BUITENLAND DE WOELINGEN IN BOEDAPEST. ZESTIG JAAR GELEDEN Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers VREESELIJK ONGELUK TE 0UD-L00SDRECHT HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD Zaterdag een ,,roode dag"? De onzekere toestand in Argentinië. Is Irigoyen niet afgetreden Weer besprekingen met Gandhi. De woelingen te Boedapest Het Wolffbureau meldt uit Boedapest: De politie heeft vernomen, dat de com munisten tegen Zaterdag as. een „rooden dag" willen organiseeren. Zij hebben de ar beiders uitgenoodigd een demonstratieven optocht door de stad te houden. Dientengevolge zal de politie reeds Vrij dagmiddag op volle sterkte gereed worden gehouden; bij de geringste verstoring van de orde zal krachtig worden ingegrepen. Tot de bevolking is het verzoek gericht Zaterdag niet in groepen samen te scholen en zich verre te houden van optochten. Ook voor de a.s. begrafenis van het slachtoffer van gisteren heeft de politie de noociige maatregelen tot handhaving der orde ontworpen. Is Irigoyen niet afgetreden? In ons vorig nummer meldden wij, dat Irigoyen, de president van Argentinië, was afgetreden. Bevestiging van dit bericht komt evenwel niet. Wel verneemt V.D. dat de voornaamste leden der regeering en van het congres zijn aftreden wenschelijk achten in verband met den dreigenden toestand. Verscheidene hooge officieren van het leger zijn Dins dag gearresteerd. De regeering heeft een oorlogsschip bevel gegeven wapenen en troepen aan land te brengen. De revolutie wordt thans openlijk be sproken. De huizen in de buurt van de woning van president Irigoyen zijn geheel met soldaten bezet, terwijl overal in den omtrek machine geweren staan opgesteld. V.D. verneemt nog uit New-York dat te Buenos Aires de toestand met het uur ge spannener wordt. De minister van Oorlog, Dellepiane, is afgetreden. Men is nog steeds bevreesd voor het uitbreken van ernstige onlusten. Krachtige militaire patrouilles doorkruisen de stad. Nog een vredeshans in Britsch-Indië? Sir Tej Bahdoer Saproe heeft medegedeeld dat de onderhandelingen tot beëindiging der ongehoorzaamhéidscampagne, nog niet zijn mislukt. De toestand zal opnieuw met Gandhi worden besproken. Saproe wees er op, dat Gandhi de centrale figuur vormt bij de on derhandelingen en zoolang hij niet het laat ste woord heeft gesproken, is er geen breuk in de besprekingen. Met toestemming van de Fransche over heid hebben agenten uit Bengalen en Cal cutta Dinsdagmorgen een huiszoeking ver richt in een huis in de Fransche enclave Chandernagore, waar verscheiden aan stokers van den aanval op het arsenaal van Chittagong, zich verborgen zouden hou den. Nadat talrijke schoten waren gewisseld, werden verscheiden gewapende leiders, o.w. Goepta, gearresteerd.' Jack of John Diamond? Omtrent de arrestatie van den Koning der New Yorksche Onderwereld Jack Diamond te Aken wordt vernomen, dat deze op order van de Berlijnsche recherche heeft plaats gehad, die op haar beurt weer van den Amerikaan- schen consul het verzoek ontving tot aan houding over te gaan. Diamond wordt be schuldigd van moord op een kaslooper. Bij zijn arrestatie had Diamond een pas bij zich ten name van John en niet van Jack Dia mond, die door den Duitschen consul te New- York van een visum was voorzien. Diamond beweert niet identiek te zijn met den ge- zochten Koning der New Yorksche Onder wereld. De Akensche politie meent echter reden te hebben om aan te nemen, dat zij dezen heer wèl gearresteerd heeft. Hij wordt aan een grondig verhoor onderworpen en vertoeft thans in de politiegevangenis, waar hij zal blijven tot dat de Berlijnsche recher che nieuwe instructies zendt. Nader verneemt het Persbureau Vaz Dias nog uit Aken: De politie onderzoekt nog steeds het ge- val-Diamond om vast te stellen of het inder daad den New Yorkschen Koning der Misda digers geldt. Intusschen doet het gerucht de ronde, dat de gearresteerde niet de overal gezochte Jack zou zijn. Wat de verdere behandeling dezer zaak be treft, verneemt