Zk/ikcud&& Q/v&&& (Be&cAuct ff o£&. STADSNIEUWS NOG EENS DE RATIONALISATIE. De Man aan 't Venster HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1930 Bestaat er voldoende koopkracht? In mijn artikel: „Rationalisatie" heb ik dit middel tot verbetering van den toestand in zeer algemeenen zin aan een korte beschrij ving onderworpen. Het is m.i. evenwel van zeer veel belang om het daarbij niet te laten en naar aanleiding van publicaties van gezag hebbende personen iets dieper op het vraag stuk der Rationalisatie in te gaan. Zoowel in ipdustriëele als in handels- en landbouw- kringen wordt propaganda gemaakt voor de samenvoeging van kleinere bedrijven, waar door meer rationeel geproduceerd zou kun- en worden. Daarbij dient opgemerkt te wor den, dat men dan van de nog niet bewezen stelling uitgaat, dat het groot-bedrijf billijker produceert en men bij verdere uitbreiding van het bedrijf het volgende beeld zal zien: hoogere ondernemerswinst, meer zekere be hoef tenbevrediging van de consumenten, uit breiding van het consumentenaantal. Diep gaande onderzoekingen hebben duidelijk aan getoond, dat de uitbreiding van een onder neming, door samenvoeging van kleinere be drijven, slechts tot op zekere hoogte voort gezet kan worden, wil men nog voordeel heb ben van de concentratie. In het werk: „Wirtschaftslehre der Unter- nehmung" van Prof. Leutner komt in dat verband een publicatie voor over den gang van zaken bij het bekende warenhuis van Leonhard Tietz A.G, in Keulen, welke zeer belangwekkend is. Zij volgt hieronder: Omzet in mill. Mark: 1905: 24.1906: 25-7, 1907: 27,85, 1908: 28,61, 1909: 35.67, 1910: 39,93. Inkomsten in mill. Mark: 1905: 6,93, 1906: 7,66, 1907: 5,71. 1908: 7,67, 1909: 9.68, 1910: 10,93. Onkosten In mill Mark: 1905: 5,27. 1906: 5,40, 1907: 5,71, 1908: 5,77, 1909: 7,48, 1910: 8.42. Brutowinst in mill. Mark: 1905: 1,66, 1906: 2,20, 1907 2,02, 1908: 1,90, 1909 2,20, 1910: 2,51. Omzet onkosten bruto winst in pet. van den omzet: 1905: 100.00 100,00 6,9 1906: 107,08 103,60 8.6 1907: 116,05 108,40 7,3 1908: 119,20 901,50 6,7 1909: 148,60 141,90 6.2 1910: 166,40 159,80 6,3 Uit deze cijfers blijkt o.a., dat op een zeker oogenblik de kosten sterk stijgen en de bruto winsten dalen, een omstandigheid, waarop Henry Ford reeds wees in zijn: „Das grosze Heute, das gröszere Morgen", waarin hij o.m. opmerkt: „Die Produktionskosten in den kleineren Werken sind geringer. Jede Aende- rung der Methode, die höhere Kosten be dingt sie mag bei oberflachliger Betrach- tung noch so sehr im öffentlichen Interesse liegen ist schlecht". Het groot-bedrijf is van nature minder be weeglijk, dus minder elastisch en zal zich niet zoo gemakkelijk kunnen aanpassen bij nieuwe behoeften, ais het middel- of klein bedrijf. Daarbij komt, dat de kosten van om bouw grooter worden, naarmate de rationali satie verder is voortgeschreden. Voor de be drijven, welke sterk onderhevig zijn aan mode, en welke vlugger dan andere nieuwe technische vindingen moeten invoeren enz., zullen bij hun calculatie daarmede rekening moeten houden, nog daargelaten, dat ieder bedrijf in den tegenwoordigen tijd moet be denken, dat onophoudelijk kosten gemaakt moeten worden voor verbeteringen enz., al was het alleen