SPORT EN SPEL HET TOONEEL. FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" tg^ot^utstr\VJ^ I FAMILIE- en bruidsgroepen MARKTNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1930 De Van Gogh-tentoonstelling. y Het werk van zijn Franschc tijilgenooten.. Met Vincent zijn Cézanne en Gauguin wel als de aanvoerende vernieuwers der schilder kunst na 1880 te beschouwen. Een belang rijk deel van wat wij moderne kunst plegen te noemen vindt in hen zijn oorsprong. Van de twee laatsten heeft Ganguin met Van Gogh persoonlijk contact gehad, dat culmi neerde in zijn een tijd lang samenwonen met Vincent in Arles, een samenzijn dat op dc bekende bruuske wijze afgebroken werd- Hieraan herinneren hier de beide portretten die Gauguin van zich zelf en van Gogh schil derde (nrs. 160 en 156). Hij is dan al geheel onder den invloed van zijn leermeester Pis- sarro vandaan en brengt reeds de theorieën van de z.g. school van Pont-Aven, de syn these en de „couleurs sur surface plane", in toepassing. De bekendste aanhangers uit dien tijd Paul Serusier en Maurice Denis ontbre ken, jammer genoeg op deze expositie, hoe wel ze. als zoekende geesten, dichter bij Van Gogh staan dan Sisley of Monet. Doch noch Serusier's noch Denis' werk is gang bare koopwaar geworden. (Wij hadden hier in Haarlem, tien jaar geleden een heel in teressante tentoonstelling van Serusier's schilderijen). Wat nog niet is, kan komen. Uit Gauguin's eersten tijd, waarin Pissarro nog duidelijk te herkennen valt, zijn hier een paar Bretonsche landschappen, in één ervan, De blauwe daken (nr. 153) ziet ge den schil der al loskomen van dien invloed en iets anders zoeken. Het werk uit Tahiti, dat mis schien wel als de apothéose van Gauguin's be staan beschouwd kan worden is hier in ver schillende stalen en met gemengde gevoelens te bestudecren. Naast den onrustigen, door eerzucht ge- kwelden Gauguin staat Cézanne bijna als een Olympische figuur. Een curieuse overeen stemming in beider leven: een deel van hun jeugd brachten zij In het bankbedrijf door. Nog meer dan Gauguin stond Cézanne ter zijde van den weg, eenzaam zoeker en zelden voldaan. Maar in zijn geslaagde werk toont hij zich een man van verwonderlijke fijne distinctie, die ge uit de gevoelige nuanceering van zijn palet kunt aflezen. De catalogus ver meldt vijftien nummers cézanne. Ik weet niet of het niet instructiever zou geweest zijn die groep (andere trouwens ook) tot op de helft te beperken en een aantal wel zeer weinig zeggende producten weg te laten. Een teveel vermoeit en sticht bij niet-ingcwljden ver warring. Maar we zeiden reeds in de inleiding dat we het tegenwoordig in het quantum zoeken. Verder dus maar weer. In ieder geval ver- zuime men niet het Zelfportret (121) het portret van mevrouw Cézanne (129) en den Jongen met doodskop (123) te bestudeeren, onder dc landschappen het Landhuis aan het Water (Collectie Reber) en St. Victoire bij Aix te bewonderen, welke laatste schilde rij evenals twee mooie stillevens uit Hol- landsch bezit (Mevr. van Blaaderen-Hoogen- dijk) geleend zijn. Twee schilders zijn bij deze gelegenheid op zeer vbldoende wijze te benaderen, hoewel ook hun goede werk al lang veilig opgeborgen- zit in groote verzame lingen en musea. Ik meen Manet én Seurat. Manet is een prachtige, gave figuur als schil der, tout court, zonder litteraire bijmengstels of aestihetische