Het woord i s aan De elegante groote hoed heeft stormender- de rand omboord Is met zwart smal taftlint hand de vrouwenharten veroverd. Hier too- Boven den bol naar achter doorlopend is nen wij u een wit strooien model, waarvan 1 een breed rood bedrukt lint gelegd De Pochette. Onze Dessous. Het straatje, waar we op dien zonnigen zomerdag doorliepen, was knus en oud en ge zellig en heelemaal geen geschikte entourage voor het drama, dat we er zich zagen af spelen. Zijn er eigenlijk ergere dingen op deze wereld dan een man, die een vrouw slaat? Een teer klein vrouwtje, met blonde krullen en een behuild gezichtje, met blauwe oogen, waar het blauw van de hemel een verschoten keukenhanddoek bij leek, en een schuchtere oogopslag, die eiken man moest inspireeren tot de beste daden vah zijn leven. En in plaats daarvan had hij haar geslagen; en stond nu aan den overkant van de straat uit dagend naar het kleine figuurtje te kijken, dat allerdroevigst jammerend en met haar knuistjes voor haar oogen. in onze richting strompelde. Ik geloof, dat ik nog nooit zoo verontwaardigd geweest ben, in in minder dan geen tijd zaten we met zijn tweeën op onze knieën naast het snikkende gevalletje, en uitten tegelijkertijd en vrijwel overbodig de traditxoneele vraag: „Wat is er?" De peuter snikte nog een paar maal hart verscheurend. gluurde toen tusschen een paar blonde pijpekrullen nieuwsgierig naar ons, besefte plotseling verschrikt, dat ze vergat te huilen, en begon met hernieuwden moed van voren af aan; „Joopie heeft me geslaihagen „Wat gemeen van Joopie!" gaf ik onmid dellijk toe, en alsof ze toen pas goed begon in te zien, dat haar eigenlijk het grootste on recht ter wereld was gebeurd, haalde ze een paar maal diep adem om zekerheid te heb ben, dat ze haar volgende huilbui behoorlijk tot zijn einde zou kunnen brengen, en begon nog eens. We keken elkaar ten eipde raad aan. „Mijn hemel!" zei ik. „Heb je hem terug geslagen?" informeerde mijn medeslachtoffer alles behalve paedago- gisch. Met een ruk ging haar hoofdje in de hoog te, en een stralende glimlach verscheen op het vlekkerige, behuilde snoetje van de be- leedigde vrouw. „Zal ik „gekke Joopie" roe pen?" bedacht ze opeens verrukt, en meteen al jubelde .haar hooge stemmetje triomfan telijk door de straat: „Gekke Joopie!" Van den anderen kant kwam prompt het antwoord. „Gekke Beppie!" En volmaakt bevredigd trokken- ze allebei naar een kant af. Ze hadden de remedie gevonden. De remedie, die zoo oud is als de weg naar Rome. en zoo afgezaagd als het bekende botte mes, waarop we van tijd tot tijd naar Keulen plegen te rijden. En die nog steeds opgeld doet. Want hoeveel menschen zijn er, die nog nooit een ander, die dingen zei of dingen deed, hij die zelf nooit van zijn leven gedaan of gezegd zou hebben, voor abnormaal, zoo niet afdoende voor „gek" hebben uitgemaakt? En hoeveel kinderen zijn er niet, die, met het ongelooflijk scherpe onderscheidingsvermo gen van de meeste kinderen, onmiddellijk het toontje van minachting ontdekt hebben, dat er ondanks de moderne Aufklarung toch gewoonlijk nog achter een dergelijke qualifi- catie steekt, en het onmiddellijk met verdub belde kracht te pas brengen? Natuurlijk geeft het niets of je ze honderdmaal voor houdt, dat Jantje heelemaal niet gek is, en dat het bovendien verschrikkelijk zielig zou zijn, als het wel zoo was. Want dan was het net zoo goed verschrikkelijk zielig voor de meneer, waar oom Henk laatst van: zei, dat hij gek was, en voor de juffrouw, waar tante Annie van beweerde: „Nou ja, maar Greet is ook gek!" En bij de minste geringste gelegen heid steken ze hun tong uit tegen de tegen partij, en brengen het te stade, en maar al te dikwijls met een flinke dosis venijnige minachting: „Gekke Joopie!" „Gekke Beppie!" Want de oude middeleeuwsche gedachte, dat het een schande en misdaad was om krankzinnig te zijn, is veel minder dood dan men wel denkt, en natuurlijk komt hij het allereerst van alles weer boven drijven bij die primitieven onder de menschen, die kin deren altijd zullen blijven. WILLY VAN DER TAK. Oude kranten zijn nog veel beter dan