BBSS BINNENLAND TWEEDE KAMER. EERSTE KAMER INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1930 .„Geen onvervulbare verwachtingen" De Tijd (R.K.) oordeelt: „Het sympathieke in deze Troonrede is, dat zij de nuchtere feiten onder de oogen brengt, de betrekkelijke machteloosheid van den Staat om economische wereld vraagstukken op te lossen volmondig er kent en derhalve geen onvervulbare ver wachtingen wekt." Van directe staatshulp behoeft men, wat betreft de crisis, niet veel te verwachten, meent het blad en het herinnert aan den ruk naar rechts in Duitschland, waarvan de Ne- derlandsche landbouwexport niets te ver wachten en alles te vreezen heeft.. De Tijd vraagt zich af of het geen aanbe veling verdient, de invoering van een gewij zigde cursuswet gepaard te doen gaan met ietwat ruimer subsidieering van het nijver heidsonderwijs en met een niet al te karige toelage voor de R. K. Handelshoogeschool. Het blad vraagt een onderzoek naar de onderwijzerssalarissen en zoonoodig een be tere salarieering. Het orgaan besluit: „Wordt aan deze redelijke wenschen voldaan, dan zal de Regeering voor het behoud van het financieel evenwicht een eisch overigens van het katholiek verkiezingsprogram op onzen steun kunnen rekenen." Teleurstelling. De Nederlander (C.-H.) is ©enigszins teleurgesteld. Hij vindt „De Troonrede" belangrijk, om hetgeen er in wordt uitgesproken en ook voor hetgeen er in wordt gemist. „De economische en de internationale paragraaf, hoe ernstig ook in haren op zet ademen een geest van vrede, vertrou wen en gelocf, welke niet anders dan in vloed ten goede kan oefenen op het ge heel© volk. In de financieel© paragraaf spreekt het vooruitziende beleide, dat het kenmerk is van den wijzen bestuurder. Dat de Troon rede geen woord bevat over de uitbrei ding van het Landbouwonderwijs dat zelfs de dringend-noodige verbetering der ouderdomszorg niet wordt genoemd het is alles zonder twijfel het gevolg van den dreigenden financieelen nood. Maar deze wetenschap vermag de teleurstelling niet terug te dringen. 16 September. Beginnende zitting. Alle begin is moeilijk. Behalve het begin van de Kamerwerk zaamheden van het nieuwe zittingsjaar, dat liep van een leien dakje. De staatsbegrooting werd overhandigd door minister de Geer, met het gebruike lijke zinnetje. De voorzitterskeuze leverde ook geen moeilijkheid op. Het praesldium van verleden jaar werd weer op de nominatie geplaats, die morgen aan de Koningin zal worden overhandigd door een commissie bestaande uit de heeren Marchant, Krijger, Bierema, J. Vos, v. d. Bilt, Zijlstra, Severijn en Mevr. Itallie-v. Embden. De, als voorzitter terecht zoo gewaardeerde heer van Schaik kwam met niet minder dan 85 stemmen uit de bus, van de 96 stemmen. Bij de eerste stemming kreeg de heer Heems kerk 2, de heer Schokking 1 stem en werden er 8 blanco-stemmen uitgebracht. De heer Schaper'wist bij de tweede stem ming 63 stemmen op zich te vereenigen. 22 kreeg de heer Beumer waarschijnlijk van de a-r. en c.h. fracties en 9 stemmen wer den er weer in blanco uitgebracht. De blanco- stemmen zullen wel stemmen geweest zijn der kleine fracties. Met een vrijwel gelijk aantal stemmen, als zich vereenigden op den Jieer Schaper, met 62 stemmen werd de heer Beumer tot derden voorzitter aangewezen. Drie stemmen kreeg Dr. Lovink, 1 de heer Heemskerk en 27 stemmen werden in blanco uitgebrcaht. Van wie die geweest kunnen zijn? Van de kleine groepen en een gedeelte der Prot. rechtsche groepen waarschijnlijk, die immers gaarne een lid hunner fracties tot 2den voor zitter aangewezen hadden gezien, reeds ten vorigen jare. Dat zal een mooi jaartje worden! Nu reeds zijn er drie interpellaties aange vraagd. De eerste door den heer Vliegen, die op nieuw over Maastricht wil interpelleeren. De tweede door den heer Cramer, die spre ken wil over een e.v. opheffing van het boven-Digoel kamp. De derde door den heer Albarda, die het hebben wil over het toezicht op de radio uitzendingen. Ja, van radio-discussies blijven we van het jaar heusch niet vrij! Donderdagmiddag is er weer Tweede Kamer. 