HAARLEM'S DAGBLAD leen georganiseerd had werd bekranst en geridderd" cn van een hoogen hoed voor zien en op een stoel rondgedragen. En zoo ging het op verscheidene punten in de stad! Het was een zeer gemoedelijk feest waar aan door duizenden is deelgenomen en dat tot middernacht een massa feestgangers op de been hield. De feestelijkheden in Haarlem-Noord. Ook het noordelijk deel onzer stad heeft, onder leiding der beide Oranjeverenigingen, op waardige wijze den Koninginnedag ge vierd. Vooral de kinderen hebben een pret- tigen dag gehad. De Christelijke Oranjevereeniging Haar lem-Noord, organiseerde des morgens na de aubade op de Groote Markt en des middags op het Gemeentelijk Sportterrein aan don Middenweg een groot kinderfeest. Het ijve rige bestuur en zijn schare helpers en help sters hadden de handen vol werk, maar ge lukkig liep alles uitnemend van stapel. Met allerlei kinderspelen, zooals hlndernis- loopen, zakloopen, turfrapen, enz. werd de Jeugd hier beziggehouden. Het veld was één gekrioel van oranjemutsen, dito sjerpen en strikken, hetgeen op dezen zonnigen middag een vroolijk en fleurig effect maakte. De mu ziekkapel der vereeniging en de Christelijke mondorgelvereeniging ,JD. W. S.", die met veel bravoure haar opgewekte wijsjes het luchtruim inbliezen, zorgden daarbij voor goede muzikale afleiding. Natuurlijk was er ook voor versnaperingen gezorgd, en wel in den vorm van limonade, chocaladereepen en koeken, dingen, die de zwoegende jeugd bij zulke gelegenheden noode kan missen. Ook de Oranjevereeniging „Haarlem Noord" heeft zich geducht geroerd. De lange rij deel nemers en deelneemsters trok des morgens met muziek voorop naar het R.C.H.-terrein dat. geheel voor de feestelijkheden was in gericht. Een uitgebreid programma kinder spelen, dat in den namiddag werd voortge zet, had men samengesteld. Van de vele on derdeden van het program was, zooals te be grijpen is, de hindernisloop weer een van de succesnummers. Maar ook het „broodjeshap pen" dat voor de mededingers cn mededing sters een Tantaluskwelling in den waren zin des woord beteekende, verwekte groote vroo- lijkheid onder de toeschouwers. Het mastklimmen bleek voor velen moei lijkheden op te leveren; inderaad vergde het VÜfn de deelnemers kracht en uithoudings vermogen in ruime mate. Behalve de ver scheidene andere kinderspelen, werd als bij zondere attractie op het groote terrein een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een aan tal Jongelingen, varieërend van 15 tot 17 Jaar. Voor dezen wedstrijd waren evenals voor de kinderspelen, een aantal aardige prijzen beschikbaar gesteld. In alle nummers hebben de jeugdige rivalen met veel animo en vecht-, lust gestreden. Muzikale medewerking verleenden de Har monie „Caecilia" en de mondharmonicaclub „Dindua". Kermis op het Pretoriaplein. Op bescheiden wijze hebben de noordelijke Haarlemmers kermis gevierd.. Een zweefmo len, een schiettent en het „Hoofd van Jut" vormden de voornaamste vermakelijkheden, die op het Pretoriaplein opgesteld waren. Niettemin, aan belangstelling ontbreekt het niet en aan feestvreugde al evenmin. Wat tenslotte de belangrijkste factoren zijn op een dag als deze. Concerten cn vuurwerk tot besluit. Op verscheidene plaatsen ln deze wijk hebben muziekvereenigingen des avonds con certen gegeven. Onder anderen op het Preto riaplein, het punt vanwaar tegen 10 uur een lange stoet feestgangers vertrok, om zich naar het Gemeentelijk Sportterrein te be geven. Want daar kreeg men de „clou" van den avond te zien: het vuurwerk. Honderden toeschouwers hebben ook nu weer het boeiend schouwspel gadegeslagen. Niet minder dan 61 nummers, een groote verscheidenheid bie dend, en een fraaie slotdecoratie werden af gestoken. De bomraketten knalden, dat het een lust was. En de loodrecht opstijgende vuurpijlen met hun kunstige sterren brach ten een ieder in extase. Uitstekend geslaagd was de pyrotechnische