H.D. VERTELLINGEN BINNENLAND De Man aan 't Venster KINADRUPPELS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). door HASSE ZETTERSTRÖM. Haringen „Tk ben de wereld rond geweest," zegt Vogel, „en ik heb menschen van allerlei slag ontmoet. Ik weet, wat zij waard zijn, maar verwaander lieden dan de Noren zijn er niet." Y. stond op, keek op zijn horloge en zeide: „Nu komt de geschiedenis met de harin gen. Die heb ik al eens gehoord. Zij is ge logen van A tot Z." „Ik ken haar ook", zelde D., „maar ik geloof haar, behalve dat met de aardappe len." „De aardappelen geloof ik oolc", zeide T., „de aardappelen zelfs in ihet bijzonder. Die gelijken zoo op Vogel." „Wanneer de heeren er niets tegen heb ben dan mag ik de geschiedenis misschien ihooren," zeide ik. „Voor mij speelt het geen rol, of zij waar is of niet. Daar zit de waar de van een geschiedenis niet in." „Nu", zei Vogel, „het komt geloof ik. op mij aan. Wel het was bij een zeilwed strijd voor Oslo. Ik was er natuurlijk en hielp, de Noren te verslaan. Daarna gaven wij een diner aan boord van de „Zeekat". een uitgelezen gezelschap dames en heeren. Na het eten dronken wij koffie en Zweed - sche punch en nog veel meer en vervolgens flirtten wij met de dames, alleraardigste meisjes en toen begon plotseling iemand over Noorsche haringen te spreken. Hot was natuurlijk een van de Noren. Toen wij alle voortreffelijke eigenschappen van de Noorsche haringeh doorgekauwd hadden, zeide een van de dames: „Ik heb gehoord, dat de haringen tot in de haven van Oslo komen. Is dat waar?" „Volkomen waar", zeiden allen Noren als uit één mend. „De haringen komen tot in de haven van Oslo." Wanneer iemand gezegd zou hebben, dat de haringen tot op de kade kwamen, regel recht in de tonnen gingen liggen en zichzelf inpekelden, dan zouden zij gezworen heb ben, dat ook dit waar was. Nu, ik zat er bij, dacht een oogenblik na en toen zeide ik: „Natuurlijk komt de Noorsche haring tot in de haven van Oslo, maar, wat nog merk waardiger is, iets, dat de heeren misschien niet weten, is, dat hier in de haven zoute haringen komen. Zij zwommen zeer diep, bijna op den grond. De haringen zijn ge zouten en klaar om te eten. Met een borrel er bij, wanneer men dien heeft." De Noren zwegen, toen zeiden zij:: „Hoe weet u dat van de zoute haringen, Vogel? Hebt u ze gezien?" „Omdat ik het weet", zeide ik. „Omdat ik dikwijls genoeg zulke zoute haringen van den bodem heb opgehaald. Ik ben een tamelijk geroutineerde duiker, dus is het voor mij niet zoo moeilijk. Ik heb gisteren nog een haring voor het ontbijt naar bo ven gehaald." Het werd stil en toen zelde een van de Noorsche dames: „Zeg eens, Vogel, wilt u voor mij niet een haring van den bodem van de zee omhoog halen? Ik zou er zoo graag een ter herinne ring aan u hebben." „Na het middagmaal ga ik niet het water In", zeide ik, „maar voor u zal ik het doen. Ik zal tot den bodem van de zee duiken en voor u een zoute haring halen." Toen verliet ik het dek, daalde af in den salon en trok daar mijn badpak aan. Reeds terwijl ik mij ontkleedde, was het plan mij duidelijk en ik was volkomen zeker, dat het zou slagen. Toen ik klaar was. ging lk op het dek groette het gezelschap en sprong over boord. Ik dook onmiddellijk onder water, maar niet diep; ik ging alleen onder de boot en kwam aan den anderen kant weer naar boven, aan stuurboordzijde. Daar kon niemand anders mij zien dan de matroos: de anderen zaren aan bakboordzijde