l/eAAac&ó CteamövacAehó N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8, TELEFOON 13829UEN) VREEMD GELD V.A.R.A.-uitzendins; niet doorgegaan. Het verdwenen Huis HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 15 SEPTEMBER 1930 Ondanks slechte cijfers en feiten blijft New-York vrij vast. Ber lijn in herstel, maar zonder zaken evenals Londen. De nadering van het natuurlijk einde der rubbercri sis. Groote suikervoorraden en verminderd verbruik. Het inter view met Philips. Het uitblij ven van officieele publicaties bij onze groote concerns. Een nieu we beleggingsmaatschappij te Am sterdam. De ruime geldmarkt. Na een vrij scherpe koersbeweging ge durende de laatste week van Augustus en de eerste week van September, is de Amster- damsche beurs weer in een toestand van lethargie vervallen. Begrijpelijk is deze toestand, omdat in den feitelijken toestand buiten de beurzen geen verandering is ge komen, althans geen verbetering. Het is nu een jaar geleden, dat de eerste sympto men der crisis aan den dag traden en thans zitten we er nog midden in. Hoover en Foid, de beide optimisten van de nieuwe wereld voorspellen binnen twee maanden de grooten omkeer. Maar de beurzen loopen er niet op vooruit, want de cijfers en feiten, welke worden gepubliceerd, wijzen aller minst op verbetering. De uitkomsten van bijna alle bedrijven in de Vereenigde Staten toonen over het eerste halfjaar een bedui denden achteruitgang van ontvangsgten; dat geldt van de spoorwegen, van de staalin dustrie, van de automobielindustrie, van de kopermaatschappijen. van de olieonderne mingen, het geldt sinds de laatste maanden ook van de groote warenhuizen, de zg. „chain-stores", welke thans hun afzet zien verminderen. Zoo dringen de gevolgen der groote prijsdaling op de productenmarkten overal door en het zal de vraag zijn, of dit jaar ons het einde van de crisis zal brengen. Het spreekt wel' vanzelf dat hier en daar tot dividendverlaging wordt overgegaan. Twee kopermijnen, de Kennecott en de Nevada hebben opnieuw de uitkeering ver minderd. Meer verlagingen zulleln vol gen en het is de vraag of de New-Yorksche beurs haar betrekkelijk vaste stemming zal kunnen handhaven. Tot dusver biedt zij aan de aanvallen der contramine goed weerstand. Op de andere buitenlandschè beurzen is het voornamelijk de groote zakenloosheid, welke aandacht trekt. De Berlijnsche beurs heeft zich de laatste weken van een langdurige koersdaling kunnen herstellen, te Londen hebben de revolutionaire bewegingen in de Zuid-Amerilcaansche staten op den gehëelen fondsenhandel een drukkenden invloed, wijl groote Engelsche kapitalen in die staten zijn vastgelegd. Nu zijn revoluties in die landen doorgaans de gebruikelijke manier om van regeering te wisselen, zoodat men zich als crediteur van die staten niet al te bezorgd behoeft te maken. De nieuwe regeering is vaak niet minder slecht dan de oude en men Ós wel zoo verstandig om aan de buitenland- sche schulden niet te tornen. Overigens lijdt de Londensche beurs ook onder de flauwe stemming voor de tropische producten, wel ke ook de Amsterdamsche beurs deze week heeft beinvloed, Er was de laatste dagen eenig herstel op Be afdeeling der Rubberaandeelen, maar bij het begin der week scheen het alsof we de rubber straks cadeau zouden krijgen. Een prijs van minder dan 4 d. beteekent ca. 20 ct. per 1/2 K.G., zoodat de rubbermaatschap pijen er minstens evenveel moeten bijleggen. Geen wonder dat tal van rubbermaatschap pijen hun aandeelen het nulpunt zien nade ren. Er blijft voor de ondernemingen, welke geen geld meer hebben, niets anders over dan de productie te staken. Op den duur moet dit de oplossing van het vraagstuk brengen, maar voorloopig is ze er nog niet. Wel staat thans vast, dat van een algemeen restrictie plan, door te voeren met behulp van de Ne- derl.