BUITENLAND Curtius te Genève aan het woord. CANADEESCHE BRIEVEN. LANGS DE STRAAT. AGENDA. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD Elke gedachte aan oorlog moet gebannen worden. Het voorstel van Briand komt te rechter tijd. Het Duitsche kabinet treedt niet af. Nu al kapitaalvlucKt uit Duitschland? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Br. Curtius. Dinsdag, op den laatsten dag van de alge- meene debatten der Volkenbondsvergadering over het rapport van den secretaris-generaal, nam de Duitsche minister van Buitenland- sche Zaken, dr. Curtius, het woord. Hij be toogde, dat sinds Stresemann ais eerste Duitsche vertegenwoordigers in de Volken bondsvergadering zitting nam, de houding van Duitschland ten opzichte van den Bond, in weerwil van verschillende teleurstellingen, ontegenzeggelijk positief is gebleven. Curtius kwam er tegen op, dat de verdere ontwikkeling van den huidigen toestand tot oorlog zou kunnen leiden; zelfs de gedachte aan een dergelijke mogelijkheid dient men uit te schakelen, zeide hij. Het vaste besluit, elke gedachte aan oorlog uit te bannen, leidt tot de, noodzake lij kheid, in plaats van den oorlog .andere middelen te vinden en te ge bruiken om de be staande problemen of die, welke zich later zullen voor doen op te lossen. In dit opzicht verklaarde Cur tius volkomen met de woorden van Briand in te stem men, dat de Vol kenbond zich blind mag betoo- nen voor een strooming of een idee, al schijnen deze aanvankelijk ook nog zoo onrustbarend. De Bond mag voor geen verantwoordelijkheid terugdeinzen. Curtius zette vervolgens uiteen, dat naar Duitschlands opvatting het niet voldoende is, den oorlog te verbieden; men moet de oorzaken der conflicten uit den weg ruimen en maatregelen treffen voor de vreedzame bij legging van alle soorten meeningsver- schillen. In dit verband stelt Curtius het werk van de veiligheidscommissie en van de juridische commissie tot aanpassing van het Volkenbondsstatuut aan het Kellogg-pact op hoogen prijs. De situatie op ontwapeningsgebied kan, al dus Curtius, niet doeltreffender gekenschetst worden dan dit door Henderson is geschied. Men moet het er over eens zijn, dat de tegen woordige toestand absoluut onhoudbaar is en het als vanzelfsprekend beschouwen, dat de ontwapeningsconferentie thans eindelijk het volgend jaar bijeenkomt. Duitschland ver wacht van die eerste conferentie een aan merkelijke vermindering der bewapening en in aansluiting daaraan verdere stappen in de richting van ontwapening in korte étapen. Vervolgens besprak dr. Curtius de minder - hedenkwestie. Hij drong er op aan, üat de Volkenbondsvergadering zich voortdurend met dit vraagstuk zal bezighouden. Hij heeft in verband hiermede voorgesteld de aange legenheid naar de zesde commissie te ver wijzen. Dr. Curtius sloot zich aan bij degenen, die Briand dank hebben gebracht voor het feit, dat hij er in geslaagd is, het vraagstuk der samenwerking tusschen de Europeesche sta ten bij de regeeringen in behandeling te brengen. Deze aangelegenheid is vooral van belang in verband met de heerschende cri sis, welke, aldus dr. Curtius, als een natuur ramp de wereld getroffen heeft. Het is op den duur onohudbaar, dat elke Europeesche staat individueel zich slechts tegen deze cri sis kan beschermen door het treffen van autonome douane-maatregelen, welke uiter aard ook de andere Europeesche landen treffen. Het voorstel van Briand komt der halve te rechter tijd. De Duitsche regeering is bereid, dit voorstel nauwkeurig te bestu- aeeren en actief deel te nemen aan alle daarop betrekking hebbende werkzaamhe den. Ten slotte herinnerde Minister Curtius er aan, dat de Oostenrijksche Bondskanselier Schober het denkbeeld heeft geopperd, al lereerst te komen tot een aaneensluiting tus schen staten, die onderling geringer ver schillen vertoonen dan