BUITENLAND SPIONNAGEZAAK TE SOFIA. \M IN DE VEREENIGDE STATEN. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD Verschillende officieren erbij betrokken. Ook politieambtenaren gevangen genomen. Een succes voor Dr. Schober. Furst Starhemberg leider der burger wachten in Oostenrijk. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Te Sofia, is een groote spionnage ten ibate van Zuid-Slavië ontdekt, waarbij een aantal officieren is betrokken. In de eerste plaats luitenant-kolonel Marinopolski en zijn adju dant kapitein Alexejef en nog een luitenant van de genie, die met Marinopolski in betrek king stond. Laatstgenoemde werd eenige dagen geleden gearresteerd. Men liet ihem na zijn verhoor blijkbaar met opzet zijn revol ver behouden, waarmede hij zich in de ge vangenis een kogel door het hoofd joeg. Zijn adjudant Alexejef trachtte zich van het leven te berooven door het openen van zijn pols aderen. De luitenant, wiens naam nog niet bekend gemaakt is, werd in hechtenis ge* nomen op het oogenblik, toen hij zich wilde ophangen. Hij stelde zich echter te weer en werd toen neergeschoten. Alle officieren on derhielden betrekkingen met den staf van 't commando van de Zuid-Westelijke militaire zone. In de zaak schijnt nog een groot aan tal andere personen betrokken te zijn, aldus de N.R.C., want reeds zijn 8 ambtenaren van de directie der politie in hechtenis genomen. Een daarvan, Ninof, is plaatsvervangend chef van de afdeeling tot beveiliging van den staat. De spionnage werd reeds een aantal jaren bedreven en had ten doel de Macedo nische beweging te controleeren. De burgerwachten in Oostenrijk. Het aftreden wordt gemeld van de lei ders der Oostenrijksche Heimiwehren, dr. Steidle en dr. Pfrfemer. Uit nadere berichten blijkt, aldus het Hbld., dat voortaan als leider van de be weging zal optreden Fürst Starhemberg. Deze mutatie zal waarschijnlijk van groote beteekenis blijken te zijn voor de verdere ontwikkeling van de betrekkingen tusschen regeering en burgerwachten. De twee afgetreden leiders waren nl. met den inmiddels over de grens gezetten, ma joor Pabst, voorstanders van een scherpe be strijding van de regeermg Schober en de politieke partijen, die volgens hen veel te slap optreden tegen de soc.-democratie, geldt de nieuwe leider als een voorstander van een verzoening met de regeering en de burgerlijke partijen. Zoodat zijn verkie zing door de vergadering der leiders van de Oostenrijksche burgerwachten, zij het dan ook met een meerderheid van één stem, ge acht wordt een volkomen overwinning van deze toenaderingstendenzen in de Heim- wenschen te zijn, en een succes voor den bondskanselier dr. Schober. De nieuwe leider van de burgerwacht be weging is 31 jaar oud. Het heet, dat hem in de toekomst een raad van geziene en materieel onafhan kelijke mannen benevens een militaire des kundige terzijde gesteld zullen worden. Starhemberg heeft van de vergadering volstrekte volmacht verlengd, welke hem verleend werd, zoodat hij de voornaamste functies in de beweging kan bezetten met lieden, die zijn volle vertrouwen hebben. Het optreden van Puurst Starhemberg, na de verwijdering van majoor Pabst als lei der, moet het einde beteekenen van de ra dicale strooming, welke de oorspronkelijke als anti-Marxistische bedoelde beweging een tijd lang scheen te zullen doen ontaar den in een actie, gericht tegen regeering en burgerblok. Waartegen bondskanselier dr. Schober met kracht front heeft gemaakt. Vredescongres te Oostende De correspondent der N. R. C. te Brussel