BUITENLAND DE TOESTAND IN ARGENTINIË. SPORT EN SPEL Revanche Wereld kampioenschappen. DE TERUGKEER VAN MARTHE HANAU. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD Elkaar tegensprekende berichten. Geen militaire opstand? Het mlnderhedencongres te Genève. Het memorandum van Briand. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Irigoyen. Het is moeilijk, uit de tegenstrijdige be richten die overArgentinië tot ons komen, hoogte te krijgen van den toestand daar. Het eene bericht is verontrustend, het an dere geruststellend. Volgens het persbureau Vaz Dias zouden uit Buenos Aires verontrustende berichten ontvangen worden, doch is nog niets defi nitiefs bekend. De president van den Senaat, Martinez, zou het aftreden van Irigoyen en de vorming van een nieuwe regeering gevraagd hebben. Maar volgens een bericht aan de Tel. uit Buenos-Aires, zouden de in het buitenland gepubliceerde berichten, volgens welke hoog-' geplaatste officieren zouden zijn gearres teerd, volkomen onjuist zijn. Slechts vier of ficieren waren voor een onderzoek ter be schikking van de burgerlijke autoriteiten ge steld, doch zij na eenige uren weer vrij gelaten. Een generaal, die den vroegeren mi nister van Oorlog verdacht was voorgekomen is door den minister van Binnenlandsche Za ken ondervraagd^ Zjjn verklaringen namen alle verdenking tegen hem weg, waarna de minister van Oorlog aftrad. Alle vrees voor een militairen opstand, zoo wordt verklaard, as verdwenen. Intusschen zijn de militaire voorzorgsmaat regelen der regeering nog strenger geworden sinds het aftreden van den minister van Oorlog. Deze heeft verklaard, dat de regee ring zich geplaatst ziet tegenover een was- senden vloed van protesten, die niet zal op houden voordat de president er zich reken schap van geeft, dat hij omringd is door mannen, die tegen hem intrigeeren. De mi nister zeide het te betreuren, dat hij zijn constructieven arbeid niet heeft kunnen vol tooien en de discipline in het leger niet kon handhaven. De ziekte van den president neemt een gunstig verloop, doch de doctoren geven hem nog geen verlof zijn huis te verlaten. Briand's Europeesche Statenbond. Voor de zesde maal komen de Europeesche minderheden te Genève bijeen om hun ge meenschappelijke belangen te bespreken en vooral om de belangstelling der openbare meening voor hun zaak gaande te houden. Het congres wordt evenals verleden jaar gepresideerd door dr. J. Wilfan, oud-Slo- weensch afgevaardigde in het Italiaansche parlement. Op de agenda staat allereerst het plan van Briand tot stichting van een Europeeschen statenbond. Over dit onderwerp zal op dit congres de eerste openbare gedachtenwisse- ling worden gehouden. De minderheden zul len alleen dan voor dit plan te vinden zijn, wanneer de positie der Europeesche minder heden er door verbeterd wordt en hun rech ten op een hechter grondslag worden ge plaatst. Hun grief tegen Briand is dat in zijn memorandum de minderheden als „quantité négligeable" zijn beschouwd. Verder zal ditmaal gesproken worden over de stichting van georganiseerde volksgemeen schappn der afzonderlijke Europeesche vol ken en de organisatorische samenhang op cultureel gebied van alle deelen van een en hetzelfde volk, onverschillig aan welken kant van de staatsgrens zij wonen. Als derde en laatste punt zullen behan deld worden de principieele conclusies, die getrokken kunnen worden uit een aantal rapporten die handelen over de omstandig heden, waarin de minderheden zich bevin den. Het congres heeft ditmaal