Is 't Lammetje niet blij? Mijn Herbarium. Robertskruid of Stinkende Ooie- vaarsbck (Geranium Robertianum). Zie fig. 1. Fam. Geraniumachtigen (Geraniaceeën). Een plant, die In boschachtige streken, op beschaduwde plaatsen algemeen voorkomt. De vertakte stengel Is bezet met afstaande haren. De samengestelde bladeren hebben 3 tot 5 blaadjes, die diep ingesneden zijn. Elke bloemstengel draagt twee bloemen, waarvan de kelkblaadjes in een naald eindigen; de 5 kroor.blaad- Jes zijn rose, zelden wit. Bij de vruchtvorming groeit de stijl door en vormt de lange spits, waaraan de plant den naam van ooievaarsbek ontleent. Ze heeft een stinkende geur Bloeitijd MeiHerfst. Kcigersbck (Eródium cicutarium) Zie flg. 2 fam. Geraniumachtigen (Geraniaceeën). Deze plant vertoont veel overeen komst met de vorige, doch ze groeit ln tegenstelling met de ooievaars- bek op zonnige plaatsen op zand grond. meest langs wegen of op braakliggend land. De stengels staan soms rechtop of liggen uitgespreid langs den grond. Ze zijn ruw be haard. De bladeren hebben gezaagde slippen. Aan den top van den bloem stengel staan meest meer dan 2 pur peren bloempjes. Bloeitijd April Herfst. Gele worm (Réséda lutea) Zie fig. 3, fam. Reseda -achtigen Reseda- ceeën). Terwijl de gekweekte reseda (R. odorata) zeer welriekend is en daar voor dan ook wordt gekweekt, is de in 't wild groeiende reukeloos. Ze komt in onze duinstreken op riuge, on bebouwde gronden algemeen voor. Uit den penwortel komen gaafran- dige, spatelvormige wortelbladen en een opstijgende, gegroefde stengel; deze ligt n.l. eerst een eindje langs den grond om daarna op te stijgen. De onderste stengelbladen zijn gaaf of 3-slippig, de hoogere vindeelig, de bovenste met lijnvormige slippen. De bloemen staan in een gedrongen py- ramide vormige tros. De bloempjes zijn geelgroen; de vrucht is een doosvrucht. Bloeitijd Juni—Septem ber. BRIEVENBUS. Brieven aan de Redactie van de Klnder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, Marnixstraat 20. POESENDOKTERESJE. Waar heb je het zoo druk mee gehad? Met uitgaan? Of met poesen verbinden? Is je poes nu haast genezen? Ze zal je zeker wel een kopje geven uit dankbaarheid. KABOUTERTJE EIGENWIJS. Zooals je ziet, heb ik je raadsels al geplaatst. ROBBEDOES. Ik geloof zeker, dat jij veel mooier kunt schrijven. Heb je Maandag fijn feest gevierd? Is Kaboutertje Eigenwijs met je mee op stap geweest? Wel gezellig, dat jullie in dezelfde straat wonen. Zoo als je ziet. heb ik de meeste van je raadsels al geplaatst. MEVR. E. DE ZB. Uw doch tertje is welkom Daar ze al 10 jaar is, moet ze met de raadsels en wed strijden in Afdeeling I meedoen. Als ze wil mag ze een schuilnaam kiezen. DE KLEINE VIOLIST. Wat een droeve dagen zullen jullie hebben doorgemaakt. Was grootvader lang ziek? Woonde hij in Haarlem? Wil je aan vader en moeder mijn deelne ming betuigen? WILGENROOSJE. Hartelijk dank voor die mooie kaart van kas teel Ampsen. Wij schijnen elkaar al tijd achterna te reizen. Hoe kwam Je nu weer zoo in Loohem verzeild? Heb je er heerlijk gewandeld? W. v d. L. Laten we maar blij zijn, dat 't mooie weer nu toch ein delijk gekomen is. Ben je er Maan dag nog op uit geweest? Heb je 't concert in de Gr. Kerk nog bijge woond? Ik was wel blij. dat die erge warmte voorbij was. Jij ook niet? Nog hartelijk dank voor je Zand- voortsche kaart. Wat gezellig, dat je zoo met moeder uit was. Ben je al weer in functie? MARIETJE. 