meldt: Te Oostende wordt het tiende Internatio naal Democratisch Vredescongres gehouden. Engeland is vertegenwoordigd door dertien gedelegeerden, onder wie lord Dickinson; Duitschland heeft tien, Frankrijk negen ge delegeerden. Verder zijn er vertegenwoordi gers van Italië, Rusland, Polen, Hongarije, Zwitserland, Spanje, Bulgarije, Luxemburg. Nederland is niet vertegenwoordigd. De Volkenbond heeft Emile Girard, van de juridische commissie, en Arthur Fontaine van het internationaal arbeidsbureau gedelegeerd. Na de inleidende congres-werkzaamheden, waaronder een feestmaal, waaraan ook de Belgische regeering was vertegenwoordigd, hebben thans de commissies vergaderingen gehouden, in de voornaamste waarvan de debatten vrij bewogen waren. Aan de orde was de kwestie van de Vereenigde Staten van Europa. Conclusies werden nog niet ingediend. In dc derde commissie werd een Fransche motie aangenomen, luidende, dat een Euro- peesche Federatie alle staten moet kunnen omvatten, met om 't even welk poiitiek re- giem maar dat niettemin de ontwikkeling van 'de democratie een belangrijke vredes- factor ïs. In studie is genomen het voorstel van een Duitschen gedelegeerde, behelzende, dat het volgende congres een kruistocht zou zijn van jeugd voor den vrede in Duischland, Het geval-Hearst. Omtrent de uitzetting van den couranten- magnaat Hearst uit Frankrijk, schrijven de bladen van een ander groot Noord-Amen- kaansch couranten concern, dat de van Frankrijk tegenover de buitenlandsche pers in het algemeen en tegen de buitenland- reeds lang reden tot klagen heeft gegeven. De Fransche regeering heeft weliswaar het recht, ongewenschte buitenlanders het land uit te zetten, doch in het geval-Hearst ware het beter geweest indien zij van dit recht geen gebruik gemaakt had. De uitzetting van Hearst is een ernstige politieke fout die Frankrijk's internationalen roep schaadt. De bladen schrijven verder, dat het op treden der Fransche regeering tegenover een zoo invloedrijk persoon als Hearst een zeer slechten indruk gemaakt heeft in de geheele wereld, te meer daar Hearst aan zijn bladen volkomen vrijheid laat omtrent hetgeen zij wülen publiceeren. Sabotage in Oost-Galicië. Te Lemberg is een groote brand uitgebro ken in de nabijheid van de terreinen van de pas geopende Jaarbeurs. Er werden door het vuur gebouwen van een sport ver eeni ging ver nield. Men neemt aan, dat de brand werd gesticht door leden van een geheim Oekra- nische organisatie om de arrestatie te wreken van dertig leiders van de vereenigingen van Oekrainische minderheden, welke eenige da gen geleden plaats gevonden heeft. Uit Oost-Galicië worden nieuwe ontdek kingen gemeld van geheime Oekrainische or ganisaties. In een kleine stad hebben leden van een dergelijke vereeniging alle telefoon - en telegraafdraden doorgesneden, zoodat de stad 24 uur lang geheel van de buitenwereld afgesloten was. Soortgelijke stoornissen wer den voor een paar weken eveneens te Lem berg veroorzaakt. Daar werden ook de lijnen doorgesneden, die naar de spoorwegposten voerden, zoodat verscheiden treinen des nachts zonder veiligheidssignaal te Lemberg binnen moesten stoomen. Ook toen werd door de Poolsche autoriteiten aangenomen, dat hier van een sabotagedaad van een geheime Oekranische organisatie was. Een interview met den ex-Kroonprins. Het „Neue Wiener Tageblatt" publiceert een interview met den voormaligen kroon prins van Duitschland, die Woensdag te Weenen arriveerde. De ex-kroonprins zei o.a.: „In drie dinggn ben ik