inge spannen in het water te staren. „Geef mij een zoute haring uit de keu ken". fluisterde lk den matroos toe en het duurde nog geen minuut, voor hij er een gebracht had. De jongen begreep de grap terstond. Ik stak den haring onder mijn zwempak en toen dook ik weer onder de boot door. Ik kwam aan de andere zijde precies boven, waar het gezelschap zat en hield den haring in de hand. Ik werd aan boord geholpen en toen wierpen zij zich op den haring. Die werd in stukken gesneden, zij beten er in en proefden. Hij was gezouten! 'En Noorsch was hij ook, want dat stond op het vat). Dat hij dood v/as, daar dacht niemand aan. Natuurlijk waren allen stomverbaasd. Dat kon ik hen aanzien. Maar slechts een oogen blik. Toen vonden zij het de natuurlijkste zaak ter wereld dat er zoute haringen in de haven van Oslo kwamen. „Zegt u eens, Vogel." zeide een van de heeren, nadat zij een oogenblik hadden na gedacht, .hoeveel van deze soort denkt u per dag te kunnen ophalen? Daar zouden zaken mee te doen zijn." „Ik kan tooh niet den gdheelen dag on afgebroken werken," zeide ik. ,.En dan kan ik niet zoo lang van mijn zaken thuis weg. Maar ik zal toch v/el een half vat per dag kunnen ophalen, wanneer ik met beide handen werk en het water niet te koud is." „Een half vat oer dag is niet al te veel," zeide de Noor, tc'en zweeg hij en dacht na. Daar kreeg ik plotseling een idee, die mis schien een beetje brutaal was en zeide: „En dan is er nog iets, dat ik eerst niet wilde vertellen. Misschien gelooft u mij niet. Maar daar beneden op den zeebodem groeien aardappelen, mooie, versche aardappelen. Ik heb ze gezien, toen ik beneden was. Maar ik kon ze niet meenemen, omdat ik het druk had met den haring." „Aardappelen?" zeide het gezelschap. „Hoe is dat mogelijk? U overdrijft!" „11/ en, mooie, groeiende aardappelen. Denk eens aan, aardappelen en haring op den bodem van de zee! Zoo'n vclk behoeft niet te verhongeren. Wanneer het maar kan zwemmen en duiken." De jongedame, die om den haring had ge vraagd, keek mij met haar mooie oogen aan en zeide: „Mijnheer Vogel, wilt u niet een aardap pel voor mij naar boven halen? Ik zou zoo graag eens zee-aardappelen zien." „Ik zal het doen," zeide ik, „om u een ge noegen te doen." En toen herhaalde ik dezelfde manoeuvre als met den haring. Ik dook het water in, kwam er aan de stuurboordzijde uit en liet mij door den matroos twee groote aardap pelen geven, die een slimme jongen was, maar een filou. ik nam de aardappelen in de hand en dook terug. Ik liet een oogen blik verstrijken, eer ik aan de bakboordzijde uitkwam en toen men mij behouden aan dek had geliolpen, legde ik het mooie meisje de beide aardappelen in den schoot. Iedereen was verbaasd. Maar het duurde niet lang. De verwondering ging in iets an ders over. Ik begreep niet dadelijk, waarom allen er zoo ernstig, terughoudend, gekwetst zelfs beleedigd uitzagen. Maar toen zag ik de aardappelen, die het jonge meisje in de hand hield. De eene was gesc hild! Ellendige matroos! Ik sloop weg naar beneden, om mij te her- kkeden en te vluchten. En toen ik terug kwam, was het gezelschap aan land geroeid. Men moet met een goede grap nooit te ver gaan. De matroos zwoer, dat hij onschuldig was, maar ik zeide hem, dat ik in zijn plaats pre cies hetzelfde zou hebben gedaan. Er zijn dingen, die je eenvoudig niet kunt laten. ,sNu," zeide ik, toen Vogel klaar was. „En de jongedame, heeft die den haring ter her innering