maar om aan de ver doorge voerde concurrentie het hoofd te kunnen Vye- den. Karl Kautsky merkte dan ook reeds in 1918 in de „Sozeal-Democratlsche Bemerkun- gen zur Uebergangswlrtschaft" op, dat: „Der Zeitpunkt wann elne Maschlne anfangt für unbrauchbar zu gelten, hangt indes nicht blosz von technischen, sondern auch von ökonomischen Erwagungen ab. Eine Maschine kann noch so iiott laufen und trotzdem ökonomisch unbrauchbar werden, wenne eine neue erfunden wird, die die alte in Schatten stelt." Zoo zijn'de onkosten, welke voor den fa brikant kunnen ontstaan als gevolg van een verandering in smaak, dikwijls buitengewoon groot. Hoogt merkwaardige cijfers zijn daar over gepubliceerd door enkele medewerkers aan de Ford-fbarieken. De eventueele strijd, dien men zou willen voeren tegen rationali- seering'en wat daarmede nauw samenhangt, is dikwijls gedoemd om geen resultaat op te leveren. Rationaliseering is geen kwestie van willekeur of van toeval, maar een gevolg van de maatschappelijke ontwikkeling, dikwijls een voldongen noodzakelijkheid, waarvan da voltrekking feitelijk een eisch is. Het is alleen onvoorzichtig, misschien wel gevaarlijk, om ratlonallseering te beschouwen als het eenlge en het altijd-werkende geneesmiddel. Onge twijfeld zijn er voordeelen mede te bereiken, maar dat zal alleen het gevolg zijn, wanneer de omstandigheden zich daarvoor leenen. In het algemeen wordt de rationaliseering beschouwd als een zuiver technisch probleem; het kan niet ontkend worden, dat de voort schrijdende techniek de verwachtingen voor een zeer groot gedeelte In vervulling heeft doen gaari, maar dat alles neemt niet weg, dat zij eerst als een technisch vraagstuk be schouwd mag worden, wanneer zij zich vol trokken heeft. Vóór alles ligt de kern van dit probleem op economisch terrein. De ratio naliseering wordt mogelijk gemaakt door de ontwikkeling der techniek. Wil zij evenwel een blijvende gunstige uitwerking hebben, dan gaat het vraagstuk van de afzetmogelijk heden een rol medespelen. Indien dan ook tenslotte door de rationaliseering de- afzet niet in eenigszins beduidende mate gestegen is, dan valt als het ware een zeker wantrou wen over de rationaliseeringgedachte. Van daar dan ook, dat het niet voldoende is om vast te stellen, dat de goederen verbruikt zouden kunnen en. dus geproduceerd moeten worden, neen, de groote vraag is: bestaat er voldoende koopkracht? Immers een der symptomen der crisis is. dat de producten niet gekocht worden, niettegenstaande er behoefte aan bestaat. MOLLERUS. EXAMENS. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Op 2 September hadden de herexamens plaats. Sedert de vorige opgave (19 Julï j.l.) wer den toegelaten tot het eerste studiejaar: Afdeeling Bouwkunde en Weg- en Water bouwkunde: A. Bessem, s'-Gravenhage; A. Holman, Alkmaar; Th. G. F. Keuning, H. B. Luns, Amsterdam; L. van der Made. 