geïnteresseerd, ik stel belang in het leger, in de politiek e.n in de techniek. De eerste twee zijn voor mij afgesloten. Niettemin vraagt men mij overal waar ik op duik, altijd juist speciaal naar politiek." De ex-kroonprins sprak vervolgens over de komende Duitsche verkiezingen en sprak de hoop uit, dat het resultaat een sterke aaneensluiting van alle burgerlijke en de staatsidée aanhangende partijen zou mogen brengen, die dan in staat zouden zijn de beslist noodzakelijke hervormin gen op financieel en economisch gebied ten ftó Zooals men weet werken de Amerikanen sinds jaren aan een even enorm als origineel nationaal monument, de geschiedenis van Amerika in woord en beeld in den bergicand uitgehouwen. Ziehier het door den beeldhouwer Gutzon Borgluhn voleindigde -portret van George Washington. Het geheele monument komt in den staat Zuid Dakota. uitvoer te brengen. De ex-kroonprins schilderde de scherpte der economische crisis in Duitschland en Oostenrijk. De op stellers van het Vredesverdrag* van Ver sailles konden indertijd de economische uit werking der Vredesvoorwaarden zelf niet overzien. In Duitschland moet de hervorming be ginnen met die der werkloosheidsregeling, die eerder het karakter van een lijfrente heeft gekregen. Voorts verklaarde de ex- kroonprins, dat het geheele huidige re- geerings- en bestuursapparaat in Duitsch land te kostbaar is. Noodweer boven Ierland. Gedurende twaalf uren heeft een hevige storm gepaard met voortdurende donder slagen en bliksem en een tropischen re genval over Dublin en het grootste gedeelte van Ierland gewoed. Te middernacht begonnen, hield het nood weer aan tot Donderdagmiddag twaalf uur. Enorme schade werd aangericht aan de te velde staande gewassen. Vele huizen werden door den bliksem ge troffen, terwijl veel vee in het land werd gedood. DE GEHEIMZINNIGE SCHEEPSBRAND. Het schip dat men van de Fransche kust af in het Kanaal in brand had zien staan, doch waarvan geen spoor meer gevonden werd door een reddingsboot, blijkt het Brit- sche motorjacht „Spampo" geweest te zijn. Na den brand was aan boord een ontploffing ontstaan. De bemanning werd gered en op Alderney, een der Normandische eilanden, aan wal gezet, aldus meldt het Hbld. DE UITSPRAAK INZAKE DE „LENA GOLDFIELDS". De Russische Ambassadeur te Londen heeft met, betrekking tot de gerechtelijke uitspraak in de zaak van de Lena Goldfields verklaard, dat de Sovjet-Regeering deze uitspraak niet erkent en dat als gevolg hier van van betaling van een bedrag van 13 millioen pond dus geen sprake kan zijn. EEN ONTPLOFFING BIJ KRUPP. In de staalvormgieterij van de gietstaal- fabriek van Krupp vond Woensdagmorgen bij het vullen van een vorm een ontploffing plaats, waarbij een opzichter en tien arbei ders gewond werden, gelukkig geen van al len levensgevaarlijk. De gewonden werden door staalsplinters ge troffen en liepen lichte kneuzingen op. toen zij bij het plaatsvinden der ontploffing van hun hooge standplaatsen naar beneden sprongen. De ontploffing is waarschijnlijk veroorzaakt, doordat er vocht in den giet vorm is gedrongen. SAN DOMINGO DOOR EEN TORNADO VERWOEST. Naar gemeld wordt heeft boven Haiti een geweldige tornado gewoed, welke de stad San Domingo grootendeels verwoest heeft. Alle verbindingen met de stad zijn geheel verbroken. Het Westelijk deel van Florida bevindt zich wegens den naderenden tor nado in angstige afwachting. Heden: VRIJDAG 5 SEPTEMBER Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooneel, „Het geheimzinnige pension" 8 uur nam. Gem. Concertzaal: Bouwmeester's revue: „Turf in je ransel", 8 uur. Palace: „De Vier Jantjes". Tooneel Wulff and Jei'ome. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Kapitein Satan" en ,.De belastingontduiker". Tooneel: Mister Braun. 8 uur. Rembrandt Theater: „Trouw met mijn vrouw." Tooneel: Bianca and Henry Liver- more. 7 en 9.15 uur. Concertgebouw Modern: Cabaretavond. ZATERDAG 6 SEPTEMBER Gem. Concertzaal: Bouwmeester's revue: „Turf in je ransel", 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De Voddenraper van Parijs". Concertgebouw Modern: Cabaretavond. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Het ontwakende Zuiden. Een ander levenstempo. Industrialiseering. Enorme rijkdommen. Analphabetisme en sterftecijfers. EaSe^woordieS to het WsawtoU «layer (Bijzondere correspondentie). In het economisch leven van de Zuidelijke staten van Noord-Amerika voltrekt zich op het oogenblik een wijziging, gelijk Europa haar ongeveer een halve eeuw geleden heeft beleefd. Het is de overgang van een land bouwgebied ter grootte van geciviliseerd Europa naar een half-ïndustrieel systeem. Dit industriallseeringsproces is na het einde van den wereldoorlog begonnen en maakte in de volgende jaren groote vorderingen. Het tempo is sindsdien voortdurend sneller ge worden, eerst de laatste maanden is het tengevolge van de algemeene depressie ver traagd. Alle vereischten voor succes zijn even wel aanwezig: minerale rijkdommen, water» kracht en goedkoope werkkrachten. Geografisch begint het Zuiden onmiddel lijk voorbij de hoofdstad Washington. De reiziger merkt hier zonder vragen, dat het land, de menschen en de omgeving plotseling anders worden. Het volk verandert, het schijnt anders te denken, te voelen en te werken. De vreemdeling voelt onwillekeurig dat hier de leven- en blijheid wekkende zon warmer brandt en de menschen een ander levenstempo heeft gegeven. Geografisch om vat het Zuid-Oosten van de Vereenigde Staten de volgende staten: Virginia, West- Virginia, Kentucky, Noord- en Zuid-Carolina, Tennessee, Arkansas, Mississippi, Louisiana, Alabama, Georgia en Florida. De herinnering aan den bloedigen burger oorlog tusschen Noord en Zuid, tusschen de Unie en de geconfedereercben in de jaren 1861 tot 1864, die dierpe wonden sloeg, werkte op dit land tientallen jaren achtereen rem mend. Eerst thans, in de derde generatie, maakt de vroegere heersohende verbittering plaats voor een gevoel van samenwerking. Het kapitaal, de energie, de scheppende kracht en de uitvindingen van het Noorden richten zich naar het Zuideru Met open armen worden alle industrieën opgenomen en, gelijk de laatste stakingen hebben bewe zen, ook op alle voorwaarden. Het gemiddel- de loon van een arbeider bedraagt in dit nieuiwe industriegebied bij een werkweek van 50 a 60 uren niet meer dan 13 dollar per week, zoodat de vrouwen en kinderen in de fabrieken moeten medewerken, om het levens onderhoud van het gezin te helpen verdie nen. Van een sociale wetgeving, een 48-urige werkweek, een minimum-inkomen en den be roemden Amerikaanschen .standaard van levensonderhoud" heeft het Zuiden nog niets gemerkt. Dikwijls bestaat tusschen de kleine ondernemingen en haar arbeiders nog een patriarchale verhouding, die herinnert aan die op de groote plantages ten tijde van de Het Zuiden, nauwelijks tien jaren geleden nog bijna uitsluitend een land van katoen-, tabak- en suikerrietfarmers, biedt thans het aspect van een groot industrierijk in op komst. Belangrijke industrieën, gefinancierd met New-Yorksch