-Indische en de Britsch-Indische regee ringen, niets zal kernen. Vast staat ook dat de Snlandsche rubber-producenten tot dusver nog steeds met produceeren zijn voortgegaan, zoodat bij een aanmerkelijk verminderd rub- berverbruik, de productie niet noemenswaard is verminderd. De financieel sterke maat schappijen zullen na verloop van tijd het voordeel van dit uitziekingsproces genieten. Het is echter verklaarbaar, dat er thans ook voor de beste rubberaandeeleh geen kooplust te ontdekken is. Met de Suikeraandeelen staat het precies eender. Het bericht, dat de Visp een groote partij suikertot 7 per quintaal zou hebben verkocht, is niet bevestigd, maar is waarlijk niet onaannemelijk. Van den Javasuikeroogst die doorgaans om dezen tijd van het jaar verkocht is, was op 1 Augustus nog 1 mil- lioen ton aanwezig, waarvan niet minder dan 931.000 ton in de eerste hand. Naar het schijnt is de onrust onder de bevolking in het Verre Oosten aan het verbruik van sui ker niet bevorderlijk; een feit is in elk geval dat het suikerverbruik den laatsten tijd is te ruggegaan. Voor Tabaks- en Mijnaandeelen, zoomede voor Scheepvaartaandeelen zijn de vooruit- ziohten niet gewijzigd. Van de laatste heb ben de koersen zich deze week iets kunnen herstellen, nadat van verschillende zijde op de aantrekkelijkheid dier aandeelen gewe zen was. Men was deze week ook de confidenties Yan Dr. Philips over de Philips Gloeilam penfabrieken al weer vergeten. Zoo'n inter view maakt in eerste instantie op de beurs eenigen indruk en werkt den koers der aan deelen wat omhoog, maar blijkt bij nadere beschouwing toch weinig nieuws te leveren Over de winsten en over het dividend laat de heer Philips zich niet uit. De omzetten zijn grooter dan het vorig jaar, maar het staat wel vast dat er heel wat minder wordt verdiend. Het blijft te betreuren, dat groote maatschappijen als Philips niet de Ameri- kaansche gewoonote volgen om halfjaarlijks een inkomstenrekening te publiceeren. Van de Amerikaansche ondernemingen weten we thans in de meeste gevallen reeds de uit komsten over de eerste zes maanden. Men had de vorige week hoop, dat de Margarine Unie met een publicatie zou komen, maar 'die hoop is deze week weer vergaan. Ook een interim-dividend blijft uit. Juist in dezen tijd van onzekerheid zouden zulke officieele publicaties het publiek voor al te groote angst en angstverkoopen kunnen behoeden. Dat die publicaties uitblijven is een bezwaar temeer tegen de groote concerns, waarin zoovele millioenen van het volksvermogen zijn samengebracht en op welker bedrijf nie mand een kijk heeft, dan die in de onmid dellijke nabijheid zijn. Wordt dit niet an ders, dan gaan we onvermijdelijk met onze groote concerns in de richting van staats controle. Hier zou nog wel meer over te zeg gen zijn, maar we hebben al weer lang ge noeg gepraat. Releveeren we nog even" dat er te Amsterdam een groote beleggingsmaat schappij is opgericht voor aandeelen van ver schillende nationaliteit. Voor elke groep van die aandeelen worden eigen aandeelen der maatschappij uitgegeven. We komen op deze maatschappij nog wel eens terug. We vol staan ditmaal met te zeggen, dat tegen deze beleggingsmaatschappij weinig bezwaren zijn omdat bekend is en bekend blijft, welke fond sen door haar worden gekocht. Op die wijze wordt het doel der beleggingsmaatschappijen n.l. risicoverdeeling, nagestreefd, zonder dat daar nieuwe en gtootere gevaren tegenover staan. Op de Geldmarkt blijft de vraag gering, zoodat Prolongatie beneden 2 pet. wordt ge noteerd en met de uitgifte van 4 pet. obli gaties weer een begin gemaakt is (Leiden). Ons staan vermoedelijk dit najaar nog heel wat conversies te wachten. LETTINGA. REGEERINGSSTEUN VOOR DEN TULN- BOUW GEVRAAGD. De burgemeesters van Ter Aar en Nieuw- veen hebben zich tot den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw gewend met een verzoek om steun aan de plat-glas- cult-uur in die gemeenten, aangezien