BUITENLAND REVOLUTIE IN ARGENTINIË. Tiende Internationaal Congres voor Strafrecht en Gevangeniswezen te Praag. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 8 SEPTEMBER 1930 Leger, marine en politie tegen Irigoyen. Een nieuwe regeering reeds gevormd? Baldwin geen partijleider meer? De Pan-Europa-conferentie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Revolutie in Argentinië! Al werd eenige dagen geleden verklaard dat de opstandige beweging in Argentinië absoluut geen militair karakter droeg, het was na de berichten van meer recenten datum toch wel duidelijk dat er ernstige dingen op til waren en bij bewegingen van opstandigen aard in Zuid-Amerika is altijd een generaal betrokken, die natuurlijk zijn volgelingen in het leger vindt. Men kan zich dan ook in zulk een Zuid-Amerikaanschen staat moeilijk een opstand denken, die niet van militairen aard is. Dit is ook weer het geval met de revo-- lutie want zoo mogen wij de „beweging" in Argentinië nu wel noemen die daar Zaterdag uitgebroken is. Leger, marine en politie hebben zich tegen Irigoyen verklaard, die al „zoo ongeveer" af getreden was, maar zijn bevoegdheid had overgedragen aan een van zijn aanhangers den vice-president Martinez. Zaterdag heeft echter Generaal José Uriburi, neef van den oud-pTesident van Ar gentinië, van denzelfden ~naam, telegrafisch een ultimatum aan president Irigoyen gericht waarin hij dreigde met beschieting van het regeeringspaleis als de 78-jarige president niet onmiddellijk en definitief aftrad, waar uit dus af te leiden is, dat de nieuwe man nen in Argentinië ook van het geheele régime-Irigoyen niets willen weten. Een nieuwe regeering, met totaal voorbij gaan van Martinez,zou reeds gevormd zijn. Het gerucht gaat n.l. dat Figueros Alcort.a het presidentschap op zich genomen heeft met Rodriguez Larreta als minister van Buitenlandsche Zaken. De situatie wordt als zeer ernstig be schouwd, daar eenige regimenten, die in de stad in garnizoen liggen, naar men gelooft, den strijd met de revolutionnairen zullen aanbinden, wanneer laatstgenoemden pogen Buenos Aires binnen te dringen. Een lnfan= terie-regiment uit La Plata rukt, naar ver luidt, naar de Argentvnsche hoofdstad op. Gemeld wordt dat Irigoyen steeds bui-ten eenlg contact met het publiek leefde en hij met opzet slecht ingelicht werd door een kleine groep politici, die intrigeerden om de macht in handen te krijgen. Volgens een ander bericht zou Martinez toch nog de macht in handen hebben, den staat van beleg voor een maand afgekondigd en tevens een censuur op de pers hebben in gesteld. Men heeft een aanval gedaan op de bureaux van het aan de zijde van Irigoyen staande (blad „La Epoca"; hierbij zijn verscheiden personen gedood en gewond. Baldwin niet langer leider der Tories In Londen doen geruchten de ronde over een aanstaande aftreden van Baldwin als leider der conservatieve partij, in verband met het groote aantal stemmen, dat de can- didaat der United Empire Party bij de tus- schentijdsche verkiezing te Bromley heeft ge kregen. Volgens een der bladen bestaat er reden voor de veronderstelling, dat Baldwin zich onder zekere omstandigheden in het onvermijdelijke zal schikken. Bezuiniging in Frankrijk, Naar de „Matin" meldt, heeft minister president Tardieu, die tevens het ministerie van Binnenlandsche Zaken beheert, -besloten de uitgaven van zijn ministerie met 17 pet. te verlagen, om aldus den anderen minister's het goede voorbeeld te geven. Bij de besprekingen over de begrooting is overeenstemming bereikt om ook over te gaan tot beperking der uitgaven voor de verdediging des lands. De Associated Press zegt uit goedingelichte Fransche