitstekende wijze opende. Zonder een kans te geven, zag deze speler alle overige menschen verdwijnen, zoodat hij tenslotte met 41 z'n bat door de innings droeg. Het totaal was toen 94, waarbij ook nog Vos (13) en Ohapon (16) iets hadden gepresteerd. Bowlingcijfers: J. de la Mar 339, H. de la Mar 8—19, Boeree 0—16 en Dalhuysen, die zeer ongelukkig met bowlen was: 011. Dit totaal bleek voor de Haarlem-comb. geen moeite op te leveren. Vooral dank zij een goeden stand van Boeree en Kammeyer van 98 runs, kon op 134 vipr 7 gestopt wor den. Kammeijer (60.) en Boeree (43) hadden goed staan spelen. Voorts waren ér nog 14 extra's. Bowlingcijfers: Vos 030, W. Kramer 0 37, Chapon 414, Rigbers 210 en Everard 1—29. FLAMINGO'S—EAST XI. DE EERSTE DAG. Jhr. W. v. d. Bosch scoort een goede 84. Onder begunstiging van zeer fraai cricket- weer nam Woensdag bovengenoemde wed strijd een aanvang. De Engelsohen waren door plotselinge ver hindering van enkele goede krachten o.a. Gibb, Oliver e.a., danig verzwakt, zoodat het daardoor voornamelijk van skipper East moest komen. Het bowlen was wel zeer zuiver, doch veel moeilijkheden leverde dit, vooral na de lunch niet op. Dat het batten niet sterk zou zijn, de Engelschen hadden immers onge veer 3 uur in de hitte gefield was wel te verwachten, maar dat het zoo zwak zou zijn hadden we niet gedacht. Over het verloop het volgende: Door omstandigheden waren de Engel schen nog al laat en eerst om ruim half twaalf trokken Eigeman en Vuylsteke, nadat Mr. Davidson de toss gewonnen had, naar de wickets terwijl East en Fred. Warburton den aanval vormen. Speciaal ln het begin is het bowlen heel goed zoodat reeds dadelijk eenige wickets vallen. Op 12 zijn dan ook al 3 wickets neer nl. die van het openingspaar, belden op het bowlen van East en Hagenaar l.b.w. Warbur ton resp. voor 5, 2 en 4. Jhr. W. v. d. Bosch en Hamburger brengen het tot 28, op welk totaal laatstgenoemde achter het wicket ge vangen wordt, al weer op het bowlen van East. H. v. Booven, die in Engeland zoo'n succes gehad heeft, staat ook thans weer goed te spelen en laat eenige goede slagen zien, vooral aan leg is hij zeer sterk. Op 56 slaat hij echter zijn eigen wicket in op het bowlen van den inmiddels aangezetten Mooton. Deze laatste bowlt een zeer goeden bal, uitstekende lengte en beide breaks, zoo dat er niet zoo gemakkelijk op gescoord kan worden, v. Baasbank houdt dan ook wel eenigeh tijd stand, hoewel hij niet veel scoort. Op 70 wordt hij gebowld in de eerste over van Cattell (670). Hierna komt de stand van den dag tus-r schen Koeleman en v. d. Bosch. De eerste heeft zijn heele spel veranderd, vroeger sprong hij op bijna eiken bal uit, doch thans speelt hij in een goeden stijl wat hem vooral dezen dag goed af ging. Beiden staan heel goed te spelen en vergeten ook het scoren niet. De 100 gaat op zonder verder wicket- verlies terwijl, als er geluncht wordt, beiden nog not out zijn. Het totaal is dan 110 waar van v, d. Bosch 53 not out en Koeleman 20 not out. Na de lunch zetten zij de zaak op denzelfden voet voort. Het bowlen is thans veel minder, waaraan de vermoeidheid niet vreemd is. Als v. d, Bosch al Ln het gezicht van zijn century komt, wordt hij echter gebowld door East voor een heel goede en uiterst nuttige 84. Koeleman en Labouchere brengen dan het totaal op 187, waarna ook Koeleman moet verdwijnen voor een goede 56. Wunder en Labouchere brengen dan de 200 op terwijl als Mr, Davidson als laatste man verdwenen is, het totaal 219 is. Hiervan hadden: Jhr. W. v. d. Bosch 84 w.o. 11 vieren; Mr. G. Hamburger 10, H. v. Booven 18, Mi. J. J. Koeleman 56, P. G. La bouchere 16, F. Wunder 18 not out en extra's 3. Verschillende bowlers hadden hun geluk be= proefd t.w, P. G. East 4—49, F. Warburton 