BIJ DEN VIJFTIGSTEN VERJAARDAG VAN DE_KONINGIN. BUITENLAND DE TOESTAND IN BRITSCH-1NDIE. PHILIPS' RADIO TOESTELLEN De Warmte HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1930 Gewichtige momenten in het leven der Koningin. erinneringen voeren mij terug naar vijftig jaar geleden. De schemering begon te vallen en terwijl ik speelde onder den toren mijn geboortestad, door den Vinke- booms gebouwd,begonnen plotseling de klokken te luiden. En het duurde niet lang of over de rivier, die de oude stad omzoomde, klonken de saluutschoten. Verschrikt door het kanongebulder, dat dreunde door de kleine stad, was ik naar het ouderlijk huis teruggekeerd. Mijn ouders telden de schoten, waren blijkbaar niet verschrikt door het ongewo ne. Tot het laatste schot was gevallen. „Er Is een prinses geboren", zeide mijn vader, die blijkbaar op de hoogte was van het voor geschreven aantal schoten, bij de geboorte van een vorstelijkèn telg. Terwijl de avond viel, de sterren aan den hemel verschenen, werden de vlag en de vlaggestok voor den dag gehaald. De stok werd op zolder bewaard, maar de mooie vjag en de breede oranjewimpel met de lange kwasten, waarop vader bijzonder trotsch was, hadden een plaats in de groo- te ouderwetschc linnenkast gevonden. Den volgenden dag was geheel de stad in vlaggentooi. Er was een prinses geboren en van den toren klonk het mooie klokkenspel. Vaderlandsche liederen waren het. die door het luchtruim zweefden en het „Al is ons prinsje nog zoo klein" was niet vergeten. Ik was nog te jong om te begrijpen van welke bcteckenis de geboorte van een prin ses, de nieuwe loot aan den ouden Oranje stam was. Maar ik herinner mij nog, hoe thuis werd gesproken over het geluk van den ouden koning en van Nederland, waar nu een erfgename op den troon van het land was geboren. Een jaar later. 'De eerste verjaardag van de Prinses zou op het Loo worden gevierd en het werd ook in onze provinciestad bekend, dat op den 31sten Augustus iedereen toegang zou hebben in de tuinen van het Loo en dat de koningin, de koning en het prinsesje zich zouden begeven te midden van allen, die door hun bezoek hun belangstelling en ge hechtheid zouden bewijzen. En ook wij zouden van de partij zijn. Ook wij moesten naar het Loo. Vader, een echte Oranjeklant, huurde een char-a-bancs, noodigde nog andere familie leden uit en reeds heel vroeg, nog voor de zon aan de kim was verschenen, trokken wij, of liever: trokken de paarden ons ndar Apeldoorn en het Loo. Ik herinner me, dat ik het dien dag heel goed heb gehad en dat ik ook den kinder wagen heb gezien, waarin de Prinses door de min. in den tooi van de streek, van waar ze kwam, werd rondgereden. En achter haar, toegejuicht door,ec-n geweldige menigte, de koning en de koningin, vroolïjk gestemd en lachend groetende naar alle kanten. Of ik de Prinses in het gelaat heb gezien durf ik niet te zeggen. Ik heb veel kantwerk gezien, dat weet ik wel. En zoo hebben wij Prinses Wilhelmina zien opgroeien. We hébben; haar, die onze Ko ningin zou woéden, kunnen volgen vijftig jaar laïig. Als kind op de knieën van haar vader, als hij gezeten voor een hoekvenster in het Paleis op den Dam. haar de menigte liet groeten, de menigte die niet ophield het vorstelijk kind te groeten en toe te Juichen. We hebben haar gezien, haar pony berij dend en vele malen aan de zijde van haar geliefde moeder. Koningin Emma, die een bijzondere plaats heeft, weten te veroveren in de harten van de Nederlanders. We hebben haar optreden gezien als kind en als jong