CANADEESCHE BRIEVEN. EEN FRANSCH „BAYREUTH" Tiende Internationaal Congres voor Strafrecht en Gevangeniswezen te Praag. Nieuws uit Indië. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1930 VIERDE BLAD De picnic. Fabrieken en kantoren „Gesloten wegens picnic. De broeken-slijtplank. Meer zwemwater dan zwemmers. De kennismaking met Canada zou eigen lijk moeten beginnen met een geschiedkun dig overzicht. Veel van de eigenaardigheden van dit land worden door de historie ver klaard, en zelfs de meest oppervlakkige toe rist komt geregeld met den ouden tijd in aanraking. Maar het zou van weinig goeden smaak getuigen om U in deze heete dagen jaartallen en veldslagen voor te zetten. Veel liever noodig ik U uit tot deelneming aan het Canadeesche zomervermaak: de picnic. Later, als uw belangstelling eenmaal ge wekt is, kan ik U dan listiglijk tracteeren op de geschiedenis van dit jonge land, waarin de Hudson's Baai Compagnie zoo'n groote rol heeft gespeeld. De picnic is in Canada een nationale in stelling. wij, Nederlanders, vinden het van zelfsprekend, dat een jongensclub, een tennis-, dans- of roeivereeniging „een dagje buiten" organiseert. Maar daar blijft het dan ook bij. Hier echter niet. Hier doen ook de Zondagsschool, de kerk, de vereenigingen met geestelijk of sociaal doel, er aan mee. En ook groote zaken, bankkantoren en fabrie ken zetten vaak gedurende een dag in den zomer hun bedrijf stop, om met het geheele personeel een picnic te houden. In de pro vincie Ontario is er zelfs een nationale feest dag van gemaakt. 1 Augustus is daar „Civic Holiday", de dag waarop het gemeentebestuur z'n gemeentenaren uitnoodigt tot een picnic! Elke Canadees gaat dus in den zomer ten minste met één groote picnic mee, en dit getal loopt gauw op als hij actief lid is van eenige vereenigingen. Zoo kan ik U nu dan uitnoodïgen voor een picnic van een groote fabriek. De gelegenheid is open voor alle employés: kantoorpersoneel, werklieden, af- deelingschefs, enfin allen en dan liefst met hun geheele gezin. En het pleit voor het or ganisatievermogen, dat allen, jong en oud, hoog en laag, zich op zoo'n dag best amu seeren. Het tooneel aan 't station hoef ik U niet te beschrijven, dat kent U: extra trein, opge wonden kinderen, hijgende moeders en ver- jongd-uitziende vaders. In den trein hebben we gelegenheid het gezelschap op te nemen. Het blijkt, dat er ongeveer 1500 deelnemers zijn: typistes, werkmeisjes, bazen, chefs, in genieurs en werklieden. Hier zien we de practische democratie, die chefs en werk lieden elkaar doet begroeten met een: „Hello Charlie!", „Hello Joe!" Straks bij de wedstrij den zullen we dat nog meer zien. Het weer is niet buitengewoon gunstig. Het is niet één van de heldere klare zomerdagen, die het Canadeesche klimaat zoo aangenaam maken, dagen, waarop de zon onafgebroken schijnt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Nu hebben we, helaas, van tijd tot tijd een regenbuitje, waaruit de Hollander troost kan trekken, dat zijn klimaat niet het eenige onbetrouwbare is! Wij stappen uit aan een van de vele pu blieke parken, die Canada heeft. Deze parken zijn óf het eigendom van een gemeente, óf van particulieren. In het eerste geval is er meestal geen toegangsprijs en wordt de ex ploitatie loonend door verhuur van kampeer - grond aan automobilisten. In het tweede ge val wordt een matige entree geheven, zooiets van tien of vijftien dollarcent. De terreinen zijn „van alle gemakken voorzien". Dat wil zéggen, dat er zijn: een kinderspeeltuin, een danstent, een cantine, verder een rivier (zoo mogelijk met watervallen), een open terrein voor baseball, het meest populaire spel én tenslotte een groot aantal picnictafels met daaraan