-„FESTSPIELE" TE MÜNCHEN EN SALZBURG. Tiende Internationaal Congres voor Strafrecht en Gevangeniswezen te Praag. UIT DE NATUUR. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1930 ZESDE BLAD REISBRIEVEN. Helene Thimlg als Het Geloof in Jedermann. k e passiespelen te Oberammergau en de Festspielc te Bayreuth hebben de activiteit te München en Salzburg dit jaar verhoogd. Men kon voor zien, dat Oberammergau dezen zo mer zeer vele vreemdelingen zou trekken en vooral München hiervan voordeel zou hebben. En de bestuurders van de Festspiele te Salzburg hadden er voor gezorgd, dat een gedeelte van den vreemdelingenstroom van Oberammergau werd geleid naar de stad van Mozart door een aparten au to dienst te or- ganlseeren, die de bezoekers der Passiespelen als het ware uitnoodigde om de route over Oostenrijk te nemen. München en Salzburg kunnen eiken zo mer op een bezoek van duizenden vreemde lingen rekenen en ze zijn daardoor in Juli en Augustus de centra van kunstenaars ge worden. Wat deze twee steden gedurende de zomermaanden aan kunst 'bieden, Is voor- i al voor een Nederlander, die buiten het win terseizoen eigenlijk niet vraagt naar theater en muziek nauwelijks te gelooven. Maar de Duitschers, voor wie tooneel en opera een levensbehoefte geworden ls, vinden ook op reis des avonds den weg naar den schouw burg. De opera te München komt in beteekenis onmiddellijk na Berlijn en Weenen, Ja eigenlijk kan men wel zeggen, dat zij er naast staat. Aan het Beiersche Staatsthea ter zijn artisten als Maria Ivogün, Maria Olz- jewska, Carl Erb, Paul Bender en Herman Nissen verbonden, zangeressen en zangers met een wereldnaam. München heeft lederen zomer zijn Festspiele, zooals ook Salzburg die sinds 1920 na de opening van het Mozar- teum geregeld geeft. München concurreert met. zijn Wagner-opvoeringen in het beroem de Prinz-Regenten Theater dat vrijwel een copy van het door Richard Wagner ont worpen FestspieLhaus is onmiddellijk met Bayreuth, maar uit het feit, dat de opvoe ringen te Bayreuth reeds maanden te voren uitverkocht waren, blijkt wel. dat deze con currentie de stad van Wagner allerminst schaadt. Doch München behoeft zich niet uitsluitend zooals Bayreuth tot Wagner te beperken en het geeft daarom ook gere geld een heelen cyclus van Mozart-opvoerin- gen. Voor die Mozart-opvoeringen heeft de hoofdstad van Beieren een uitgezochte ge legenheid in het oude Residenz Theater, een exquis, klein schouwburgje, een voorbeeld van een precieus rococo-theater uit de 18de eeuw, dat aan niet meer dan 600 bezoekers plaats biedt. Voor dat Residenz-Theater heeft Mozart zijn Idomeneo gecomponeerd en hij heeft er ook zelf een. opvoering van deze opera geleid. Men geeft in dit intieme zaaltje de opera's ▼an Mozart nog geheel in den oorspronkelij- ken vorm, met een klein orkest dus, dat tot de ware, door den componist gedachte ver houdingen is teruggebracht. Hierdoor komt de muziek van Mozart er veel beter tot haar recht dan in de tegenwoordige, doorgaans veel te groote orkest-bezetting. Wij hebben het voorrecht gehad te München dezen zomer een opvoering te mogen bijwonen van ,Dle Entführung aus dem Serail". Reeds de klank van het orkest was een weidaad op zich zelf! Hoe heb ik genoten van de voortreffe lijke opvoering van deze komische opera met haar van geest tintelende, van levenslust overvloeiende, fijne aldoor aristocratische muziek! Zeer sterk heb ik daar in München weer gevoeld, hoe veel wij, Hollanders, die de muzikaal-dramatische kunst vrijwel geheel moeten ontberen, op dit gebied feitelijk te kort komen. Behalve de Wagper- en Mozart-opvoeringen, !dic eiken zomer weer te München worden ge geven, had het Beiersche Staats-theater voor deze bijzondere Festspiele dit jaar in het National Theater een Schiller-cyclus geor ganiseerd. Wie mocht meenen, dat München met deze opera's en klassieke treurspelen in den zomer overvoerd was met muziek en tooneel, vergist