BURGERLIJKE STAND UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD IJMUIDEN CONFLICT RIJKSVISCHAFSLAG. HET BESTUUR DER IJMUIDER VISCH- HANDELVEREENIG1NG AAN HET WOORD. Men schrijft ons uit Velsen: Vrijdag hadden wij ten kantore van de IJmuider Vischhandelvereeniging een onder houd met eenige bestuursleden dier vereeni- ging ten einde eens te informeeren naar den stand van zaken van het conflict en te ver nemen. wat men van den kant van den vischhandel in deze aangelegenheid verder denkt te doen. De heer K. van Pel Jr., voorzitter der ver- eeniging wees er in de eerste plaats op, dat het niet is geweest om een verschil van 150 gulden dat de Vischhandelvereeniging is overgegaan tot het nemen van een derge- •lijken ingrijpenden maatregel als het boy cotten van een stoomtrawler. Het is veel meer een sponitane uiting van ontevreden heid als gevolg van de culminatie van tal- looze grieven. Het geschil met de Libra deed de maat volloopen. Voortdurend kwamen er leden met klach ten bij het bestuur. Men drong dan steeds aan op het houden van een algemeene le denvergadering. Toen dan ook het geval met de Libra zich voordeed, meende het bestuur, dat zich over tuigd had, dat het recht stond aan den kant van de koopers van de bewuste partij ma kreel, dat het aan de wenschexi van de le den tegemoet moest komen. De ontevredenheid kwam op deze verga dering ondubbelzinnig tot uitihg, hetgeen blijkt uit het feit, dat met algemeene stem men werd besloten, te ageeren in den vorm van een boycot. Verschillende klachten van den kant der leden ontvangen, werden reeds door het be stuur behandeld. Zij werden steeds met de directie van het Staatsvisschershavenbedrijf besproken. Deze zegde dan verbetering toe. Een paar weken ging het dan goed, maar later kwam de oude sleur wer boven. Het bleef een cirkelgangetje. Het bestuur betreurt het ten zeerste, dat het geschil met de Libra oorzaak is geweest van zulk en ernstigen maatregel. Men ver wachtte, dat nadat 2 September de directie van het Staatsvisschershavenbedrijf van het besluit in kennis was gesteld, zij wel hierop zou reageeren. Toch liet de directie niets van zich hooren. Het bestuur wilde met de me- dedeeling aan de directie voorkomen dat de reederij van de Libra voor een verrassing kwam te staan en zij derhalve maatregelen zou kunnen nemen. Er gebeurde echter niets. Den 8en September was de Libra aan de markt. Het resultaat van den boycot was, dat de reeder ij 1/3 van de waarde voor haar visch kreeg. Heeft het Staatsvisschershavenbedrijf wel licht gedacht, dat de boycot zou mislukken en daarom het nemen van maatregelen achterwege gelaten? Het bestuur van de Vischhandelvereeni ging acht het een tekortkoming van de di rectie van het bedrijf, dat het niet inter mediair is opgetreden. Het had daarvoor vier dagen den tijd. Een beslissing ten gunste van den reclamant had de directie naar de mee ning van het bestuur zonder bezwaren kun nen nemen. Tot nu toe is geen enkele poging tot toe nadering ondernomen, zoodat het geschil nog in hetzelfde stadium verkeert en dus de boy cot niet is opgeheven. Daar, naar tevens werd medegedeeld, de leden der vereeniging, die de eerste maal van de Libra kochten, dit voor de tweede maal wel niet meer zullen doen, zal de boycot voor de betrokken reede- rij' nog ernstigere gevolgen hebben dan jl. Maandag. Het bestuur, zoo zeide de heer van Pel. vindt het zeer onaangenaam, dat de reederij door deze aangelegenheid "benadeeld wordt, want men heeft niets tegen de reederij. Bo vendien is het bestuur er