de Tel. uit Aken, dat daar het uitleveringsverdrag met Amerika nog niet ge ratificeerd is, slechts de mogelijkheid over blijft Diamond als ongewenschte vreemdeling buiten "t land te zetten. Hij kan echter slechts uitgewezen worden naar een land, dat hem wil ontvangen, en dit zal alleen Amerika zijn. Het Amerikaansche consulaat te Keulen on derhandelt thans met de Pruisische politie. Nog meer Oceaanvluchten. Wanneer de gunstige weersomstandigheden aanhouden, kan verwacht worden, dat nog heden of uiterlijk Woensdag eenige Ameri kaansche vliegers zullen vertrekken voor de vlucht over den Oceaan. Van Montreal uit wil de vlieger Errol Boyd in het Bellanca-vliegluig „Columbia", de machine van Chambelin en Levine, naar Lon den vliegen. Russel Boardman is voornemens in een Bellanca-vliegtuig, van Boston naar Dublin te vliegen. Tenslotte willen de vliegers Roger Williams en Ted Lundgren in een Emsco.-eendekker een vlucht om de wereld maken, waarvan de eerste étape naar Berlijn gaat. Böss en de Sklareks weer verhoord De beide gebroeders Leo en Willy Sklarek zijn Dinsdag in tegenwoordigheid van oud burgemeester Böss door rechter Seipius ver hoord. Volgens het „Berliner Tageblatt" ging het er vooral om vast te stellen of Böss van de contracten met de Sklareks meer had moeten weten. De Sklareks moeten opnieuw verklaard hebben, dat zij geen bedriegers maar bedrogenen zijn. Of Böss van alle za ken meer wist of had moeten weten konden de Sklareks niet zeggen. Uit het verhoor zou gebleken zijn, dat geen persoonlijke omgang tusschen Böss en de Sklareks heeft bestaan. Aan de bekende geldzaak heeft Böss geen waarde gehecht en hij zou er nooit aan ge dacht hebben, dat men hem een verkeerde handelwijze kon verwijten. Met beslistheid moet hij de beschuldiging van de hand heb ben gewezen, dat zijn houding in deze zaak niet overeenkwam met de waardigheid van zijn am^t. Duitschland's economische toestand. In een te Mülheim a. d. Ruhr gehouden verkiezingsrede verklaarde rijkskanselier dr. Brüning naar het W. B. meldt o.a., dat Duitschlands economische toestand lang niet zoo ongunstig is, als pessimisten het voorstellen. Duitschland kan bij de daling van de prij zen der grondstoffen slechts winnen, daar het een hoog ontwikkeld industrieland is. De Duitsche handelsbalans wijst de gevolgen van dezen gang van zaken reeds aan. Duitsch land heeft de laatste maanden een uitvoer - overschot gehad, zooals dat nog niet kon worden waargenomen. Het heeft de schade vergoeding de laatste maanden niet meer alleen uit de nieuwe leeningen betaald, maar voor 60 pet. uit het netto uitvoeroverschot. Wie den tocht van Cost es en Bellonte betaalt. Het is Col. W. E. Easterwood Jr., Ameri kaansche millionnair, woonachtig in Dallas, Texas, president van verschillende banken en industrieele ondernemingen in zijn land, die de vlucht van Costes en Bellonte over den Atlantischen Oceaan heeft mogelijk ge maakt. Zijn enthousiasme voor de ontwikke ling van de luchtvaart, heeft hem er vaak, zooals nu, toe gebracht groote prijzen uit te loven voor lange-afstandsvluchten, die de luchtvaart een stapje verderkunnen bren gen. Zoo heeft hij voor een vlucht ParijsNew YorkDallas 25.000 doll, uitgeloofd. Het is o.a. deze prijs geweest, die Costes en Bellonte er toe gebracht heeft de vlucht te wagen. Dezer dagen bracht Col. Easterwood een kort bezoek aan Nederland, bij welke gele genheid hij aan de Tel. mededeelde dat hij ook premies heeft uitgeloofd voor een non stop-vlucht RomeNew YorkDallas. Ver der heeft hij indertijd 25.000 doll, beschik baar gesteld voor den winnaar van een vlucht HongkongDallas. Dit aanbod, dat aanvankelijk was ingetrokken in verband met de vele doodelijke ongevallen tijdens de race van Ookland naar Honolulu, is inmid dels vernieuwd. DE SOVJET MOET 13 MILLIOEN POND BETALEN. Reuter seint uit Lpnden: Dinsdag is het proces geëindigd, dat de Engelsche maatschappij, de Lena Gold- fields, de Sovjetregeering had aangedaan wegens vermeende schending