alle Europeesche sta ten tezamen genomen. De Duitsche delega tie stemt hiermede volkomen in en zal stel lig deelnemen aan de uitwerking van dit denkbeeld. Voorts voerde nog Zaleski, de Poolsche mi nister van Buitenlandsche Zaken het woord. Hij verklaarde accoord te gaan met de eischen van Henderson inzake de ontwape ning, doch voegde daaraan toe, dat de staten hun veiligheid niet uit het oog mogen ver liezen. Door een optreden, waarbij met die eischen geen rekening wordt gehouden, zou de vrede in gevaar kunnen worden gebracht. Zaleski verklaarde zich voor de versterking van de volmachten aan den Raad, ten aan zien van zekere preventieve maatregelen te gen den oorlog. Het Duitsche kabinet blijft. Uit Berlijn wordt gemeld: Het rijkskabinet is Dinsdagmorgen elf uur onder voorzitterschap van rijkskanselier dr. Brüning bijeen gekomen. Vermoedelijk is in de eerste plaats de situatie besproken, welke door het resultaat der Rijksdagverkiezingen is geschapen. De rijkskanselier en het kabinet zullen in de eerste plaats tot overeenstem ming moeten komen omtrent de taktiek, •welke zal moeten worden gevolgd om een meerderheid te vormen. Men verwacht in politieke kringen niet, dat het kabinet als gevolg van de verkiezingen zal aftreden. Uit het feit echter, dat de rijkskanselier heeft af gezien van zijn oorspronkelijk plan, eenige dagen vacantie te nemen, leidt men af, dat hij de onderhandelingen over de regeerings- en de meerderheidskwestie reeds spoedig wenscht te doen beginnen. Nader wordt gemeld, dat het kabinet heeft besloten, aan het bewind te blijven en zijn lot in handen van den nieuwen Rijksdag te stellen. De financiëele toestand in Duitschland. Uit Brussel wordt gemeld: De Berlijnsche correspondent van de socia listische „Peuple" meldt aan zijn blad, dat hij van bevoegde zijde heeft vernomen, dat het resultaat der Zondag gehouden verkie zingen reeds een ernstigen terugslag heeft gehad op den financieelen toestand. Belang rijke deposito's zijn van de banken terug getrokken. In bevoegde kringen meent men dat voor het einde der week verscheidene millioenen mark naar het buitenland zullen zijn overgebracht. Uit Washington komen alarmeerende be richten betreffende den indruk aldaar door den uitslag gewekt. In de rapporten van andere Duitsche gezanten ovèr den terugslag op de internationale betrekkingen van het rijk wordt van catastrofaal gesproken. Gevaar voor hongersnood in Rusland. Naar uit Moskou gemeld wordt, publiceert het Centraal Comité van de Communistische Partij een nieuwe oproeping aan de plaatse lijke autoriteiten en aan de boeren, waarin gezegd wordt, dat wanneer de aflevering van .graan niet in een vlugger tempo geschiedt, de ernstigste gevolgen voor den geheelen levensmiddelen toestand in de Sovjet Unie te verwachten is. In den oproep wordt gezegd, dat tot 10 September, toen de leveranties reeds teneinde liepen, gemiddeld slechts 60 pet. van het plan is doorgevoerd. Het Cen traal comité wijst erop dat op allen de ver plichting rust de gegeven opdrachten onder alle omstandigheden uit te voeren. Proteststaking te Warschau. De sociaal-democratische „Abend" meldt uit Warschau, dat Dinsdagmorgen vroeg te Warschau de algemeene proteststaking is uit gebroken. Deze zal één dag uren en is ge proclameerd als protest van de arbeidersbe weging tegen de gevangenneming van de leiders der oppositie, en tegen het optreden der politie. Alle groote en ook de meeste minder groote fabrieken liggen stil. Het per soneel van de tram heeft besloten in over eenstemming me tde leiding van de staking het werk niet neer te leggen. Wèl worden protestvergaderingen belegd in samenwerking met het andere Rijks- en Gemeenfcepersoneel- De staking heeft zich uitsluitend tot Warschau beperkt. Nader wordt nog gemeld: De aangekondigde 24-uur-staking is slechts gedeeltelijk geslaagd. De