vastgebouwde banken. U kijkt vreemd op. U had waarschijnlijk gedacht, dat juist het essentieele van een picnic be stond in het eten van een boterham, zitten de op het zachte dikke gras, waar Canada zoo rijk aan is. Tot groote verbazing waar deert de Canadees z'n volle grasvelden in 't geheel niet en eischt een tafel voor z'n picnic. Want hij is niet uitgegaan om zich te behel pen! Dat blijkt al gauw als de verschillende families zich over het terrein verspreiden en zich installeeren. De koffers en pakken gaan open, en 't eerste wat er uit komt iseen schort voor de vrouw des huizes. Dan volgt een tafellaken en daarna bordjes, couverts, servetjes, met de volledigheid van een res taurant. Niets is vergeten, zelfs niet de tomaten-ketchup, waarmee elke spijs wordt overgoten. De leiders vande picnic die voor luid sprekers op 't terrein hebben gezorgd, roepen nu de deelnemers voor de wedstrijden bijeen. Het begin is hardloopen voor kinderen bene den zes jaar. Dat geeft aanleiding tot grappi ge tooneeltjes, als een kind van 't startschot zóó schrikt, dat het gaat huilen, en een an der door de overwinning zóó overstuur is, dat het zijn naam niet kan opgeven. Allengs worden de combattanten ouder, we zien de getrouwde vrouwen 60 yards hardloopen, tot groote vreugde van hun kroost en ook zien we de mannen boven 45 in een sportieven strijd. Tot slot komt nu een wedstrijd met voorgift, uitsluitend voor bazen en chefs, waarbij eenige „buikjes" zich goedmoedig la ten uitlachen. De sfeer is gemoedelijk en elk amuseert zich best. Geen verkeerd geluid wordt gehoord, wat toch opmerkelijk is in zoo'n gemengd gezelschap! Maar elk is im mers uit om zich te amuseeren? Waarom het dan een ander lastig maken? Gedurende den lunch wordt de luidspre ker op de radio geschakeld en de lunchmu- ziek waait over het terrein. De firma ver schaft kosteloos melk, heet water voor koffie is aan de cantine verkrijgbaar en zelfs is de kok van de kantoorlunchroom overgeko men om voor de meest verfijnden een lunch op te dienen, bestaande uit een slatje, een stuk gebak en een portie roomijs. Na de koffie is onze aandacht gewijd aan het terrein. Het park loopt glooiend ai naar de rivier en bevat een rijke verscheidenheid van boomen en planten. De berk met z'n glanzend witte stam is veel forscher dan wij hem in Nederland kennen en ook komt hij hier in veel grooter getale voor. Dennen, sparren en ook de bij ons als sierboomen be kende coniferen groeien hier overvloedig en geven door him typische vormen een zeer bepaald karakter aan het landschap. Maar de belangrijkste plaats wordt ingenomen dooi de Canadeesche eschdoorn. Deze boom is zóó algemeen in Canada, dat het blad, het be kende vijf puntige rossige blad, als embleem van het land geldt. De kinderspeeltuin bevat schommels, wip pen en niet te vergeten.: de g:i;iplank. Dit is een houten goot, van den vorm, zooals groote fabrieken gebruiken om kolen of pro- "ducten in schepen te laden. Deze plank is zoo opgesteld, dat de kinderen zittende met een flinke vaart naar beneden glijden, waar dan een horizontale uitlooper den gang weer stuit. Een trap aan den anderen kant voert de kinderen naar het hoogste punt. Tot mijn spijt heb ik geen ervaring over de slijtage aan broeken en andere kleedingstukken, op- dit vernuftig stuk speelgoed, maar 't lijkt me niet onbelangrijk. Verder op het veld zien we een groepje mannen bezig met hoefijzers gooien. Een pen steekt plm. vijftien c.M. boven den grond uit en dient als mikpunt. Dit is een geliefkoosd spel hier en het is grappig, dat de sportwin- kels dan ook hoefijzers verkoopen. Waar schijnlijk doen ze beter zaken in dit artikel dan de hoefsmeden! Het weer is ondertusschen opgeknapt wat tot