zich terdege. Want buiten en behalve de officieele programma's van de Festspiele bood München nog meer keus om uit te gaan dan de grootste steden in ons land in het midden van het winterseizoen. Zoo werd elke week drie maal een groot mas* kerspel Das Totenmal vertoond,met orkest, spreekkoren en dansgroepen, gaven Albert en Elsa Bassermann, Werner Kraus, Pallenberg en Marg. Thelmann er afwisse lend gastvoorstelllngen, zong Richard Tauber er heel de maand in Las Land des Lachelens. traden dc 3 Frattelini avond aan avond in een Variété op en zag ik nog verschillende operettes en blijspelen door kleinere gezel schappen geannonceerd. Dit alles geldt München. het centrum van het vreemdelingenverkeer in het jaar van de Oberammergauer Passiespelen zal men mis schien opmerken. Maar wat dan te zeggen van het volgende programma, dat het kleine Salz burg de stad heeft niet meer dan 30000 inwoners op den dag, toen ik er was Zondag 17 Augustus den vreemdelingen bood? Des morgens om 11 uur concert van het Weensche Philharmonlsch orkest onder leiding van niemand minder dan Bruno Wal ter, om half 12 orgelbespeling mot zang en viool in de Domkerk, om 5 uur opvoe ring van Jedermann met Moissi in de titelrol, op het Domplein, des avonds 8 uur Victoria van Somerset Maugham onder regie van Max Reinhardt in het Stads-theater, een concert van den beroemden Italiaanschen bariton Urbano van het Scala-theater te Milaan in de groote zaal van het Mo- zarteum en om half 9 uitvoering van motet ten en psalmen van Mozart met orkest, orgel, koor en 4 solisten in den Dom. Zes uitvoerin gen dus op één dag, waarvan de twee, welke ik bezocht, tot de laatste plaats waren uit verkocht. Salzburg is, sinds men daax begonnen is mét geregeld eiken zomer Festspiele te or- ganiseeren, in Juli en Augustus een cen trum van Kunstenaars geworden. Oor spronkelijk opgezet met het oogmerk den Salzburger Meester in de stad van zijn geboorte te eeren, is men hiervan al spoe dig afgeweken en heeft men te Salzburg al blijft de opvoering van Mozart's werken eerste en voornaamste doel ook aan an dere componisten een belangrijke plaats in de Festspiele ingeruimd. Niet alleen aan de klassieken maar ook aan de modernen. De Festspiele te Salzburg zijn dus veel minder exclusief dan te Bayreuth. En men heeft zich in deze Oostenrijksche stad ook niet alleen tot de muziek beperkt. De Salzbur- gers hebben niemand minder dan Max Reinhardt die in den zomer een kasteel in de buurt van Salzburg bewoont voor hun Festspiele weten te interesseeren. Het was te Salzburg, dat Reinhardt met steun van de Katholieke geestelijkheid Jedermann op het Domplein als openlucht- voorstelling heeft kunnen geven en hij zelfs in 1922 in een kerk de Kollegien-Kirche voor het eerst na de middeleeuwen een geestelijk spel Das Salzburger grosze Welttheater door Von Hofmansthal bewerkt naar Calderon's beroemde werk heeft kunnen opvoeren. Elk jaar weer krijgen de Festspiele te Salzburg voor een belang rijk deel hun^ beteekenis door de medewer king van Reinhardt. Reinhardt bepaalt ziah daarbij niet meer uitsluitend zoo als in het begin tot geestelijke middel- eeuwsche spelen, maar hij doet te Salzburg ook stukken opvoeren, die in den loop van den afgeloopen winter te Berlijn of Wee nen een doorslaand succes hebben be haald. En ook al weer volstrekt niet al leen klassieke werken. Zoo stond o.a. de zen zooner naast Kabale und Liébe van Schiller ook Victoria op het repertoire, een tooneelstuk van den Engelschen schrijver Somerset Maugham, dat in het komende seizoen door Cor van der Lugt Melsert ook in Holland zal worden gebracht. Zoo zijn de Festspiele te Salzburg, waarvan kunste naars als Reinhardt, Bruno Walter, Clemens Kraus en Schalk de leiding hebben en waaraan het Weensche Philharmonisch or kest, de Weensche staatsopera en eerste tooneelkrachten uit Weenen en Berlijn zooals een Moissi en Helena Thimig hun medewerking verleenen, elk jaar