werklieden aan de gas- en electrlciteitsfabrieken, die onder in vloed van de regeeringssocialisten staan en het tramwegpersoneel hebben zich niet bij de staking aangesloten. In sommige fabrie ken staakten alle ploegen, in andere slechts een gedeelte van het personeel. Het bestuur van de socialistische partij spreekt het bericht tegen, door de regeerings. pers verspreid, dat de partij zou hebben be sloten tot een politieke staking met andere doeleinden. Verklaard wordt, dat de staking de spontane uiting der arbeiders tegen de maatregelen der regeering is. Graaf Westarp's oordeel over de verkiezingen. In de conservatieve „Kreuzzeitung" heeft graaf Westarp, de vroegere leider der conser vatieve volkspartij, zijn opvattingen nopens de resultaten der Rijksdagverkiezingen uiteen gezet. Graaf Westarp komt daarbij tot de con clusie, dat de vorming van een groote coalitie (sociaal-democraten, staatspartij, (voorheen democraten, Centrum, Beiersche Volkspartij en Duitsche Volkspartij), onmogelijk is, daal de betreffende partijen over slechts 280 stem men beschikken, terwijl de volstrekte meer derheid in den nieuwen Rijksdag 289 bedraagt. De Economische Par tij en de door de dis sidente Duitsch-na- tionalen gevormde nieuwe partijen komen zi. voor toetreding tot een groote coalitie in geen geval in aan merking. Daarentegen be schikken het Centrum de Beiersche Volks partij, de Nationaal - Socialisten, de Duitsch nationalen, de door de dissidenten gevormde nieuwe partijen, de Economische partij, de Duitsche boerenpartij en de Volkspartij te zamen over 337 zetels, terwijl zij ook wanneer een der kleine groe pen zich niet bij hen zou aansluiten, een meerderheid zouden bezitten. Het kabinet- Brüning mag zich, aldus Westarp, niet aan den plicht onttrekken over de vorming van zulk een meerderheid in besprekingen te tre den, wil zij alle parlementaire eventualitei ten uitputten. Voorwaarde is, dat het Centrum zich los maakt van de sociaal-democratie in Pruisen. Voorts is het de vraag, of met steun der nationaal-socialisten het program tot steun verlening aan den landbouw en aan Oost= Duitschland, de vérstrekkende hervorming der sociale verzekeringen, der financiën en van het economisch leven in het algemeen uit gevoerd zullen kunnen worden, ten behoeve waarvan president Von Hindenburg den ouden Rijksdag heeft ontbonden. Het Centrum heeft vaak verklaard, dat het zich geroepen acht te andere partijen zoover op te voeden, dat zij bereid zijn de verantwoordelijkheid voor de regeeringstaak mede-te dragen en het kan thans, aldus Westarp, bij de nationaal-so- cialisten zijn paedagogische krachten toonen. OVERWINNING OP DE NOORDE LIJKEN IN CHINA. De nationale regeering van Nanking meldt een overwinning te hebben behaald op de Noordelijke coalitie onder Feng Hjoe Sjang Verscheidene tanks en een aantal stuks veld geschut zouden zijn buitgemaakt. Graaf Westarp. ERNSTIG ONGEVAL IN HET AARDBEVINGSGEBIED. Uit Avellino wordt gemeld, dat bij de op- ruimings-werkzaamheden in het aardbevings- gebied een ernstig ongeval heeft plaats ge had. Een wagen, waarin 25 arbeiders werden vervoerd, is omgeslagen. Vijf arbeiders werden ernstig en 20 licht gewond. Zij zijn allen in een van de ziekenhuizen die in het aard- bevingsgebied zijn opgericht, opgenomen. DE VLIEGERSWEDSTRIJD ENGELAND—AUSTRALIë. De eerste deelnemer aan den vliegerwed strijd naar Australië tot verbetering van Hinkler's record van 15'A dag is Dinsdag ochtend uit Croydon vertrokken. Het was kapitein Matthews .instructeur van de Lon- densche Vliegersclub. Hij dacht Dinsdag tot Sofia door te kunnen vliegen. De vier andere vliegers die aan den wed strijd meedoen zetten de toebereidselen voort. AANKLACHT TEGEN DUITSCH MAGNETISEUR. Tegen den magnetiseur Weissenberg te Ber lijn is een aanklacht ingediend wegens dood door schuld onder