telegraaf, die zich met groote snelheid over het terrein bewoog, terwijl de vulkanische batterij, die in razen de snelheid ronddraaide en een menigte ge kleurde lichtkogels het heelal inwierp, een fraai staaltje techniek was. En dan ten slotte de geweldige slotdecoratie, het „pièce de resistance", dat ons de woorden „Leve de Koningin" met de jaartallen 18801930 bege leid door een sterrenregen en een hevig bom bardement liet zien en liooren. Een waardig slot op dezen feestdag. In Haarlem-Oost. Er is een genoegelijke intimiteit In de Koninginnedag-viering in een buitenwijk. De menschen kennen elkaar en zij kennen de om* geving. Maar niet in die omstandigheden. En daar schuilt nu Juist het genoegelijke in. Men is minder vormelijk dan anders. Men geniet samen de sensatie van het „Champig non-paleis" en van een gerookte paling, ge nuttigd aan den rand van het water. En men heeft gemeenschappelijk pret om de buitelingen van eikaars kinderen tijdens het tobbetje steken of het sprietvecihten of welke goede oude volksvermaken ook. Buur lui deelen de vreugde van een gewonnen prijs, en moeders, die elkaar wel kenden van ge zicht. doch nooit spraken, fcnoopen nu ge sprekken aan over de bedrevenheid hunner kleuters in het. vlaggetje steken of het blokje rapen, het spijker in den balk slaan, of auto» ped rijden. O. er is veel aantrekkelijks in deze kinder spelen, hoewel ze eiken Koninginnedag terug komen en altijd buiten de prijswlnncrs veel teleurgestelden opleveren. Zij dragen er toe bij om een dag als dece feestelijk te doen zijn in alle opzichten. Zoo was het ook weer in lvet Oostelijk stadsdeel. Nadat de plechtigheden van den ochtend, waarvan wij gisteren reeds een en ander meedeelden waren afgeloopen, kwa» onen de kinderen, welke aan de wedstrijden meededen tezamen in de Bmostraat, een frlssche, kleurige schare met het vele oranje en de vlaggetjes. Het feestterrein is niet ver van de Emostraat. Naast den speeltuin aan de Zomervaart op een grasveld stonden de attributen voor de spelen. Wat zou aoo'n stoet kinderen zijn zonder muziek0 Zouden ze dansen en hossen en zwaaien met hun vlaggetjes, wanneer er igeen muziek was? Wij gelooven, dat de stem- DINSDAG 2 SEPTEMBER 1930 ming lang niet zoo uitgelaten zou zijn.. En daarom zijn zij „Utile Dulci" dankbaar dat het ook dit jaar weer, evenals zoo vele vorige Jaren voorop ging In den stoet. Te half drie begonnen de wedstrijden voor de jongste kinderen. Drie jongens van 7 tot 9 jaar mochten zakloopen, de meisjes vlag- sfceken, de jongens van 9 tot 11 jaar kregen het consigne: hardloopen en een spijker in een balk slaan en zulks in recordtijd. De meisjes van 9 tot 11 hadden de niet onaantrekke lijke opdracht om koek te happen, voor de jongens van 11 tot 13 jaar was autoped rijden en vlagsteken in flesschen bestemd. De grooteren, de jongens van 13 tot 17 jaar hadden spriefcvechten en de meisjes van dien leeftijd tobbetjesteken, tenslotte was een zeer attractief nummer het gecostu- meerd ringsteken voor dames en heeren per rijwiel. Voor niet alle nummers was even ruim in geschreven, doch in elk opzicht zijn de kin derfeesten van de af deeling HaarlemOost van „Koninginnedag", de oude Oranjebond Prinses Juliana, een succes geweest. Te half zes waren dan oök heel wat prijzen uit ic reiken. en „Utile Dulci" had den geheelen middag- ook bij de spelen voor muziek gezorgd. Een korps, dat wij nog niet hoorden is „De Spaarnobazuin", <;en harmoniekapel, die jong is :n tweeërlei zin. Niet alleen is zij pas opgericht, maar tevens bestaat zij uit zeer jonge lieden. En deze jongelui beoefenen niet zonder verdienste de muziek. Wat samen spel bitr.fv kunnen zij nog veel leeren, doen hun korps komt reeds voor den dag. Het maakte een zeer goeden indruk, bij de ope* ning van den feestdag reeds, toen het dooi de straten trok als de stafmuziek, met herauten voorop, en dan tamboers en pijpers, alles voorafgegaan door den statigen tam- bour-maitre met zijn stal. En later nog eens op het TeylerpJein, waar het van drie tot vijf uur een concert gaf. De frissohen unifor men trokken zeer de aandacht van yelen, die bleven luisteren en kijken. 