BUITENLAND Minister Beelaerts te Genève aan het woord. APEX Klop-veeg-Stofzuigers f 175. KOOT PIANO'S MIGNONVLEUGELS f950.- DE FRANSCHE MILITAIRE LUCHTVAART. LANGS DE STRAAT. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD Geen bekrompen nationalistische geest! Het alles omverwerpende protectionisme. ,,De volken moeten overtuigd worden van de dwaasheid van den oorlog Anti-Italiaansche demonstraties te Praag HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Nederlandsche minister Beelaerts van Blokland opende Vrijdagmorgen de alge- meene beschouwingen in de Aissemblée, zoo als wij in ons vorig nummer reeds kort meldden. Hij begon met eenige woorden over het plan van Briand on wees er op, dat hem bij het lezen der antwoorden was opgevallen, dat zij eenstemmig waren op een punt name lijk, dat de Volkenbond door de nauwere aaneensluiting der Europeesche staten niet geschaad mag worden. De oorlog, zoo zeide hij, heeft tot gevolg gehad, dat de mensch- heid heeft ingezien, dat onderlinge samen werking noodzakelijk is. Uit dat gevoel is de Volkenbond geboren. De taak, die vervolgêns vervuld moet worden, bestaat in het opvoe den der volken in de idee van internationale samenwerking. Zij moeten afleeren in een bekrompen nationalistischen geest te denken. Dit is nog veel moeilijker dan de organisatie van den Bond en vooral op economisch gebied stuit dit op buitengewoon groote bezwaren. Het is vooral na den oorlog, dat het protec tionisme zoo is toegenomen. De nieuwe staten hebben om hun jonge, industrieën te be schermen, doorloopend hun tarieven ver hoogd. Anderen deden dit om weerstand te bieden aan den toenemenden invoer van goederen, in plaats van een geetst van samen werking aan te moedigen. Volgens minister Beelaerts is het duidelijk ,dat op dit gebied door een individueele actie niets kan worden verbeterd; een collectieve actie is noodzake lijk. In 1927 heeft de economische conferentie een lofwaardige poging in de goede richting gedaan, doch haar gezonde aanbevelingen hebben niet kunnen standhouden tegen dit alles omverwerpende protectionisme. Andere pogingen zijn in het werk gesteld. Eerst de conferentie voor de behandeling van vreem delingen, die niettegenstaande de nauwgezet te voorbereiding op de voornaamste punten geen resultaten heeft kunnen bereiken. Het enorme werk, dat voor de totstandko ming van de conferentie-Colijn is verricht heeft evenmin vruchten gedragen. Vervol gens stond spreker stil bij de conferentie voor het douanebestand. Vol hoop hebben de ge delegeerden verleden jaar Genève verlaten. Op de conferentie hebben de aanwezigen echter moeten erkennen, dat de resultaten die hoop niet rechtvaardigen en alles wat sindsdien heeft plaats gehad heeft onze te leurstelling slechts kunnen vergrooten. In weerwil van alle pogingen schijnen den heer Beelaerts de resultaten in hooge mate ont moedigend. De Haagschë conferentie ter zijde latend, heeft hij in het afgeloopen jaar slechts één lichtpuntje kunnen zien en dat is de confe rentie voor het wissel- en chèquerecht. Hij sprak de hoop uit, dat wanneer het er om gaat de door die conferentie ontworpen con venties te ratificeeren, niet een nieuwe te leurstelling aan de oude moet worden toege- yoegd. Op ontwapeningsgebied is evenmin veel ge beurd, dat voldoening kan schenken. Of schoon de leden van den Bond door artikel 8 van het pact gebonden zijn en de commissie aan het werk is geweest om de ontwapening te vergemakkelijken, en op de conferentie van Londen een gedeeltelijk resultaat is be reikt ziet de algemeene toestand er allesbe halve bevredigend uit. De eerste conferentie voor de codificatie van het