Rubriekertjes-lijst. RUILRU3RIEK. Mijn Herbarium. Postzegelrubriek. ,De Kleine Held" EEN LEUK KUNSTJE EEN KOFFERRAADSEL LANGS HET STRAND RAADSELS. [Raadseloplossingen (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Draaitol). Ik heb een wollen jasje aan Tot aan mijn ooren toe. Wanneer ik er al uit wil gaan, Dan weet ik nog niet hoe. In heel de wereld is geen man, Die net zoo'n jasje maken kan. 2. (ingez. door Papavertje.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 16 letters. 3 4 5 6 is een grondsoort. 13 15 16 12 is een meisjesnaam. 4 2 7 10 is ook een meisjesnaam. I 8 9 14 7 heeft men op 't bed. II is een medeklinker. 3 (Ingez. door Papavertje.) Neem uit onderstaande Rubrieker- tjesnamen telkens één letter, totdat je een nieuwen schuilnaam krijgt. Nevada, Damiaatje, Zinnia, Wenda Alba, 1. (Ingez. door W. B. Z.) Ik ben een schrijver van bekende Jongensboeken en besta uit 10 letters 3 4 5 staat in ons leesboek. 6 7 2 3 4 9 is een jong paard. 9 10 4 is een ontkenning. 12 5 behoort bij 't vleesch. 6 7 8 is niet dichtbij. 5. (Ingez. door W. B. Z Wie kan 8 woorden noemen, die omgekeerd 't zelfde luiden? Twee van deze woorden zijn jongensna men. Twee zijn plaatsnamen Twee zijn beroepen. Een is een getal en één is een huishoudelijk artikel. 6. (Ingez. door W. B. Z.) Welke teekens moet men tusschen de cijfers 987654321 om een re kensom te krijgen, die tot uitkomst 100 heeft. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door W. B. Z.) Neem uit de volgende namen tel kens één letter, zoodat je een mooi dorp bij Haarlem krijgt. Olga, Veronica, Ernestine, Roza, Vrouwkje, Elza, Evert, Nanda. 2. (Ingez. door W. B. Z.) Vierkant- raadsel. I r m a R i e k B e n g J g n 0 Gooi deze letters zoo door elkaar, dat je een heel blijde boodschap leest. 3. (Ingez. door W. B. Z.) Verbor gen dieren. a. Ik at bij grootmoeder appeltjes. b. In 't natte jaargetij geraakten we altijd verkouden. c. Deze bramen zijn nog niet rijp. 4. (Ingez. door W. B. Z.) Ik besta uit 10 letters en bevind mij in de huiskamer. 7 8 9 10 is verdriet. 6 4 5 6 heeft een bloem. 1 2 3 is een soort stof. 4 5 is een lengtemaat. 5. (Ingez. door Poesendoktertje.) Met r besta ik uit bloemen. Met s ben ik zoet. 6. (Ingez. door W. B. Z.) Kamraadsel 123456789 1 is vervelend, 2 is iedereen, 3 is een hoofddeksel, 4 is een insect, 5 is trots 6 dient om te snijden. 7 is een vrucht 8 is een getal 9 is een paard. Iedere tand bestaat uit 3 letters. De rug van de kam noemt een maand in het jaar. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Poppenkast. 2. 999 9/9. Potlood. 3. Draaitol. 4. Ruil-Rubriek. 5. Schotenaartje. 6. Wipneusje. AFDEELING II. 1. Beurs. 2. Bouwdoos. 3. Een goed begin is het halve werk. 4. Zeep, Soda. 5. Gees. Kees, Mees, pees, wees. 6. Blauw, klauw, geel, keel. Goede oplossingen ontvangen van: Poppekind 5 Moeders grootste Hulp 4 Droomkoninkje 4 Poesendok- teresje 4 Hunkerhartje 6 Nanna 5 De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6. Nieuwelingen zijn: C. de Gooijer, oud 11 jaar, Ripper- dapark 31. Aukje van Huyzen, oud 9 jaar, v. 't Hoffstr. 