342, H. Paternoster 056, E. Mooton 131, J. Cattell 1—16 en P. Sinclair 1—22. De openingsstand bij de Engelschen is wel beter dan bij de Flamingo's. Speciaal War burton blijkt het nog niet verleerd te zijn. Vine verdedigt meer zoodat als hij op 25 goed door Vuylsteke gevangen wordt, hij slechts 4 runs heeft. De wickets vallen hierna zeer regelmatig. Speciaal het bowlen van Eigeman blijkt vele moeilijkheden op te leveren, ter wijl ook Labouchere met zijn legbreaks de batsmen in vele lastige gevallen brengt. Als er om half 7 gestopt wordt, zijn er reeds 8 wickets neer, terwijl er slechts 93 runs zijn. Alleen Warburton met 26 en East zijn tot nu toe in de dubbele cijfers. Eigeman had 4, Labouchere 3 en Koeleman 1 wicket voor resp. 19, 16 en 36 runs. De eerste dag Is dus wel in het voordeel van de Flamingo's geëindigd. ZWEMMEN. MARIETJE BARON GETROUWD. Marietje Baron bestaat niet meer, tenminste niet als zooda nig. Zij is giste ren mevrouw M. PuyBaron ge worden en hoe wel zij nog steeds een we reldrecord op haar naam heeft zal zij zich hou den aan haar reeds in- Oeto- ook consequent uitgevoerd voornemen om niet meer in wed strijden te zwemmen. Het is jammer voor de zwemsport, maar wij mogen Marietje geluk- wenschen met haar huwelijk en ook met de wijze overweging dat er in het leven belang rijker dingen zijn dan het winnen van zwem wedstrijden. DE ZWEMTOCHT OVER DE ZUIDERZEE. De zwemtocht over de Zuiderzee van mevrouw Brouwer en den heer F. Kuiper is gedeeltelijk geslaagd. Mevrouw Brouwer is erin geslaagd den kop' van de geleidam van het Krabbegat te Enkhuizen te bereiken. De heer Kuiper heeft de tocht 600 Meter te voren opgegeven. De zwemmers zijn hedenmorgen precies te 7 uur te Stavoren in zee gegaan. Het was een prachtige tocht over de Zuiderzee, die zeer goed verliep. De» tocht duurde evenwel langer dan verwacht was. De zwemmers ge bruikten in het water slechts enkele bo terhammen en wat bonbons. Mevrouw Brouwer was bij aankomst in Enkhuizen zeer goed in conditie. Dr. Renesse uit Den Haag, die den tocht had meegemaakt ver klaarde na onderzoek dat polsslag en hartslag normaal wai-en. Zij is 8 uur 46 mi nuten en 42 seconden in het water geweest. De heer Kuiper, die heeft moeten op geven, was zeer uitgeput. Bij aankomst in de haven van Enkhuizen werden mevrouw Brouwer door de directie van „Het Leven", die de zwemtocht had georganiseerd en door de afdeeling Enkhuizen van den Nederland- schen Zwembond, bloemen aangeboden. Tegen vier uur werd de kop van het Krab begat bereikt, waar, zooals gezegd, mevrouw Brouwer aan wal stapte. Te kwart over vier was men in de haven, Verleden jaar werd het eerste kamp ge houden te Epe (Geld.), nu het tweede te Denekamp, Het is georganiseerd door de Ned. Natuurhistorische Vereeniging, met het doel bij vereenigingleideis de kennis van en de liefde tot de natuur te vergrooten. Zoo kwamen in het kamp bij het gehucht Beuningen een goede dertig deelnemers bij een, waarvan een mooi gedeelte uit onze Spaar nestad. Denekamp en zijn omgeving is een uitge lezen streek voor het maken van excursie's. Het is een heidestreek, die doorsneden wordt door een riviertje, de Dinkel. Waar de Dinkel het terrein in de wintermaanden overstroomt, is de zandbodem vermengd met leem en kalk en treedt plotseling een andere flora op dan we gewoonlijk op heideterreinen verwachten kunnen. Ik denk hier in de eerste plaats aan de helde-anjer, of steen-anjer, (Dianthus del- toïdes)die de Dinkel op den voet volgt, doch verder dan 5 min. gaans, meestal zelfs hon derd meter van de rivier af, niet meer te vinden is. En zoo volgt onze heide-anjer, ondanks haar naam, het stroomgebied van Dinkel, Vecht, Regge en Zwarte Water tot Zwolle en Meppel aan toe. Deze plant is niet de eenige. De