INDRUKKENVAN_BAYREUTH. REISBRIEVEN. BINNENLAND SPOOR's MOSTERD HET TOONEEL. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1930 Tannhauser onder Toscanini. Parsifal onder Muck. e enkele zonnige dagen van onze reis waren voor Bayreuth gereserveerd. Maar over de stad hing toen reeds de schaduw van den .naderenden dood van Siegfried Wagner! Toch merkten wij, vreemdelingen, hiervan weinig. De Festspiele gingen gewoon door en op den heuvel om het Festspielhaus was eiken avond weer vóór en na de voor stelling en tijdens de pauzes hetzelfde op gewekte leven van het talrijke mondaine pu bliek, dat naar Bayreuth getrokken was om van Wagner's Kunst te genieten. Wie meent, dat de belangstelling voor Wagner langzamerhand, begint te slinken, behoeft slechts naar Bayreuth te gaan om van dit dwaalbegrip te worden genezen. Reeds maanden te voren waren dit jaar alle plaatsen voor de Festspiele besproken en het laaiend ent-housiasme na een voorstelling van Tannhauser onder Toscanini's leiding, zooals ik meemaakte, schonk mij wel de overtuiging, dat de liefde voor Wagner's Kunst bij velen onverzwakt voortleeft. Trou wens, ook de 1630 opvoeringen van Wagner's werken in één jaar 1928 zijn daar als het onomstooteüjk bewijs, dat Wagner voor de wereld nog verre van „dood" is, zooals sommige „modernen" wel eens meenen te moeten verkondigen. Arturo Toscanini. Met mijn bezoek aan Bayreuth voldeed ik aan een reeds lang door mij gekoesterden wensch. Mijn eerste indruk was er één van teleurstelling, maar deze deceptie gold meer speciaal de stad. Bayreuth kan de vergelij king met het zoo prachtig gelegen Oberam mergau en het oude, klassieke, wonder mooie stadje Salzburg ook zelfs in de verste verte niet doorstaan. Bayreuth heeft zijn beteekenis enkel aan Richard Wagner te danken. Wanneer Wagner deze in het Pro- testantsche Noord Beieren gelegen stad niet voor zijn Festspiele had uitverkoren, zou ze ker geen vreemdeling er ooit toe komen een afzonderlijke reis naar Bayreuth te ma ken. Een provinciestadje van 30.000 inwoners met een in barokstijl gebouwd slot en een vriendelijke „Hofgarten", zooals men in bijna elke Duitsche stad, die in de 18de eeuw een markgraaf of een hertog huisvestte, aantreffen kan, maar verder zonder iets ka- rakteristiek-eigens. Ook Wahnfried, de villa, waar Richard Wagner in het laatst van zijn leven gewoond en gewerkt heeft en Cosima meer dan een kwart eeuw als een onge kroonde vorstin over de kunstwereld regeer de, het pelgrimsoord voor de vele Wagner- vereerders, imponeerde mij zooals het midden in de stad is gelegen weinig. Was het door den bijna legendarischen naam, die bij mij te groote verwachtingen had gewekt, dat de werkelijkheid mij tegenviel? Ik miste daar bij Wahnfried te veel ruimte en licht, het lag mij te veel gedrongen tusschen an dere huizen en deed mij onwillekeurig den ken aan een klein stadsmuseum meer dan aan een villa, die door een der grootste gees ten van zijn tijd voor zijn woonplaats was uitgekozen. Maar toen ik op dien zonnigen zomermorgen achter het huis stond bij het hek van den lommerrijken tuin, die onmid dellijk grenst aan de Hofgarten, met voor mij den eenvoudigen grafsteen, waaronder Ri chard Wagner begraven ligt, toen kwam ook ik onder den indruk van deze voor velen gewijde plaats. En de naam Wahnfried kreeg toen eerst werkelijk beteekenis voor mij. Bayreuth, dat zijn tegenwoordige betee kenis voornamelijk aan de Festspiele dankt, heeft niet voldoende accomodatie om de talrijke vreemdelingen medewer kers en bezoekers in hotels onder te brengen. De meeste gasten moeten daarom bij