VefikcuM tffauMeücAiL fwvmii HERFSTTIJD IS VERFTIJD STADSNIEUWS De Man aan 't Venster J. LOTTGERING HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1930 ENKELE UREN M'NHEER GEWEEST! HET BURGERLIJK ARM BESTUUR. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cl. n-r -eed. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, Dressoir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiegel 2 schilderijen, samen f118.—. Q. A. Buffet met bolle deuren f62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen, Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMl". Modelkamers voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18 Nu langen tijd in de gevangenis MISLUKTE RECLASSEERING. Tn ons vorig nummer stond het met enke le regeltjes, ontleend uit het politie-rapport, dat de 23-Jarige loopknecht W. van K. te Amsterdam aangehouden was, omdat hij 1000 verduisterd had ten nadeele van de firma S. aan den Jansweg te Haarlem. Dit geval Lvfvenwel zoo bijzonder, dat wij daarover nog wat nadere bijzonderheden mededeelen. De loopknecht was sinds eenigen tijd bij genoemde firma in dienst. Hij deed zijn werk goed, zoödat zijn patroon over hem te vreden was en hem ook in geldzaken ver trouwde. Dit is volkomen te verklaren, om dat hij geen reden had om kwaaddenkend te zijn. Een reclasseeringsvereeniging die van K. onder toezicht had, heeft den pa troon niet ingelicht over zijn verleden. Ach teraf blijkt dit onvoorzichtig te zijn geweest. De jongeman had al tweemaal in de ge vangenis gezeten voor diefstal. Als nu maar aan den patroon gezegcl was, dat het noodig was om er voor te zorgen, dat van K. niet in de verleiding kwam, dan zou vermoedelijk alles goed gegaan zijn, terwijl het nu hope loos mis geloopen is. Woensdag werd van K. door zijn patroon naar het Postkantoor gestuurd om 1000 te halen. 1-Ieel eerlijk kwam hij even later met een bankbiljet van 1000 gulden terug. Maar toen kreeg hij een aanmerking, dat hij niet om klein bankpapier gevraagd had. Hij werd toen weer naar het Postkantoor terug gezonden om een klein postwisseltje te ver sturen en daardoor meteen het biljet van 1000 te wisselen. De loopknecht ging maar nu kwam hij niet terug. Het duurde een uur, het duurde twee uur, drie uurMen ging er op uit om den loopknecht te zoeken, maar hij was In de stad niet meer te vinden. Toen de politie van het geval hoorde, bleek al spoedig met wlen men te doen had. Hot werd dan ook waarschijnlijk geacht, dat van K. van het geld in Amsterdam aan het fuiven was. Daarom trok een rechercheur er met den patroon in diens auto op uit, om in de hoofdstad een onderzoekingstocht te beginnen. Eer$t werd aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam de hulp van een Am9terdamschen rechercheur ingeroepen, omdat die beter de schuilplaatsen in donker Amsterdam kent. Verschillende cafés in de omgeving van liet Rembrandtplein werden afgezocht. Op eens zag de patroon zijn loopknecht op het terras van een deftig café zitten.Maar nu was het van top tot teen een m'nheer. Hij had een gedeelte van het geld gebruikt om zich een stel fijne onder- en bovenkleeren te koo- pen. Op geld kwam het niet aan een mooi blauw pak, een lichte overjas, zwieri- gen hoed, lakschoenen, gekleurd overhemd, een dun wandelstokje en zoo voort. Toen de ontrouwe loopknecht z'n patroon ontdekte, gevoelde hij dat zijn „hooge sprongen een eiride genomen hadden". Even poogde hij nog om zich tegen zün arrestatie te verzetten. Hij gooide zijn wandelstok tus- schen de beenen van den rechercheur die het eerst op hem afkwam, zoodat de achter volger struikelde. Maar de tweede recher cheur sprong i moteon too, zoodat de vluchte ling al gauw achterhaald was. Nog denzelfden avond zat de dief in een oei in het politiebureau te Haarlem. Van de 1000 had hij nog slechts 