6 A. Krielkip 6 Robbedoes 2 Wenda 6 Kletskousje 4 Papavertje 6 Babbel kousje 6 Egmondertje 5 Gouden Re gen 5 Juffertje Schrijf graag 6 Goud haantje 5 Epenaartje 6 Het Zaan- dammertje 6 Waterrotje 6 Kerstroos- je 6 Rangeerdertje 6 Zwartkijkertje 6 De kleine Zeeman 6 Nelly B. 5 Vice-Admiraal 5 Goudsbloem 6 Goud elsje 6 Trambestuurder 6 Wipneus je 6 Moeders Kleinste 5 Poppenkind 4 Droomkoninkje 3 Moeders Groot ste Hulp 3 Nevada 6 Uitlooper 6 Korstjesknager 5 Zinnia 5 Sneeuw klokje 5 Zevenster 5 Obione 5 Maria v. d. Munnik, oud 13 jaar, woonplaats? ST. NICOLA AS-RUBRIEK Catrien v. Waarden, Brouwersstr. 64, vraagt wie een popje voor haar heeft om voor den St. Nic. wedstrijd aan te kleed en. CATRIEN VAN WAARDEN. Brou wersstraat 64, heeft 160 Sickesz-wa- pens 8 Bobbie-manpetjes, 48 Kwatta sold, en 2 Duifjes-Bleekpoeder. Dit alles wil ze ruilen voor Amstelpen- ningen, Lux-bonnen, Vim-bonnen. Rinso bonnen. Sunlight-strooken of No. 73 van Naardermeer. JOHANNA VAN DEN BERG. Mina. hassastraat 29. Haarlem-Noord, heeft 1 Karnemelkzeeppl. 1 bon van Gou da's theelichtje, 1 Pelikaantje, 4 Er- dalmunten, 1 Koopman's Diergaarde, 1 pl. van Bleko, 7 pl. van Tripje en Lizebertha van Veka, 4 roodbandpl. I Indië-bon van Droste. 29 Sickesz- omsl, Dit alles wil ze ruilen voor Vim, Lux, Rinso en Sunlight-bonnen. WENDA, Waldeck-Pyrmontstr. 54 heeft Sickesz-omsl. roodbandpl., 3 Bobbie-omsl. Tieleman en Drosbon- nen, 2 Leupen.pl. 2 Bussinkpl. en Hagwapens. Dit alles wil ze ruilen voor Paddenstoelenbons of -plaatjes. J. ZUIDERDUYN. Vogelenzang- sohe weg 330, Vogelenzang, heeft 75 Roodbandpl. en vraagt daarvoor 50 heele of 100 halve Sickesz-wapentjes Daar het wat ver is om naar Voge lenzang te komen, wil zij wel naar Haarlem komen, als ze even opgave krijgt van het adres. ALI VAN NORDEN. Olycanstraat II heeft 32 kwatta-sold. 17 Sickesz- punten, 10 klokjes van klokzeep, 10 Miss Blanche punten, 2 Leupenpl. 4 Haas-azijnpl., 2 Drostepl. 1 Droste- bon, 2 Duifjesbonnen, l Paddenstoel bon, 1 Rinso-bon, 1 Lux-bon en Era bon. Ze wil ervoor terug hebben: Erdal-Pelikaantjes of Amstelpen- ningen. Ruiltijd van 4—5 EEN ONBEKENDE dank ik vrien delijk voor de ontvangen plaatjes, postzegels en sigarenbandjes. Witte klaver .(Trifólium répens) zie fig. 1, fam. Vlinderbloemigen (Papilioraceeën). De vele klaver- soorten, die in ons land aangetrof fen worden, hebben alle gestoelde 3-tallige bladen, met den bladsteel vergroeide steunblaadjes. De bloem pjes staan in eindelingsche hoofd jes of aren en hebben een ver- groeidbladige bloemkroon. De witte klaver is zodevormend en heeft bloeiende en niet bloeiende vertakte, kruipende stengels. De bladen zijn langgesteeld, rechtopstaand. Aan den voet hebben ze fijn toegespitste steunblaadjes. De drie blaadjes (soms 4) zijn gezaagd en hebben een witachtige, halvemaanvormige vlek. De bloempjes staan in hoofdjes op een langen steel, die uit den ok sel van een blad komt. De hoofdjes zijn bolrond, in 't laatst iets terug geslagen. De bloemkroon is wit, welriekend. Ze komt algemeen in weiden en aan wegen voor. Bloei tijd MeiHerfst. Roode klaver (Trifólium praterse) Zie fig. 2. fam. Vlinderbloemigen (Papilionaceeën) Uit een vertikalen wortel komen vele bloeiende en niet bloeiende stengels. Deze zijn opstijgend en rechtopstaand, vertakt en verwij derd bebladerd. De bovenste bladen zijn bijna zittend en tegenover staand, de lagere lang gesteeld. De bladen hebben steunblaadjes, waar van 't vrije deel driehoekig is en plotseling in een naald versmalt. De drie blaadjes zijn meest langwer pig en hebben een halvemaanvor mige teekening. De paarsroode bloe men staan rechtop