particulieren logeeren en dit logies is niet altijd zoo als men dit mag verwachten in een „Festspielstadt". Mijn ondervinding' althans was lang niet zoo gelukkig als acht jaar geleden te Oberammergau, waar ik bij den vertolker van de Barrabas-rol een wel primitief, maar veel beter logies trof dan bij mijn gastheer en gastvrouw te Bayreuth, die er zooals vele Bayreuthers blijk baar enkel op uit waren om financieel zoo veel mogelijk van de tijdelijke inwoners hunner stad te profiteeren. Dit was voor mij een reden om buiten het „Wohnungs- amt" om een ander logies te zoeken, waar ik het comfort en de gezelligheid vond, die ik toch waarlijk zonder buitensporige eischen aan mijn verblijf op reis meen te mogen stellen. Maar deze kleine decepties vergaten wij onmiddellijk toen wij tegen 3 uur den „Fest- spielhügel" bestegen. Wonderlijke sensatie om op een warmen zomermiddag onder het lommer van een laan tusschen vrien delijk aangelegde plantsoenen door, een iange rij van dames en heeren per auto, in rijtuig en te voet in avondtoilet te zien optrekken. Het décolleté, de rok en de smo king pasten eigenlijk weinig in dat doorzon overgoten zomerlandschap. Het trof mij on middellijk dat de bezoekers te Bayreuth heel anders dan te Oberammergau en Salz burg bijna uitsluitend Duitschers waren. Wij hoorden nu en dan Italiaansch, een en kelen keer Engelsch, maar toch voorname lijk Duitsch om ons heen spreken. De kunst van Wagner dat is mij bij mijn bezoek aan Bayreuth wel duidelijk gebleken vindt nog steeds de warmste genegenheid en liefde onder zijn landgenooten. Het Festspielhaus is prachtig gelegen op een heuvel bij Bayreuth. De liefelijke, idyl lische omgeving zal de bezoekers zeker meer imponeeren dan het wat logge, architecto nisch allerminst fraaie, van roode bakstee- nen opgetrokken gebouw. Ook de zaal zal hem allerminst in extase brengen. In haar grauwe eentonige kleur, zonder eenige ver siering en met de ronde, leelijke ballonlam pen doet de amphitheatersgewijze aange legde zaal meer denken aan een reusachtige concerthal dan aan een Festspielhaus voor de opvoering van muzikaal-dramatische werken. In lange, ononderbroken rijen op ongemakkelijke stoelen, schouder aan schou der zitten de bezoekers naast elkander. Loges zijn er alleen maar geheel achter in de zaal. Maar zoodra de lichten zijn gedoofd en de muziek opklinkt uit de overdekte orkest ruimte, komt men tot de ontdekking, welk een ideaal ingerichte zaal het Festspielhaus te Bayreuth is. Want er is geen .plaats van de ruim 1500 van waar men niet uitstekend ziet en wat hier hoofdzaak is voortreffelijk hoort. Accoustisch is mis* schien geen enkele zaal ter wereld met het het Bayreuther Festspielhaus te vergelijken. In de volmaakte afstemming der verschillen de instrumenten-groepen klonk ons de muziek van Wagner, die wij toch zoo dikwijls in con* certzalen en theaters hadden gehoord, ons soms als nieuw in de ooren. Muzikaal waren de opvoeringen van Tannhauser en Parsifal, welke /wij te Bayreuth bijwoonden, openbarin gen voor ons. Scenisch echter allerminst, althans de op voering van Parsifal. Wanneer men bedenkt dat Richard Wagner zijn .Bühnenweih- festspiel" enkel voor Bayreuth bestemde, omdat het daar alleen volgens zijn mee ning geheel tot zijn recht kon komen, dan is het wel duidelijk, dat er op tooneelgebied na Wagner zeer veel veranderd is. De op voering van Parsifal deed mij bepaald ver ouderd aan. Wij hebben op het toon eel een te groote evolutie meegemaakt, om met een opvoering van Parsifal, zooals die thans te Bayreuth wordt gegeven, genoegen te kun nen