675.12 over. Natuurlijk werden de mooie kleeren hem afgenomen. Hij had zijn eigen kleeren in een koffer gepakt en ergens in bewaring gegeven. Nu kon van K. zijn oude plunje weer aantrekken. Slechts enkele uren is hij meneer geweest. Nu wordt hij aan de Justitie overgeleverd, die ongetwijfeld zijn overbrenging naar het Huis van Bewaring zal gelasten. De patroon betreurt het nu, dat hij geen genoegen genomen heeft met het biljet van 100O. Blijkbaar dorst van K. er niet met dit biljet van door te gaan, omdat hij wel vermoedde, dat hij moeilijkheden zou onder vinden als hij het voor eigen rekening ging wisselen. Toen hij zooveel briefjes van 40, 25 en lo gulden in handen kreeg, heeft hij de verleiding niet kunnen weerstaan. FEUILLETON Drie Avonturen van den Franschen Meestcr-Dotcetive MARC MICHEL. 3) Tusschen het balcon en de bovendorpel van het kozijn heeft hij zich een poosje vastge houden, wat betrekkelijk gemakkelijk was. Het afhangend eind van het touw had hij natuurlijk opgetrokken. Terwijl hij kon aan nemen dat u in den tuin aan het zoeken zou zijn, liet hij zich weer tot uw kamer zakken, Die vond hij inderdaad leeg en door dat u in uw verbouwereerdheid over de spookverschijning natuurlijk het raam had laten openstaan, wat hij vooruit wel kon ver onderstellen, dat gebeuren zou, had hij ge legenheid om hpt dossier weg te nemen en zijn dreigbrief heer te leggen. Daarop heeft hij zijn plaatsje ap het balcon weer opge zocht en rustig afgewacht tot beneden de rust was weer gekeerd. Toen heeft hij zich naar beneden laten zakken en heeft het touw weer argehaakt, tusschen haakjes ook weer 'n knap stuk werk. De rechter keek omlaag en schudde, in een soort bewondering voor zooveel geslepenheid en durf, het hoofd. In elk geval hebben we het touw. Door uw onverwacht verschijnen en dreigen met den revolver had de knaap blijkbaar weinig lust om zijn kunst van gisteravond weer uit te halen. Al hebben we hem dus zelf niet ge zien; wc hebben in el kgeval wat! Dat touw zal ons wel nieuwe sporen verschaffen. TOCH REORGANISATIE. Zooals men weet heeft de gemeenteraad 6 weken geLeden de voorstellen inzake de om zetting van het Burgerlijk Armbestuur in een dienst voor Maatschappij k Hulpbetoon verworpen. Wij vernemen nu evenwel, dat er toch veel kans is, dat er in het werk van het Burger lijk Armbestuur eenige reorganisatie zal ko men. De leden zijn thans aan het overwegen welke veranderingen in de werkwijze van het Armbestuur gewenscht zijn die vallen binnen het raam van de bestaande organi satie. Niet alleen wordt de gang van zaken bij het verleenen van ondersteuningen nader bekeken, maar ook de samenwerking met andere gemeentelijke instellingen die zijde lings bij de armenzorg betrokken zijn, zooals de Gem. Geneeskundige Dienst, de Nazor? voor zwakzinnigen en blinden, enzoovoort. Ook de quaestie van de ondersteuning van de bewoners van het woonwagenkamp is in studie genomen. Er wordt nagegaan hoe die steup in andere steden geregeld is. EXAMEN HANDENARBEID. Haarlem, 3 en 4 September. Geëxami neerd 11 candidaten. Geslaagd de dames: E. Prins; G. v. d. Mey, J. C. M. Marjot. H. Bronkhorst, T. M. A. Braaksma. allen te Amsterdam; M, J. M. Schouten, Baarn; W. toe Laer, Haarlem; S. E. J. Teerink, Alk maar; I. R. Postema, Wij denes. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie, Smedestraat auto lampje; Kemp, Tetterodestraat 11, auto ped; van Niel, Groote Houtstraat 90, kin derarmband; Heijnen, Anjelierstraat 25, beursje; Bosman, Brouwersstraat 9 rood, dop van een wagen;Hooikaas, Kinder- huisvest 7, hondenpenning; Besseling Kool ste,g 10, herdershond; Kennel Fauna gele her dershond, gebracht door Pennock, Park laan 44; Huis in 't Veld, Luitesteeg 23 zwart jas; Ides, Voorzorgsstraat 19, kinderkous; Wieman, Leidscheplein 40 zwart, kousje; Kennel Fauna, zwart katje, gebracht door: Prent, Ged. Oudegracht 154; zwart-wit katje gebracht door: Bocks; Gen. de la Reijstraat 13; Van Orden, Spaanschevaartstraat 43, loterijbriefje; Bureau van Politie, Smede- straat, portemonnaie met inhoud; Plant, Adr. Loosjesstraat 56, rijwielbelasting- plaatje; v. d. Erf, Oranjeboomstraat 100, idem; Koster; L. Poellaan 8, schroeven draaier. ARBEIDERS TOONEELVEREENIGING^ „VOORUITGANG". Woensdag 24 September geeft „Vooruit gang" een opvoering, 'van. „Hei^ Zevende Gebod" van Herman1 Heyermans in derr Schouwburg aan den Jansweg. ZEVENDE DAGS BAPTISTE GEMEENTE. Kapel Parklaan 21. Vrijdagavond 8.30 besloten Bidstond. Luc. 12:22—32. Sabbat y.m. 10, uur: Prediking Maleaehi 3:10. (Voor ieder vrij toegankelijk.) Sabbat n.m. 3.30 Bijbelbespreking Job 7. In alle diénsten Br. P. Nieuwstraten. CURSUS ELECTRO-MONTEUR, In de gecombineerde bestuursvergadering van de Vereeniging van Electro-technische Werkgevers en den R.K, Bond v. Werkgevers in Electro-Technische Bedrijven „Sint Anto- nius" werd besloten dezen winter de cursus voor electro-monteurs weer voort te zetten. Deze cursus zal gehouden worden van Oc tober 1930 tot April 1931. Er zal theoretisch en practiscli onderwijs gegeven worden om den electro-monteur gelegenheid te geven zich In hun vak te bekwamen en daarna deel te nemen aan het monteurs-examen van de V.E.V. Hij trok het touw langzaam omhoog, liet er het licht van de lantaarn op schijnen en be keek om zoo te zeggen elke centimeter met de grootste aandacht door zijn vergrootglas. Op verschillende plaatsen was het touw met vuil bedekt. Dnze plaatsen schenen Mare Michel meer in het bijzonder te interesseeren, want hij bestudeerde ze lang en aandachtig en maakte van verschillende plaatsen af drukken op carbon-papier, dat hij uit zijn portefeuille haalde. Dit onderzoek, dat ge schiedde zonder dat Marc Michel een woord sprak en waarvan monsieur Malterre niet di rect het nut inzag, duurde meer dan een uur. Eindelijk klapte de detective zijn notitie boekje, waarin hij ijverig aanteekeningen had gemaakt, dicht en vroeg op een tevreden toon: Zou u den man, dien u aan het venster gezien hebt, terugkennen? Op het eerste gezicht! Uitstekend. Gelooft u dat er kans is om hem te pak ken te krijgen? Als alles gaat zooals lk me voorstel, ge loof ik wel dat ik u morgen uw mannetje zal kunnen loveren. Morgen, zegt u?maar hoe in vre desnaam Dat kan ik u tot mijn spijt op het oogen- blik og niét uitleggen. Er woelen allerlei combinaties en mogelijkheden door mijn brein op het oogenblik, die u waarschijnlijk maar zouden vervelen. Overigens heb ik bui- tongewonen trek in een whiskey-soda. Gaat u maar mee: dan breng ik u naar uw hotel. Naar mijn hotel? Zeker; u mag onder geen voorwaarde hier in huls slapen zoolang deze kerel op vrije voeten is. Daarentegen kan ik u voor morgennacht met tamelijke zekerheid een ongestoorde nacht rust op uw eigen slaap- KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. A. L. overtreding van het Motor- en Rij wielreglement 8 subs. 8 dagen hechtenis. W. van G. idem 6 subs. 6 dagen hechtenis. W. R. het te Haarlem als bestuurder van een voertuig daarmede op de rechterzijde van den weg niet zoover mogelijk rechts houden 3 subs. 3 dagen hechtenis. M. C. A. v. D. het als bestuurder van een rijwiel daarmede een straat die in een richting is gesloten, in die richting berijden 0.50 subs. 1 dag hechte nis. N. V. het met een rijwiel een daartoe af gesloten straat berijden 0.50 subs- 1 dag hechtenis. H. H. het te Zandvoort op een door B. en W. blijkens openbare kennisge ving aangegeven straat gedurende de maan den Mei tot en met September een motor rijtuig, geplaatst aanwezig hebben 2 subs. 2 dagen hechtenis. 