BUITENLAND Zeer ernstige onlusten te Boedapest. BINNENLAND Scheepvaartberichten RADIO-PROGRAMMA VOOR HAARLEM'S DAGBLADDINSDAG 2 SEPTEMBER 1930 Massa-betoogingen der arbeiders. Dooden en zwaargewonden. De politie en militairen in strijd met de betoogers. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Tot een staking van vijftig duizend man heeft de actie tegen de socialisten te Boe dapest geleid. De sociaal-democra tische leiders hadden Maandag groote be toogingen georganiseerd, als protest tegen het optreden van de autoriteiten. Dat dit optreden in hooge mate ontactisch is ge weest en dat de houding van de politie tij dens de demonstratie ook verre van kalmee rend was, blijkt wel uit de telegrammen die ons over de ernstige onlusten in de stad, be reiken. Zoceals men zich herinnert had de politie in eerste instantie in opdracht van de regeering verboden optochten en meetings te organiseeren. Juist dit verbod was de aan leiding tot de geweldige demonstratie die Maandag gehouden werd. De politie-com- missaris zag zich genoodzaakt het verbod tot het organiseeren van een optocht in te trekken doch het houden van een openlucht meeting werd in ieder geval belet. Aanvan kelijk trad de politie kalm op doch toen dui zenden arbeiders naar het centrum der stad trokken kwam het al spoedig tot hevige on lusten. De telegrammen van Vaz Dias mel den het volgende: BOEDAPEST, 1 Sept. (V. D.) De gebeurte nissen van heden worden te Boedapest met groote spanning tegemoet gezien. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken gelijkt sinds Zondag op een hoofdkwartier in oorlogstijd. Staatssecretaris Sztranyavszky heeft reeds Zondagochtend den dienst in het ministerie van binnenlandsche zaken op zich genomen, 's Avonds werd het geheele garni zoen te Boedapest geconsigneerd. De mili tairen zullen echter in uiterste noodzaak in grijpen. Voor de groote fabrieken staan sinds Maandagochtend vroeg sterke politiewach ten, terwijl ook de voorsteden bewaakt wor den. De politie heeft maatregelen genomen om de orde onvoorwaardelijk te handhaven. Er zullen geen samenscholingen op straat geduld worden. De communisten verspreidden vlugschrif ten waarin zij de arbeiders oproepen tot groote actieve demonstraties. De verspreiders der vlugschriften konden tot nu toe nog niet gevat worden. De politie heeft twintig personen gearres teerd, die sinds langen tijd verdacht worden van opruiing. Nadat de opmarsch van de ar beiders in de ochtenduren rustig verloopen was kwam het tegen den middag tot botsin gen, zoowel in het midden der Koenigsstrasse als op den Grooten Ring, evenals voor het café „New-York". De menigte werd door de politie verspreid. In de Tabakgasse werd een man door de politie ernstig gewond. In de Andrassystrasse wierpen de demonstranten met steenen naar de huizen en passeerende auto's. De politie greep onmiddellijk in, waarbij verscheidene persoen gewond werden. De demonstraties namen tegen den middag een ernstiger karak ter aan. De demonstranten trachtten ook in een villa binnen te dringen en deze te plunde* ren. In een andere straat overvielen de demon stranten een ziekenwagen en sloegen de ruiten der winkels in. De bereden politie, die in greep, werd met open messen ontvangen. Op verzoek der politie verscheen de Rijksweer met een pantserauto en verstrooide de menig te. In den namiddag werd op drie punten de toestand kritiek. In verschillende straten werden winkels geplunderd. Arbeiders gin* gen de politie met stokken te lijf. Een politie officier, wiens paard schuw werd, werd ge wond. In de Adrassy-strasse werd 'een luxe auto in brand vloog. Ook de journalisten auto werd niet gespaard. Het aantal demon! stranten, dat door de