'k geloof wel, dat die gehreide kleedjes wat uit de mode gaan. Haken gaat vlugger en je kunt het ook nog eens gemakkelijker meenemen. Smyrna-werk is veel duurder. ZWARTKIJKERTJE. Hoe gaat 't met kleine zus? Is ze zoet? Wat zeg je wel van Je prijs? Ben je dade lijk aan 't kleuren gegaan? Een eer volle vermelding ls geen prijs. Nog één stapje verder en dan kom Je in aanmerking voor een prijs. Wat jammer, dat dat leuke postpapier zoo gauw op is. SNEEUWKLOKJE. Wat vond ik het prettig van jou zoo'n grooten brief te krijgen. En wat heerlijk kind dat jij ook zoo genoten hebt ln je va- cantie. Leuk. dat grootmoeder ook mee op reis is geweest. Was in Arn hem met je natte pakje toch maar even naar me toe gekomen. Ik ben ook op al die mooie plekjes geweest, 't Was alleen Jammer, dat de regen ons telkens kwam overvallen. Ben je vandaag voor 't eerst naar de Huis houdschool geweest? En hoe is 't be vallen? Hoe gaat het met moeder? HET ZAANDAMMERTJE. Ben je niet in je knollentuin, nu Je een raadselprijs hebt gewonnen Fijn. dat Je met zwemmen zoo opgescho ten bent. Wanneer ben je jarig? Smaakten de augurken lekker, of staan ze nog in 't zuur? Heb Je ge noten op Koninginnedag? Je raad sels zijn goed. EPEN AARTJE. Hoe gaat 't met de" zwemkunst? Durf je al zonder bussen? Waar zwem je? Heb je nog wat gewonnen in de Hertenkamp? 't Is er leuk geweest, hè? Je rualaan- vraag zal ik plaatsen. BALLENBREISTERTJE. Wat was dat prachtig postpapier, 'k Was blij je eigen schrift weer te lezen. Wat fijn, dat jullde op school ook feest hebben gevierd. En wat heb je prachtige cadeaux gewonnen. Smaakten de pauwen lekker? Ja, wees maar zuinig op je mooie papier. En dat je Woensdag weer met de klas op reis ging. Dat is nog eens een heerlijke school. Daar ls in 't Mui- derslot heel wat te zien, hè? Wees maar heel voorzichtig met je arm. Voel je hem nog een beetje? GOUDMUILTJE. Je onderwijze res ken ik wel. Je mag met de raad sels best wat geholpen worden. Is poes weg gebleven? Ik kan me be grijpen, dat je haar mist. Je hebt maar een prettig dagje in Zand- voort gehad. We zijn de Herfstmaand begonnen. Laten we maar hopen, dat 't een echte Zomermaand wordt. KERSTROOSJE. 'k Vind het gezellig, dat je er weer bent. On danks het regenachtige weer heb je dus toch een prettige vacantie ge had. Nu, ik ook. In welke klas zit je nu op school? ZILVERMUILTJE. Nu niet meer ziek worden. Daar is niets geen aar digheid aan. 't Zal heusch net zoo gaan, als je schrijft. Wanneer je ge regeld meedoet, leer je de moeilijkste raadsels oplossen. Dit jaar zul je wel veel huiswerk moeten maken, 'k Zou er altijd maar gauw aan beginnen. Bij welken onderwijzer zit je. Van wien heb je vioolles? Ik begrijp best, dat je een heel druk leventje hebt. Met je raadsels gaat het heel goed. GOUDSBLOEM. Ben je op school al weer gewend? Je hebt maar een heerlijke vacantie gehad, 't Hin dert niet, dat je een paar raadsels laat zitten. Ik ben heel verlangend om wat van je reis te hooren. JUFFERTJE SCHRIJFGRAAG. Ben je niet in je schik met je