van overtuigd, dat deze gang van zaken een ongunstigen tn- vioed op het bedrijf uitoefent. Het staat op het standpunt, dat iedere gezonde toenade ring ln het belang van het bedrijf gewenscht is. Het bestuur heeft den Minister van Water staat van het gebeurde in kennis gesteld. Korten tijd vóór dat het conflict met de Libra ontstond, heeft de Vischhandelvereeni ging zich met de Reedersvereeniging in ver binding gesteld, teneinde door samenwerking dingen die men gaarne anders wenschte, te regelen. De Reedersvereeniging heeft hierop dezer dagen medegedeeld, dat dit eerst na de oplossing van het conflict mogelijk zou zijn. Tenslotte kwam nog het electrisch mijn- toestel ter sprake. De vischhandel wil gaarne z'n medewerking verleenen om met behulp van het mijntocstel ongewenschte toestan den uiit den weg te ruimen. Van den kant van de Vischhandelvereeniigng Is aange drongen op onderling ov«leg met de direc tie van het Staatsvisschershavenbedrijf in de Reedersvereeniging, doch door de directie was medegedeeld, dat bij de Reedersvereeni ging de wensch tot deze bespreking niet naar voren was gekomen. Uit deze mededeelingen blijkt duidelijk, dat men hier voor een vrij ernstig conflict staat, een conflict, dat tot velerlei onaange naamheden kan lelden. Het ligt voor de hand, dat alle partijen niets liever willen dan emi spoedige oplossing. Deze te vinden is vol gens sommigen in de eerste plaats de taak van het Staatsvisschershavenbedrijf. dat toch het lichaam ls. dat waar het verkoopen van alle aangevoerde visch door tusschen- komst van het bedrijf verplichtend is en den reeders geen keus wordt overgelaten, dient te zorgen, dat deze verkoop zonder belem meringen van welken aard ook kan geschie den. DE VOLTOOIïNG DER NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN. DE INGENIEURS VERTREKKEN SPOEDIG. Men schrijft ons uit IJmuiden: Hoewel de officieele opening van de nieuwe sluis te IJmuiden reeds eenige maanden ach ter don rug ligt, waren nog verschillende werkzaamheden te verrichten, zoodat op den voor IJmuiden zoo gewichtlgen dag feitelijk nog niet gezegd kon worden, wanneer de al- geheele voltooiing-tegemoet kon worden ge- zien. Het voornaamste werk, dat nog verricht ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 moest worden, was het op diepte brengen van de buitcntoeleidingskanalen. Dit werk is thans nagenoeg gereed en steeds meer worden de buitenkanalen door uit de Noordersluis komende of naar deze sluis va rende zeestoomers gebracht, daar zij reeds een behoorlijke vaargeul bieden. Weliswaar zijn de voorzieningen die getrof fen moesten worden in verband met de plaats gevonden oeverafschuiving nabij het buiten- sluishoofd nog niet geheel voltooid, maar ook hiermede maakt men goede vorderingen. Tenslotte rest in hoofdzaak dan nog het plaatsen van de meerstoelen. Dit lastige werk verloopt geheel naar wensch. Van de 16, die er geplaatst moeten worden, staan er reeds 10 op hun plaats. Deze onhandelbare kolossen die een lengte hebben van 17 M. en een tijde lijke plaats in het Noordzeekanaal en elders hadden verkregen, werden met een grijper gedeeltelijk van het zand, waarmede ze waren opgevuld, ontdaan en daarna naar de be stemming gesleept. Tot nu toe waren nog steeds twee ingenieurs aan den sluisbouw verbonden n.l. de heeren C. T. C. Hyning, hoofdingenieur en T. E, Mulder, ingenieur. Eerstgenoemde heeft het werk geleid van 1 April 1927 af, toen hij Ir. Ringers opvolgde. Hoewel op het tijdstip dat de heer Heyning bij den sluisbouw werd te werkgesteld, reeds