kam- ferballetjes om de mot uit de kleerenkoffer enz. te houden. Een welopgevoede mot heeft nu eenmaal een hekel aan de drukinkt. Over melk in warme dagen Een van de grootste zorgen van de huis vrouw tijdens den zomer is wel het „goed houden" van de melk. Wat een tijd en gas en geld gaat er niet verloren, als we de melk 's middags of 's avonds koken, en het onheil spellende gerommel in de pan kondigt aan... dat de melk doorloopt. Daarom mevrouwtje, moet u allereerste plicht zijn, zoodra u des morgens de rauwe melk van den melkboer heeft aangenomen, ze meteen op het vuur te zetten en te kokenj' En bewaart u een vrij groote hoeveelheid melk voor het gereed ma ken van een of ander gerecht des avonds, dan is het goed, de melk in zeer warm weer natuurlijk om twaalf uur nog eens een keer te koken. Koken is de meest radi cale manier om de bederfkiemen te doo- den. Verder zijn er nog allerlei hulpmiddel tjes om de melk verder frisch en koel te houden. In de eerste plaats verdient* het aanbeveling de melk niet in een nauwe die pe kan, maar in een platte, wijde kom op een koele plaats te bewaren. Om een kan met melk lekker koud te houden, zet men hem in een pan met water, en bedekt de kan met een dubbelgevouwen neteldoeksche lap, waar van de uiteinden in het water hangen. Wan neer men het heele geval zoo op een koele plaats zet, liefst waar het een beetje tocht, dan zal de melk heerlijk frisch blijven. Men moet wel geregeld het water in de pan bij vullen, want dat verdampt snel. Flesschen melk zet men dikwijls onder de kraan of in het water, maar men houdt ze veel koeler, als men ze in zaagsel begraaft, of in een kistje met zand, dat men nat houdt. Een belangrijk onderdeel van de middelen om melk goed te houden, is ook de reinheid van de kannen en pannen waarin men de melk bewaart. Ze moeten steeds grondig van alle aangebakken melkranden en andere resten gereinigd worden en daartoe dikwijls met wat zout geschuurd en goed nagespoeld wor den. Over appelen en peren en pruimen. Men is het er algemeen over eens, dat fruit een goed en nuttig voedsel is en daar er wel weinig menschen zullen zijn, die niet van fruit houden, zijn we alle eensgezind in onze lof op ons kostelijke vaderlandsche fruit. Ap pelen, peren en pruimen in het bijzonder zijn zeer smakelijk en bevatten vele nuttige zou ten en zuren. Vooral appelen kunnen op tal van smakelijke wijzen gebruikt worden. We kunnen er appelmoes van koken, bij wijze van groente, met vanille-vla er over wordt deze moes een heerlijk nagerecht. We kunnen er met een mengsel van griesmeel en suiker een pudding van koken, koud laten worden en met vanillesaus dfe- nen. We kunnen appelcompöte maken, tesa- men met bananen, sinaasappel en suiker; we kunnen zoete appelen stoven, we kunnen rijst met fijngesneden zure appelen tot moes ko ken (met water, zout, citroenschil, lepels boter en suiker), we kunnen stamppot van zoete ap pelen en aardappelen maken, we kunnen ge- gebakken brood met appelmoes (tusschen twee sneetjes, en dan met boter lichtbruin bakken) en suiker bestrooid eten. De appel is werkelijk een kostelijk stuk fruit. Peren en pruimen kunnen we als compote nuttigen of ze stoven. En heeft U wel eens vruchten soep gegeten? Probeert dat eens! Op 1 liter water neemt men 1 citroen, suiker naar smaak, 1 ons rijst of parelgort, 1 pond prui men en d'esverkiezqnd nog andere vruchten. Water, citroenschil en rijst of parelgort kookt men samen, waarbij men op het laatst de ge- wasschen pruimen toevoegt, die men even laat meekoken, waarna men de suiker naar smaak bijvoegt. Leve ons fruit! „Als ik jarig ben, geef ik een partij. Jij mag komen en jij en jij, maar jij niet". Kinderen zijn in dat opzicht erg eerlijk, wreed-eerlijk. Als wij een feest denken te geven en we willen daar minder geliefde kennissen buiten houden, dan zullen we te gen hen niet over dat feest spreken en ho pen, dat ze er nooit iets oveif'te hooren krij gen. Maar bij kinderen gaat dat minder ge heimzinnig, ze uiten hun voorkeur en afkeer in het openbaar. „Jou moet ik wel vragen, want ik ben ook op jou partij geweest". Erg hartelijk