raad selprijs? Hoe was 't in Zaandam? Heb je nog in den draaimolen geze ten? Daar kunnen ze wel pret ma ken hè? Wat hebben Jullie ook veel plezier gehad in Zandvoort. Ik geloof, dat ze jou ook wel Juffertje Lache bek konden noemen. Ben je vandaag weer naar school geweest? Is 't goed bevallen? Je raadsels zijn goed. BLOEMENFEE. Ook al zoo'n gelukkige prijswinster, hè? Jij werkt altijd zoo netjes, dat je het dubbel en dwars verdiend hebt. Wat prettig, dat opa vooruit gaat. Waar is de volgende week de PadvLndster-de- monstratie? Wat is je vader gauw jarig. BABBELKOUSJE. Jij hebt maar fijn Koninginnedag gevierd. En wat een meevaller, dat je met zakloopen een prijs hebt gewonnen. Is 't een fijne bal? Dialect is het taaltje, dat ln een bepaalde streek gesproken wordt. Ik heb eens een Amsterdam mer hooren zeggen: „We gaan naar Saridvoort aan de see om de son ln de see te sien sinken" Dat was dia lect. Snap je? Je raadsels zijn goed. GOUDEN REGEN. 'k Wist niet, dat je een kaart moest hebben om bij de sluizen te komen in LJmuiden. Vond je de Sprookjesoptocht niet aardig? Had je er nog kennisjes bij? ZINNIA. Is de prijs naar Je zin? Kun je nu rondschrijven? Heb je al flink huiswerk te maken? En zijn er nieuwe vakken bij gekomen? Gefeli citeerd met je prijs van Koningin nedag. Die teekendoos kun je zeker wel op school gebruiken. WIPNEUSJE. Je raadsel is goed NEVADA. 't Is prettig, dat je met zooveel plezier naar school gaat. Dan Jruttel je zeker ook niet tégen het huiswerk. En dat die kleine broer al met pen en inkt is gaan schrij ven. Had hij zijn vingers niet be klad? Ik ben blij voor jullie, dat moe der weer beter is. W. L. Zoo is het: je dagelijksohe werk geeft op den duur meer voldoe ning dan vacantie. Niets-doen ver veel gauw Stuur nu de volgende week je opstel over Groenendaal maar. Moest je voor school ook een opstel maken? De regen heeft de bosschen niet geschaad, integendeel alles ziet er zoo frisch uit, of de zomer net begonnen is. Zou er nog iets komen van 't concert in Meer en Bosch? Nu lijkt 't me er nog wel weer voor. Kun je eens bij me komen praten over die feestelijke opening? Tus- schen 4 en 5 kim je me altijd thuis treffen. En Woensdags den heelen dag. KORST JESKNACKER'. Zo0, SèS jij weer eens naar Amsterdam ge weest. Wat zal tante blij geweest zijn met Je mooie cadeau. Ik denk, dat ze alle dagen uit het kopje drinkt Moeders weerprofeetje heeft zeken ook dadelijk een plaatsje gekregen. Ik heb ook zoo'n mannetje en ik ben; altijd blij, als hij zijn blauwe broek je aan heeft. Werd er op Koningin nog vuurwerk in de straat ontsto ken? Ik kan me voorstellen, dat jij plezier hebt gelhad. ALBA. 't Zangen ging best hè op de groote Markt? Je hebt zeker uit volle borst meegezongen. Een bof je, hè, dat je weer een raadsel- prijs hebt. Hoeveel prijzen heb je al gewonnen van de Rubriek? ROZENKNOPJE. Zwem je nog geregeld? Ja, laat die regenmantel nog maar een poosje in de kast blij ven. Wat hebben ze in Groenendaal vroolijk feest gevierd. Hebben er veel in den wortel gebeten? Wat aardig, dat je er ook nog een eekhoorntje zag. Als er klimwedstrijd was, zou die 't zeker winnen. Geloof je ook niet? JAN TEN H. Lees nu eens goed, wat ik over den Sint-Ndcolaaswed- strijd. Misschien