Muurpeper (Sedum acre) uit de duinen gedraagt zich. evenzoo, al komt deze lang niet overal langs de Dinkel voor, verder dan het overstroo- mlngsgebled gaat deze nooit, omdat de bodemtoestand daar anders is, veel armer aan kalk en leem. Daar groeit dan alleen heide, terwijl deze uitsluitend in verspreide plan ten, en alleen daar waar de oevers vrij hoog zijn, de rivier aardig weet te naderen. Zijn de oevers laag dan is er bosch gekomen of Moerasland, het bosch met de oude bosch - flora, zooals we die ook vinden bij Middach- ten en in andere vochtige bosschen in 't Oos ten van ons land. De Muurpeper heeft gezelschap van de Tripmadam, een Sedum (S. reflexum) met gebogen bloemknoppen, wat de plant haar vreemden- naam gegeven kan hebben. Verder groeide er Dwergvlas (Radiola linoïdes, Breukkruid (Herniaria glabra), en heesters als Kardinaalshoed, Jeneverbes en verder geboomte als dennen, beuken, eiken. Het landschap is schitterend. De Dinkel slingert zich hier door zandduinen, met grillige jeneverbessen, dan door veldjes met de bovenbeschreven plantengroei, telkens steile leanten uitslijpend in de bochten waar dan kiel uit het eoceen, een periode uit voor historische tijden, zichtbaar wordt. Wordt de bocht te ruim, dan baant het water zich bij hoogen stard een korter loop, slijpt zich snel een nieuwen arm uit, de oude bocht verzandt en groeit vol met waterplanten en struiken. Voor hen die belangstellen in den invloed van zoo'n riviertje op het landschap en de plantengroei, is het Dinkel-gebied „om van te smullen". De geoloog kan verder zijn hart ophalen aan de heide bij Hesinge, even ten noorden van Ootmarsum, waar smeltwater- dalen uit den ijstijd zichtbaar zijn en smalle beken zich vereenigen tot een flink meer, terwijl de heide die dit alles omgeeft vol staat met spontaam-opgeschoten berken en grillige Jeneverbessen. Dit landschap wordt opgefleurd door volop bloelende struikheide en levendig door vele vogels, zooals het kor hoen, een fasantachtlge eoht-wilde vogel met gespleten staart. Een anderen dag ging de tocht naar Bent- heim, e^en over de grens naar flinke heuvels met zandsteengroeven. Hier deed alles al denk<*i aan middelgebergte. Wij zijn ook aan het begin van het Teutoburgerwoud. al be gint dit volgens de kaart ook pas een kleine honderd kilometer verder bij Osnabrück. Het Bentheimerwald met Heksenkruid en grillige oude boomen, was iets bijzonders voor de deelnemers, evenals de treurlg-slechte toestand van de wegen over de grens. Bij Lattrop vonden we gelegenheid een mooi hoogveengebied te bestudeeren. De Water-Lobelia (Lobelia Dortmanna) bloeide met bleekblauwe bloemen, waar het water niet dieper was dan een voet, de zonne dauw, een insectenetende plant, kleurde in twee soorten heele plekken paarsrood op het natte veen. De Klokjes-Gentianen bloeiden bij tientallen, van de Beenbreek (Narthecium ossifragum) vonden wij wat gele bloemen, doch het was hier schaarser dan elders in het hoogveen. Het slijkgras (Litorella la- custris), een plantje verwant aan de weeg bree, werd gevonden op de natste plekken. Waar het iets droger was, groeide de moeras wolfsklauw met heldergroene kruipende tak jes. De jeneverbes speelde hier gen rol in het landschap doch dit werd ruimschoots vergoed door massa's kieviten, wulpen en sternen, die de waterplassen tot de hunne gemaakt hadden. En overal vrije wandeling, zelfs op en over de grens, die door groote steenen palen aan geduid was. Het weer was in de dagen dat wij er wa ren, soms slecht, soms matig en op een drietal dagen zelfs bijzonder goed. Het was in ieder geval beter dan in het Westen van ons land in denzelfden tijd. Toen op een dag de regen voortdurend neerplaste werden in de groote tent volks dansen uitgevoerd en vertelden enkele