'Ook de heeft vergaderd. Vorzitter de Vos van Steenwijk hield zijn gebruikelijke openingsrede. Opnieuw tot president benoemd, vroeg hij opnieuw den steun der Kamer. Met gerustheid nu, na de welwillende medewerking, die in het vorig zittingsjaar zoo ruimschoots zijn deel werd. De president van den Senaat is zich steeds bewust van de gewichtige functie, die de Eerste Kamer in ons staatsleven heeft en aan die bewustheid gaf hij weer uiting. Af gezien van de vraag of 't wel wenschelijk is, altijd maar de lof van de Eerste Kamer te verkondigen men zou gaan denken, dat 't noodig was! voor belangrijke beslissin gen zal de Kamer eerstdaags zeker geplaatst worden. Noemen we slechts de wet op de winkelsluiting. De voorzitter heeft met kracht aangedron gen op beknoptheid der besprekingen. Hopen we, dat 't veel uitwerkt. De Kamer besloot (zonder discussie) tot het zenden van een adres van antwoord op de Troonrede aan H-M. de Koningin. De Kamer besloot daartoe met 3212 stemmen. De heer Wibaut vroeg stemming. Tegen waren twee vrijzinnig-democraten en 10 soc. democraten. De beide V.D. waren de heeren Westerdijk en Kranenburg. De beide andere V.D. stemden voor: de heeren Slingenberg en van Embden. Morgen zal het Adres van Antwoord „ter tafel" worden gebracht in den Senaat. Een ietwat formeele betooging. intimus. door een stier overvallen Dinsdagmorgen begeleidde iémand, wo nende te Nijeveen (Dr.) per auto een stier naar de veemarkt te Groningen. Toen hij het dier aan een hek wilde vastbinden, sprong het boven op hem. waardoor de man tegen het hek werd gedrukt. De politiedokter liet hem naar het ziekenhuis overbrengen, waar bleek dat de man een hersenschudding had bekomen, een nekwervel had gebroken en verschillende andere verwondingen had opgeloopen, aldus het Hbld. Zijn toestand is levensgevaarlijk. ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel. ma NIEUWE ONTHULLINGEN OVER „MATAFTO". DE HEER VAN DEN BERG DE UITVINDER NIET? Het Volk bevat geheel nieuwe onthullin gen betreffende het middel tegen mond- en klauwzeer „Matafto". In een uitvoerig arti kel wordt aangetoond, dat de heer J. van den Berg Hzn. niet de uitvinder van het middel is, doch dat de aanspraak daarop be rustte bij den heer Julianus van der Toom, schilder en behanger te Maarssen aan de Vecht. Hij is eenige jaren geleden vrij arm gestorven, zonder van zijn uitvinding noe menswaardig profijt te hebben getrokken. Hij hield ook eenige koeien, en toen deze in 1920 door mond- en klauwzeer werden aangetast, zon hij op een middel daartegen. Hij trok zijn conclusies uit de' goede wer king van weegbree op blaren bij menschen en gaf zijn beesten een aftreksel van weeg breeblad. Zij werden beter. Daarbij zij echter opgemerkt, dat millioenen koeien genezen ook ronder weegbreeblad. Het was echter de eenvoudigste samenstelling van „Matafto". De heer Van der Toom schilderde in die dagen voor den heer D. W. van Wulften Palthe te Hengelo, die hem bij een goede ex ploitatie van zijn middel rijk worden voor spelde. Met diens zoon, den chemisch en in genieur A. van Wulften Palthe, kwam een samenwerking tot stand, en er werd een nieuwe fabriek gebouwd, „Vanor" te Hilver sum. De heer Van Wulften Palthe exploi teerde te Zuilen met den heer J. van den Berg Hzn. een zeepfabriekje en van de nieuwe fabriek traden als directeuren op de heeren A. van Wulften Palthe, J. van den Berg Hzn., en de partner en technische adviseur van den heer Van der Toom, de heer A. W. Ver- vloet uit Rotterdam. De heer Van den Berg, oud-apothekers assistent, die in Zuid-Afrika gewerkt had. zorgde voor eenig reclame-cachet van de zaak. Het middel werd aangeprezen als af komstig van de Zoeloe-kaffers. Zoo geraakte J. van der Toom op den