verschillende onderdeelen gereed waren, zijn nog veie belangrijke wer ken onder zijn leiidng voltooid. Ir. Mulder is de eenige ingenieur, die het geheele werk heeft meegemaakt. Nadat hij in Februari 1920 in Delft was afgestudeerd, kwam hij reeds 15 Maart van hetzelfde jaar naar IJmuiden. Niet alleen was ir. Mulder tijdens den geheelen duur bij het werk betrokken, maar hij heeft het in alle onder* deelen mede geleld. tn verband met de binnenkort te verwach ten algeheele voltooiing zullen beide heeren spoedig IJmuiden verlaten. Ir. Heyning zal vermoedelijk naar Utrecht vertrekken, waar hij werkzaam zal zijn bij de nieuwe verbin ding van Amsterdam met den Rijn. Wat den heer Mulder betreft, deze wordt met ingang van 1 October a.s. overgeplaatst naar Zutphen, waar hij zal worden te werk ge steld bij den aanleg van de kanalen in Twen the. Nu de sluis eenlgen tijd heeft gefimction- neerd, informeerden we eens bij verschillende personen, die het kunnen weten, hoe zij in scheepvaartkringen wordt beoordeeld. Van alle zijden werd medegedeeld dat de sluis uitstekend voldoet, zoodat kapiteins en loodsen allen liefst van die sluis gebruik maken. De kans van schadevaringen, die bij de Middensluis groot is, is bij de Noorder sluis zeer gering, door de aanwezigheid der schuurbalken. Practisch is het feitelijk niet mogelijk,,de sluis te -beschadigen. De groote ruimte is natuurlijk de belangrijkste factor. Nu de scheepvaart op Amsterdam gestadig toeneemt, zal de sluis er niet weinig toe bij dragen, het oponthoud te LJmulden tot een minimum te beperken. ONGEVAL OP EEN STOOMTRAWLER. Aan boord van den stoomtrawler Protinus van de fa. Erenst en Weimar, had op de Noordzee de stoker D. het ongeluk met z'n voet tusschen de machine beklemd te ra ken, waardoor dit lichaamsdeel ernstig ge wond werd. Na door dr. Bekker te zijn verbonden werd de man naar het Antonius Ziekenhuis over gebracht. VELSEN AANBESTEDING. Vrijdagavond vond ten kantore van den Rijkswaterstaat de aanbesteding plaats van het maken van kraagstukken aan de oevers van het spuikanaal alhier. Ingeleverd werden 22 biljetten. Laagste inschrijver P. C. Langeveld te Hardinxveld voor f 42300. De raming bedroeg f 54800. BLOEMENDAAL DOORTREKKING ORANJE NASSAULAAN. ONTEIGENING NOODIG. Overwegende, dat het tot de tenuitvoerleg ging van het uitbreidingsplan betreffende de gronden aan weerszijden van de Julianalaan, dringende noodig is de beide deelen van de Oranje Nasaulaan, welke, wat het westelijk gedeelte betreft, geheel, en wat het oostelijk gedeelte betreft, reeds ten deele en aan beide zijden is volgebouwd, met elkander ln verbin ding te brengen, stellen B. en W. aan den raad voor, omdat de eigenaar van den grond niet wil medewerken, tot onteigening over te gaan. De beide gedeelten van gemelden open baren weg worden van elkander gescheiden door een sloot, welke ten deele in eigendom toebehoort aan de N.V. Binnenlandsche Ex ploitatie Maatschappij van Onroerende Goe deren en overigens aan A. J. P. Janssen, wo nende te Overveen. De eerste is gaarne bereid die sloot voor haar doel aan de gemeente Bloemendaal met bestemming om voor open baren weg te dienen, over te dragen, doch de tweede is, niettegenstaande tallooze met hem gevoerde onderhandelingen daartoe in den minne niet te bewegen. GEMEENTEREKENING 1929. VEEL GELD AAN WEGEN BESTEED. B. en W. hebben aan den gemeenteraad aangeboden de gemeenterekening over 1929. De cijfers zijn; Gewone dienst: Inkomsten f 2.731.352, uit gaven f 2.721.2008.72. Batig saldo f 10 146. Kapitaaldienst: Inkomsten f 1.105.283, uit gaven f 1092.016. Batig saldo f 13.267. B. en W. merken op: Hoewel de gewone dienst een voordeelig saldo aangeeft, heeft deze In werkelijkheid feitelijk een nadeelig saldo opgeleverd, daar ingevolge raadsbesluit van 22 Mei 1930, ten einde den gewonen dienst 1929 te doen sluiten, van de reserve voor den gewonen dienst werd afgeschreven een bedrag van f 45.000.