twee gasten uit genood igd, nl. mevr. Bakker-van Bosse, lid der minderheden-commissie van de Inter nationale Unie van Volkenbondsvereenigin- gen, en den heer Boissier, secretaris-gene raal der Interparlementaire Unie. De chef van de minderheden-afdeeling van den Vol kenbond, de heer Ascarate, en onze landge noot jhr. Van Asch van Wijck, lid der min- derhedenafdeeling van den Volkenbond, wo nen uit persoonlijke belangstelling het con gres bij. In zijn begroetingsrede wees de voorzitter, dr. Wilfan, op de warme belangstelling, die mevr. Bakker-van Bosse steeds voor het min derheden-vraagstuk heeft getoond. Hij prees het juiste inzicht, waarvan zij steeds heeft blijk gegeven en dankte voor de onvermoeide pogingen, door haar in het werk gesteld om betere begrippen over de positie der .minder heden te verspreiden. I Ten aanzien van de Pan-Europa idéé ver klaarde de voorzitter dat voor de verwezen lijking van deze idéé de verschillende Euro peesche groepen geestelijk bevredigd dienden te worden, wanneer de 'minderheden voor de handhaving van hun volksbestaan strij den, beteekent dat niet dat zij strijden tegen hun regeering. Zij doen een beroep op het geweten der wereld. De nationale minderheden zijn overigens ten volle bereid, aan de verwezenlijking van Briand's plan mede te werken. Communistisch complot in T urkiie. De politie te Constantinopel is een uitge breid communistisch complot op het spoor gekomen. Dertig personen, o.w. een aantal professo ren en studenten, zijn in verband met deze aangelegenheid in hechtenis genomen. Ge bleken is, dat de gearrestereden in alle lagen der bevolking communistische agitatie poog den te verwekken. Ook te Ankara hebben eenige arrestaties plaats gevonden. Naar men aanneemt, stonden de agitato ren in verbinding met de Moskousche derde Internationale. De thans ontdekte communistische organi satie moet de belangrijkste zijn, die men tot dusver op het spoor is gekomen. Hevige gevechten in Noord-Afrika. Uit Casablanca wordt gemeld, dat aan de Algerijnsch-Marokkaansche grens bloedige gevechten hebben plaats gehad. Ten Zuiden van Tarda is een afdeeling bereden Fransche legioen-soldaten slaags geraakt met de inboorlingen. De verliezen der Franschen bedroegen aan dooden een officier drie onder-officieren en 18 man schappen. Bovendien werden twee Fransche officieren, een onderofficier en 10 soldaten zwaar gewond. De verliezen bij de aan Frankrijk trouwe stammen bedroegen 24 dooden en 12 ge wonden. Leguia voor een nationale rechtbank. leguia, de ex-president van Peru en zijn zoon Juan, zijn van den kruiser „Almirante Grau" overgebracht naar de gevangenis op het San Lorenzo-eiland. Hier zal hij, hoe wel hij ziek is, in afwachting van het ge rechtelijk onderzoek in hechtenis worden gehouden. Door de Peruaansche Junta is een natio nale rechtbank ingesteld voor het verhoo- ren van degenen, die van misdaden zijn beschuldigd, gepleegd onder het regime van Leguia. Er is op uitspraken van dit nieuwe ge rechtshof geen hooger beroep mogelijk. Buitenlandsche diplomaten hebben bij de nieuwe regeering ten behoeve van Leguia geïntervenieerd. De Soedan-quaestie. In een interview met een persvertegen woordiger verklaarde de Egyptische premier Sidky Pasja, er zeker van te zijn, dat zijn regeering een „gentleman-agreement" zal kunnen sluiten met de Britsche regeering over het beheer van den Soedan en wel zon der de directe en gerechtvaardigde eischen van Egypte op te offeren. Naar men zich herinnert, werden de on derhandelingen tusschen Engeland en Egypte in Mei van dit jaar afgebroken, daar men INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BAR TEL JORIS STRAAT 16 - TEL. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN over de Soedan-kwestie geen overeenstem ming kon bereiken. Het Soedangebied is voor de waterverzorging van Egypte van groote beteekenis en daarom heeft Egypte een groo- tere deelneming geëischt aan de werkzaam heden der bestuurscommissie van het Soe dangebied. Met name eischte de toenmalige Egyptische regeering, dat de bronnen van den Witte Nijl onder Egyptische controle zouden komen. Incident aan de Italiaansch- Joegoslavische grens. I. de nabijheid van San Canziano aan de Italiaansche zijde der grens met Joegoslavië heeft een incident plaats gevonden. Een fascistische grenswachtpatrouille ont moette twee leden van een geheime Sloveen- sche vereeniging. Er ontspon zich een vuurge vecht, in het verloop waarvan een der Slo- venen en eeit Italiaan werden gedood, terwijl twee Italianen werden gewond. De andere Sloveen slaagde er in te ontkomen. WEER EEN VAL UIT DEN TREIN. Tusschen Berlijn en Hamburg is weer iemand uit een sneltrein gevallen, nl. de 14-jarige zoon van een spoorwegambtenaar, die met, zijn vader en broeder naar Berlijn reisde, zoo meldt het Hbld. Toen de jongen, die zich even uit hun com- partement verwijderd had, niet terugkeerde, ging de vader hem zoeken. Deze vond een der deuren van den wagon openstaan, terwijl de knaap nergens te vinden was. Ten slotte Is het lijk van den jongen op den spoorweg ge vonden; drie D-treinen waren reeds over het lichaam heengedaan. Van zelfmoord moet hier geen sprake zijn, zoodat het hier waarschijnlijk een ongeluk betreft. RACE MET EEN BABY IN EEN ZIJSPAN. Uit Huil wordt gemeld, dat toen Dinsdag middag dé London-express uit Goole vertrok, een vrouw op het perron achterbleef met een baby van drie maanden op den arm. De baby was haar kleinkind dat zij even had vastgehouden voor haar dochter, de moeder van de~zuigeling, die het kind van de groot moeder had willen overnemen, juist toen de trein zich in beweging stelde. De moeder zat dus in den exprestrein naar Londen en de grootmoeder bleef met de baby achter op het perron te Goole. De stationschef wist echter raad. Een motorrijder werd gerequireerd, die de baby onder in zijn zijspan legde en in razende vaart achter den sneltrein aanging, den breeden weg naar het Zuiden op. Toe vallig kreeg de trein eenigen tijd later een defect aan de reminrichting en had daardoor een kort oponthoud. De motorrijder kon hier door den trein inhalen en reikte door het coupéraam de dankbare moeder de achterge laten zuigeling toe. AGENDA DONDERDAG 4 SEPTEMBER. Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur nam. Gem. Concertzaal: Bouwmeester's revue: „Turf in je ransel", 8 uur. Palace: „De weg naar roem"; Toon eel: D. en P. Mirado (Plastic Gymnastic act). 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Jeugdige vagebonden" en „Modern Banditisme". Tooneel: Duo Calve, opera-duettisten, 8 uur. Rembrandt Theater: „Der Blaue Engel". 7 en 9-15 uur VRIJDAG 5 SEPTEMBER Stadsschouwburg: N.V. Het Schouw tooneel, „Het geheimzinnige pension" 8 uur nam. Gem. Concertzaal: Bouwmeester's revue: „Turf in je ransel", 8 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum. Spaarne 1J5. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. WIELRIJDEN. Wereldkampioen Möller Niettegenstaande de tegenslagen of nog juister gezegd de regenslagen van dit wielerseizoen heeft de Stadion-directeur Jan v. d. Berg het aangedufd ook de finalisten van de finale om het wereldkampioenschap achter motoren naar Amsterdam te laten komen, slechts drie dagen na de race om den titel. En ditmaal zijn de weergoden met hem geweest. Voor een goedbezocht, doch op geen stukken na uitverkocht „huis", heeft de re vanche van Brussel Woensdagavond te Am sterdam plaats gevonden. Toen aangekondigd werd dat Blekemolen en v. d. Wulp aan de Brusselsche eindstrijders zouden worden toe gevoegd, hebben wij dat aanvankelijk be treurd, omdat daardoor de revanche als zoo danig niet zuiver was. Het leek ook niet noo- dig, want het publiek komt heusch toch wel als een wereldkampioen rijdt en nog wel een „nooit gedachte" wereldkampioen in gezel schap van favorieten als Paillard en Grassin. Welnu, v. d. Wulp hadden wij inderdaad kun nen missen. Deze jonge renner kan nu een maal geen 100 K.M. rijden zonder ernstige inzinkingen.MIsschien later nog,nu stellig niet. Maar Blekemolen hadden wij Woensdag avond niet graag gemist. Deze kleine Hollan der heeft achter Kaser een schitterenden wedstrijd gereden, zoo zelfs, dat hij op 85 K.M. allen de baas was, een halve baan voor sprong had op Krewer en scheen te zullen winnen, toen tot ieders .diepe teleurstelling zijn zadelpen brak en hij niettegenstaande snel wisselen een ronde op Krewer achter- raakte en op de vierde plaats kwam. Daarna wist hij nog den vermoeiden Grassin voorbij te komen, maar verder dan de derde plaats kwam hij niet. Toen de winnaar Krewer hem na afloop zijn bloemen gaf en zelf alleen het lint behield, was dit niet alleen een aardige geste, die den Duitschen renner eer aan deed, maar ook een alleszins verdiende hulde, waarmede het publiek van harte instemde. Wie had verwacht dat „Cor" in een volkomen regelmatige race zoowel Grassin, Paillard en den nieuwen wereldkampioen Möller geheel baas zou blijven? Intusschen hebben de snelle Franschen ook dezen revanchewedstrijd weer verloren en opnieuw zijn zij ten offer gevallen aan het. tactisch rijden van de Duitschers. Grassin en Paillard vertrouwen beiden wel wat te veel op hun uithoudingsvermogen. Zij putten zich van het begin af uit in heftige onderlinge duels, waarin Blekemolen ook steeds ge mengd was, maar deze laatste bleek van taaier hout te zijn dan zijn beroemder Fransche collegas. Möller en Krewer bleven intusschen in de achterhoede en reden juist snel genoeg om ziph niet te laten lappen. Elk op hun eigen zelfgekozen oogenblik kwamen zij opzetten en Krewer slaagde hierin het best. Hij was, toen hij eenanaal begon te spurten eenvoudig onweerstaanbaar en slechts Blekemolen wist hem terug te wijzen en zelfs op hem uit te loopen tot het nood lottige machinedefect. Ook Möller reed een zeer tactische race, al kon hij Krewer niet meer halen. Waarlijk, in ritten van 100 K.M. hebben de beide Franschen nog wat te leeren. (Van onzen Parijschen correspondent.) Ruim twee jaren zijn voorbijgegaan. En 't zij me thans vergund op deze zelfde plaats de regels te citeeren welke we toen in deze zelfde "kolommen schreven: het wil er bij ons niet goed in dat Marthe Hanau zich zou hebben schuldig gemaakt aan hetgeen men haar ten laste legt. Zoo er zich bij de Gazette du Franc ongeregeldheden hebben voorgedaan, dan zou het onderzoek wel eens kunnen' aanwijzen dat deze z.g. ongeregeld heden identiek zijn aan zeer gewone opera ties welke men elders wel duldt. En indien er inderdaad ding'èn zijn voorgevallen welke niet in den haak zijn, dan