bron te (hebben vernomen, dat Frankrijk bereid zou zijn over een verdrag tot beperking der bewapening te onderhande len op basis van de huidige legerverhouding op voorwaarde dat het verdrag van Versailles van kracht blijft. Pan-Europa. Naar verluidt zal, zoo deelt de NR.C. mede, het Pan-Europa-plan van Briand in de vob ledige vergadering van den Volkenbond be handeld worden. De eigenlijke Pan-Europa conferentie is tegen het eind van de Volken- bondsvergadering gedacht, vanwege de ver kiezingen in Duitschland en de politieke moeilijkheden in Polen. Maar de voorloopige besprekingen zouden reeds Maandag begin nen. RABINDRANATH TAGORE. Naar uit Genève werd bericht, is Rabin- dranath Tagore van daar naar Rusland ver trokken voor onbepaalden tijd. Aan de grens van Rusland zal een speciale spoorwagen te zijner beschikking worden gesteld. Hij is dan geheel en al gast van de Sovjets. Het bezoek aan Rusland zal worden gevolgd door een aan de Vereenigde Staten. Vrienden, die hem wilden overreden ter wille van zijn wankele gezondheid toch de reis naar Rusland op te geven, zou Tagore hebben geantwoord, dat dit zijn laatste kans was om Rusland en de Vereenigde Staten te bezoeken. Vier Sloveensche Nationalisten gefusilleerd. Dezer dagen is melding gemaakt van het groote politieke proces te Trlëst tegen een aantal Sloveensche bewoners van Istrië, voor het meerendeel studenten, die onder hun stamgenooten propaganda hadden ge maakt tegen de gedwongen veritaliaansching. Telegrammen melden thans, dat Vrijdag tegen vijf beklaagden de doodstraf is geëischt en tegen 13 anderen tuchthuisstraffen van vier tot 25 jaar Het N.T.A. meldt, dat nog Vrijdagavond uitspraak is gedaan. Vier bekLaagden werden ter dood veroordeeld. 10 kregen tuchthuis straffen van 21/2 tot 3 jaar, twee werden wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken en terstond op vrije voeten gesteld. Zaterdagmorgen zijn te Triest de vier door de bijzondere rechtbank ter dood veroordeel den in de nabijheid der stad gefusilleerd; zij werden in den rug geschoten. DE INHOUD VAN ANDRéE'S BOOT. FOTOTOESTEL MET ROLFILM. Uit Tromso wordt gemeld: Bij het onder zoek der voorwerpen, die men in Andrée's zeilboot heeft gevonden, werd niets belang rijks meer ontdekt. Het fotografietoestel be vatte een rolfilm, die men eruit heeft geno men. Aan den anderen kant der boot vond men een vlag. Andrée's weegschaal is in zulk een goeden staat gebleven, dat men haar nog zou kunnen gebruiken. Voorts lag naast An drée's stoffelijk overschot een schoteltje met etensresten. Het rapport, dat een dramatisch beeld van den tocht over het ijs bevat, was door een touw tot een bal bijeen gebonden. Een der sleden van Andrée was leeg, de an dere slede, die circa 150 M. op het ijs was ge reden, bevatte de zeilboot. Met het verpakken der voorwerpen was reeds een aanvang gemaakt, opdat alles ge reed zou zijn, wanneer het Zweedsche oor logsschip „Svenskund" zou aankomen, om hem af te halen. De bemanning der „Bratvaag" heeft, toen bekend werd, dat zij een belooning van 40.000 kronen van de Noorsche afdeeling voor arcti sche aangelegenheden ontvangt, den kapitein opdracht gegeven, door de Noorsche regee ring aan de Zweedsche te doen weten, dat zij de gevonden goederen aan Zweden ter be schikking stelt. De reeder van de .Bratvaag" heeft dezelfde verklaring afgelegd. EEN SCHUILPLAATS UIT DE 17e EEUW ONTDEKT. Bij het sloopen van een landhuisje in de Parijsche voorstad La Muette heeft men een interessante ontdekking gedaan. Onder het uit de 17e eeuw dateerende ge bouw stootte men op een gewelf, dat blijk baar in woelige tijden voor schuilplaats had gediend. Een paar stoelen, een