politie begeleid werd, werd op 150.000 geschat. Toen de menigte aan het einde der Adrassy- gasse bij het Landbouw Museum tramwagens en autobussen omver wierp, maakte de politie van de vuurwapens gebruik. Hier werden om twee uur officieel een doode en drie gewon den gemeld. Volgens niet-officieele berichten zijn er evenwel reeds 'vijf dooden en een groot aantal gewonden. De ziekenhuizen in de om geving van het Stedelijk Bosch zijn vol ge* wonden. Het blijkt dat de communisten hun slag trachten te slaan. De leider der Sociaal- Democraten, Ernst Garami werd- door hen ernstig mishandeld en moest naar een zieken huis worden gebracht. Ook het gemeente raadslid Klav werd mishandeld. Militaire auto's met machinegeweren zijn naar de ge vaarlijkste punten der stad gezonden. Het politiebureau en de redactiebureaux der recht- sche bladen worden streng bewaakt. Laat in den middag werd bij het Wester station een tramwagen omver geworpen en de straat opgebroken. De sommatie der gendarmen om uiteen te gaan beantwoordden de betoogers met een tegenaanval. Een gendarme werd het geweer uit de hand geslagen, waarna men hem de bajonet in den rug stak. Er volgde een charge. In totaal waren er tot hedenavond ongeveer 300 gewonden, van wie 28 ernstig. Het in het „Stadsboschje" gelegen café „Haus Weingru- ber" is volkomen verwoest. De politie heeft 131 personen aangehouden, die als de raddraaiers bij de excessen worden beschouwd; er zal een vervolging tegen hen worden ingesteld. Bij de betoogingen in de Andrassystraat troffen eenige steenen het gebouw der Turk- sche legatie, waar twee ruiten werden ver brijzeld. Volgens officieele mededeelingen bedraagt het aantal gewonden 79. BOEDAPEST, 1 Sept. (V. D.) Terwijl de rel letjes te Boedapest later op den dag kal meerden Is het in de Hongaarsche stad Dekescsaba tot botsingen gekomen tusschen politie en betoogers. De bevolking wilde een arrestant ontzetten, doch zij werd door de politie uiteengedreven, waarbij di'ie personen gewond werden. De straten werden daarna met behulp van een machinegeweerafdeeling geruimd, waarna de orde spoedig hersteld was. De Intern. Landbouw- conferentie gesloten. e conferentie der acht oostelijke land- bouwstaten te Warschau is, aldus de N. R. C. gesloten. Naar gemeld wordt, hebben de deelnemers besloten de middelen te onderzoeken waar door de uitvoer van landbouwproducten al dus te organiseeren ware, dat de hoeveelheid uitgevoerde producten beantwoordt aan de behoeften van de markt en deswege organi saties in het leven te roepen, die de unifor miteit der verkoopspolitiek zullen waarbor gen. Aan den Volkenbond zullen voorstellen worden gedaan met het oog op de afschaf fing der uitvoerpremiën. Aan de regeeringen der deelnemende sta ten zal de vorming eener internationale van middelmatigen termijn (van een half tot vijf jaar) worden voorgesteld, welke com missie nog voor 10 November te Warschau bijeen zal komen. De betrokken staten zullen elkaar bij wederzijdschen uitvoer van land bouwproducten op grond van meestbegun- stiging een kwantitatief privilege geven. Omtrent de instelling van een permanente oeconomische studiecommissie staat nog niets vast. Na eenige plichtplegingen is de conferen tie gesloten. De leden van de buitenlandsche delegaties hebben de orde van Polonia Resti- tuta gekregen. Tsjang Hsoe Liang grijpt in. SJANGHAI, 1 Sept. (N.T.A.) Uit Noord- China wordt de opmarsch gemeld van de troepen van den gouverneur-generaal van Mantsjoerije Tsjang Hsoe Liang naar de stad Peking. De gouverneur-generaal van Mantsjoerije heeft aan de Chineesche centrale regeering van Nanking medegedeel, dat hij een wijzi ging eischt van de tot dusver door de cen trale regeering