gevolg heeft, dat de liefhebberij voor de verkoelende rivier is toegenomen. Roeibootjes en cano's (de echte Cana deesche met hun sierlijke vormen en fris- sche kleuren) doorkruisen het water JAan den kant krioelen de baders. Slechts een klein percentage kan zwemmen, maar elk wil in den heeten zomer van het water genieter). Het is jammer, dat de zwemsport hier zoo weinig ontwikkeld is. Zwemscholen en ge meentelijke zweminrichtingen ontbreken geheel. De eenige organisaties, die zich met zwemonderrricht bezig houden, zijn de YJVT.CA.. (Christelijke jongemannen vereenl- ging) en de padvinders. En dat in een land, dat er zich op beroemt, het grootste zoetwatergebied van de wereld binnen zijn grenzen te hebben! Teruggekeerd naar het picnic terrein blijkt, dat er voorbereidselen getroffen wor den voor den afmarsch. Babies, die een ge zonden slaap deden ln een koffer, worden uit en de koffers weer ingepakt. Het servies, dat van geperst karton is, wordt weggegooid. Elk ouderpaar zoekt uit de, over het ter rein verspreide kinderen de zijne uit en na eenigen tijd wijzen slechts de schillen en de doozen uit dat er aangenaam verpoosd is. Een half uur sporen brengt ons weer in de stad, waar de verschillende verkeers-middelen elk him aandeel van de deelnemers opslok ken. A. G. RUSSISCH éMIGRé VERDWENEN. V. D. meldt uit Londen, dat te Huil op ^ge- heimzinnige wijze een Rus, Alexander Se- moesjin geheeten, verdwenen is. Deze Rus woonde reeds tien jaren in Engeland. Men vermoedt dat hij op een Russisch schip ont voerd is. Gedurende de revolutie vocht Semoesjin in het witte leger, waaran hij een hooge rang bekleedde. Hij bezocht thans dikwijls de in de haven van Huil aankomende Russische schepen om inlichtingen in te winnen om trent de toestanden in Rusland. De mogelijk heid bestaat, dat hij bij een dergelijk bezoek is ontvoerd. NEDERLANDSCH MEISJE ONTVOERD? In het circus Bech-Olsen, dat deze week in Horsens (Denemarken) voorstellingen geeft, trad ook een Nederlandsch meisje op als assistente van een slangenmensch. Donder dagavond na de voorstelling, zoo verneemt de N. R. Ct„ is zij niet in haar logies gekomen en ook den anderen dag ontbrak zij op het ap pèl. De directie heeft de zaak in handen van de politie gegeven, doch tot dusver is er nog geen spoor van haar ontdekt. Men vermoedt dat zij door iemand uit Aarhus ontvoerd is, die Donderdagavond in het circus was. Het meisje, Clasine Antoinette Hoors ge heeten, is in 1912 te Amsterdam geboren. JACHT OP MISDADIGERS. In den laatsten tijd zijn er heel wat schel men uit Amerika naar Europa gereisd, om dat zij schijnen te vinden dat in het land der onbegrensde mogelijkheden het vet eenigs- zins van den ketel Is, na de verschillende „krachs", die zich daar hebben voorgedaan. Berlijn. Londen, Parijs, de Riviera, hebben plotseling groote aantrekkelijkheid gekregen voor de leden der New-Yorksche onderwe reld. Men denke intusschen niet. dat ln de ver schillende landen niet wordt opgetreden te gen deze ongewenschte vreemdelingen. De Fransche geheime veiligheidsdienst, bij voorbeeld, is voortdurend op zijn hoede. De schelmen worden steeds bewaakt, reeds van het oogenblik, waarop zij in New-York aan boord gaan, af. Bij het vertrek van, laat ons zeggen: een beruchten juweelendief, wordt onmiddellijk de Fransche politie ge waarschuwd door iemand van den Franschen geheimen* dienst, die nauw met de New- Yorksche politie samenwerkt. De chef van de algemeene Fransche ge heime politie, die 2000 inspecteurs onder zich heeft (in Parijs alleen 200. ofschoon Parijs ook zijn eigen geheime politiemacht heeft en verder 1000 in de provincie en 800 in havens, aan de grenzen en bij stations) behoeft niet eens van zijn stoel