INDRUKKEN VAN DE JAARBEURS. De Man aan 't Venster HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 9 SEPTEMBER 1930 Ondanks crisistijd de gebouwen vol. De „Philigraaf" de clou van deze Jaarmarkt. (Van een onzer redacteuren). De Jaarbeurs is ais een warenhuis. Zij heeft niets van een beurs en weinig van een jaarmarkt, maar den winkel, waar alles te koop is, komt zij in alle opzichten nabij. Rondom de lichthallen groepeeren zich de afdeelingen op alle verdiepingen en in den dikken catalogus vindt ge een veiligen gids. Het verschil met het warenhuis is alleen het ontbreken van de cassa. De cassa van de jaarbeurs is onzichtbaar en de baten, die er in vloeien zijn 's avonds niet materieel te realiseeren. De kas wordt opgemaakt, lang nadat de beurs gesloten is, zoo tegen oude jaar misschien, bij de ver gelijking van- de verlies- en winstrekening van een jaar zonder Jaarbeursdeelneming en een jaar mét een stand op de Utrechtsche foire. Op den dag vóór de opening is dit waren huis wat rommelig. De eerste indruk, dien ge ontvangt is die van een radio-tentoonstelling. Radio is over al. Dit is inderdaad een wetenschappelijke definitie van het begrip aether, de stof, die alles doordringt, maar nergens bemerkt men dé juistheid daarvan zoo als op de Jaarbeurs. De tonen der radio zijn tusschen kapstokken en presenteerbladen, bed- damasten, satin, stores, medailles, sport-lnsignes, en theemeu bels. Zij zijn op alle verdiepingen en in alle hoeken tot in het restaurant toe. Het is niet doenlijk om overal kennis van te nemen, maar wij gelooven zeker, dat er in al deze radio-stands veel nieuws en veel verbeterds zal zijn tentoongesteld. Philips brengt eenvoudige goedkoope wisselstroom- toestellen van een nieuwe type, uitgevoerd in „Philite" aan de markt, R. S. Stokvis Han delmaatschappij -getuigt met radio-gramo- foons van het vernuft, dat, bijna niet meer in staat om zich te spitsen op de ongeveer geperfectionneerde enkelvoudige apparaten, zich werpt op combinaties. En zoo zijn er zooveel merken en firma's meer, te veel om op te noemen, zoo het al mogelijk ware ze alle te bezoeken. Behalve radio zijn er duizend andere din gen in dit warenhuis. Voor wie zich niet specialiseert is het on mogelijk om op alle zaken in te gaan, want dan zou het groote gebouw aan het Vreeburg voor hem de beteeken is krijgen, die het La byrinth van Koning Minos voor Theseus zou gehad hebben, als Ariadne hem de draad niet gegeven had. De gangen en portalen op vijf verdiepin gen zijn vele en op een dag als deze kan het bovendien voorkomen, dat in den hoek van de huishoudelijke artikelen een barricade is; opgeworpen van kisten en doozen en planken gestoffeerd met houtwol en dat ge in de sec tie van de kinderspeelgoederen de beschik bare parkeerruimte ingenomen vindt door vliegende Hollanders en autopeds en stoom machinetjes. Als ge dit alles overwonnen hebt komt ge tusschen de advocaat en de boerenjongens en de fragmenten van schil derijlijstjes en de waspoppen en de kinder loos- en prentenboeken en de aardbeziën- essence en de toffees.... zei ik het niet, dat de dingen op de Jaarbeurs duizenderlei zijn? De buffetten op elke verdieping zijn een oase op den dag voor de beurs, maar van daag zult ge niet eens merken, hoe hard er gisteren nog gewerkt is, want de drukte van dezen dag heeft al weer plaats gemaakt voor de bezigheid van het verkoopen en demon- streeren. Want nadat dit warenhuis zijn étalages opgemaakt heeft is het aan