--, tengevolge waarvan deze thons nog f 506.000bedraagt. De financieele raadscommissie schrijft ln haar rapport: „De Commissie acht zich verplicht de at tentie van den Gemeenteraad in te roepen voor de hooge bedragen, welke ln het afge- loopen jaar zijn besteed voor „wegenaanleg" en voor onderhoud van wandelplaatsen en tuinen". Het spreekt vanzelf, dat de Com missie bewondering heeft voor wat in het afgeloopen jaar op voornoemde gebieden is gedaan en zij waardeert de zorg en den ijver, door de wethouders en het geheele gemeente- personeel aan bovenvermelde doeleinden be steed. Zij ls echter van oordeel, dat op den duur deze uitgaven zullen moeten besnoeid worden. Aan „wegenaanleg" Is uitgegeven f 240.451.17, voor .wandelplaatsen en tuinen" f 62 303.Vooral het eerste overtreft ver het op de begrooting daarvoor uitgetrokken be drag. De bestrijding dezer hoogere kosten is slechts mogelijk geweest tengevolge van al lerlei buitengewone inkomsten, waarop in de toekomst niet gerekend kan worden. Inper king van uitgaven op beide gebieden die betreffende Tuinen zeker niet het minst zal niet vermeden kunnen worden. Het resultaat van de rekening van Inkom sten en Uitgaven wijst een „tekort" aan van f 45000.dat van de Reserve („het potje") is moeten afgeschreven geworden. Laat men de buitengewone en dus zeer onzekere inkom sten, buiten beschouwing, dan zou de Ge meente ruim f 145.000.zijn te kort gekomen. Voor de toekomst zal hiermede scherp reke ning moeten worden gehouden, terwijl bouw van een school en politiebureau ernstig dringt, om niet te spreken van den bouw van een nieuw gemeentehuis. Indien men niot wil vervallen in veel hooge re belastingen, die tengevolge der nieuwe wet toch al sterk zullen klimmen, zal zuiniger beheer gebiedend noodig zijn, natuurlijk met instandhouding van die uitgaven, welke voor het algemeen welzijn van de gemeente ver- eischt worden". SCHOOLTANDVERZORGING? B. EN W. LATEN DE BESLISSING AAN DEN RAAD OVER. Op 11 November 1929 diende de schooltand- arts, de heer- P. van der Vuurst de Vries, op verzoek van B. en W. een rapport in omtrent de uitbreiding van de schooltandcontrole tot schooltandverzorging. Ook in de raadsver gadering van 14 November 1929 kwam deze aangelegenheid ter sprake en uit de toen gevoerde besprekingen mocht worden afge leid, dat een groot gedeelte der vergadering zich met de invoering der tandverzorging kon vereenigen. In het College van B. en W. is daartegen het bezwaar naar voren gebracht, dat de in voering der tandverzorging aan de ouders een taak ontneemt, die van nature op hun schou ders behoort te rusten, terwijl bovendien in de invoering van dit instituut het begin zou moeten worden gezien van overheidsbemoei ing ook ten aanzien van andere organen, zooals oogen, ooren, enz. Daartegenover staat, dat, ook al erkent men, dat de tandverzorging van nature tot de taak der ouders behoort, in werkelijkheid het overgroote deel daaraan onvoldoende aandacht besteed, zoodat prak tisch de verzorging van overheidswege uit sociaal hygiënisch oogpunt nuttig Is te achten Indien de raad de schooltandverzorging noodig acht, geven B. en W. in