van de bepa lingen der overeenkomst tusschen hen bei den inzake de verleening van concessies. Deze schending verlamde, naar de maat schappij beweerde, haar -normale activiteit en verijdelde haar pogingen om nieuw kapitaal te verwerven. De rechtbank deed de volgende uitspraak: de Lena Goldfields werd door de Russische regeering verhinderd de overeenkomst na te komen. Deze overeenkomst is thans ver vallen en de Russische regeering moet de maatschappij een bedrag van 13 milioen pond sterling uitkeeren. INGEZONDEN MEDEDF.ELINGEN a GO Cfcs. per regel Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 GEHEIMZINNIGE BRAND OP ZEE. Uit Cherbourg wordt gemeld, dat des avonds vóór de kust ten Zuid-Westen van Jobourg een ontploffing werd gehoord terwijl kort daarna een jacht in vlammen op ging. Kort daarop doofden de vlammen, zoodat men aan neemt dat het schip is gezonken. De reddingsboot van Goüry voer uit, doch kon op de plaats van den brand geen enkel spoor vinden. Men neemt aan, dat een klein jacht in vlammen is opgegaan en met de op varendenis gezonken. VERDWIJNEN VAN DE „GOOI-EXPRESS". De afwijzende beschikking van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland op de con cessie-aanvraag van de Gooi-Express tot 't inrichten van een autobusdienst Baarn- Amsterdam langs den nieuwen rijksweg, heeft tot gevolg, dat de wagens dezer on derneming thans definitief op 15 Septem ber van den weg zullen verdwijnen, aldus het Hbld.. Wel zal nog in beroep worden gegaan bij de Kroon van de beslissing van Gedeputeerden, doch de concessie voor den dienst AmsterdamHilversum is in elk ge val op dien datum geëindigd, zoodat het be drijf dient te worden stopgezet. Daarmede komen de 25 man personeel, waarbij zestien chauffeurs, op straat. ZUID - AFRIKAAN S CIIE MINISTERS OP BEZOEK. Dinsdagmorgen zijn in Den Haag aan gekomen de eerste-minister van de Zuid- Afrikaansche Unie, generaal Hertzog, en de minister van financiën van de Unie, de heer Havenga, met zijn echtgenoote. Beide mi nisters waren vergezeld van hun secretaris. De heeren, die over België uit Londen hier zijn aangekomen, verklaarden, dat hun be zoek geheel onofficieel is. Zij hadden dan ook geen mededeelingen te doen, aldus de NJR.Ct. Beide ministers spreken uitstekend Nederlands ch. DE RUZIE TUSSCHEN DE STEENZETTERS. Twee agenten hebben te Amsterdam aan het bureau gebracht een 33-jarigen steen zetter, die in een café fn de Kinkerstraat een anderen steenzetter met een dolkmes in zijn linkerpols had gestoken. Laatstgenoemde is jn het Wilhelminagasthuis verbonden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel en Doorzitten bij Wielrijden. Zonnebrand en Smetten, verzacht en geneest men met Watervliegtuig op een zwemtoren gestort. De twee vliegers en een jongen gedood. (Zie ook le pag. Hoofdblad). Dinsdagmiddag omstreeks drie uur heeft op de Loosdrechtsche Plassen een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een militair vliegtuig is naar beneden gestort en terecht gekomen in het zwembassin „Het Piashuis". Over de oorzaak wordt gemeld: Dinsdag waren te Oud Loosdrecht vier watervliegtuigen, afkomstig van het vliegveld de Mok aangekomen. Zij waren in de onmid dellijke nabijheid van het zwembad „Het Piashuis" gemeerd. 's Middags te ruim twee uur zouden de vliegtuigen vertrekken. Als eerste startte het watervliegtuig W. 54. Door tot nutoe onbe kende oorzaak is het vliegtuig direct na den start neergestort. Het kwam boven op den springtoren van het zwembassin terecht. Het toestel zoowel als de springtoren werden vernield. De overblijfselen kwamen, gelukki gerwijze buiten het zwembassin terecht, waar weliswaar ook zwemmers waren, doch niet zooveel als in het bassin. Wanneer de overblijselen van het vliegtuig in het bassin terecht waren gekomen, dan zou de ramp nog veel ernstiger dan thans het geval is geweest, zijn geworden. Eén gewonde. Het vliegtuig was bemand met een luite nant-waarnemer en een korporaal-vlieger. Belden werden gedood. Op