gevolgde politiek. In de eerste plaats wordt verlangd dat de centrale reg'eering alleen zal bestaan uit aanhangers van maarschalk Tsjang Kai Sjek. De nationalistische regeering zou bereid zijn eenige concessies te doen, teneinde zich aldus van de samenwerking van den macht hebber van Mantsjoerije te verzekeren om een overwinning op de Noord-Chineesche opstandelingen te kunnen verzekeren. De opstandelingen gelooven echter dat hij aan hun zijde zal komen staan. Reeds zijn de Mantsjoerijsche troepen tot in de nabijheid der stad opgerukt. Frankrijk en Brüning9s rede PARIJS, 1 Sept. <N. T. A.) De door rijks kanselier dr. Briining te Trier gehouden re de wordt door de Parijsche bladen uitvoerig besproken. De „Echo de Paris" schrijft o.a. dat de rede van Briining een ander geluid heeft doen hooren, dan die van minister Treviranus. Deze heeft vooral binnenlandsch-politieke aangelegenheden op het oog gehad om den steun te krijgen van zijn landgenooten. De rijkskanselier heeft dergelijke oogmer ken niet gehad. De rede van Treviranus was voor het binnenland bestemd, de rede van Brüning was aan het buitenland gericht, doch beide ademden denzelfden geest. Duitschland tracht stap voor stap het doel te naderen, dat het zich gesteld heeft, n.l. om volledige herziening te krijgen van de oorlogsverdragen. De gematigde rede van dr. Brüning moet echter in Frankrijk geen illusies opwekken. De „Figaro" schrijft: Evenals Trevix-anus wil ook dr. Brüning geen buitenlandsche avonturen riskeeren, doch beide sprekers zijn het eens dat de Duitsche buitenlandsche politiek in andere banen moet worden ge leid. De oiitruiming van het Rijnland door Frankrijk, waardoor dit het pand voor de veiligheid heeft opgegeven, stelt Duitschland in staat thans krachtiger op te treden en verdere concessies van Frankrijk te vragen. De leuze voor de aanstaande verkiezingen in Duitschland zal zijn: de vernietiging van de resultaten der overwinning van Frankrijk in den wereldoorlog. Treviranus tegen Poincaré. „De heer Poincaré heeft een uitstekend geheugen, niets raakt bij hem in vergetel heid". Met deze woorden begint rijksminister Tre viranus een uitvoerig artikel, dat hij in de Zondags-editie der „Berliner Börsenztg." oix- der den titel „lm Westen nichts Neues" pu bliceert, aldus het Hbld. De minister polemiseert in dit artikel met Poincaré, die is opgekomen tegen de on langs door den minister geuite opvatting ten aanzien van de Duitsche oostgrens en de revisiemogelijkheden der vredesverdragen. Deze verdragen, zegt Treviraixus o.a,, laten bij ons geen ruimte voor de hoop, die Poin caré koestert, in een aangenamen vrede te kunnen leven, maar dwingen ons, de laatste krachten van een wanhopig volk te verza melen om zijn bestaan en dat van het rijk te verzekeren. De vrede kan voor ons „niet slechts een ledig woord" zijn, omdat wij hem noodig hebben om te kunnen leven. Zou de discussie over de revisie der verdra gen, die niet in Duitschland is begonnen, zijn ontstaan, indien de wereld de vaste overtuiging koesterde, dat deze verdragen den vrede voor eeuwig verzekeren? Zijn de verdragen er voor Europa, of is Europa er voor de verdragen? vraagt Treviranus. In het vervolg van zijn polemiek tegen Poincaré merkt minister Treviranus oa. nog op, hoe Poincaré Duitschland voorhoudt, dat Frankrijk op de vredesverdragen heeft laten vallen. Ik kan, zoo betoogt. Treviranus, in het afzien door Frankrijk van de uitlevering van onzen aanvoerders (een eisc'n. welken men alleen in de krijgsgeschiedenis van half wilde stammen vindt), in de instelling van het plan-Dawes, waaraan de heer Poincaré als premier deel heeft gehad, en in de voortzetting ervan, n.l. het pian-Young, en de