theorieën. Het is niet te ver wonderen dat onze Hollander Breitner voor hem zoo groote bewondering had. Het dub belportret dat hij op nog geen dertigjarigen leeftijd van zijn ouders schilderde toont een zeldzamen ernst en een reeds machtige tech niek. Ge vindt dit ook in een mooi stille ventje met „oesters" dat in kleur en voor dracht aan een mooie Philippe Rousseau doet denken, en in een .ander klein stilleven met appelen, dat een beetje in het duister hangt, maar daaruit als een evocatie van onzen Frans Hals naar buiten springt. Dan zijn er een paar zeer mooie, zij 't dan schetsmatige werken die goed en zuiver zijn en die ge niet moogt verzuimen. Een café-concert (nr. 210) van volgave kleur, met een vrouw in blauw zijden japon, die prachtig zonder aarze ling is ncergcpenseelden een mooie gebon denheid in de massa van het publiek rond om de hoofdfiguur, die opmerkenswaard is. Vol even vlotte en gave qualiteiten is ook de schets voor het portret van Mademoiselle Lemonnier. Seurat, die geacht wordt de vader van het pointillisme, (divisionisme, stippelme thode of hoe ge het alles etiquet-teeren wilt) te zijn, is hier met weinig, doch zonder uit zondering goed vertegenwoordigd. Wat bij zijn volgeling Slgnac een wat te vlotte „ma nier" schijnt geworden, blijkt voor hém zelf telkens weer een elegant op te lossen op gaaf. Die rustige bezonkenheid van een fij nen geest vindt ge, zoodra ge U met het „pro cédé" vertrouwd gemaakt hebt, alras in .,De Brug van Courbevoie" (nr. 276) en de „Seine bij la Grande Jatte" (nr. 277). En niet min der blijkt de voorname geesteshouding van dezen, slechts even dertig jaar oud geworden, innovator uit het zeer schoone simpel-zwart- krijt-teekeningetje met de zangeres uit een café-cliantant. (no. 278). Trouwens zijn de buut wees al op een kunstenaar van lnnlg- verfijnde qualiteiten. De andere werkjes, hier aanwezig, zijn zaken uit den eersten impres- slonistisclien aanleg en al vermoedt ge daarin nog niet den definitieven Seurat, mooi zijn die studies voor La Baignade en La Grande Jatte zeker. Vooral In de latere jaren wordt Slgnac, na Seurat, gemaniereerd en verstard. In den aanvang vindt ge gelijke qualiteiten. Signac's Pijnbpomcnbosch (nr. 281) sta^t heel dicht bij Seurat en het „Strand" (nr. 280) is een zeer fraai specimen van beider bedoelingen. Zoo ook de „Gashouders van Clichy" nr. 279 dat de tegenwoordige voorstanders eener nieuwef?) zakelijkheid zal intcrcssecrcn. Naast deze ernstige dingen echter lijken zulke aquarellen als de „Haven te Nice" en de „Brug van Cahors" uit 1923, en hij maakte er zoo bij hoopjes wel spiritueel en aantrekkelijk, maar ook gemaniereerd en vol trucjes. De derde pointilllst Cross, leert men uit de twee doeken die hier aanwezig zijn, niet kennen. Hij is méér, dan een ver- grofde Slgnac; zoolas men hem hier zou wil len betitelen. Degas, Renoir en De Toulouse Lautrec zijn een drietal corypheeën der laat-negentiende eeuwsche, specifiek Fransohe peinture, die wij onmogelijk in een paar regels recht kun nen doen en die hier laten we wel blijven ook niet in meesterwerken worden ge toond. Een figuur van het tweede plan als Berthe Morisot kan alleen al met de vier werken uit de collectie Rouart behoorlijk ge kenschetst zijn. Wij moeten bekorten om niet te veel van uw aandacht van de Van Gogh's af te leiden. Wat Sisley, Guiüaumin, en ten deele ook