den springtoren bevond zich, toen het vliegtuig daarop viel, een jongen. Deze is verdwenen en men neemt aan, dat hij met het vliegtuig in het meer is gestort en is gedood. Er zijn door deze ramp dus drie personen om het leven gekomen. Een gedeelte van de overblijfselen van het vernielde vliegtuig kwam terecht op den vleu gel van een der andere watervliegtuigen, die nog gemeerd lagen. Een luitenant-vlieger die op het vliegtuig stond, werd getroffen en gewond. Een vleugel van het vliegtuig knapte af. De ramp veroorzaakte een groote conster natie. Onmiddellijk werden de autoriteiten gewaarschuwd evenals de Geneeskundige Dienst te Utrecht. De burgemeester van Loos drecht, jlfr. van Swinderen, was spoedig ter plaatse. Gevallen als een steen. Te ruim 1 uur, zoo deelde een ooggetuige aan een specialen V.D.-verslaggever mede, arriveerden hier vier watervliegtuigen, af komstig uit het vliegkamp „De Mok" op Texel. De toestellen waren opgestegen tot het maken van een oefenvlucht." ZooaLs dit zeer dikwijls gebeurt werd op het midden van de Loosdrechtsche plas een tusschen- landing gemaakt. De vliegers taxiden hun toestellen naar het Piashuis en meerden aan den springtoren van de zweminrichting. Te omstreeks twee uur besloot het gezel schap te vertrekken. Om op te kunnen stij gen is een zeer groot stuk open water noodig, zoodat de toestellen zich, hetzij op eigen ge- Duitschland's leiders in den FranschDuit schen oorlog. DE „BRATVAAG" TE TROMSOE AANGEKOMEN.- Uit Tromsoe wordt gemeld, dat de „Brat- vaag" Dinsdagochtend te half negen aldaar is aangekomen. Een officieele ontvangst had niet plaats, doch bij de aankomst in de haven waren vele belangstellenden. De lijken zijn reeds naar het ziekenhuis van Tromsoe overgebracht. De Zweedsche en Noorsche professoren zijn reeds met hun arbeid begonnen. Er wordt een groot aantal fotografische opnemingen ge maakt. Op een deel der aangebrachte voor werpen staat „Andreé's expeditie". Bevestigd wordt dat het lichaam van Andre* in beteren staat is gevonden dan het hoofd, dat van de Napoleon III, Keizer der^ Franschen onf- romp gescheiden was. Uit hetgeen gevonden troond op 4 September 187i na den slag bij is blijkt, dat Andrée zijn beide metgezellen i Sédan, en door de Duitschers gevangen gezet overleefd heeft. Uit het logboek, dat is aan- I °P Wilhelmshöhe. gebracht, blijkt dat de expeditie zich slechts I enkele dagen in de lucht heeft bevonden, A Boven links: Wilhelm I, rechts Bismarck. Beneden links: Von Moltke, opperbevel hebber, rechtsRoon, minister van oorlog. Rechci legenheid, hetzij gesleept, naar het midden van de plas begaven. De W. 54 bemand met den korporaal-vlieger Riksman en den waarnemer-luitenant ter zee, tweede klasse, Roldanus, zou het eerst opstijgen. Alles liep naar wensch. het toestel keerde in de nabijheid van de Bloklaan om nog eens over het Piashuis te cirkelen. Vlak boven den springtoren, aldus onze zegsman, het toestel was naar zijn schatting, omstreeks 100 Meter hoog, dook het toestel en viel als een steen, loodrecht naar beneden. In een minimum van tijd was het vreeselijkste on geluk. dat ik ooit bijwoonde gebeurd. Het toestel kwam vlak op den kop van den toren terecht, de zware balken knapten af en boor den zich door romp en cockpit. Aan den toren lag de de W. 66 gemeerd. De staart van de W. 54 sloeg den rechter boven vleugel finaal van het toestel af. De waarnemer van de W. 66, de luitenant-vlieger, Goedhart, liep een vleeschwond aan het been op. Op de spring plank stond de 14-jarige jongen, Tij men de Wit, hij verdween met de springplank, die van eikenhout is en minstens 7 c.M. dik, in de diepte. U kunt u voorstellen, aldus de ooggetuige, wat een vreeselijk gezicht het was. De machine kwam met een hevigen knal op den toren en in het water terecht. Het water spoot in een zuil naar boven. Het eerste wat wij na tuurlijk deden, was met de motorboot, die klaar lag om ook de W 66 voor den start weg te sleepen. naar het verongelukte toestel te varen. Direct