meisje en we woonden de kro ning bij in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, op den 6den September 18D8 en wij hoorden haar met welluidende stem de wobrden zeg gen: „Thans is de ure gekomen, waarop ik mij te midden van mijne trouwe Staten-Gene- raal, onder aanroeping van God's Heiligen naam, zal verbinden aan het Nederlandsche volk, tot. instandhouding van zijn dierbaar ste rechten en vrijheden. Zoo bevestig ik heden den hechtsten band, welke tusschen mij en mijn volk bestaat en het aloude verbond tusschen Nederland en Oranje opnieuw bezegelt. Hoog is de roeping, schoon de taak, die God mij op de schouders heeft gelegd, ik ben gelukkig en dankbaar het volk van Neder land te mogen regeeren, een volk klein in zielental, doch groot in deugden, krachtig door aard en karakter. Ik acht het een groot voorrecht, dat het mijn levenstaak en plicht is, al mijn krachten te wijden aan het welzijn en den bloei van mijn dierbaar vaderland. De woorden van mijn beminden vader maak ik tot de mijne: „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen". We hebben haar gezien als koningin en we hebben ons verheugd over het prachtige ge baar, toen zij President Kruger een oorlogs schip aanbood om hem, den ouden banneling over te brengen naar ons land. We herinne ren ons het gedicht van Jean Rameau, naar aanleiding van dit vorstelijk gebaar: O. blonde Koningin, vorstin van duizend weken, Gij fiere Koningin van 't kleine Nederland, Gij heerscht door Goedheid Groot, Niet slechts daar aan het strand, Maar waar Europa reikt, naar alle hemel streken. Meer dan Europa nog, de wereld hoort U toe, Want God schiep overal bedroefde men- schenzielen. En wie op aarde lijdt, wil voor U neder- knielen Voelt als Uw onderdaan, zich minder levensmoe. Alleen bij U werd hulp gevonden voor den zwakke, Gij, Gij alleen strektet de hand uit naar de smart. De arme oude eik, getroffen door het hart, Bleef staande door den steun van frissche rozen takken. We hebben gelezen de blijde tijding, toen de Koningin op den 16den October 1900 aan het Nederlandsche volk kond deed van haar verloving met den Jongen prins van Mecklenburg. We hebben haar gezien als jonge bruid en we waren getuige van de huwelijksinzege ning op den 7den Februari 1901. We hebben de droeve dagen meegemaakt toen zij aan het ziekbed was gekluisterd en sombere schaduwen om het Loo zweefden. We hebben haar als gelukkige moeder ge zien en het moment meegemaakt dat zij voor de eerste maal haar kind aan het Ne derlandsche volk toonde, als wilde zij prin ses Juliana opdragen aan de bescherming van haar onderdanen. We hebben haar gezien in de dagen van de mobilisatie, t-oen zij met tranen in de oogen de vaandels van de gemobiliseerde troepen zag voorbijtrekken aan het Paleis in Den Haag. We hebben haar houding kunnen bewon deren in de oorlogsdagefl, een houding, die voor oud-minister Treub aanleiding was om van onze Koningin te spreken als „Moeder des Vaderlands". Zoo vergingen de Jaren De Koningin wordt vijftig jaar. De wereldhistorie staat niet stil. Er is veel gebeurd in die vijftig jaren. Tronen wankelden en stortten ineen. De liefde van menig volk voor zijn vorstenhuis is verdwe nen en het heeft vaak den schijn, alsof de volken hebben vergeten, wat menig vorsten huis voor land en volk heeft gedaan. De lief de voor onze Koningin en voor het Oranje huis is gebleven. Als voor vijftig jaar juichen wij haar toe, die geroepen werd den troon van Nederland te bestijgen. Als voor vijftig jaar scharen wij ons nog om het Vorsten huis. De aanhankelijkheid van een volk aan den vorst of de regeerende vorstin is vaak latent. Ze komt eerst tot uiting in dagen van spanning, in tijden van herinnering, in perioden, wanneer een beroep wordt gedaan op gansch een volk. Moge het ons volk gegeven zijn, nog vele jaren te mogen roepen: Leve onze Koningin Wilhelmina! DE ACTIE TEGEN DE VLOOT- WET-DECKERS. S. D. A. P. EN R.