's-Gra- venhage; J. P. Olivier. Leiden; H. J. Th. Smits, 's-Gravenhage; S. Sijbrandy, Exmorra (Fr.); P. van den Wijngaard, Leiden. Afdeeling Werktuigbouwkunde en Electro- techniek: F. A. Bakker, W. Balfoort, Th. W. Box, Haarlem; W. K. Brederode, Warmond; A. India, IJmuiden; A. Kroes, H. J. Landsber gen, Bloemendaal; G. Koenderink, Amster dam; J. Bessem, 's-Gravenhage; G. Lutje Schipholt, Hengelo (O); F. C. J. Margadant. Alkmaar; J. Raap, Anna Paulowna; J. C. A. E Stuifmeel, Haarlem; L. A. H. Vermeulen, Alk maar; H. van der Waals, Leiden; P. A. te Wechel, Hellendoom; G. G. Slob, Hoofddorp, C. E. J. Slik, Breda. Tot het tweede studiejaar werden nog toe gelaten of bevorderd: Afdeeling Bouwkunde: M. P. Blaauw, St. Maartensbrug (N.-H.); B. L. Bouwman, IJs- brechtum .(Fr.); J. H. Bouwman, Drachten. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: F. J. M. Kampmeyer, Haarlem. Afdeeling Werktuigbouwkunde: G. J. Aber- son, Olst; Th. W. Bosman, Heemstede; Chr. A. H. Ebbinge Wubben, ^-Gravenhage; A. C. W. J. Hoyer, Haarlem; J. W. Klop, Doesburg; H. P. van Meer Rotterdam; H. G. Polman Mooy, Berli.jn; W. M. Teensma, Bussum; J. H. Versteeg, Oegatgeest; J. de Vries, Alkmaar; M. P. de Wilde, Nieuwe Tonge (Overflakkee). Afdeeling Electrotechniek: D. J. Braak, Rijswijk (Z.-H.); R. Y. Drost, 's-Gravenhage; L. Th. Kentgens, Haarlem. Bevorderd van het tweede studiejaar tot het practische'leerjaar: Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde; T. A. van der Klip, Halfweg. Afdeeling Werktuigbouwkunde: A. H. An- dréa, Haarlem; W. H. Reilingh, Zutfen; G. J. Krijgsman, Delft; L. F. J. Pommé, Oegst- geest. Bevorderd tot het laatste studiejaar: Afdeeling Bouwkunde: J. J. Brugman, G. H. H. van Groningen, L. van Halm, H. de Rijk, Amsterdam; P. Rosenhart, Haarlem; J. Slivis, Heemstede. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: A. C. Asjes. Alkmaar; S. van Beyeren, Spaam- dam; J. D. G. Blankenstein, Amsterdam; J. Bungener, Uitgepst; c. Burger, Wljdenes; P. Daalder. Alkmaar; D. Hagtingius, Boven- kanspel; J. Helder, Warmenhuizen; P. Holt huis, E. de Jong, Amsterdam; J. van de Kerk, Haarlem, J. W. Kpiper, Amsterdam; W. Krijn, Hilversum; D. H. Langenbach, 's-Graven hage; P. A. de Lijster, -Haarlem; G. A. P. Ooy- kaas, Alkmaar; J. A. Pet, 's-Gravenhage; F. H. Preyer, Alkmaar; F. van Rossum, Haar lem; C. Schaling, Amsterdam; L. K, Tempel man Kluit, Mr. .Comelis (Java)J. Zuidhof, Heemstede. Afdeeling Werktuigbouwkunde: H. M. Bakker, Stompetoren; J. C. Bom, Haarlem; B. ten Bruggen.Cate, Almelo; J. P. Bruynzeel, Veur; J. A. Haan, Hengelo (O).; J. Hardonk, Deventer; J. P. J. M. Hollants, Leiden; H. F. de Jonge, Willemstad (Cur.)G. F. Kooiman, Haarlem; L. A. de Lange, Leiden; B. M. Lind ner, Haarlem; A. Nijhoff, Hengelo (O.); G- Siliakus, HaaHem; M. J. Veenemans, Apel doorn; J Veth, Zandvoort; W. Wisman, Santpoort; J. J. van der Worff, 's-Graven hage; J. D. Boerkoel, Delft; G. J. Davidson, Amsterdam; D. Schaddenhorst, Alkmaar; W. L. Vervest, Eindhoven; W. J. Wyrdeman, 's-Gravenhage; L. A. Selleger, Nijmegen. Afdeeling Electrotechniek: A. Bartstra, Aer- denhout; J. Th. Brouwer, H. A. van Dijk, Haarlem; J. Engelman, 's-Gravenhage; B. O. M. Gall, Aerdenhout; G. J. M. Govers, Haar lem; K. de Haan, Velsen; P. Kiel, J. Luyten, Haarlem; J. Meyling, Bloemendaal; J. P. Posthuma, Haaksbergen; A. R. Riem Vis, 's-Gravenhage; H. van Riessen, Bloemendaal; E. Ruys, Haarlem; N. G. Sipman. Alkmaar; J. A. A. Verhoeven, 's-Gravenhage; H. H. de Wal, Oegstgeest; P. Wielart, Haarlem. Afdeeling Scheepsbouwkunde: C. Grinwis, Velsen; J. H. Krietemeyer, W. F. L. Stamer, Haarlem. EXAMEN HANDENARBEID. Haarlem 1 en 2 September. Geëxamineerd 11 candidaten. Geslaagd de heeren C. H. Smit Bergen N.H.; Th. van der Waarde, L. Tourné, J. C. M. Spithoven, allen te Utrecht; A. J. van Veen, Hilversum. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 2 September. Geëxamineerd 7 can didaten. Geslaagd de heeren R. R. Tjon Aman, Am sterdam; G. van der Hoesen, Zaandam; B. J. van der Eerden, Amsterdam. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 4 September 1930 des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Dorische Toccata J. S. Bach. 2. Twee koraalvoorspelen J. Kuhnau (1660—1722) a. Ach Herr, mich armen Sünder. b. Auf meinen lieben Gott. 3. Pastoral-Sonate J. Rheinberger. Pastorale Intermezzo Fuge. 4. Preludium G gr. t. F. Mendelssohn Bartholdy. 5. Melodia Max Reger. 6. a. Wer nur den lieben Gott lasst walten S. Karg-Elert. b. Lobe den Herren REVUE „TURF IN JE RANSEL!" Louis Bouwmeester's Revue „Turf in je ransel" werd ook Dinsdagavond weer met buitengewoon groot succes en voor een volle zaal opgevoerd. Buziau speelde zijn verschillende sketches weer met groot talent en hij werd herhaal delijk luide toegejuicht. Ook Nieuwenhuyzen hield zijn goeden naam van uitmuntend Hollandsch' komiek hoog. En verder was de bewondering van het publiek groot voor de mooie lichteffecten en de schitterende mon teering van de revue. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 2 September: 1. H. Vuyst, plaatwerker, wonende te IJmui den, gem. Velsen, Zeestrand 33. Curator Mr. A. W. Hellema, wonende te IJmuiden; 2. G. Daalhuizen, veehandelaar, wonende te Wijk aan Zee en Duin, Rijksstraatweg. Curator Mr. L. Ali Cohen, wonende te Haar lem. 3. H. H. Hoogesteyin, zich ook wel noemen de B. Hoogesteyin, bloemist, wonende te Bennebroek, Rijkstraatweg. Curator Mr. G. W. C. Pliester, wonende te Haarlem. 4. J Backer, winkelier, wonende te Haar lem, Kamperstraat 64. Curator Mr. F. J. D. Theyse, wonende te Haarlem. 5. do Handelsvennootschap onder de firma C. J. B. Verheydt en Chr. Smits, electrisch Aannemersbedrijf, gevestigd te Haarlem, Riouwstraat 37, en hare leden C. J. B. Ver heydt, wonende te Haarlem, Riouwstraat 37 en Chr. Smits, wonende te Haarlem, Timor - straat 68. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. Rechter-CommissarLs in al deze faillisse menten Mr. S. J. Pit. Geëindigd is door het verbindend wor den der uitdeelingslijst het faillissement van S. B. van der Schuit, schilder, wonende te Haarlem. Curator Mr. G. W. C. Pliester, wo nende te Haarlem. PERSONALIA Dinsdag werd als advocaat en procureur bij de Haarlemsche Rechtbang beëedigd de heer Mr. J. H. van Gelderen te Haarlem. DE GROOTE HOUTBRUG EN HET PLEIN. De doorvaart aan de Groote Houtbrug is thans ongeveer hersteld. De afdammingen van de werkput zijn weggenomen en ook de houten hulpbrug is geheel verwijderd, zoodat de schippers weer doorvaren kunnen van het Spaarne naar de Leidschevaart zonder den omweg door de Nieuwe Gracht te maken. Al leen staan er nog enkele palen in het water. Wanneer er nog wat gebaggerd is bij de brug zal ook de doorvaart voor grootere schepen dan er nu passeeren hersteld kunnen wor den. Aan het brugdek wordt weinig meer ge