achtergrond, en verscheen de heer Van den Berg op het eerste plan. De drie directeuren van „Vanor" kregen echter oneenigheid en de heer Van den Berg ging er uit. Blijkens een gezegeld protocol had er In 1924 een samenkomst plaats van eenige ge- interesseerden, „om een weg tot exploitatie te vinden, welke alle loyale medewerkers in de zaak hun winstaandeelen, waarop zij recht hebben verzekert". Het waren de heer Van der Toom, de heer Vervloet, zijn mede werker tot exploitatie van het middel W. Baron van Voorst tot Voorst te Mden bij Arnhem, en zijn partners, E. L, Baron van Voorst tot Voorst, te Nunspeet en F. A. J. C. Baron van Voorst tot Voorst te Den Haag, zijn medewerker in dezelfde zaak, de heer P. van Pezold te Arnhem. In het contract werd de heer Van der Toom als de uitvinder aangewezen, aan vele anderen echter rechten toegekend, de heer Van Pezold zou van 1 Januari 1925 af het uitsluitend recht van exploitatie krijgen. Het artikel in Het Volk zal worden voort gezet. BROOD MET AARDAPPEL MEEL. TOEGELATEN NIET ALLEEN, MAAR OOK VERPLICHT? In vervolg op het inmiddels verschenen Koninklijk Besluit, waarin toegelaten ge steld wordt de verwerking van aardappel meel in brood, weet het Handelsblad te mel den, dat het in de bedoeling -moet liggen om eerlang als crisismaatregel, te komen t-ot een verplichting voor de bakkerij om een zeker quantum aardappelmeel in brood te verwer ken. Uit de kringen der bakkerij vernam het blad, dat men er daar niet aan denkt aardap pelmeel in brood te verwerken, als het niet wordt verplicht. Het brood zal niet goedkooper worden, daar aardappelmeel op het oogeru blik zeker niet goedkooper is dan zuiver tarwe meel en de qualiteit zal achteruitgaan. Een verplichting zouden de bakkers zeer ongaarne zien. Zij zouden er slechts onte vreden klanten door krijgen. 60 MTT.T..TOEN SCHATKISTPROMESSEN. Op 23 dezer wordt, ten kantore van den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, de bijbank van de Nederlandsche Bank te Rotterdam en het agentschap der Nederlandsche Bank te 's-Gravenhage, de In schrijving opengesteld op schatkistpromessen en 4 pCt. schatkistbiljetten tot een totaal be drag van ten hoogste f 60 millioen. een leerstoel in het japans ch. Naar „Aneta" verneemt is aan het fonds ten behoeve van Indologische studiën aan de Rijksuniversiteit te Utrecht bij K. B. toe stemming verleend om een bijzonderen leer stoel te vestigen in de Japansche taal en letterkunde. Curatoren van het fonds heb ben als hijzonder hoogleeraar voor dezen leerstoel benoemd dr. J. L. Pier son Jr. RUZIE OVER EEN KIP. WEGENS DOODSLAG 8 JAAR GEëlSCHT. Voor de rechtbank te Roermond is Dins- iag de zaak behandeld tegen den slager H. H. te Stramproy, die in Januari j.l. naar aanleiding van een kwestie over een kip den zoon van den landbouwer Donders al daar een doodelijken messteek heeft toege bracht en diens vader ernstig heeft ge wond, meldt de N, R. Ct. Dr. Schim van der Loeff uit Venray had een rapport uitgebracht omtrent de geest vermogens van verdachte en diens al of niet toerekenbaarheid. Het rapport zegt o.m., dat verdachte geen psychopaat is. HIJ is niet ontoerekenbaar en ook is van een min dere toerekeningsvatbaarheid geen sprake. Wel heeft H. op het Oogenblik van de daad geleden onder een alcohol-in toxica tie door het drinken van Belgisch bier. Eisch 8 jaar gevangenisstraf. Mr, P. Tripels pleitte verzachtende om- standigheden en vroeg een lichtere straf. Uitspraak 30 September. DE KLEERMAKER VAN H. THOLEN. HEEFT HET PROCES GEWONNEN. Dinsdag heeft de president van de recht bank uitspraak gedaan in het kort geding tusschen den heer Tholen als eischer en een kleermaker als gedaagde. De kleermaker was gedagvaard daar hij een reclamefilm ver toonde, zonder toestemming van den heer Tholen, waarop hij bekend maakte, costumes voor egn revue te hebben geleverd, waar Tholen in optrad. De dagvaarding was op 10 