verzwarende omstandig heden; de zaak zal spoedig voorkomen. Het betreft hier den dood van den drogist Wer nicke, die leed aan suikerziekte en steenpuis ten en zich door Weissenberg met huismid deltjes liet behandelen. De ziekte werd erger en ten slotte overleed Wernicke als gevolg van de ondeskundige behandeling. SCHOOL VOOR OMNIBUS CHAUFFEURS. (Van onzen Londenschen correspondent). De vreemdeling; die voor het eerst in Lon den is. verbaast zich over niets zoo zeer als over de vaardigheid, waarmede de be stuurders der openbare omnibussen hun log ge gevaarten door het dichte verkeer leiden rakelings scherend langs andere voertuigen en een gaatje' vindend om door te kruipen, waar men geen kans voor verderen vooruitgang had vermoed. Deze vaardigheid is niet in een dag gekomen, noch in een week. noch zelfs in een paar maanden. De opleiding van den Londenschen busbestuurder is lang en gron dig. Hij heeft wonderen van stuurkunst ver richt voordat hij met een bus voor het eerst in het openbaar verkeer wordt gestuurd. Zij zijn op school geweest in Chiswick. dat is een westelijk district van Londen, waar de groote bus-maatschappij uitgestrekte terreinen, ga rages en werkplaatsen heeft. Op de rijschool, die daar is aangelegd, worden de omstandig heden van den rijweg zoo getrouw mogelijk nagebootst en de moeilijkhedenover dreven. Er is een baan, afgebakend tusschen palen, bochtig en vettig, want het rijvlak is er eenige centimeters dik met smeer belegd. De aspirant-bestuurder leert er hoe hij bochtige wegen moet berijden zonder te slip pen. Hij moet zijn omnibus veilig tusschen de palen doorrijden. En geen chauffeur komt in het openbaar verkeer die dit werkje niet met zekerheid en feilloos heeft opgeknapt. Het is slechts een van de vele stuurtoeren, die de leerlingen moeten verrichten. De school is slechts een klein deel van de geheele op leiding, die vele maanden duurt en proef ritten omvat op allerhande wegen onder toe zicht van een instructeur. Toerisme. De alcohol, die bezoekers trekt. De Canadeesche cano uit Duitschland. Reizen per auto en per autobus. Elk land, dat zich zelf respecteert, heeft tegenwoordig vreemdelingenverkeer. Mochten de bewoners zelf al niet weten, dat hun steden en dorpen evenzoo vele bezienswaardigheden zijn, en dat hun meren en rivieren ware lust oorden zijn voor zwemmers, zeilers en vis- schers, dan zullen zakenmenschen, hotels en reisagentschappen hun wel uit dezen droom helpen. Het schijnt de dure plicht van deze instellingen, u ervan te overtuigen, dat over al ter wereld aantrekkelijke verblijven zijn, behalve juist in de plaats uwer inwoning; hoewel een nauwkeurig bezoek aan eigen stad voor de meeste inwoners nog wel eens aardige verrassingen kon bevatten. Zoo is ook Canada plotseling een toe- ris tenland geworden. Vroeger werd er aan vacantie's weinig gedacht. Canada's bevolking bestond toen voor een groot deel uit menschen wier wensch het is, om door hard werken vooruit te komen. Plezierreisjes vallen dan buiten het programma. Bovendien waren des tijds landbouw en binnenscheepvaart de be langrijkste bronnen van inkomsten en juist deze zijn beide sterk aan seizoen gebonden. De zomer is daarin het hoogtepunt en men kwam steeds handen te kort. Door de toe nemende industrialisatie is 't zwaartepunt echter verlegd. De automobielindustrie heeft juist in den zomer het slappe seizoen en kan dan met royale hand vacanties geven. Het aantal personen, dat in kantoren en fabrieken zijn werk vindt, is percentsgewijze zeer toe genomen, allemaal redenen, die het getal vacantiereizigers belangrijk vergrooten. Bovendien ontdekte men dat het drankver bod in de Vereenigde Staten een grooter aantal Amerikanen naar 't buitenland deed gaan dan voorheen. Toen zagen de Cana deesche zakenlieden, dat daar geld in zat en bij de reclame werd meer zakelijk dan