overweging, een door hen gemaakte ontwerp-verordening te bekrachtigen. Het ligt in de bedoeling van het ontwerp, de tandverzorging geleidelijk in te voeren en wel zoo, dat in het eerste jaar na het in werking treden der verordening slechts aan het onderzoek en eventueele behandeling zul len worden onderworpen de leerlingen van het eerste leerjaar. Het gebit van deze leer lingen wordt jaarlijks ten minste tweemaal onderzocht en zoo noodig behandeld. De leer lingen van de hoogere klassen blijven aan de controle volgens de bestaande regeling onder worpen. Het volgend jaar worden in de tand verzorging betrokken de leerlingen, die dan ter school zijn gekomen en zoo vervolgens, waardoor dus na zeven jaar de geheele school bevolking onder de regeling zal vallen. Volgens de redactie van Artikel 1 wordt de regeling in het leven geroepen voor de openbare lagere scholen, terwijl aan de be sturen van bijzondere scholen de gelegenheid wordt opengesteld daarvan gebruik te maken. Voor de uitoefening der tandverzorging is het noodig, dat de tandarts beschikt over een eenvoudig verplaatsbaar instrumentarium, waarvan de kosten worden begroot op f 500. De meerdere werkzaamheden, welke voor den tandarts uit de verordening zullen voort vloeien, maakt een verhoogihg van diens be zoldiging, die tot heden f 300.— per jaar be droeg, noodzakelijk. B. en W. stellen voor, deze voorloopig te bepalen op f 1000.per jaar. Dit bedrag is gebaseerd op een ver goeding van f 25.per behandelingsochtend per week. Voorloopig zal een ochtend per week gedurende 40 weken voldoende zijn. Indien echter alle pl.m. 2500 leerlingen on der de tandverzorging zullen worden gebracht zal het noodig zijn, de behandeling te doen plaats hebben op 3 ochtenden per week en zal de bezoldiging evenredig moetgn worden verhoogd en op pl.m. f 3000.moeten worden bepaald. Voor deskundige assistentie zal de tandarts zelve moeten zorgdragen. GEMEENTERAAD. Er wordt een Openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehou den op Donderdag 18 September 1930 te 14 ure Cs nam. 2 uur) ten Raadhulze te Over veen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming Voorzitter en leden der Commissie, bedoeld bij art. 54, lid 1, der Ge meentewet: Financieele Commissie: (aftredende leden: de heeren Luden, Dorhout Mees, Schulz, de Clercq). Benoeming leden der Commtsslën, bedoeld bij art. 54, lid 2, der Gemeentewet: Commissie voor Publieke Werken: (aftre dende leden: de heeren Cassee, Hogenbirk, Kremer Noorman). Commissie voor onderwijs: (aftredende leden: de heeren Bornwater en Hogenbirk). Commissie voor sociale belangen: (aftreden de leden: de heeren de Clercq en Noorman). Commissie voor de Bedrijven: (aftredende leden: de heeren Hogenbirk en Kremer). Commissie voor de brandweer: (aftredende leden: de heeren Cassee en Verdegaal). Benoeming leden der comissie, bedoeld bij art. 166 der Gemeentewet: Commissie voor de strafverordeningen: (af tredende leden: de heeren Bornwater, Luden en Dorhout Mees). 3. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning over 1929, 4. Besluit tot onteigening van terrein voor doortrekking der Oranje Nassaulaan. 5. Verhuur van «en theehuisje aan den Hoogen Duin en Daalschen weg aan G. Hoff- schlag. 6. Vaststelling breedte van den Zeeweg. 7. Verleening vergunning aan Haarlem tot legging eener transportleiding in de Juliana laan c.a. 8. Vaststelling voorwaarden voor aanleg van wegen in het Rijnegompark, 9. Verhooging bijdrage aan Haarlem voor toelating van leerlingen tot het M.O. en voor bereidend H.O. aldaar, 10. Verzoek voor bouw van een gym nastieklokaal bij school E. 11. Verleening medewerking voor bouw eener R.K. school voor L.O. in Aerdenhout. 