daan. De openstelling voor het verkeer moet toch wachten op het .gereed komen van het Plein. Nu op het Plein de boomen weg^zijn komt de wijdte van de nieuwe verbinding eerst goed uit. Men kan van het Proveniershuis tot Dreefzicht doorblikken. Met de trottoirs op het Plein schiet het flink op, de vorderingen met de rails zijn echter wegens de uitgebreidheid van het werk, niet zoo snel. Het blijkt, dat de rails ten opzichte van de Dreef anders komen te liggen dan vroeger, hetgeen verband houdt met de te wijzigen wegindeeling van de Dreef waarbij de trambaan in het midden van den rijweg zal komen te liggen. DE CONCERTEN IN DE BUITENWIJKEN. Programma voor het concert te geven door de muziekvereeniging „Harmonie- Crescendo" directeur H. W. Hofmeester, op het Kastanjeplein op Woensdag 3 Septem ber: 1. Semper Fideles, marsóh, Sou sa. 2. Ouverture Dragons de Villars, Maillart. 3. Diamant (polka de cornet), J. Reijnaud. (Uit te voeren door het lid A. Wenstedt). 4. Les Patineurs, wals, E. Waldteufel. 5. Through Bolts and Bars, marsch, Urbach. 6. Preciosa, ouverture, E. M. de Weber. 7. Scène de l'Opéra, M. Berson. (Luise de Montfoort) solo clarinet, uitte voeren door het lid P. Houtgraaf. 8. Espana, wals, E. Waldteufel. OEFENING ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. De Roode Kruis Transportcolonne voor Haarlem en Omstreken zal op Zaterdag 6 September 1930 een oefening houden, die een spoorwegongeval voorstelt op het zijspoor der spoorlijn Haarlem-Zandvoort, toegang gevende tot de terreinen der. Haarlemsche Waterleiding te Overveen. De oefening begint op dit terrein om half 3 en eindigt ongeveer om 5 uur in de Infan- terie-Kazerne Koudenhorn Haarlem. Mr. Dr. W. F. VAN LEEUWEN. De toestand van mr. dr. W. F. van Leeuwen. oud-vic.epresident van den Raad van State, was Dinsdagavond laat nog onveranderd. HAARDEN Fa. GEERs. BRAKE E, SOPHIAPLEIN 6-12 TEL. 10531 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cts. per regel INVAL IN EEN BOEKHANDEL. In een perceel aan den Singel te Amster dam waarin een boekhandel is gevestigd, a een inval gedaan, waarbij circa 200 porno, grafische boeken in beslag zijn genomen. In verband hiermede zijn een 24-jarig koopman en een 32-jarige man, die zich jour nalist noemt, naar het bureau geleid. Hij had Frahsche romannetjes vertaald. EEN GEHEIMZINNIGE DUITSCHER. De Duitsche politie te Aken heeft in arrest gesteld een Duitscher, die in het bezit werd gevonden van twaalf Nederlandsche bank biljetten van f 1000 en over de herkomst van dit bankpapier een zeer geheimzinnige ver klaring heeft gegeven. Deze Duitscher ver telt nl. dat het bankpapier afkomstig is van een diefstal, die op 12 Mei van dit jaai* i; de buurt van Rotterdam heeft plaats ge had. De man, wien het geld ontstolen is, kan 'niet meer spreken, heeft de Duitscher op zeer geheimzinnige wijze verklaard. Hij wei gerde echter nadere mededeelingen omtrent den diefstal te doen. De politie vermoedt, ook in verband met zijn houding, dat hij de dader of mededader van dezen diefstal is. De Nederlandsche politie heeft deze zaak thans in onderzoek. VIJF GEZINNEN DAKLOOS. Te Groesterbeek zijn twee huizen af ge. brand, waardoor vijf gezinnen met samen 19 kinderen dakloos werden. A.V.R.O.