Het woord is aan UIT BULGARIJE: Koehandel. 48e Jaargang No. 14490 Verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 18 September 1930 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacte-r: ROBERT PEEREBOOM. en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week f 0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad /0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5754- Franco per post door Nederland ƒ3.8754- Losse nummers 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zaider Buitenspaaroe 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 15 regels 1.75, elke regel meer ƒ035. Reclame* 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels /0.6<\ elke regel meer /0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 035. elke regel meer f 0.10. oitsL i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnéi. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f lOfU Het Belangrijkste De groote Dahliakeuring en bloemententoon stelling. (Ie blad, 2e pag.) De begrooting van Defensie. (2e blad, 4e pag.) De begrooting van het Wegenfonds. (Ie blad, 2e pag.) De moordzaak Lans voor het Hof. Verdachte blijft ontkennen. (2e blad, 2e pag. en le blad, le pag.) Vergadering van de Eerste Kamer. (2e blad, 3e pag.) De arbeid te Genève. (2e blad, le pag.) De uitbreidingswerken aan de visschershaven te IJmitiden. (4e blad, le pag.) Het conflict aan den Rijksvischafslag te IJ muiden. (4e blad, le pag.) De aanvaring van de Velserbrug voor den Raad voor de Scheepvaart. 0 (4e blad, le pag.) ARTIKELEN: R. P.: Phyllis en Berenice. (le blad, le pag.) Dr. E. van Raalte: Vit- en om de Elfde As- scmblée. (2e blad, le pag.) J. C. E.: Langs de Straat; Wereldreiziger. (2e blad, le pag.). E. E. J.—P.: Misverstand Fcmtna (3e blad, 2e pag.X Willy van der Tak: Vliegende Vrouioen (Femina). (3e blad, 2e pag.). Bep Otten: Heldenvereering (Femina). (3e blad, 2e pag.) Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het le blad). Zij die zich met ingang van 1 October a.s. per drie maanden op abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. hoofd met de gevonden vijl kunnen zijn toe gebracht. Wat het vegen betreft, zegt get. dat het voor hem niet- vaststaat, dat over de vlek ken op het vest is geveegd. De mogelijkheid bestaat echter wel. De bloedvlekjes behoeven volgens got. er niet op gespat te zijn, ze kunnen ook door aanraking op de kleeren zijn gekomen. Mr. v. d. Meer: Zijn we 't er over eens, dat slechts op èén plaats menschenbloed ls aan getroffen en wel op het vest? Get. Hulst: Ja. want de andere vlekjes waren te klein om daarover een oordeel uit te spreken. Mr. de Visser: Maar u kunt toch ook niet verklaren, dat dat geen menschenbloed was. Getuige: Neen, Hierna ontspint zich een gesprek over de wijze, waarop de dader bloed aan zijn han den heeft kunnen krijgen. Dr. W. F. Hesselink deed mededeellngen over de wijze waarop met de vijl geslagen zou zijn. Voorts zeide getuige, dat het bloed, op de broekspijpen aangetroffen, den indruk gaf, er op gespat te zijn. Ook zou het vol gens getuige niet oud zijn. Op een vraag van den procureur-generaal zeide getuige, dat hij geen verschil in ouderdom ziet in de bloed vlekken. welke op de kleeren van verdachte zijn aangetroffen. Daarna werd gehoord prof. L. van Itallle die eveneens de kleeren van verdachte heeft onderzocht naar bloed. Op de jas heeft ge tuige geen bloed aangetroffen. Getuige zeide voorts, dat het mogelijk ls, dat over de vlek jes op het vest geveegd is, terwijl het even eens mogelijk is, dat deze vlekjes afkomstig zijn van een neusbloeding. Getuige zegt voorts den indruk te hebben, dat het bloed op het vest van ouderen datum was dan het bloed op den hoed van Lans. Men moet echter buitengewoon voorzichtig zijn om in deze conclusies te trekken. Mr. Kokosky: dr. Hesselink heeft verklaard, dat hij geen verschil in ouderdom heeft ge zien tusschen het bloed op het vest en de vlekjes op de broekspijpen. Waar nu volgens getuige Van Itallie het bloed op het vest van ouderen datum is dan *t bloed op den hoed, volgt uit deze beide verklaringen, dat ook het bloed op de broekspijpen ouder ls dan het bloed op den hoed. De dertiende getuige is mej. dr. A. J. 8tee- hauer. Getuige zeide. dat het mogelijk ls. dat er geveegd is over de vlekjes op het vest. Ook deze getuige heeft den Indruk dat het bloed op het vest van ouderen datum is. De zitting werd hierna geschorst tot he denochtend tien uur. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HAARLEM, 18 September. Phyllis en Berenice. Phyllis en Berenice Zitenfeld, tweelingen, van Amerikaansehe nationaliteit, hebben vergeefs gepoogd het Kanaal over te zwem men. Zij startten van South Foreland en gaven na 12 1/2 uur zwemmen op. Toen wa ren zij op 8 KLM. afstand van de Fransche kust. Zij zijn zestien jaar oud. Toen zij te Dover terugkeerden waren zij juist weer in staat, loopend naar haar hotel te gaan. Daar werden zij geïnterviewd en verklaarden, dat zij de poging hadden gedaan „terwille van Ma". Wat Ma Zitenfeld zelf betreft, die zei: „Wij (let wel op het: wij) zul len niet opnieuw beproeven, het Kanaal over te zwemmen. Ik ben heel trotsch op de tweelingen. Met verwondering heb ik gezien hoe prachtig zij volhielden, en ik ben ervan overtuigd dat, nu gebleken is dat zij 12 1/2 uur in zulk slecht weer konden zwemmen, zij den overtocht hadden kunnen volbrengen in mooi weer." Waarmee Ma dus zeggen wou, dat de twee lingen het Kanaal moreel overwonnen had den, en gezegevierd zouden hebben als zij geen pech met het weer hadden gehad. Ep- fin, aan dat soort van geleuter hebben er meer zich schuldig gemaakt. Maar nu het geval zelf. Het ls natuurlijk mode dat de vrouw niet alleen alle sport be drijft, maar dat er bovendien vele excessen bij voorkomen. Zooals dit. Het is ook mode om het te doen „omdat Ma het wil". Een tijdlang is dat van de baan geweest, maar nu is het er weer in, tegelijk met den gedeelte lijken aangroei van haren en rokken. Niettemin komt het mij voor dat men in een beschaafd land zooals Engeland dezen waanzin had dienen te voorkomen. Mogelijk had zelfs de politie de start van dezen onzin- nigen zwemtocht kunnen voorkomen, op grond van kindermishandeling. Maar dat zou Ma Zitenfeld gedramatiseerd hebben, in de rol van slachtoffer hebben gebracht, en haar vermoedelijk tot procedeeren en wellicht tot een juridische zegepraal hebben gebracht. Een kleine campagne evenwel per brochure of zoo, werkend op de verontwaardiging van „de buren", hetzij in Dover, hetzij in Ma Zitenfeld's Amerikaansehe woonplaats, zou vermoedelijk groote en beslissende uitwer king gehad, en dezen Kanaaltocht voorko men hebben. Nu is alleen maar te hopen dat de bak- visschen Phyllis en Berenice geen blijvende gevolgen van de onverantwoordelijke onder neming van haar Ma zullen ondervinden. Sportbeoefening door de vrouw is schoon, deelneming aan wedstrijden ook binnen zekere grenzen, die veel beperkter masten zijn dan die van de physiek veel en veel sterkere mannen (het klinkt haast ouder- wetsch dit te durven beweren) maar de nonsensicale recordiacht van den laatsten tijd, en bijzondere excessen zooals die van Phyllis en Berenice, moeten krachtig onder drukt worden. Er zal wel heel wat spektakel door komen, maar het schijnt de last daar van waard. Eer een Hollandsche vrouwelijke drieling van vijftien jaar probeert de Zui derzee over te zwemmen is het misschien gewenscht, er eens even een woordje tegen te zeggen. De vereenigingen die zich druk maken met de bestrijding van mishandeling van circusdieren zouden dit onderwerp mis schien ook in haar program van actde kun nen opnemen. En niet alleen die vereeni gingen. Onder de zoogdieren is de mensch nog altijd datgene, dat onze meeste aan dacht vraagt. Of Pa Zitenfeld nog tot de levenden be hoort, weet ik niet. De ervaring bij dit soort vrouwelijke sportkampioenen leert, dat de Ma's altijd sterk op den voorgrond treden, en spreken van „wij zullen dit" of „wij wil len dat niet", net als Ma Zitenfeld, maar dat de Pa's gewoonlijk onzichtbaar blijven. De pa van Suzanne Lenglen was een uit zondering. t Maar al blijven zij onzichtbaar, meestal blijken zij, bij informatie, nog wel te bestaan. ik heb niet het minste medelijden met deze Pa's. Als zij zoo slap en futloos zijn, dat zij de vrouwelijke afdeeling van hun gezin tot dergelijke dwaasheden laten overslaan, ver dienen zij geen beklag. Als Pa Zitenfeld er W. E. Henley: Een droom eerst komt. 