1. Ch. N., 2. W. M. N. het loopen over verboden grond, ieder3 subs. 3 dagen hechtenis. E. het te Haarlem als bestuurder van een voertuig daarmede op de rechterzijde van den openbaren weg niet zoover mogelijk rechtshouden f 3 subs. 3 dagen hechtenis; H. K. overtreding van het Motor- en Rij wielreglement f 3 subs. 3 dagen hechtenis; F. C. A. overtreding van de Motor- en Rij- wielwet f 1 subs. 1 dag hechtenis; F. C. A. idem f 6 subs. 6 dagen hechtenis; G. H. het te Bloemendaal als bestuurder van een mo torrijtuig de maximumsnelheid overschrij den f 10 subs. 10 dagen hechtenis; K. D., overtreding van het Motor- en Rijwielregle ment f 2 subs. 2 dagen hechtenis; A. F. overtreding van het Motor- en Rijwielregle- jnent f 3 subs. 3 dagen hechtenis; A. S. het te Bloemendaal als bestuurder van een motorrijtuig de maximumsnelheid over schrijden f 3 subs. 3 dagen hechtenis; N. v. d. K.' overtreding der Hinderwet, vrij spraak; C. K. het loopen over verboden grond, teruggave aan de ouders, zonder toe passing van straf; A. W. idem, idem. A. N. overtreding van het Meikbesluit f 25 subs. 25 dagen hechtenis; A. de K. overtreding van het reglement op de Vissohershaven f 2 subs. 2 dagen hechtenis. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. De Voddenraper van Parijs. Gezelschap Spree. In den Schouwburg Jansweg zal Zaterdag, Zondag en Maandag het gezelschap Marius Spree van den Circus-schouwburg te Rot terdam optreden. Dit bekende tooneel- ensemble, dat dit jaar op tournee is gegaan, zal een opvoering geven van het aloude stuk „De Voddenraper van Parijs". De leiders, de heeren Joh. de Weert en Henri Mor- rien, zijn van oordeel, dat stukken als dit het nog wel doen bij het publiek mits zij in een goede bezetting gebracht worden. En daar hoopt het gezelschap voor te zorgen. De hoofdrollen worden vervuld door Mor- rien, Van Weert, Jan Keiling, Cor de Groot, Louis Poolman, Coba Kinsbergen, Bets Cre- mer, Coba Keiling en anderen. Het orkest staat onder leiding van Marius Spree Jr. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier ver zoekt ons plaatsing van het volgende: De burgemeester van Wassenaar verzoekt alvorens in relatie te treden met een als heer gekleed, 'persoon, zich voorstellende als een zwager van den bekenden acteur Jean Stapelveld, zich tot de politie zijner gemeente te wenden. Bedoelde persoongeeftf voor zich een dag beschikbaar te hebben gestelde om ten bate van zieke artisten, leden van den Bond van Ned. artisten gelden te verzamelen of boekjes te verkoopen. De minimumprijs be draagt 25 cent. Een der ingezetenen kocht een brochure met geel kaft, hetwelk een verhaal bevatte van eén acrobaat-degen slikker. De schrijver noemt zich „Captain Dick" en teekent zijn verhaal met den datum: „Den Haag, Januari 1930". Op den omslag van het boekje komt het stempel voor: „Bond van Ned. Artisten, Bureau Hel merstraat 60, Den Haag". Na informatie blykt, dat deze bond niet bestaat; ook bij menschen, bekend in de artistonwereld en hun vereeniging, noch bij de redactie van het artistenvakblad „De Komeet" Is ge noemd persoon bekend. HERBOUW VAN HET KASTEEL TE BORN. Naar De Tijd verneemt, zal het afgebran de kasteel te Bom worden herbouwd. kamer beloven. Ik doe dan maar het beste om weer naar het Hoted des Champs Elysées te gaan? Dat zou ik niet doen; het is beter dat u vannacht ergens anders gaat. Niet dat ik het zoo buitengewoon waarschijnlijk acht dat uw vervolger weet dat u daar gisteren geweest bent, maar een mensch kan nooit voorzichtig genoeg zijn. Het is zelfs heel waarschijnlijk dat uw leven vannacht geen gevaar loopt; het is hun er immers om te doen om Marveil! op vrije voeten te krijgen, maar een rustigen nacht zou onzen vriend of zijn compagnons u waarschijnlijk niet gunnen, want schrikaanjaging is voor het oogenblik hun voornaamste strijdmiddel. Gaat u maar met mij