het zaken doen toe. De „Philigraaf" heeft ons van alles op de Jaarbeurs het meest getroffen. De Philigraaf is het door het Philips laboratorium gecon strueerde toestel, waarmee men zelf gramo- foonplaten kan opnemen. Het eenvoudige apparaat bestaat uit een microfoon op een statief, welke verbonden is met een electri- schen „pick-up", die het vast te leggen geluid door middel van een stalen naald overbrengt op een aluminiumplaatje. De diameter van het plaatje is zoo gering, dat het gemakke lijk is een speciaal daarvoor vervaardigde enveloppe met de post als brief verzonden kan worden. Waarna het plaatje op iedere gramofoon, mits men een bamboenaald ge bruikt, kan draaien. Het werd gedemon streerd; een collega heeft gesproken en een ander heeft gezongen, het was verbluffend eenvoudig en verrassend duidelijk. De collega heeft zijn stem in aluminium in zijn porte feuille gestoken en wellicht zal het eens een serenade zijn. Anderen hebben een metalen brief geschreven met den klank hunner stem. Wij hebben vol bewondering de kleine studio verlaten waar de uitvinder zijn pro duct demonstreerde. Welk een mogelijkheden opent dit procédé, mogelijkheden, waaraan Jules Verne weliswaar reeds gedacht heeft, maar die na hem reeds lang vergeten waren. Een aluminiumplaatje kost niet meer dan een dubbeltje, het toestel zelf, bestaande uit een microfoon en een weergever zal niet duur zijn, over eenige maanden komt het in den handel. Deze 23ste jaatbeurs is er een, die midden in den crisistijd valt. Daarop vestigde de se cretaris van het Jaarbeursbestuur, de heer W. Graadt van Roggen in een uitvoerige rede tijdens de persconferentie van Maandag de aandacht. Maar niettemin zijn de gebouwen vol en is deze beurs niet minder bezet dan de najaarsbeurs van verleden jaar. De Oosten- rij ksche groep is weer present en er is een kleine Hongaarsche groep, als nieuwe ver schijning ter jaarbeurze. Voor inkrimping van het aantal beursdagen, zooals te Leipzig in verband met de. economische omstandig heden heeft plaats gehad, achtte het Jaar beursbestuur geen reden aanwezig. Wegens het ook op deze najaarsbeurs ge bleken gebrek aan expositieruimte heeft het Jaarbeursbestuur zich dezer dagen tot het gemeentebestuur gewend voor het openen van onderhandelingen voor een tweede uit breiding van het Jaarbeursgebouw, met de bedoeling, dat deze voor 1 Januari 1932 zal kunnen worden tot stand gebracht. Dan keert de Koloniale Afdeeling terug die thans achterwege is gebleven, wegens drukke werk zaamheden van het Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut te Amsterdam voor de Koloniale Tentoonstelling te Parijs. En mettertijd hoopt' ïpen voor het secre tariaat, dat verdwijnen moet van de plaats bij den ingang wegens schouwburgplannen een goed onderkomen te vinden. De heer Graadt van Roggen deed ook me- dedeelingen over de .Koloniale Jaarbeurs". Het Jaarbeursbestuur heeft eenigen tijd geleden, het initiatief genomen om bij de Re geering aan te dringen op eene demonstratie, ten einde den Nederlandschen uitvoer naar Nederlandseh-Indië te bevorderen. Dit initia tief heeft geleid tot de instelling bij Kon. besluit van 14 Mei 1930 van een Commissie tot bevordering van den Nederlandschen Uit voer naar Ned.