Claude Monet betreft, ook op hen komen wij bij gelegenheid nog wel terug, evenals op het zooeven genoemde drie tal. Doch nu reeds zou ik er voor willen waarschuwen niet de mode te volgen en die landschapsschilders klakkeloos bij onze Ha genaars. die hun tijdgenoot-en waren, achter te stellen. Een Sisley, een Guillaumin. een Monet al zijn ze thans gezochte objecten zijn allerminst de meerderen van een Ja cob Maris, een Weissenbruch, een Mauve. De stijgende beursnoteering dier Franschen en de dalende lijn waarin die der Hagenaars zich bevindt, kan ons als criticus ijskoud laten, integendeel, ons de plicht opleggen er op te wijzen dat die waardeschattingen met de in trinsieke kunstwaarde niet te maken heb benwat ons bovendien als Hollanders t-ot troost kan strekken. 10 Sept. 1930. J. H. DE BOLS. WATERPOLO. H. P. C.-ADSP.—HAARLEM-ADSP. (I—0). Deze wedstrijd, die Woensdagavond Groenendaal gespeeld werd, was voor de jeugdige spelers lang geen onbelangrijke. Beide clubs hebben nog een goede kans op de bovenste plaats. Met veel enthousiasme werpen de ploegen zich dan ook in den strijd. Bij H. P. C. vlot het beter, dan bij Haar lem. Hun aanvallen zijn 'beter afgewerkt en gevaarlijker. Er wordt enthousiast gespeeld. Kort voor rust neemt H-P.C. met een goed schot de leiding (01). Na de rust heeft Haarlem haar opstelling iets gewijzigd en is nu meer in den aanval. Voor doel wil het echter niet erg lukken. Eenige goede kansen worden jammerlijk ver knoeid. In den stand komt verder geen verande ring meer. Door deze overwinning moet H.P.C. een be slissings-wedstrijd spelen tegen H.V.G.B. daar beide clubs met gelijk aantal punten eindig den. De competitie stand is al svolgt: gesp. gew gel. verl. pnt. v. t. H. P. C. 6 4 0 2 8 20 10 H. V. G. B. 6 4 0 2 8 16 9 Haarlem 6 3 0 3 6 8 10 D. W. R. 6 1 0 5 2 4 19 KRACHTSPORT WORSTELWEDSTRIJD. Zaterdagavond 8 uur zal in het gebouw „Olympia" een Vereenigingswedstrijd plaats vinden tusschen de H. K. V. „Haarlem" en Sandow Zaandam. De volgende athleten zul len elkaar ontmoeten: Eerste Afdeeling: Haarlem: H. Kokkelkome, H. Heinsbergen, P. Kruijer, N. Harting, P. Kuijken. Zaandam: D. Dresselhuize, J. Portengen, D. Vis, P. Staan, D. Korver. Tweede Afdeeling: Haarlem: C. H. Bekker, G. Waag, N. Jak, J. Sieraad, H. Mollema, J. Haarlem. Zaandam: G. Bank, Jl. Langver, J. Buhrs, P. Bakker, H. Gorthuis, D. Doeven. Het belooft een zeer spannende wedstrijd te worden, terwijl uitstekende worsteltech- niek zal te genieten zijn daar beide vereeni- gingen over uitstekende ahleten beschikken. GYMNASTIEK. GRENSBALWEDSTRIJD. A.s. Zondagmorgen zal een grensbalwed- strljdl gespeeld worden tusschen Concordia (Haarlem) en Carna (Zaandam) op het ge meentelijk sportterrein aan de Klever laan. De ploeg van Concordia zal bestaan uit de dames J. de Bruin, M. de Reus-v. Eskert, G. C. van Huizen, A. Osterthun, S. Bakker en T. v. Halst. ZWEMMEN. MISS DUNCAN ZWEMT HET KANAAL OVER.' IN 16 UUR 17 MINUTEN. Uit Londen: De 19-jarlge Zuid-Afrikaan- sche zwemster Miss Peggy Duncan is er in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Zij deed er in totaal 16 uur en 17 minuten over. Miss Duncan is cle eerste zwemster, die dit jaar het Kanaal heeft overgezwommen. De koude van het water en de vloed welke laat ste haar uit de koers dreef, verhinderden, dat zij een nieuw record kon opstellen. Zij was toen niet ver