-K. VOLKSPARTIJ GAAN SAMEN. Op initiatief van het bestuur der R.K. Volkspartij hadden drie vertegenwoordigers dier partij naar het Volk meldt, dezer dagen op het secretariaat der S.D.A.P, een samen- sproking met vertegenwoordigers van Partij en Vakverbond, omtrent door de R.K. Volks partij te verleenen steun aan het petitionne ment der S-D.A.P. en het N.V.V. tegen het vlootplan van minister Deckers. Het bestuur der R.K. Volkspartij gaf ken nis van zijn voornemen'om in het orgaan dezer partij en in een manifest, dat in hon derdduizenden exemplaren verspreid zal wor den, de katholieken aan te sporen, de peti tion nementslijsten te onderteekenen. Voorts zal de R.K. Volkspartij eind Septem ber te Amsterdam een openbare vergadering beleggen ter bestrijding van het vlootplan. Nog werden maatregelen overwogen van plaatselijk contact ton einde te bevorderen, dat de aanhangers der R.K. Volkspartij be zocht zullen kunnen worden om hun hand- teekening te winnen. Ten slotte zal de voorzitter der R.K. Volks partij. de heer C. D. Wesseling, op Woensdag avond 10 September een kwartier voor den V.A.R.A.-microfoon spreken, ten einde de katholieken tot teekenen aan te sporen. BOUWTERREIN B. en W. stellen aan den raad voor te ver- koopen: Aan W. Rooze 546 M2. grond (tegen f 1.-». per M2.) aan de Spaarnrijkstraat, om daar op 4 woonhuizen te bouwen. Aan G. F. Nieuwer.huizen en J. Fortgens 612 M2. grond (tegen 15 per M2.) aan de zelfde straat, om daarop 4 woonhuizen en een garage te bouwen. Aan J. Russc en J. Buys 546 M2. grond (te gen 15 per M2.) aan dezelfde straat, om daarop 4 woonhuizen te bouwen. UITGAAN. KON. VER. HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Maandag 1 September zal de Kon. Ver. ,,Het- Nederlandsch Tooneel", directie Louis Saal- born en Dirk Verbeek, haar eerste voorstel ling hier te Haarlem geven en wel in den Schouwburg aan den Jansweg. Zij komt met het succes blijspel „De Familie Schimek". De hoofdrollen zijn in handen van Oscar Tournialre en Louis Chrispijn, terwijl verder medewerken, de dames Antoinette Sohns. Helene TreepVink, Bets v. Berkel, Miep FlinkVerstraete, Anny Schultema, Cissy v. Bennekom en de Heeren Bart Kreeft, Benja min Royaards, Dom de Gruyter, Flor la Roche, en anderen. Dit blijspel trok te Amsterdam avond aan avond volle zaleri. DE POST-FANFARE. Te Haarlem is opgericht een muziekver- eeniging van Post- Telegraaf- en Telefoon personeel, de „Haarlemsche Postfanfare", Gezien het succes in andere groote steden daarmede behaald, zijn de oprichters over tuigd, dat ook Haarlem met zijn in den laat- sten tijd, zeer sterk uitgebreid P. T. T.-per- soneel niet mag achterblijven. Maar met oprichten alleen is men er nog niet. want het voornaamste ontbreekt, na melijk de gelden voor het aanschaffen van instrumenten. Nu zullen de inwoners van Haarlem worden bezocht door een lid of be stuurslid om zich op te geven als donateur of donatrice. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de hee ren F. S. v.. d. Linden, voorz W. den Ouden, secretaris, en D. de Haan, penningmeester. HOOFDAKTE. Haarlem, 27 Aug. Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de heeren C. L. Duinnick, Wijk aan Zee, D. W. Broekmeyer, Haarlem, J. van Velzen, Haar lem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuls MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 - TEL. 10756 GELDEN VOOR DE VERDEDIGING IN INDIë. pij de Twëede Kajner is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de beslui ten van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië tot nadere wijziging en aan vulling resp. van afdeeling IX en afdeeling X van de begrooting van Ned.-Indië voor 1930. Daarbij worden aangevraagd 75.000 als eer ste termijn voor de inrichting der verdediging van Balikpapan en Tarakan, zoomede 175.000 als aandeel in den eersten termijn voor de kosten van aanbouw en uitrusting van een derden -kruiser, komende de andere helft ten laste van de rijksbegrooting (de to tale kosten van de beide hierbedoelde werken worden geraamd op rsep. 8.000.000 en 12.500.000). KEES PRUIS BIJ DE „AAFA". Kees Pruis is door het „Aafa-Filmgesell- schaft" te Berlijn geëngageerd voor een van haar nieuwe geluidsfilms. In deze film, wadrvoor de de opnemingen reeds in den loop der volgende week begin nen, zal Pruis zijn zangpartijen in het Hol- landsch zingen. DE KALI - OVEREENKOMST. (Zie ook elders in dit nummer). De Rotterdamsche correspondent van het Alg. Hbld. teekent bij het bericht aan: Ten stadhüize van Rotterdam is van het geen in bovenbedoeld bericht vermeld wordt, niet bekend. Uitteraard echter is Rotterdam, dat een overeenkomst heeft gesloten met de S.C.P.A., nfet bekend met hetgeen er bespro ken Is bij de onderhandelingen, die sedert April tusschen Frankrijk en België over deze aangelegenheid geopend zijn. Van de S.C.P.A. de eenige partij, waarmee Rotterdam te ma ken heeft, is tot dusver geen bericht ontvan gen over deze aangelegenheid. De inhoud der opslagplaatsen, dï Rotterdam volgens bovenstaand gericht zal kunnen bou wen, komt overeen met den inhoud, die in het door den den raad aangenomen voorstel van B. en W. was vastgesteld. Financieelc berichten DE „ATLAS ARTIFICIAL SILK." IN MOEILIJKHEDEN. EEN „RECEIVER" BENOEMD. De Tel. verneemt uit Londen dd. 27 Aug.: Een „receiver" is benoemd voor de Atlas Artificial Silk Processes Ltd, welke maat schappij een uitgegeven kapitaal heeft van 787,500 verdeeld in aandeelen van 5/-. De maatschappij werd in het begin van 1929 opgericht en produceerde volgens het Brandwood procédé. MARKTNIEUWS Jeverwijk, 27 Augustus. Spinazie, per Kilo 4070. Postelein, per Kilo 3560 Andijvie, 100 stri f 3f 4. Wortelen, 100 bos f 13f 18. Komkommers, per 100 f 1f 5. Augurken, per mandje 601.70. Aardappelen, klein, per Kilo 46. Doppers, per Kilo 14—26. Capucijners. per Kilo 36—28. Raspers, per Kilo 1835. Tuïnboonen, per Kilo 1016. Snijboonen. per Kilo 822. Heerenboonen, per K.G. 510. Trosboonen, per Kilo 818. Roode kool, per 100 f 5—f 7. Savoye kool. per 100 f 10f 12. Bloemkool, per 100 f 4f 15. Uien, per K.G. 4. Sla, per 100 krop 40f 1. Pieterselie, per bos 8. Selderie, per bos 5—6. Appelen, per Kilo 620. Peren per Kilo 930. Pruimen, per Kilo 2236. Frambozen per slofje 3438. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) SCHAKEN. NEDERLANDSCHE SCHAAKBOND. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandsch en Schaakbond zal plaats hebben as. Zaterdag, 30 Augustus, n.m. te half drie. in hotel Ter-minus te Utrecht. Behalve de traditionecle punten, zooals jaarverslag, benoeming van hoofdredacteu ren voor het Tijdschrift, bestuursverkiezing enz., zal aan de orde komen de prljsuitdee- ling aan de winnaars van het le klasse kam pioenschap (i^isterdamsche Schaakclub), het reserve le Klasse kampioenschap (Dis- cendo Discimus II) en het gehcele 2e klasse kampioenschap (Bussum's Schaakgenoot schap) WEDSTRIJD NEDERLAND TF.GEN RIJNLAND EN WESTFALEN. Bovengenoemde wedstrijd zal plaats heb ben op 13 en 14 September a.s. te Dusseldorf. Men kan zich tot uiterlijk 7 September op geven bij den bondssecretaris, J. G. Hartogen- sis, Heerenstraat 10a. Het vertrek uit Amsterdam is bepaald op Zaterdag 13 September, 14.22. Terug te Am sterdam Zondag 14 September, 23.06. Voor verdere bijzonderheden wende men zich tot genoemden secretaris. OPSPORING VERZOCHT De burgemeester van Sint-Maarten ver zoekt opsporing, aanhouding en voorgelei ding van een persoon van het volgende signalement: tusschen 40 en 50 jaar, lang smal postuur, donker uiterlijk, gele gelaats kleur. klein zwart snorretje, gekleed met zwarte, althans dónkere overjas, grijze pet. witte klompen; rijdt op een oud heerenrij wiel zonder kettingkast, had een pakje voor aan het stuur, vermoedelijk inhoudende De Engelsche regeering neemt strengere maatregelen. Alle bestuurders van het al-Indisch congres gearresteerd. Weer een bomaanslag in Calcutta. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De twee leiders der gematigde Indiërs, die eenige dagen geleden met Gandhi en andere gearresteerde nationalistische leiders be sprekingen hebben gevoerd tot het opgeven der burgerlijke ongehoorzaamheidsbeweging, •hadden een langdurige bespreking met den Engelschen onderkoning, lord Irwin. Naar verluidt werkt men thans aan het opstellen van een ontwerp-overeenkomst en worden talrijke telegrammen gewisseld tusschen Si- mia en Londen. Over de vooruitzichten der vredesbesprekingen is evenwel nog niets be kend, daar er eerst nog onderhandelingen moeten worden gevoerd met Gandhi en de beide Nehroe's, voordat een overeenkomst kan worden bereikt. In het onderhoud met den vice-koning moeten de twee leiders hebben medegedeeld, -dat Gandhi vasthoudt aan de reeds vroeger door hem gestelde voorwaarden voor deel neming aan de ronde-tafel-conferentie: toe kenning van den dominion-status of zelfbe stuur. In zake de verdediging en behande ling der buitenlandscne kwesties moet hij echter tot concessies bereid zijn. LONDEN, 27 Aug. (V.D.) Op het politie bureau Edengarden in de nabijheid van het Gouvernementsgebouw is hedenmiddag een bomaanslag gepleegd. Een regeeringsambte.- naar werd gedood en een politiebeambte en een Indische koeli zwaar gewond. Dit is nu al de derde bomaanslag binnen een week tijds. De politiecommissaris van Calcutta Sir Charles Tegart op wlen voor eenige dagen even-eens een bomaanslag gepleegd werd, begaf zich onverwijld naar de plaats van het misdrijf, doch de daders waren in tusschen reeds verdwenen. De politie heeft kunnen constateeren, dat de Dinsdagavond op het politiebureau van Joradaga geworpen bom van dezelfde constructie was. als die, welke voor den aanslag van Maandag gebruikt werd. Zoov/el de Centrale Indische regeerinig als de afzonderlijke provinciale gouvernementen treden nu met kracht op tegen het Indische Nationaal Congres en haar commissies. Na dat de Congrescommissie in Delhi reeds door de autoriteiten onwettig was verklaard, verluidt thans, dat ook de regeering te Bom bay het voornemen heeft het Indisch Na tionaal Congres als onwettig te kwalifi- ceeren. Alle bestuurders van het ALIndLsch congres onder wie Patel, oud-voorzitter van de Wet gevende