September uit gebracht, op 11 Sept. werd de voorstelling van film en reclamefilm beëindigd. De president achtte zich bevoegd, doch iedere aanleiding ontbreekt, aldus oor deelde mr. Conlnck Westenberg, om nu nog een onderzoek in te stellen naar vermeen de onrechtmatigheid. Eischer werd niet ontvankelijk verklaard en veroordeeld in de kosten van het geding. een late brief van mr. patijn. De burgemeester mr. J. a. n, Patijn heeft thans aan den gemeenteraad van Den Haag een volgenden brief gericht: Ik heb de eer u te berichten, dat ik aan H. M. de Koningin verzocht heb niet in aan merking te komen voor herbenoeming tot burgemeester na het verstrijken van mijn tweeden ambtstermijn. Hiermede heeft de heer Patijn voor 't eerst den raad offioieel van zijn heen gaan in ken nis gesteld. de gestrande „edera" weer bemand. De bemanning van de op de Hinderribben gestrande „Edera", die Maandagavond van boord gehaald is, is Dinsdagmorgen door de sleepboot „Blankenburg" teruggebracht, meldt het Hbld. Goereesche schepen zijn druk aan het los sen. DE „MARNIX" VOOR HET EERST NAAR INDIë. Het nieuw motormailschip van de Stoom vaart Maatschappij Nederland de Marnix van St. Aldegonde zal zijn eerste reïs naar Ned. Indië op 7 October aanvangen. ....de halve honderdduizend. In de Staatsloterij is de prijs van f 50.000 gevallen op no. 4788. wijziging van de visscherijwet. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het wets ontwerp tot nadere wijziging der Vlsscherij- wet. Wat de vischakten betreft, kan de mi nister niet toegeven, dat een verhooging van f 2.50 tot f 7.50 zooais ïn het ontwerp wordt voorgesteld, geen doel zal treffen en het aantal vischakten er niet noemens waard door zal verminderen. In een Nota van Wijzigingen wordt voor gesteld ook een kleine vischakte beschikbaar te stellen voor het visschen met één hengel geaasd met visch. Na uitvoerig onderzoek en op grond o.m. van de omstandigheid verder, dat de hen gel geaasd met visch, evenals de sleephen- gel en de peur, een vischtuig is, dat uitslui tend of in hoofdzaak door liefhebbers wordt gebezigd, heeft de minister gemeend, even als zulks ten aanzien van het visschen met den hengel geaasd met visch als eisch te stellen, dat hij die daarmee vischt, voor zien moet zijn van een kleine vischakte. Ir. verband daarmede is voorgesteld in artikel 16, lid 3, letter c, op te nemen: één hengel geaasd met visch. LANDBOUW-ONDERWIJS. Op verzoek is eervol ontslagen met dank met ingang van 1 October a.s. D. W. Colen brander, te Varsseveld. gem. Wisch, als lid der commissie van toezicht op de Rijksland bouwschool te Winterswijk, en Is als zoodanig benoemd J. G. Wisselink, te Westendorp, gem Wisch. mishandeling door een politie agent. J.l. Zaterdag speelde een groepje kinderen in de parken, aangelegd in de oude vesting werken aan de Tongerschepoort te Maas tricht. Toen een agent naderde verstopten zij zich in het struikgewas. Daarna heeft volgens Het Volk de agent W. het 9-jarig zoontje van den heer Magnee een trap met den hak van zijn schoen tegen het hoofd gegeven, waardoor het jongeje tot twee maal toe bewusteloos neerviel. Hevig bloe dende aan het linkeroog is het jongetje door den G. G. D. verbonden. De vader hoeft van deze ernstige mishan deling aangifte gedaan. Er is proces-ver baal opgemaakt. ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel. IS POOR'S MOSTERD UIT DE STAATSCOURANT. rechterlijke macht. Benoemd is tot onbezoldigd deurwaarder bij het kantongerecht te Sneek en bij de arr. rechtbank te Leeuwarden ter standplaats Sneek, D. Schoor, notarisklerk, wonende te Maarssen. octooiraad. Benoemd zijn met I Sept. jl. tot plaatsver vangend lid van den Octrooixaad mr. J. J. de Reede, juridisch ambtenaar 1ste kl. bij dien Raad; tot ingenieur bij den Octrooiraad de heeren H. J. Be verdam, A. J. v. d. Hoeve, R. Tuinzlng, W. A. J. de Weerd en O. A. C. Zoet hout. middelbaar