en Bostonsch kapitaal, heb ben haar intocht gehouden. Genoemd moe ten worden electriciteit, ijzer» en staalonder» nemingen, textiel-, suiker-, tabaks-, katoen- zaadolie- en meubelfabrieken. Geheel de Amerikaansche kunstzij de-industrie heeft zich in het Zuiden gevestigd; een kapitaal van meer dan twee milliard dollar staat ach ter haar. Tienduizenden gezinnen, die enkele jaren geleden nog op hun boerderijen woon den en de velden bewerkten, katoen en tabak teelden, werken thans in de fabrieken en maken het ondanks hun geringe inkomens beter dan eerst. Een organisatie in vakver- eenigingen van dit nieuwe opkomende in- dustrieproletariaat ligt naar de meening van de „American Federation of Labour" nog in een verre toekomst. Naar haar meening zullen er nog tientallen jaren voorbijgaan, alvorens deize onbeschaafde analphabetische massa's niet alleen negers, maar ook blanken bij de vaststelling van de arbeidsloonen en de stichting van maatschappelijke iinstel- lingen zullen kunnen meepraten. Pogingen van communistische agitatoren uit New-York zijn in deze richting volkomen mislukt, terwijl eenige hunner leiders daarbij om het leven zijn gekomen. en Het Zuiden is enorm rijk. Kolen, Ijzer, mar mer, graniet, koper, mangaan, zink, leisteen, fosfaat, porseleinhoudende aarde en voor treffelijke houtsoorten zijn er in overvloed. Bovendien is het Zuiden een vruchtbaar landbouwgebied, waar bijna geheel het jaar kan worden geoogst. Tot voor niet al te lan gen tijd was dit land de katoenleverancier van de geheele wereld. Maar juist- deze gul heid van de aarde heeft den strijd om het bestaan verscherpt. Weldra trad overproduc tie in, die zifh in het bijzonder thans door het verminderde opnemingsvermogen van de overige landen laat gevoelen. De boer in de Zuidelijke staten is altijd arm geweest. De korte periode van welvaart gedurende den wereldoorlog verergerde dezen toestand zelfs. Niet alleen de negers, maar nog veel meer de arme blanke bevolking, over welke uitsluitend als de „arme blanken" wordt gesproken, heb ben hier een taaien strijd om het. dagelijksch brood te voeren, om hun hypotheekrente en andere schulden op tijd te betalen. De boe ren leven van den eenen dag In den anderen. De plaatselijke winkelier moet hen bij den inkoop van hun goederen van den eenen oogst tot den volgenden crediet geven, waar- feü hii er i^TiuriSk jjoor zijn risico bet derde gedeelte oplegt. In deze nog tamelijk dun be volkte Zuidelijke staten gaan analphabetisme en hooge sterftecijfers hand aan hand, of schoon hier misschien nog de zuiverste, on gemengde „Amerikaansche" bevolking woont. Toevloed van Europeanen heeft sinds lang niet meer plaats gevonden, daar heeft de Ku-Klux-Klan wel voor gezorgd. Door den grooten toevloed van fabrieken uit het Noor den vindt thans evenwel een zekere bloed- verversching plaats, daar vele arbeiders door de nieuwe industrie-gebieden worden aange lokt. Nog altijd leven echter bijna 75'.',; van de Zuidelijke bevolking van landbouw en vee teelt. In nuchtere getallen ziet de Industrieele ontwikkeling van de Zuidelijke staten er als volgt uit: in Alabama bedroeg in het jaar 1910 het geïnvesteerde industriekapitaal 173 millioen dollar en thans 500 millioenln den zelfden tijd beleefde de jaarlijksche productie een sty ging van 145 tot 550 millioen dollar; Florida's Industriekapitaal steeg in dezelfde periode van 65 tot 206 millioen dollar, zijn productie van 73 tot 219 millioen; Georgias fabriekskapitaal nam toe van 202 tot 449 millioen, zijn productie