bed en res tanten van een middagmaal waren nog als stomme getuigen aanwezig. Ook vond men er een zestal kasten met wapens uit den tijd van Lodewijk XTV- Een buis leidt naar een achter struikgewas verborgen plek op den be- ganen grond, zoodat de verscholenen geen gebrek aan lucht konden krijgen. Ten slotte vond men ook een groot aantal brieven, gericht aan La Guarnaudie, een vriend van den vermaarden minister van Financiën Nicolas Fouquet. Deze Fouquet slaagde er in, tijdens zijn mi nisterschap een geweldig fortuin bijeen te garen. Hij had er niet veel plelzier van, want hij viel in ongenade en de Zonnekoning liet hem levenslang opsluiten. Na vijftien jaar in gevangenschap te hebben doorgebracht, werd hij door den dood verlost. Langen tijd heeft men in hem den geheim- zinnigen „Man met het IJzeren Masker" ge zien. Of er eenig verband bestaat tusschen de fabelachtige opkomst van Fouquet en zijn dramatischen val? Wellicht, dat de thans in het gewelf gevonden brieven antwoord op deze vraag zullen geven. EEN „SCHOOL VAN DEN VREDE" EEN CENTRALE TE PARIJS. Het politiek weekblad „L'Europe nouvelle" maakt bekend, dat het den eersten Novem ber in haar kantoren te Parijs voor de be studeering van de onderlinge betrekkin gen d-èr staten en ter voorlichting over de Volkenbondsproblemen een centraal bureau in het leven zal roepen. Dit bureau zal den naam „School van den vrede" dragen. Tot het eerecomité behooren de vroegere Volken- bonds afgevaardigden van Frankrijk, o.w. Briand, ais mede talrijke vertegenwoordigers van wetenschap en der universiteiten. De „School van den vrede", die oa. ook van plan Ls voordrachten en lezingen te organiseeren, zal een blijvende inrichting zijn en is be doeld als een centrale voor de diplomatieke en wetenschappelijke bestudeering van den vrede. SCHATTEN VAN DEN BODEM DER ZEE. Duikers van het Italiaansche stoomschip „Artiglio" is het gelukt, van het Engelsche stoomschip „Egypt", dat met een groote hoeveelheid goud aan boord aan de kust van Brest is gezonken, een stalen geldkist aan de oppervlakte te brengen. Het werk der duikers was buitengewoon moeilijk en ge vaarlijk. Men rekent, dat het nog minstens tot 1931 zal duren, voor men den geheelen goudschat, die in 100 kisten in het ruim is opgeslagen, aan de oppervlakte zal hebben gebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per rcgeL Zoo'n vroolijke Oom valt bij de neefjes zeer in den smaak. Veel van zijn opge wektheid is te danken aan zijn pijp STER-TABAK Dat weten de jongens nog niet, maar later zullen ook zij dit ontdekken en trouwe rookers van Ster-tabak worden. DE VERKOCHTE VROUW. Te Pistoja in Italië heeft een 40-jarig heer zijn vrouw, met wie hij het niet kon vinden, aan een vriend overgedaan. De koopprijs bedroeg een tientje contant, benevens zes ko nijnen en een stuk of wat kippen. Na het tot stand komen der transactie, waaraan lang durige beraadslagingen vooraf waren gegaan, richtte de gelukkige verkooper een feestmaal aan, na afloop waarvan vriend en vrouw op gewekt vertrokken. En wellicht zou het nobele drietal verder zielsvergenoegd hebben geleefd, Indien Luigi niet een kordate schoonmoeder had gehad. Toen deze vernam, dat haar schoonzoon haar dochter had verkocht, trok zij naar de nieuwe woning der vrouw en joeg haar met „door slaande" argumenten naar haar wettigen man terug. Zoowel de vriend als Luigi is thans voor nemens een eisch tot schadevergoeding tegen elkaar in te dienen, de vriend omdat hij de koopsom kwijt is en Luigi, omdat hij in strijd met de overeenkomst toch weer met zijn vrouw zit opgescheept. PROF. FREUD ERNSTIG ZIEK. Uit Weenen wordt gemeld, dat professor Sigmund