krijg je dan wel een id.ee over wat je maken zult. Kom bij mij maar eens naar doozen kijken. Ik heb ze in soorten. W. BLOMBERGZEEMAN, Marnixstraat 20. Postzegelrubriek, /e t* /O 'tc- /c. /Je. /a J-a fit tjt Jfc. -ï •V6 /J~a NEDERLAND. VH In 1907 verschenen de De Ruyter- zegels, uitgegeven ter herdenking van den 300sten geboortedag van M. A. de Ruyter. Op de zegels staan de jaartallen 16071907. Fr werden 3 waarden uitgegeven n.l. 1/2 cent (blauw), 1 cent (lila) en 2 1/2 cent (rood). Grootte van de vakjes 2.7 bij 3.5 c.M. Het overschot van deze zegels werd in 1907 als portzegels opgebruikt en werden daarom overgedrukt met het woord „Portzegel" en de nieuwe waarde. Deze zijn: 1/2 cent op 1 c., 1 cent op 1 ct., 1 1/2 cent op 1 c., 212 cent op 1 c 5 cent op 2 1/2 c., 61/2 cent op 2 1/2 c., 7 1/2 cent op 1/2 c.. 10 cent op 1/2 c., 121/2 cent op 12 c., 15 cent op 2 1/2 c., 25 cent op 1,2 c. 50 cent op 1/2 c. en 1 gulden op 1/2 c. Grootte van de vakjes 2.7 bij 3.5 cM. Zie voor de indeeling het schetsje. Eind September hoop ik weer te beginnen met de ruilzendingen. Wie nog ruilmateriaal heeft liggen, wi. mij dat wel doen toekomen. Adres- veranderingen moeten opgegevr.. worden, daar anders de zendingen slecht rondgaan. Rubriekers, die geen interesse meer voor de rubriek heb ben of die zoo'n groote verzameling krijgen, dat ze weinig meer aan de boekjes hebben, moe té n mij dit me- dedeelen. De eerste kan ik dan schrappen, de laatste inlichtingen verschaffen om lid te worden van een philatelistischc vereeniging. Wil H. Lacet (lid no. 54) mij zijn nieuwe adres opgeven en mededeelen of hij nog een zending onder zijn berusting heeft. 8. Rustenburgerlaan 23. BIJVOEGSEE VRIJDAG S SEPTEMBER 1930 Ntf. 194 AAN ALLEN! De vorige week schreef ik jullie van de feesten te Nijmegen en ik zou de Overijselsche hoofdstad toch eigenlijk ook moeten vermelden. Het is wel heel eigenaardig dat Nijmegen en Zwolle tegelijkertijd stadsrechten verkregen hebben en dus nu beide hun 7de eeuwfeest herdenken. Zwol le was voor dien tijd een klein, on- beteekenend. plaatsje. Zeven eeuwen geleden kreeg het niet alleen stads rechten, maar ook landerijen, huizen, en wallen. Het plaatsje werd dus meteen welvarend en rijk. In 1060 bestond het plaatsje Zwolle reeds. Het is echter niet zoo oud als Nijmegen. Het Katerveer werd toen ter tijde Katendol genoemd. In de 15de eeuw werd 't pas een centrum van handel De kooplieden van Zwolle waren goede bekenden in 't Oostzee-gebied. Ook in Westfalen. Er was reeds een gemakkelijke verbinding met de Oost-Zee door de Vecht en het Zwarte Water. Langzamerhand ontstond een drukke handel met de plaatsen Lu- beck en Hamburg. In 1324 werd 't stadje Zwolle over vallen door de heeren van 't nabu rig slot Voorst, 't Werd verwoest. Maar een gevolg hiervan was, dat 't grooter en sterker werd herbouwd. Er kwam een zware ommuring met vele torens en drie poorten, n.l. de Diezerpoort, de Kamperpoort en de Sasserpoort. Wie van jullie wel eens in Zwolle zijn geweest, weten wel, dat de Sasserpoort er nog is. Nijme gen heeft meer te lijden gehad van plundering en beleg dan Zwolle. Toch was 't Indertijd Prins Maurits, die voorstelde de oude wallen te doen vervangen door sterker bol