van 200 tot 609 mil lioen dollar. Aan het hoofd staat echter de staat Noord-Carolina, wiens industriekapi taal toenam van 819 tot 660 millioen. bij een stijging van de productie van 217 tot 1200 millioen dollar. De ontwikkeling van de laat ste twintig jaren zal echter vermoedelijk door den vooruitgang in de volgende twintig jaren nog in de schaduw worden gesteld. In het bijzonder de ijzer- en staalondernemlngen in Birmingham, Chattanooga en Knoxvllle brei den zich meer en meer uit. De katoen, eens „King Cotton" genaamd, heeft de opperheerschappij verloren. Dit pro duct. dat zoovelen arm en zoo weinigen rijk maakt, maar zoo gemakkelijk is te planten, heeft waarschijnlijk het meest tot de tegen woordige hergroepeering bijgedragen. Daar komt nog bij, dat de Zuidelijke katoenplan ters zich al te zeer op de massaproductie van de qualitatief minderwaardige korte katoen soorten toelegden en de betere soorten, die echter meer zorg vereischen, verwaarloosden. Het katoencentrum van de Zuidelijke staten verplaatst zich meer en meer naar het Wes ten. Texas, een staat, die grooter is dan Duitschland. is nu de grootste katoenprodu cent van Amerika geworden. Daar Ls nog een goedkoope productie mogelijk, omdat de grond niet alleen goedkooper, maar ook de aarde nog vruchtbaarder is. Het oude romantische Zuiden is verdwenen. Zijn zwanenzang is alleen nog te hooren in de tooneelspelen van de New-Yorksche schouwburgen. De onophoudelijke voortstu wende industrieele golf en het streven naar rationaliseering zijn niet meer tegen te hou den. Met alle kracht werken de Zuidelijke staten, om verder kapitaal uit het Noorden te lokken. Of echter het Zuiden daar gelukkiger door wordt, of rassenhaat, analphabetisme en armoede zullen -verdwijnen en het levens peil wordt verhoogd, is een andere vraag. jfcNadruic jepbodgpfc, Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTR AA T 16 TELEFOON 10756 VAMPYR Stofzuigers f98.- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel INGEZONDEN Voor den inhoud dercr rubriek stelt dc Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug» gegeven. HET AUTO-VERKEER. De Maximum-snelheden. GEBARRICADEERDE FIETSPADEN. Mijnheer de Redacteur, U zoudt mij genoegen doen. indien u het volgende in uw blad zoudt willen opnemen, dit naar aanleiding der verschillende arti kelen, welke ik de laatste weken in uw blad lees aangaande maximumsnelheden, verkeers- kwesties enz. Ik bereis zelf geregeld Neder land en België per auto en kom tot volgende conclusies: In de meeste plaatsen van Nederland zijn maximumsnelheden geoorloofd van 20 K.M. per uur, er zfjn echter ook plaatsen, waar do maximumsnelheid nog minder is. b.v. Breuke» len 15 K.M., Geldermalsen 12 K.M. en ook nog enkelen met 10 K.M. Deze snelheid was trouwens tot kort geleden ook voor de Haar- lemsche binnenstad geldig. Er zijn ook lof felijke uitzonderingen, die 30 K.M. toestaan, waaronder Haarlem (behalve ln de binnen stad) en zelfs verschillende plaatsen die het maximum op 40 K.M. zetten, b.v. Renswoude, Lutterade, Geleen enz. Dan zijn er nog. welke alleen bepalen: Beleefd verzocht, langzaam te rijden. Deze zijn mij het meest sympathiek. Wie op reis Ls, hetzij voor zaken, hetzij voor plezier, zal niet ln alle plaatsen 20 en 15 K.M. kunnen rijden, waar ons land zoo dicht bevolkt is, dat een bebouwde kom op de andere volgt, zoude hij evengoed met de fiets kunnen gaan of met een tilbury. Trouwens is het voor een moderne auto vol strekt geen bezwaar, met een gang van 40 of 50 K.M. terstond te stoppen, het duurt tenminste niet Langer dan wanneer met een vaart van 20 of 25 K M. gereden wordt. Vele automobilisten huldigen dan de opinie: laat ik maar 50 K.M. rijden, dan ben ik evengoed in overtreding als bij 25 K.M. ook. Komen zij ln platsen, waar 40 K.M. geoorloofd ls of geen maximumsnelheid is voorgeschreven, zoo zul len velen dezer zich aan de 40 K.M. houden. Op de Maasbrug I;i Maastricht staat een bord: Vrachtwagens 5 K.M. per uur. Nog nooit heb ik een vrachtwagen met een 5 KJd.