van Dover af. In totaal hebben thans 16 personen het Kanaal overgezwommen, waaronder zes dames. Alleen Burgess en Sullivan slaagden er in het Kanal van Engeland naar Frankrijk over te zwemmen. Miss Duncan schijnt van plan te zijn dit het volgend Jaar te probeeren. WIELRIJDEN. LEDDY WINT TE KREFELD. Dinsdagavond werden te Krefeld wieler wedstrijden gehouden. Leddy won zoowel het „Kleine" als het „Groote Gouden Wiel van Krefeld". DAMMEN. HANDICAP-TOERNOOI. Maandagavond a.s. begint in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub" de achtste ronde van het handicaptournooi. KORFBAL WEDSTRIJD TE HILLEGOM. De Christ. Korfbalclub „Quick", gecomb. I en II speelde een wedstrijd tegen „Animo", gecomb. I en II. Deze wedstrijd werd door „Quick" gewonnen met 2—1. Zaterdag speelt „Quick" een wedstrijd om 5 uur op het ter rein achter de Zweminrichting te Hillegom. HET NEDERLANDSCH TOONEEL HELéNE. Welk een groote actrice hebben wij toch aan Greet Lobo verloren! Die gedachte kwam telkens in mij op, toen ik gisteren Helène in een nieuwe bezetting weer zag. Helène is een van haar mooiste rollen geweest en ook het' spel van Lobo als de man was van een groote innigheid. Thans stonden in deze twee rollen Vera Bondam en Cees Laseur. Tot aan de pauze heb ik ook het spel van Vera Bondam onverdeeld kunnen bewonderen. Er is in het spel van Vera Bondam steeds een sterke innerlijkheid en in het samenspel met Cees Laseur weet zij met Laseur soms een intimiteit op het tooneel te brengen, welke ons dikwijls doet' vergeten dat wij in den schouwburg zijn. Dat trof mij gisteren voor al in het eerste bedrijf! Welk een voortref felijk samenspel in de gesprekken tusschen die twee! Men lette er eens op, hoe deze twee artisten naar elkander weten te luisteren! „Zij kijkt naar binnen!", zei mij gisteren iemand en deze opmerking was volkomen juist. In haar oogen reflecteerde elk woord van Cees Laseur; het was geen spel van felle emotie, maar van diep inleven, waarbij de fijnste nuance naar buiten kwam! En hierdoor kwam dit eerste bedrijf met zijn wisselende stemmingen volkomen tot zijn recht. En in de tweede acte, waarin ook sterker uiterlijk spel verlangd wordt, was Vera Bon dam eveneens voortreffelijk! Zij gaf ons in het tooneel met Dirk Verbeek het ver scheurde van een vrouwenziel, die geslingerd wordt tusschen de liefde voor haar man en die voor den vriend met een zoo schrijnende felheid en toch steeds met een zoo sterk ge concentreerde innigheid dat het diep aan greep en ontroerde. Jammer was het, dat zij in dit tooneel geen sterker tegenspeler tegenover zich had,zoo dat haar spel feitelijk solospel werd. Dirk Verbeek maakte het ons wel heel moeilijk om aan dit leed van de liefde bij Helène te ge- looven. Charme zoowel als mannelijk over wicht waren ver te zoeken bij dezen man, die bij Helène dan toch het verlangen naar het nieuwe moest brengen en men kon zich Helène's strijd nog te minder begrijpen, om dat Henrj door het sterke bewuste spel van Laseur zoo in alle opzichten de meerdere was. In Hl plaatste zich tusschen Helène en mij telkens de herinnering aan Greet Lobo! Hier in bleef Vera Bondam bij haar voorgangster ten achter. Het is waar, dat de rol in deze laatste acte minder steun aan de actrices geeft, maar Vera Bondam bewees Géraldy allerminst een dienst door het te veel in het larmoyante te zoeken! En zij bleef bijna aldoor in dienzelfden toon! Wij leden niet meer zooals bij Greet Lobo met deze Helène mee, integendeel zelfs, zij begon te irriteeren en had daarmee haar spel verloren. Al onze belangstelling en medegevoel waren nu voor Cees Laseur, die de strijd en de smart van den man heel zuiver, sterk dramatisch en toch aldoor sober- gespannen gaf! 