klmkt het niet. Maar als de aangesprokene niet al te gevoelig is, zal hij er misschien toch nog mee in zijn schik zijn. Hij mag ko men en daar gaat het toch maar om. Als dan de uitnoodigingen rond worden gegeven meestal brengt het kind de diver se briefjes voor de moeders mee naar school is de een-e helft van de klas uitgelaten blij de andere zit zielig toe te kijken. Nu is het niet erg eens een keertje niet ge vraagd te worden; je bent niet met iedereen goede vrienden. Maar er zijn kinderen die nooit gevraagd worden. Iedereen kent ze wel, die zwarte schapen uit de klas, die meestal thuis hooren in lichtelijk abnormale gezinnen; kinderen die „anders" zijn, die ongewasschen en slordig op school komen, „vieze" kinderen. Zoo'n kind op je partij Om te lachen! En je hoeft ze ook niet terug •to viagen, want ze geven zelf nooit partijen. We herinneren ons allemaal zulke kinde renWat ongelukkig moeten ze zich ge voeld hebben, vooral als er weer een pretje was, waar zij buiten stonden. Moeten wij den kinderen leeren die stum pers juist te vragen? We zouden het hun kunnen leeren; de meeste kinderen vinden het niet onaardig zich goed en medelijdend voor te doen. In dat opzicht zijn het kleine menschjes. Maar, als alles wat niet spontaan gebeurt, zal het weinig waarde hebben. En het zwarte schaap zal de weldaad voelen en zich nog ongelukkiger voelen. Ook zal het" op het feestje geen plezier hebben; het is niet gewend met de anderen te spelen. Maar laat- de kinderen niet al te demon stratief hun uitnoodigingen rond deelen. Als er briefjes noodig zijn kunnen ze immers over de post. Het is geen prettig idee, dat- sommige kinderen verdriet hebben door het plezier van andere. Als we er iets tegen kun nen doen, laten we het dan niet nalaten. En nu de partij zelf. Er is in het.begin altijd iets gedwongens, zooals bij de meeste feesten. Je komt er me.t het vooropgezette doel om pret te maken. En je hebt nu eenmaal geen pret op com mando of omdat het van je verwacht wordt. Dan zijn er hier nog de groote menschen, die de kinderen wat verlegen en stil maken. En ik denk, dat menige moeder bij het begin van zoo'n verjaarpartij gedacht zal hebben: wat moet ik den heelen middag met die kinderen beginnen? Waar houden kinderen het meest van? Van wilde spelletjes, van krijgertje en ver stoppertje met verlos. Maar als de partij bin nenshuis is, zijn de spelletjes meestal te wild. Wat dan? Een spel met spanning, zooals het oude spelletje van den ezel met den lossen staart, die hem aangeprikt moet worden. Waar zal Elly prikken en waar Eddy? Wat een pret als er één heelemaal verkeerd loopt en een ander den staart aan een oor prikt! Er zijn meer van' die spannende spelletjes, die op partijtjes gespeeld kunnen worden. Of partijtjes ten slotte wel de prettigste uitgangetjes zijn voor een kind? Zoo'n offi- cieele uitgang in een mooie jurk of beste pakje? Ik geloof dat een middagje ergens „komen spelen" met twee, drie vriendjes wèl zoo leuk is. Dan kom je „gewoon" en ben je niet verplicht feestelijk te doen. En zoo'n middagje wordt dan dikwijls het grootste feest. L'imprévue dat is toch altijd je ware ook voor kinderen. BEP OTTEN. Bewaar nooit cake of ander zacht gebak in hetzelfde trommeltje samen met biscuits. Want de biscuits nemen het vocht uit het gebak aan en worden zacht en onsmakelijk. O ver gan gsti j dperk. Dit is de moeilijkste tijd van het jaar: deze overgangstijd. Lieden, die in zeer in tieme relaties met De Bilt onderhouden, beweren, dat de rest van Augustus en de heele maand September tot in October toe één schitterende nazomerdag zal zijn. En wat staat ons dan met onze kleeding, onze japonnetjes te doen? Diegenen onder ons die naar iets nieuws hunkeren, koopen in de komende weken wellicht hun najaars- of wintergarderobe. Maar intusschen is het dan nog zomerEn wie weet hoe warm het nog wordt. Het zou niet de eerste keer zijn, dat we -in September liepen te puf fen, zooals we den heelen zomer nog niet deden! Nieuwe zomerjurken koopen of ma ken? Dat zullen er maar weinige doen. Maar er is een gulden middenweg: we kun nen onze „oude" zomerjaponnetjes een ver jongingskuur later ondergaan, en met deze vernieuwde garderobe kunnen we dan met vlag en wimpel het mooie seizoen beëindi gen. Het eenvoudigste zijn voor dit doel na tuurlijk de jurken met een vestje! We zet ten er eenvoudig een ander vestje dn. Die moeite kunnen we ons wei getroosten In een blauwe (d.w.z. marineblauwe) of zwarte jurk zet men een vestje Van witte crêpe de chine met roode figuurtjes, zooals de groote figuur van het plaatje er een laat zien. Die groote strik aan den hals doet het heel aardig en aan de manchetjes ziet met het zelfde strikje weer terug. Een andere methode is natuurlijk om andere „pare- ments" op 5e jurken te zetten, een ander kraagje en andere manchetjes. En daarop zijn natuurlijk tallooze variaties te beden ken. Bovendien worden deze stelletjes in de uitverkoopen dikwijls tegen zulke onbedui dende prijzen aangeboden, dat we soms niet eens de moeite kunnen nemen om ze zelf te maken. Wat de nieuwe wintermode op het gebied van de lengte onzer rokken zal brengen? Heel definitief is alles nog niet vastge steld, maar we kunnen zeggen, dat de rok ken voor overdag en wandeltoilet halflang blijven, terwijl voor den avond de zeer lange rokken, tot op de teenen mode zijn. Maar daar kom ik later nog wel op terug. MADELEINE. Hoe men de kleuters bezig houdt. Schemerlamp voor poppenkamer. Bijgaande t-eekening laat U een nachthemd zien van zacht crème crêpe de chine, langs den hals en aan den zoom afgezet met crème kant van ongeveer 10 c.M. breedte. Om het middel is een lint als ceintuur gestrikt, ter wijl een klein stukje kant dienst doet als zakje. De centuur is strikt noodzakelijk als we de z.g.n. „happy coat" er bij aan hebben, dat is de „kamerjas", van hetzelfde mate riaal gemaakt en met dezelfde kant gegar neerd. De hals wordt gevormd door een strook van kant, die geheel uit een stuk be staat tot aan den 200m toe. Ook de wijde mouwen hebben kanten omslagen als man chet en een kanten zakje is in beide zijden aangebracht. MAAK ZELF EEN PRENTENBOEK. Een pochette wordt zooveel mogelijk geko zen in de kleur van de japon, achter de ceintuur of uit den achterzak van de tasch gedragen. Ons prentje laat u het allernieuw ste op dit gebied een stervormig uitge knipt model zien. Benoodigd materiaal: garenklos, potlood, perkamentpapier, oranje Ripolin, oranje wol. Steek het potlood in de garenklos en verf het geheel met oranjeverf. Snij nu een cir keltje van karton met een straal van 11/2 c.M. en in het midden een gaatje, waardoor heen de bovenkant van het potlood gestoken kan worden. Het kapje wordt gemaakt van perkament papier. Men teekent een cirkel met een straal van 7 cM. en hierin vanuit hetzelfde mid delpunt een kleine cirkel met een straal van 1 c.M. Men trekt nu twee stralen in de cir kel, zoodat ongev. drieachtste deel wordt af- geteekend. Dit wordt uitgeknipt. De randen van de kap worden omwoeld met oranje wol, terwijl men de twee zijkanten aan elkaar bevestigt, zooals op de teekening te zien is. De Kinderen Mientje vier jaar heeft een wesp ge zien. Zij holt naar binnen en roept uit: „Moe der, moeder, ik heb een vlieg gezien met alle maal gele ceintuurtjes om Een afgeluisterd gesprek: 5 jaar: Jij bent tóch niet zoo groot as ik. Jou hoofd komt maar tot m'n schouders". 4Vi jaar naar beneden kijkende)..Dat is zoo. En toch bert ik nét zoo groot as jij. toant mijn beenen gaan net zoo diep as de jouwe!" PAP VAN RIJSTVLOKKEN. is een licht, smakelijk nagerecht. Op 1 kan melk neemt men een klein ons rijstvlokken en wat zout. De melk wordt met zout aan de kook gebracht, waarna men er roerende de rijstvlokken in strooit en de pap, onder voortdurend roeren laat gaar koken. Dit duurt ongeveer 10 minuten. Smmige menschen laten de vaat tot den volgenden morgen staan, om die dan te wasschen. Maar weet u wel, dat het veel makkelijker is de pannen te wasschen, ter wijl ze nog heet van het koken zijn, dan wanneer ze koud zijn? Koele kinderdranken voor heete dagen. Kinderen, die natuurlijk of het warm is of niet altijd in beweging zijn en zich nog eens extra in het zweet loopen op extra warme