in zijn groot kantoor te Parijs op te staan, om zijn netten uit te spreiden. Al naar omstandigheden zal hij zijn maatregelen nemen. „Laat hem aan land komen", zal hij in sommige gevallen bevelen. „Die lui gaan soms naar adressen, die wij al lang zoeken, maar niet kunnen vinden. Verlies hem dus geen oogenblik uit het oog". Wanneer de juweelendief dus in Frankrijk aan wal stapt, staat een geheel „comité van ontvangst" voor hem gereed. Maar hij is er zich totaal niet van bewust. En onmiddellijk wordt naar Parijs of een andere plaats waar de schelm zich heen begeeft, geseind, hoe laat hij daar zal aankomen. Zelfs wordt er bij vermeld in welk compartiment van den trein hij heeft plaats genomen en waaraan hij gemakkelijk te herkennen is. En zoo blijft het wakend oog der politie voortdurend op hem rusten, waar hij in Frankrijk ook gaat of staat. De renaissance van oude kunsten. Wanda Landowska. (Van onzen Parijschen correspondent.) Frankrijk heeft sedert eenigen tijd zijn Bayreuth. Op een half uur afstan<i van de hoofdstad, in Saint Leu la Farèt, heeft Wan da Landowska haar school gesticht en heel de muzikale wereld, hier en in het buitenland, in Europa en Amerika, stroomt naar het stille dorpje, daar midden in de bosschen om te zien en te hooren wat deze kunstenares daar tot stand heeft gebracht. Saint Leu, tot voor kort een onbekend dorpje, is een groot muziekcentrum geworden. Het lijkt ons on- noodig om Wanda Landowska, de beroemde claveciniste, die meer dan veertig maal met Mengelberg optrad, die ook in Nederland et telijke malen triomfen heeft gevierd en die de volgende maand nog een groote tournée zal ondernemen in de voornaamste steden, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Gronin gen, Haarlem, Arnhem etc., hier in te leiden. Haar verdienste echter schuilt niet alleen in haar optreden als soliste (of als claveciniste in de Matthaus-Passion)maar vooral in het geen ze heeft gedaan voor de renaissance van oude lang vergeten instrumenten. Spinet en clavecimbel waren dood. En toch hebben groote klassieke meesters, zooals Joh. Seb. Bach nooit andere instrumenten gekend dan die, hebben ze zich daarvan bediend voor het componeeren van hun geniale werken. Het „Hammerklavler", voorlooper van onze piano heerft de oude instrumenten verdron gen en wat erger is: met haar komst zijn ook talrijke magnifieke composities, van Fransche en Italiaansche meesters, juweel tjes vaak verloren gegaan, wijl ze zich min der leenden voor een piano-vertolking.. Toen nu Wanda Landowska, jaren geleden, op het denkbeeld kwam om spinet en clavecimbel weer in eere te herstellen, ontmoette zij niet anders dan sceptici, die haar streven al leen als een ij dele poging beschouwden om iets anders te brengen. Maar dit tengere vrouwtje, die een geweldige energie heeft, zette door. Zelf reconstrueerde ze de oude in- In de haven van Athene, hierboven afgebeeld, heeft een enorme brand geicoed, veroorzaakt door het leegloopen van een benzinetankschip. De geheele haven was in een oogenblik in een vlammenzee herschapen. Er zijn 12 dooden bij deze ramp te betreuren. De rede van mej. Dr. Allee Masorijk, die nog in Amerika vertoeft, werd-voorgelezen door mevr. Formanova. Zij verklaarde dat toen zij in Weenen in gevangenschap zat, zij dikwijls gezien had, dat een onbedorven mensch in één cel met een ouden boef werd opgesloten en hoe grievend de grove taal en' de scheldwoorden van een ruwen cipier den ingeslotene kwetsten. Zij dringt aan op een merischwaardige behandeling van iederen ge vangene. In de zeer levendige discussie over afzonderlijke (cel) opsluiting of die in ge meenschap bleek het dat de Belgen en Fran schen over het algemeen voor de eerste, de