Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD (Vervolg.) Voortgezet werd het debat over het uri- »oir in de Beukenstraat. De heer C a-s t r i c u m. diende een motie in, om den raad te laten uitspreken, dat. het noodzakelijk is dat een andere plaats [wordt uitgezocht. De heer Peper: de raad heeft nooit be sloten dat het bewuste urinoir geplaatst zou moeten worden op de nu gekozen plaats in de Bcukenstraat. 1-Iet is een handigheidje van den heer Gerritsz om het zoo voor te stellen alsof de raad indertijd de vergissing gemaakt heeft! Mr. Gerritsz deelde mede, dat B. en W. de motie Castricum overnemen. (In het verdere verloop van de zitting er kenden de hoeren Visser en Peper, dat de wethouder van Openbare Werken hen met de stukken overtuigd had, dat de raad in dertijd besloten had het urinoir in de Beu kenstraat op de aangegeven plaats te bou- !wen.). Het Werktijdenbesluit. De wethouder van onderwijs de heer R o o d e n burg deelde mede, dat de com missie voor de winkelsluiting binnenkort zal vergaderen, om de resultaten van het overleg tusscihen de betrokken organisaties te bespreken. Binnenkort kan de zaak dus in den raad aan de orde komen. Een geldleening. B. en W. stellen voor om bij de Rijkspost spaarbank een leening aan te gaan van 11/2 millioen gulden, om daarvan te betalen de gronden van Zuiderhout en enkele an dere gronden door de gemeente gekocht. De koers zal zijn 99 pet. en de rente 4 1/2 pet. Wethouder Mr. Slingenberg deelde mede, dat B. en W. en de financieele com missie niet enthousiast zijn over de rente van 4 1/2 pet., maar het is niet gelukt een lagere rente te bedingen. De leening gaat op schuldbekentenis, dus er zijn minder kosten op dan op gewone leeningen. De raad vereenigde zich niet het voorstel. De revue van hamerstukken. Zonder discussie of stemming werden verschillende voorstellen van B. en W. aan genomen. Daaronder waren de volgende voorstel len: Voorstel van B. en W. tot liet aanvaarden yan geschenken voor het Frans Halsmuseum. Voorstel van B. en W. tot het aanvaarden van voor straat bestemden grond: a. ten W. van de Jan Gijzenvaart (Voor- Telt) b. Timorstraat (Hoek) c. Ter Cleeffstraat e.a. (Smolenaars) Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van gelden tot aanschaffing banken enz. in de bijzondere school in de Cruquius- straat. Voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van redactioneele veranderingen in plaatse lijke onderwijsvoorschriften. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van gelden voor leermiddelen, enz. voor school 41 (van Zeggelenstraat) Voorstel van B. en W. tot het leggen van tiouwverbod op gronden: a. Korte Spaarne; b. Zuidzijde Raaks. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond ten N. van de Jan Gijzenvaart. Voorstel van B. en W. tot het instellen van een rechtsvordering tot terugbetaling van .betaald recht van registratie. Voorstel van B. en W. tot verkoop van bouw terrein: a. Spaarnrijkstraat (Russ en Buijs). to. idem (Rooze), c. idem (Nieuwonhuizen). d. idem (Kasten). e. Anna van Burenlaan (Kreuger en Dijk- (tnans). i. Van Zeggelenstraat (Boevé). g. Zaanenstraat hoek Oosterstraat (van Cittert). h. Heufftstraat (Appelboom). j. Heufftstraat (Huneker en Bijl). j. Marnixstraat (v. Gend en Bijl). Verder om grond in de Byzantium- en Saracenenstraat in erfpacht te geven aan Bosse. Voorstel van B. en W. tot voorloopige goed keuring van onteigening van een stukje grond in de Zijlstraat. Voorstel van B. en W. tot Vjziging der electrische verlichting in de bijzondere scholen aan het Gr. Heiligland en de Ripperda- straat. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond met J. S. Groen, ter verbetering van den toegang tot de Manegebrug bij het Kenau* park. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond van P. Vink, aan den Vergierde W Voorstel van B. en W. om het gymnastiek lokaal aan den KI. Houtweg in medegebruik te geven aan de bijzondere school aan den KI. Houtweg. Voorstel van B. en W. tot medewerking inzake de verstrekking van hulplokalen van eenige bijzondere scholen: a. Nassauplein 2. b. Velserstraat 55. c. Jacobijnestraat 28. Voorstel van B. en W. tot asphalteering van de Baan en den KI. Houtweg. De stadsaanplakker. B. en W. stelden voor om het recht van aanplakken op de gemeentelijke aanplak zuilen te verpachten en den tockomstlgcn pachter te verplichten om. zoolang B. en W. het noodig vinden, aan den tegonwoordigen aanplakker A. Russ een wekelijksche tege moetkoming van 20 gulden te geven. De heer Joosten vond de voorgestelde regeling onjuist. Beter is dat de gemeente do uitkeering aan Russ voor haar rekening zal nomen. Financieel komt het voor de ge meente toch op hetzelfde neer. Want de nieuwe pachter zal zijn pachtsom baseeren op die gedwongen uitkeering. Bovendien zou spreker het gewenscht vinden als B. en W-, die de tarieven voor het aanplakken willen verheogen. van 'hun voornemen eerst den raad In kennis stellen. Tenslotte zou het ook goed zijn, als B. en W. alleen pachters, dig DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1930 voornemens zijn zelf te plakken, zouden toe laten tot inschrijving. De heer Castricum vond het voorstel van B. en W. aanneembaar als B. en w. toezeggen, dat het ook zal'kunnen worden toe gepast. De heer Peper keurde het af, dat B. en W. de 'bevoegdheid zouden kunnen krijgen om het pensioentje van 20 gulden per week nog te verlagen. Op die manier wordt het armenzorg. De heer Klein onderschreef de geopper de bezwaren tegen de financieele regeling. De gemeente moet zelf voor het pensioen zor gen. De wethouder van 'financiën Mr. Slingen berg deelde mede, dat B. en w. hun voor stel niet kunnen veranderen. B. en W. heb ben gevoeld, dat er iets voor Russ gedaan moest worden. Daaraan zaten evenwel con sequenties, want het betreft, hier geen per soon die in dienst der gemeente is geweest, maar een aannemer. Er zijn verschillende menschen in de stad die in ongeveer gelijke omstandigheden verkeeren. iFensionneering op moreele overwegingen zou zeer gevaarlijk zijn. De nieuwe pachter zal civiel-rechterlijk gebonden zijn om de tegemoetkoming aan Russ uit te betalen. De heer Joosten: Alleen tegenover de gemeente Mr. Slingenberg: U bent geen jurist, anders zou u weten, dat in contracten ook de rechten van derden zijn gewaarborgd. Een rechtsgeldig pensioen kan aan Russ niet toegekend worden. Hoogstens zouden B. en W. elk jaar bij de 'begrooting een voorstel kunnen doen om aan Russ een gratificatie te geven. Als Ged. Staten daartegen bezwaar zouden maken, zouden B. en W. aan het Burgerlijk Armbestuur kunnen verzoeken aan Russ 20 gulden in de week uit te betalen. Al die wegen zijn evenwel ongewenscht. De civiel-rechterlijke regeling die B. en W. voorstellen, is voor Russ het 'beste. Alleen als de gezinsomstandigheden van Russ belang rijk veranderen, zullen B. en W. overwegen om de uitkeering te verlagen. Dat is niet meer 'dan redelijk, want Russ heeft ook nog ouderdomspensioen. De heeren Peper en Oversteegen: het pensioen mag niet verlaagd worden. Verder verklaarde Mr. S 1 i n g e n be .r g dat de tarieven voor het aanplakken niet belang rijk zullen worden verhoogd. Spreker heeft er niets op tegen om dep raad in het vaststel len der tarieven te kennen. Het is onge* wenscht om den pachter te verplichten zelf te plakken, want dan zou men naamlooze ven nootschappen uitsluiten. De heer Klein meende, dat beter zou zijn, de pachter te