nemen. De realistische boschdecors, waarin I en m speelden, kunnen een ernstige kritiek niet meer doorstaan. De „Verwand* lungscène" werd, zooals wij die te Bayreuth zagen, gewoonweg belachelijk. Stel u in dezen tijd n.b.! voor, twee evenwijdige rijen van geschilderde decorstukken, die langs rollen op het tooneel aan ons oog voorbij draaien. Het was een landschap van karton en doek, dat alle illusie stoorde. Ik kon niet los komen van de herinnering aan de Italiaansche draaiorgels uit mijn jeugd, waarop de gekleurde platen tijdens het draaien van den orgelman voorbijschoven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Wahnfried. Het was artistiek het comble van leelijkheid en ik sloot op het laatst maar mijn oogen om tenminste ongestoord van de muziek te kun nen genieten. Ook de oplossing van Klingsor's toovertuin was allerminst gelukkig. Exotische bloemen aangebracht tusschen tulle en gaas! Wij hadden niet meer verwacht zoo iets in den jare 1930 nog op het tooneel te Bayreuth te zullen zien! En wat te zeggen van de kin derlijk, onbeholpen wijze, waarop de nage maakte duif in de graalscène naar beneden kwam dalen! Dit alles bedierf veel van den indruk der opvoering van Parsifal, die wij. ook al we gens de bezetting van vele rollen hoe misten wij Urlus in de titelrol onmogelijk een model-opvoering konden noemen. Nu konden wij enkel genieten van het orkest on der de beheerschte wel eens wat al te rustige leiding van Muck, die sinds wij hem het laatst op een Bach-concert te Haar lem zagen dirigeeren. wel twintig jaar ouder scheen geworden te zijn! Hoe heel anders was de indruk, dien wij van Tannhauser kregen! De opvoering van Tannhauser welke opera in 26 jaar niet te Bayreuth was gegaan is onder de en thousiaste, bezielde en meesterlijke leiding van Toscanini onbestreden dit jaar tot het evenement der Festspiele geworden. Hoe frisch en jong leek dit oude werk van Wag ner in vergelijking met Parsifal! Komt dit misschien ook. omdat Tannhauser au fond toch veel dramatischer is dan het Bühnen- weihfestspfel en het dramatische het op het tooneel toch altijd het langst uithoudt? Hoe dan ook, in deze frissche, nieuwe hoe wel allerminst „moderne" monteering, de levendige mise en scène, de superieure, dra matische vertolking, de prachtige stemmen der solisten, de voortreffelijke koren, maar bovenal door de niet minder dan geniale di rectie van Arturo Toscanini werd de Tann hauser, zóó opgevoerd, ons een openbaring. Reeds bij de ouvert-ure voelden wij, dat wij een geheel nieuwen Tannhauser te hooren zouden krijgen. In het ..bacchanaal" men geeft te Bayreuth de Parijsche bewerking van Tannhauser werd muzikaal, choreo grafisch en scenisch wel het volmaakte be reikt. Hier waren dans en muziek onder leiding van Rudolf von Laban en Toscanini in prachtige décors van een volmaakte eenheid en wel mochten wy, die dit wonder op het tooneel beleefden, ons gelukkig prij zen. dat de Paryzenaars Wagner gedwongen hebben "een ballet in den Tannhauser in te lasschen en zijp heerlijke muziek voor dit bacchanaal te schrijven. Ook dramatisch was deze opvoering met Sigismund Pilinsky uit Budapest in de rol van Tannhauser. Maria Muller uit Berlijn als Elisabeth, Ruth Scst Arden als Venus en boven allen nog Uitblinkend Gerhard Huesch als Wolfram von Eschenbach op een ongekend hoog peil. Maar het was voor al de bezieling, welke Toscanini aan het ge heel wist te geven zou men het beroemde septet in I en 'de ensembles in II en III ooit mooier kunnen hooren? die op deze model-opvoering den stempel van het ge niale drukte. De opvoeringen van