internationaal recht is ook al gebleven beneden het peil, dat men van haar had verwacht. Minister Beelaerts meent, onder instemming der ver gadering, den weinigen vooruitgang in het Volkenbondswerk te mogen vergelijken met het toekomstig Bondspaleis, waarvoor ver leden jaar op plechtige wijze de eerste steen is gelegd, welke echter tot op heden nog door geen tweeden is gevolgd. Wij kun nen zoo niet voorgaan, verklaart hij. Wan neer wij al die echecs goed beschouwen zien wij al weer voor ons de ellende van den oorlog. Ondanks al deze teleurstelling dient even wel erkend te worden, dat het oorlogsgevaar verminderd is, dank zij het door den Bond geschapen mechanisme, dat echter nog doel treffender kan worden gemaakt door de ver wezenlijking der voorstellen, waarmede de ontwapeningscommissie zich thans bezig houdt. Een verdere vermindering van het oorlogsgevaar moet worden geconstateerd door het Kellogg-pact, terwijl de aanpassing van het Bondspact aan het Kellogg-verdrag eveneens tot vermeerdering der veiligheid kan bijdragen. In de derde plaats is de oorlogsmogelijk heid verminderd door het aanvaarden der fa cultatieve clausule door een dertigtal staten. Tenslotte wijst jhr. Beelaerts er op, dat ten gevolgen van de groeiende afhankelijkheid tusschen de staten de oorlog minder en min der doeltreffend geworden is voor het berei ken der nationale aspiraties. De oorlcg heeft het economisch leven en de geheele interna tionale organisatie te veel in de war gebracht dan dat een staatsman, die dien titel waardig is, de verantwoordelijkheid daarvoor op zich zou nemen. De volken moeten echter ook van de dwaas heid van den oorlog overtuigd worden. Wan neer echter op economisch gebied geen ver beteringen tot stand komen zouden wij de wereld in een absolute econo?/.ische wanorde laten terugvallen en zal het kruit weer ont branden. Critiek op Briand en Henderson. Terwijl de telegrammen uit Genève den nadruk leggen op het persoonlijke succes, dat Briand met zijn groote rede behaald heeft, komt te Parijs, zoo wordt van daar aan het Hbld. geseind, in de niet uitsluitend re- geeringsgezinde pers de meening tot uiting, dat de Fransche minister wel met zijn ge wone handigheid om de klippen is heenge- zeild, maar tenslotte slechts weinig positiefs gezegd heeft, ja eigenlijk zijn grootsch plan vrijwel laat varen. De nationalistische bladen maken zich zeer boos over Briand's uiting, dat, zoolang hij minister is, Frankrijk geen oorlog zal maken. Aangezien Frankrijk geen territoriale eischen doet gelden en dus geen enkele aan leiding heeft om anderen landen den oorlog te verklaren, wil dit volgens hen zeggen, dat het zich tegen de eventueele eischen van an dere landen niet zal verdedigen, hoever die ook mochten gaan en dat vinden zij onge hoord. Het verschil tusschen de Fransche en En- gelsche opvattingen over de zaak, door Briand. zooveel mogelijk bemanteld, maar door Henderson nog eens geaccentueerd, zul len trouwens, naar men te Parijs meent, leiden tot de vorming van een commissie ter bestudeering van het plan, waarmee dit, naar een der commentaren het teekenend uitdrukt, „terecht komt in de machine om winst te malen" Het zakelijkst is de beschouwing van de „Journée Industrielle", die als volgt conclu deert: „Na een succes in de Vergadering, dat ve len zeker vrij goedkoop zullen vinden, heeft de heer Briand zich er wel voor gewacht, de technische voorwaarden van zijn plan te preciseeren. Natuurlijk is iedereen voor den vrede, maar degenen aan weerskanten van de grenzen, die de noodzakelijkheid ér van inzien, de vitale belangen te vereenigen, we ten dat een economische band noodzakelijk is. Op