verplichten de 20 gulden aan den gemeente-ontvanger te geven, opdat Russ het geld daar kan laaien. De heer Joosten: als B. en W. daarop ingaan, zal ik van een motie afzien, ook al handhaafde spreker zijn oorspronkelijke be zwaren. Voorts bleef hij er op aandringen alleen pachters toe te laten die zelf plakken. Het is niet noodig om tusschen de gemeente en den pachter iemand te stellen die er geld aan verdient. Zou het niet mogelijk zijn het aanplakken op te dragen aan een maatschap pelijk onvolwaardige? De heer Peper: het pensioen mag in de toekomst onder geen omstandigheden ver minderd worden. Men gaat toch ook niet de pensioenen van Kamerleden, oud-Gedeputeer den of oud-wethouders verminderen! Spreker stelde een motie voor om de uitkeering ook in de toekomst op f 20 te handhaven. Mr. Slingenberg, wethouder, deelde mede, dat B. en W. bereid zijn te trachten de regeling zoo te maken, dat de betaling aan Russ loopt over den ontvanger. B. en W. zullen de inschrijvingen nauwkeurig bekijken zoodat dwaasheden voorkomen kunnen wor den. Bovendien zullen B. en W. met de wen- schen van den heer Joosten rekening houden. Alleen het voorstebPeper kunnen B. en W. niet overnemen. Over het voorstel-Peper staaktx de stem men (17—17). Wethouder Mr. Slingenberg vroeg nu toch te stemmen over het voorstel van B. en _W. In de volgende zitting kan dan nog ge stemd worden over de motie-Peper. Voordat de gunning van de pacht gegeven wordt, zul len B. en W. de tarieven aan den raad over leggen. De heer B ij voet: wordt ook toezicht uit geoefend op wat wordt aangeplakt? Mr. Slingenberg: De bestaande be palingen blijven van kracht. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen. Schoolgelden voor buitenleerlingen. B. en W. stelden voor over te gaan tot ver hooging van de bijdragen van leerlingen uit andere gemeenten op scholen voor Middel baar onderwijs en Voorbereidend Hooger On derwijs (verhooging van 400 op 500). De heer Reinalda achtte het gewenscht om deze zaak breed te bekijken. Het is niet een voordeeltje om van eiken buiten-leerling 100 meer te vragen, maar wij moeten er voor zorgen, dat Haarlem op onderwijsgebied de centrum-gemeente blijft. Dat is een be lang van Haarlem. Wij krijgen misschien 25.000 meer in het jaar, maar wij loopen de kans dat buitengemeenten dan zullen gaan pogen om zelf zulke onderwijsinrichtin gen te gaan openen. Bovendien maakt men de kans groot, dat de ouders hun kinderen zullen sturen naar bijzondere scholen. Toen de raad indertijd het bedrag van 400 vast stelde was de kostende prijs van het onder wijs hooger dan nu. De wethouder van onderwijs, de heer Roo- denburg. deelde mede, dat de 300 buitenleer lingen die de Haarlemsche scholen bezoe ken, maken, dat er nu een nieuwe school ge bouwd zal moeten worden. Elke buitenleer ling kost 600. Als Haarlem nu 500 vraagt, legt het op eiken buitenleerling 100 toe. Het is dus billijk, dat de buitenleerlingen ook 100 op eiken leerling toeleggen. Er is daar over van te voren geconfereerd met de ge meentebesturen der omliggende gemeenten. De verhooging stuit op geen enkel verzet. De bijzondere scholen kunnen met de ge meentebesturen der buitenleerlingen goed- koopere contracten afsluiten, maar de ouders der kinderen in de buitengemeenten zullen toch een vrije keuze houden. Boven dien moeten de gemeenteraden der omlig gende gemeenten zorgen voor een vrije keuze der scholen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Woningbouw. In behandeling kwam het voorstel van B. en w. tot bouw van 258 woningen in Haar lem-Noord. De heer Peper vond dit een goed voorstel, maar B. en W. zeggen weinig over de huren Als die huren te hoog worden voor de arbei ders, dan hebben die er niets aan. De