onderv. js. Wederom tijd. benoemd tot .o ar aan dc RjjaS H.B.S. te Amersfoort -.1 Baa;v. -ó. VOLKS GEZONDHEID. Op verzoek eervo. oiumagen ©.ut as. dr. H. Fiênkel, us „.vióicl vu.i co vete rinaire aiueoüng van het centraal iauorato- rium voor de VOiSsgezonehcal en benoemd ajs zoodanig dr. F. van Heeisbergen te Utrecht. zeemacht. Met ingang van 16 September is benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zee macht, arts E. A. Hasse.bach. de directiewijziging bij de kon. holl. lloyd. De directie van de Koninklijke Holland- sche Lloyd deelt mede, dat na cie wijziging in de directie de heer J. Foudraine als tech nisch adviseur aan 'de maatschappij ver bonden zal blijven, de heer L, A. Hissink, wordt voor benoeming als commissaris voor gedragen, na de statutenwijziging ligt liet in de bedoeling hem als gedelegeerd com missaris aan te wijzen, te samen met den heer J. F. van Hengel, directeur der Stoom vaart Maatschappij „Nederland". De heer Hissink zal verder als commer cieel adviseur de directie ter zijde blijven staan. Wat het lid der directie den heer M. H. de Beaufort betreft, laatstgenoemde zal gezamenlijk met den heer N. v. d. Roemer door de comm. venn. Wni H. Müller Co. met de dagelijksche leiding der vennoot schap worden belast. Voor den inhoud dezer rubriek stelt ilc Redactie ;.ch me? verantwoordelijk. Van ing-czonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug» gegeven. DE NATIONALE VAANDEL- HULDE AAN DE KONINGIN. STOET VAN DUIZENDEN BRENGT EEN GROET. Na de opening van de Staten Generaal, Dinsdagmiddag 3 uur heeft voor het Huis ten Bosch te 's Gravenhage de nationale vaandelgroet aan de Koningin plaats gehad. De leden van ongeveer 400 oranjevereni gingen waren voor deze plechtigheid naar Den Haag gekomen, zij vormden een onaf zienbare stoet, van ongeveer 13.000 personen. Reeds lang tevoren werd de optocht opge steld op het Malieveld. De roodbruine en gouden vaandels leverden een prachtig ge zicht op. Bovendien waren vele groepen in bijzondere kleedij gestoken, er was een eere- waclit van padvinders te paard, er waren padvinsters, gymnastiekvereenlgingen in het gebruikelijke costuum. er waren zelfs ven- delzwaaiers uit Noord-Brabant met hun groot© vaandels. De hulde was inderdaad na tionaal en een mooi bewijs, dat- er nog een heid is in het Nederlandsche volk, er namen Roomsch-Katholieke, Christelijke en Jood- sche organisiaties aan deel. Te drie uur kwam de stoet van het Malie veld opgemarcheerd naar het Haagsche Bosch. Voorop ging het groot© muziekkorps van de Holla'ndsche Kunstzijde Industrie te Breda, daarop volgde de Kon. Oranjebond en de Bond van Rotterdamsche zangverenigin gen, die tezamen de huldebetooging georga niseerd hadden. Vooral de Rotterdammers waren sterk vertegenwoordigd. Daarachter kwamen 1500 zangers en zangeressen Vervolgens kwam in den stoet een prachtig versierde auto met de nationale bloemen hulde, Het groote bloemstuk, het Nederland sche wapen geflankeerd door de oranje en de rood wit blauwe vlag op een veld van oranje- rozen met de jaartallen 18801930. De stoet bestond uit afgevaardiglden van alle provincies, te beginnen met Gelderland en gesloten door Noord-IIolland. De weerbaarheidscorpsen der Leidsche en Utrechtsche studenten hadden een keurige eerewacht geformeerd. Een indruk van de lengte van den stoet kan men krijgen, wanneer gereleveerd wordt, dat er achttien muziekkorpsen aan deelnamen en dat het voorbijtrekken na de zanghulde meer dan een uur duurde. Tegen halfvijf begon de zanghulde. Zij werd geopend met het Wilhelmus. De Koninklijke Familie was op het bordes van het paleis ver schenen. De heer A. C. Verbeek, voorzitter van het comité hield een toespraak tot de Koningin, waarbij hij het groote bloemstuk aanbood. De 1500 zangers en zangeressen zon gen het voor deze gelegenheid door den heer M. den Engelsman te Middelburg gedichte Koninginnelied, op muziek gezet door