gekregen?" „Neen, dat heeft zij niet," zeide Vogel, „maar den volgenden dag ging ik aan land en kocht een grooten tuil rozen, dien ik haar zond. Men is toch gentleman!" ZEEMANSVECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. Dinsdagavond is in een café aan den Grondheerendijk te Rotterdam stevige ge vochten tusschen zeven Duitsche zeelieden aan de eene zijde en den waard en een kellner aan de andere. Het geschil liep over betalingen. De waard kwam met een ge broken neusbeen uit den slag, de kellner heeft een zware hoofdwonde, een kok en een steward kregen, naar wij in de N.R.C. lezen een hoofdwond, waarbij de laatste een her senschudding opliep. Hij verkeert in ernsti- gen toestand. Het schip, waarvan de Duitschers afkomstig waren, de „Fulda" is inmiddels vertrok ken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct» per regel. MEUBELEN Levering direct aan particulieren, Dressoir, tafel. 2 fauteuils, 4 stoelen moquette, theemeubel, spiegel 2 schilderijen, samen f118.-. Q. A. Buffet met bolle deuren f62.50 Huis-, Salon-, Slaapkamermeubelen, Bedden, Dekens, enz. Alles MET DRIE JAAR SCHRIFTELIJKE GARANTIE. PRIMA AFWERKING. NED. MF.LHEL-INDUSTRIE „NEMI". Modelkamer» voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18 FEUILLETON Drie Avonturen van den Franschen Meestcr-Dctective MARC MICHEL. 8) En als ik u een raad mag geven, besloot monsieur Marcel; gaat u vannacht dan in een hotel logeeren. De heeren zetten nu natuurlijk spoed achter het werk nu ze weten dat ze zich in de kaart hebben laten kijken en ze zullen waarschijnlijk door den moed der wanhoop zijn bezield. „Nu of nooit" zal hun leuze zijn. Gelukkig dat het „nooit" is, lachte monsieur Sabin. Dus wij gaan samen genoeglijk hier of daar een whisky soda dringen; daarna gaat u naar een goed hotel en ondertusschen zor gen de mannetjes die lk hier in de buurt achterlaat dat den heeren een aangename ontvangst wordt bereid. En morgen maakt u uw commissarissen blij met de 35.000 francs, die uit den hemel zijn komen vallen. Mijn declaratie voor het loon van den eer lijken vinder bereikt u onder couvertl in. DE PALADIJN. De ijskoude stortzeeën van het Skagerrak hadden de kleine stoomboot „Telemarken" hevig geteisterd. Hier, bij de noordpunt van penemarken, stortten de opgezweepte gol ven van de Noord- en Oostzee als in een hevige worsteling zich op elkaar en de woeste voorjaarsstorm joeg ze bijeen tot hooge bergen van water. Maar de kleine stoomboot had het ergste al achter den rug. Wel hadden de hooge rollers een deel van de reeling over boord geslagen en droeg het dek op verschillende plaatsen de sporen van den strijd tegen storm en golven-geweld, maar het slingeren en rollen werd toch langzamerhand minder en alleen maar een enkele maal spoelde nog een stortzee over het dek. De rook uit den scheepsschoorsteen, die in een lange, vlokkige pluim over het dek zwierde, veranderde geleidelijk van rich ting en ging langzamerhand dwars over het schip heen; de „Telemarken" zette koers naar het Westen. En daarmee geraakte het vaartuig in rustiger water. Er kwam weer wat leven in de brouwerij. De passagiers, die in de kajuiten gevlucht waren, kwamen aarzelend, de een na den ander, weer aan dek. Op hun bleeke ge zichten waren de duidelijkste sporen van een doorgewaakten stormnacht. De ste wards verschenen met dampende koppen thee; een verkwikking die algemeen op prijs werd gesteld. Er kwam weer wat glans in de moede