Tannhauser en Par sifal verschilden qualitatief te zeer om een vergelijking te kunnen trekken. In Tann hauser hebben wij gezien, wat voor moge lijkheden Bayreuth biedt. Wil men zooals Richard Wagner, dit wenschte de Parsifal- opvoeringen tot werkelijke mod el-opvoerin gen maken, dan zal een modern, geniaal re gisseur als een Max Reinhardt de sce nische leiding op zich dienen te nemen en met alle sleur te breken. Zooals de Parsifal thans te Bayreuth wordt opgevoerd, komt Bayreuth een kwart eeuw achter het tegen woordige theater aan. J. B. SCHUIL. DE KOMST VAN DE ZEPPELIN. 18 OCTOBER NIET OP SCHIPHOL? De Firma Wambersie en Zoon, Hoofdagen ten voor Nederland voor de Zeppelintochten, deelt ons mede, dat eèn reis van Friedrichs- hafen naar Afristerdam wordt overwogen en wel: afvaart van Friedrichshafen te ongeveer 7 uur v.m. op 18 October, aankomst te Am sterdam ongeveer 15 uur; terugreis 's nachts: landing 's morgens ongeveer 7.30"uur te Friedrichshafen op Zondag 19 October, Naar wij omtrent dezen tocht van de „Graf Zeppelin" nader vernemen van het weekblad „Het Leven", dat deze vlucht orga niseert. staat het nog niet vast. dat de ..Graf Zeppelin" op Schiphol zal landen. Met de autoriteiten worden nog onderhandelingen gevoerd. Mochten deze onderhandelingen niet sla gen. dan wordt overwogen de landing elders te doen plaats hebben. CENSUUR OP EEN GEDICHT VAN BOUTENS. HET GESCHRAPTE TOCH UITGEZONDEN. Maandagmiddag heeft de A.V.R.O. het Al gemeen Programma geheel gewijd aah den Koninginnedag. Paul Huf heeft de ode gede clameerd, die dr. P. C. Boutens, een der groot ste dichters van dezen tijd, vervaardigd heeft, getiteld ..Morgengedachten op den vijftigsten geboortedag van Wilhelmina van Oranje- Nassau. Koningin der Nederlanden". Edoch, naar later gebleken is. was deze de clamatie eigenlijk niet toegestaan, en is zij slechts door een toeval doorgegaan. De algemeene programma-commissie had namelijk de volgende strofen verboden: De 12e: Gesloten staan de politieke kermiskramen Waar ieders zure draf smook joeg door schouw aan schouw; Verschald zijn al de kleineerzuchtige ij die namen, En zuiver proeft de lucht en Ijler welft zijn blauw. De 28e en 29e: Laat dan Uw dienaren wijs en onwijs bedillen, Naar inzicht of partij gunst voorschrijft of beleert, Vaak het onnoozle doen en het verstand ge willen, Daar was en is maar Eén Gij zijt het die regeert. Over en met de kern Uws volks, het zout der natie, Dat nooit zijn smaak heeft ingeboet voor valschen schijn, Dat in zijn midden voert Uw vorstelijke Gratie, Als Isrel met zijn Efod toog door de woestijn Het telegram, waarin verzocht werd deze strofen te schrappen is echter op het A.V. R.O.-kantoor gekomen nadat dit op Ko ninginnedag gesloten was. En de uitzending is niet afgebroken. Dat dit ontstellende ge volgen heeft gehad hebben wij nog niet ver nomen. VERLICHTING VAN LÜCHTROUTES. In de Dinsdag voortgezette vergaderingen van het Int. Luchtvaartcongres is in de af- deeling Luchtverkeer een resolutie aangeno men, welke aan het congres zal worden voor gelegd en waarin verschillende voorschriften en studie-objecten betreffende de verlichting van de luchtroutes en de vliegvelden worden aangegeven, meldt de TeL DE VADERMOORD TE BREDA. De 17-jarige E. W., die Zondagnacht met zijn vader vocht om zijn moeder voor mis handeling te vrijwaren, bij welke worsteling de vader door een val het leven verloor, is Maandagavond op vrije voeten gesteld, meldt de Tel. JONGEN VERDRONKEN. Te Roosendaal is Zondag bij het baden in de diepe putten van Kalsdonk verdronken de 15-jarige Schijven. De jongen had zich alleen In de putten gewaagd. VLISSINGEN ALS BADPLAATS. Verleden jaar werd te Vlissingen op 26 Augustus het 40.000ste zeebad genomen; dit jaar op 31 Augustus het 50.000ste. Mej. M. Frelier, die'dit bad nam. ontving uit de han den van den burgemeester een gouden arm bandhorloge, lezen wij in de NR.C. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. p«r regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, Dressoir, tafel. 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemcubel, spiegel 2 schilderijen, samen f 118. Q. A. Buffet met bolle deuren 162.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen. Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEU3EL-1NDUSTR1E „NEMl". Modelkamer» roor Haarlem: KONINGINNEWEG 18 KON. NED. MIDDENSTANDS BOND IN VERGADERING BIJEEN. DE ONTVANGST TE GRONINGEN. Dinsdag en Woensdag heeft te Groningen de algemeene vergadering van den Konink lijken Nederlandschen Middenstandsbond plaats gehad, die Donderdag gevolgd zal worden door het 27ste Nationaal Midden standscongres. Dinsdagavond te half zeven vereenigden de congressisten zich in „De Harmonie" van. waar zij zich gezamelijk naar het Stadhuis begaven, voor de officieele ontvangst door het gemeentebestuur van Groningen. Op het Stadhuis werden de deelnemers aan vergadering en congres ontvangen door den Burgemeester Jhr. Mr. Dr. Bosch ridder van Rosenthal. De Bondsvoorzitter Ed. G. Schürmann. dankte het gemeentebestuur voor de ont vangst. Te half negen ving in de bovenzaal van „De Harmonie" de algemeene vergadering aan. Nadat de voorzitter van de „Algemeene Groninger Winkeliersvereeniging", de heer A T. Meijer, de leden van het congres had ver welkomd, opende de heer Ed. G. Schürmann de vergadering. Het jaarverslag en het financieel verslag over 1929—1930, werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag blijkt, dat het aantal bij den Bond aangesloten organisaties met 20 is vermeerderd, tezamen tellende 11.470 leden, terwijl afgevoerd moesten worden acht or ganisaties met in totaal 417 leden. Het aantal aangesloten vereenigingen bedroeg op het einde van het verslagjaar 146, met ln totaal 30.653 leden. In het jaarverslag worden uitvoerig be- handeld de aangelegenheden van den Bond in verband met de ziektewet, het werktijden besluit voor winkels, de internationale ar- beidsconferentie, het contact met de vereeni gingen, industrieele films, drankwet, de actie tegen de personeele belasting, de rijkstele foontarieven, het middenstandsbankwezen, goederen-distx-ibutie, cadeaux aan fancy fairs, enz. en andere onderwerpen. In behandeling kwam het voorstel van het Bondsbestuur inzake het instellen van een nieuwe actie tegen het geven door winkeliers van cadeaux aan fancy.fairs e.d. en het ge dwongen plaatsen van advertenties in gelegen heidsprogramma's. De directeur van het Bondsbureau, de heer A. Ingenool Jr. had hieromtrent een rapport samengesteld. Dit rapport bevat de meening van een groot aantal winkeliersverenigingen en Mid- denstandsvereenigingeti in den lande, waarin algemeen wordt verklaard dat maatregelen tegen het euvel moeten worden genomen. Toch wordt op vele plaatsen dank zij de ge.