-Indië onder voorzitterschap van den voorzitter der Jaarbeurs, den heer Fentener van Vlissingen en bestaande o.m. uit verschillende Indische specialiteiten op het gebied van industrie en handel. Deze commissie heeft einde van het vorige jaar reeds haar taak aangevangen door het uit zenden van den heer Van Goor naar Indië met de opdracht aldaar zooveel mogelijk monsters te verzamelen van bultenlandsche goederen in Indië gangbaar, benevens van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ctt. per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, Dressoir, tafel. 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiegel 2 schilderijen, samen f118.—. Q. A. Buffet met bolle deuren f 62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen, Bedden. Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MEUBEL-INDUSTRIE „NEMI". Modelkamers voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18 gegevens op die goederen betrekking heb bende. Eenige weken geleden ts de heer Van Goor met een belangrijke collectie thuisge- varen, De demonstratie, waaromtrent binnen zeer korten tijd nadere bijzonderheden ge publiceerd zullen worden, zal in October of November in het Jaarbeursgebouw worden gehouden. Het aantal deelnemers aan de Jaarbeurs bedraagt nu 1012, op de vorige Najaarsbeurs was het nog 890. Sommigen beschouwen de Jaarbeurs als redmiddel in den tijd van de pressie, maar de heer Graadt van Roggen is van meening, dat de Jaarbeurs geen wonde ren verricht, in tijden van voorspoed niet en in tijden van crisis en terugval nog minder. Wie buiten de Jaarbeurs niet mee kan, kan het ook niet- op de Jaarbeurs. De aanstonds volle bezetting heeft de Jaarbeurs te danken aan een algemeener doordringen van het in zicht, dat Jaarbeursdeelneming regelmatig moet plaats hebben. Een bevredigend bezoek aan de Jaarbeurs wordt dan ook veiwacht. De heer Graadt van Roggen heeft! zich in deze rede wel eenigszins beklaagd over de houding van den Algemeenen Nederland schen Zuivelbond, die de Jaarbeurs in zijn boycotactie wilde betrekken en met de be richten daarover de beurs in buitenlandsche oogen bij voorbaat reeds veel schade heeft gedaan. En de secretaris heeft er nog eens den na druk op gelegd, dat het Jaarbeursbestuur het principieel ten eenenmale in strijd acht met het door de Nederlandsche regeering erkende internationaal karakter van het jaarbeurs instituut, om buitenlandsche goederen te weren. Het zou in strijd zijn tevens met wat door alle eeuwen heen de kracht en sterkte, de werkelijk internationale be teekenis der oude jaarmarkten is geweest: den marktvrede en de marktvrijheid, die zelfs aan onderdanen van vijandelijke staten en van landen, waar mee men in oorlog lag, vrijgeleide en onge stoord marktverkeer waarborgden. Zoo staan dan de hooge gebouwen aan het Utrechtsche Vreeburg gedurende acht dagen weer in het centrum van het Nederlandsche en Internationale handelsleven. En Utrecht maakt zich op om de gasten waardig te ont vangen. Er zal een Iichtweek zijn en de be volking zal blijkbaar het feest van den han del mede vieren. Want op het Janskerkhof zagen wij vele kramen opgesteld. Utrecht is weer heelemaal stad van de Jaarbeurs en het is het met eere. STADSNIEUWS BEGRAFENIS H. J. VAN DER GOES. Maandagmiddag twaalf uur werd aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van den heer H. J. van der Goes, mede-oprichter van de mannenzangvereeni- ging „Kunst na Arbeid". Later wijdde hij zich aan de hengelsport. Tal van jaren was hij voorzitter van het vlschcollege „Tusschen 't Riet". Toen de kist in de groeve was neer gelaten, trad de heer J. van der Horst naar voren, om namens dit college hartelijk dank te zeggen voor