werd de dokter gewaarschuwd. Enkele oogenblikken na het gebeurde, was Prof. Bouman uit Amsterdam ter plaatse. Prof. Bouman, die in Loosdrecht woont en wiens tuin aan het Piashuis grenst, had naar het opstijgen van de W. 54 staan kijken. Medi sche hulp mocht echter niet meer baten. Luitenant Roldanus kon onmiddellijk uit het water worden getrokken. Hij was blijkbaar uit het toestel geslagen. De levensgeesten waren echter reeds geweken, een schedelbreuk had een einde aan zijn leven gemaakt. Kort na het ongeluk kwam ook de plaatselijke medicus, Dr. van Wieringen op het terrein van de ramp aan. Ook hij kon slechts den dood constateeren. Inmiddels was ook een zuurstofapparaat, eigendom van de watersportvereniging, ge bracht. Direct werd. gepoogd, het lijk van den jongen te vinden. Te omstreeks 4 uur werd het gevonden. De jongen is eenig kind, hij woon de te Hilversum en zou aldaar de HBB. gaan bezoeken. De groote moeilijkheid leverde het los maken van het lijk van den korporaal-vlieger Riksman op. Hij was bekneld geraakt in de cockpit. Toen wij op het terrein van de ramp ar riveerden, was men met man en macht bezig het lichaam uit te zagen, wat echter' met zeer veel moeilijkheden gepaard ging; gezien ook de zeer primitieve hulpmiddelen die men ter beschikking had. Een uur na het ongeval arriveerde een groot modern watervliegtuig uit De Mok het vliegkamp was natuurlijk direct gewaar schuwd met aan boord Luitenant Vinke, chef van den technischen dienst op het vlieg kamp De Mok. De beide onbeschadigde toestellen waren intussohen naar hun basis teruggekeerd. De gewonde waarnemer luitenant-vlieger Goed hart werd naar 't militair hopsitaal te Utrecht vervoerd. Onvermoeid ging men voort met de pogingen tot het bergen van het lijk van den korporaal-vlieger. Van de tjalk van schip per Boelhouwer werd gepoogd met kettingen de zware overblijfselen van motor en cockpit boven water te krijgen. Rondom sloeg een groot aantal belangstellenden uit roeibootjes de pogingen gade. Ook van de wal af wacht ten velen in angstige spanning. Eindelijk te kwart voor acht werd het lijk dat vreeselijk aan het hoofd was ge wond, vrijgemaakt. De beide lijken van de militairen werden vervoerd naar het lijkenhuls van de gemeente Loosdrecht. Het stoffelijk overschot van den jongen werd per auto naar zijn woning te Hilversum gebracht. De treurige rest van de W 54 en de beschadigde W 66 zullen naar dat gedeelte van de plassen worden gesleept, dat grenst aan de terreinen van burgemeester Jhr. van Swinderen, om achter te blijven on der de bewaking van de militaire politie, die in samenwerking met de rijks en gemeente* politie ook voor de afzetting van het terrein van de ramp had zorg gedragen. De luitenant-waarnemer Roldanus was 25 jaar en ongehuwd. Korporaal Riksman was getrouwd en vader van twee kinderen. Riks man was bezig voor zijn militair brevet te vliegen. De verslagenheid in het anders zoo rustige dorp was groot. Tot laat in den avond kwamen belang stellenden per auto en fiets naar de plaats des onheils. AGENDA WOENSDAG 3 SEPTEMBER Prinsenhof (Statenzaal)Raadsvergade ring 1.30 uur nam. Stadsschouwburg: N.V. Ver. Rotterdamsch- Hofstadtooneel, „De drie musketiers" 8 uur. Gem. Concertzaal: Bouwmeestcr's revue;, „Turf in je ransel", 8 uur. Brongebouw: Haarlemsche Bestuurders- bond, Federatie Haarlem der S. D. A. P.; openbare vergadering 8 uur nam. Palace: „De weg naar roem"; Toon eel D. en P. Mirado (Plastic Gymnastic act). 2,30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jeugdige vagebonden" en „Modern Banditisme". Tooneel: Duo Calve, opera-duettisten 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater; „Der Blaue Engel", 2,50, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG '4 SEPTEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur nam. Gem. Concertzaal: Bouwmeester's revue; „Turf in je ransel", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van "113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5