de nood er zoo hoog gestegen is, dat hij tot een debacle dreigt te leiden. Gevraagd wordt credieten op langen termijn te ver strekken, bij voorbeeld voor ten minste zes jaren. KAREL MENGELBERG. Onze landgenoot, de jonge dirigent Kavel Mengelberg, is door de Reichs-Rundfunkge- sellschaft te Berlijn benoemd tot haar eer ste Toruneister. Totnogtoe bestond de taak van deze mechanische directie slechts bij de klankfilm-ondernemingen en het is voor het eerst dat ook een radiozendstation on der leiding van een speciale tone-mixer komt te staan. PRINS HENDRIK EN DE HEIDEMAAT SCHAPPIJ. Het was 12 September 25 jaar geleden, dat de Prins der Nederlanden het be schermheerschap van de Nederlandsche Heïde-Maatschappij aanvaardde. Ter her innering aan het feit, werd Prins Hendrik dien dag den gouden medaille van de Maat schappij aangeboden. HET GEMEENSCHAPPELIJK VLIEGVELD DEN HAAG- ROTTERDAM. BEHEER DOOR EEN N.V. B. en W. hebben thans aan den raad voorgesteld in beginsel te besluiten tot stichting en exploitatie, gemeenschappelijk met de gemeente Den Haag, van een luchtvaart-terrein, bezuiden de gemeente Delft aan den nieuwen Rijksweg Den Haag- Rotterdam, door middel van een op te rich ten N.V. In de overeenkomst tusschen Den Haag en Rotterdam is vastgelegd, dat de N.V. aan Rotterdam vergoeden zal de kosten van aanleg en exploitatie van Waalhaven en de nadeelige exploitatie-saldi tot en met 1930. welke te zamen bepaald zijn op f 1,285.000. Ieder der partijen draagt de inbreng bij de Vennootschap voor de helft. Aan de N.V. zal met ingang van 1 Januari 1931 de exploitatie van het vliegveld Waalhaven worden opgedragen. Zij zal de liquidatie van het vliegveld beheeren. Het maatschappelijk kapitaal der N.V. wordt gesteld op f 40.000. Partijen verbin den zich haar aandeelen niet te verkoopen. De N.V. zal worden bestuurd door een Raad van Beheer, terzijde gestaan door een commissie van advies. DE EERSTE INDIë-VLUCHT 25 SEPTEMBER. MET VAN DIJK. WIERSMA EN BUITENHUIS? Nu de staking der piloten van de K.L.M. is opgeheven, zal de eerste Indië-vlucht op den daartoe reeds bepaalden datum, t.w. 25 September, doorgaan. De piloot Evert van Dijk, die thans nog in het buitenland ver toeft, zal naar de Tel. verneemt vermoede lijk tegen dien tijd terug zijn, zoodat ook in de samenstelling der bemanning waar schijnlijk geen verandering zal komen. Het tweede vliegtuig vertrekt op 2 Octo ber en vervolgens gaat er 's Donderdags om de veertien dagen een vliegtuig naar Indië. De vluchten uit Indië naar Nederland van gen aan op 17 October; vervolgens des Vrij dags om de veertien dagen. NEDERLAND EN DE ZUID-AFRIKAAN- SCIIE DIAMANTINDUSTRIE. De Zuid-Afrikaansche minister Fourie, heeft Vrijdagavond in het Carltonhotel te Amsterdam aangezeten aan een maaltijd, aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam. In een rede, ter beantwoording van die van 'den waarnemend burgemeester dr. F. M. Wibaut, heeft hij zeer belangrijke dingen gezegd. Volgens de Tel. merkt hij op, dat wan neer Nederland belang heeft bij de Zuid- Afrikaansche diamant-industrie dat belang voor Zuid-Afrika honderdmaal grooter is. Zuid-Afrika zal Nederland dus niet het mes op de keel zetten. Minister Fourie legde den nadruk op de noodzakelijkheid om de productie te beper ken. teneinde de kostbare steenen op prijs te houden. Spr. heeft den heer Asscher verzocht om naar Zuid-Afrika te komen. Als hij zwakke plekken aanwijst, zal spr, die versterken. Er kan in dezen geen conflict van belangen zijn tusschen Nederland en Zuid-Afrika. HERMAN VAN HEEK t Zaterdagmorgen is te Enschedé overle den 53 jaar oud, de heer Herman van Heek, directeur van de textielfabrieken Van Heek Co., commissaris van de Twentsche Over zeehandelmaatschappij en de Stoomblce- kerij. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal Dinsdag plaats hebben. EEN DAKTUIN OP HET CARLTON-HOTEL. In een te Amsterdam gehouden persconfe rentie heeft de directie van het Carlton-hotel meegedeeld, dat er plannen bestaan om een daktuin te maken op het hotel, waarin 1200 a 1600 personen zouden kunnen vertoeven. Men hoopt te bouwen van Februari tot Juni van het volgende jaar. Dr. H. P. Berlage heeft tegen de plannen geen aesthetische bezwaren. De controle-commissie gaf niet toe. Beroep op den minister zonder succes. Een rede van den voorzitter af gebroken Zaterdagochtend heeft het V.ARA.-be stuur nog het volgend telegram aan de Ra- dio-contróle-commissie gezonden: „Wijzen u in nader antwoord op uw tele gram van gisteren en in aansluiting op het onze op de in congres toe te lichten uitvoe rige resoluties, die gepubliceerd zijn in dag blad „Het Volk" van Donderdagavond. Ver wachten dat uwe commissie daarmede ge noegen kan nemen". De secretarissen van N.V.V. en S.D.A.P. hebben Zaterdagmorgen het volgende tele gram aan minister Reymer gezonden: Bestuur N.V.V. en SD.A.P. en sprekers blij ven weigeren te voldoen aan door Radio Controle-Com missie gestelde eischen inzen ding tekst redevoeringen. Voor lederen Ne derlander, derhalve ook voor leden Radio Contróle-Commissie, kan duidelijk zijn, van welken aard de te houden redevoeringen zul len zijn, aangezien resoluties welke op de redevoeringen betrekking hebben staan afge drukt in „Het Volk" en „Voorwaarts" van 11 September '30 Avondblad. Waar met Radio Controle-Commissie verder onderhandelen onmogelijk blijkt ,doen wij nu een beroep op Uwe Excellentie. Blijkens uw antwoord aan den heer Boon in de Tweede Kamer op 27 Mei 1930 wordt gemis aan adviesinstantie bij beroep op beslissingen Radio Contróle- Commissie gevoeld. Waar in dit gemis in middels nog niet is voorzien, blijft Uwe Ex cellentie beslissende instantie, weshalve wij dringend beroep op u doen in overeenstem ming met den geest van de Gronwet te beslis sen, dat redevoeringen Demonstratief Con gres ongecencureerd zullen kunnen worden uitgezonden". Te half twee Zaterdagmiddag trad de V.A.R.A.-omroeper voor de microfoon om aan te kondigen, dat de uitzending van het de monstratief congres in Den.Haag die op dat tijdstip zou beginnen, niet zou doorgaan. Van de Radio-omroep-contróle-commLssie was namelijk het volgende telegram ingeko men: „Aangezien gij de radlo-omroep-contróle- commlssie niet in de gelegenheid hebt ge steld uw programma te onderzoeken, kan op grond van artikel 7 van het radlo-contróle- reglement niet tot uitzending van het de monstratieve congres hedenmiddag worden overgegaan. Namens de radlo-omroep-contróle-com- mlssie, WEBER De V.A.R.A.-omroeper deelde vervolgens mede. dat hiervan mededeeling gedaan was aan het congres In Den Haag. dat er wel het zijne over zeggen zou. Bovendien was een telegram aan den minister gezonden van den volgenden inhoud: „Onder verwijzing naar aan uwe Excellen tie toegezonden afschrift van telegrammen- wisseling, doen wij een dringend beroep op uwe Excellentie deze beslissing ongedaan te maken. V.A.R.A.-bestuur heeft contröle-com- missiè gewezen op in pers gepubliceerde re soluties. waarvan de redevoeringen de toe lichting zullen vormen, zoodat de geest daar van bekend mag worden geacht". w.g. bestuur V.A.R.A. Op dit telegram kon natuurlijk nog geen antwoord binnen gekomen zijn. De omroeper vestigde er nog de aandacht op, dat het'conflict er geen is tusschen de V.A.R.A. en de omroepcontrólecommissie, om dat de weigering niet uitging van de V.A.R.A. maar van de sprekers, afgezien van de vraag of de V.A.R.A. de inzage ook niet geweigerd zou hebben. De omroeper gaf vervolgens een uiteenzet ting van het bekende standpunt der sprekers die zich zonder controle verantwoordelijk genoeg achten voor wat zij zeggen en die niet willen ingaan op het bewijs van wan trouwen dat de commissie hun geeft. De V.A.R.A. heeft den tijd verder gevuld met een gramofoonplatenprogramma vaa socialistische liederen en een voordracht van Willem van Capellen. Ook werden de resolu ties van het congres voorgelezen. Later op den middag sprak de V.A.R.A.