alles wat hij voor deze ver- eeniging had gedaan. Een familielid bedank te voor de betoonde belangstelling. De baar was gedekt met vele kransen. „JACOB VAN LENNEP". De Kon. erkende tooneelvereenlging „Jacob Van Lennep" zal het komend seizoen deel nemen aan de nationale tooneelwedstrijden der Rederijkerskamers „Nicolaas Beets", te Utrecht en Litteris Sacrum te Leiden, waar voor zij bereids uitgenoodigd was. Het be stuur heeft gemeend, mede in verband met het feit dat in het a.s. seizoen negen avon den voor de leden gegeven zullen worden en om overlading van het programma te voor komen voor de uitnoodiging tot deelneming aan den nationalen tooneelwedstrijd van „Hier na Beter", te Koog Zaandijk te moeten bedanken. CONCERTGEBOUW „MODERN". De Zomer bereidt zich alweer ten afscheid voor en de tijd, waarin het cabaret hoogtij viert, staat op het punt zijn intrede te doen. Concertgebouw „Modern", het intieme ca baret aan de Raaks heeft het winterseizoen dezer dagen reeds geopend en de vele bezoe kers die er in de afgeloopen week hun vrijen avond doorbrachten, zullen zich ongetwijfeld in geen enkel opzicht te beklagen hebben ge had. De directeur, de heer Van Aken weet haar voordracht dan ook naar waarde te schatten, het geen tot uiting komt in het hartelijk ap plaus dat deze „Stimmungssangerln" na ieder nummer te beurt valt. Een prettige sfeer, goed publiek, aantrek kelijke muziek en een welverzorgd variété nummer, ziedaar de voornaamste indrukken die de bezoeker mee naar huls neemt. HET GROOT VOLKSTOONEEL TE HAARLEM. Men schrijft ons: Het „Groot Volkstboneel" is een stichting die haar ontstaan dankt aan twee jeugdige spruiten van de Nederlandsche Arbeidersbe weging, namelijk de V. A. R. A. en het Insti tuut van Arbeiders-Ontwikkeling. De behoefte om tot een eigen tooneel te komen, was reeds lang aanwezig, doch pogingen in die richting ondernomen, stuitten steeds op groote moei lijkheden. Echter met de uitbreiding van den zendtijd van de V. A. R. A. voelde men de noodzakelijkheid van een eigen tooneel voor de verzorging van- tooneel-studio-opvoerin- gen; men zocht samenwerking met die krin gen welke reeds eerder pogingen in het werk gesteld hadden met als resultaat, dat het „Groot Volkstooneel" geboren werd. Voor het eerste jaar is een contract aan gegaan met het gezelschap Bouber, dat de spelers zal leveren voor de op te voeren stuk ken. Als artistieke leiders van dit gezelschap treden op Herman Bouber en Ben Groene- veld. Het stuk waarmede dit gezelschap Vrijdag 12 September in den Stadsschouw burg te Haarlem zal debuteeren, is een werk- loozentragedie van Richard Duschinsky „Geef ons Arbeid", een gegeven van geweldige tra giek. De verwilderde, zenuwsloopende invloed van langdurige werkloosheid op den geest, die langzaam aan drijft tot levensmoeheid, wordt hier geschilderd. UITSLAG VEILING. Uitslag der veiling gehouden in het alge meen verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht, op Maandagavond. Drie aaneengebouwde heerenhulzen, erve en tuin, gelegen te Aerdenhout, Gem. Bloe- mendaal aan de Houtvaartlcade: Het heerenhuis genummerd 34, f 10200, J. R. de Hond. Het heerenhuis genummerd 32, f 9000, O. Smit qq. Het heerenhuis genummerd 30, f 10450, J. Ph. Peper qq. Drie heerenhuizen met erve, tuin en schuur gelegen te Heemstede aan de Aster kade, genummerd 24, 25, en 26. Gecombineerd f 22475, Corn. Kwak qq. Een burgerwoonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Reitzstraat 