deze noodzakelijkheid heeft, in strijd met onze verwachting, de spreker slechts eventjes gezinspeeld. Hij heeft waarschijn lijk gevoeld, welke technische moeilijkheden de zaak meebracht. Maar die moeilijkheden zijn niet onover komelijk. Door den indruk te wekken, ze te willen ontwijken, heeft de heer Briand juist, door het ironisch applaus, dat zijn stilzwijgen op dit delicate punt begroette, het succes verzwakt-, dat zijn idealistische beschouwing hem had bezorgd". De Londensche bladen wijden lange com mentaren aan de door Briand en Henderson te Genève gehouden redevoeringen. De „Daily Telegraph" schrijft in een hoofd artikel: Briand heeft bij het indienen van zijn denkbeeld toegegeven, dat zijn plannen tot verwezenlijking van deze duistere onder neming mislukt zijn. De „Times" zegt, dat dadelijk gebleken is, dat Briand in zijn dubbele iel niet geheel gelukkig geweest is, noch wat den stijl noch wat den inhoud van zijn redevoering betreft, die zeer ongunstig afsteekt bij de anders door hem op de Volkenbondsvergadering gehou den redevoeringen. Bulgaarsche petities aan den Volkenbond. De vertegenwoordiger van de Bulgaarsche vereeniging „Otez Paissi", Boris Petkof ge- heeten, heeft 'bij het secretariaat van den Volkenbond een petitie ingediend, ondertee kend door den metropoliet van Sofia, Ste- phan, alsmede door het geheele bestuur der vereeniging. Voorts zijn in de laatste dagen dertigduizend petities tot den Volkenbond gericht; zij waren afkomstig uit alle steden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TEL. 107.56 HAARLEM ZIJLWEG 57 IN GROOTE VERSCHEIDENHEID VANAF en dorpen van Bulgarije. Het doel van deze actie is, de op 14 Januari 1930 door drie ver tegenwoordigers der Bulgaarsche minderheid in Macedonië bij den Volkenbond ingedien de petitie te steunen, welke verlangt, dat de Volkenbond een onderzoek zal instellen naar de vraag, of de rechten, welke krachtens het verdrag van St. Germain aan de Bulgaarsche minderheid in Joegoslavië moeten worden gegeven, ook inderdaad verleend zijn. Demonstraties tegen Italië te Praag. De laatste paar dagen zijn te Praag groo te protestdemonstraties tegen de terecht stelling van de vier Slovenen in Italië ge houden, welke ten slotte door de overheid zijn verboden. Verscheiden Praagsche bla den hebben tegen dit verbod stelling geno men en vrijwel de geheele Tsjechische pers heeft zich in scherpe bewoordingen tegen het fascistisch régime gekeerd naar aan leiding van de terechtstelling van leden der Sloveensche minderheid. De Italiaan- sche gezant heeft daarop stappen gedaan bij de Tsjechische regeering, waarop dooi den minister van Buitenlandsche Zaken ge antwoord werd, dat hij tot zijn spijt tegen deze persuitlatingen geen maatregelen ne men kon, daar de Tsjechische pers onafhan kelijk is. Volgens een bericht uit Rome begint daar tegen het einde van de maand een nieuw proces tegen de Sloveensche minder heid. Zeventig personen zijn aangeklaagd sabotage-daden tegen de veiligheid van den staat te hebben bedreven. Vele beschul digden zijn voortvluchtig. Onrust aan de Britsch- Indische grens. Uit Simla wordt gemeld: Uit verschillende aanwijzingen is geble ken, dat 4000 opstandelingen in het dis trict Peiwar aan de Noordwestelijke grens van plan zijn een massa-aanval te doen. Britsche vliegtuigen werden van verschil lende plaatsen langs de grens beschoten, doch later werden de posities van de rebel len door Britsche troepen, die ter verster king uit Warai waren gerequireerd, gebom bardeerd. Plannen van Egypte9s premier De Egyptische premier Sidky Pasja heeft verklaard, dat het nog steeds zijn voorne men is constitutioneel te