's Avonds begon het feest opnieuw. Te 7 uur reeds was „Utile Dulci" weer present om een muzikalen ommegang te maken door het kwartier. En de menschen, vooral de jonge menschen, hoewel er nu gaandeweg meer ouderen kwamen, waren er ook, om te hossen en te zingen. Het werd een triomfantelijke tocht, die aan de Amsterdamsche Poort be gon en zijn einde vond op het Teylerplein. In de mooie groote, tent, die de Oranjebond sinds verleden jaar rijk is, had de zangver- eeniging „St. Caecilia", reeds plaats genomen, het bleek dat de tent*zeer goed een groot aan tal zangers kan -bergen, wij kunnen de Ooste lijke Oranjevereeniging dan ook geluk wen* schen met dezen aanwinst. De zang van St. Caecilia, kwam zeer goed over en er waren velen, die er met aandacht naar luisterden. Na 'het „Wilhelmus" deed St. Caecilia een zestal liederen over het ruime plein -klinken. In den idealen, bijna windstil geworden na zomeravond werden dit, ook door de keuze van de liederen, oogenblikken die wijding aan het feest gaven. Van 8 tot 9 uur was het opnieuw het ijverige' „Utile Dulci", dat de tent bezette. Deze ver eeniging heeft een bekwamen directeur in den heer A. C. Jutjens en wij mochten constatee- ren hoe onder zijn vaste leiding het spel zeer harmonisch is. En dat het uitgebreide pro gramma, dat de heer Jutjens met zorg ge kozen had in den smaak viel, 'bewijst wel de bijna volmaakte stilte, die tijdens het con cert heerschte. Wat een aardige sfeer schept toch een stoet kinderen met lampions. Als ze aankomen met de verlichte ballonnetjes zijn ze als dwaal lichtjes en als ze zich gevoegd hebben tot een stoet wordt het sprookjesachtig. Vooral wanneer er fakkels bijkomen en de instru menten van de musici glimmen, in het on* zekere licht. Dan komen alle bewoners van het kwartier voor zoover zij nog thuis zijn in hun deuren staan en de jongelingschap voelt zich meer den ooit geneigd tot hossen en tot het zin gen van Houdt er den moed maar in". Te kwart over negen vertrok de fakkelop* tocht en na een omgang door het kwartier was hij tegen tienen terug. Waarna „Utile Dulci" het concert voortzette. En darna verplaatste zich de geheele drukte naar de oZmervaart, waar de kramen en de draaimolens stonden en waar men oliebollen en ijsco's en duizend andere begeerlijkheden kon verorberen. Te half elf volgde opnieuw een muzikale rondgang, waarop een vuurwerk, dat alle vuurpijlen, voetzoekers en zevenklappers van den dag bij elkaar genomen, verre overtrof, den dag voor het Oostelijk stadsdeel officieel -besloot. Alleen het onofficleele, de kermis in het klein, ging nog wat door en de Amsterdam sche Poort stond in haar floodlight waarbij als een merkwaardig contrast uit de mid del- eeuwsche gewelven muziek kwam van een hoogst moderne radio. Zoo verbinden wij het "oude met het nieuwe. Het offici'èele vuurwerk te Overveen. Zondagavond is er op een terrein op Rol land een vuurwerk afgestoken, waaraan een aardige, niet onvermakelijke voorgeschiede nis is verbonden. Vuurwerk afsteken op straat is nu eenmal niet toegestaan. De politie, die haar plicht kent, trekt er streng achter heen. En menige voetzoeker en menig rotje werd vroeger in beslag genomen, zonder ooit aan zijn doel te beantwoorden. De jongens van Rolland en Tuindorp heb ben dit Jaar die risico,niet weer willen loo- pen en daarom hebben zij zich heel officieel gewend tot den burgemeester van Haarlem met het verzoek op Zondagavond vuurwerk te mogen afsteken. Dit officieele jongens- verzoek is heel officieel behandeld. Welke wegen en gangen 't gevolg heeft, behoort na tuurlijk tot de geheimen van de Haarlem - sche autoriteiten. Maar de vergunning kwam af! Ja. ja! En toen staken de jongens de koppen