smakelijk de nadruk gelegd op de drankvrij heid. Toch is dit niet de eenige reden van het bezoek van duizenden Amerikanen aan hun noordelijke buren. De verhalen van Amerikaansch drankmisbruik in Canada zijn sterk overdreven, wat nog niet zeggen wil, dat de Amerikaan, eenmaal in Canada, geen gebruik maakt van de herkregen vrijheid. Er zijn echter andere aantrekkelijkheden die de leuze: „zie eerst het vasteland van Amerika en steek daarna over", ingang deden vinden. De typische moeilijkheden van een buitenlandsche reis vervallen hier geheel, daar taal en geld hetzelfde zijn. Want wel be-- roemt de Canadees er zich op, dat in Canada Engelsch wordt gesproken (en ongetwijfeld is de uitspraak van het Engelsch in Canada veel beter dan in de Vereenigde Staten), maar dit „Engelsch" is doorspekt met Ameri kanismen, zoodat een Amerikaan zich hier eerder thuis voelt dan een Engelschman. En wat het geld betreft, de Amerikaansche en de Canadeesche dollar worden in het gewone ruilverkeer zonder koersverschil uitgewis seld. Dat maakt het reizen veel eenvoudiger. Verder weet de Amerikaan, dat hij in Canada een gematigd warm klimaat vindt, ontdaan van de hitte-uitbarstingen waardoor de Ver. Staten zoo berucht zijn. En tenslotte: hij kan in zijn auto gezeten over een der interna tionale bruggen te Detroit en Buffalo zonder verdere complicaties het beloofde land bin nen rijden. Zoo komt het dan, dat Canada elk jaar een grooter aantal bezoekers binnen haar grenzen mag verwelkomen (men spreekt dit jaar van 25 millioen, maar gezien de wijze waarop Amerikanen cijfers geven, wensch lk hier voor geen verantwoordelijkheid op me te nemen) en dat het zich dus elk jaar ook beter voorbereidt om deze zeer gewaardeerde gas ten te ontvangen. En niet alleen uit de na burige staten komen de bezoekers, neen, men ziet nummerplaten uit geheel Amerika, zelfs de verstverwijderde, Californië en Florida ont breken niét. En ook de uitersten hi Canada bezoeken elkaar: de bewoners van de Atlan tische kusten gaan naar de Groote Oceanen en omgekeerd. De natuur en het landschap sluiten zich op werkelijk schitterende wijze bij het men- schelijk streven aan. Ik schreef reeds, dat het klimaat in den zomer gematigd warm is. Dat ïs bedoeld in vergelijking met de Ver eenigde Staten. In den vollen zomer is het in Canada warmer dan in Holland. Temperatu ren van 85 en 90 gr. Fahr. zijn geen uitzon dering, en vooral Toronto, de «uidelijkste der groote steden (op dezelfde breedte als Mar seille), heeft het dan nogal eens te kwaad. In den vroegen zomer is 't weer echter geens zins betrouwbaar en eerst ïn Augustus en September wordt dat beter. De herfst wordt hier vaak het mooiste seizoen genoemd, en door het aangename weer èn door de kleu renpracht van de Canadeesche bosschen. Het landschap van Canada biedt de meest mogelijke variatie. In Quebec het bergland schap met de honderden rivieren en meertjes, in Ontario het golvende, vruchtbare land, in de prairieprovincie's de hoogvlakte en in het Canadeesche Rotsgebergte, het berglandschap met toppen tot 40Ö0 Meter. En in alle streken trekt de woestheid en de ongereptheid van de natuur. De beken en rivieren volgen hun eigen weg, over watervallen, stroomversnellingen en onder omgevallen boomen door. De stilte van de bergmeren wordt niet verstoord door booten, en de dichte ondoordringbare bos schen geven den toerist het gevoel van de eerste betreder te zijn sedert de glorietijden der Indianen. Opvallend is de combinatie van ruwe na tuur en meest verfijnde techniek. Bij de machtigste watervallen zijn electrische cen trales verrezen, en midden in de oerwouden staan de modernste papierfabrieken. In het Rotsgebergte liggen de luxe hotels van de spoorwegen, die op deze manier in wel be grepen eigenbelang het toerisme dienen. De toeristen trek wordt natuurlijk, vooral in de