wachten we met een eenigszins pijnlijke spanning op een technicus, afgezonden door de eerwaardige Vrouwe Justitie, om dat de zeer geslepen Ma dame Hanau aan te toonen. En daar er geen enkele aanklacht tegen genoemde Madame Hanau is ingediend, komt het ons voor dat 't, al was 't alleen maar voor het prestige, wijzer ware geweest om deze zaak blauw- blauw te laten." Moeten we nog herinneren aan de tragl- comedie welke sedert zich heeft ontwikkeld, hoe de curator van het faillissement moest worden opgesloten in de gevangenister wijl men al de menschen van de Gazette, Ma dame Hanau incluis, moest vrijlaten, niet alleen omdat men geen bewijzen tegen hen had, maar omdat de z.g. bestolenen zelf het hardst om haar invrijheidsstelïing schreeuw den? Ge herinnert u nog wel die potsierlijke verhalen van haar hongerkuur in de gevan genis, haar dramatische ontsnapping en ge heel vrijwillige aanmelding in de gevangenis, de daarop volgende diefstal van de documen ten, berustend in het Palais de Justice, waar mede de rechters het schuldig zouden heb ben moeten aantoonen? Tenslotte heeft men er een draai aan gegeven en door de couran ten laten melden dat de gezondheidstoe stand van Marthe Hanau het noodig maakte dat men haar tegen borgstelling in vrijheid liet. En ach, in een groot land en in een miilioenenstad gebeuren dagelijks zooveel dingen, dat men er maar op rekende dat ook deze dwaze affaire wel spoedig zou worden vergeten. Gedurende twee, drie dagen schreeuwt men schande en danhoogstens nog een glimlachje wanneer men er aan wordt herinnerd. Zoo is het ook hier in dit geval gegaan. Als we dan ook nog eens op de indertijd zoo sensationeele affaire-Gazette du Franc terugkomen, dan heeft dat ook speciale rede nen. Teneerste omdat ik heden Madame Marthe Hanau in blakende gezondheid, jeug diger en activer dan ooit heb ontmoet, en ten tweede omdat we thans met een enkele kant- teekening „is geschied" de slotregels van ons artikel van twee Jaar geleden in dit blad kunnen citeeren: „als men bij gebrek aan eenig bewijs Madame Hanau in vrijheid moet stellen, dan zou het wel eens kunnen gebeu ren dat zij een ander financieel blad opricht te en dat het geld haar dan van alle kanten toestroomde". Geloof me, het is geen ijdelheid die ons drijft, om in strijd met alle wetten van be scheidenheid. eigen woorden te citeeren. De affaire Gazette du Franc heeft nu eenmaal zulke proporties aangenomen en is zoo over héél de wereld gecolporteerd, dat een mee ning van enkelingen, (want er waren er maar héél weinig die durfden veronderstel len dat het alles zoo zou gaan) toen zonder waarde scheen en meer op een brutale pro fetie dan op een nuchtere beredeneering leek. En toch is 't precies zoo gegaan. Voor me ligt een nieuw, groot, uitmuntend geredigeerd financieel blad dat „Forces" heet. De titel is gelukkig: het blad maakt inder daad een indruk van kracht en durf, zooals bijna alle Fransche bladen, bovenin, naast den titel, enkele woorden ter overdenking. Voor ditmaal, deze zeer juiste en rake opmer king: „Hij, die aan geleende kapitalen een rente van 1/2 tot 112 procent geeft, bena deelt de algemeene spaarkrachten van een volk ten eigen bate. „Hetgeen niet alleen een hak ls voor de groote bankinstellingen, die zelf 8 a 9 procent maken en zoo, zonder de minste risico mllliarden per jaar verdienen welke den spaarder behoorden toe te komen, maar hetgeen tevens een aansporing ls om elders, tegen hooger procenten de spaar penningen te plaatsen. En dit wijze woord is