weer ar tistieke gebeurtenissen en omdat zij niet enkel den cultus van één componist be oogen, zijn ze voor de kunst ook van veel grooter belang dan die van Bayreuth. Van alle te Salzburg gegeven opvoeringen heeft die van Jedermann zich het langst ge handhaafd. Om de vertooning van Jeder mann op het plein voor den Dom van Solari te zien, komen eiken zomer weer duizenden vreemdelingen naar deze oude aan de Salzach zoo wonder-mooi gelegen Oostenxij'ksche stad. De Dood in Jedermann. Zoo poot is de belangstelling voor deze ver tooning, dat men, om de vele bezoekers bij slecht weer niet telkens te moeten teleur stellen Salzburg is berucht om zijn vele regen de oude rijschool aan den voet van den Capuziner berg voor de opvoeringen van Jedermann tot Festspielhaus heeft ingericht. Van de vertooning van Jedermann had ik van vorige bezoeken aan Salzburg in 1921 en 1922 een diepen en onvergetelijken in druk meegenomen. Deze opvoeringen bleven in mijn herinnering als een kostbaar iets be waard en toen ik te Salzburg Jedermann weer als openluchtvoorstelling geannonceerd zag, heb ik geen oogenblik geaarzeld en heb mij dien middag nogmaals onder de toe schouwers geschaard om het wonder van Reinhardt's machtige regie te ondergaan. En zoo mogelijk nog grooter dan de eerste maal was de indruk, dien de vertooning welke ik indertijd uitvoerig in ons blad heb beschreven wederom op mij maakte. Wat mij ditmaal nog sterker dan den vorigen keer trof, was de geniale wijze, waarop Reinhardt de domkerk in het spel heeft betrokken. Het imposante bouwwerk is niét enkel achter grond van het spel, het maakt er deel van uit. Wanneer Jedermann, bereid om te ster ven, in zijn witte boetekleed in het donkere voorportaal van de kerk zichtbaar wordt en langzaam in het licht naar voren schrijdt, beginnen de klokken te beieren en ruischt vanuit de hooge gewelven van den Dom orgel muziek aan. In haar blauw-witte kleed staat het „Geloof" en daarnaast in het pure wit de „Goede Werken". Achter Jedermann aan schrijden twee aan twee de engelen en deze religieuse groep wordt met de kerk als achtergrond tot een zoo mooi, stemmig ge heel, dat diepe ontroering ons aangrijpt, van te grooter werking na de weelderige pracht, die Reinhardt daarvoor in het feest had ontwikkeld. Vele Haarlemmers zullen zich waarschijn lijk nog de opvoering van Jedermann, die Moissi eenige jaren geleden in onzen Stads schouwburg heeft gegeven, herinneren. En kelen der spelers, die indertijd te Haarlem naast Moissi optraden zooals Raoul Lange, Eduard Winterstein en Frida Richardt zag ik te Salzburg terug. Doch nieuw voor mij was In dit spel Helene Thimig als het „Ge loof". Wat Helene Thimig gaf in deze rol met haar blanke stem en schoone standen was van een zoo serene reinheid, zoo heilig, zoo ver van al het aardsche, dat deze opvoe ring voor mij meer het spel van het „Geloof" dan van Jedermann werd. Aan Helene Thimig dank ik een der diepste en zuiverste schoon heidsontroeringen van mijn leven. J. B. SCHUIL. II. We zijn bijzonder feestelijk ontvangen in de prachtige zalen van het hooggelegen ex- koninklijke kasteel van Praag door den mi nister van Justitie Dr. Meiszner en zijn echtgenoote; de Duitsche en vooral de reus achtige Spaansche zaal leenen zich uitste kend voor een receptie van ruim achthon derd menschen. Ondeir de Hollanders merk ten wij op Mr. J. R. H. van Schaik en Mr. Frida Katz, resp. voorzitter en lid van de Tweede Kamer der St. Generaal, Mr. P. M. F. Bauduin en Mr. A. Brants, advocaat-ge neraal bij de gerechtshoven te Amsterdam en 's-Gravenhage, de professoren Bonger, Pompe en Vry, de doctoren van Mesdag, Postma en Bakker. Er heerschte een goede stemming; nieu we kennismakingen werden gevormd, en oude bekenden van vroegere congressen vond men terug. Den volgenden ochtend had de plechtige opening plaats Van het congres, dat gehou den wordt in het vroegere gebouw voor muziekuitvoeringen (RudoLfinum), na den Umstürz tot Parlementsgebouw ingericht. Achter den voorzittersstoel een beeld van den hoogbejaarden, zeer populairen Rijks- president Masarijk en daarboven het Tseohoslowakijsche wapen met de spreuk PRAVDA VITEZI, dat is: de waarheid, over wint. Eerst schijnt voorgesteld te zijn de wat zonderling klinkende woorden; „Niet ste len, niet vreezen!" De voorzitter van het congres, Dr. Miriizka, Professor in het Strafrecht aan de universi teit te Praag, opende de zitting en gaf het woord aan den soc.