bij eikaar, er werd krijgsraad ge houden en een plan de campagne opge maakt. Elk droeg wat bij cn vele ouders en jongensvrieden openden hun portemonnaie en weldra was een aardig bedragje bij el kaar. Zaterdagmiddag werd dit kapitaal om gezet ln pijlen, zonnetjes, voetzoekers, zeven klappers en wat de klein-vuurwerk-Industrie al meer weet voort te brengen. En Zondag avond, tegen negenen trok de Tuindorpsche Jongelingschap, aankomende jongelingschap en ook gewezen jongelingschap naar het terrein op Rolland, om,daar den inhoud van de groote kartonnen doos te verklappen, te versissen, te verzonnen en te verpijlen. Al dus geschiedde. Er was veel publiek en er werd flink geapplaudiseerd. Nu defce flinke snaken dit zaakje zoo kra nig hebben opgeknapt, raden we hun aan ook eens 't initiatief te nemen tot oprich ting van een buurt- of wijkvereenising. Met zulke gangmakers aan 't hoofd kan daar zeker wel wat goeds uit groeien. Christ. Oranjevereeniging „Schoten". Ook het bestuur van de nu af vijf jaar be staande Christ. Oranjevereeniging „Schoten" heeft alleszins reden om over de uitvoering van de door deze heeren georganiseerde fes tiviteiten tevreden te wezen. Zondag, toen het weer zoo plotseling omsloeg en de wind van het Z. O. naar het N. W. draaide, vrees de iedereen, dat het Maandag mis zou loo- pen. Maar ziet, de wind was 's nachts weder om gedraaid, zoodat het Maandagmorgen mooi zonnig weer was. De feesten konden dus toch doorgaan! Maandagmorgen tegen negen uur was het op het Pretoriaplein al een groote drukte, want daar zou de optocht van de 420 kin deren, die aam de feesten zouden deelnemen, worden opgesteld. Met het vaandel voorop en begeleid door de Christelijke Mondorgelclub D. S. V. trok de lange stoet langs Kloosterstraat, Klever laan, Terspij tweg, Hoogerwoerdstraat, Pijn- boomstr., Eschdoornstraat, Eikenstraat, Aca- siastraat, Elzenplein, Wilgenstraat, Olmen straat, Eikenstraat, Populierstraat, Zaanen- laan, Middenweg naar het speelterrein op de gemeentelijke sportvelden aan den Midden weg, waar alles voor de ontvangst in gereed heid was gebracht. Ook de politie zorgde voor een uitstekende afzetting van het terrein. Onder leiding van den heer, D. van Dalen blies het uit zestig man bestaand mondorgel- orkest er lustig op los. De voorzitter, de heer Z. Eikerbout, opende het feest op de gebruikelijke wijze, waarna hij een toespraak hield. Hij vestigde hierbij de aandacht op de beteekenis van den 50sten verjaardag van onze Koningin. Spreker hoopte, dat de kinderen hun Vorstin altijd trouw zullen blijven. De kinderen werden met verschillende spe len op aangename wijze bezig gehouden, oa. mot voetballen, koekhappen, zeilkruipen, boegsprietloopen, mastklimmen, tonkruipen, vlagsteken enz. Er heerschte op het terrein een prettige stemming, die nog verhoogd werd door de vele tractaties, die de kinderen kregen; ze konden eten en drinken, zooveel ze wilden. De heer C. Smit, eigenaar van een slagerij in Haarlem-Noord, schonk gratis de fijne vleeschwaren, waarmee niet minder dan 1500 broodjes belegd werden. De heer Zuurland leverde de speelgoederen, die aan de kinde ren overhandigd werden, tegen inkoopsprijs. Leden van de Roode Kruis Transportco lonne waren aanwezig, om eventueel hulp te bieden. Er gebeurden echter geen ongeluk ken. Te ongeveer vier uur werden de kinderen die ten hoogste voldaan waren, weer tot een stoet geformeerd, waarna ze langs verschil lende straten naar het Pretoriaplein mar cheerden, waar de stoet ontbonden werd. In het gebouw „Olympa" aan den Kinder huissingel had het avondfeest van bovenge noemde vereeniging plaats. Er was geen plaatsje onbezet en ook nu weer verleende de mcxndorgelclub haar zeer gewaardeerde medewerking. De heer Eikerbout opende dit feest weer op de gebruikelijke wijze, waarna hij een uit voerige welkomatrede uitsprak. Hij dankte God, dat Hij onze Koningin en haar Huis zoo rijk gezegend