onderteekend: Marthe Hanau. Het blad ge redigeerd door Marthe Hanau, door de vrouw die zooals het heette „onder valsche voorspiegelingen fantastisch hooge rente uit keerde, of liever, beloofde uit te keeren, etc. etc." Marthe Hanau die van leer trekt, tegen een Crédit Lyonnals, tegen een Société Générale en andere enorme bankinstellingen. Marthe Hanau, „de avonturierster", die héél alleen veertig van de grootste Fransche couranten aanvalt omdat ze reclame maken voor een buitenlandsche onderneming welke, volgens haar allerminst aanbeveling verdient. Marthe Hanau die predikt: ..II faut être nationaliste financier", die woedend er tegen te keer gaat dat de Fransche economie belegd wordt in allerlei gevaarlijke buitenlandsche onder nemingen waarvan zij al lang te voren het dubieuse bestaan en de onzekere toekomst heeft aangetoond. Zij herinnert aan de Ca nadian Pacific die in September 1929 ge ïntroduceerd werden ad 6.165 en die nu 4.580 staan genoteerd. En de Société Générale de Belgique die op 11 April 1930 nog koopers in Frankrijk vond voor 8.400 ,n die heden 6.005 noteert. En de Skoda die een sprongetje van 1.370 tot 1000 maakte. Maar 't mooiste komt nog: Marthe Hanau die een Bond ter bescherming van Spaarders heeft opgericht. 't Schijnt dat het zaakje best gaat en dat Madame toekomst ziet in haar nieuwe onder neming, want de spaarders stroomen toe. Ik heb er zoo'n flauw vermoeden van dat de ac tualiteit nog wel eens zal gebieden om in deze kolommen den naam yan Marthe Hanau te noemen. HENRY A. TH. LE8TURGEON. Uit Amsterdam: Een mooie herfstavond en een fraai pro gramma, de revanchewedstrijden der We reldkampioenschappen, dus een tamelijk goed bezet Stadion. Begonnen wordt met een sprintwedstrijd voor amateurs in 3 rit ten over 1 KJM. elk. Totaal klassement: 1. Hamma 4 pnt.. 2. Van Egmond 6 pnt., 3 Karstens 3 pnt. 4 van Rijn 9 pnt. Van de drie ritten voor racemotoren voor beroepsrijders, elk over 4 K.M. wordt de eer ste gewonnen door Herkuleyns, die bijna op het nippertje zijn voorsprong aan Quaglinie verliest. Uitslag: lste rit: 1. Herkuleyns 2 min. 19 3/5 sec* 2. Quaglinie, 3. Scheffer, 4. Helders. Uitslag 2e rit: 1. Herkuleyns 2 min. 15 3'5 sec., 2. Quagli nie; 3. Scheffer. 4. Helders 1 1.4 ronde ach ter. Uitslag 3e rit 1. Herkuleyns 2 min. 16 2/5 sec., 2. Schef fer. 3. Quaglinie, 3. Helders. Totaal-klassement: 1. Herkuleyns 3 pnt., 2 Quaglinie 7 pnt., 3. Scheffer 8 pnt., 4. Hel ders 12 pnt. Onder applaus rijdt de Nederlandsche kampioen op den weg Van der Heyden een eererondje in het kampicensshlrt. Dan volgt een wedstrijd voor beroepsrlj- d'ers en onafhankelijken over 5 K.M. met premies voor elke twee ronden: Uitslag 1. Engeimoer, 2. Ooms, 3. Bakker. Dan volgt als laatste nummer vóór de pauze een wedstrijd voor amateurs over 10 K.M. met 4 klassementen. Einduitslag: 1, Engeimoer 17 pnt., 2. Looyen 13 pnt., 3. Buis 12 pnt. 4. B. van Dijk 12 pnt., 5. Tewels 9 pnt. Na de pauze kwam de groote match voor stayers, achter groote motoren, over 100 K.M., nadat de wereldkampioen Möller on der de tonen van het „Deutschland über alles" een eere-ronde heeft gemaakt. Alle deelnemers aan het wereldkampioen schap zijn aanwezig, met uitzondering van Schlebaum. In zijn plaats rijden de Hol landers v. d. Wulp (achter Slesker) en Blekemolen (achter Kaser) Paillard neemt de leiding, gevolgd door Blekemolen, Grassin, v. d. Wulp, Lauppi, terwijl Möller en Krewer achteraan koenen. Na 18 ronden verovert Grassin de tweede plaats, terwijl v. d. Wulp aan