groote steden, door de zakenlieden nauwkeurig bestudeerd. De groote winkels richten inlichtingsbureaux in voor vreemde ling en vergrooten hun voorraad souvenirs. De vreemdelingen vertoonen een groote voor keur voor door Indianen vervaardigde voor werpen, die een oude primitieve kunst ver tegenwoordigen. De Indianen zijn vaak noodgedwongen tot deze huisindustrie over gegaan, maar de pro ducten van grns, riet, stokjes en berkebast zijn heel karakteristiek. Jammer echter is niet alles, wat als Indiaansche souvenirs wordt aangeboden, werkelijk door hen vervaardigd. Er is veel fabriekswerk bij, en niet-zelden blijkt een „echte Canadeesche" cano van ber kebast, afkomstig uit Japan of uit..Duitsch land! Er wordt naar gestreefd om door 't heele land het den toerist prettig en gemakkelijk te maken. De vreemdelingenbureaux ver schaffen papieren, die op de voorruit van een auto geplakt, duidelijk aangeven, dat de be rijder vreemdeling is. Verder kan men overal kleurige vilten wimpels koopen met den naam van de plaats erop en nog een of ander symbool, een wapen, een Indiaan, een esch- doornblad of iets dergelijks. Deze wimpels worden buiten aan de auto gehangen, wat het geheel een buitengewoon fleurig aanzien geeft. Als u dan nog weet, dat de bagage vaak opgestapeld wordt op de treeplanken en soms zelfs vóór de radiator tusschen de voorwielen, dan zal het u niet moeilijk val len om een toeristenauto te onderscheiden van een stadsauto. En het zijn niet alleen de particuliere auto's die de vreemdelingen aanvoeren, ook de autobusdiensten hebben hierin een belang rijk aandeel. Zelfs op den langen afstand (en in Canada zijn alle afstanden lang) vormt de autobus een ernstige concurrent met de spoorwegen. De groote steden hebben in den zomer dagelijksche diensten, zoowel onderling als op de belangrijkste plaatsen in de Ver* eenigde Staten. In den winter zou een auto busdienst een onmogelijkheid zijn èn door gebrek aan belangstelling, èn door de sneeuw die de wegen voor deze zware voertuigen onbegaanbaar maakt. Maar tn het volle seizoen wordt er van de goedkoope en geriefelijke luxe autobussen druk gebruik ge maakt. A. G. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a CO Cts. per regel Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10766 Alle merken Stofzuigers Dernier Cri. „Ik vind het mooi", zei mijn vriend de tramconducteur. „Het staat goed en je leert al doende. Ik verzeker u, dat ik mijn Griek- sche goden net zoo goed ken als mijn Hol- landsche schilders, en denkt u, dat ik het uit zou houden lederen dag twintig maal door de P. C. Hooftstraat te trammen zonder op mijn duimpje te weten dat P. C's leven in drie periodes verdeeld kan worden, en dattie vooral in de eerste niets dan minneliedjes maakte? Kent u dat ééne vanEuterpe- straat. meneer? Volgende halte uitstappen, lfnks de brug over, eerste zijstraat rechts. Eén van de negen muzen meneer. Dag me neer". Maar toen ik een uur later weer op de tram stond te wachten, begroette hij mij met een breeden grijns, vanaf het achter balkon en zei onmiddellijk: „Ik bedoelde dat van „Galathee, de dag breekt aan, neen mijn lief, wilt nog wat marren, 't zijn de starren, 't is de maan Is dat nou niet aardig? Ze moesten de school kinderen den heelen dag door de straten laten wandelen in plaats van ze in duffe klassen op te sluiten, dan zou hun kinderlijke belangstellingViottastraat, meneer? Hier uitstappen en meteen rechts af. Eén van onze vaderlandsche componisten, die den lan de onschatbare diensten heeft bewezen door Heye's onsterfelijk gedicht van het karretje dat op den zandweg reed op muziek te zetten. Dag meneer. Over een half uur ben lk hier weer terug, meneer". Maar toen vond ik het ook mooi. En pas dezer dagen is mij dit gesprek weer te binnen geschoten. Ik moest zijn ln de Papegaaienstraat, en aangezien lk die