min ste huur die B. en W. becijferen is voor de kleinste huizen 4.50 per week. Als men zegt dat de arbeiders 1/7 van hun inkomen mogen verwonen, kunnen er dus alleen arbeiders wenen die 31.50 per week verdienen. Er zijn evenwel weinig arbeiders die dat loon verdienen. Spreker vond het ook onjuist de helft van het inkomen van inwonende kin deren bij het gezinsinkomen te tellen. Hij stelde voor dat bij motie uit te spreken. Deze motie werd evenwel niet voldoende ondersteund. De heer Visser vond het goed dat afge weken is van de gewoonte om alleen unifor me huizen te bouwen. Spreker vroeg of er wel voldoende slaapplaatsen zijn ontworpen in de huizen voor groote gezinnen. De heer Klein bracht hulde aan B. en W. dat zij bij hun voorstel rekening gehouden hebben met indrtijd door dn raad geuite wenschen. De heer Joosten vond het eigenaardig, dat alleen voor de groote gezinnen de huur zal worden vastgesteld berekend naar het ge zinsinkomen. Dit kan in vergelijking met huurders van andere arbeiderswoningen moeilijkheden opleveren. De heer M e ij e r s wees op het toenemende gebrek aan arbeiderswoningen. Daarom is het voorstel van B. en W. toe te juichen. Het is gewenscht zooveel mogelijk spoed te be trachten. Later kan nog wel eens over de huurprijzen gesproken worden, bijvoorbeeld bij de begrooting. De wethouder van Openbare Werken M r. Gerritsz zei, dat B. en W. de verwachting hebben, dat voor Kerstmis de aanbesteding zal kunnen plaats hebben. In het begin van het jaar kan dan met den bouw begonnen worden. Met den toestand van de arbeids markt zal rekening gehouden worden. Het is uitstekend om bij een andere gele genheid eens te spreken over de huren. Wij moeten eerst zorgen dat er gebouwd wordt, om in den vreeselijken nood zoo gauw mo gelijk te voorzien. Het voorstel van B. en W. werd zonder stemming aangenomen. De toegang van de Manégebrug. Hét voorstel inzake de ruiling van grond met den heer J. S. Groen tot verbetering van den toegang tot de Manegebrug bij het Kenaupark werd aangehouden tot de vol gende vergadering. Na het trekken der afdeelingen volgden de Benoemingen. Benoemd werden:' Tot leden der Commissie van beheer Stadsschouwburg: de heeren Vincent Loosjes en Dr. J. F. M. Sterk, beiden aftredend, in de vacature Jhr. A. W. G. van Riemsdijk: Tot leeraren aan het Gymnasium: leeraar Prof. Dr. P. H. vak Moerkerken, aardrijkskunde A. J. Lucieer; tijd. leeraar Fransche taal: Drs. C. Phaf; tijd. leeraar Lioh. Oefening B. ten Have Jr. Tot tijd. leerkrachten aan het Gemeen* telijk Lyceum: a. mejuffrouw E. A. Lang, b. L. Kukenheim; c. F. Koote; d. J. Lempersz; e. Mr. J. H. van Peursen. e- Tot leerkrachten aan het Gemeentelijk Lyceum: 1. B. A. Timmer, 2. J. L. Vleming, 3. Mevr. Mr. D HazewirikelSuringa, 4. G. Comello, 5, W. A. Engel, 6. G. Borkent. - Tot tijd. leeraar Boekhouden HB8. B 5-jarigen cursus: A. Tol. Tot tijd. leeraar Duitsch H.B.S. B 5-j. c. M. van Driel. Tot tijd leeraressen Middelbare School voor Meisjes: 1. Mevr. C. C Maschhaupt Vis. 2. Mej. A. C. Kersbergen, 3. Mevr. Dr. Rassa ElteRiwlin. Tot leeraren aan de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs: 1. H. P. Kloos, 2. G, Brakel, 3. Ir. A. ten Have, 4. Ir. A. J- Demmers 5. R. de Vries Tot tijd. leeraren aan de Gem. Avond school voor Nijverheidsonderwijs 1. M. L. Lind- hout, 2. G. I. Klesser. Tot tijd. leerkrachten aan de Vervolg cursus I: 1- Mevr. de Wed. W. H. Versteeg Schouw, 2. Mej. J. P. van Dorsten, 3. Mej D. E. Droogendijk, 4. E Geerts 1 Vervolgcursus IV R. Haverschmidt. Ver* volgcursus VI, B. Bulthuis. Tot onderwijzeressen School V. L.O. nr. 6 (overplaatsing) Mej. J. W. Meijers, en Mej. A. A. Mooijen. Ingekomen stukken. Ingekomen was een verzoekschrift van