81. f 3355 S. Feenstra. Een burgerwoonhuis met erf te Haarlem aan den Rijksstraatweg 352. en een per ceel bouwterrein te Haarlem aan den Rijks straatweg. Gecombineerd f 10050, W. Kop pen qq. Het landhuis met erf en tuin te Santpoort gem. Velsen aan den Duinlustparkweg 59, ge naamd „Sunny Home" f 6250, H. Brou wer qq. Vijf heerenhuizen, erven en tuinen met garages te Heemstede aan de Jac. van Ruys- daellaan, genummerd: 34, 36, 38, 40 en 42. Gecombineerd f 60.000, Fa. Geb. v. d. Pol. Een heerenhuis, met erf, tuin en garage te Heemstede aan de Zandvoortschelaan 61. Opgehouden. Een perceel bouwterrein en water, waarop een bootenhuis te Heemstede aan den Glip- perweg, bij eindpunt electr. tram en nabij de Van Merlenvaart en een perceel bouwterrein, gelegen naast het voorgaande perceel. Gecombineerd: f 7700, E. Honderdors qq. Het heerenhuis met voor- en achtertuin en garage te Heemstede aan de Overboschlaan 18. Opgehouden. Een woon- en winkelhuis met afz. opgaan de bovenwoning en erf te Haarlem aan de Lange Boogaardstraat 12 zwart en rood. f 6495. G. Schrader. BRANDSTICHTING. Vaz Dias meldt ons uit Apeldoorn: Den 3en dezer maand is in Den Haag de heer R. gearresteerd. Deze aanhouding ge schiedde in verband met het afbranden op 6 Mei 1.1. van een villa te Nieuw-Millingen, onder Apeldoorn, waarin voor ruim 100.000 aan schilderijen was verzekerd. Naar de me de helpers van R. wordt gezocht. Verdachte is naar Zutphen overgebracht. KLEUTERSCHOOL „REHOBOTH". Het bestuur der vereeniging „Rehoboth" heeft autoriteiten uitgenoodigd tot bijwo ning van de officieele opening der Kleuter school „Rehoboth", gelegen aan de Patrimo niumstraat no 19A, op Zaterdag 13 Septem ber 1930, des namiddags 3 uur. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de gymnastiekzaal der „Dr. A. Kuyperschool". HAERLEM. De oudheidkundige vereeniging „Haerlem" bereidt een uitstapje voor naar het Muider- slot en wel op Zaterdag 13 September. Heen en terug wordt de tocht per autobus gemaakt. De burgemeester van Muiden, de heer J. L. de Raadt is wel zoo vriendelijk, als slotvoogd de dames en heeren in het kasteel rond te leiden en de noodige toelichting te geven. Indien de tijd zulks toelaat, zal de geres taureerde Hervormde Kerk te Muiden ook nog bezichtigd worden. DIRECTIE-WISSELING BIJ DE KON. HOLL. LLOYD. HET TEKORT IN 1929 ƒ801.794. In het verslag van de Koninklijke Hol. landsche Lloyd over 1929 wordt dit jaar evenals het voorafgaande zeer ongunstig noemd. De bedrijfsrekening sluit met een belang, rijk verlies, hetwelk in hoofdzaak een ge. volg is van de zeer lage vrachtenmarkt. Het passagiersvervoer bleef, wat het kajuit, vervoer betreft, slechts weinig achter bij dat van 1928. Gememoreerd wordt de samenwerking: met de Norddeutsche Lloyd en Wm. H. Müller ea Co. De directie schrijft verder: Hoewel de toestand van de scheepvaart be. narder is dan ooit door onze Mij. werd bijge. woond, zoo hebben wij toch alle hoop, dat"de met den Nordd. Lloyd aangegane overeen- komst een eerste stap is op den 'weg tot ge. zondmaking van de vaart op Zuid-Amerika, die daaraan alleszins behoefte heeft. Daar bovengenoemde samenwerking met den Norddeutschen Lloyd is tot stand geko- men door bemiddeling van de firma Wm. ft Müller Co.. zal u in uwe gewone jaarlijk. sche algemeene vergadering een voorstel be- reiken de directie in hare handen te leggen, Ondergeteekenden zijn bereid hunne mede! werking daartoe te verleenen en ook verder, zij het in