heeft. Spreker herinnerde er aan, dat deze vereeniging op 9 September haar eerste lustrum hoopt te vieren. Met den wensch, dat allen een aangena- men avond zouden hebben, eindigde de heer Eikerbout zijn met luid applaus beloonde re de. Op zijn verzoek zongen alle aanwezigen staande twee coupletten van het Wilhelmus. Herna werd met de afwerking van het rijk voorziene programma begonnen. Dat be stond hoofdzakelijk uit voordrachten en too- neelstukjes, opgevoerd door de Reciteerclub van de vereeniging. Vooral het stukje „Daar is Mijnheer!" werd vlot gespeeld. De vertolk sters en vertolkers van de dankbare rollen hadden eenige keeren een „open doekje" in ontvangst te nemen. In de pauze werd ten bate van de viering van het vijfjarig bestaan een verloting ge houden. In den loop van den avond deelde de Voorzitter mede, dat hij hiervoor van een onbekenden gever een gouden tientje had ontvangen. Deze mededeeling werd met een daverend applaus begroet. De Voorzitter deelde verder mede, dat voor ditzelfde doel nog een gouden en zilveren horloge verloot zouden worden. Tenslotte riep hij aller me dewerking in voor den bazar, die op 11, 12 en 13 November ten bate van de kas der vereeniging gehouden zal worden. De Christelijke Oranje-Vereeniging „Scho ten" heeft den vijftigsten verjaardag van de Koningin op een waardige wijze gevierd. Te Veisen. De beide deelen van Velsen vierden Maan dag gezamenlijk den verjaardag van de Ko ningin. Evenals andere jaren waren het in hoofdzaak kinderfeesten. Des morgens werd op het weiland nabij „de Prins" kinderspelen gehouden, waaraan honderden kinderen der verschillende scho len deelnamen. 's Middags trad op hetzelfde terrein een goochelaar op. Deze openluchtvoorstelling was voor iedereen toegankelijk. Het waren dan ook niet alleen kinderen, die naar de handige toeren van den wonderkunstenaar stonden te kijken. Vlak vóór het podium was een ruimte gereserveerd voor de kleintjes, zoodat deze althans alles goed konden zien. Na afloop vond een vliegerwedstrijd plaats, waaraan 12 jongens deelnamen. Dank zij het gunstige „vliegweer" gingen alle vliegers op. Sommige stonden stijf in de lucht, De prijs winnaars waren H. Tekamp en A. Oudshoorn beiden een eersten prijs, een rijksdaalder. N. Pasma. C. van Heyst, J. Veenstra en D. Scha- venma'ker allen een tweeden prijs, f 1,50. Ver der ontvingen de andere deelnemers ieder een troostprijs a f 1. De goed geslaagde feestelijkheden werden besloten met den traditioneelen lichts toet. Te Santpoort. Dit jaar voor het eerst had „Koninginne dag" zich een ander „home" moeten kiezen, daar het oude terrein tegenover „De Uyle- boom" niet meer beschikbaar was. Thans werd het feest op een terrein tegenover het. snijpunt van Hagelingerweg en Hoofdstraat gelegen gevierd en naar we meenden te mogen constateeren, met niet minder op gewektheid. 's Morgens om 8 uur was het reeds ver zamelen voor de jeugd. Van het punt van samenkomst den Kruidbergerweg af, marcheerde men in optocht naar het feest terrein. Hier was alles voor de ontvangst gereed: De draaimolen, tenten, waarin de feestvierders gespijzigd en gelaafd konden worden en de heeren, die de verschillende spelen zouden leiden. De Volksspelen werden des middags en des avonds gehouden. Die in de avonduren namen feitelijk te veel tijd in beslag, zoodat het vuurwerk pas laat een aanvang kon ne men. Dat genoemde spelen te lang duurden was een gevolg van de groote deelneming, wat dus op zich zelf weer een goed teeken was. Des avonds gaf „Wilhelmina" een concert op het feestterrein. Tot slot werd, zooals reeds gezegd, een vuurwerk afgestoken, dat ondanks het late uur nog een groote be langstelling genoot. De viering van den 50sten verjaardag onzer Koningin kan te dezer plaatse dus al zeer goed geslaagd be schouwd worden. De uitslagen der volksspelen zijn: Ringsteken per fiets (dames)1. Mej. A. Wigchert; 2. mej. Wenneps, 3. mej. J. v. d. Putten. Ringsteken per fiets (heeren): 1. J. Duine- veld; 2 D. v. d. Putten, 3. P. Hoekstra. Touwtjespringen (dames) 1. mej. de Jong, 2. mej. Böhm, 3. mej. Hoogzand; Reiswedstrijd (voor paren). 