werk te gaan. Een parlementair regime zal worden gehand haafd en de natie zal binnenkort gelegen heid hebben haar regeering te kiezen. Sid ky Pasja stelde verder wijzigingen van de kieswet in het vooruitzicht. De nationalistische leider Hafez heeft in een rede de Wafd-partij aangevallen en gq- zegd, dat deze te Londen met het nationa lisme heeft gemarchandeerd. Hij sprak de overtuiging uit, dat het land zich aan Sidky zal houden. Pilsoedski en de arbeiders. In verscheiden Poolsche steden zijn nieu we protestbetoogingen gehouden door de tot de oppositiepartijen behoorende arbei ders. Geprotesteerd wordt tegen het optre den der Poolsche regeering tegenover deze partijen. De regeering heeft in tusschen een aantal sociale maatregelen genomen. Zoo werd bijvoorbeeld de staatsondersteunlng voor werkloozen verhoogd, daar het aantal werkloozen de laatste maanden is terugge- loopen. Te Lodz, waar in verband met de door de werkgevers ingevoerde loonsverla ging werd gestaakt, hebben de autoritei ten bepaald, dat de loonen weder op het oude peil moeten worden gebracht, waarop de arbeiders het werk hebben hervat. Anti-semietische excessen in Russische fabrieken. Uit Magnitogorsk wordt aan de „Kras- naja Gazeta" bericht, dat het in een fabriek aldaar tot ernstige anti-semietische exces sen is gekomen. Een groep arbeiders wierp zich onder woeste kreten op den ouden Joodschen arbeider Worobjefsky en mishan delde hem op barbaarsche wijze. Een an dere arbeider, die het voor het slachtoffer wilde opnemen, werd eveneens door de woestaards aangevallen. Dit geval staat niet alleen, daar het eenige dagen geleden op dezelfde fabriek tot uitspattingen is geko men. waarbij o.m. een Joodsche opzichter zwaar werd gewond Vier der ergste belha mels zijn thans gearresteerd en als lid der vakvereeniging geschrapt. Voorts zal het arbeiderscomité op genoemde fabriek wor den ontbonden, daar dit de excessen oog luikend heeft toegelaten.. SCHIP MET KURK IN BRAND. Dezer dagen is brand ontstaan op het in de nabijheid van Kiel liggende vaartuig Zahrin- gen, een voormalig slagschip, dat thans als doel voor schietoefeningen wordt gebruikt. Toen het vaartuig indertijd voor zijn nieuwe functie werd gereed gemaakt, zijn geweldige hoeveelheden kurk gebruikt voor het opvullen der ruimen. Men beweert, dat het schip den grootsten kurkvoorraad ter wereld bevat, be staande uit den oogst van twee jaren van Spanje, en dat, toen de Duitsche marine dezen opkocht, op de kurkmarkt groote bezorgdheid ontstond, daar men niet wist, waartoe als dat kurk moest dienen. Het blusschingswerk is buitengewoon moei lijk, Zes drijvende brandspuiten zijn begonnen onafgebroken geweldige hoeveelheden water op de brandende massa te werpen, maar de scheepspompen van de „Zahringen" moeten dit er terstond weer uitpompen, daar men vreest, dat het schip anders zal omslaan. Men heeft daarom later koolzuur als blusehmid- del gebruikt. Vooral de dikke witte rookwol ken. waarin de heele omgeving is gehuld, be moeilijken het blusschen buitenmate, en eenige brandweerlieden moesten zelfs onder vergiftigingsverschijnselen worden weggevoerd Men heeft daarom ten slotte maar besloten de kurkmassa te laten uitbranden. De door het vuur veroorzaakte schade ls zeer aanzienlijk. DE JALOERSCHE OLIFANT. Een merkwaardig voorval heeft plaats gehad te Kerteminde, waar met den trein een circus was aangekomen, zoo wordt uit Kopenhagen aan de Tel. gemeld. Een tien jarig meisje wilde een olifant een stuk brood geven, dat door een anderen olifant werd weggekaapt. De eerste olifant greep daarop het meisje met zijn slurf beet on trok. haar in den wagen, terwijl hij met