Ir. J. Leijh om een belangrijke straat, plein of gracht naar zijn overleden vader te nemen. Verder brieven van Gedeputeerde Staten, houdende toezending van een exemplaar van de door hen gesloten rekening over het dienstjaar 1927 van de gemeenten Haarlem, Schoten en Spaarndam. Ged. Staten hebben hunne beslissingen ver daagd omtrent de raadsbesluiten van 25 Juni 1930, tot vestiging van een bouwverbod voor perceelen aan de Damstraat; tot het verlee- nen eener vergunning aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland voor het leggen van hoogspanningskabels; en 23 Juli 1930 tot aankoop van grond aan de Wil lem de Zwijgerlaan. De lichamelijk gebrekkigen. De heer Boes heeft schriftelijk gevraagd, of van B. en W. binnenkort voorstellen zijn te verwachten over de lichamelijk gebrekki gen te Haarlem in verband met het bekende rapport der heeren Dr. W. Molen E. P.Schuyt. De heer Roodenburg, wethouder van onderwijs, zei, dat met de Verbandscommissie overlegd zal worden welke stappen nu verder ondernomen moeten worden. De lieer Boes was niet volkomen bevre digd. Er moeten voorstellen gedaan worden om den dienst voor de Nazorg voor de zwak zinnigen ook te belasten met de zorg voor de lichamelijk gebrekkigen en te komen tot de andere maatregelen die in het bedoelde rap port zijn aanbevolen. Als B. en W. niet met die voorstellen komen, zal spreker er bij de begrooting op terug komen. De speeltuin aan de Zomervaart. De heeren Reinalda en Peper hadden vra gen gesteld over den speeltuin aan de Zomer vaart. De vragen van den heer Reinalda luidden; 1. Is het juist, dat B. en W. op 10 Juli 1930 aan de Speeltuinvereen. „Het Oosterkwartier" hebben medegedeeld, dat zij hebben besloten den bij die vereeniging in exploitatie zijnden speeltuin aan de Zomervaart tot weder op- zeggens twee avonden per week tot het be oefenen van korfbal-, kastie- en dergelijke sportspelen door de rijpere jeugd ter beschik king te stellen van het bestuur der Haar lemsche R.K. Vereeniging voor groote gezin nen, met bepaling dat de keuze der avonden in overleg met „Het Oosterkwartier" wordt geregeld? 2. Is het juist, dat „Het Oosterkwartier" op 12 Juli aan B. en W. heeft verzocht om uit stel van deze opdracht, omdat in verband met het seizoen en het werken der jeugd clubs alle avonden bezet zijn en waarbij tevens verzocht werd in het vervolg overleg met het gemeentebestuur in verband met hun werkrooster? 3. Is het juist, dat de R.K. Ver. voor groote gezinnen op 15 Juli overleg heeft gevraagd met „Het Oosterkwartier"? 4. Is het juist, dat daarna op 9 Augustus „Het Oosterkwartier", dat toen nog geen ant woord van B. en W. op haar brief van 12 Juli had ontvangen, aan de R.K. Vereen, voor groote gezinnen heeft medegedeeld, dat het besloten heeft geheel naar de opdracht van B. en W. te handelen? 5. Is het juist, dat op een verzoek om een onderhoud door den heer Roodenburg bij brief van 9 Augustus aan „Het Oosterkwar- tier" is medegedeeld, dat wegens vacant-ie het aangevraagde onderhoud wordt toegestaan op 18 Augustus? 6. Indien juist is wat in vraag 5 wordt ge steld, waarom heeft het College van B. en W- dan per brief van 13 Augustus (dus vermoe delijk tijdens de vacantie van den heer Roo denburg) aan „Het Oosterkwartier" medege deeld dat men niet ingaat op het verzoek van 12 Juli en de beslissing van 10 Juli hand haaft? 7. Willen B. en W. hun-opdracht om vanaf 9 September den speeltuin eiken Maandag en Dinsdagavond ter beschikking te stellen van het bestuur v. d. Haarlemsche R.K. Ver eeniging voor groote gezinnen opschorten, omdat dit jaar reeds alle avonden voor jeugd werk de tuin bezet is èn omdat anders „Het Oosterkwartier" een gedeelte der jeugd naar huis moet zenden èn in verband met het nu reeds vroeg intreden van avondduisternis. 