1. De heer Oorthuis en mej. Slebos, 2. De heer Wempe en mej. Hoenderdors. Watersteken per rijwiel: 1. D. v. d. Put ten; 2. J. Moolenaar, 3. Mej. J. v. d. Putten. Te Hillegom. Het feest der kinderen van de Boaz-school de Chr. Burgerschool en de Juliana*school is Maandagmorgen goed geslaagd. Het terrein een weiland van den heer W. van der Marei, bleek bijzonder geschikt te zijn. In enkele uren tijds was daar het lange gras gemaaid, vlaggen waren er geplaatst terwijl de ver schillende terreinen voor de spelen afgebakend waren. Tegen 10 uur kwamen de kinderen dei- drie scholen met het onderwijzend personeel het bestuur der Chr. Oranje Vereeniging, die het feest- organiseerde, ouders en belangstel lenden bijeen, benevens helpsters en helpers van het bestuur. Toen de honderden (kinderen opgesteld waren, sprak de heer J. C. de Koning de schare toe in verband met den 50sten ver jaardag der Koningin, waarna onder zijn leiding eenige liederen werden gezongen. De heer L. Schoonderbeek was er met een auto om muziek van gramofoonpLaten te geven. Zang en muziek klonken heel goed. In een tent waren de versnaperingen gebor gen zooals koek, limonade, ijsco's enz. In verscheidene groepen zijn spelen en wedstrij den uitgevoerd en ruim 12 uur keerden de kinderen huiswaarts. In den morgen is op de toren koraalmuziek gespeeld en zijn liederen gezongen. 's Avonds had een herdenkingsbijeenkomst- plaats in de Hervormde kerk. Te Bloemendaal. De kermis voor de kleuters in den morgen blijkt toch altijd een groote attractie te zijn. Als de jeugd kiezen moest tusschen den draaimolen en de specialiteiten, dan won de kermis het, hoe interessant overigens deze kunstenaars waren. En kunstenaars waren de Nelsons als equi libristen, H. de Verra als komische gooche laar en Huibert Korvera. Het talrijke publiek hééft van de verrichtingen van dit gezelschap genoten. Onderwijl werden de volkswedstrijden ge houden, waarvoor mooie prijzen waren uitge loofd. De uitslagen waren: Wedstrijden op vliegende Hollanders voor jongens: 1. Herbert Huysser, 2. Willy Valken burg, 3. Jaap Lanson, 4. Wim Cassee. Waschophangen voor meisjes: 1. Guuske Schipper, 2. Betsie Cornelissen, 3. Annie Schoorl, 4. Jannie Mellema. Wedloop op 3 beenen voor jongens: 1- Hans Neumann en Henk Obdam, 2. Joh. Buysman en Jan Bersee, 3. Karei Valkenburg en Kees Vesjes. Bloempotloopen voor meisjes: 1. Helena Roo- zen, 2. Inke Cassée, 3. Popje Cassée, 4. Nellie Zwarteveen, 5. Jopie v. d. Ham, 6. Greta Lindeman, 7. Marietje v. Rixel, 8. Gerda Vos. Wedstrijd op rolschaatsen voor jongens: 1. Hans Verbeek, 2. J. Mellema, 3. J. de Vries, 4. F. Hekker, 5. M. Mellema. Wedloop op 3 beenen voor meisjes: 1. J. Timmer en Truus v. d. Valk, 2. Jo Zuurbier en Annie v. d. Worp, 3. Marie Cornelissen en Greta Bersee. Tonloopen voor jongens: 1. Gerrit Helle- waard, 2. Willy Lindeman, 3. Piet Hendrikse, 4. Auke Voerman, 5. Arie Schoorl, 6. G. Hart man. Langzaam fietsen voor meisjes: 1. Els Tille- ma, 2. Annie Cornelisse, 3. Miep Nelissen, 4. Nelly Veen. Tonsteken voor jongens: 1. W.. Huisman, 2. J. Loerakker, 3. J. Dankbaar, 4. W. v. d. Werff, 5. H. Aartsen. „Sursum" vroolijkte het morgenfeest op met een concert. Alle dfeelnemende kinderen ontvingen een reep chocolade. Het zwaartepunt van den middag was een groote optocht van praalwagens en versierde reclamewagens met herauten te paard. Kwart voor twee vertrok de kleurige stoet van Elswout en maakte een flinke ommegang door de gemeente. Langs den geheelen langen weg stonden de menschen en er was maar één roep over den mooien stoet, waarin Euphonia meewerkte. De jury, bestaande uit de heeren J. L. Bouwer, A. v. d. Boom en- R. Peereboom kende de volgende prijzen toe: le Prijs: B.V.C. Bloemendaal, Med. Ge meentebestuur v. Bl'daal. 2e Prijs Mandolineclub Sancta Maria, Overveen, Medaille BI. Bloei. 