in groote, bol ronde aren, die door blaadjes om- huid zijn. De plant komt algemeen in 't weiland voor. Bloeitijd Juni Herfst. De klaver, die veel als veevoeder verbouwd wordt, is een variëteit gekweekt uit Amerikaansch zaad. Rolklaver (Lótus corniculatus) Zie fig. 3 fam. Vlinderbloemigen (Papilionaceeën) Deze plant heeft een harden wortelstok, waaruit een kantige, vertakte stengel komt. De drietalli- ge bladen zijn kort gesteeld en hebben scheef omgekeerd eironde steunblaadjes. De bloemen zijn meest tot 5-bloemige hoofdjes ver- eenigd. De bloemen zijn sterk geel. De vlag (d.i. 't opstaande bloem blad) is vóór en ook vaak na den bloeitijd rood aangeloopen en wordt bij 't drogen geleidelijk blauwgroen. De kelk is klokvormig met priem- vormige tandjes. De plant komt al gemeen voor op droge gronden en is in onze duinstreken een goede bekende. Bloeitijd Mei—Herfst. fO/s-s/- ic c /ic Sic Jc ////- SJ 'et 4JC Sc si a c y/w, et Mi o /Sc SOc JSc so c /c 't* SC Sic NEDERLAND. IX. Gedurende 1912'22 verscheen een nieuwe serie portzegels, de grijs blauwe met het waardecijfer in dezelfde kleur. De teekening is ge lijk aan de vorige series. De waar den zijn: y2, 1, 1 1/2, 2 1/2, 3, 4, 4 1/2, 5, 5 1/2, 7, 7 1/2, 10 12 1/2, 15, 20, 25 en 50 cent (alle grijsblauw). Grooü- te van de vakjes 2.8 bij 2.3 cM. In 1913 werd een serie Dienstze- gels uitgegeven. Dit zijn zegels van de serie 18981913 met den opdruk: „Armenwet" ln de waarden 1 cent (rood), iy2 cent (ultramarijn), 2 cent (bruin), 2 1/2 cent (groen Grootte van de vakjes 2.3 bij 2.3 c.M. 3 cent (olijfgroen), 5 eent (rood) en 10 cent (grijs). Groo' van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Tegelijk rangschikken we hierbij de in 1919 verschenen dienstzegel n.l. 1 1/2 cent (blauw) met rooden opdruk Armenwet". Grootte van 't vakje 2.3 bij 2.8 c.M. Zie voor de Indeeling 't schetsje. Nieuwe deelnemers: 181 Johannes Houtgraaf, v. Keulen straat 1. 182 J. Heiligers, v. Keulenstraat 5. 183 Hendrik de Heus, Langendijk- straat 10 rd. 184 Hans Ferwerda, Kleverparkweg no. 116. S. Rustenburgerlaan 23. Nog enkele planten, die uitstekend materiaal vormen voor een winter- bouquet zijn: Chineesche lampionsplant (Phy- salis). Een vaste plant, die zich sterk uitbreidt, zoodat je erg moet oppassen, dat niet na verloop van een paar jaar je heele tuin volstaat. Ze moet vooral een zonnig hoekje hebben, daar anders de vrucht groen blijft. De bloemen zijn wit- achtig, doch vallen niet erg in het gen. Maar, och, wat geeft dat eigen- O, !k ben zoo vreeselijk ver brand, snikte zij, mijn beenen mijn beenenik heb zoo'n pijn! Zij droegen haar gauw naar den overkant, waar een dokter woonde, en gelukkig bleek, dat zij geen ern stige brandwonden had. Met dat al was het ernstig genoeg en de school werd voor de rest van den dag ge sloten. Hevig verschrokken gingen de kinderen naar huis, het treurige nieuws vertellen. Wim liep den geheelen weg te huiveren, daar in de algemeene ont steltenis niemand er aan gedacht had, hem zijn jas terug te geven. Je hebt je flink gehouden, prees hem zijn moeder, ik ben^trotsch op mijn dapperen jongenmaar nu zal je je oude jas weer moeten dra oog, omdat ze tusschen de bladeren verscholen zitten. In de oksels van de bladeren zit één bloempje. We planten haar echter niet om de bloem, doch evenals de judaspen ning om de vrucht. Dit is een bol