vervroegde ontruiming van het Rijnland, hetwelk de Amerikanen reeds lang van te voren hadden verlaten, hoogstens een nood zakelijke correctie vaxx eenige „Schönheits- fehler" van het vei-drag van Versailles zien. Beslist echter wijs ik het betoog van Poin caré af, dat Frankrijk voor deze „conces sies" niet de geringste contrapraestatie heeft gehad. Heye vraagt ontslag. Generaal Heye, de commandant van het Rijksleger, heeft met inging van 30 Septem ber zijn ontslag gevraagd. In een verklaring deelt de generaal mee dat zijn besluit niets met politieke oorzaken te maken heeft en dat het leger in trouw aan land en volk zijn dienst uitoefent, aldus de N.R.C. Een Europeesche Federale Unie. Het Internationale rechtskundige verbond, de wetenschappelijke instelling, welke is samengesteld uit staatslieden, diplomaten, en juristen, heeft in haar vergadering van 26 Juni j.l. een commissie benoemd met op dracht een ontwerp te maken voor een Euro peesche federale unie, aldus de N.RC. Deze commissie, bestaande uit Alvarez, de la Barra, de la Brière, Hanotaux, de Lapradelle, Lar- noude, Le Fur, Motter, Millernd, Politis, Spa- laikowits en Truchy, is met haar arbeid ge reed en de Temps bevat den tekst van het door haar opgestelde ontwerp. Het ontwerp bepaalt het wezen van de Europeesche fede ratie als volgt: De Europeesche organisatie mag niet een verbond zijn in den politieken zin vair het woord, noch bestaan uit periodieke bijeen komsten van de vertegenwoordigers der staten. De Europeesche organisatie moet het grootst mogelijke aantal Europeesche landen omvatten. De organisatie moet het voorwerp zijn van voorbereidende studie en etapes- gewijze worden opgebouwd. Zij moet gevormd worden en functionnee- ren binnen het kader van den Volkenbond door toepassing van artikel 21 van het pact. Zij zal geen inbreuk maken op de bevoegd heden van deze instellixxg. Zij zal zich niet verzetten tegen de formatie in haar boezem van groepen van staten met gewestelijk ka- Zij zal tegen geen enkelen staat, noch tegen een groep vaxx staten zijn gericht, 't zij daarbuiten, maar zij zal integexxdeel de samenwerking met alle staten vergemakke lijken. Zij zal worden opgericht op den grondslag van de gelijkheid van alle staten en den eer bied voor hun souvereiniteit. Het bestuur van de Europeesche Unie zal uit vertegenwoordigers van alle daarbij aan gesloten staten bestaan. Als zetel van de unie wordt Genève voor gesteld. IN DRONKENSCHAP OVER. REDEN. HIJ SLIEP TUSSCHEN DE RAILS. Het Volk verneemt uit Brussel: In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Deurne (Antweipen) een vreeselijk stoomtramonge luk gebeurd, waarbij een Nederlander het leven verloor. De machinist van den goede- x'exxtreinontdckte eexxsklaps het lichaanx van een man tusschen het spoor. Hij remde on middellijk doch slaagde er xxiet in den trein op tijd te doexx stoppexx, zoodat de nxan over reden werd. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig over leed. Het is de 57-jarige Van Kuick uit Rotterdam. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de man dronken was exx zich gewooxx op straat te slapen had gelegd. EEN ACHTERVOLGING OVER DE DAKEN. Tot schrik van een juffrouw in bed. INBREKERS BETRAPT. Wij lezen in de N.R.Ct. de volgende sensa- tioneele geschiedenis: In den nacht van Zaterdag op Zondag be merkten bewoners van pand 266 aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, waai'in is gevestigd een filiaal van dexx kunsthandel Au goüt ax-tistique, onraad ixx ht pand. Zij waarschuwden de politie, welke dadelijk een onderzoek instelde, waaruit bleek, dac twee mannen zich ophielden op de tweede etage van geixoemd paxxd. Toen de agenten naar boven