deel nemers van het werk in eigen organisatie. Bovendien hadden we nog de cursus-le zingen, die ik hier slechts ln het kort zal memoreeren. De heer Oosting uit Utrecht vertelde van de geologie van het veen, de heer Waszink van de geologie van de rivier streken van ons land. De heer Koning uit Arnhem vertelde van de bosschen van ons land en de dieren die er in leven. Dr. Bijhouwer verhaalde van dergelijke kampen in de Vereenigde Staten en over overeenkomsten tusschen gelijksoortige landschappen in verschillende deelen van de wereld. De heer Berning uit, Denekamp sprak bij prachtige lantaarnplaten over het land-, schapsschoon van het Dinkelgebied en de heer Wolda over Vogel-phaenologie, de we tenschap die de data, waarop verschillende vogels broeden met elkaar in verband brengt. Hij heeft dit vastgelegd met gra fische voorstellingen en een onderzoek in den burgerlijken stand in vele gemeenten gehouden, bracht aan het licht dat gelijke verschijnselen als een afwisseling van perio den met talrijke en minder talrijke geboor ten ook bij de menschen gevonden worden. Een onderwerp dus waar de kamp-arts, die als zoodanig weinig behoefde te doen. weer iets extra's aan had. Zelf sprak ik over de duinflora en niet on vermeld mag blijven dat de deelnemers aan een naburig kamp van de Ned. Bond van Abstinent Studeerenden, op verzoek van den heer Bernink in het Museum „Natura Docet" een collectie paddenstoelen bijeen gebracht hadden, die de moeite waard was. Dit museum is op zichzelf reeds een be zoek aan Denekamp waard. De heer Bernink is altijd aan 't uitleggen en rondleiden en zijn werk is voor de popularisatie van de na tuurstudie, vooral voor Twente van het grootste belang. Op ander gebied heeft de heer Bernink zich veel verplicht aan de kampeerders, door de excursie-routen aan te geven op de kaart, daar het drukke be zoek aan het museum hem meestal verhin derde mee te gaan op de tochten. Toch hebben we met hem een mooie fietstocht gemaakt langs het kanaal van Almelo naar Nordhorn, waar Parnassia bloeiden, langs het buiten Sihgrave, waar een watermolen is, die zoowel hout zaagt als graan maalt. Ter eere van ons bezoek werd de molen in werking gesteld en zagen we de groote zagen zich bewegen onder de kracht van het water. Op den laatsten dag sprak mr. Jan den Text over Natuurbescherming. De vele vragen en opmerkingen, die ge maakt werden waren hier wel het beste be wijs dat dit onderwerp wel zeer sterk leeft in de harten van jonge buitenmenschen. Onder jong versta ik niet in de eerste plaats jong in jaren, al waren er weinig deelnemers boven de veertig, doch meer het bezit van een zoodanige persoonlijkheid, dat het primitieve kampeerleven aanvaard werd als de vanzelfsprekende manier om buiten te zijn. Enkele deelnemers waren bij inwoners ingekwartierd, doch de mees ten waaronder een dame van over de 60 jaar, kampeerden in de tenten zonder eenig ziektegeval tengevolge van het aan vankelijk vochtige en koele weer. Op één van de laatste avonden was er kampvuur en had ik als kampleider gele genheid den heer Bernink te huldigen, in 't algemeen voor wat hij deed voor de bevoi'7 dering van de natuurkennis met zijn Mu seum „Natura Docet" en in het bijzonder wat ons kamp aan hem te danken heeft gehad. Op Dinsdag j.l. gingen de deelnemers uiteen naar alle oorden van ons land doch een kleine groep volbracht de huisreis per fiets, door Overijsel en over de rijwielpaden van de Veluwe, en hiervan vertel ik in het volgende artikel. De kampen van de Natuurhistorische Vereeniging zullen er wel ingaan op den duur. De goede organisatie van de keuken was verzekerd door de Directrice van de Heem- hoeve, Mej. Lugt, die ook als kampleidster fungeerde, zoodat, wat anders in kampen wel eens te wenschen