niet wist, vroeg lk aan een voorbijganger den weg. „Zeker", zei hij, „dan gaat u hier de Meer koetensingel langs, steekt het Tureluurplein over, door de Korte Pimpelmeessteeg, en dan is het heelemaal aan het eind van de Klau wierlaan de tweede zijstraat rechts." Toen ik een uur gedwaald had en mij ln de Pestvogelstraat bevond, oordeelde ik het raad zaam nogmaals iemand om advies te vragen. „Maar natuurlijk", zef hij. „Kijk, als u deze straat uitloopt, komt u vanzelf op de Ge dempte Koekoeksgracht, die loopt u af, steekt den Ransuilboulevard over. en dan komt u in het Grasmusschenpark. Dat loopt u door, en dan komt u er zoo via de Tapuitenbree- straat en de Paapjesvaart." Toen heb ik nog ruim drie kwartier ge dwaald en ik ben er ten slotte gekomen vfa' de Mereldijk, het Kraanvogelkanaal, de twee de Gruttodwarsstraat en de Donkere Kok- meeuwsteeg. De man, dien fk hebben moest, was niet thuis. Ik vind dit een overbodige manier bm een mensch het leven moeilijk te maken. Ik ben het niet eens met vele gemeente-besturen. Ik heb kennissen, die net in de Margrietenlaan zijn gaan wonen. Ik vrees het ergste. W. T. SCHADE AAN EIGENDOM DOOR VERKEER. (Van onzen Londenschen correspondent). Eigenaars van huizen, gelegen aan hoofd wegen van Engeland waarover voortdurend zwaar verkeer gaat, ondervinden tot hun groote schade dat de trillingen, die de zware motorvoertuigen veroorzaken, groote schade toebrengen aan hun eigendommen zoodat zij aanzienlijk hoogere bedragen voor herstel lingen moeten besteden dan voorheen. Ge bouwen van historische waarde, oude kerken ondergaan het zelfde lot. Aanhoudende tril lingen, over een tijdsverloop van eenige jaren, hebben fundeeringen verzwakt en ontzet. Het euvel openbaart zich op rampspoedige wijze in woonhuizen, waar plafonds, na geleidelijk een netwerk van scheuren te zijn geworden, neer storten, niet zelden de bewoners gevoelig tref fend. Badkuipen, handwaschbakken en clo sets barsten als gevolg van verzakkende muren, die een druk op het aardewerk gaan uitoefenen, waartegen het niet bestand is. Water- en gasleidingen vertoonen lekken en breuken, die onmiddellijk herstel eischen maar dan reeds vaak schade hebben aan gericht en gevaar hebben geschapen. De kosten voor herstellingen aan leidingen voor gas en water zijn de laatste jaren bijna ver tienvoudigd en de huisbezitters hebben nu door hun Bond een wetsontwerp aanhangig gemaakt, waarbij de kosten van zulke repara ties voortaan door de waterleiding- en gas maatschappijen zou moeten worden gedragen. Om het euvel te verhelpen vraagt men om een nieuwe classificatie van wegen, geba seerd op het transportgewicht dat zij kunnen dragen. Ook zou men wettelijk willen voor schrijven dat voertuigen voor zware ladingen altijd van luchtbanden moeten zijn voorzien. WOENSDAG 17 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Het Amsterdamsch Too- neel: „Sherlock Holmes", 8 uur. Schouwburg Jansweg; Renée de Vos' revue „Doe me een lol". 815 uur. Concertgebouw: Nazorgbazar 2—5 en 810 uur. Palace: „Het verlangen van iedere vrouw". Tooneel B. H. Matthée (jongleur). 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De witte non van Sint Veith", en .Beschermers der wet". Tooneel: Tire Evelis (acrobatiek) 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: „Kleine Stadslucht". Tooneel: The Cantors (paper manipulators). 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 18 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Schouwburg Jansweg: Renée de Vos' revue ,Doe me een lol". 815 uur. Concertgebouw: Nazorgbazar 25 en 810 uur. Gebouw Protestantenbond: Protestvergade ring tegen vlootuitbreiding. 8 uur. Krelagohuis fLeldsche Vaart) Bloemen tentoonstelling. 2.306 uur. Bioscoopvoorstellingen. Bloemendaa 1: Raadsvergadering, q uur nam.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5