- voorzitter de heer A. de Vries voor de micro foon. Hij gaf een overzicht van wat op het con gres in Den Haag werd besproken. Bij elk punt medezeggingschap, vacantle. arbeids tijd, ouderdomspensioen, ontwapening, vroeg hij of dit gevaarlijk was voor de veiligheid van den taat, de openbare orde of de goede zeden. Ingaande op de weigering van de sprekers, zei de heer De Vries, dat deze terecht was. De V.A.R-A. was bereid tot uitzending. Zij zag in de onderwerpen niets, dat de veilig heid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden in gevaar bracht. Integendeel, door het militarisme te bestrtj den verhoogt men de veiligheid, bevordert men orde en de goede zeden. Het jaar 1914 heeft geleerd wat het mllt- tairisme voor de veiligheid der Staten betee- kende. Toen de heer De Vries zoo ver gekomen; was. werd de uitzending plotseling afgebro ken. De stem kwam nog even terug en toen deelde de Nederlandsche Seintoestellenfa- briek mede. dat de rad locon tróle - com m Isste gelast had de uitzending te verbreken tot na een half uur. Van half vijf tot vijf uur heeft de V.A.RA. toen gezwegen. Op verzoek van de VA.R.A. werd de termijn iets verkort. Toen de uitzending hervat werd klonk ge fluit en gesis en lawaai, De omroeper zei: „U hoorde de groote ver ontwaardiging van de hilsteraafs, waaruit de Internationale opbloeide", In het daarop volgende praatje over het binnenhuis maakte de causeur, de heer T. Land ré nog eenlge opmerkingen over de oorlogsverschrikkingen. Hij werd echter niet afgebroken. De V.A.R.A. heeft Zaterdagmiddag van mi nister Reymer een antwoord-telegram ont vangen waarin deze meedeelt dat aangezien een beroepsinstantie als indertijd mr. Boon in zijn vragen heeft bedoeld nog niet is tot stand gekomen, de minister van meening blijft, dat hij zich van tusschenkomst betref fende beslissingen van den radio-omroep- contróleraad moet onthouden. De heer W. Vogt heeft aan het Handels blad verklaard, dat de A.V.R.O. in dit geval natuurlijk aan de zijde van de V.A.R.A. staat. MOORDENAAR GEARRESTEERD EN UITGELEVERD. Indertijd werd door de Heerlensche recher che de Italiaan M. V. gearresteerd, verdacht van een groot aantal valschq guldens en kwartjes te, hebben gemaakt, welke bij zijn aanhouding op hem werden bevonden. In de maand Juli van dat jaar werd te Athus in België de Itallaansc^e fotograaf Tremenzolli doodgeschoten. Na het tijdstip van dezen moord had V. zijn intrek genomen in een hotel te Heerlen. Bij een contróle bleek de tlaliaan tijdelijk verdwenen te zijn met achterlating van zijn bagage. Toen hij in den avond van 7 Juli terugkeerde kon tot zijn arrestatie worden overgegaan. Op hem werd gevonden een browningrevolver en een aantal scherpe patronen. Verder bleek de verdachte in het bezit te zijn van een krant in de Italiaansche taal, dat het verslag be vatte van den moord te Athus en waarin hij als verdachte verschillende malen werd ge noemd. Tevens bleek, dat hij lid van de Fransche Communistische Partij was. Thans Is V.. op last van de Nederlandsche regeering aan de Belgische regeering uitge leverd als verdacht van nioord op dcn.Ita- liaanschen fotograaf T. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN i 60 Ct«. per regel. (Adv. Ingez. Med.) FEUILLETON door THOMAS MR. MORROW. Vertaling van Christine Kamp. 1) „Cognac, mijnheer?" Billy Davigne schud de neen, hoewel hij de vooroorlogsche zeker heid van den kellner kon bewonderen. Er waren twee redenen, waarom hij g§en glaasje van signor Antonio's Hamburger cognac wilde hebben en de voornaamste was, dat. hij geen goed gevulde beurs had en er niet aan kon denken geld uit te geven, dat niet absoluut noodzakelijk was. Hij stak een slechte sigaar van vijf centen op, vouwde de handen over zijn maag, waar het diner, dat hem een dollar had gekost, warmte en kracht moest aan brengen en keek met onverschillig gelaat naar de dame met een donker hondje en een beetje versleten bontkraag. Hij meende haar te kennen en kon zich haar toch niet herinneren; waarschijnlijk had hij zelfs eenige malen met haar ge sproken. Ook meende hij, dat hij de twee laatste maanden, toen hij op reis was geweest voor de firma Byrne en Vallon, in hydrau lische pompen, dikwijls aan haar had gedacht. Hij was juist dien dag van de reis thuis ge komen. Het leek prettiger aan haar te den ken dan bij voorbeeld aan hydraulische pom pen. Zij scheen zijn blik te voelen, keek hem aan met grijze oogen, knikte en glimlachte vroolijk. Hij knikte verheugd terug en wilde al zijn stoel wegschuiven om naar haar tafeltje te gaan. Maar dan bedacht hij, dat het beter was te wachten tot hij zijn diner" had betaald. En dan, dat hij daarna nog wilde wachten, tot ook zij haar rekening had voldaan. Tot zulk een laagheid hadden de niet te verkoopen pompen van Byrne en Vallon hem gebracht. Misschien kende hij haar goed en zou zij met hem gaan praten j over oude tijden en kennissen. Hij zou zich voelen als een oudere broeder en dan zou de kellner met haar nota komen. Nu was het nog tijd om ergens anders naar te kijken met 'n air van verstrooidheid. Er was nog iets anders in het restaurant van signor Antonio in de 10e straat, dat Billy een gevoel gaf van een oude. half ver geten kennis en dat was een brandgeschildcixi raam, dat de binnenplaats afsloot. Hij keek er aandacht naar. Zijn blauwe oogen verwijdden zich van hevige belangstelling; hij stond op en liep slenterend tot aan het einde van het lange, smalle vertrek en bekeek het venster lang en aandachtig. „Wel sapperloot!" riep hij uit- Aan een tafel ernaast zat Signor Antonio, een groote, magere, olijfkleurige man. Hij keek Billy aan en zag naar het raam en ge voelde zich gevleid. Billy keek naar de ge stalte van den jongen ridder, die onder een dorren en stoffigen boom lag en dan naar het glanslooze gezicht van een jong meisje. Billy wist, dat zoodra de zon in het raam zou schijnen, de ridder opeens vol leven zou zijn dat zijn gezicht blozend zou worden, de boom groen als smaragd en dat jeugd en schoon heid zouden uitgaan van het ziekelijk eruit ziend meisje. Billy wist dit, omdat- hij dat zoo dikwijls gezien had van een dergelijk raam. „Waar heeft u dit van daan, signor An tonio?" ,Dit is uit de veertiende eeuw, afkomstig uit Florence", antwoordde de man heel ge= wichtig. „Dat is in Italië, mijnheer. Het is wat zij noemen Renaissance. Het is niet ge schilderd, maar heelemaal uit glas vervaar digd". „Wel, hoe interessant. Maar waar heeft u het gekocht?'.' „Het is afkomstig van mijn overgroot vaderbegon signor Antonio, een gemak kelijke houding aannemend om eens gezellig te babbelen. Maar juist werd hij naar de keuken geroepen en nu zei hij snel.: „Mijn heer, ik heb het raam gekocht bij Berger, den antiquair op de elfde Avenue en voor slechts dertig dollars. Een koopje, vindt u niet? O, Antonio weet wel wat hij doet! Daar maak ik minstens honderd van!" Billy wendde zich met een verwonderd hoofdschudden af van het raam. Hij wist, waar het evenbeeld van dat raam te vinden was, maar hij had nooit vermoed, dat er twee dezelfde bestonden. Als kind had hij in een bibliotheek gespeeld, waar juist precies het zelfde raam gekleurd licht wierp over den vloer. Dat venster bevond zich in een ge sloten huis in de 93ste- straat. Dat was eens zijn ouderlijk huis geweest en hij had het geërfd van zijn vader. Het was vreemd, haast niet te geloovcn, dat precies hetzelfde venster zich bevond in een stoffig restaurant van Greenwich Village. Terwijl Billy het- raam bekeek was de jonge dame met den donkeren hoed heengegaan. Zij was nergens te zien. Hij had er achteraf spijt van, dat hij