mee. Mijn chauffeur wacht ons aan den achteruitgang. De auto bracht de beide mannen in een minuut of twintig naar Hotel Avenida. Tij dens den rit verwisselde Marc Michel zijn brievenbestellerscostuum voor zijn gewone kleeren. In de comfortable conversatiezaal van het kleine, maar zeer goede hotel de detective had het beter gevonden om niet In de hal te blijven zitten, dronken de bei<*e heeren nog een paar whiskey-soda's en na dat ze nog een poosje hadden zitten pra ten, nam de detective afscheid. Gaat u al weg? Tot mijn spijt moet ik gaan; ik heb nog een en ander te doen. In mijn zaak? JaApropos; op welk nummer kan ik u persoonlijk direct in uw bureau per telefoon bereiken? Mijn privé-nummer, dat u niet in den gids vindt, is 31645. De detective noteerde het. Kunt u zorgen dat u morgen in staat, bent om op mijn eerste aanvraag direct bij mij te komen? Zeker. DE VERGADERING VAN DEN MIDDENSTANDSBOND. DE GEMEENTELIJKE BEDRIJFSWINSTEN BESPROKEN. Nadat het Middenstandscongres gesloten was is te Groningen de vergadering van den Koninklijken Necïerlandschen Middenstands bond voortgezet. Besproken werd het door ons vermelde prae-advies van dr. J. G. Otton te Leeuwar den inzake den verkoop door middel van automaten. Nadat verschillende sprekers hun opinie over het onderwerp hadden ge geven, waarbij dè meesten waren tegen den verkoop door automaten na het winkelslui tingsuur werd overeenkomstig het voorstel van het Bondsbestuur besloten de derde conclusie, hehelzende de wenschelijkheid van den verkoop ook na het sluitingsuur, te aanvaarden. Prae-advïes van jhr. Mollerus Hierna werd behandeld het indertijd door ons uitvoerig vermelde prae-advies van jhr. J. C. Mollerus, secretaris van de Haarlem- sche Kamer van Koophandel betreffende v/insten uit gemeentebedrijven, waarin hij gekomen is tot de twee volgende conclusies: 1. Een afschaffing dér gemeentelijke be drijfswinst is onder de bestaande omstandig heden r,iet mogelijk en niet wenschelijk. 2. De gemeentelijke bedrijfswinsten beJaoo- ren als jaarlijksche bron van inkomsten al leen secundaire beteekenis te hebben. De heer Koopman s zette uiteen, dat „Handel en Nijverheid" te Rotterdam gaarne een derde conclusie aan het praead- vies had zien toegevoegd en wel een voorstel tot schrapping van al. 2 van art. 238 dei- Gemeentewet, opdat de gemeentelijke be drijven slechts een matige winst zullen mo gen opleveren. De heer R i p p e (Delft) gaf te kennen zich met het prae-advies, noch met de con clusies to kunnen vereenigen, omdat de prae-adviseur zich heeft gesteld op het standpunt van den belastingheffer en niet van den belastingbetaler. Het maken van bedrijfswinsten acht spr. uit den booze, om dat het geen belasting naar draagkracht waarborgt. De vergadering gaf, aldus lezen wij In de N. R. Crt., teekenen van ongeduld, hetgeen spreker den uitroep: „Wat een middenstan ders" in den mond gaf. Spr. geeft daarom zijn conclusie: Het stor ten van de bedrijfswinsten in de gemeente kas dient te worden afgeschaft in het belang van de economisch zwakken in het algemeen en van den handeldry venden en industriee- len middenstand in het bijzonder. De heer Zeeman (Den Haag) zeide ook, dat de gemeentelijke bedrijfswinsten niet voldoen aan de draagkracht. Hij zou de be paling wenschéh, dat de winsten aan rede lijke elscben moeten voldoen. De heer De V r i e z e (Winschoten) heeft andere conclusies gesteld, volgens wel ke de bedrijfswinsten een noodzakelijk hwaad zijn. v. De heer T a v e 1 i n g (Groningen", was teleurgesteld, omdat jhr. Mollerus z.i. op geen enkelen grond voor den Middenstand heeft bewezen, dat de gemeenten noodzake lijk winst moeten maken. Spr. ziet in de winsten,, die hij overschotten noemt een ge vaar voor den Middenstand, omdat hij vreest, dat ze zullen worden aangewend voor