'n Staal van prachtig, modern spel! Een voorstelling dus, die naast zeer mooie, innige momenten ook inzinkingen vertoonde, evenals het stuk! Want Geraldy, die tot aan het slot van II voortdurend boeit door zijn voornamen en inhoudsrijken dialoog en ont roert door zijn menschelijkheid, kan ons in III toch niet overtuigen. Wanneer er een vierde bedrijf aan dit stuk werd gevoegd, zou dat vreezen wij toch op de kamer van den vriend te Parijs moeten spelen. Wanneer krijgt onze Stadsschouwburg eens een nieuw tuindecori Het decor van gisteren in drie tinten was wel afschuwelijk leelijk. J. B. SCHUIL. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. WINTERPROGRAMMA. Door het bestuur van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling is het volgend pro gramma vastgesteld geworden: Zondagochtenden 19 October Joris Ivens, Voordracht met filmvertooning. 2 November F. van der Goes „Troelstra in 1897". 30 November A. H. Gerhard „Heldenver- eering". 14 December D. van Staveren „Een reisje naar den romantischen Rijn" lichtbeelden en film. 11 Januari Mevr. Sanders-Herzberg „Socia listische Dichtkunst". 25 Januari Dr. Tuyt „Het huwelijk in ka meraadschap". 1 Februari D. Landskroon „Het kapitalisme van dezen tijd". 15 Februari mevr. de Vries-Bruins „D« vrouwen en de oorlog". 8 Maart S. Goudsmit „Over eigen werk". 22 Maart. Wiardi Beekman „De Fransche revolutie". Avondbijeenkomsten l October Suze Groeneweg „Wat onze meisjes zullen worden". 8 October Openingsavond in het Gem. Concertgebouw. Zang van De Stem des Volks, verder muziek en een causerie vaii*i. Lindeman. 6 November Koos Vorrink „Democratie". 17 December E. Kupers „Perspectieven in de vakbeweging". 8 Januari Mevr. Roland-Holst „Het marxisme in het Socialisme". 15 Januari Piet Tiggers „De herleving van het lied" 26 Februari Ir. Gratama „De oud-Egypti sche bouw en beeldhouwkunst in vergelijking met den modernen bouw en beeldhouwkunst". 9 Maart Ds. Horreus de Haas, onderwerp nog niet bekend. Verder zullen cursussen worden georgani seerd met als inleiders Dr. van Hasselt (voor de meisjes en vrouwen), D. J. A. Westerveld (Duitsche taal), C. Sipkes (landschap en plantengroei), mevr. Legult (snelverband), Mr. Marius Levenbach (Sociale Wetgeving) en door D. Presso en D. Kuyt (vakvereeni- gings administratie). Ook zullen er bij voldoende deelneming studie-clubs gevormd worden waar dan o.m. Mr. Drilsma zal behandelen „Het recht, in verband met arbeiderswetgeving", terwijl bovendien in samenwerking roet den Haarl Bestuurdersbond eenige filmavonden en een kinderfilm-middag georganiseerd zullen worden. DE VOLKENBOND IN HET „BIJZONDER PROGRAMMA". De redevoering van minister Briand, die hij hedenmorgen om 11 uur in de Volkenbonds vergadering zou houden over het pan-Euro- paplan zou door den KJt.O. worden gere- layeerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 69 Ct«. per regel. IN SOVJET-RUSLAND. Tegen desertie van arbeidens. Hamsteraars ter dood veroordeeld. Vrouwelijke matrozen. Uit Sovjet-Rusland komen eenige berich