oogen en wat kleurop de bleeke wangen. De kapitein wees lachend naar het Oosten, waar de jonge morgen boven de bazaltrotsen aanlichtte. Een van de passagiers, die juist de steile kajuitstrap was opgeklommen, zette ruimer ademhalend zijn voeten op het natte dek. Hij keek om zich heen en ging bij de ver schansing staan; met eenglimlachend ge zicht legde hij groetend de 'hand aan de pet. Hallo, monsieur Michel! Bent u al dien tijd daarboven geweest? riep hij naar DE V.A.R.A. CONTRA DE RADIO. CONTR6LE-COMMISSIE. Inzage van redevoeringen geweigerd. EEN PROTEST BIJ DEN MINISTER. Het secretariaat van de V.A.R A. heeft aan Het Volk meegedeeld, dat de Radio-Controle Commissie inzage verzocht heeft van de redevoeringen, die op het Demonstra/tieve Congres van de moderne arbeidersbeweging van aanstaanden Zaterdag zullen worden uit gesproken. Naar aanleiding hiervan heeft het Vara- bestuur aan de Controlecommissie het volgen de telegram verzonden: „Deelen in antwoord op brief mede, be> richt hebben ontvangen, dat besturen N.V.V. en S.D.AJ?., zoowel als sprekers afzonderlijk, principieel bezwaar hebben zich te onder werpen aan eisch tot voorafgaand overleggen van tekst der redevoeringen, ongeacht prac- tische bezwaar dat zij redevoeringen niet op schift stellen. Vestigen er uw aandacht op, dat in omroepmachtiging uitzendingen van politieken aard uitdrukkelijk zijn toegestaan, mits niet in strijd met veiligheid, Staat, open bare orde en goede zeden. Daar het hier betreft bekende Nederlanders, zich van hun verantwoordelijkheid volkomen bewust, die in afgeloopen jaren meermalen voor microfoon gesproken hebben, zonder in conflict te ge raken met bovengenoemde beperking, ver wachten wij dat zal worden afgezien van eisch voorafgaand overleggen tekst redevoe ringen". De voorzitter der soc.-dem. Kamerfractie de heer Albarda, heeft zich onmiddellijk met een protest schriftelijk tot den minister van Waterstaat gewend en dezen kennis gegeven van zijn houding. AGRARISCH VERWEER BESPROKEN. DE REGEERING ZEGDE MEDEWERKING TOE. Maandag heeft op het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de be spreking plaats gehad met vertegenwoordi gers van land* en tuinbouw over maatregelen van economisch verweer. De bespreking werd geleid door Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. Tevens waren aanwezig de heeren dr. J. A. Nederbragt, chef der Directie van Econo mische Zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken, als vertegenwoordiger van den Minister van Buitenlandsche Zaken en ir. Th. Mansholt, hoofd van den buiten- landschen landbouwvoorlichtingsdienst van de directie van den Landbouw. Van den georga- niseerden land- en tuinbouw waren een twin tigtal afgevaardigden aanwezig, vertegen woordigende den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, den Bond van Kaasproducenten, den Christelijken Boeren- en Tuindersbond, den Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond, het Kon. Nederl. Landbouw-Comité en den Nederl. Tuinbouwraad. Besproken werd de aangelegenheid der meestbegunstiging en die van de Duitsch-Fin* sche boterovereenkomst. De vraag werd ge steld of de handelsconVentie van Genève van 24 Maart 1930 de internationale handelsbe lemmeringen zou kunnen verzachten. Het tweede punt had betrekking op het geen de Regeering zou doen om de zuivel- export zooveel mogelijk aan de door de Duitschland gevolgde handelspolitiek te doen ontkomen. Voorts werd