toch maar niet haar reke ning had betaald. Haastig betaalde hij de zijne en ging naar buiten, maar ook daar zag hij haar niet meër.... Tegen vier uur in den morgen werd Billy wakker in zijn gemeubelde kamerhij woonde niet in het huls van de 93ste straat, want hij had er een hekel aan een huishoud ster te nemen. Hij dacht na over dat raam, dat maar niet uit zijn gedachten wilde gaan. Die donkere vlek in het kleed van het jonge meisje, waar net origineel gebroken scheen 'en bijgewerkt, hetgeen niet erg goed gelukt was!kwam hem voor den geest. Hij meende het venster weer voor zich to zien en opeens riep hij uit: „Wel, sapperloot, het is mijn raam!" Dat was een ontdekking. Ja, het was hoog tijd, dat hij eens naar zijn huis ging kijken. Hij had gehoord, van looddieven, die alles stalen, wat niet spijkervast was, maar het was toch iets ongehoords om in to breken en weg te wandelen met een raam zes voet hoog. En toch, het leek dat een ondernemende kerel het gedaan had gekregen. En iemand, iemand, die zoo iets kandoen, dien moest men bewonderen! Billy's ergernis was niet alleen een gevoel van beleedigd eigendomsrecht, Dat huis was alles, wat hij bezat. Niet, dat de bezitting van zoo'n mooi onroerend goed in New York zoo voordeelig is, want een onbewoond huis is een verlies aan rente en toch de belastin gen ervoor moeten betaald worden. Hij had tevergeefs geprobeerd om het te verkoopen Zijn vader had er indertij-d twee en vijftig duizend doller voor betaald en dat was het ook waard geweest, maar in die buurt werd er niet meer gevraagd naar hulzen voor een enkel gezin en de ruimte was te klein om er een fiatgebouw op te richten. Het was als een witte olifant, maar het had kostbare reparaties hoog noodig. Hij was dien morgen de eerste aan de ontbijttafel en de eerste, die het pension verliet. Snel ging hij naar de Ondergrondsche en kwam tot aan de 86sto straat, vanwaar hij zich haastte langs Lexington Avenue en zoo naar het hem welbekende blok. Hij knikte goedkeurend, toen hij een stalen geraamte aan den hoek der straat zag. Een steiger ervoor was bezet met metselaars, die vlug voortwerkton onder het vroolijk geraas van snerpende hijschtoestellen, helklinken, de hamers op ijzeren drijfnagels. Er was iets te doen in de oude buurt er was leven gekomen en daarmede zou er ook wel kans zijn om zijn mooi baksteenen huis met drie ver diepingen en een hardsiéenen stoep te ver koopen. Zijn hoop werd levendig. Ja. als hij het eens goed liet repareeren en dat raam zou trachten terug te krijgen, zou hij er wel een goede prijs voor kunnen maken. Hij bleef staan voor een ledige ruimte. Mooi zoo! Een groot flatgebouw op den hoek en hier naar alle waarschijnlijkheid een ander. Toen hij het laatst hier was geweest, was de rij van allemaal dezelfde baksteenen huizen van ouderwetsch maaksel niet onderbroken .geweest. HU keek naar het nummer van het huls naast het afgebroken perceel. In zijn hand had hij den ouden, veel ge bruikten sleutel van zijn huisdeur. Hij keek naar het huis aan den anderen kant en dan, beteuterd naar de welbekende huizen aan de overzijde. De sleutel viel uit zijn vingers. Hij bukte en grabbelde er naar, aldoor niets be grijpend. Er was werkelijk geen reden om dien sleutel te zoeken, hij had dien niet noo dig en zou dien nooit meer noodig hebben. Er was geen huisdpur, er was geen huis, waar men kon binnen gaan. Hier had zijn huis gestaanop deze fondamenten langs het trottoir. Daar was de vloer van den kel der, schoon geveegd, behalve dan een hoop rommel In een hoek. Daar op den muur van het naburige huis was een spookachtige schaduw van Billy's huis. de kamers duide lijk afgetoekend door het behangsel, de trap pen langs de wanden. Er was geen brand geweest. Een baksteenen huis brandt niet af zonder ruïnes over to laten. Zijn huis was eenvoudig gestolen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11