- voerde actie een vermindering geconstateerd. Het voorstel van het bestuur werd aange nomen. In behandeling kwam daarna het voorstel van het bondsbestuur om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van enkele wijzi gingen in het werktijdenbesluit voor winkels en in de Arbeidswet-1919, overeenkomstig de voorstellen gedaan in h.et rapport over de practische toepassing van het werktijdenbe sluit voor winkels, als resultaat, der in gestelde enquête onder de bij den Bond aangesloten organisaties en samengesteld idoor het Bondsbureau. In den geest van het voorstel werd be sloten. De vergadering werd daarop tot Woensdag* ochtend verdaagd. Woensdagmorgen kwamen in behandeling de reeds door ons vermelde rapporten inzake het verplicht lidmaatschap van vak- en standsorganisatie en datt met betrekking tot oneerlijke concurrentie en het uitverkoop- wezen. Gedurende het overige gedeelte van den dag behandelde de vergadering verschillende voorstellen van aangesloten organisaties, waarover door het bestuur prae-adviezen waren uitgebracht. Woensdagavond heeft een officieele maal tijd en een avondfeest plaats. MISHANDELING DOOR DE POLITIE? EEN ERNSTIGE KLACHT TE BOXTEL. Naar wij in Het Volk lezen, heeft G. van Dungen te Boxtel een klacht ingediend bij den minister van justitie over mishandelin gen gepleegd door den gemeenteveldwachter P. van E. te Boxtel. Deze veldwachter zou iemand uit Schijndel, B., een bovenkies hebben stuk geslagen, mej. W. van W. uit Boxtel, die van de kermis kwam met haar kinderen, tegen keel en voorhoofd hebben ge stompt, waarvan zij aangifte gedaan heeft, en M. L., die wegens verzet tegen de politie was aangehouden en geboeid naar het politie bureau te Boxtel gebracht werd, met het door een sabelhouw bloedend gewonde hoofd „als een redeloos dier" over de straatsteenen hebben gesleept. De zuster van den gear resteerde, die verzocht het bebloede hoofd van haar broeder met haar zakdoek te mogen verbinden werd ruw teruggeduwd. Voorts zouden M. L. en J. L„ door den chef-veld wachter gehoord zijn na hun ontslag uit de politie-bewaring, de circulaire van den minis ter ten spijt, waarbij hun door den veld wachter niet werd meegedeeld, dat ze niet tot antwoorden verplicht waren. Het raadslid Th. de Visser is blijkens het adres voornemens een interpellatie over de zaak te houden in den gemeenteraad, De in* dienéi* van de klacht verzoekt den minister een onderzoek in te stellen. DE VERDUISTERING BIJ DE HAAGSCHE NUTSSPA ARB AN K- De rechtbank te 's-Gravenhage heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 26-jarigen gewezen kantoorbediende van de Nutsspaar- bank J. K. en den 39-Jarigen kantoorbedien de N. v. E., die terecht hadden gestaan ter zake van valschheid in geschrifte en oplich ting, waardoor de Nutsspaarbank voor eenige duizenden guldens werd benadeeld. De rechtbank verklaarde beiden schuldig. Zij veroordeelde, in aanmerking nemende dat verdachten nog nimmer te voren hebben te recht gestaan J. K. tot een jaar en zes maan den en N. v. E. tot zes maanden gevangenis straf. De eisch luidde resp. twee en een jaar. MEVR. DE LA MAR—KLEY TE AMSTERDAM GEHULDIGD. In het Centraal Theater te Amsterdam is mevrouw R. de la MarKley Maandagavond tijdens de voorstelling van „Fliereflulter's Oponthoud" gehuldigd ter gelegenheid van haar 60-jarig too nee! jubileum. De eere-voorzitter van het huldigings comité, dr. F. M. Wlbaut, hield een toespraak en bood bloemen aan. Namens „Het Schouw- tooneel" schonk Jan Musch een enveloppe Achtereenvolgens voerden nog het woord de heer Sluizer. directeur van het Centraal Theater, Rika Hopper, Hans Bruning, ,Lion van Lier. A. M. de Jong. Vele bloemen en stof felijke blijken van waardeering werden aan geboden HET INTERNATIONALE LUCHTVAARTCONGRES. BESPREKINGEN IN DE SECTIES. Na de opening van het Vijfde Internationale Luchtvaartcongres te 's-Gravenhage door mi nister Reymer en de installatie door prins Hendrik heeft de voorzitter Ir. J. F. de Vogel Maandag een rede gehouden, waarin hij