Blekemolen de derde plaats afsnoept. Door bandenpech komt v. d. Wulp, die zich tot. nog toe uitste kend gehouden heeft, op de laatste plaats, doch hij weet op Krewer de zesde plaats te veroveren. Even later weet Blekemolen op Grassin de tweede plaats te heroveren. Bij een tegenaanval laat de Franschman echter los en wordt nu ook door Lühippi gepasseerd, die zijn plaats, echter spoedig weer moet af staan. De eerste 25 K.M. zijn gereden in 20 min. 13 2 5 sec. Dan waagt Blekemolen een aanval op Paillard. Beide renners raken los, maar de Franschman heeft het eerst weer zijn mo tor te pakken. Grassin maakt echter van de gelegenheid gebruik om naar voren te sóliieten en den kop te nemen. Door motor en bandenpech raken Blekemolen en v. d. Wulp ieder een ronde achter. Ook Lauppi moet er aan gelooven. Als er bijna 50 K.M. gereden zijn. doet Blekemolen een aanval op Paillard, die loslaat en bovendien nog pecht krijgt, waardoor hij vier ronden ach ter raakt. Möller ligt nu op de tweede plaats. De eerste 50 K.M. zijn gereden in 39 min. 35 sec. Grassin die de leiding heeft., zit ingeslo ten tusschen Krewer, die op de derde plaats voor hem ligt, en Möller die op de tweede plaats achter hem aanjaagt. De Fransch man slaat verschillende aanvallen van den wereldkampioen af. Krewer loopt echter gestadig in, en als er nog 60 ronden te rijden zijn, passeert, hij Möller en verovert de tweede plaats. Een ronde later passeert Blekemolen Grassin en neemt zijn lap terug, onder geweldig applaus van het publiek. De wereldkampioen Ls afgezakt en krijgt van Grassin. die opgejaagd wordt door Krewer, zijn eerste lap. De Franschman verslapt dan plotseling. Krewer neemt de leiding gevolgd door Blekemolen, die een pracht- positie heeft en dan plotseling wederom pecht krijgt doordat zijn zadelpen breekt, waardoor hij ineens weer een ronde achter raakt. Krewer die Grassin gfilapt heeft, krijgt nu onbedreigd de leiding. 75 K.M. zijn gereden in 59 min. 55 sec. Dan verovert Blekemolen weer de derde plaats en tracht vergeefs de tweede plaats op Möller te veroveren. In de laatste ronde krijgt Grassin zijn tweede lap en dan gaat Krewer als eerste over de eindstreep. Ble kemolen, die derde is, wordt geweldig toe gejuicht. Uitslag: 1. Krewer (Duitschland)in 1 uur 18 min. 15 seconden. 2. Möller (Duitschland) 700 Meter achter; 3. Blekemolen (Nederland) 710 Meter; 4. Grassin (Frankrijk) 1150 Meter; 5. Paillard (Frankrijk) 2950 Meter; 6. Lauppi (Zwitserland) 9 ronden; 7. v. d. Wulp 9 1/2 ronde. DAMMEN. SPRINGER TE IJMUIDEN. Zooals wij reeds mededeelden zal de wereldkampioen Be ne d ictus Springer a-s. Vrijdagavond te IJmulden een blind- partij spelen en een shmultaanvoorstclling geven. Te 7 uur zal de wereldkampioen met zijn echtgenoote te IJmuiden arriveeren en op het station officieel ontvangen worden door de com missie van ontvangst; aan mevrouw Sprin ger zal een bloemstuk worden overhan digd. Na de verwelkoming zal in open rijtui gen door IJmuiden worden gereden. De stoet zal de volgende route nemen: Wilhel- minakade, Betonbrug, Kennomerlaan, Wijk- aan-Zeeërweg, Velserduinplein, Casem- brootstraat, Trompstraat, IJmuiderstraat- weg. Spoorwegovergang, Kanaalstraat. Vis seringstraat. Prins Hendrikstraat, Wlllems- plein, Thalia-thcater. Allereerst zal Springer dan de blindpartlj spelen tegen den kampioen van Groot- IJmuiden, H, de Boer. Te 7 1/2 uur precies zullen de deuren ge sloten worden; gedurende de blindpartij B. SPRINGER.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5