ten die een fel licht werpen op de eigenaar dige toestanden die daar bestaan. Allereerst heeft de Sovjet-commissaris van den Arbeid een wet voorbereid tegen het deserteeren van arbeiders. De bedoeling is am te voorkomen, dat arbeiders die aan een bepaalde fabriek of werkplaats verbonden zijn ter wille van meer loon of betere ar beidsvoorwaarden naar een anderen werk gever overgaan. Zoo'n verandering zal dan als desertie worden beschouwd, welk vergrijp met zware straffen zal worden tegengegaan! Het is de bedoeling van den Sovjet-com missaris om niet alleen met azijn, maar oc-k met honing te werken. Aan arbeiders d!e vrijwillig eenige jaren in dezelfde fabriek of werkplaats blijven zullen voorrechten wor den toegekend: extra levensmiddelen en ex tra vacantie-dagen! Als het wetsontwerp van dezen Commissa ris van den Arbeid door den Oppersten Sov jet-raad wordt goedgekeurd zullen de arbei ders in Rusland alleen van baas mogen ver anderen als de Sovjet-autoriteiten dit goed vinden. Zoo zij zonder die toestemming han delen openen zich de deuren van de gevan genis voor hen. Als het gemeentebestuur van Haarlem eens minder vriendelijk optrad tegen een werkman die den gemeentedienst ging ver laten omdat hij bij een ander meer geld kon verdienen, zou in de eerstvolgende raads vergaderingen ongetwijfeld door de Com munisten een interpellatie aangevraagd zijn om te protesteerer. tegen de aanranding van de vrijheid van den arbeid! Uit de mededeeling, dat men de arbeiders in Rusland als zij zich verdienstelijk maken o.a. beloonen wil met extra levensmiddelen, is wel af te leiden, dat een beschikbare hoe veelheid voedsel niet overvloedig Is. Wij heb ben het tijdens den Europeeschen oorlog ook in ons land gezien: als er gebrek is aan le vensmiddelen wordt er gehamsterd. Dit ham steren heeft nu in Rusland blijkbaar ontstel lende afmetingen aangenomen. Een telegram uit Moskou deelt althans mede, dat daar 6 personen zijn terechtgesteld wegens ham steren. Bovendien hebben voortdurend nieuwe arrestaties plaats. In de oorlogsjaren werden in ons land de hamsteraars hoogstens tot enkele weken of maanden gevangenisstraf veroordeeld. In Sovjet-Rusland treedt men hardhandiger op en past de doodstraf toe. Maar nu is men blijkbaar in Rusland er gauw bij om de doodstraf toe te passen. In Moskou zijn dezer dagen twee boeren ter dood veroordeeld op de beschuldiging, dat zij een tegen-revolutie zouden hebben georganiseerd. Als het Sovjet-regime geen ernstiger belagers krijgt dan twee boeren die een revolutie in elkaar willen gaan zet ten, loopt het voorloopig nog niet veel ge vaar Tenslotte nog het bericht, dat de Russi sche max-ine in het vervolg vrouwen in dienst zal nemen. Drie arbeidsters meldden zich op een oor logsschip dat te Leningrad voor anker lag als vrijwilligsters aan en werden inderdaad aangenomen. Het Wolffbureau weet te vertellen, dat het de bedoeling van de Sovjet-autoriteten is om bij de marine een groep vrouwen in dienst te nemen voor de administratie en het werk in de keukens. Janmaat in Rusland zal dus in de toekomst niet meer aardappe len behoeven te jassen of het dek te zwab beren. De vroolijkheid aan boord zal mis schien ook wel toenemen. LOOSDRECHT WENSCHT GEEN WATER VLIEGTUIGEN. De Burgemeester van Loosdrecht heeft tot de Commandanten van de vliegkampen de Kooy, de Mok en Schellingwoude het ver zoek