3e Prijs Vrijwillige Brandweer, Medaille Commissie Koninginnedag. Hercules en Volkstuinen, Overveen, eervolle vermelding. Reclamewagens le Prijs: J. C. v. Kessel. 2e Prijs: Firma J. A. Boskamp. 3e Prijs: Firma Gebr. Beekman. Firma Balm, eervolle vermelding. Voor deze klasse waren geldprijzen uitge loofd. Toen de stoet ontbonden was begon het tonsteken, waar weer hartelijk is gelachen om het overvloedige tonnewater- Veel belang stelling was er voor den voetbalwedstrijd Haarlem IBloemendaal I. Rust 11. Eind stand 55. Een enthousiast gespeelde wed strijd. Nauwelijks was dit afgeloopen of het stroomde naar het Bosch voor het concert van „Volkszang", afd. Bloemendaal, met medewerking van „Sursum". Tusschen de nummers van Sursum werden een aantal liederen gezongen. De duisternis viel nu ln en het avondfeest op het terrein met de kermisvermakelijk heden begon. Druk als altijd was het. Om 11 uur begon het Lang verwachte vuur werk, dat een waardig slot was van dezen mooien feestdag. Te Zandvoort. Maandagmorgen van 8 tot 9 uur werd ge wijde muziek ten gehoore gebracht, ditmaal niet door de Muziekkapel, maar met welwil lende medewerking van den heer Geuzen dam door den luidspreker. Iets nieuws was de rede van den voorzit ter der Zandv. Feestcommissie, den heer Poolman, en van Burgemeester van Alphen, eveneens door den luidspreker, een rede, waarin de burgemeester in warme bewoor- I dingen opwekte tot aanhankelijkheid aan het Oranjehuis. Bij het plein voor het raad- I huis was het gesprokene minder verstaan baar dan verderaf. Pas had de burgemeester, I voor het publiek onzichtbaar, het laatste woord gesproken, of de heer E. Dees, onze bekende dirigent, liet de op het plein opge stelde kinderen het Wilhelmus aanheffen. Een geheel repertoire vaderlandsche liede ren, besloten met het Wien Neerlandsch. bloed, werd verrassend zuiver en met veel kleur gezongen. Een mooie prestatie van di rigent en kinderen. De kinderen, die in optocht met de Ober Bayern kapel voorop, naar het Raadhuisplein gekomen waren, werden na het zingen ont haald bij den heer Rinkel en verrast met een portret van de koningin. Na een ommegang werd de vroolijke stoet op het Badhuisplein ontbonden. De voetbalwedstrijd voor schoolelftallen begon 10.45 op het mooie terrein van de Z. V. V. Zandvoort. Geen wonder, dat er met animo gespeeld werd. School C en School B speelden een gelijk spel 33. Na loting won School C. De Wilhelminaschool verloor met 06 van. de Mulosehool. waarna school C met 38 van de Mulosohool verloor. De Mulosehool kwam in 't bezit van een beker en school C verkreeg een gouden me daille. 's Middags kwamen de kinderen, die wil den deelnemen aan de volksspelen, in op tocht van het Stationsplein naar het terrein aan de Heerenstr. De Ober Bayern kapel bracht den gang erin. Op het feestterrein werd de muziek weer door den luidspreker over het veld gebracht er was zelfs gelegenheid tot dansen. Het stortbad bij het tonnetje steken be viel sommigen minder dan het geval geweest zou zijn een paar dagen te voren. Groote belangstelling was er voor den goochelaar Ali-Libi en voor het manusje van alles Poor Billy. Om vijf uur was aan de drommen kinde ren in de Tramstraat, bij Suisse, wel te zien, waar de prljsuitdeeling was. 's Avonds half 8 werd in de Ned. Herv. kerk een concert gegeven, waar de bekende so listen voor viool, orgel, cello en zang hun medewerking verleenden. Negen uur trok een lange stoet met lam pions door de Haltestraat en de Zeestraat naar het strand. De stoet was te lang voor het aardige jongens fluitkoor, dat aan het hoofd ging, om allen op de maat te doen loopen. Precies 10 uur ging de eerste vuurpijl de lucht in. 