-democr. Minister van Justitie, Dr. Meiszner, die in het Fransch een lange rede hield, waarin hij er op wees dat de criminalogie een wetenschap van betee kenis geworden is en dat men meer en meer geschoold personeel zoekt voor hen, die met gestraften in aanraking komen. In Tsjecho- slowakije bestaat een theoretisch-practische cursus vooir de opleiding van gevangenbe waarders. Hij wees er op dat het in het be lang der maatschappij noodig is een studie te maken van de oorzaken der criminali teit; niet alleen het opleggen van straffen is noodig, maar vooral het trachten om het plegen van misdaden te voorkomen. „In het bijzonder voor de jeugd behoort de straf een uiterste middel, een opvoedingsmiddel tot verbetering en tot voorbereiding voor een behoorlijk leven hoofdzaak te zijn". Daarme de komen wij op het gebied van de „Sociale Fürsorge". In Tsjechoslowakije bestaat een afzonderlijk ministerie voor dezen tak van dienst). De minister wees er op dat juist op dit gebied de medewerking van gewone per sonen, niet-juristen dringend noodig is en in het nieuwe ontwerp - kin derre ch spraak voor T. SI. is hiermede dan ook rekening gehou den. De volgende zinsneden uit zijn rede ver wierven veel bijval: De misdaad is een maatschappelijke ziekte waarvan men, al is men nog zulk een groote optimist, slechts verwachten kan dat zij minder krachtig zal optreden doch nooit dat zij verdwijnen zal. Door een systematisch, doeltreffend werken kan echter veel kwaad voorkomen worden. Daar het een ziekte der maatschappij betreft is noodig dat de ge- heele maatschappij samenwerkt, menschen uit alle standen en rangen behooren zich er voor te interesseeren. De deskundigen heb ben tot taak de oorzaken dezer ziekte vast te stellen en deze met de hun ten dienste staande middelen te doen verdwijnen, maar de niet-deskundigen moeten hieraan krach tig meewerken". De rede, in het Fransch uitgesproken, ver wierf veel bijval, al waren velen teleurge steld dat er geen Duitsche vertaling van gegeven werd. De talenkwestie treedt op dit congres sterk op den voorgrond. Vooreerst heeft De bebouwing van den Zeeweg. Het standpunt der natuurbeschermers nog eens toegelicht. n Haarlem's Dagblad van 29 Augustus kwamen weer een aantal berichten voor over bovenstaand onderwerp en over het behoud van natuurschoon in de gemeente Bloemendaal. In de eerste plaats het bericht, dat Bloe mendaal, ondanks de reserve indertijd door Gedeputeerde Staten bij de goedkeuring van het raadsbesluit gemaakt ten opzichte van de bebouwing van den Zeeweg, zich vrij acht om stukken duin aan den Zeeweg als bouw terrein te verkoopen, op grond van een vroe gere goedkeuring van de bouwverordening. Hiermede valt, indien Gedeputeerde Sta ten ziph tenminste niet verzetten, wat mij waarschijnlijk lijkt de laatste belemme ring om te gaan bouwen en de eerste stap kan gezet worden op het pad, dat volgens de natuurbeschermers tot verknoeiing van de zoo prachtige duinen aan den Zeeweg moet leiden. Verder wordt opgemerkt dat deze bebou wing op zoodanige wijze uitgevoerd zal wor den dat deze, naar het Bloemend a alsche ge meentebestuur meent, „een sieraad" zal zijn der omgeving. Hier zit nu juist de kneep. Het landschap van onze duinen nu ls van dien aard. dat dit door iedere bebouwing ontsierd wordt. Wie dit niet voelt beseft de schoonheid niet van onze duinen en sluit bovendien zijn oogen voor het gevaar, dat deze bebouwing steeds