Freud ernstig ongesteld is. Hij zou aan longkanker lijden. De vorige week was prof. Freud uitgenoodigd om te Frankfort den Goethe-prijs in ontvangst te nemen. Hij heeft aan die uitnoodiging geen gevolg kun nen geven. Zijn dochter heeft er hem verte genwoordigd. ALGEMEENE STAKING TE SAN SEBASTIAN. Zaterdagnacht te 12 uur is te San Sebas tian een algemeene staking van 24 uur uit gebroken, als protest tegen het dooden van een staker bij relletjes met de politie. De agenten moesten herhaaldelijk handelend optreden. Alle fabrieken zijn gesloten. Aanvankelijk heeft men wel getracht de tramwagens te laten rijden, maar toen de stakers twee rij tuigen omverwierpen, moest het tramverkeer worden stopgezet. Uit Calvo 'Sotelo wordt gemeld dat mar kies Guadhorce en een zoon van Primo de Rivera de vlucht hebben genomen. Te Orense zijn verscheidene persdnen ge wond tijdens een gevecht tusschen monar chisten en republikeinen. DE VLOEK VAN DE WAARZEGSTER. In het Lïtausche dorp Daukajdoeng in het district Schaulen, zoo meldt de Tel., is het tot een bloedige botsing gekomen, waarbij niet minder dan zeven personen werden ge dood en 35 gewond. Ekele weken geleden stïerf in het dorpje een waarzegster, die alvorens voorgoed de oogen te sluiten een vloek over het gehucht uitsprak. Toen daarop drie weken lang geen droppel regen viel, schreef de bijgeloovige be volking dit onverwijld aan den vloek der overleden waarzegster toe. Besloten werd, de kist te openen en de doode met het gelaat naar beneden te leggen, ten einde aldus aan den vloek zijn kracht te ontnemen. Geruchten over dit snoode plan drongen echter tot de nabijgelegen stad door en een 25 man sterke politiemacht haastte zich naar het dorp, om te trachten de lijkschennis te verhinderen. Toen de beambten te Dau kajdoeng aankwamen, vonden zij de geheele bevolking op het kei-khof bijeengestroomd, waar vijf jonge boerenkerels juist bezig waren de lijkkist te openen. Daar de bevolking aan de sommatie om uiteen te gaan geen gevolg gaf en een dreigende houding tegen de politie aannam, werd door deze met scherp gescho ten. De boeren gingen daarop de beambten met knuppels te lijf. Er ontspon zich een ver woed gevecht, in het verloop waarvan twee agenten werden gedood, terwijl dè overigen werden ontwapend en geboeid. Vervolgens brak men de lijkkist open en draaide de doode om, in de stellige verwach ting, dat thans alle leed geleden zou zijn. Terwijl men nog druk bezig was het graf weer te sluiten, rukte echter een afdeeling militairen het plaatsje binnen. Ook de sol daten zagen zich genoodzaakt op de woedende menigte te schieten, met het gevolg dat vijf personen dood ter aarde stortten. De aan handen en voeten gebonden politiemannen werden vervolgens bevrijd, terwijl dertig in woners van Daukajdoeng werden gearresteerd. HL In de 1ste sectie (wetgeving), die onder leiding staat van Dr. E. Bumke President van het Opperste Gerechtshof te Leipzig wa ren de volgende drie vragen ter bespreking aan de orde gesteld: 1. Met het oog op 't steeds meer algemeen invoeren van maatregelen van beveiliging (van de maatschappij tegen misdadigers) vraagt men welke de meest geschikte zijn en hoe men ze moet onderscheiden en indee- len? 2. Is unificatie van de grondslagen van her strafrecht wenschelijk, in welke mate en door welke middelen? 