de vraag gesteld op de Re geering omtrent de Duitsche quaestie overleg zou willen plegen met de Deenscho Re geering en tenslotte of de Regeering bereid zou zijn, het vraagstuk der douane- en ver- dragspolitiek van verschillende landen, die steeds verder gaan den invoer belemmeren, te sprake te brengen op de thans wederom aangevangen vergadering van den Volken bond. De Minister van Staat, Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw, zegde toe dat de Regeering daaraan, zoowel als aan de terzake gestelde vragen, nauwgezette aan* dacht zou schenken. OOK EEN BOYCOT IN DENEMARKEN? In de vertegenwoordigende besturenverga- dering van de zuivelorganisaties van Zuid- Jutland is een resolutie aangenomen, waarin de centrale organisatie van de Deensche zui- velproducenten, alsmede den Deenschen Landbouwraad verzocht wordt, een boycot van Duitsche waren op touw te zetten, als ge volg van de houding van Duitschland, dat andere landen ten koste van Denemarken begunstigt. GEEN VROUWENKIESRECHT IN DE GEREF. KERK. De Synode der Gereformeerde Kerken heeft de conclusie tot het invoeren van vrouwenkiesrecht verworpen. ©en heer, die in een wijden ulster op de commandobrug naast den kapitein stond. De aangeroepene knikte en klopte glim lachend den kapitein op den schouder. Ja, wij hebben het allebei uitgehouden. En u, meneer Blomdal? De spreker haakte het touw, waarmee de commandobrug wordt afgesloten los, en daalde met langzame treden de wenteltrap af. En u, meneer Blomdal? herhaalde hij. De ander lachte een beetje verlegen. Ik veronderstel, dat u zich in de eetzaal teruggetrokken hebt? De heer Blomdal zette een pijnlijk gezicht. In de eetzaal? Was het maar waar! Ik ben in mijn kooi gekropen en heb mijn dekens over mijn hoofd getrokken. De Franschman lachte. Blomdal hief het hoofd op en keek den detective, die wel een kop grooter was dan hij, met een komisch- verwijtenden blik aan. U hebt goed lachen, monsieur Michel. Als je, zooals u, de heele wereld hebt rondge reisd, maak je van zoo'n beetje Skegerrak geen drukte meer! De Franschman diepte uit den onuitputte- lijken zak van zijn ulster zijn sigarettenko ker op, waaruit hij een van zijn geliefde zware regie-sigaretten nam. Als u niet tegen een zeereis kunt, me neer Blomdal, waarom blijft u dan niet rus tig thuis met den vasten grond onder uw voeten? De ander schudde het hoofd, een beetje geërgerd. Voor mijn plezier doe ik het waarachtig niet. Ik moet reizen omdat mijn zaken dat noodig maken. Hebt u misschien een lucifer bij u? vroeg Marc Michel onverschillig. De Noor knipte snel zijn sigarenaansteker aan en hielp den SERIE-INBRAAK TE ROTTERDAM. EEN TOCHT DOOR VIJF KANTOREN. i Een groote inbraak heeft te Rotterdam plaats gehad aan de Boompjes. Vijf naast elkaar gelegen kantoren werden grondig door zocht, vier brandkasten werden geforceerd, tal van schrijf bureaux geopend, vele kasten doorzocht, doch, naar wij in de NR..C. lezen, de buit was slechts f 300, een fiets, eenige papieren, een verguld zilveren medaille en een paar sigaren. De inbrekers hebben zich blijk baar laten insluiten in een kolen kast, toen het kantoor gesloten werd. Het geheele pand „Mercurius", waarin de kantoren gevestigd zijn. is daarop doorzocht n.l. de bureaux van de firma Binnenveld en Scheller, van het Julianaveem, Nubel en Co., en van de Hol- land-Rijnlijn. De politie stelt een grondig onderzoek in. DR. WILLEM MENGELBERG ONDERSCHEIDEN. Dr. Willem