8. Willen B. en W. in verband met de groote behoefte aan speeltuinruimten in de komende maanden nagaan of uitbreiding van speelgelegenheid in dit groote arbeiders- kwartier gewenscht moet worden geacht? In verband met het 'besluit dat op 9 Sep tember anders in uitvoering moet worden gebracht verzoekt ondergeteekende antwoord in de raadsvergadering van heden. De heer Reinalda erkende de gegrond heid van de aanspraken van andere vereeni gingen om ook speeltuinen te krijgen voor het spelen van de rijpere jeugd. In de overeenkomst die aangegaan Is met het Oosterkwartier, staat dat aan de moge lijkheid gedacht is, dat ook andere vereeni- gingen van den speeltuin mede gebruik kun nen maken, maar nu is "het zoo geregeld, dat het Oosterkwartier op die bewuste twee avonden niet zelf op den tuin mag spelen. Volgens het contract is het „Oosterkwartier" aansprakelijk voor het onderhoud van den tuin en de toestellen. Die verplichting kan zij niet nakomen als zij zelf twee avonden van den tuin geweerd wordt. Kunnen B. en W. hun beslissing niet op schorten en alsnog overleg: plegen met de twee vereenigingen. Als er speeltuin-ruimte te kort is, moeten B. en W. met een voorstel komen om een. nieuwen speeltuin in te richten. De heer Roodenburg, wethouder van onderwijs, antwoordde op de eerste vraag: ja. De R.K. vereeniging had daarom verzocht en de inspecteur der lichamelijke opvoeding had daarop gunstig geadviseerd. Ook op vraag 2 luidt het antwoord fee. Spreker weet niet, of hij op de vragen 3 eh 4 ja of neen moet antwoorden. De meeningen loopen daarover uiteen. Spreker gaat het meest er voor voelen om ja te antwoorden, maar anderen denken er anders over. Er is een verschil van meening of het „Ooster- kwartier" iets te maken had met de speeltuin commissie der R.K. vereeniging of alleen met het hoofdbestuur dezer vereeniging. Het Oos- terkwartier heeft de R.K. organisatie eigen lijk met een kluitje in het riet te Sturen. Spreker had de overtuiging, dat de uren van het „Oosterkwartier" wel zoo geregeld hadden kunnen worden, dat de R.K. vereeni ging twee avonden over den tuin kon be schikken. De vorige week is een conferentie "gehou den tusschen de besturen en spreker. Daarbij bleek, dat de R.K. vereeniging alleen op den tuin wil spelen, overeenkomstig de voor schriften van den Bisschop voor het speel tuinwerk voor de rijpere jeugd. Het „Ooster kwartier" wil wel mede gebruik geven, des noods voor vijf avonden in de week, maar wil zelf ook alle avonden op den tuin komen. B. en W. hebben toen de knoop moeten door hakken. B. en W. meenen, dat zij gehandeld hebben overeenkomstig het contract. Toen indertijd het contract in den raad besproken is, werd een motie Keesen aangenomen om de moge lijkheid te openen om den tuin aan andere vereenigingen in gebruik te geven. Het Oos terkwartier heeft zich indertijd daarmede vereenigd. B. en W. zullen tenslotte gaarne onderzoe ken of er voor het speeltuinwerk meer ter reinen beschikbaar gesteld moeten worden. De heer Reinalda dankte er voor, dat de wethouder zoo open en eerlijk de vragen beantwoord heeft. Elk begrijpt nu waar het om gaat. Indertijd was de opzet evenwel anders. Er is alleen gedacht aan de mogelijk heid om den tuin in gebruik te geven aan andere vereenigingen onder beheer en toe zicht van het „Oosterkwartier". Nu blijkt, dat de R.K. rijpere jeugd alleen afzonderlijk mag spelen, moet de gemeente maatregelen nemen, dat de R.K. vereeniging afzondtfTijk kan spelen. B. en W. hebben evenwel de op lossing verkeerd gezocht. Er moet naar meer speeltuinruimte gezocht worden, maar men moet de neutrale vereeniging niet van den tuin afjagen. De heer Peper