sociale maatregelen. Spr. stolt voor geen conclusies aan te nemen, omdat deze het prae-advies niet dekken. Dr. Visser meent, dat de winst ge reserveerd moet worden. De heer C a r e l s (Amsterdam) vindt de uitdrukkingen „matige winst", en „rede lijke eischen" te vaag. Spr. acht het in het belang van den Mid denstand als de behoorlijke bedrijfswinsten in de gemeentekas komen. De heer Van Liemt (Haarlem) be grijpt, het verzet van den middenstand tegen de bedrijfswinsten niet. Het publiek, dat zich in een gemeente vestigt, vraagt in de eerste plaats hoe hoog de belastingen zijn en niet wat het voor gas en electriciteit moet beta len. Spr. sluit zich met het oog daarop vol komen bij de conclusies aan. De prae-adviseur, jhr. Mollerus, merkt op, dat het niet de bedoeling is ge weest, te onderzoeken uit een zuiver midden standsoogpunt, maar uit een algemeen oog punt. Spr. had geen opdracht tot het eerste. Spr. acht getheoretiseer over een matige of redelijke winst onvruchtbaar. Hij merkt op, dat het vraagstuk een po litieleen achtergrond heeft. Spreker heeft zich op het standpunt gesteld van de prac- t-ijk. en die heeft aangetoond, dat zij, die later achter de groene tafel komen, om zwaaien in hunne opvattingen, die zij daar voor hebben verkondigd. Dat komt omdat Goeden nacht. En denkt u erom dat u straks niet meer uit het hotel gaat. Marc Michel verliet het hotel, stapte op zijn auto toe en vroeg den chauffeur: Nog wat bijzonders gebeurd? Niets, monsieur. Rijd eerst naar het bureau van de „Fi garo", dan naar de „Matin" en tenslotte naai de „Petit Parisien". Op de administratie van deze drie bladen gaf. de speurder, met de uitdrukkelijke op dracht te zorgen dat zij nog in het ochtend blad moest worden opgenomen, de volgende advertentie af: GRATIS BEHANDELEN VAN SLECHTE GEBITTEN. Een pas gevestigde Amerikaansche tandarts, behandelt heden gratis lijders aan slechte tanden en kiezen, om zich bekendheid te verwerven. Geheel nieuwe methode om aan be schadigde en gehavende gebitten weer hun oorspronkelijken vorm terug te geven. Adres: Avenue Wagram nr. 41. Den volgenden dag om half drie ging in het bureau van den rechter van instructie de telefoon, s Kunt u direct komen naar Avenue Wag ram nr. 41 waar ik een paar kamers in ge bruik heb? vroeg de stem van Marc Michel. Als het nooiig is Neemt u een auto en kom alstublieft direct. Toen de rechter voor het opgegeven adres uitstapte, begreep hij er het eerste oogen blik niets van. Want er was een groot bord aan de deur, waarop in opzichtige kleurige letters het volgende opschrift prijkte: MR. SYDNEY HARDING D. D. S AMERIKAANSCH TANDARTS deze personen dan de practijk hebben mee gemaakt en hebben gevoeld, dat zij zijn on derworpen aan den wensch van de helft plus één. Tegen de opmerkingen over de tarieven stelt spr. zijn opvatting, dat hij deze expres- selijk niet in zijn prae-advies heeft opgeno men, omdat zij er niet in behooren. Hij zal dus niet ingaan op de opmerkingen over ta rieven en belastingen. Wat de bezwaren aan gaan tegen de bedrijfswinsten is spr. het eens met de S. D. A. P., dat de woekerwin sten op gemeentebedrijven moeten worden weggevaagd. Als men zich op het standpunt stelt, dat de monopolistische bedrijfswinsten moeten worden afgeschaft en tegen kostprijs moet worden geleverd, zal men aan de ge meen tefinanciën tal van moeilijkheden in den weg leggen. VLAGVERTOON IN AUSTRALIë. Het Corr. Bureau meldt, dat blijkens een bij het Dep. van Defensie ontvangen tele gram een smaldeel, bestaande uit den krui ser „Java" en den torpedojager „Evertsen" onder bevel van den Schout bij Nacht C. C. Kayser, 2 September uit Soerabaja vertrok ken is ter aanvaarding van de vlagvertoon- reis naar Australië en Nieuw-Zeeland. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) VOETBAL. BESLISSING VAN HET AROL-TOURNOOl. Het programma voor den laatsten dag van de voetbalwedstrijden om den Arol-beker te Amsterdam luidt: Zondag 7 September 12 uur Blauw WitH.B.S., scheidsrechter Katoen 1.15 uur N. A. C.Robur et Velocitas, scheidsrechter Aerts. 3.30 uur finale, scheids rechter Van Gessel. Tijdens de pauze heeft een wedstrijd plaats tusehen een elftal van A.F.C.-veteranen tegen een elftal van H.B.S.-veteranen. VER. VAN OUD-LEERLINGEN DER TUIN- BOUWCURSUSSEN. De Nederlandsche bond van vereenigingen van oud-leerlingen der tuinbouwcursussen, vergaderde Woensdagavond in café „Spoor- zicht". Besloten werd tot deelneming aan de aa. dahliakeuring in het Het Krelagehuis. Bij den wedstrijd voor de mooiste vaas dahlia's behaalde de heer A. J. Martens te Hille'gom den eersten prijs met een inzen ding van verschillende soorten dahlia's. Den heer van Dam, alhier viel den tweeden prijs ten deel met een inzending dr. Stath. De aangekondigde bestuursverkiezing werd tot een volgende vergadering uitgesteld. GUNNING- Na onderhandsche aanbesteding is door de firma G. Metselaar en Zoon opgedragen aan H. Nimis' Betonbouw te Haarlem het maken, van de gewapend betonwerken voor de uit breiding van de N.V. Drukkerij De Spaarne- stad. SPEELTUINVEREENIGÏNG IÏET OOSTER- KWARTIEK. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der Speeltuinvereniging „Het Oosterkwar tier" wordt Zondag 7 September een tuin feest gehouden. Van 's morgens 10 tot 12 uur zijn er spelen voor de jongste kinderen. Daarna volgt van 1 tot 2 uur een muzikale rondgang door het Amsterdamsche en Slachthuiskwartier. Voor deze gelegenheid komt een knapen- muziekkorps van pl.m. 60 jongens uit Am sterdam. Dit corps zal ook gedurende den middag een concert in den Speeltuin geven. Om twee uur vangt een Honkbaldemon stratie aan, daarna volgen gymnastiek, korfbalwedstrijd, dansen en kringspelen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Het verven Uwer Mantels, Jassen, Costuums enz. enz., geschiedt bij ons op de meest deskundige wijze. VERVERIJ CHEM. WASSCHERIJ Gr. Houtstraat 5a - Tel. 10771—11561 Maar voor hij gelegenheid tot nadenken had, werd de deur al. van binnen af geopend en stond de rechter tegenover den chauffeur die hem gisteren gereden h'ad. Komt u maar binnen, Monsieur Michel wacht u al. Toen monsieur Malterre in de kamer gela ten was, die, zooals de chauffeur gezegd had, zijn meester in dit huis in gebruik had (het was voor den detective wiens particuliere adres in de misdadigerswereld natuurlijk al te wel bekend was, een onafwij sbare nood zakelijkheid om in het groote Parijs ver schillende en telkens wisselende pieds-a- terre to hebben!) was hij opnieuw verwon derd. Hii was hier niet in de werkkamer van een groot meester der opsporingskunst, maar in de in de puntjes ingerichte, van de nieuw ste snufjes voorziene spreekkamer van een tandarts. In het midden stond een groote Amerikaansche operatiestoel, waarin 'n oude vrouw gezeten was, die den rechter bij zijn binnenkomen verschrikt aanstaarde. Het scheen' een ernstig geval te zijn want om de patiente heen stonden vier assistenten in witte jassen. Twee van die heeren hielden elk een arm vast en de beide anderen had den zich achter haar geposteerd en elk een schouder vastgegrepen. Herkent u deze vrouw? vroeg de .Ame rikaansche tandarts", wiens onbevoegdheid om de tandheelkunde uit te oefenen, de rechter onmiddellijk kon constatoeren. Deze vrouw? Neen, monsieur Michel, die ken ik niet, zei hij een beetje stroef, verwon derd als hij was over hetgeen hem een mis greep van den beroemden speurder leek, want dit oudje kon toch niet zijn geheim zinnige bezoeker zijn! (Wordt vervolgd). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cl». per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6