12. Wijziging der Algemeene Politieveror dening. 13. Vaststelling le suppletoir kohier Hon denbelasting 1930. 14. Verleening afschrijving van den aan slag in de Hondenbelasting 1930. 15. Invoering van schooltandverzorging. 16. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening. 17. Velling van boomen. DE ZEEWEG. VERBREEDING EN BEPLANTING. In verband met den aanleg van voetpaden en plantsoen stellen B. en W. voor, den Zee weg te verbreeden tot 40 Meter uit de as van den weg gemeten, en deze strook van 80 Meter te bestemmen voor den openbaren dienst. LESGELD TERUGGEVRAAGD. Bij den raad is een verzoek ingekomen van zeven gemeentelijke chauffeurs om hun het geld voor den door hen met goeden uitslag gevolgden chauffeurscursus (ad 40,per persoon) te restitueeren. B. en W. stellen voor dit verzoek ln te wil ligen. WONINGBOUW. Bij aen raad is ingekomen een verzoek der Woningbouwvereeniging „St. Jozef" om in beginsel te besluiten medewerking te verlee nen tot stichting van een 10-tal arbeiders woningen op het aan de Gemeente toebe- hoorende terrein langs de Leidschevaart. B. en W. stellen voor, afwijzend op dit ver zoek te beschikken, daar bedoeld terrein het laatste stuk grond is, dat de gemeente in Vogelenzang heeft en voor opslagterrein ge bruikt wordt, terwijl bovendien de gegadig den reeds een woning in de gemeente hebben. DE BOOMEN LANGS DEN ZANDVOORTSCHEN WEG. HOEVEEL MOETEN ER GEROOID WORDEN? B. en W. hebben over de boomen van den Zandvoortschen weg bij de Sparrelaan ad vies gevraagd van de houtvesterij Haarlem van het Staatsboschbeheer. De houtvester meent dat het gewenscht is de bedoelde boo men zooveel mogelijk te sparen. In deze aan hooge en oude boomen misdeelde streek kan men op dergelijke exemplaren niet zuinig genoeg zijn. Verschillende van de boomen vertoonen wel is waar teekenen van verval, doch de boomenrij vormt toch nog en goed geheel en uit 't oogpunt van landschap- schoon een te waardeeren onderbreking van de nog jeugdige beplantingen in de richting Aerdenhout en Zandvoort. De houtvester heeft juist dit weggedeelte herhaaldelijk hooren roemen. Evenals vele boomen in de duinstreek in 't algemeen hebben de betreffende boomen door allerlei omstandigheden in de laatste jaren veel geleden. De ongunstige omstandig heden hebben zich het meest gewroken bij die boomen, die bij den aanleg van den weg beschadigd zijn. Van verschillende boomen zijn zware wortels afgehakt. De houtvester geeft in overweging slechts tot velling van de boomen over te gaan, zoo dra ze geheel afgstorven zijn. Voorloopig zou deze velling beperkt kun nen worden tot: No. 1, 3 en 7 (eik) buitenrij geteld, komende van Zandvoort en No. 3 (eschdoorn) langs den rijweg. Enkele kwijnende boomen zullen het ver moedelijk ook wel niet lang meer maken, doch hij zou die voorloopig nog willen laten staan om het geheel zoo lang mogelijk te behouden. Waar voldoende ruimte open komt, kan dan een nieuwe boom geplant worden (bijv. beuk of linde). In afwijking van het houtvesters-advies meent de meerderheid van B. en W., dat de bedoelde boomen aan den Zandvoorterweg in een dusdanigen toestand verkeeren, dat verscheidene zullen moeten gerooid worden. Het best ware het h.i. den radicalen maat regel te nemen, ze alle door eene normale straatwegbeplanting te vervangen, doch, daar de Raad daartoe wel niet zal willen overgaan, zijn de slechtste