3. Moet men de verschillende soorten van vrijheidstraffen afschaffen en ze vervangen door één enkele? Zoo ja. waaruit moet deze dan bestaan: Landbouw (openlucht), ge stichten, niet-landbouwgestichten met toe passing van opsluiting in lokalen of een combinatie van beide? Speciaiisatie naar den ernst van het misdrijf of de eigenschappen van den veroordeelde? Onder de praeadviezen waren er geen van Hollanders. Er waren twee conclusies over her eer ste vraagpunt voorgesteld doch daar men het debat er oVer nog niet wilde sluiten werd de stepming verdaagd. Vooral in deze sectie werden zeer belangrijke redevoeringen gehouden. Over het tweede punt was men het spoe diger eens en met algemeene stemmen werd vastgesteld, (ik geef het in het verkort weer) 1. Het is wenschelijk unificatie tot stand te brengen in de grondbeginselen van het strafrecht in de verschillende staten. 2e. Deze poging tot unificatie vindt haar grens daar, waar gevaar dreigt, dat het strafrecht in de verschillende staten de onmisbare kracht zal verliezen, die het bezit op grond van de historische ontwikkeling van ieder land en van het rechtsbegrip in de natuur der bevolking levend. 3,. Het valt toe te juichen, dat Internatio nale vereenigrngen van juristen en leeken tot dit doel werken, maar ook de regeeringen be hooren samen te werken tot voorkoming en bestrijding der misdadigheid. Bij het doorlezen van de talrijke prae-ad- viezen viel het mij op dat vele opstellers daarvan zich bepaald hebben tot het aange ven van de wijze waarop de aangelegenheid in him eigen land geregeld is en welke desi derata zij, ieder voor zich, hebben, zonder echter grondig op de zaak zelve in te gaan en deze objectief te behandelen. Natuurlijk zijn er vele uitzonderingen en daarbij valt het telkens op welke fundamenteele verschillen er bestaan in de mentaliteit der Latijnsche, Germaansche en Angelsaksische rassen. De He sectie staat onder voorzitterschap van den Zwitser Professor Dr. Delaquis, hoog leeraar aan de Universiteit te Hamburg, die uitmentend de debatten weet te leiden en soms déor een geestig woord moelij kheden weet te overwinnen. Groot Brittannië is ver tegenwoordigd door niet minder dan 126, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika door ruim 100 leden en deze landen hebben dik wijls zeer afwijkende beginselen op straf rechterlijk gebied, wat meermalen aanleiding geeft tot zeer levendige discussies. De volgende vraagpunten zijn hier aan de orde gesteld: 1. Welke maatregelen moeten binnen het kader der bestaande wetten, vastgesteld wor den voor de executie van straffen met als grondslag het reeds toegepaste beginsel van voorwaardelijke invrijheidstelling en reclas- seering der veroordeelden? Kan het ge- wenschte doel niet bereikt worden: a) door medewerking van particulieren bij de ten uitvoerlegging van straffen? b) door het laten kiezen door den veroor deelde van het te verrichten werk en hen er belang bij te doen hebben (loon) c) door maatregelen van ontspanning die, door hun opvoedenden aard, niet aan het ka rakter van straf te kort doen? 2. Hoe moet voor het besturend en bewa kend personeel een wetenschappelijke oplei ding voor hun beroep geregeld worden? Welke eischen moet men stellen en welke voordeelen moet men in uitzicht stellen om een zoo goed mogelijk personeel te verkrij gen? 3. In welke mate en op wele wijze past men in het tegenwoordige strafstelsel het cel systeem naast de opsluiting in gemeenschap toe? Opvallend is ook de zeer sterke vertegen woordiging van Roemenië (74 leden) waar onder juristen van grooten naam en erkende bekwaamheid; daarentegen waren uit Frank rijk slechts 10 leden aanwezig. In deze sectie waren twee praeadviezen in gediend door Hollanders, over het eerste vraagpunt door den hoogleeraar Mr. W. P. J. Pompe, van Utrecht en over het tweede door den bekenden psychiater S. van Mesdag van Groningen. Voorzitter van de HIe sectie (Gevangenis wezen) is de bekende professor dr. E. Stan, Rappaport, hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit te Waschau, een Pool derhalve. Deze sectie behandelde de vraagpunten: 1. Hoe kan men de behoefte, die zich doet gevoelen voor de rechtspraak en voor de gemeenschap om de antecedenten van ze kere personen te kennen in overeenstemming brengen met den wensch om hen te reclas- seeren en aan ontslagen gevangenen de pogin gen die zij na het verlaten van de gevan genis in het werk stellen om eerlijk hun brood te verdienen, te vergemakkelijken? Zoo ja, welke is dan de beste tuchtmaatre gel: een opvoedende of een bestraffende? 2. Welke zijn tot op heden de resultaten van de toepassing van V. V. en de V. I.? Welke wijzigingen behooren c.q. in deze «instituten en in de toepassing er van te worden aan gebracht om ze meer doeltreffend te maken? Hoe zou men een systeem kunnen scheppen om aan den veroordeelde de zekerheid te geven dat hij, mits hij aan de hem opgelegde voorwaarden heeft voldaan, hij voorwaarde lijk in vrijheid zal worden gesteld binnen den kortst mogelijken tijd, dien de wet toe laat? Hoe zou men, internationaal, het pa tronaat oveT veroordeelden of voorw. in vrij heid gestelden kunnen organiseeren? 3. Is de internationale samenwerking mo gelijk ten opzichte van de bestudeering der wijzigingen in de criminaliteit en van het onderzoek van de oorzaken er van en onder welke voorwaarden? Ondervoorzitter in deze sectie is professor Mr. W. A. Bonger, van Amsterdam. Na een betrekkelijk kort debat werden de volgend^ conclusies aangenomen: 1. Gestreefd behoort te worden naar een systeem, waarin de invrijheidstelling van den gevangene slechts een deel uitmaakt van een bepaald stelsel van reclasseering en waar in de werkzaamheden van den voorwaarde lijk in vrijheid gestelde aansluiten aan zijn ondergane straf. Daartoe moet: a. de publieke opinie bewerkt worden, opdat de bevolking belang gaat stellen in de re classeering der ontslagenen. b. Men de reclasseerbaren scheiden van de onverbeterlijken, b.v. door een proef behande ling door een reclasseeringsvereeniging en slechts de reclasseerbaren aanbevelen. c. Bij het kiezen van werk voor den voorw. in vrijheid gestelde rekening houden met diens karakter en sociale positie. Hl. Men moet op wettelijke wijze de rehabili tatie van den in vrijheid gestelde gevangene regelen. Over het tweede vraagpunt is rapportrice mej. Frida Katz, die een uitnemend overzicht geeft van de uitgebrachte prae-adviezen, waaronder een van wijlen den vice-president van het gerechtshof te Amsterdam, Mr. M. J. Siingenberg. De talenkwestie blijft nog altijd een moeilijk punt; in een der secties wilde een Tsjech ab soluut in zijn eigen taal het woord voeren* wat echter van de hand gewezen werd. Ge lukkig! We hebben aan drie talen al meer dan genoeg, waarbij nog komt dat de moderne talen door vreemdelingen soms ge sproken worden op een wijze, die het voor ons Hollanders (en misschien ook voor de Fran- schen, Duitschers en Engelschen!) bijna on begrijpelijk maakt de bedoeling te vatten. Vanavond (Donderdag) gala-voorstelling in het Nationale Theater: opgevoerd zal wor den de Tsjechische opera „Dalibor" vari Smetana. Mejuffrouw Mr. Alice Masaryk, dochter van den Rijkspresident, voorzitster van het Tsjechoslowaaksche Roode Kruis heeft op zich genomen over dit onderwerp een rede te houden voor de algemeene verga dering. Dr., J. WACKIE EYSTEN. Van de overbrenging der resten van de Andrée Poolexpeditie. Bovende commissie vaii onderzoek begeeft zich aan boord van de „Bratvaag" voor de eerste inspectie. Benedeni De kist met het stoffelijk overblijfsel van Andrée ontscheept op de kade van Tromsd,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12