verder het landschap in gaat waardoor het grootste en mooiste nog ongerepte complex duinen tusschcn Katwijk en Bergen voor eeuwig bedorven wordt. Zeker, men sust gaarne met de opmerking, dat dit laatste zoo'n vaart niet loopen zal, maar we hebben momenteel geenerlei ga rantie daartegen. Het vraagstuk van bebou wing en niet-bebouwing in onze duinen mag niet op deze wijze, nl. incidenteel, opgelost worden. Er behoort een uitbreidingsplan te komen, waarin nu reeds veilig gesteld wor den die gedeelten, waarvan de waarde als natuurmonument, reservaart en recreatie terrein het grootst is. De gedeelten, die zich aansluiten bij bestaande spoor- en tramwe gen of bestaande bebouwing en waarvan de waarde als natuurmonument ed. minder groot ls, kunnen dan voor bebouwing be stemd worden. Dit is het geval met de duinen langs de spoorbaan naar Zandvoort (gelegen binnen de grenzen van Zandvoort) en met de gron den tusschen het Kinheimpark en het Ken- nemer Lyceum (gemeente Bloemendaal). Het is niet a priori noodzakelijk, dat de Zeeweg bebouwd wordt Het voor de gronden betaalde bedrag is weliswaar zeer hoog, doch dit behoeft geen reden te zijn om in een vol gende fout te vervallen. Een krachtige druk van de publieke opinie, vooral in Bloemendaal, tegen de wel zeer dreigende bebouwingsplannen, is nu wel op zijn plaats. Verder werd door den zegsman die het standpunt der gemeente Bloemendaal ver dedigde opgemerkt, dat de natuurbescher mers indertijd tegen den aanleg van den Zeeweg hebben geprotesteerd. Dit is een ver gissing; wel waren enkele natuurbescher mers persoonlijk tegen den Zeeweg, maar geen enkele organisatie heeft geadresseerd. Door dezen weg is een prachtig stuk duin voor het groote publiek zichtbaar geworden en het Bloemendaalsche strand heeft duizen den gelegenheid gegeven tot buiten leven. Al was het motief indertijd „werkverschaf fing" met den aanleg heeft Bloemendaal te gelijk duizenden Haarlemmers en Amster dammers iets moois gegeven. Met het toe staan van bebouwing blijft het strandleven mogelijk, tenminste zoolang er geen bebou wing komt aan het strand, maar het duin landschap als zoodanig zal door bebouwing geschonden worden. Verder vind ik van dezen zegsman nog de opmerking, dat het niet aangaat nu pas met bezwaren tegen bebouwing te komen nadat de gemeente Bloemendaal zoo'n groot bedrag voor den weg uitgegeven heeft. Dit is onjuist. En in de pers, èn ln adres sen aan de gemeente, heeft de Ned. Natuur historische Vereeniging bijtijds tegen bebou wing geprotesteerd. Bovendien kon Bloemen daal uit de uitlatingen der Gewestelijke Com missie al lang weten, dat vrijwel alle natuur beschermers in onze streek tegen bebouwing waren. Zeker, de gemeente kocht de gronden, tot het behoud van natuurschoon, en tegelijk met de bedoeling te bouwen, doch Gedepu teerde staten behielden juist hun toestem ming voor ten opzichte van de bebouwing, daar de aankoop zelf wel in het belang van de gemeente was en de uitgaaf de draag kracht der gemeente niet te boven ging. Aan het slot vinden we nu de meer hoopvolle uit lating dat er geen bezwaar tegen bestaan zal om voorloopig alleen aan de zuidzijde van den Zeeweg te bouwen, zoodat in de toekomst de mogelijkheid blijft de noordzijde (onder schadeloosstelling) onbebouwd te laten. Maar ik herhaal hier weer: welke waarborgen hebben we, dat de gemeente niet van denk beeld verandert en, wanneer een kooper dit beslist wenscht, toch aan de noordzijde laat bouwen? In een ander bericht in hetzelfde nummer wordt de verwachting uitgesproken, dat er met succes een initiatief uit zou kunnen gaan van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging, de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten, of de Gewestelijke Commissie, om tot een samenwerking te komen op het gebied van het bewaren van natuurschoon te Bloemen daal. Ik kan wel verklaren, dat dit zeker op den weg van Natuurmonumenten zou liggen, die