-VLAGGEN OF NIET? De H.T.M. heeft aan de A.V.R.O. meege- deeld, dat de bevlagging van de Haagsche tram op 3, 4, 5 en 6 September naar aan leiding van de protestmeeting niet kan doorgaan. Daar de zaak echter bij reclame-contract was vastgesteld, hebben naar het Hbld, meedeelt mrs. De Vrieze en Wierstra te Am sterdam do H.T.M. gesommeerd de reclame wel aan te brengen daar anders in-gebre- ke-stelling en een actie tot schadeloosstel ling zal volgen. De reclame is al betaald. FEUILLETON Drie Avonturen van den Fransehen Mcester-Detective MARC MICHEL. DE MAN AAN 'T VENSTER. 1) Monsieur Marc Michel keek verwonderd op, toen reeds even na acljten de bel van de voordeur over ging. Dat zal zeker voor een dringende zaak zijn, zei hij halfluid enfin, we zullen zien. Hij liet de bezoeker in zijn kantoor en noódig» de hem met een korte handbeweging uit om plaats te nemen. Het, was oen aristocratisch uitziend man, een weinig bleek en midden dertig. De manier waarop hij in de club fauteuil plaats nam, bewees, dat hij heel moe was. Waaraan heb ik het genoegen te dan ken? vroeg Marc Michel. U zult wel verwonderd zijn, dat ik zoo vroeg in den ochtend al bij u kom. Monsieur Michel. Ik veronderstel, antwoordde de aange sprokene, dat u daarom zoo vroeg komt, om dat u wellicht staatsambtenaar bent en om negen uur op een of ander bureau moet Do bezoeker keek den beroemden detective verbaasd aan en antwoordde zacht: Inderdaad. Ik kom met een merkwaar dige aangelegenheid bij u, monsieur Michel. Er°is mij iets heel merkwaardigs overkomen. Iets dat ik niet verklaren kan. Ik twijfel er piet aan, dat iemand als u, die de duisterste problemen ontward heeft, mij van dienst zal kunrfen zijn. De detective maakte een bescheiden-af werend gebaar en vroeg: Met wien heb ik het genoegen? Mijn naam is Henry Thiroin en dat ik direct van mijn huis naar u toe ben gegaan, bewijst wel Waarom zegt u mij niet de waarheid, viel de detective hem in de rede. Als u niet van den aanvang af in elk opzicht open kaart met mij speelt, spijt het mij, dat ik u niet van dienst kan zijn. Niet de waarheid? zei de ander en keek den detective met een stom/verbaasd gezicht aan. Ja. U heet niet Henry Thiroin en u komt niet van huis. In tegendeel, u hebt vannacht in hot Hotel des Champs Elysées gelogeerd. De bezoeker sprong uit zijn stoel op en staarde den detective aan alsof hij een won derdier zag: Maar dat is fabelachtig! riep hij uit. U bent verwonderd, dat ik dat weet? Het is toch heusch heel eenvoudig. Uit de versche krijtcijfers die ik onder aan de zolen van uw schoenen zie u bent zoo vriendelijk geweest de boenen over elkaar te slaan leid ik af. dat u in een hotel gelogeerd hebt. Waarom 't juist het hotel des Champs Elysées moet zijn? wel, op uw schoenen staat no 446. Het eenige hotel in Parijs, dat zoo veel kamers heeft, is het hotel des Champs Elysées. En wat uw naam betreft? Dat is nog veel eenvoudiger. In den rand van uw hoed, die u naast u op den grond hebt gelegd, zie ik de initialen J. M. U hebt gelijk, monsieur Michel. Maar uit den aard van mijn positie was ik een een beetje gegeneerd, ik geef toe, dat het kinderachtig is om u mijn naam te noemen. Ik ben de rechter van instructie bij de twee de correctioneele