gingen, zijn de maixnen over de daken gevlucht ixx de richting naar den Heenxraad- siixgel. Zij wilden blijkbaar een dakraampje binxxengaan en hebben met ecxx electrische zaklantaarn door het raampje licht xxaar bin nen geworpen. Achter het raam lag evenwel een juffrouw te bed, die xxaar zich denken laat, geweldig is geschrokken. De mannen hebben hun vlucht voortgezet en de agenten zijxx het spoor bijster geraakt. Na eenigen tijd kwam xxxeneer v. D. van den Heemraadssingel bij de politie mededeeling doen. dat hij in zijxx bed was verrast door eexx man. Voor de heer v. D. den man had kuxxixen grijpen, was de indringer door het huis naar beneden ge vlucht. In dien tusschen tijd hadden enkele agenten in de Lieve Verschuierstraat een nxan zien loopexx. die zich eenigszins ver dacht gedroeg. Zij wilden den xnan nazetten, maar deze had al eexx grooten voorsprong. Toevallig passeei-de juist een bestelauto van onze krant. De politie heeft toexx dezexx auto gerequireerd en daarmee den vluchteling na gezet. Onderweg hebben zij een paar keer op den man geschoten, evenwel zonder hem te raken, Tenslotte hebben zij hem kunnen grij- pexx. Het bleek te zijn de 30-jarige Spaansche zeeman G„ die bij de politie zeer ongustig bekend staat. Hij zei, dat hij inderdaad met een kameraad op iixbraak was uitgeweest, maar hij ontkende in het pand aaxx den Bin nenweg te zijxx geweest. Öok de heer v. D- heeft hem niet herkend. Op hem is een zak lantaarn gevonden. In dexx winkel van Au goüt artistique blekexx goederexx te zijn klaargezet om te worden meegenomen. G. is opgesloten. VAN DIJK NAAR ROEMENIë. IN PARTICULIERE OPDRACHT. De Tel. verneemt uit Rotterdam: De Oceaanvlieger Evert van Dijk. die door de piloteixstaking beschikbaar is gekomen, is door dexx heer Dolf Burgerhout aangezocht om eexx Curtiss-vliegmachine naar Boekarest te brengen. De heer Vaxx Dijk heeft deze op dracht aanvaard. De Haagsche correspondent van het blad meldt nog dat waarschijnlijk met dit toestel, een watervliegtuig, demonstraties te Boeka rest zullexx worden gegeven. Vermoedelijk zal de heer Van Dijk reeds Woensdag of Donderdagvertrekken. DOODSLAG TE HARDEGARIJP. Vreese/yfte wraak van een veroordeelde. LANDBOUWER OP ZIJN ERF MET EEN DOLK GESTOKEN. Het dorp Hardegaiijp in Friesland is Zoix- dagavond ixx opschudding gebracht door een moord, waarvan de landbouwer en bekende houder van een stal voor harddraverijen, de 36-jarige J. K. van der Veen het slachtoffer is geworden, meldt het Hbld. Geruinxexx tijd geleden heeft de ongeveer 23-jai'ige fabrieksarbeider G. D. bij genoem den landbouwer de ruiten ingegooid. Hier voor was D. veroordeeld exx dezer dagen zou hij zijn straf ondergaan. Om zich te wrekexx op Van der Veen begaf D. zich Zondagavoxxd met twee vrienden naar de boeirderij van Vaix der Veen. Hij drong op het erf exx de landbouwer, die bevreesd werd, ging per auto hulp der politie halen. Hij keerde met den Rijksveldwachter J. Visser naar zijxx erf terug. De politieman hield zich achteraf en zeide den landbouwer dat deze de drie jonge mannen moest gelasten het erf te verlaten. De boer deed zulks, doch de drie belhamels wenschten hieraan geen gevolg te geven. De rijksveldwachter spfong toen naar voren en gelastte het drietal het erf vaxx den land bouwer te verlatexx. Hoe de zaak zich verder heeft afgespeeld staat niet geheel vast. De veldwachter heeft twee van de drie joxxgenxannen aangevat oxxx hen te verwijderen of is door hen aange vallen. Na eeix worstelixxg wist hij beiden van het erf te verdrijven. Intusschexx was G. D. echter op den landbouwer toegesproxxgen en had hem xxxet een dolkmes van 30 a 40 c.M. lengte een steek in de hartstreek toe gebracht. De nxan