anderen vorm, hunnen arbeid ten dienste der vennootschap te blijven stellen. In verband met een en ander zullen eenige wijzigingen der statuten noodig zijn, waartoe eveneens een voorstel zal worden gedaan. De bedrijfsrekening sluit met een verlies van 801.794 (v.j. 1.414.201). Het nadeeli? saldo is gestegen tot 4.635.173 (v.j. 3.326-729). MISLUKTE SCHILDERIJEN. DIEFSTAL. DIEF TE AMSTERDAM OP HEETERDAAD BETRAPT. De politie heeft te Amsterdam een man aangehouden, die op het eind der vorige •sveek een poging heeft gedaan om eenige schil derijtjes uit de Kon. Academie voor Beelden de Kunsten aan de Stadhouderskade te stelen, Hij had de doekjes afgenomen, ingepakt e« het pak reeds onder den arm genomen, toen diefstal ontdekt werd, meldt het Hbld. ba mam bemerkte, dat men de diefstal ontdek; had; hij wist het pak nog neer te werpen en weg te loopen. Een paar dagen daarna is hij evenwel gearresteerd, mede in verband met den diefstal van een tooneelkijker ui een perceel aan de Heerengracht. De dader een ruim dertigjarige recidivist, is ter be- schikking van de justitie gesteld. VELSEN PERSONALIA. In de vacature van wijkverpleegster bij het Witte Kruis, ontstaan door het bedanken van Zuster v. d. Hoek, is benoemd Zuster I. G. Postema, wijkverpleegster te Leens (Gro ningen). In Velsen heeft zich een comité gevormd, dat gelden inzamelt, ten einde Zuster v. d. Hoek bij haar vertrek een souvenir aan te bieden. MELK DUURDER, BOTER GOEDKOOPER. Met ingang van j.l. Maandag is de prijs van de melk met 1 ct. verhoogd, die van de boter echter met 5 ets. verlaagd. IJMUIDEN LIJKJE OPGEHAALD. Hedenmorgen is nabij de bootsteiger in het Noordzeekanaal het lijkje opgehaald van liet 6-jarig zoontje van den heer K., dat sinds Zaterdagmiddag werd yermist, VISSCHERIJ-OPBRENGST. DE BESOMMINGEN. Heden waren aan den Rijksvischafslag 19 stoomtrawlers en 1 logger. De besommingen waren: Luther f 4000, Shamrock f 2100, Freya f 2800, Derika 7 f 900, Zaanstroom IV f 4400; Bergen f 6400; Rijnstroom f 1900; Turquoise f 2300, Johanna f 1600, Friesland f 1900; Rijnmond f 3400; Poolzee f 3000; Mascotte f 1800; Ada f 1500; Protinus f 3500; Avila f 3400; Donald f 3700, Walrus f 3200, Derika 2 f 3935 (pekelharing, gedeeltelijke lading). Logger: K.W. 41 f 5502. FEUILLETON Drie Avonturen van den Franschcn Meester-Delective MARC MICHEL. 6) Prachtig. Het briefje dat u mij gegeven hebt, komt me voor heel belangrijk te zijn. Waarschijnlijk zal daarin wel de oplossing van het raadsel liggen, maar tot mijn spijt heb ik het geheimschrift niet direct kunnen ontcijferen. U moet mij het briefje nog maar even hier laten. Over een paar uur tjes zal ik er wel achter zijn wat er in staat. Het is niet het eerste document dat er op het eerste gezicht vrij onverteerbaar uitziet dat ik onderhanden krijg. Met vol doend combinatievermogen en geduld is tenslotte leder geheimschrift dat uit letters bestaat en waarvan de text is gesteld in een taal die men kent, te ontcijferen. Gaat u nu maar rustig naar huls, monsieur Sabin; overdag zal er wel niets .bijzonders gebeu ren; daar ben ik zeker van. Daarentegen kan Lk u voor den komenden nacht met'ta melijke zekerheid nieuwe avonturen voor spellen. Hebt u 's nachts geld van de zaak of van uzelf in huls of in de fabriek? Neen; hoogstens een heel klein bedrag je. Het geld dat binnenkomt, breng ik des middags altijd naar de bank. Overigens hebben we deze gewoonte pas een paar we ken geleden Ingevoerd. Vroeger was het