Mengelberg is door den koning der Belgen benoemd tot commandeur in de Belgische Kroonorde. DE LANDBOUW IN VERGADERING BIJEEN. Een belangrijke rede-Lovink. TAL VAN WENSCHEN TOT UITING GEKOMEN. Woensdag is in „Krasnapolsky" te Amster dam de jaarvergadering gehouden van de HoUandsche Maatschappij van Landbouw. De vergadering was zeer belangrijk door de be sprekingen inzake de." Landbouwcrisis. De voorzitter dr. H. J. Lovink, hield een openingsrede. Spr. herinnerde aan de motie, aangenomen in de vorige vergadering, eenige maanden geleden, waarin om regeeringssteun verzocht werd. De hoop op verbetering, die toen gekoesterd werd, is door den slechten zomer niet in ver vulling gegan Reeds een oppervlakkige be schouwing leert, dat groote verliezen geleden zullen worden. Spr. gaf een overzicht van den stand der landbouwgewassen. Uit deze cijfers blijkt, dat in de meeste gevallen de opbrengsten niet in staat zijn om de uitgaven te dekken, laat staan eenig inkomen aan den pachter te waarborgen. De vraag rijst: Wat moet er ge beuren om een débacle te voorkomen? Spr. bracht hulde aan de zusterorganisaties en de veehouders bij de gemeenschappelijke actie tot verbetering. Momenteel is de positie van de veehouders nog beter dan die van de akkerbouwers, doch het is zeer goed mogelijk, dat zij even onhoudbaar zal worden. De heer Lovink, gaf in het kort aan, wat het Hoofdbestuur heeft kunnen doen: Aandrang op de regeering om den tarwe- bouw te steunen, voorlichting van het publiek, enz. Het Koninklijk Nederlandsch Land- bouwcomité heeft geijverd voor het ontheffen van het boerenbedrijf van sociale lasten. Veel is echter nog niet bereikt. Spr. noemde echter met voldoening het Suikerwetje. De voorzitter gaf vervolgens een uiteen zetting van de voordeelen van een maalgebod, ter bevordering van de inlandsche tarwe- productie. Spr. persoonlijk erkent eenige be zwaren van een maalgebod, doch een gezette studie heeft hem tot de overtuiging gebracht, dat er wat mee bereikt kan worden voor den akkerbouw op de zwaardere gronden. Van harte hoopte spr., dat de regeering vrijheid zal vinden om een desbetreffend wetsontwerp zeer spoedig bij de Staten* Generaal in te dienen. Een maalgebod voor tarwe past naar sprekers meening geheel in de overgangsmaatregelen. Dr. Lovink duidde voorts op de concentratie inzake agrarisch verweer, een samenwerking, die hij toejuicht. Bij de discussies vestigde de heer K is te- ma k e r (Haarlemmermeer) er de aandacht op, dat de toestand in den landbouw nog veel slechter Is, dan velen weten. Hij meende, dat ook de arbeiders het kind van de rekening zullen worden. De loonen zullen gehalveerd en zelfs misschien nog lager dan de helft worden. En dan kunnen volgens hem de loonen in de stad en van de ambte naren niet op hetzelfde peil gehandhaafd blijven. Hij merkte in dit verband op, dat er in het protectionistische Frankrijk geen werkloosheid heerscht. Hij diende een motie in om er bij de Re geering op aan te dringen, dat een maalge bod zoo spoedig mogelijk wet wordt. Voorts drong hij er op aan nog afdoender maat regelen te nemen, dan reeds zijn getroffen. (Applaus). Het Tweede Kamerlid Braat (Putten), vroeg publicatie van een rapport van de commissie- Lovink. De heer Van der Schans (Nieuwer Amstel) formuleerde voorts nog een groot aantal wen- schen ten aanzien van bescherming en ont heffing van lasten. detective aan vuur. Dank u zei deze kort. Om u de waarheid te zeggen, hervatte