viel neer en was bijixa onmiddellijk dood. Een der beide andere jongexxxannen liep weg. De tweede ging evenwei assistentie ha len van politie exx dokter Bontekoe. Toen deze ter plaatse kwam was de landbouwer reeds overleden. De dader werd door den rijksveldwachter gegrepen nxet het dolkmes nog in de hand. Het lijk en de gearresteerde dader werden naar de marechaussee-kazerne te Quatrebras overgebracht. ZOON WIL ZIJN VADER VERMOORDEN. WEER EEN HUISELIJKE TWIST. Zondagavond omstreeks 10 uur heeft in de Rozenstraat te Culemborg een zoon van W. Veer een moordanaslag op zijn bijna 66-jari- gen vader gepleegd. Hij bracht hern met een scheermes twee diepe sxxedexx toe, ixx den hals en achter het oor. Het slachtoffer begaf zich met een stoel naar buiten ter achtervolging van den dader. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Wachters, die opnenxnig van Veer in het ziekenhuis noodzakelijk achtte. De daad moet gepleegd zijn onder den invloed van sterken drank. De dader is om half-twaalf door de politie op straat gearresteerd. ONGERECHTVAARDIGDE CRITIEK. GEGROND OP EEN ONVOLLEDIG BERICHT. Het Alg. Handelsblad had bericht, dat de V.A.R.A. niet genegen was geweest om de Indische Koninginnehulde van Zaterdag middag j.l. her uit te zexxden. In de Indische pers is daarop felle critiek geoefend op de V.A.R.A.. Het Volk maakt er thans opmerk zaam op, dat het Handelsblad niet ver meld heeft, dat de V.A.R.A. den radio-re dacteur van het blad verzekerd had. dat waxxneer zulk een her-uitzending door de V.A.RA. niet zou worden verzorgd, zulks niet beteekende,, dat deze omroepvereeni- giixg anderen zou beletten dat wel te doen. De penningixxeester van de V.A.R.A., de heer Lebon heeft het Handelsblad herhaaldelijk dexx naam A.V.R.O. genoemd. Wanneer een verzoek om een deel vaxx V.A.R.A.-zendtijd af te staan voor de Indische her-uitzen ding was binnengekomen, behoefde volgens den peixningmecster het feit, dat het initia tief niet van de V.A.R.A. uitging, niet te beteekenen, dat afwijzend zou worden be schikt. Het Volk merkt dus op dat felle critiek van de Indische pers op een onvolledig be richt berust en de reactie oixnnoodig fel was. AUTOBUSDIENST. Bij Gedeputeerde Staten van N.-Holland is door den heer L. A. Kors te Andijk een aanvrage ingediend tot exploitatie van een autobusdienst AmsterdamZandvoort. ZWOLLE 700 JAAR. Evenals Nijmegen viert Zwolle het 700- jarig bestaan van de plaats als stad. De stad heeft een telegram ontvangen van haar naamgexxoot in Louisiana, waarin de burge meester haar feliciteert. Zwolle heeft op zijn beurt een felicitatie aan Nijmegen gestuux-d. BEZOEK AAN DE ZV.T. BENEDEN VERWACHTING. De Zuiderzeevisscherij tentoonstelling werd, naar Het Volk verneemt, in de afge- loopen week bezocht door 12000 personen. Gezien den opzet dezer tentoonstelling moet dit op een fiixaixcieel tekort uitloopen. Het uitvoerend comité heeft voor de volgen de week van 1 tot en met 5 September de prijzen met 50 pCt. verlaao-d om het bezoek te bevorderen. Alkmaar 31 te Antwerpen v. Hamburg Algorab 31 v. Victoria, Bueixos Ayres naar Rot terdam Buitenzorg p. 31 Vlissingen, Rotterdam en Axxt- werpen naar Batavia Bovenkerk 31 16 uur te Sueb, Bombay naar Rot terdam Edam p. 31. 21 uur 30 m Ouessant, Rotterdam n. New Orleans Heemskerk p. 31 Gibraltar. Beira naar Rotterdam Koudekerk p. 31 Vlissingen, Antwerpen naar Hamburg Koningin der Nederlanden 30 v. Genua, Batavia xxaar -Amsterdam Kennemeriaixd p. 31 Vlissingen, Amsterdam ea Alwerpen xxaar Buenos Ayres Oostkerk 31 van Rotterdam ïxa.r Japan Poe.'au Laut 30 v. Batavia naar Amsterdam Rietfontexn 31 te Rotterdam v. Durban Rotterdam 31 te Rotterdam v. Ncwyork Stuyvesant 31 te Amsterdam v. Hanxburg Saland 31 te Amsterdam v. Hamburg Statendam 30, 22 u. 55 m. vaxx Southampton, Rotterdam naar New York IJselkerk 1 te Antwerpen v. Hamburg Amstelland 31 10 uur v. Las Palnxas, Buenos- Aires naar Amsterdam Drechteriand 30 16 uu. van Pernambuco, Am sterdam naar Bueixos Ayres Eemland 30 6 uur v. Balxia, B.