vormige, oranje bes, omsloten door de kelk, die later zeer groot wordt en wanneer de vrucht rijp is, een mooie, roode kleur krijgt, 't Is dan tijd de stengels af te snijden. We hebben dan 5 a 6 lampionnetjes aan één stengel. Den geheelen win ter door blijven ze mooi van kleur en geven werkelijk een aardige af wisseling in de huiskamer, wanneer de snijbloemen schaarsch en duur zijn. Kaardebol (Dipsacus fullonum) Deze tweejarige plant kan wel 2 a 2y2 M. hoog worden en neemt heel wat ruimte in beslag. Stengel en de hoofdnerf der bladeren zijn bezet met scherpe stekels. De kleine lila bloempjes in een hoofdje om den top van den stengel zijn omgeven door stekelvormige omwindselbla deren. De bloeiende bloemen wor den afgesneden (pas op, prik je niet- bij dit werk) en gedroogd en geven een mooie afwisseling met je ge droogde judaspenning. Een eigen aardigheid bij deze plant zijn de waterreservoirs. Twee bladeren om sluiten den stengel geheel en vor men er als het ware een kom om heen. Hierin blijft het gevallen re genwater staan, waarvan de plant nog dagenlang profiteert. Papavers. De bloemen behandelde ik reeds vroeger; de vruchten (pa pa verhollen) zijn uitstekend ge schikt voor winterbouquetten. We kunnen ze nog een beetje opvroolij- ken door het kapje op de "vrucht een kleurtje te geven. Wil je je droge bouquet voltooien, pluk dan aan een of anderen sloot kant wat lischdodden, hier vaak duikers of rietsigaren genoemd. Zorg daarbij dat de verdorde sbengeldeelen boven de vrucht niet afbreken. TUINIER. (Slot) Zij had als gewoonlijk een lief jurkje aan, met stijve plooitjes, en net toen zij zich wat voorover boog en de zoom van haar rokje dicht bij de gasvlammetjes was, schoten die door den sterken tocht plotseling naar bovenDaar klonk opeens een angstige gil: Help! help! ik sta in brand!... Een van die uitschietende vlam metjes had de jurk van het kleine meisje bereikt, die natuurlijk on middellijk fel brandde. De kinderen gilden door elkaar, sommige renden de trappen op, andere liepen weer naar buiten, de meeste echter ble ven huilend en bevend naar het vreeselijke staan kijken. Daar opeens springt een jongen op de arme Annie toe: zijn jas rukt hij uit en vóór een der toesnellende onderwijzers heeft kunnen helpen heeft hij de jas stevig om het bran dende meisje heen gewikkeld. Annie hield haar adem in en ver zette zich niet, want haar moeder had haar meermalen verteld, dat wanneer zoo iets haar ooit eens mocht gebeuren, zij nooit moest gaan loopen. want dat daardoor de Vlammen werden aangewakkerd. Toen de onderwijzers tenslotte konden helpen, waren de vlammen reeds gedoofd, doch Wlm hield zijn jas nog maar steeds om Annie heen geslagen. lijk! Het zal wel gauw warmer wor den, en anders loop je maar hard, als je naar school gaat, vind je ook niet? Je hebt gelukkig gezonde bee nen Maar Wim heeft zijn oude jas niet lang behoeven te dragen. Den vol genden dag, toen al de kinderen in de vestibule klaar stonden om naar boven te gaan, liet het hoofd van de school ze eventjes wachten en vroeg: Van wien is deze jas? terwijl hij een verschroeid en verbrand grijs jasje omhoog hield. Die is van mij, zei Wim, en schaamde zich geweldig. Kom dan eens hier, jongen, zei mijnheer Blok. En toen Wim naast hem was ko men staan op de trap, zei hij We wilden je vragen, ons deze jas te laten houden; we wilden de kinderen