zulk een geweld van woede stampte, dat de bo dem van den wagen inzakte. Als door een wonder bleef het meisje ongedeerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct«. per regel. Een schrikbarende doodenlijst. Reorganisatie? (Van onzen Parijschen correspondent.) De Fransche minister van Luchtvaart, de heer Laurent Eynac, heeft aan een feest maaltijd van de Technische Pers een lange redevoering gehouden, waarin hij o.a. ver klaarde, dat er een verbetering van min stens tien procent valt te constateeren in de veiligheid van het Fransche luchtvaart verkeer. Men betreurt, zoo zei de minister slechts één slachtoffer op de 550.000 kilome ter of in 2800 vlieguren. De statistieken hebben dat aangewezen. Er is een oud go- zegde: statistiek is de overtreffende trap van onwaarheid. 't Wordt een dagelijksche rubriek in de couranten: ongelukken met Fransche, spe ciaal militaire vliegtuigen. Men hoeft slechts een courantenklapper op te slaan om te zien hoeveel ongelukken er gebeuren. 15 Juni: Vier vliegtuigen van het 35ste regiment storten bij Perpignan neer: 3 dooden, 1 zwaar verwond. Op 18 Juni: een vliegtuig valt bij Vintimille: 2 dooden en I gewonde. Op 19 Juni slaat een vliegtuig om in Tunis: 1 doode», en 1 gewonde. Op 20 Juni valt een militair vliegtuig bij Lyon: 1 ge wonde. Op 22 Juni vliegt een militair toe stel in brand bij Malabry en stort neer: de piloot redt zich met zijn parachute. Op 24 Juni: een militair vliegtuig stort neer bij Chartres; 2 dooden. Op 28 Juni: een hy- dravion verongelukt bij Lesparre: 1 doode en vier gewonden. Op 1 Juli verongelukken twee militaire vliegers bij Chartres. Op 3 Juli twee zwaar gewonden bij een ongeluk te Cazaux. Op 6 Juli weer een doode in Tunis, waar een hydravion neerstort-. Op 22 Juli valt een vliegtuig bij Aubervilliers. Twee dagen laten storten op één dag drie militaire vliegtuigen neer op verschillende plaatsen. Op 25 Juli valt een toestel bij Crissey. Op 30 Juli een toestel valt bij Reims, een ander (I doode) bij Rochefort, een derde (1 zwaar gewonde) bij Metz, een vierde bij Conflans Sainte Honorine. Op 2 Augustus vliegt een toestel in brand, stort neer en men betreurt twee dooden. Op 6 Augustus valt een militair watervliegtuig bij Touques: 7 gewonden; een ander stort neer bij Martinière: 1 doode. Luitenant La- boria wordt gedood op 12 Augustus met een toestel in Villacoublay. Den volgenden dag twee dooden in een ongeluk met een toe stel van het Ilde regiment; een toestel van 35ste verongelukt bij Hyères (2 gewonden i. Op 16 Augustus vliegt een militair toestel in brand op een hoogte van 4000 Meter: 2 ge wonden. Op 27 Augustus stort bij Chartres een militair toestel neer: 6 dooden. Dien zelfden dag nog drie andere ongelukken met militaire toestellen; slechts één gewonde. Den 29sten een toestel verpletterd bij Mourmelon: 1 doode en 1 gewonde. Den 30sten Augustus storten twee toestellen neer bij Basse Yutz; de hydravion van de Suffren verongelukt bij Brest. Zoo juist een telegram uit Nancy: een militair toestel valt en de piloten dood, terwijl de waarnemer zwaar verwond is. De lijst is lang en zou monotoon zijn. wanneer men niet bedenkt dat met het materiaal zooveel menschenlevens verloren gingen. In anderhalve maand tijd zes'en twintig dooden en zeven en twintig ge wonden in ongelukken met militaire vlieg tuigen. De Fransche luchtvaart is de laatste tien jaren in handen geweest van Bokanowski en van Laurent Eynac. De eerste, die tevens minister van Handel was, en die onder geen beding afstand wilde doen van zijn macht over de luchtvaart, is jammerlijk omgekomen. Toen de heer Laurent Eynac hem opvolgde, verklaarde hij, de