werken. Toen zijn ontstaan die zeld zaam mooie singels, die eigenlijk het eenige schoon van Zwolle zijn. Uit een bouwkundig oogpunt is de Sas serpoort ook iets bijzonder moois. In de geschiedenis van Overijsel wordt deze poort telkens genoemd. Heel wat mannen van naam hebben hier om een of andere politieke kwestie gevangen gezeten, o.a. de laatste Hertog van Gelder, Karei van Eg- mond, Dit heerschap wou in 1524 door Hst Zwolle vermeesteren. Hij trok de Sassenpoort binnen, waar de vroedschap vergaderde, omdat hij in schijn onderhandelingen met hen aan wilde knoopen. De Zwollenaars hadden er de lucht van. Zij lieten stil het valhek van de poort neer, zoodat de Hertog er niet meer uit kon. Hij werd later, na vele mooie beloften (die hij echter niet hield) weer vry gelaten. Zwolle heeft beroemde mannen voortgebracht, zooals Thomas v. Kempen, die op de Agnietenbcrg bij Zwolle, zijn wereldberoemde boek over de navolging van Ohristus schreef, verder Willem Bartjens en Jan ter Pelkwyck, twee bekende on derwijsmannen uit de 17de eeuw. Dan de schilder Gerard ter Borch de let terkundigen Rhijnvis. Feifch en Pot gieter. Dan Schuttevaer, die zooveel voor de scheepvaart heeft gedaan en Mr. Thorbeckc, die een zeer bekend minister ls geweest. Zwolle heeft deze namen vereeuwigd ln straatna men of namen van parken en grach ten. W. B.—Z. door W. B.—Z. Is 't lammetje niet blij 't Krijgt een lint van mij Van hemelsblauwe zij? Omdat ik jarig ben. En weet Je, wat er ook aan zit Een mooie bel, lichtblauw met wit. En loop Je kort, of loop je lang. Zeg lammetje, speel nu maar vrij. Daar buiten in de groote wei. Komen de tantes op bezoek, Dan krijg Jij vast ook lekkre koek. En 't lammetje riep maar bè, bè, ,.Ik ben heel blij, mè, mè, bè, bé En 'k hoop, dat wij nog menig jaar Het klokje tingelt maar kling, klang. Zoo heel veel houden van elkaar," Knipperdolletje. door Toen vader en moeder alleen wa ren, keek vader vragend naar moe der. „Wat voor plannetje was dat?" „Je raadt het nooit." „Zeg het dan maar gauw." „Weet Je niet, dat we vroeger ja ren op Hemelvaartsdag naar Art is gingen?" „Ja vrouwtje. Mies is wel eens mee geweest." .Maar onze tweelingen niet, want verleden Jaar lag lk in 't Ziekenhuis." „Wou Je er dan nu weer heen? Lijkt het je niet te vermoeiend?" „We kunnen het kalm aandoen. De jongens hebben den laatsten zoo weinig gehad. En lk denk, dat ze er van genieten zullen." „Dat zullen ze zeker, moedertje. Maar Fransje kan toch rriet mee." ,,Lk dacht, dat Ant dien dag voor Fransje kon zorgen. We gaan toch pas na de koffie." „Als jij gerust hebt." ,Ja, dat lijkt mij ook 't verstan digst. En dan moeten we ook het Aquarium bezichtigen. Daar was lk Ln geen Jaren geweest Dat ls voor Mies ook nieuw." Als moeder het dan zoo graag wou, moest het maar gebeuren, oordeel de vader, 't Deed hem al groot ge noegen, dat moeder lust ln deze dingen kreeg. De dokter had immers ook gezegd, dat moeder weer als een gewoon mensch kon gaan leven. Goede voe ding en vroeg naar bed waren de beste geneesmiddelen. 