rechtbank vair Parijs en mijn naam is Jean Malterre. En het is een ernstige en raadselachtige geschiedenis waar (Onderstaande berichten zijn reeds in eer van de vorige oplaag opgenomen.) DE DéBACLE VAN „AMSTEL- RUST". BESTUURDEREN GENOTEN GEEN VERGOEDING. Een der bestuursleden van het Sportpark „Amstelrust" heeft het volgende communique gezonden aan het persbureau Vaz Dias: Naar aanleiding van het door de firma Strengholt en de Lange verspreide bericht, dat zij bereid is haar medewerking te ver- leenen tot Intrekking van het faillissement van het „Sportpark Amstelrust", o.m. voorwaarde, dat bestuurderen of commissa rissen alle bedragen, door hen genoten, ten behoeve der crediteuren terugstorten, deelt men ons van de zijde van het bestuur mede, dat geen zijner leden ooit eenige remuneratie vacantiegeld of geldelijk voordeel in welken vorm ook heeft genoten. BOUWVERBOD GOEDGEKEURD. Het hoofd van het gemeentebestuur van Haarlem brengt ter kennis van de ingezete nen dat de verordening tot het leggen van een bouwverbod op strooken grond aan de zuidzijde van de Antonlestraatvastgesteld bij raadsbesluit van 25 Juni 1930. door Gedepu teerde Staten der provincie Noord-Holland is goedgekeurd bij besluit van 20 Augustus 1930. 40-JARIG JUBILEUM. Maandag herdacht de heer J. Woldendorp, directeur van de schristelijke Lan-dbouwwin- terschool te Hoofddorp, den dag waarop hij voor 40 jaren geleden zijn arbeid bij het bijzonder onderwijs aanvaardde. De vele blijken van belangstelling, die de jubilaris van verschillende zijden mocht ont vangen, leverden duidelijk het bewijs, dat hij zich de achting en vriendschip o.m. van leerlingen, oud-leerlingen en landbouwers heeft verworven en het door hem in het be lang van den landbouw gegeven onderwijs steeds op hoogen prijs werd gesteld. voor ik bij u kom. Marc Michel stak een van zijn gewone zware regie-sigaretten aan zooals hij altijd deed als zijn patiënt zijn „biecht" aflegde en leunde achterover In zijn bureaustoel. Vertelt u alstublieft. Ik heb op het oogenblik een heel ernstige strafzaak onderhanden. Een Apache, die tot een uitgebreide bende behoort en pas een week of drie geleden van de deportatie in Nieuw- Caledonië is_ teruggekomen, heeft een roof moord gepleegd. In den volgenden dag heb ben we hem al kunnen arresteeren. U bedoelt Marvelli? Inderdaad; ik mag ook eigenlijk wel veronderstellen, dat u van de sensationeèle strafzaken op de hoogte is. Maar om ons tot de zaak te bepalen is het absoluut niet twij felachtig of Marvelli schuldig is. Niet alleen is het horloge van den vermoorden antiquair op hem gevonden, maar hij is ook in het be zit van 24.000 francs, over de herkomst waar van hij geen behoorlijke inlichtingen kan geven. Bovendien is hij den bewusten nacht in de buurt van de plaats van het misdrijf ge zien. Maar Marvelli houdt zijn onschuld vol. Ik mag in ale bescheidenheid zeggen dat ik een keten van aanwijzingen om hem heen- gesnoerd heb, want bij een verhoor heb ik hem zoo in het nauw kunnen drijven, dat hij telkens antwoorden gaf die elkaar te genspraken. Maar toch is het mij nog niet gelukt een bewijs te leveren waar absoluut niet aan te tornen is. Marc Michel keek den bezoeker onderzoe- kend-critisch aan en