Blomdal het gesprek, lk begrijp u niet, monsieur Michel. Als het tenminste werkelijk waar is wat u mij verteld hebt, dat u voor uw genoegen op reis bentU kon op het oogenblik, als u toch vacantie neemt, heer lijk aan de Riviera zitten en in een koeste rend zonnetje onder wuivende palmen naar de blauwe zee kijken. Maar neen, monsieur Michel moet in een tijd, dat niemand anders zich zooiets in het hoofd haalt, de fjorden zien en het Skagerrak over stekenNeem me niet kwalijk, maar als ik niet wist dat u de schranderste kop van Europa bent, zou ik zeggen dat u gek was. U neemt me toch niet kwalijk? Absoluut niet hoor; geneert u zich vooral niet. Ik ben nu eenmaal een beetje anders dan anderen. En als de heele wereld in het voorjaar naar de Riviera trekt, heb ik zin om naar de fjorden te gaan. Misschien ga ik midden Augustus wel naar Nice! Maar iets anders. Ik heb buitengewonen zin in een Black-and-White. Gaat u mee meneer Blom dal; ik inviteer u. Het schip naderde de kust. De beide man nen gingen met de stampende voetstappen van menschen die veel zeereizen hebben ge maakt, de steile trap naar de rooksalon af. Even later had de steward hun glazen met goudgele Whiskey gevuld. Onder invloed van den opwekkenden drank werd Blomdal vertrouwelijk. Ik had al veel van u gehoord, monsieur Michel en u begrijpt wel dat ik niet weinig verrast was toen u zich aan mij voorstelde. Ik vond het buitengewoon interessant ken nis met u te maken. Wat ik van u gehoord en gelezen heb, heeft me eerlijk gezegd, met groote bewondering voor u vervuld. En toch kan ik niet nalaten om te zeggen; u hebt al- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dr H.MANNING'S 1 EETLUST-OPWEKKENO. /l.30p.n. DE OVERVAL OP SOCIALISTEN TE NIEUWERBRUG. VERDACHTEN ONTKENNEN, GELDBOETEN GESISCHT. De rechtbank te Utrecht heeft de behande ling voortgezet tegen de inwoners van Nieuwerbrug, gemeente Bodegraven, die een. aanval gedaan hadden op een auto met de monstranten van de S.D-A.P. Verdachten bleven, naar Het Volk meedeelt, ontkennen. De eisch luidde tegen een hunner 60 boete of 30 dagen hechtenis en tegen den tweede 40 of twindig dagen hechtenis. Vervolgens diende de zaak tegen een Nieuwerbruggenaar, dien ten laste gelegd was twee vrouwelijke leden van de zangvereeni- ging „De Stem des Volks" te hebben geslagen en gestooten. Ook deze verdachte ontkende. Getuigen hadden het slaan en stooten echter gezien. Het O.M. wilde, rekening houdende met de omstandigheid, dat verdachte in 17 jaar niet meer veroordeeld is, een geldboete vragen, maar wegens den ernst van het feit een hooge, namelijk 100, subsidiair 50 dagen hechtenis. Vervolgens stond Iemand terecht, wien ten laste gelegd was, dat hij van den tweeden auto vlaggedoek heeft afgescheurd. Ook deze verdachte ontkende,doch een viertal getui gen betoogde het tegendeel en tegen den man werd 40 boete geëischt, of 20 dagen hechtenis. Daarna stond terecht iemand, wien ten laste gelegd was opruiing, door tegen ande ren met betrekking tot de sociaal-democra ten te hebben gezegd: „Slaat ze dood", „ver zuipt hen", en „trapt ze in de sloot". Ook deze verdachte ontkende. Getuigen bevestigden echter, dat hij het Wilhelmus had gezongen en „Weg met de socialisten" geroepen, waarira hij de bedrei gingen geuit had. Aangezien verdachte nog nooit is veroor deeld, wilde het O.M. geen gevangenisstraf eischen, doch een boete van 200 of 100 dagen hechtenis. Een aantal overblijvende