't Was of moeder bU den dag ster ker werd. Den volgenden dag keek Mies tenminste heel verrast op, toen moeder met vader haar van school haalde. De tweelingen (zoo noem den vader en moeder hun jongens altijd) hadden nog gymnastiekles. Heel knus liep Mies nu tusschen va der en moeder mee naar huls. Toen vernam ze het groote plan. .Moesje, Vader, wat fijn!" juichte ze en zou graag met moeder een rondedansje op de Markt gedaan hebben, als vader haar niet gewaar schuwd had voor den verkeersagent, die wenkte dat ze rechts moesten houden. „Er niet aan denken onder je werk," zei vader. ,,'k Hoop van niet. We krijgen juist een massa te doen uit de Toets- naald." „Dan maar Je beste beentje voor zetten," raadde vader. En natuurlijk was moeder het hierin geheel mot vader eens. 't Sprak vanzelf, dat de twee boe zemvriendinnen Em en Trees den volgenden morgen voor schooltijd al geheel op de hoogte waren. Em raad de aan om vooral goed naar de apen te kijken. Die waren 't leukste van heel artls. Em was er de vorige va cantie met vader .en moeder heen ge weest. Trees zei alleen maar, dat ze 't fijn voor Mies vond. De twee vrien dinnen hadden wel een heel ver schillend leventje. Em was eenigst kind. Vader was een bekend Haar- lemsch zakenman, die op zijn vrije dagen er met vrouw en kind op uit ging. De moeder van Trees was weduwe. Trees woonde op het Spaarne in een groot ouderwetssch huis met lk weet niet, hoeveel kamertjes. „Een goed huis voor een pension," had de huis heer gezegd. En dat was ook zoo. 't Speet Trees' moeder, dat ze alle kamertjes nog niet bezet hadden. Be halve Trees waren er nog twee meis jes, een oudere en een Jongere. De oudste moest hard mee werken. Dat won een dienstbode uit. De jongste was nog maar zeven Jaar. 't Was een zwak kindje, dat al heel wat keer onder dokters handen was geweest. Uitgaanspretjes kwamen bij de we duwe van Dillen niet voor. Als er geen boodschappen te doen waren, mocht Trees op de flets van haar oudste zus wel eens een tocht mee maken met Em en Mies. En dat was voor Trees altijd een groot feest. Naar huls gaande dacht Mies er aan, hoeveel voorrechten ze had bo ven Trees. Ze zou zeker van haar eigen weekgeld een mooie prentbrief kaart van Artls aan Trees sturen. Aan den onderwijzer had ze ook verteld, van 't Artisbezook op Hemel vaartsdag en hij had lachend gezegd: „Dan hoef Je van den zomer niet mee met school." „Als ik loot om mee te gaan. geef lk het aan Trees", antwoordde Mies. En meneer had toen opeens Trees van Dillen aangekeken. „Dat zal lk onthouden Mies." had de onderwijzer later tegen Mies ge zegd. Voor ze van school gingen, moch ten 20 kinderen mee naar Artls. Daar werd dan meestal om geloot. „JIJ gaat vast van den zomer mee." had Mies tegen Trees gefluisterd ou der de rekenles. De belde vriendin nen zaten naast elkaar. Bij de ge dachte alleen had Trees een kleur ge kregen. Ja, ze was wel eens Jaloerach op Mies en vaak nog meer 05) Em. Maar als ze thuis kwam en zag hoe hard moeder werken moest, moeder, die zooveel betere dagen gekend had. dan vergat Trees de vriendinnen en deed voor moeder wat ze doen kon. Als moeder haar dan „mijn kleine huishoudstertje" noemde, volde Trees zich ook rijk en gelukkig. Dien middag vertelde ze aan moeder, dat Mies naar Artls zou gaan. maar dat zij nu zeker van den zomer mee mocht met de klas. En dat kostte niets, heelemaal niets. tWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13