-Ayres naar Am sterdam Kemicmerland p. 31 21-30 uur Dover, Amster dam ix. Buenos Ayres. Ranafontein 30 v. Dar es Salaam naar R'dara Nieuwkerk p. 30 Perim. Rdam n. Port Natal WOENSDAG 3 SEPTEMBER, HILVERSUM 1875 M. lUitsl. V.A.RA.-Ultzending) 8.00 Orgelconcert, door Joh. Jong. 9.00 Gra- nxofoonplaten. 10.15 Lena Mol; „Vrouwen leed". 10.30 Ziekcnuurtje. 11.30 Gramofoon- platen. 12.00 Politieber. 12.15 Concert VARA- Sextet. 1.45 Mevr. C. Schaake-Verkozen: „Door de lucht naar Berlijn". 2.30 Kind er - nxatinée uit het Kurhaus Scheveningen. 3.30 „Maak-het-zelf" les. 4.30 Vraaghalfuurtje voor kinderen. 5.15 Concert. VARA-Orkest. Orgelspel. 7.00 A. M. de Jong: „Het Dagboek van Kostja Raptsjew". 7.45 Politieber. 8.00 Inleidixxg Kurhausconcert. 8.15 Concert uit het Kurhaus te Scheveningen. In de pauze: Declamatie door Martieix Beversluis. Na af loop concert. Persber. Dialoog m nx.v. Mar- tien Beversluis en spreekkoor. Na aflo^ GramofoonpL HUIZEN, 298 M. Na 6 uur: 1071 M. (Uitsl. NCRV-Ultz.) 8.15 Gramofoonpl. 10.30 Ziekexxdienst. 11.00 Gramofoonpl. 11.30 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. 12.30 Concert: Mevr. Hekkert-van Eysden (sopraan), H. Hernxaxx (viool), Jo Kolvers (orgel en piaxxo). 2.00 Concert door het „Haagsch Trio". 2.55 Lezen van Chr. lectuur, 3.25 Vervolg concert. 4.00 Concert. Het Stafmuziekcorps van de Kon. Marine te Den Helder. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 oKersen. 6.40 H. J. van Engeland: „Gevaren van Electricitelt". 7.10 Gramofoonpl. 7.15 Technische causerie, 7.30 Dr. B. J. C. Rijnders: .Hij en Wfj" 8.00 L. Bodaan: „Onze groote kinderen en wij". Mu zikale medewerking Clxr. Muziekvereenigixvg „Soli Deo Gloria" te Zaaixdam. 10.15 Persber, 10.25 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Coix- cert. N. Dosixxoixd (sopraaxx). W. Payne (ba riton). 4.20 Orkestconcert. 5.20 Gramofoon- platen. 5.35 Kindcruurtje. 6.20 Berichten. 6.35 Berichten. 7.00 Trio-concert. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concexd. Orkest, M. Busby (sopraaxx), B. Ross (bariton). 9.05 Diver sions. 10.05 Berichten. 10.20 Lezing. 10,35 Be richten, 10.45 Orkestconcert. 11.20 Dansmu ziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Concert. Kwintet. 8.20 ,La Mascotte" van Audran. Koor, or kest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.25 Gramofoonpl. 7.50 Orkestconcert. 10.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25 Or kestconcert. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Josef Plaut-avond m.m.v. orkest. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Orkestconcert, 3.50 Orkestconcert. 8.20 Concert. Strijkorkest 9.30 Liedei"en-voor- dracht. 10.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 508,5 M. Dansmuziek. 6.50 Trio-concert. 8.35 Orkest- concert. 9.20 Concert uit het Kurhaus te Ostende. ZEESEN 1635 M. 6.05 Lezingen. 7.20 Gramofoonpl. 9.20 Le zingen. 12.20 Gramofoonpl. 1.15 Lezingen. 2.20 Gramofoonpl. 3.05 Kindertheater. 3.50 Lezingen. 4.50 Concert. 5.50 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. Daarna: Berichtexx en tot 12.50 Dansmuziek. Vereenigings-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-oplagen Periodieken DRUKKERIJ LOURENS COSTER HAARLEM Uitsluitend goed verzorgd drukwerk. Op den tijd dien wij beloven. Tegen billijke prijzen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7