an ders en hadden we steeds groote bedrag-en m huis Tot op een keer mijn collega, dc com mercieels directeur van de fabriek, bU een kasopname een tekort van 35.000 francs had Hij verklaarde dat dit geld gestolen moest zijn; hij had er geen idee van hoe het tekort anders kon zijn ontstaan. Koesterden de commissarissen geen verdenking tegen hem? Neen; hij genoot groot vertrouwen. Maar mijn collega, monsieur Langon werd wel ontslagen, maar daar de verdwij ning van het geld al eenigen tijd geleden moest hebben plaats gehad en iedereen overtuigd was dat er een onnaspeurlijke diefstal was gepleegd, zag men er van af om aangifte tc doen. Bovendien vonden de commissarissen het voor den naam van de zaak minder gewenscht om aan zoo'n ge- heimzinnigen diefstal ruchtbaarheid te ge ven. We hebben een vrij belangrijke reser ve voor verliezen, Hebt u uw collega na zijn ontslag nog ontmoet? Een maal. Een dag of drie geleden kwam hij bij mij; het was de 21ste Augus tus, 's avonds tegen zevenen. Hij vertelde me dat hij een uitstekende positie had ge kregen bij een kachelfabriek en interes seerde zich blijkbaar buitengewoon voor zijn nieuwe branche. Hij legde me met veel Ijver en zaakkennis verschillende geoc- trooide constructies van zijn firma uit. De detective keek zijn bezoeker met veel belangstelling aan: Op welke wijze gaf monsieur Langon die uitleggingen? Hij opende de deuren van de groote kachel in mijn slaapkamer, liet mij er in kijken en toonde me hoe de kachels van zijn firma van de mijne afwijken in den bouw van de vuurpotten en in de luchtcir- culatie en de stookgaten. Marc Michel stond op. Ik kom in den loop van den avond bij u. Hoe laat kan ik u nog niet precies zeggen. Maar in elk geval hoeft u niet bang te zijn; als er gevaar is, ben ik bij u. Op welk nummer woont u? Rue St. Fargeau no. 170. Mocht ex. in den loop van den dag wat gebeuren, stelt u mij dan telefonisch op de hoogte. Als ik er niet ben, ls er in elk ge val een betrouwbaar en kundig assistent hier. Overigens, wanneer bent u uit de tro pen teruggekomen? De fabrieksdirecteur keek den detective stom verwonderd aan. Was deze man dan een toovenaar of gedachtenlezer. Hij had hem nooit te voren ontmoet, kende zelfs zijn naam niet en toch wist hij blijkbaar dat hij in de tropen was geweest. De roem van den meester-detective scheen inderdaad alleszins verdiend te zijn! U was toch immers langen tijd in het Verre Oosten, ging Marc Michel onver stoorbaar door. Ik ben inderdaad verscheidene jaren in Tonkin geweest. Maar hoe weet u.... stamel de monsieur Sabin Wel op uw handen zie ik vlekken, die op hevige malaria wijzen. Bent u heelemaal genezen. Gebruikt u nog kinine? De directeur zag Marc Michel met iets eerbiedigs in den blik aan. Maar dat ls gewoonweg verbluffend, mompelde hij. Ik ben zoo goed als heelemaal hersteld. Maar als voorzorgsmaatregel neem ik af en toe nog kinine.... Dus tot vanavond, mon sieur Michel. Adieu. Toen monsieur Sabin dien avond om acht uur aan het souper zat ging de bel van de voordeur. Hij deed open en op den drempel stond Marc Michel, die met een rustigen glimlach de vestibule binnenstapte. Hebt u iets ontdekt, monsieur? was de vraag waartnee de heer Sabin zijn gast begroette. Waar is uw slaapkamer, monsieur Sa bin? klonk snel de wedervraag, van den dc^ tective, die vlug de vestibule en de gang door liep. Ik wilde wel graag direct de kachel zien, waaraan uw vroegere collega, monsieur Langon, u de constructies van