reeds elders met zooveel succes groote ter reinen gekocht heeft. Hoewel hier in uitstel gevaar ligt, heeft deze vereeniging blijkbaar nog geen gunstig oogenblik gevonden voor een zoodanig initia tief. Minder ligt dat op den weg van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging, die wel lei ding geeft aan de publieke opinie in kwesties als deze, doch, niet over kapitalen beschik kend, niet in de eerste plaats met een der gelijk initiatief kan aankomen. Wanneer echter Bloemendaal bebouwing toestaat aan den Zeeweg, rijst de waarde van de duinen in de buurt, wordt de aankoop daarvan een steeds kostbaarder geschiedenis en de kans op resultaat steeds minder. In dien Bloemendaal inderdaad voelt voor een dergelijk initiatief, zal het zich van de fatale eerste bebouwing aan den Zeeweg hebben te onthouden en het zou de gemeente sieren als zij, als eerste belanghebbende, dit initiatief nam. En Bloemendaal heeft na de bebouwing van het Naaldenveld in dezen wel iets goed te maken tegenover de gemeenschap. Doch Bloemendaal wenscht blijkbaar geen initiatief te nemen blijkens het bericht en dan rest ons de provincie, die in het Gooi met succes bezig is een groot reservaat te stichten. Zal na het Gooi ons Kennemerland de aandacht hebben van de provincie? Ik hoop het van harte, want gerust ben ik niet. (en het gebeurde in het Naaldenveld geeft dubbele reden tot ongerustheid), dat we een tweede jammerlijke bebouwing te zien zullen krijgen in onze omgeving. En dit terwijl het Naaldenveld voor de helft nog onbebouwd is en tusschen het Kinheimpark en het Kenne- mer Lyceum nog tientallen Hectaren gronden liggen, waar zonder schade voor het natuur schoon gebouwd kan worden. C. SIPKES. men het sterke antoganisme tusschen Duit schers en Tsjechen, vervolgens willen, vooral in de sectievergaderingen, de Engelschen en Amerikanen dat elke in het Fransch uitge sproken rede in het Engelsch, de Duitsch sprekende leden, dat zij in het Duitsch ver taald zou worden, wat geweldig belemme rend werkt. Dikwijls treden enkele Hollan ders als vrijwillige vertalers op, tot veler ver bazing. Na de gebruikelijke slottoespraak (met vriendelijkheden) van den voorzitter werd de even gebruikelijke photographische groep gemaakt van de congresleden, opgesteld op de trappen van het Parlementsgebouw. (We worden ontzaglijk dikwijls „gekiekt" hier). Juist even voor het kritieke moment van „stilstaan nu!" kwam de Zeppelin zeer laag boven ons hoofd vliegen wat bij de Gennano- philen een geweldig enthousiasme verwekte, 's Middags woonde ik de vergadering van IVe sectie (jeugdbelangen) bij, die onder de leiding van Professor graaf Conti, Hoogleeraar in het Strafrecht te Pisa ge houden werd. De volgende punten zouden behandeld worden. 1. Hoe behooren kinderrechtbanken te worden samengesteld? Hoe moeten de hulp diensten daarbij worden georganiseerd? 2. Is het wenschelijk aan de gewone rechtbanken de bevoegdheid te geven jeug dige overtreders (meerderjarigen uit een strafrechtelijk oogpunt, maar civiel minder jarigen) in een inrichting of in een bepaalde afdeeling er voor te interneeren? Zoo ja, moet dan die inrichting voor opvoeding of voor het ondergaan van straf dienen? 3. Hoe moeten de bedragen, die aan minderjarigen worden uitgekeerd, hetzij als loon, hetzij als gratificatie of anderszins be heerd, benut en gebruikt worden terwijl zij in afwachting zijn van een strafvonnis?, Kunnen de gerechtskosten van deze bedra gen worden afgehouden? Maar het schoot niet op. 