dagen, hebben geregeld dorst. En vele moeders zeggen dan: „Heb je dorst? Drink maar water, de waterkraan is geduldig." Maar al gaat het niet aan, de kinderen maar geregeld met vrij dure limonades te verwen nen, we kunnen toch met heel weinig kosten een aantal smakelijke „kinderlimonades" be reiden, die prachtig zijn om de klnaerdorst te lesschen (trouwens, voor ons groote men schen zijn ze ook heel goed te drinken, want ze zijn werkelijk smakelijk) omdat men niet op een glaasje hoeft te kijken, terwijl de be- standdeelen niet alleen onschadelijk, maar zelfs zeer gezond zijn. Daaronder neemt een. allereerste plaats in; B a r 1 ey-w ater, dat zooveel beduidt als „gerstwater" en dat in Engeland zeer veel ge dronken wordt, speciaal als tafeldrank bij het middagmaal. Daartoe wascht men 1 2 ons parelgort, doet die in een pan met een liter koud water, en laat dat op een laag vuur een half uur zeuren. Dan van het vuur nemen en er de fijn geraspte schil van een halve citroen en een eetlepel suiker bij doen. Goed door elkaar roeren en dan zeven en in een wijde melkkan bewaren. Natuurlijk goed laten afkoelen, voordat men het drinken laat. Een ook heel smakelijke drank, maar duurder is: Citron ad e, om het kind maar een netten naam te geven. Men neemt hier voor het sap van 3 citroenen en doet dat in een groote kom, de geraspte schil van één citroen bijvoegend. Verder gaat erin 1 pond suiker en een theelepeltje citroenzuur en 1 theelepeltje wijnsteenzuur. Daarop giet men 112 liter kokend water; goed roeren, en zeven, alvorens men het in flesschen doet. Koud laten worden. Besgewenscht kan men deze „siroop" nog verdunnen bij het gebruik, door half „citronade'-, half water te nemen. A n a n a s-sorbet maakt men van een versche ananas of anders uit een blikje. De dunne plakken ananas hakt men In vrij groote stukjes, doet ze in een kom en giet er 2 liter water over. Doe daarbij het sap van 2 citroe nen en suiker naar smaak. Goed roeren en daarna zeven. Ten slotte nog een drankje dat we doopen Orangeade, waartoe men vier sappige sinaasappelen in dunne schijfjes snijdt, de pitten verwijdert en de rondjes in een sla-kom legt. Fllrïk met wat poedersuiker bestrooien (basterd/suiker is ook goed) en er dan 1 1/2 liter koud water op gieten. Goed roeren, een uur of zoo laten staan, en dan gezeefd laten drinken. Zeer gemakkelijk kan men zelf een 'prentenboek vervaardigen en toch wordt het in het algemeen weinig gedaan. Daarbij is het voor de kleuter zoo aardig zelf aan het prentenboek mee te mogen helpen. Ook heeft het maken van'een pren tenboek vele voordeelen. De geschiktste plaatjes kunnen voor de kleuters uitgezocht worden en is men in de vacantie met de kinderen naar bosch of zee geweest, dan kan men het prentenboek geheel over bosch of zee aankleeden. Dit is dan weer een aar dige herinnering voor de kleintjes. Wij zoe ken dus de gewenschte plaatjes bij elkaar en modeplaten, tijdschriften knipplaten enz. kunnen ons hierbij helpen. De kleuters knippen alles netjes langs het lijntje uit. Dikwijls vindt men wel leuke zeldzame plaatjes, die juist voor het prentenboek goed dienst doen. Het boek zelf maakt men van dun ge kleurd karton. Er zijn twee gemakkelijke manieren om het boek in elkaar te zetten. Voor de eerste manier knipt of snijdt men kartonnetjes van 36 bij 14 c.M. Deze kartonnetjes vouwt men dubbel, zoodat een afmeting van 13 bij 14 c.M. verkregen is. Aan de dubbel ge vouwen zijde slaat men een paar gaatjes waardoorheen een lintje wordt gehaald of zonder gaatjes te slaan het lintje eenvoudig om het kanton heen halen (afb. a.) Cliché. Voor het tweede modelletje, afb. b„ knipt men direct kartonnetjes van 18 bij 14 c.M. Men legt de kartonne tjes op elkaar en slaat aan één zijde met een hol- pijp, 1/2 c.M. van den kant af ge rekend, twee gaat- ■ttfó jes Weer een lintje er door ge- gehaald en het tweede modelletje is klaar. Op het omslag schrijft men den naam van de kleuter of men laat het kind zelf een versiering aan brengen. Het modelletje is in de Tijding zaal van ons blad te vinden.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11