Engelschen, Amerikanen en Dultschers voor de laatste waren. De Amerikaan Dr. Stanford Bates meende dat men menschen niet nor maal kan maken als men ze abnormaal be handelt door ze 's nachts in afzonderlijke vertrekken op te sluiten; de repliek van Prof. Simon van der Aa, dat het in Europa normaal gewoonte is zich 's nachts ieder in zijn eigen vertrek terug te trekken, verwekte algemeene vroolijkheid! (In de gevangenis van Bory zagen wij ook slaapzalen voor 812 perso nen). Bij de stemming deed zich een klein inci dent voor. Van Duitsche zijde verzocht men, daar er veel rumoer in de zaal heerschte en de stemming wat nerveus, om vertaling in het Duitsch van de meermalen gewijzigde conclusie wat de voorzitter Mizirka weigerde met een kort: „Duisch is onmogelijk!" Prpf. Delagius redde de situatie door een Duitsche vertaling te geven, die met behulp van 15 leden van het Leger des Heils met 78 tegen 63 stemmen, ten gunste van de afzonderlijke opsluiting werd aangenomen. De Vrijdag was,gewijd aan twee zeer inte ressante redevoermgen, één van den presi dent van het Tsjechoslowakijsche Opperge- rechtshof Dr. Popelka en één van den presi- den van het Reichsgericht, Dr. Bunke. Deze laatste rede was in grooten stijl gehouden en had tot onderwerp de minimum-elschen, die gesteld behooren te worden aan hetgeen de Intern. Commissie voor Strafr. en Gev. wezen als grondbeginselen, die internationaal aan genomen dienen te worden, noodig acht: se lectie van gevangenen naar leeftijd, geslacht, aard van hun misdrijf enz. Scheiding van gestrafte personen in voor-arrest. Het opleggen voor zoodanigen arbeid aan gestraften, dat zij daarmede later hun brood kunnen verdienen. Zorg voor hun ge zondheid, geestelijke en lichamelijke ont wikkeling. Behoorlijke belooning voor de door hen verrichten arbeid. Buitenlandsche gevange nen moeten in de gelegenheid gesteld worden zich met de consuls of géranten van him land in verbinding te stellen. Lichamelijke tuchtiging en plaatsing in een donkere cel mag slechts bij uitzondering en onder stren ge controle geschieden. Elke gevangene moet in de gelegenheid gesteld worden eens per dag zich tot den directeur van de strafin richting te kunnen wenden. De gevangenis sen moeten modern Ingericht en van ma chines en goede werktuigen voorzien worden. Nazorg voor ontslagen gevangenen is on misbaar. Des avonds werden de Hollandsche leden door Prof. Simon van der Aa in het Hotel des Ambassadeurs feestelijk ontvangen. Mej. Mr. Frida Katz sprak den secretaris-generaal bij deze gelegenheid hartelijk toe, wees op de groote verdiensten, de onvermoeide zorg en de schitterende bekwaamheden van onzen landgenoot, aan wlen het slagen van de con gressen voor een groot deel te danken is en zei dat wij er trotsch op zijn dat een Hollan der onzen naam in den vreemde zoo uitste kend hoog houdt. Namens de Hollandsche le den werden hem en mevr. Simon van der Aa, die voor haar echtgenoot een onmisbare steun is, geschenken aangeboden. In de secties was men intusschen met de conclusies over de gestelde vraagpunten ge reed gekomen, waarna ze in de algemeene vergadering behandeld, na eenige discussie geamendeerd en daarna bij stemming aan genomen werden. De Zaterdag, was bestemd voor de slui tingszitting, waarin, onder daverend applaus, opnieuw hulde werd gebracht, aan Prof. Simon van der Aa. Berlijn werd aangewezen als de plaats, waar het volgende congres in 1935 zal gehouden worden, nadat Italië, dat zich ook bereid verklaard had, zich terugge trokken had, omdat reeds eenmaal te Rome een congres gehouden is. (Waarom heeft Ne derland zich niet aangeboden om in Amster dam of Den Haag een congres te houden?. Wat Praag kan, kunnen wij toch ook!) De namiddag is