'De Engelschen en Amerikanen voelen niets voor uitsluitend beroepsrechters en nemen een geheel afzon derlijk standpunt in, ook ten opzichte van den alleenrechtsprekenden kinderrechter; de voorzitter verstaat noch Duitsch noch Engelsch en kan de debatten niet leiden! Wel verslag van den rapporteur prof. Kolato, die een overzicht geeft van de verschillende refe raten, is daarentegen helder en duidelijk. Hetzelfde onderwerp werd, afgescheiden van het Congres, mede behandeld door de Duitsche journalistieke-sociologische club, die op 26 Augustus daartoe een vergadering hield in het mooie, nieuwe gebouw van het Mini* sterie voor Sociale belangen; de voorzitter noodigde een paar Hollandsche leden waar onder schrijver dezes, welwillend uit dezq vergadering bij te wonen. Na de sectievergaderingen van Dinsdag, groote rondrit door het prachtige Praag in een aantal touring-cars. In de algemeene vergadering van Dins* dag sprak de minister van Buitenlandsché Zaken, Dr. Benes, Professor in de Sociologie, over de toenemende misdadigheid na den oorlog, de noodzakelijkheid om haar meti kracht te bestrijden en verklaarde een voor" stander van de doodstraf en een tegenstan der van de afschaffing ervan te zijn! Tob mijn verbazing waren er tal van congresleden die dit 'deel van zijn rede toejuichten, al ont braken de protesten niet. Op verzoek werd deze belangrijke rede in het Engelsch, echter niet in het Duitsch vertaald, waardoor zij door velen niet begrepen werd. Dinsdagavond waren vele Duitschers, Hol landers, Engelschen, Amerikanen, uitge- noodigd door de hierboven genoemde „Deut sche journalistisch=soziologische Klub" voof een avondfeest in een sprookj es-ach tig ver lichten, gedeeltelijk hellenden tuin, door een der leden welwillend ter beschikking gesteld en waar wij bijzonder hartelijk ontvangen werden en goede muziek te hooren kregen. Woensdag geen vergadering maar per extra- trein naar Pilzen voor een bezoek aan de groote strafgevangenis van Bory, die 52 jaar oud, maar in vele opzichten modern inge richt is. Zoo wordt er b v. voor de gevangenen veel werk van luchttherapie in de zon ge maakt. Daarna kon men kiezen tusschen een bezoek aan de reusachtige bier brouwerij, de wapenfabriek van Skoda, of het Kasteel Karlslein. Was het pacifistische nei ging of verlangen naar het bier op dezen heeten dag? Ik weet het niet, maar wel dat verreweg de meeste congresleden verkozen de brouwerij waar een koude maaltijd met bier ad libitum ons aangeboden werd. In een geestige speech dankte dr. Laquis, een der sectie-presidenten, de brouwerij-directie voor haar hartelijke ontvangst en zei-de o.m. dat, hoewel wij in het algemeene den alcohol be strijden, een weinig alcohol in dei; vorm van bier toch sterk bijdraagt om de verschillen de natiën te verbroederen. En dat was inder* daad waar!. Dr. J. WACKCE EYSTEN, DALEN PER PARACHUTE. Vooral in Engeland zijn in den laatsteri tijd heel wat proeven genomen met het da len per parachute uit een vliegmachine. Kan men de deskundigen gelooven, dan heeft het valscherm nu zulk een graad van volmaakt heid bereikt, dat er aan deze wijze van „uit de lucht komen vallen" zeer weinig gevaar verbonden is. De parachutist is door sterke, breede banden onder de armen, om het mid del en om de dijen aan het valscherm ver bonden. Op het beslissend oogenblik springt hij en telt. „Negen, tienen dan geeft hij een krachtigen ruk aan een ring. Dan volgt onmiddellijk een geluid als van een donderslag (veroorzaakt door het plotseling opengaan van het scherm) en daarna wordt dadelijk de snelle vaart vertraagd tot een „glijvlucht". Zoodra de parachutist den „donderslag" hoort, kan hij genist zijn: dan is alles in orde. Vroeger was de parachute absoluut onbe stuurbaar, de „passagier" moest de plaats, waar hij zou neerkomen, geheel aan het lot overlaten. En de wind kon hem dan naar zeer gevaarlijke plaatsen voeren! Hierin is thans voorzien. De parachutist kan nu, door aan touwen te trekken aan de oppervlakle van een deel van het scherm aan de wind- zijde een anderen vorm geven, zoodat de wind er minder invloed op heeft. Een andere verbetering is dat men bij de landing de parachute onmiddellijk kan doen samenvouwen, zoodat de parachutist, zoodra hij vasten grond onder de voeten heeft, niet meer wordt heen en weer geslingerd.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 16