'n wensch later gaatherinneringen volgen Ex-koning Ferdinand mag terugkeeren. BOEDAPEST, 17 Sept. (V. D.) De „Ujsag" meldt uit Boekarest, dat ex-koning Ferdi nand van Bulgarije Dinsdag in Boekarest is aangekomen en binnen enkele dagen zijn reis naar Sofia zal voortzetten. De Bulgaar- sche regeering heeft den terugkeer van ex- koning Ferdinand naar Bulgarije goedge keurd onder voorwaarde, dat hij alle mate- rieele eischen tegen de Bulgaarsche schatkist zal opgeven en zich niet in de Bulgaarsche politiek zal mengen. ONVEILIG STRAND TE IJMUIDEN. Op 15 en zoo noodig 16, 17 en 18 October zal worden geschoten met geschut van fort IJmuiden af. De schietoefeningen beginnen te 9 uur. Op of nabij de batterij zal van een uur voor den aanvang af tot het einde der schietoefeningen een roode vlag geheschen zijn. De sector waarin geschoten wordt, wordt begrensd door een lijn getrokken van het fort in W. richting door den licht opstand op het Noorderhavenhoofd en een lijn getrok ken van het fort in N. richting over de kerk te Wijk a. Zee tot een afstand van 10.5 M. uit de kust en een hoogte van 600 M. DE MOORDZAAK-LANS VOOR HET HOF. „HET ONDERZOEK MEER DAN SLECHT". Zie ook de 2de pag. van het 2e blad. Over de behandeling van de moordzaak Lans voor het Gerechtshof te^ 'sGravenhage ontleenen wij nog aan het Hbid.: Na de pauze werd als getuige gehoord de in specteur van politie S. W. J. van der Mark. Deze heeft rapport opgemaakt over mededee- lingen van mevr. Logger over verd. Deze zou volgens mevr. L. een zeer vreemde natuur hebben. Get. Commijs, opnieuw naar voren geroe pen, verklaart, bij het door hem ingestelde on derzoek geen mesje in de kast gevonden te hebben. Mr. Kokosky: Het moet er toch in gelegen hebben. Get. kan pertinent verklaren dat het onder zoek zoo grondig is geweest, dat hij kan zeg gen, dat er geen mesje aanwezig was op den avond van den moord. Mr. Kokosky: En u hebt bij dat onderzoek des avonds niet eens licht ontstoken. Ook hebt gij de twee kistjes, die in de kast ston den er niet uitgehaald en u hebt ook niet ge constateerd. dat er bloedvlekken op de kistjes aanwezig waren. Het geheele onderzoek ls meer dan slecht geweest. Get.: We hebben alles goed doorzocht. Mr. Kokosky: Wist u dat er een mesje aan wezig moest zijn! Get.: Neen! Mr. Kokosky: Dus u hebt er ook geen spe ciale aandacht aan geschonken. Mr. de Visser (tot get.) U hebt toch zeker gezocht naar een wapen waarmee de moord gepleegd zou kunnen zijn. Get. Ja. Spr. heeft voorts een proef ge nomen in hoeveel tijd men van het kantoor van den verslagene kan loopen naar station D. P. De tijd hiervoor noodig bedraagt onge veer 23 minuten. De Pres.: Hebt u snel geloopen? Get. geeft hierop door een wandeling in de zaal de snelheid aan waarmede hij geloopen heeft. Verdachte: Op de zitting in Rotterdam hebt u harder geloopen. Get. ontkent dit. Vervolgens wordt gehoord dr. D. Gerhard. Deze heeft een boterhammesje onderzocht, doch hij heeft niet kunnen controleeren, of dit mesje schoongemaakt was. Verder heeft hij een grijs colbertjasje on derzocht. Aan den binnenkant daarvan heeft hij een klein vlekje bloed aangetroffen, waar van hij echter niet kan zeggen of hq£ men schenbloed was. Ook op een paar schoenen heeft get. spat jes bloed geconstateerd, evenals op een vest. De bloedvlekken op 't vest veranderden later van kleur, zoodat zij volgens getuige niet van ouden datum waren. Het was volgens get. verdund bloed, en hij heeft den indruk dat er met een natten doek over is geveegd. Met zekerheid kan getuige dit echter niet zeggen. Volgende getuige is dr. J. P. L. Hulst. Deze heeft samen met dr. van Rijssel een onder zoek ingesteld in het pand aan den Oostzee dijk. Get. heeft op den muur bij het fontein tje groote bloedvlekken aangetroffen en hij heeft den indruk, dat het slachtofffer eerst nog daarheen is geloopen. Ook in het keukentje heeft getuige bloed- spatten gezien tot aan de zoldering toe. Hierna ontspint ach. een gesprek over de vraag, of bij de toegebrachte slagen de da der door bloed bespat kan worden. Getuige acht het onwaarschijnlijk, dat in dit geval de dader onbespat zou blijven. Volgens getuige waren de b'.oedspatten op het vest van ouderen datum dan die. welke op de broekspijp zijn aangetroffen. Ook het bloed op de schoenen maakte den indruk versch te zijn. Getuige zegt voorts, dat de wonden op het