zei, dat het niet goed ge gaan is met het gezamenlijke gebruik van den speeltuin. Het speeltuinwerk moet neu traal zijn, alle kinderen moeten er komen. In Amsterdam, waar het speeltuinwerk nog veel uitgebreider is, denkt men daarover ook zoo. Per jaar wordt er in Amsterdam 160.000 voor uitgegeven, nu is er bovendien een plan om 11/2 millioen in eens voor het speeltuin werk beschikbaar te stellen. Hier staat een groot principieel belang op het spel. Als de raad de houding van B. en W. goedkeurt, zal het hier nooit tot voile ont plooiing van het speeltuinwerk komen. Het zou niet onmogelijk zijn, dat het bestuur van het „Oosterkwartier" er het bijltje bij zal neerleggen. De heer Klein betuigde sympathie met de bedoeling van de laatste vraag van den heer Reinalda. Ook vond hij het verheugend, dat B. en W. toegezegd hebben, dat zij zouden onderzoeken of de speeltuinruimte \iitgebreid moet worden. Bij het bestuur van het „Oos terkwartierheeft niet het streven voorgeze ten om tot overleg te komen. De heer Roodenburg, wethouder, zei, dat er geschermd is met de woorden ..de ouders van de kinderen offeren maandelijks hun penningen voor het speeltuinwerk; maar de zaak is anders. De ouders geven 3 per jaar, maar weinig van dat geld wordt besteed voor het eigenlijke speeltuinwerk. Er wordt een groote subsidie gegeven aan de gym- nastiekvereeniging, verder worden er piano's van in huurkoop gekocht en schrijfmachines aangeschaft. Er zijn niet alleen R.K. Jeugdvereenigingen, maar cok jeugdorganisaties voor sociaal democraten en communisten. De heer Reinalda: ja, maar die vragen geen afzonderlijk terrein. Indertijd hebben de R.K. gevraagd om het mogelijk te maken den tuin aan verschillende vereenigingen te geven. Nu willen de R.K. niet van medege bruik weten, maar eischen op bepaalde avonden den tuin alleen. De heer Reinalda heeft nog geen antwoord gekregen op de vraag of B. en W. terug willen komen op hun beslissing? De heer Roodenburg: B. en W. 'kunnen dat niet. De fout zit bij het bestuur van het Oosterkwartier, dat de beslissingen van B. en W. gesaboteerd heeft. De heer Reinalda ontkende dat ten stelligste. Toen de heer Roodenburg ant woordde dat hij een deputatie van het „Oosterkwartier" op 18 Augustus zou ontvan gen, heeft hij meteen in de portefeuille op dracht gegeven om op 13 Augustus het be sluit van B. en W. uit te voeren. Dat is een vijandige houding tegenover het „Ooster kwartier". Spreker diende een motie in om den raad te laten uitspreken, dat hij B. en W. uitnoo- digt de opdracht aan het 'bestuur van het „Oosterkwartier" op te schorten. De heer Peper diende een motie in, om uit te spreken, dat de raad er op staat, dat B. en W. bij de verdere onderhandelingen zich moeten houden aan het contract dat gesloten is met het Oosterkwartier. De heer V i s s e r constateerde, dat het sa menspelen op één terrein niet goed gaat. Is het dan niet beter de nu door B. en W. ge geven oplossing te aanvaarden? Men kan het' indertijd ook gebruikt door den raad en De heer Reinalda: maar dan stuurt u de kinderen er af. De heer Visser; dat is niet juist'. De heer Klein: deze vergaderzaal werd werd indertijd ook gebruik door den raad en door de Prov. Staten. Wij konden hier toch ook niet gezamenlijk gaan vergaderen. De heer Joosten: dan haalden wij er de stoelen uit. De heer R e i n a T d a: het !s Her toch geen speeltuin? De heer Klein? het" fs nooit 'de hedoefflng van de R.K. Vereeniging om gezamenlijk te spelen. Als er nu gestemd wordt moet men bedenken, dat er eenige R.K. raadsleden niefj zijn. Dan zou het wel eens kunnen blijken* dat later de voltallige raad er anders over; denkt. De heer A d r i ah kan geen waardöerïhg hebben voor de manier waarop het college véto B. en W. deze zaak behandeld heeft B. en W. hadden beter gedaan onmiddellijk té trachten met de besturen tot overeenstem?