den heer A. J. de Maare te Rotterdam. Vervolgens werd gezongen Hulde aan H.M. de Koningin" van Joh. Breevoort op muziek van G. Kruis, welk lied door den componist geleid werd. Onder leiding van den heer P. H. Kwaker- naat, directeur van het muziekkorps van de Kunstzijde Industrie, werd tenslotte gezongen „Wilt heden nu treden" uit Valerius" Ge- denckklanck ,.Nun danket allen Gott" en „Dat 's Heeren zegen op U daal". Daarna had een demonstratie vendelzwaaien plaats, waarop het défilé begon. Onder de deelnemers bevond zich ook oud minister dr. J. Th. de Visser. Militaire Taptoe. 's Avonds werd op het Plein 1813 een mill- taiire taptoe gehouden, aan de burgerij aan geboden door den minister van Defensie, dr. Deckers. Deze en minister Terpstra, woonden de taptoe bij. Zij werd uitgevoerd door de Kon, Militaire Kapel, de Marine Kapel uit Den Helder, de tamboers en hoornblazers der Grenadiers en Jagers de tamboers en pijper# der Mariniers en ten slotte de trompetters van de in Den Haag in garnizoen liggende regimenten cavalerie en veldartillerie. De Huzaren hadden ook een detachement man schappen geleverd die de fakkels droegen. De drukte was enorm, de volte herinnerde aan de Haagsche lichtweek. De taptoe stond onder leiding van de kapelmeesters Boer en Leistikow. Tot slot werd het Wiliholmus gespeeld. Het waren plechtige oogenblikken. De Marineka pel trok daarna in opt-ocht langs het huLs van burgemeester Patijn naar het station, gevolgd door vele honderden. Het was een waardig slot van den derden Dinsdag in September, die dit jaar wel bij zonder luisterrijk is geweest. bestaat er voldoende koopkracht? Deze vraag stelde da heer Mollems in zijn artikel „Nog eens de rationalisatie" in „Haarlem's Dagblad" van 3 September 1.1. De heer M. noemt dit de groote vraag, maar 'nat er direct achter volgen: „Immers een r symptomen der crisis is, dat dc predue- kocht worden, niettegenstaande v.oeite aan bestaat'. Votgons mij is het toch duidelijk dat als het vo'.k behoefte heeft aan producten, maar uiat kcopt, de middelen ontbroken om in de b*hoci.e te voorzien. De winkeliers trachten nu nog kooper-s te trekken door elf maan den van het jaar met suggestieve reclame opschriften te werken als daar zijn: Groote Seizoen ui tv er koop, Voorjaars-, Najaars-, Ba lans-, Restantenopruiming enz. enz. Die snorkende reclames zouden niet noodig zijn ais de groote massa des volks, dat is de ar beidersklasse, op normale wijze kon koopen, hoewel aanprijzen van de koopwaar te allen tijde onontbeerlijk is. Alleen zij die het meest de aandacht op zich weten te vesti gen, of speciaal-artikelen verkoopen, hebben nog niet te klagen. Men loopt op de koopjes laat den gewonen seizoen ver koop voorbij gaan en wacht op de zeker komende oprui ming. Waar werkelijk koopjes te halen zijn wordt gekocht. Dat. dit op den duur spaak moet loopen, staat wel vast. Van een geregelden omzet is geen sprake meer, niettegenstaande de over volle magazijnen en groote behoefte. De af betalingsmagazijnen zullen het 't langst kunnen volhouden, daar een groot percen tage arbeiders bij deze instellingen noodge dwongen terecht is gekomen, vooral als een groot bedrag bij aankoop van een artikel ge moeid is, zooals aanschaffing van een bed, als het gezin grooter wordt. Dergelijke uitga ven kosten in een arbeidersgezin zeer veel hoofdbrekens. En dit is maar één uit vele behoeften. Met de afbetaling wordt het dikwijls niet zoo nauw genomen, de idee leeft: hierna zal ik wel weer zien. Als de groote massa koopen kon wat zij noodig heeft zou van overproductie nog geen sprake zijn. Het kwaad heeft zichzelf gestraft. in de eerste na-oorlogsche Jaren, toen er nog geen overproductie was en de koop kracht door hoogere loonen grooter, kon in ons land van hoog-conjunctuur worden ge sproken, niettegenstaande de arbeidstijd was ingekort. De betrekkelijke welvaart van de arbeidersklasse was velen een