overlaat, de excursie's op tijd konden vertrekken. De deelneming was dan ook grooter dan verleden jaar en de lei ders hebben weer zooveel ervaring opgedaan, dat in 1931 een grooter aantal en mogelijk een ruimere categorie tot het kamp toegelaen kan worden. Het kampleven heeft het voor deel, dat liefhebbers van iederen beurs eraan deel kunnen nemen, terwijl de sportieve wijze van buïten-zijn ieder met pretentie's auto matisch weerhoudt te komen. Daar de meeste deelnemers zelf werkzaam zijn in verschillende vereenigingen, werken ze met de leiding mee om een prettige stemming te krijgen en een geest van kameraadschap. En daar bovendien van de lezingen veel op gestoken kon worden, was men unaniem van meening, dat het kamp geslaagd was. C. SIPKES. 1) Beteekent: ?,De natuur onderwijst". KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. K. H. overtreding van het Motor- en rijwielreglement 10 subs. 10 dagen hechte nis. S. K. idem, ontslag van rechtsvervolging. M. der Ch. het zonder vergunning luidkeels een lied in de Schoutensteeg hoek Bartel- jorisstraat zingen, daarvoor geld in ontvangst nemen en daarna eén valschen naam opge ven 3 subs. 3 dagen hechtenis. A. R. over treding van het Motor- en Rijwielreglement 10 subs. 10 dagen hechtenis. A. H. K. open bare dronkenschap, drie dagen hechtenis en plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. G. H. overtreding der Motor en Rijwielwet 15 subs. 15 dagen hechtenis. A. D. L. idem 15 subs. 15 dagen hechtenis» W. H. v. E., idem, vrijspraak. P. G. het te veld staande aardbeien weg nemen f 25 subs. 25 dagen hechtenis; M. K. idem f 25 subs. 25 dagen hechtenis; W. J. H. openbare dronkenschap bij herhaling, 7 dagen hechtenis; J. R. K. overtreding der Arbeidswet twee geldboeten van f 5 subs. 5 dagen hechtenis voor elke boete. W. den O. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 10, subs. 10 dagen hechtenis en f 5 subs. 5 da gen hechtenis; L. C. met als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden, zon der voorzien te zijn van .een geldig rijbe wijs f 20 subs. 20 dagen hechtenis; W. K. openbare dronkenschap bij herhaling ge- 3 dagen hechtenis; H. P. het te Zandvoord met een motorrijtuig een straat in de ver keerde richting inrijden f 0.50 subs. 1 dag hechtenis; A. H. de H. het te Haarlem met ean motorrijtuig met grootere snelheid dan 30 K.M. per uur rijden f 10 subs. 10 dagen hechtenis ;H. D. het te Haarlem met een rijwiel niet den rechterkant van den weg houden f 0.50 subs. 1 dag hechtenis; O. B. het met een autobus stilstaan op een an dere plaats dan voorgeschreven is f 0.50 subs. 1 dag hechtenis. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Blijkens opgave in de Staatscourant kwa-> men in de week van 17 tot en met 23 Augus tus te Haarlem voor 3 gevallen van rood vonk, waarvan 2 in één gezin, te Heemstede 1 geval en te Zandvoort 1 geval. Bovendien kwam te Zandv-oorfc een maal diptheritis voor. Het aantal 'gevallen van. roodvonk bedroeg in de provincie 44 en van diptheritis 9. Kinderverlamming kwam in Noord-Holland niet voor, voor het geheele land was het aantal gevallen echter weer 30. Te Rotterdam deden zich 2 gevallen van lepx-a voor. BEZICHTIGING SCHOOLGEBOUW. Naar men ons mededeelt zal het nieuwe schoolgebouw aan de Tematestraat (school' voor Voorbereidend lager onderwijs no. 6) voor belangstellenden te bezichtigen zijn op Zaterdag 30 Augustus a.s. des namiddags van 6 1/2 tot 9 uur. INTERNATIONALE ARBEIDERSHULP. De Internationale Arbeiders-Hulp zal Maan dagmorgen 1 September een uitstapje maken met kinderen van leden en sympathiseeren den naar het Brouwerskolkje. Punt van uitgang Is het gebouw Bakenes- sergracht 12. ber 1929 aangekondigd en

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10