lucht vaart in zulk een jammerlijken staat te hebben gevonden, dat minstens twee jaren noodig zouden zijn om aan die wantoestan den een einde te maken en afdoende ver betering te brengen. Personeel, materiaal, alles moest worden veranderd en vernieuwd. Die twee jaren zijn ruimschoots verstreken en men heeft Laurent Eynac vrij spel ge laten. Maar wat is het resultaat? Hoe is het mogelijk dat er met de Fransche ver- keerstoestellen nagenoeg nooit ongelukken voorkomen, terwijl 't eene militaire toestel na het andere neerstort? Het onderzoek dat door technici na elk ongeluk wordt inge steld, wijst er altijd op, dat de piloten geen fout hebben begaan, maar dat de cata strophe werd veroorzaakt door gebrekkig, defectueus, verouderd en opgelapt mate riaal. Aan credieten, aan de noodige gelden om toestellen te bouwen, heeft het nimmer ontbroken. Maar ingewijden .weten wel te vertellen, dat de bestellingen altijd weer naar denzelfden kant gaan, en dat verouder de modellen nog maar steeds als nieuw voor het leger worden afgeleverd. We leven deze dagen in een vreugderoes na de schitterende overwinning van Costes en Bellonte en deze gocd-geslaagde Oceaantocht leidt de aandacht af van'de overige Fransche luchtvaart en speciaal van de militaire. Bladen van de meest uit- eenloopende richting beginnen zich echter met het onderwerp bezig te houden en he laas levert een onderzoek weinig hartver heffends op en daarom is het verstandi ger om daarover te zwijgen. Dat er in alle haast een ministerieele order is afgekomen om bij het leger alle vluchten stop te zet ten op toestellen van een bepaald merk, zoodra de eerste courant deze zaak rucht baarheid heeft gegeven, is een slecht tee- ken en verwekt (laten we hopen, den ver keerden) indruk alsof men bij de leiding precies wist waaraan, aan welke gevaren, de piloten werden blootgesteld. HENRY A. TH. LESTURGEON. Bus-humor De Gcnestet heeft het gezegd: „Poëzie schuilt overal; overal, m'n vrinden". Hetzelfde kan gezegd worden van den humor. Die is ook overal te vinden. Als je maar zoekt. Daar heb je nu bijvoorbeeld de autobussen, de logge gevaarten meneer Broekway moet het mij niet kwalijk nemen, niaar als ze iets zijn, zijn ze log! die nu al geruimen tijd door onze straten glijden of er over hob belen (dit hangt natuurlijk van het plavei sel af). Humor in die groote, zware, ongracleuse kasten? zult u zeggen. O. zeker. Het feit dat er in die bussen een deur is, waar je niet in en niet uit mag. is op zich zelf al niet van humor ontbloot. Al wil je er nog zoo graag uit, al zijn alle zitplaatsen bezet, al staan er tien menschen vóór je in het smalle pad tusschen de banken en al sta je bovendien vlak bij die achterdeur: je mag door die deur de bus niet verlaten. Je bent dus verplicht, aan je vóórman te vragen of je hem even mag lastig vallen, waarna deze tracht zich tijdelijk op te bergen tusschen de rugleuning van één bank en de knieën van de bus-passagiers op een andere bank. Dan heb je weer een rug voor je, waaraan je om niet te eentonig te worden nu eens vraagt, of je „even passeeren" mag. De rug zwiept mar links of naar rechts en laat je door naar een volgend menschelijk obstakel. Enfin, je komt er tenslotte uit. als de chauf feur geduld genoeg heeft en als je dan op straat staat en de bus rijdt weg, dan werp je nog eens een smachtenden blik op die ach terdeur, die evenals zekere avondster in zekere opera zoo dichtbij je was en toch ook weer zoo ver van je af. Als u een raad van mij wilt aannemen, gaat u dan bij voorkeur niet zitten op een van de achterste banken. Want rijdt de bus op een cenigszins oneffen straatgedeelte en zet de chauffeur