vooral deed uitkomen, dat het noodzakelijk is, dat de congressen zich zullen houden aan de besluiten van de voorgaande congressen, hetgeen tot nu toe niet altijd gebeurd ls. Spr. stelde daarom voor een internationaal per manent comité te stichten. Hij stelde voor minister RejTner te benoe men tot eerevoorzitter van het Congres en de heeren Van den Berch van Heemstede. E. Th. de Veer tot vice-presidenten van het Congres. Voorts stelde hij voor tot dè vijf presidenten van de secties te benoemen de heeren prof. dr. Boeke, Plesman, dr. Ir. Wolff, mr. Wolterbeek Muller en C. Wolff en einde lijk als buitenlandsche vice-presidenten de 31 eerste gedelegeerden van de ten congresse ver tegenwoordigde landen. Ten slotte stelde hij voor den heer Wallaardt Cacrë te benoemen tot secretaris-generaal. En eindelijk, aldus het Hbld. verzocht hij om de instemming van het Congres om namens dit een telegram van hulde aan de koningin te zenden. Het Congres ging daarna over tot de be sprekingen in de secties. In de sectie Verkeer, waarvan voorzitter Is de heer A. Plesman. hield de heer P. van Braam van Vloten een lezing over de verlichting van luchtroutes. De wetenschappelijke en technische sectie, vergaderende onder voorzitterschap van dr. ir. E. B. Wolff zal Donderdag een meteorolo gische zitting houden onder leiding van prof. Van Everdingen. Dr. ir. v. d. Maas (Rijks- studiedienst voor de Luchtvaart) hield een voordracht over longitudinale stabiliteit. De heer F. Hacco sprak over het gevaar van vrille. De Juridische sectie stond onder leiding van mr. J. Wolterbeek. De sectie besprak aange legenheden betreffende de verzekering van passagiers en het private luchtrecht. In de medische sectie, staande onder lei ding van prof. dr. Boeke hield de heer E. C. Erikson een voordracht over ervaringen met -een apparaat ter onderzoek van de even- wlchtsfunctfe. De heer J. Jongbloed hield een inleiding over den invloed van lange vluch ten op het physfek van de bestuurders, waar bij hij de vlucht AmsterdamBatavia behan delde. De heer G. Ferry hield een inleiding over den Invloed van de vlucht op bestuur ders, die zeer lang de practische beoefening van de luchtvaart hebben onderbroken. In de sectie voor het luchttoertsmo, gespe- sidcerd door den heer C. Wolff, president van de Rotterdamsche Aero Club werd besloten om den wensch te formuleeren. dat elke ge meente van meer dan 10.000 Inwoners een volgens nader te bepalen systeem te constru- eeren aanduiding zal oprichten, waaruit de bestuurders den naam van de gemeente zullen kunnen afleiden. BRANDJE IN DE NIEUWE KERK TE DELFT. Dinsdagavond omstreeks 8 uur ontdekte men dat rookwolkjes opstegen uit het dak van den rechter zijbeuk der Nieuwe Kerk te Delft. De politie-brandweer werd gealarmeerd, die een onderzoek instelde. In de dakgoot bleek een plek warm te zijn geworden vermoedelijk tengevolge van broeiing van vuil. De brand weer heeft met een straal deze plek flink natgespoten. Het mag een geluk worden ge noemd, dat men het brandje bijtijds heeft ontdekt, daar het anders ernstige gevolgen zou kunnen hebben gehad. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Met de talrijke antwoorden op de Kruisra. useis, kan een Amerikaansche krant hare centrale ver warming den geheelen winter gratis stoken. (fudge) In onze streek kunt U den geheelen winter goed koop stoken, indien U thans met ons contract maakt voor levering naar behoefte op Uw afroep. N.V. HOENDERDOS' BRAMDSTOFFENHANDEL Leidsche Plein, Tel. 11979 (2 lijnen) SpOOr'sZw|?,Vr"M®Kia s

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 7