zaken met betrek king tot den overval te Nieuwerbrug werd uitgesteld. De uitspraak in de behandelde zaken is over veertien dagen. DE HEER JAN OUDEGEEST GHULDIGD. BIJ ZIJN 60sten VERJAARDAG. In „Parkzicht" te Amsterdam heeft Dins dagmiddag de huldiging plaats gehad van den heer Jan Oudegeest, partijvoorzitter der S.D.A.P. ter gelegenheid van zijn onlangs wegens zijn minder goede gezondheid in alle stilte gevierden 6ftsten verjaardag. De V.A.R.A., het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, de Amsterdamsche Vrouwen club en de Eerste Kamerfractie hadden bloemstukken gezonden. De heer E. Kupers huldigde den heer Oude geest als den grondlegger van de Nederland- sche vakbeweging, en als werker in de Inter nationale Vakbeweging. De heer Vliegen sprak namens het Partij bestuur, de heer F. van de Walle namens de collega's en vrienden van het N.V.V., me vrouw Wibaut huldigde den heer Oudegeest namens den Bond van sociaal-democratische vrouwenclubs. De heer P. Moltmaker sprak, volgens het verslag in Het Volk voor de spoorwegmannen, de heer Van der Lende namens de V.A.R.A., dr. Jan van der Tempel richtte een persoonlijk woord tot zijn mede strijder in de grondlegging der Nederland- sche vakbeweging en sindsdien zijn vriend. De heer IJ. G. van der Veen Hzn. feliciteerde namens de Arbeiderspers en de heer Koos Vorrink namens de jongeren, de heer Neh. de Lieme namens „De Centrale". In zijn dankwoord zeide de heer Oudr^eest, dat hij steeds getracht heeft zijn verjaardag te vergeten, omdat hij in zijn leven meer bitterheid gekend heeft dan de meesten der aanwezigen. Nu echter heeft hij reden tot groote dankbaarheid. Toen spreker zijn strijd begon, stond hij alleen en verloor hij vele vrienden, nu heeft hij vele medestanders en is hem warme vriendschap gebleken. Met de verzekering, dat de beweging bij hem voor alles gaat, be sloot de jubilaris. Er waren zeer veel telegra'mmen van geluk- wensch ingekomen. tijd buitengewoon veel geluk gehad! Hoe bedoelt u dat? vroeg de Fransch man, in het minst niet gekwetst. Ik bedoel dat u altijd menschen als te genpartij hebt gehad, waar u in verstand verre boven stond. Dacht u dat? U hebt gemakkelijk spel gehad, mon sieur Michel. Een reeks van gelukkige toe valligheden is u te hulp gekomen. 'Als u eens op een goeden dag tegen iemand zou aanloo- pen die tot de andere helft van het mensch- dom behoort, tot de scherpzinnige helft be doel ikdan ben ik benieuwd of u ook zou slagen. Marc Michel keek zijn metgezel lachend in het gezicht: u bedoelt als ik eens op een dag met u te doen kreeg, nietwaar, meneer Blomdal? De man, die dooi' den grooten speurder zoo netjes in de kaart gekeken was, kon niet na laten te lachen. Misschien. Het is niet uitgesloten dat ik aan mezelf gedacht heb! De detective knikte en keek met blijkbare belangstelling naar de kooeren lamp aan de lage zoldering van de kajuit, U denkt na tuurlijk aan den diamant, die u.... Blomdal stond op en liep met de handen op den rug een paar maal met snelle, drif tige passen den kleinen salon op en neer. Plotseling bleef hij voor den detective stil staan. Nietwaar? monsieur Michel; om den „Paladijn" in handen te krijgen is een „ple zierreisje" wel de moeite waard? Marc Michel haalde de schouders op Ik veronderstel dat het niet zoo gemakkelijk gaan zal! Daar kunt u van op aan! D'r zijn er al meer van een koude kermis thuisge komen (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10