Vergadering zijn gearresteerd. Deze arrestatie van het bestuur, totaal zeven personen, is een der zwaarste slagen, die de Britschdhdische regeering tot nu toe aan de campagne voor burgerlijke ongehoorzaam heid heeft toegebracht, aangezien thans alle leiders zijn gearresteerd, die nog niet in de gevangenis zaten. Waarschijnlijk zal de con grespartij echter spoedig nieuwe leiders be noemen. De regeering tracht alle vergaderingen in Delhi te voorkomen, door ze onwettig te ver klaren. Vijftien leden der congrespartij zijn gear resteerd en tot vier maanden tuchthuisstraf veroordeeld, wegens het houden va.n een op. tocht. Verscheiden personen werden door slagen met de bamboestokken der politie ge. wond. De Perzische aanspraken op de Bahrein-eilanden. LONDEN, 27 Aug. (V. D.) Het protest de» Perzische regeering bij den Volkenbond we gens schending door Engeland der Perzische souvereiniteitsrechten op de Bahrein-eilan den wordt door Engelsche kringen volkomen afgewezen. De diplomatieke medewerkers der verschillende kranten, schrijven in de ochtendbladen, dat het Perzische protest ongegrond is. Men spreekt het vermoeden uit, dat het Perzische protest van buiten- landsche zijde men voegt er aan toe: niet noodzakelijk van Bolsjewistische zijde is geïnspireerd door kringen, die belang heb ben bij de exploitatie der oliebronnen en der parelvisscherij op genoemde eilanden. De Engelsche aanspraken worden aangetoond op grond van het feit, dat Engeland ruim honderd jaar geleden den Shah van Bahrein souvereiniteitsrechten verleende onder Brit- sc-he suzereiniteit. Ontstemming in Danzig. DANZIG. 27 Aug. De beslissing van het Internationale Gerechtshof in Den Haag, volgens welke Danzig niet als lid van de In ternationale Arbeidsorganisatie toegelaten kan worden, heeft sterke bevreemding bij de openbare meening in Danzig gewekt. Zoo wel in bevoegde regeeringskringen als in de pers wordt er eenstemmig de nadruk op ge legd, dat het. feit, dat de Vrije Stad Danzig onder bescherming van den Volkenbond staat en dat deze haar grondwet waarborgt, geen hinderpaal voor het lidmaatschap der stad van de Internationale Arbeidsorganisa tie kan vormen. Het blad, de „Danziger Neuesten Nachrichten", uit zich als volgt: De beslissing heeft in Danzig en zeker ook ver daarbuiten sterke bevreemding gewekt. Sprekend over' de wijze, waarop het advies is aangenomen (vier tegen zes stemmen) zegt het blad: Sinds langen tijd is er geen internationale beslissing met zulk een stem- menverdeellng geveld. Bombardement van Peking. Uit Tokio wordt gemeld: Vliegtuigen van de nationalistische regee ring te Nanking hebben Woensdagochtend tegen tien uur Peking gebombardeerd. Er werd niemand gedood, doch in de huizen grenzende aan de regeeringsgebouwen, waar de noordelijke leiders bezig waren te con- fereeren, is groote schade aangericht. Opruiming van Engelsche torpedojagers. De Britscihe admiraliteit heeft besloten vijf torpedojagers, de Simoon, Sparrow- Hawk, Tactician, Shark en Seabear, die deel uitmaken van de reserve te Rosybh, van de effectieve lijst der koninklijke marine te schrappen en ze te koop aan te bieden. schoenen, op bagagedrager boven achterwiel een klein kistje. Hij gaf zich te Eenigenburg, gemeente Sint-Maarten, uit voor een bekend lotende- bitant, deelde aan een huisvrouw aldaar me de, dat haar man van hem een lootje had gekocht, waarop een prijs van 40.000 Mark was gevallen en verzocht van die vrouw 6.