bestemd voor een bezoek aan een gevangenis voor mannen, een voor vrouwen en een inrichting voor sociaal werk, de avond voor de feestelijke ontvangst der leden door de stad Praag in de Smetanazaal. Vele congresleden vertrekken echter reeds vanmiddag. Resumeerende kan gezegd worden dat ook dit congres in ruime mate heeft bijgedragen om de nieuwere beginselen van strafrecht in gevangeniswezen ingang te doen vinden. Van bevoegde zijde deelt men mij echter mede dat de redevoeringen en discussies op het congres van 1925 te Londen over het alge meen op een hooger peil stonden. Een uit zondering moet gc*Kiakt worden voor de prachtige rede van Dr. Kallab over de taak van de kinderrechtspraak die van Dr. Bumke en van Dr. Cornil, van het Belgische Mi nisterie van Justitie. De groote beteekenis van het congres is de vaststelling dat de moderne crimlnalogie een wetenschap is overeenkomend^ met de ge neeskunde. Deze stelt zich ten doel ziekten te voorkomen, te genezen en herhaling uit te sluiten. De criminalogie wil de misdadig heid voorkomen, uitsluiten en recidivisme bestrijden. Te betreuren valt m.i. dat op dit congres angstvallig vermeden is zich inter nationaal uit te spreken over brandende vraagstukken als: de doodstraf, lijfstraffen, behandeling van politieke gevangenen, en het sexueele vraagstuk. De persoonlijke op vatting van Dr. Benes. dat hij onder zekere omstandigheden een voorstander is voor de doodstraf, ondervond krachitg verzet bij ve len die meenden dat Dr. Benes ten onrechte wijst op de toenemende criminaliteit. Deze toeneming is slechts schijnbaar omdat de aanwas van het aantal verbodswetten juist de misdaad schept. De doodstraf werkt niet afschrikkend, dat is reeds jarenlang over tuigend gebleken, wel de vrees om ontdekt en gestraft te worden. De strooper, die voor zijn overtreding slechts gevaar loopt een lichte straf te krijgen schiet op den jacht opziener in de hoop dat zijn strooperij niet ontdekt zal worden. De beslissing betreffende de lijfstraffen meende men aan elk land voor zich te moe ten overlaten. Dr. J. WACKIE EYSTEN. Praag, 31 Aug. 1930, strumenten, liet er bouwen en met een men geling van verwondering-bewondering-eer bied en enthousiasme hoorde men haar eer ste concerten aan. 't Was een eerste stap. De jaren gingen voorbij. Onvermoeid, op maan denlange tournees in Europa en Amerika, zette de geniale artiste haar „campagne" voort en stormenderhand veroverde ze het terrein. Men begon, dank zij haar, in te zien dat een groot onrecht was gedaan niet alleen aan de oude Instrumenten waarin zooveel poëzie school, maar ook aan de litteratuur. Van het een is het ander gekomen. Bij haar naspeuringen vond Wanda Landowska ook de mooiste ensembles, composities voor verschil lende Instrumenten, trios, quartet ten en quintetten, welke eenzelfde lot hadden onder gaan. En zoo werd ze van zelf gedreven in de richting om ook die instrumenten recht tc laten wedervaren. Zoo is de school van Saint Leu ontstaan. Men moet Wanda Landowska zelf van al de moeilijkheden, maar ook van de overwin ningen hooren vertellen, om te beseffen wat een kracht ze heeft moeten ontwikkelen, naast haar talenten, om het zoo ver te bren gen dat moderne componisten thans zijn be gonnen om speciaal voor clavecimbel te com poneeren. Men moet ook, zooals het ons ge geven was, die magnifieke ensembles van Wanda Landowska met haar leerlingen, heb ben gehoord om te begrijpen dat er hier, in Saint Leu, iets werd geboren of liever her boren. wat ver uitgaat boven plaatselijk be lang. Dat dit in internationalen muzikaien kring werd begrepen, wordt trouwens bewe zen door het feit, dat de school van Saint. Leu artisten uit alle landen en werelddee- ;len trekt, die