vroeg: Wenscht u mijn advies in deze kwestie? Neen, monsieur Michel. Het betreft een persoonlijke aangelegenheid, die intusschen wel met de zaak-Marvelli samenhangt. Ik luister met belangstelling. Terwijl ik gisteren voor den derden keer Marvelli een verhoor afnam, kwam er een expresse-brief voor mij. Het was 's middags ongeveer zes uur. Toen ik de enveloppe open de vond ik dit briefje. Marc Michel las het papiertje dat de rech ter hem overreikte. Den rechter van instructie Malterre wordt in zijn eigen belang dringend aanbevolen te zorgen, dat de onschuldig in hechtenis geno men Jacques Marvelli onmiddellijk in vrij heid wordt gesteld. Als de Malterre dit bevel niet opvolgt, zal hij binnen drie dagen ge dood worden. De detective betastte het papier, hield het tegen het licht en vroeg daarop: Hebt u Marvelli goed in de gaten ge houden, terwijl u het briefje las? Ja. Hij keek mij rustig aan; naar het mij voorkwam een beetje hoonend. Kreeg u den indruk, dat hij wist of ver moedde wat in het briefje stond? Ja. Wat deed u daarop? Ik liet Marvelli in de cel terugbrengen en gaf last hem scherp in het oog te houden. Prachtig. En daarna? Daarop ging ik naar huis. Waar woont u? Avenue de Neuilly, niet ver van het Bois de Boulogne. Bent u ongetrouwd? Ja. Ik heb het huis van mijn ouders ge- erf d en woon er alleen met mijn bediende. Is er in uw huis nog iets bijzonders voorgevallen? Ja; iets wat mij aanleiding gaf om 's nachts niet thuis te blijven, maar in een hotel in de stad te gaan overnachten. Wat gebeurde er dan? Ik had nog een paar boodschappen te doen en kwam tegen negen uur 's avonds thuis. De bediende wachtte al op me met het souper. Zooals gewoonlijk zette hij een flesch wijn voor me klaar en wenschte mij goeden nacht. Hij ging naar zijn kamer, die gelijk vloers ligt, terwijl mijn eetkamer op de eer ste verdieping is. Aan de straatzijde? Neen, aan den tuinkant. Ik had mij aan tafel gezet en wilde juist een stukje brood nemen, toen ik opeens onder de broodschaal een kaartje ontdekte. Hier is het. Hij gaf de detective een cartonnetje met een rouwrand er om heen en met de woor den er op: NEEMT U IN ACHT! Vroeg u uw bediende om inlichtingen? Direct. Hij was even verwonderd als ik en verklaarde beslist dat het kaartje er een kwartier te voren nog niet gelegen had. En er was ook niemand behalve hij zelf in de kamer geweest. Is uw bediende te vertrouwen? Absoluut. Hij is al dertig jaar bij ons in huis en hoort om zoo te zeggen tot de familie. Gebeurde er verder nog iets? Ja. Zooals u wel begrijpt bracht deze vondst mij aan het nadenken. Nadat ik een paar happen gegeten had, merkte ik dat mijn eetlust heelemaal weg wasik ging daarop naar mijn studeerkamer, die naast de eetkamer ligt; zette mij aan mijn schrijf tafel en verdiepte mij nog eens in het dossier van de zaak-Marvelli, dat ik mee naar huis had genomen. Opeens kreeg ik het vreemde gevoel, dat iemand mij aankeek. Ik tuurde in de richting van het venster en zag. Wat zag u? Een gezicht. Voor het venster. Het staar de mij onafgebroken aan. Toen ik opsprong verdween het. Ik trok het venster open, maar er was niets meer te zien; daaroo 011- drezochfc ik de vensterbank. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6