doorn in het oog. Alles wat reactionnair dacht was het plotseling met elkander eens: dc productie moest worden opgevoerd, de loonen omlaag, de arbeidstijd verlengd. Hierdoor zouden de prijzen van de producten omlaag gaan en grooter welvaart komen. De crisis werd ge suggereerd. De productie is opgevoerd, de loonen zijn verlaagd, de arbeidstijd is ver lengd. Ook dikwijls met medewerking van de arbeiders zelf. En wat is het resultaat? Er is thans overproductie, de werkloosheid la grooter dan ooit te voren en de groot© massa des volks is niet in staat door haar mindere koopkracht evenwicht in het pro ductiestelsel te brengen. De werkende arbei der evenmin als de werklooze, die in het ge heel geen koopkracht bezit. De klap op den vuurpijl is echter dat het eindproduct niet of niet noemenswaardig in prijs is gedaald. Hier zit de oorzaak van de verminderde koopkracht van ons volk. Als er voordeel in lag om de productie op te voe ren, de loonen t© verlagen, den arbeidstijd te verlengen, waar is dan de winst gebleven? Zijn het niet enkelen die hiervan hebben geprofiteerd, terwijl de groote massa moet ontberen? Deze enkelen gaan nochtans voort een nieuwe crisis te suggereeren en willen ons volk nog dieper In de put helpen door loonsverlaging en arbeidstijdverlenging als middel voor te stellen tot bestrijding van het zieke zakenleven. Een staaltje hiervan geeft de heer Ed. G. Schürmann in zijn rede, voor het 27ste Nationale Middenstandscongres ge houden. Ik vraag echter: waarom geen hoogere loonen zonder prijsverhooging van het pro duct.? Hierdoor grooter omzet en niet zoo makkelijk overproductie, dus meer arbeid, grooter welvaart en de winsten per slot van rekening toch in 't zelfde laadje. Het eind product is immers toch niet noemenswaard in prijs gedaald? Er zal een andere koers moeten worden ingeslagen om tot doelmatiger verhoudingen in ons land te komen, terwijl ook inter nationaal in die richting gestreefd kan worden. Als het den heer Schürmann c.s. ernst is, als zij aglteeren en zeggen dit te doen voor het welzijn van ons gchcele volk, zal eerst tot andere gedachten moeten wor den gekomen en gebroken met de oude, af gezaagde leuzen. Doen zij dat niet dan zal de tijd niet verre meer zijn dat zich andere maatschappelijke verhoudingen voltrekken en aan den heer Schürmann c.s. in de aller laatste plaats advies zal worden gevraagd in deze. Misschien wil de heer Mollerus in de aan gegeven richting medewerken de koopkracht van de groote massa des volks te verhoogen nu ik duidelijk heb aangegeven: er is geen koopkracht. b. Bijschrift: Een beantwoording der vele vraagstukken, welke in het artikel van den heer B. voorko men, is niet mogelijk in een kort onder schrift. Toch wil ik gaarne onderstaande op merkingen maken: beschouwd uit midden standsoogpunt en ik neem aan, dat dc schrijver zulks wenscht is het omlaag brengen van salarissen en loonen hoogst na- deellg. In den tijd van hoog-conjunctuur, waarop de heer B. wijst, ging het den mid denstand goed en waren salarlsson en loo nen, in algemeenen zin gesproken, hoog. In die jaren werden er zaken gedaan, doch ik meen eveneens dat er in dien tijd door velen vergeten is, dat er gewoonlijk na de vette jaren magere jaren komen. Menigeen heeft zich ingeschoten op een te hoog levenspeil. Dat kon zich niet anders dan wreken. Ongetwijfeld spelen het reclame-wezen, het afbetalingsstelsel en vele andere facto ren daarbij een belangrijke rol. Toch zou het tn.i. niet juist zijn zich door pessimisme te laten lelden. Te veel wordt daaraan geof ferd en ik zie in een sterk ontwikkeld aan pakken over de geheele linie, met gebruik making van de vele kansen, welke onbenut gelaten worden, een der best© middelen om een moeilijke periode te doorworstelen. MOLLERUS. ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel. SpOOr'S Zw l'sVr s c h Vk

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11