hier In dit ideale oord de oude instrumenten en de oude litteratuur komen bestudeeren. Als we praten van .school" dan heeft de school hier de beteekenis van richting, zooals we praten van „de school van Rembrandt" of „de school van Barbizon". De stichting van Saint Leu heeft niets van het stootende van een school waar men in alle kamers klanken hoort- Wanda Landowska heeft hot ook an ders bedoeld. Midden in het park dat haar landhuis omringt, onder hooge majestueuse boomen, hééft zij een moderne muziektem pel laten bouwen, één groote zaal met mooie accoustlek. Langs de geheel witte wanden een uitgezochte collectie oude instrumenten, zoo als ze. op aanwijzing van Wanda Landowska werden gereconstrueerd. Daar een renalssan- ce-orgeltje, ginds het orlglneele, stuntelig ar moedige planotje waarop Frédêrlc Chopin, Wanda Landowska's geniale landgenoot zijn mooiste composities heeft gemaakt. Het is alles met liefde verzameld, en geclasseerd. Zoo ook de mooie muziekbibliotheek met. kostbare origineele handschriften en composities wel ke hier herleven. Te vertellen van de con certen welke we hier hoorden in deze pure, landelijk rustige omgeving is onnoodig. Als het ragfijne tokkelspel klinkt in de stilte "an een zomeravond zwijgt men in ontroering.... en 't Is beter om niet te trachten met woor den die sensatie te benaderen. Maar dan ook eerst begrijpt men. zelfs als leek, de groote beteekenis van Saint. Leu en hoe het mogelijk werd dat deze stichting van Wanda Lan dowska een ommekeer te weeg bracht. HENRY A. TH. LESTURGEON HET PROCES TEGEN DE P. N. I.-LEIDERS. DERTIENDE DAG De Landraad te Bandoeng zette de behan- ling van de P. N. I.-zaak voort met het ver hoor van commissaris H. H. Albreghs, meldt Aneta. Getuige Albreghs deelt mede. dat hij niet alleen den indruk heeft dat speciaal oud leden der P. K. I. voor de club werden uit gezocht, doch dat zulks zijn overtuiging is. Getuige legt vervolgens verschillende stuk ken over, betreffende de cursusvergaderin gen, o.a. een opstel over do grondgedachten der nationaal-revolutionnaire actie, van de hand van beklaagde Soeprladlnata, bij hem zelf aangetroffen. Beklaagde Soeprladlnata verklaart- dit opstel te hebben geschreven naar aanleiding van een dictaat van lr. Soc- karno. Het behandelt de noodzakelijkheid van samenwerking tusschen arbeiders en landbouwers, doelbewuste vakactie, omver werping van het imperialisme, onderscheid tusschen putsch en revolutie, massa-organi satie enz. Beklaagde Soeprladlnata merkt nog op. dat h!j de gebeurtenissen in 1926 en 1927 als een putsch beschouwde. De voorzitter lees andere stukken voor, welke door getuige Albreghs zijn overgelegd, geschreven door cursisten, waarin o.a. wordt gesrpoken van Soekarnolsme. Beklaagde ir. Soekarno deelt mede. dat hij dezen term nimmer heeft gebruikt doch dat hij een vondst is van de „intang Timoer", die daarmede zijn theorie betitelde. De zitting duurt voort. COMMUNISTISCH RAADSLID ONTVOERD. V. D. meldt uit Helslngfors: In den nacht van Dinsdag op. Woensdag is te Abo een communistisch gemeenteraads lid door onbekenden ontvoerd. Hij werd in nachtgewaad in een auto gezet en on eenige kilometers van de stad gebracht. Daar liet men hem liggen, nadat men hem de belofte afgeperst had, dat hij onmiddellijk ontslag zou nemen als lid van den gemeenteraad. In Sankt Marie werd een afgevaardigde op gelijke wijze ontvoerd. In Poeytis werd een voorstander van de Lappo-beweging bij een poging tot ontvoering door een communist neergeschoten. Alle communistische gemeenteraadsleden van Helslngfors hebben hun mandaat neer gelegd, nadat reeds te voren een gedeelte van hen ontslag had genomen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13