zijn nieuwe firma demonstreerde. Hoogst verbaasd ging de fabrieksdirecteur zijn bezoeker voor en opende de deur van een kamer, waarin een bed stond. De detec tive stapte terstond op de kachel toe. opende de deur ervan, haalde den roest en den rom. mei eruit en onderzocht zorgvuldig den gedeel telijk^verkoolden inhoud, die van den winter nog was blijven liggen en zich in den zomer uit het rookkanaal van den schoorsteen daar in nog had verzameld. Wat hij uit de kachel haalde, wierp de detective successievelijk om gegeneerd op den vloer, waarover monsieur Sabin zich niet weinig verwonderde. Plot seling diepte Marc Michel uit het binnenste van den vuurhaard een klein kistje op, dat hij met een lichten kreet van voldoening ontdeed van het papier dat er om heen ge wikkeld was en dat hij vervolgens open de. En hier, waarde heer, heb ik het ge noegen u de 35.000 francs aan te bieden die uw collega monsieur Langon gestolen heeft! MonsieuT Sabin keek met wijd-geopende oogen naar den detective en daarop naai den bundel bankpapier die hij te voorschijn had getooverd en vroeg met een stem die van opwinding heesch klonk en trilde: Maar hoe komt dat geld in vredesnaam in mijn kachel? Dat is niet moeilijk te verklaren. Toen monsieur Langon het geld wegnam, was hij er niet absoluut zeker van dat er geen ver denking op hem zou vallen, al kon hij er bij de ook hem bekende opvattingen van uw commissarissen in dezen en bij het buiten, gewone vertrouwen dat hij schijnt genoten te hebben, er wel op rekenen dat hij niet bijzonder veel gevaar liep. Maar in elk geval, was het tot een huiszoeking bij hem geko men, dan moest het geld zich niet op zijn terrein bevinden. De overweging dat uw kachel in den zomer niet gestookt wordt en bovendien een slaapkamerkachel in het na< jaar gewoonlijk later ln gebruik genomen wordt dan een kachel in een huiskamer, ver- eisehte geen bijzondere scherpzinnigheid. Ten slotte had uw brave collega nog het voor deel dat, gesteld dat iemand op het idee was gekomen om u te verdenken, wat theo retisch toch mogelijk was geweest, nietwaar? en men het onderzoek tot uw slaapkamer kachel had uitgestrekt, hij in elk geval buiten schot was gebleven, al had hij de vruchten van zijn diefstal dan niet kunnen plukken- Maar zooals ik al zei: hij kon het riskee- ren. Een prettig kereltje, zuchtte monsieur Sabin. Waarschijnlijk ging hij als huisvriend uw huis in en uit, dat hij zijn schat daar kon begraven? We waren heel goed bevriend en hij liep hier binnen als hij wilde. Op een goeden dag verstopte hij bet geld dus in uw kachel en verklaarde bij de kasopname dat het gestolen moest zijn. wat hij inderdaad niet loog! Hij is vermoedelijk van plan geweest de schat op te graven op een moment dat u voor eenigen tijd van huls was. maar hij maakte een misrekening door dat die omstandigheid zich tegen zijn ver wachting niet voordeed. Tenminste, ik ver onderstel dat het zoo is gegaan. Inderdaad. Door allerlei omstandighe den en groote drukte in de zaak, ook al door dat ik tijdelijk een deel van het werk van Langon bij mijn eigen werk moest nemen want zijn opvolger is wel benoemd maar nog niet in functie getreden ben ik al dien tijd 's avonds en zelfs Zondags thuis geweest en van vacantie was heelemaal geen sprake. Overdag was mijn huishoudster er altijd, die ook wel wist dat hij ontslagen was en hem zeker niet alleen in huis zou hebben laten rondscharrelen. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10