gericht gedurende het tijdvak van 1 Maart tot 1 November de watervliegtuigen niet meer te doen dalen op de z.g. Eerste Plas doch hiervoor de Loenderveensche plas te nemen en wel op 300 Meter afstand van de daar gevestigde badinrichting. DE VERMISTE DIAMANTEN GROOTENDEELS TERECHT. Naar wij dezea- dagen reeds meldden, was de recherche te Vichy een partijtje diamant ter waarde van ongeveer een kwart millfoen francs, welke diamant tijdens het transport tusschen Antwerpen en Parijs, was zoek ge raakt, dank zij de aanwijzingen van den ver zender, den heer Jaques Voet te Antwerpen, op het spoor gekomen. Thans zijn de overige steenen te Nice te ruggevonden. Zij waren daar aan een te Toulon wonende handelaar verkocht. Het onderzoek der" politie wordt voortge zet. De juwelier te Nice was te goeder trouw geweest. BEELDENDE KUNSTENAARS GEPASSEERD? Een aantal beeldende kunstenaars te Am sterdam, heeft aan B. en W. een adres ge zonden, waarin zij met het oog op de in het Stedelijk Museum geopende tentoonstelling ter nagedachtenis van Vincent van Gogh er over klagen geen voorkeur te hebben geno ten bij de bezichtiging. Zij vragen een doorloopende toe gangskaart te mogen ontvangen voor den duur der tentoonstelling. DE KON. HOLL. LLOYD EN DE GEMEENTE AMSTERDAM. In den gemeenteraad van Amsterdam is Woensdag besproken het voorstel van B. en W. om hen te machtigen een voorschot te verleenen aan den Kon. Holl. Lloyd. Verschil lende sprekers opperden hiertegen bedenkin gen, wegens de slechte positie van den Lloyd. Het voorstel zal vandaag in behandeling ko men. GROENTEMARKT. Beverwijk, 10 Sept. Spinazie, per kist 7090. Postelein, per kist 4060. Wortelen, 100 bos f 12f 21. Komkommers, per 100 f 2f 9. Augurken, per mandje frof 1575. Idem, fijn 95f 2.15. Capucijners per Kilo 2436. Raspers per Kilo 2040. Tuinboonen, per Kilo 814. Snijboonen, per Kilo 1528. Heerenboonen, per Kilo 1015. Tros per Kilo 1823. Roode kool, per 100 f 3f 8. Savoye kool, per 100 f 8f 12. Bloemkool, per 100 f 5f 18. Uien, per Kilo 45. Sla, per 100 krop 3090. Pieterselie, per bos 23. Selderie, per bos 37. Appelen, per Kilo 828. Peren, per Kilo 819. Pruimen, per Kilo 1327. GROENTEMARKT. Haarlem, 10 September, Appelen, per Küo 1260. Peren, per Kilo 10—50. Snijboonen, per Kilo 1544. Heerenboonen, per Kilo 824. Tomaten, per Kilo 1224. Spinazie, per kist 4070. Postelein, per kist 35—60. Sla, per 100 krop f 1f 5- Andijvie, per 100 struik, f 2f 7. Komkommers, per stuk 814, Bloemkool, per stuk 420. Roode kool, per stuk 710. Groene kool, per stuk 59. Gele kool, per stuk 615. Wortelen, per bos 1018. Pieterselie, per bos 1020. Selderie, per bos 615. Prei, per bos 1020. NEDERLAND 'S NIEUWSTE MOTORSCHIP. Het nieuwe motormailschip „Marnix van St. Aldegonde", zusterschip van de „Johan van Oldenbarneyelt" van de Maatschappij Neder land is Woensdag uitgevaren voor een proef tocht op de Noordzee, welke drie dagen duurt. Het schip is uitgerust met enorme Diesel motoren van het beroemde Sulzert-ype elk ter stekte van 7000 P.K. Het zal in reinheid en geriefelijkheid voor geen ander schip ter wereld onderdoen. Het is gebouwd door de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amster dam. De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen bouwde de motoren- De proefvaart wordt door tal van genoodig- den meegemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6