van een nummer voorzien. De bedoeling is nu, dat ieder raads lid de nummers noteere, welke hij meent, dat gerooid moeten worden zoodat bij meerder heid van stemmen kan worden uitgemaakt, of er, en, zoo ja, welke, zullen worden ge rooid, iets wat nu nog geconstateerd kan worden, omdat het blad nog aan de boomen is. Tevens zij opgemerkt, dat het planten van jonge boomen tusschen de zoo hoogbejaarde, zoowel om technische als om aesthetische redenen, ongewenscht is. Men vergete toch niet, dat een moderne asphaltweg geen land weggetje is, waar eene „artistieke" romme lige beplanting op hare plaats is. Wat de rij „boomen" aan de noordzijde van den weg betreft deze zijn niet genum merd, doch zouden, naar de meening van de meerderheid van B. en W. het best alle ge rooid kunnen worden. De Burgemeester zou het advies van den houtvester willen volgen. SCHOOLGELDEN. B. en W. van Haarlem deelden aan B. en W. van Bloemendaal mede, dat zij met in gang van 1 September 1931 de met Bloemen daal geslotenovereenkomst d.d. 18 Juli 1929 betreffende de toelating van leerlingen uit deze gemeente op de scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger dagonderwijs te Haarlem wenschen te doen eindigen en ver zochten hun te berichten, of Bloemendaal genegen is met ingang van eerstgenoemden datum een nieuwe overeenkomst aan te gaan, gebaseerd op een bijdrage van 500 per leerling en per jaar. Aangezien de behuizing van verschillende scholen onvoldoende schijnt te zijn, is men voornemens de schoolruimte door nieuwbouw uit te breiden, hetgeen en gevolge zal heb ben, dat de kosten nog zullen stijgen De gevraagde bijdrage is in verband daar mede niet te hoog te achten en B. en W. van Bloemendaal stellen daarom aan den raad voor aan het gemeentebestuur van Haarlem te berichten, dat Bloemendaal bereid is met Ingang van 1 eptembcr 1931 een nieuwe overeenkomst aan te gaan, gebaseerd op een bijdrage van 500. HILLEGOM RESTAURATIE VAN HET RAADHUIS. EEN SERIE VERBETERINGEN DRINGEND NOODIG. Het gemeentehuis is in een stelling gezet omdat het geheel geschilderd en zoo noodig aan de dakgoot hersteld moet worden. Het is een werk, dat geen uitstel meer ge doogt, Het gebouw is jarenlang verwaar loosd, waardoor het er armoedig en trooste loos somber uitziet. De kleur van de verf is, voor zoo ver er nog verf op zit, goor en vies, de dakgoot is leelijk en misschien ook onsolide. De bepleisterde muren zijn dezen zomer onderzocht, welk onderzoek welis waar niet veel goeds opleverde, maar het gebouw is overigens ouderwets degelijk en moet met een goeden wil en met goeden smaak veel te verbeteren en te verfraaien zijn. De Bond van Heemschut of Stad en Lande mag er wel eens advies over geven, zoo het niet reeds gedaan is. Binnen valt er ook wel wat op te knap pen. De muren in de gang, het stucadoors- werk althans, is gescheurd en vraagt om reparatie. De gebroken ijzeren parapluie- standaard, een porte-manteaux uit het jaar nul. is beter op de vuilnisbelt thuis dan in de vestibule van het Raadhuis. De burgemeesterskamer is leelijk en niet onderhouden. Daar mag een binnen-archi- tect wel eens aan het werk om de wanden, het plafond en de meubileering te vernieu wen. De raadszaal is te verbeteren door de groote ronde tafel te vervangen door klei nere tafels, waardoor wat meer ruimte wordt verkregen. De gordijnen van alle kamers, in het bijzonder van de Raadszaal en van de burgemeesterskamer, schreeuwen om vernieuwing. De Kamers voor het secretarie-personeel, voor de wethouders en de commissie-verga deringen zijn nog kort geleden nieuw inge richt door een inwendige verbouwing; er is gestreefd naar de instelling van verschil lende afdeelingen in aparte lokalen, welk streven vrij goed is beperkt. Verleden jaar is op de begrooting een post geschrapt (uit be zuiniging, wat later niet eens noodzakelijk bleek) om voor het gebouw een bordes te maken, met een rotspartij of muurbeplan ting. Als tot deze verfraaiing besloten mocht worden, zou het Gemeentehuis er heel wat beter uitzien dan thans. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen van des namiddags 7 tot 8 uur, de volgende gevonden voorwer pen: blauw jongensoverjasje; twee sleuteltjes aan plankje; bindlijn; wit zeemlederen kin derschoentje. Aanwezig en te bevragen aan de onderstaande adressen de daarachter ver melde voorwerpen: P. Boele, Veenenburger- laan 25, bruin lederen portemonnaie inh. f 12 en wat klein geld. Verloren voorwerpen: bruine heeren por temonnaie, inh. re?u en aanget. brief; rijwiel- belastmgmerk in étui; zilveren vulpotlood; rijwielbelastingmerk met gaatje in étui; por temonnaie inh. 3 dubbeltjes en enkele centen; kist koek; koffer met inhoud. HAARLEMMERMEER AFGESLOTEN RIJWEG. Teneinde bestuurders van auto's en motor rijwielen er opmerkzaam op te maken, dat het niet geoorloofd is om den op verschillende plaatsen opengebroken Kruisweg in de rich ting naar Heemstede te berijden, is thans bij de brug te Hoofddorp een bord geplaatst met het opschrift: „verboden voor alle motor rijtuigen". TE WATER. Mej. K. reed 's avonds per rijwiel op den Hoofdweg. Zij raakte bij het passeer en van een auto, waarvan de bestuurder links van den weg bleef rijden en in het geheel niet uitweek, haar stuur kwijt, waardoor zij in den graskant reed en met fiets en al in het water tuimelde. Een tweetal voorbijgangers kwam op haar hulpgeschrei toesnellen en slaagde er spoedig in de juffrouw weer op het droge te brengen. Na van droge kleeren te zijn voorzien, is ze te voet huiswaarts gegaan. Jammer genoeg is het letter en nummer van de auto onbekend gebleven. MOTORONGELUK. De bestuurder van een motorrijwiel, in den zijspanwagen waarvan een dame was gezeten, raate Vrijdag op den Hoofdweg alhier, door dat het voorwiel stootte tegen een op den weg liggend voorwerp, de macht over 't stuur kwijt, waardoor de motor tegen een boom reed en daarna omsloeg. De bestuurder werd er af geslingerd en bekwam een beenkneu zing en een wond aan het hoofd. De dame kwam er met een paar lichte verwondingen aan de handen af. Ze werden beiden per auto naar hun woning gebracht, alwaar genees kundige hulp werd ingeroepen. Het bescha digde motorrijwiel werd later met een vracht auto weggehaald. SANTPOORT. TOONEEL. De tooneelvereeniging „Ons Genoegen" neemt op 20 September as. deel aan een tooneelwedstrij d te Delft. Opgevoerd wordt het blijspel „De Aardschok". ZANDVOORT INBRAAK AAN HET STRAND. In een paar tenten aan het Noorderstrand is 's nachts in gebroken. Een hoeveelheid kauwgom en chocolade is ontvreemd. Eigen aardig is het dat een deel van het ont vreemde teruggevonden werd in een. tent aan het Bloemendaalsche strand, waar eveneens ingebroken was. POLÏTÏE-EXAMENS. Bij de te Amsterdam gehouden politie- examens verkreeg de agent van politie A. G. Hovenier het diploma met aanteekening. De agent M. v. Hulst behaalde het diploma. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Geboren: Sara Margaretha, d. van K. Mostert en H. van der Woude. Overleden: H. Rafe, oud zes en zestig Jaar,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10