't Was een prachtavond voor vuurwerk, zoodat eenige tienduizenden strand en duinen bezetten, 't Blijft altijd een mooi schouwspel, wanneer bij de groote stukken het geheele strand verlicht is. Het slotstuk: Leve de Koningin, werd met applaus begroet. Na afloop werd dadelijk met dansen be gonnen op het Raadhuisplein, dat evenwel t-e klein was om alle danslustigen te kunnen bevatten. Er was toch gelegenheid genoeg, daar de luidspreker ook hier weer zijn dien sten beweest tot middernacht. De Zandvoortsche Feestcommissie heeft eer van haar werk gehad, maar ook de poli tie heeft weer 'bewezen voor haar taak be rekend te wezen. Te Spaarndam. Om 9 uur des morgens werd het feest met een rondgang der schoolkinderen, voorafge gaan door de muziekvereeniging „Crescen do", geopend. Daar elk kind getooid was met vlag en oranje sjerp, maakte deze stoet een aardigen indruk. Daarna werd een aubade aan het gemeen tebestuur gebracht, waarbij tegenwoordig waren de burgemeester den heer C. Maar schalk en Wethouder Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen met hun dames. Na de aubade werd de 'heer Zuid,weg, die elk jaar deze kinderzang leidde en nu 1 Sep tember zijn functie als hoofd van de school heeft neergelegd, door den Voorzitter van de feestcommissie toegesproken' en een bloem stuk aangeboden. De heer Zuidweg dankte kinderen, ouders en feestcommissie voor wat hij als hoofd van de school te Spaarndam heeft genoten en voor de blijken van erkentelijkheid. Nadat de kinderen verschillende versnape ringen hadden gekregen werd met de kin derspelen begonnen. Na de kinderspelen werd aan de winnaars hun prijs uitgereikt en ontving elk kind een cadeautje, alsmede vijf bonnen voor den zweefmolen. Om 2 uur des middags werd met het ring- rijden voor dames en heeren begonnen, waar voor zich resp. 30 en 42 deelnemers(ters) hadden opgegeven. Van de dames behaalde de eerste prijs mej. To Ruijgvoom, 2de prijs A. Jakes. 3de prijs Marie de vries. Van de heeren: lst-e prijs Wim Bouwens, 2de prijs George Balm, 3de prijs Cor Storp. In den behendigheidswedstrijd voor dames waarvoor zich 32 dames hadden aangemeld, behaalde Mej. Luidens den lsten prijs., 2de prijs Sientje Bouwens, 3de Prijs Mej. Stam. In den behendigheidswedstrijd voor heeren viel de 1ste prijs ten deel aan K. de Leeuw, 2de prijs R. Krol en 3de prijs aan Wim Bou wens. Om half zeven begon de door de Spaarn- damsche voetbalclub georganiseerde hard loop. Hier behaalde de 1ste prijs Tijs Oort huis, 2de prijs Jaap de Vries en 3de prijs George Balm. Te 9 uur gaf Spaarndam's Gemengd Koor, onder leiding van zijn Directeur, den heer Jac. Zwaan, een welgeslaagd concert in de muziektent op de Kolk. Daarna had de gondelvaart plaats waaraan 12 bootjes deelnamen. De Jury bestaande uit de heeren Dr. W. B. Smit, R. J. Nieuwemveg en C. Stapel Jr. kende den len prijs f 10 toe aan De Zwaan, W. van Warmerdam. Tweede prijs (f 5) aan „De Molen", Heemskerk es. Derde prijs (f 2.50) aan het jacht met het wapen van Spaarndam: C. J. van Beyeren. Tenslotte werd het feest met een vuur« werk besloten. EEN GESCHENK VAN PRINSES JULIANA, Prinses Juliana heeft den brigadier-ma joor der Rijksveldwacht Eshuis, als aanden ken aan het verblijf der prinses te Katwijk met een geschenk bedacht. KONINGINNEDAG IN BINNEN- EN BUITENLAND. Zoowel in het binnenland als in vele bul- tenlandsche steden is de 50ste verjaardag van de Koningin met groote opgewektheid en groot enthousiasme gevierd. Het weer was overal prachtig en er zijn geen incidenten voorgevallen, die de feestvreugde zouden hebben kunnen verstoren. RELLETJE TE 'S-GRAVENHAGE Zaterdagavond is het in het Westeinde te 's-Gravenhage weer rumoerig geweest. Een 26-jarige man die in staat van dronkenschap de orde verstoorde .verzette zich heftig tegen zijn arrestatie. Een der agenten kreeg een trap tegen zijn linkerbeen en moest een schot uit zijn revol ver lossen om het opdringende publiek vrees aan te jagen. De arrestant is naar het bureau Prinsestraat overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6