DE GROOTE DAHLIATENTOONSTELLING. Een overzicht van de groote zaal. Zie het verslag in het 2e blad). nog is zou hij eens moeten informeeren bij een flink aantal deskundigen op het gebied van sport-training, wat zij denken van een poging om twee onvolgroeide meisjes tot een dergelijke geweldige krachtsinspanning, en dan nog wel onedr vrij ongunstige weersom standigheden, te nopen. Dan zou hij zich misschien, schamen. En het restant van zijn moed verzamelen, en tegen het reclame-mode- record-gedaas van Ma optreden U kunt meenen dat dit een exceptioneel geval is. Ik geef toe dat het een van de al lerergste is. Maar wij zijn nog lang niet aan het eind, en zullen ook in dit land nog wel heel gekke dingen te zien krijgen. Ik be hoef maar te herinneren aan de treurige vertooning van de 800 M. hardloopen door dames op de Olympische Spelen 1928. Het Internationaal Olympisch Comité heeft der gelijke narigheid voor het vervolg gesuppri meerd. Maar er komt nog wel erger. Wij krijgen nog wel boksmatches door vrouwen, en een vrouwen-Marathon, en meer dingen waartoe een vrouw niet in staat is en die grove, domme excessen zijnals wij mannen onze veel grootere kennis van zaken, ervaring en inzicht in deze dingen niet doen gelden, en eenvoudig een dwin gende grens stellen. Vrouwelijke sportbeoefening en wedstrijden prachtig. Maar tot de grens die wij weten dat veilig bereikt mag worden, en geen stap verder! R. P. DOODELIJK VERKEERS ONGEVAL TE IJMUIDEN. VIERJARIG MEISJE GEDOOD. Woensdagmiddag had op den Stations weg te IJmuiden een noodlottig verkeerson geval plaats. Op het kruispunt Ratelstraat Stationsweg speelde het 4-jarig meisje W. E. Rademaker, wonende K. Zegelstraat op den rijweg, toen een vrachtauto kwam aanrijden, toebehoorende aan de firma W. te Beverwijk en bestuurd door A. G. De kleine geraakte onder den auto. Deerlijk gewond werd zij opgenomen en naar het Antonius Ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek het kind reeds overleden te zijm RESTAURATIE ST. BAVO. WEER ƒ5000.— REGEERINGSSUBSIDIE. Ook dit jaar is op de rijksbegrooting voor Onderwijs, K. en W. weer 5000.uitge trokken voor de restauratie van de St. Bavo- kerk te Haarlem. (De Oostenrijksche geleerde Haber- landt heeft proeven genomen, die volgens hem aantoonen dat het in nemen van hersenextract van runde ren het menschelijk verstand scherpt) Lerst was het slechts de apenklier, Reeds veel beschreven en bezongen, Nu komt er weer een ander dier, Dat ons wil helpen te ^erjongen. Het rund, het goede beste rund Staat klaar om ons verstand te scherpen, Een denkbeeld waar j' om lachen kunt Maar dat toch niet. is te verwerpen, Want met zijn ruhderhersenstof, Hormoon genaamd, of hersenvochten, Nam deze Oostenrijksche prof, Toch proeven die er wezen mochten. Dus eerst de aap en nu de koe, Het geeft toch even wel te denken, Waar gaat het met den mensch naar toe Als die hem jeugd en wijsheid schenken? Een groote tijd ligt in 't verschiet, Een tijdperk met slechts wijze menschen, Gelukkig ben ik er dan niet, Zoo'n toestand lijkt me niet te wenschen. Dan valt er op de heele aard Geen domme zet meer te noteeren. Dan is ook ieder mensch het waard Om op de wereld te regeereri. Denkt u soms dat dit goed zou zijn? Maak u daarover geen illusie, Dan groeit de afgunst tot venijn, Dan komt er pas volledig ruzie. Maar één ding constateer ik hier, Wij moeten de bestaande normen Van wijsheid nopens mensch en dier Naar deze nieuwe leer hervormen. De uil is niet het wijste beest; Hoe wij het denkbeeld ook verfoeien, De wezens met den scherpsten geest Zijn onze beste brave koeien. P. GASUS. DE BEGROOTING VAN HET WEGENFONDS. In de begrooting van het Wegenfonds voor 1931 worden verdere gelden aange vraagd voor de verbetering van den Rijks weg HaarlemVelsen en den weg Oegst- geestNoord-Hollandsche grens. Voorts voor den aanleg van den nieuwen Rijksweg door den Haarlemmermeer, AmsterdamSassen- heim en overbrugging der groote rivieren. Wegens plaatsgebrek heden komen wij morgen op de voorgestelde plannen, terug. Een luxe auto werd op het Stationsplein te Den Haag door een botsing, met een vracht wagen gekraakt tusschen den aanrijdenden wagen en een tramrijtuig. De chauffeur kwam met den schrik vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1