-gang daar zien rijden. Dit zou trouwens een ver keersstremming door de halve stad tot aan het Vrijthof toe beteekenen. Samenvattend kan ik dus constateeren, dat, wie heden ge noodzaakt is, voor zaken van een auto gebruik te maken, en dat zullen verreweg de meeste zijn, zich bij voorbaat reeds klaar moet zijn, dat hij met een auto niets bereiken kan. als hij zich overal aan de maximumsnelheid houdt. Een reis b.v. van Amsterdam naar Maastricht zoude 9 of 10 uur in beslag nemen. Maastricht zoude negen of tien uur in beslag nemen. Hl moet gedurig de maximumsnelheid overtreden, wil hij zijn reizen per auto eenigszins rendabel maken. Daarbij opgeloopen procesverbalen mogen hem niet afschrikken, was dit wel het geval, zoo zoude hij het verstandigst doen, zijn wagen zoo gauw mogelijk als oud ijzer te ver- koopen en per spoor te reizen. Wat Haarlem betreft, moet ik dagelijks be merken, dat de fietsers veelal genoodzaakt zijn, op hobbelige, van kullen wemelende bermen van goeder asphaltwegen te rijden, aan welke bermen van gemeentewege niet de minste zorg besteed wordt, en jarenlang niets verbeterd wordt. Het zou m.i. aanbeveling verdienen, ln de eerste plaats eens toe te zien, dat niet be stelauto's handwagens en andere vehikels op de onmogelijkste plaatsen soms midden, ja zelfs dwars over de straat, soms 2 en 3 naast eikander blijven staan, dat niet melkwagens met twee en drie naast elkander blijven rijden, dat niet handwagens geheel onver» licht 's avgnds midden op den weg rijden, dat niet alles wat overbodig is en wat men graag kwijt wil, juist op dat gedeelte van de straten gedeponeerd wordt, waar dc fietsers volgens de nieuwe Politie-verorde- ning gedwongen worden, te rijden, dit alles zou misschien meer succes hebben dan het angstvallige toezien op inhouden der maxi mumsnelheid. Tegen bestuurders, die zich niet ontzien, in de stad 70 tot 90 K.M. te rijden moet natuurlijk opgetreden worden. Het is hier weer als zoo dikwijls het geval ls, wie 40 cn 50 K.M. rijdt, wordt door de Motorpolitie achterhaald, maar wie 90 en 100 K.M. vaart heeft, wordt ongemoeid gelaten, omdat het te gevaarlijk is, hem te achtervolgen. Wie door dronkenschap en roekeloos rijden ongelukken veroorzaakt, en dit laatste heeft m.i. met het aantal Kilometers niet te maken, moet gevoelig gestraft worden. Jammer ge noeg krijgen deze menschen hier meestal niet meer dan 3 weken voorwaardelijk, ter wijl voor een overtreding der belachelijke lage maximumsnelheid 10 gulden boete geeischt wordt. Ik zal hier niet verder over dit vraagstuk uitweiden, hoop echter, dat in de toekomst een betere samenwerking tusschen dc plaat selijke autoriteiten en de bonafide wegge bruikers mogelijk zal worden. Het zullen met mij velen zijn, die dit ten zeerste zullen toe- Juichen. tyet vriendelijken dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw dn., C. SLANSKY. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Verlicht Uw Dagtaak met Eau de Cologne

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5