er een flink gangetje in, dan wordt u op die achterste banken gejo nast op een manier, die buitengewoon hu moristisch isvoor uw medepassagiers. Op dat oogenblik ziet- u zelf het aardige van dat ge jonas niet zoo in. Ik, persoonlijk, heb er eens de hik van gekregen. En dan de bochten, die bochten die de chauffeur met je neemt! De bus giert naar rechts, of de bus giert naar links en u krijgt den indruk, dat u in een zweefmolen zit. Bovendien komt u in zachte of onzachte aan raking ,dit is geheel individueel) met uw buurvrouw of buurman en die denkt wel eens, dat u 't expres doet en schikt wat op, als het nog kan. (Meestal kan het niet). Maar even later, bij een tegengestelde bocht, vlijt de naast u zittende zich, geheel onaf hankelijk van zijn of haar wil. tegen u aan. Ze begrijpen dan wel, dat u het daarnet niet helpen kon en denken weer wat beter over u. Het komt voor, dat een passagier in zoo'n bocht verrast wordt en zachtkens van de gladde, leeren zitting der bank op den'bo dem van de bus glijdt. Ik heb dat een paar keer bijgewoond en zulke gevallen zijn in derdaad heel humoristisch voor de passa giers, die zoo gelukkig waren op hun banken te blijven zitten. De rechter-vóórbank van de bus is nog al eens vaak bezet door een llid der zwakke sexe van tegen de achttien of twintig lentes. Je hebt daar op die plaats natuurlijk het beste uitzicht, maar een feit is het, dat je er óók het beste uitzicht hebt op den chauffeur. Zou dat In dit geval ook van invloed zijn? Is dit zoo. dan komt ook hier weer de hu mor om den hoek kijken. U ziet het: er is humor genoeg in de bus sen te vinden. Het eenige. waarin ik nooit iets humoris tisch heb kunnen zien, Ls die lugubere re clame aan de binnen-voorzljde van de auto bussen van een verzekering-maatschappij, die je aanmaant: „Garandeer uw weduwe nog drie jaar uw inkomen!" J. C. E. DE EXPEDITIE VAN ANDRéE. HET DAGBOEK VAN STRINDBERG. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de broe der van Strlndberg bij de Zweedsche regeering geprotesteerd heeft tegen de publicaties uit het dagboek van den Poolvaarder door „Da- gens Nyhaeter". De regcerlng heeft Inmiddels aan prof. Lithberg te Tromsö opgedragen de dagboeken onmiddellijk na aankomst van dc „Isbjörn" onder zijn hoede te nemen en niets te publl- ceeren. Het Zweedsche Aardrijkskundig Genoot schap heeft de regeering verzocht, een com missie In tc stellen door de publicaties van de dagboeken in de bladen der verschillende landen. De opbrengst zou, volgens dit voor stel, bestemd worden voor een fonds tot steun van Zweedsche en Noorsche onderzoekings reizigers, indien de erfgenamen hierin toe stemmen. ZATERDAG 13 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel: „Het geheimzinnige pension". 8 uur. Palace: „Het verlangen van iedere vrouw". Toonecl B. H. Matthéc (jongleur). 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De witte non van Sint Veith", en „Beschermers der wet". Toonecl: The Evelis f acrobatiek) 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: .Kleine Stadslucht". Tooneel: The Cantors (paper manipulators). 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 14 SEPTEMBER Gem. Concertzaal: R.K. Oratorlumvereeni- ging „Die Schöpfung" 8.15 uur. Remonstrantenhuls: Psycho-Syn these; voordracht. 10.30 uur v,m. Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel: „liet geheimzinnige pension". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Renée de Vos' revue „Doe me 'n lol", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 15 SEPTEMBER Schouwburg Jansweg: Renée de Vos' revue „Doe me 'n lol", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5