- voor gemaakte onkosten, waarop hij haar de 40.000 Mark zou overhandigen, hetgeen is geschied. De Markbiljetten zijn echter waar- delooze oorlogsmarken. Bij onderzoek is ge bleken, dat oplichting in het spel is. WAARSCHUWING. De burgemeester van Hardinxveld waar schuwt tegen het aangaan van relaties met Adriaan Bax. geboren te Almkerk 1 Juli 1907, wonende te Hardinxveld, B. 558, verdacht van oplichting. Hij leent gelden, terwijl te rugbetaling achterwege blijft. Namens den burgemeester van Hilligers- berg geeft de inspecteur van politie aldaar, belanghebbenden In overweging inlichtingen in te winnen aan zijn bureau, Hillégonda- straat 5, afd. recherche, alvorens relaties aan te knoopen met het Handels- en Bemidde lingskantoor, gevestigd aan de Nieuwe Kerk straat 14b aldaar en voorheen gevestigd te Arnhem, Weverstraat 12b, welk bureau zich zou belasten met het verstrekken van geld- leeningen, voorschotten en hypothecaire leeningen. HET TOONEEL. DE VEREENIGDE SCHOUWSPELERS. Tableau de Ia trompe. Naar men ons meedeelt zal het gezelschap „De Vereenigde Schouwspelers", voor het aanstaande seizoen, als volgt zijn samenge steld: Algemeene directie: de hèer Pierre MoLs. Artistiek en literair medewerker: de heer Dr. Wynand Frans. Namen der spelenden: de dames Enny Molsde Leeuwe, Caroline van Lancker van Dommelen, de danseres Rudi Mees (als gast), Betty GritVink. Mies van Norden, Jettie Krerner, Jeannine Hennecken en de heeren Nico de Jong (als gast), Pierre Mols. John Timrott, Ferdinand Koolbergen, M Zelvelder, M. Samuel en Chr. Overste. Administrateur: de heer H. Billé. Decorateur: de heer W. Deering. H^t nieuwe repertoire omvat de volgende stukken: Vlammende Jeugd, van D. F. Patter son Frank; Mozart, comédie-musicale van Sacha Guitry en Reynaldo Hahn; Karl en Anna, van Leonard Frank, Vondel's Leeuweu daalers; 't Gat in den Muur, van Yves Mi< rande; De Vrouwe van Shenstone, van André Bisson; De Geschiedenis van drie jonge meisjes, van Henri Ghéon; 't Avontuur van een Gezelschapsjuffrouw, van Harry Osborne; terwijl het ook in de bedoeling ligt Carl Zuckmayer's Circus Knie, op te voeren. De artistieke basis van het gezelschap is: Arnhem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benauwd en Onrustig Mijnhardt's Zenuwtabletten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogislen. DONDERDAG 28 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur nam. Gem. Concertzaal. H. O. V.; Concert, o.l.v. Marinus Adam, 8.15 uur nam. Tent Kinderhuissingel tegenover de Nieu we Gracht. Spreker K. Rozendal voor de Tentzending „Genade en Waarheid", 8 uur. Gem. Concertzaal: Federatie van Schade-i commissies in het bouwbedrijf; openbare ver gadering, 8 uur nam. Palace: .,De weg naar roem". Variété: The Prince Sisters en Karin Kosska. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Onder Moeder's dwang" en „Leve de Schoonheidskoningin". Tooneel: Les Sanpedro's, acrobatiek en equilibrisme. 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: Watt en Halfwatt in „Bokskampioen". 2.30 uur. „Innocents ol Paris" (Het lied van Parijs) 7 en 9.15 uur. Tooneel: The Nagels, Ikarische spelen. VRIJDAG 29 AUGUSTUS Tent Kinderhuissingel tegenover de Nieu we Gracht. «Spreker K. Rozendal voor dc Tentzending „Genade en Waarheid", 8 uur. Stadsschouwburg: Rüssisches Kiinstler- Theater „Karussel" in de revue „Lïebe una Leben am Ufer der Wolga", 8 uur nam. Bioscopen. Nieuw Programma. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geooend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan< dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6