- ming te komen. Het is verkeerd geweest van, B. en W. om zonder meer aan het „Ooster kwartier" twee avonden te ontnemen. Daar door zijn de gemoederen onnoodig in opstand gekomen. Als spreker stemt voor de motie Reinalda, is dat, om alsnog de mogelijkheid ire openen dat door samenspreking een oplossing wordt verkregen. De Wethouder, "de heer R óo d entj-tshg zei, dat B. en W. op het standpunt gestaan hebben, dat de organisaties zelf tot een op lossing moeten komen. De heer Reinalda? 'ja, maar B. en schreven meteen, dat het ,Oosterkwartier* twee avonden moest afstaan. Dat is de font. De heer Roodenburg: om den vrede té krijgen is het noodig, dat het afzonderlijk spelen wordt gehandhaafd. Sim wil alsnog met de besturen confereeren, maar als wfj niet tot overeenstemming komen, handhaven" B. en W. hun beslissing. De heer Reinalda: daar gaat lie® Ju&H om. 1 Ten slotte wordt tot stemming over gegaan. De motie Peper werd aangenomen met 20 tegen 15 stemmen. Voor stemden: Koppen, ReinaMa, Adrfahj Scholl, mej. Berdenis van Berlekom, van San- te, Oversteegen, Peper, Loosjes, Gerritsz, Boes,- Jöosten, Heidstra, mej. v. Vliet, Meyers, Groe- nendaal, de .Vos, mevr. Maarschall, Stam eh Keerwolf. Er was nu verschil van meerdng oï nog ge stemd moest worden over de motie Reinalda. De heer Bijvoet: er behoeft niet meer gestemd te worden over de motie. Er is nu' uitgemaakt, dat het Oorsterkwartier altijd op den tuin moet zijn, dus de R.K. vereeni ging kan er geen gebruik meer van maken. De heer Roodenburg: er is* beslist, dat het bestuur van het Oosterkwartier er altijd moet zijn. Daar hebben B. en W. ook niets tegen. De heer R ei hal d a? neen, met" "zoö*n kluitje stuurt u mij niet in het riet, het gaat niet om het bestuur, maar om de kinderen van het „Oosterkwartier", die moeten altijd op den tuin toegelaten worden. De heer Slingenberg, wethouder,- meende, dat de raad niet voldoende de strek king van de motie Peper heeft ingezien. Het beste zal zijn den toestand nu te laten zoo als die nu is. en dus B. en W. te verzoeken hun aanschrijving aan het Oosterkwartier in te trekken .Dan kunnen B. en W. overleg plegen met de vereenigingen en voor het nieuwe seizoen een voorstel aan den raad zullen doen voor de verdeeling van den speeltijd. Het terrein is van de gemeente en de raad moet beslissen hoe de regeling zal zijn. De heer Reinalda trok daarop zijn motie in, aannemend, dat B. en W. met het betoog van den heer Slingenberg meegaat. Hierop werd de zitting te 6 uur gesloten. - (Onderstaande berichten zijn reeds ïn een "deel van de vorige oplaag opgenomen.) BOND VAN HUISPERSONEEL. In het gebouw De Centrale werd Dinsdag avond een ledenvergadering gehouden van wege de pas opgerichte afdeeling van den Bond van Huispersoneel. In haar openings woord deelde mej. Bestebreur mede dat sinds de oprichtingsvergadering weder een aantal nieuwe leden was toegetreden en voorts, dat het bestuur alle mogelijke medewerking van het bestuur van den H.B.B. heeft mogen on dervinden. Na dit openingswoord was het woord aan mej. Alida de Jong uit Amsterdam welke spreekster een propagandistische inleiding gaf. Met een aantal voorbeelden gaf zij de noodzakelijkheid aan, dat degene die in huis- houdelijken dienst zijn, zich ook behoorden te organiseeren. Bij het punt bestuursverkiezing, werd op voorstel van den heer A. Mars besloten het voorloopige bestuur definitief te benoemen, terwijl als afgevaardigden naar het binnen kort te houden landelijk congres de voorzit ster en de secretaresse werden aangewezen,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14