over de gevaren van brand spreken en wat zij moeten doen om er aan te ontkomen en zich het le ven te redden. Weet je wel, dat Je gisteren waarschijnlijk het leven van Annie Smit hebt gered? We willen deze jas hier houden, ze ach ter glas bewaren, met er bij geschre ven, hoe jij er den brand mee bluschte, die het leven van Annie bedreigde. In mijn kamer zullen wij de jas een plaatsje geven, zoodat de kinderen er steeds naar kunnen komen zien. En voor het geval jij zelf een jas mocht noodig hebben. hier is er een, die wij voor die van jou in de plaats geven. Een van de onderwijzers gaf hem een pakje, dat mijnheer Blok open maakte. Het bleek een prachtige nieuwe overjas te zijn, een jas, zoo als de jongen nog nooit van zijn le ven had aan gehad. Hij paste de jas onmiddellijk aan; zij zat prach tig en was toch ruim genoeg, dat hij er voor d-en aanstaanden winter nog in groeien kon. Ik dank u wel, zei Wim, met glinsterende oogen. Nu, kinderen, riep mijnheer Blok, nu we hier op school een held hebbendrie hoera's voor hem! Denk er om, flinke hoera's! Klaar? Een! Twee! Drie! Hoera! Hoera!Hoera! Met een „Lang zal hij leven" sprong daarop de heele troep kin deren om onzen kleinen held heen, die er werkelijk een beetje beduusd van werd, en het duurde tenslotte een heelen tijd, vóór in de klassen de opgewondenheid na dien vree- selijken schrik van den vorigen dag weer bedaard was. OPLOSSING VAN HET RAADSEL VOOR GOEDE OOGEN" F"n goochemerd. „Wat heb je van je tante voor je verjaardag gekregen? Tom?" „Een nieuw kwartje". „En wat doe je er mee?" „Ik koop er een porte-monnaie voor om het in te doen". Wie eens goed pret wil maken, moet probeeren dit kunstje, dat wij hier precies beschrijven, eens na te doen. Wat je er voor noodig hebt is: een flesch, twee lucifers, een dub beltje en een kopje met water. Je moet nu eerst het zaakje opstel len zooals je op het bovenste plaatje ten voorbeeld gesteld wordt. Dus bo ven op de flesch worden de twee lu cifers neergelegd, zoo dat zij met de einden even tegen elkaar aankomen. Let op. dat zij om en om liggen, dus ieder met den gelen kop naar den anderen kant. Heb je de lucifers in die houding, leg dan het dubbeltje er voorzichtig op. Pas nu op, dat je bij het uitvoe ren van je kunststukje niet tegen de tafel of het stelletje zelf stoot, want dan heb je er natuurlijk geen plezier van. Doop nu je wijsvinger goed in het kopje met water en probeer dan om onmiddellijk dien vinger boven de plaats te brengen waar de lucifers elkaar raken. Natuurlijk zal er dan een druppel van je vinger vallen en de kunst is nu, dien druppel zoo te „mikken" dat hij precies op de ein den der lucifers valt. Dan zullen die van elkaar wijken en het dub beltje schiet in de flesch! Denk nu maar niet, dat dit kunstje zoo heel eenvoudig is, want telkens zal de toer mislukken omdat je den vinger te vlug of te langzaam boven de lucifers brengt. Dan vallen de druppels te laat of te vroeg en dan is het moeilijk om tenslotte het druppeltje op de juiste plaats te la ten vallen. Daarvoor mag je niet beefachtig zijn, zooals Je wel begrij pen zult. Kinderen die erg last hebben van beven mogen als het anders niet gaat hun elleboog on de tafel steunen. De hand heeft dan een steuntje en wellicht slaagt het kunstje dan beter. De mannen van de spoorwegen staan heel dikwijls voor raadsels, zco- als je wel begrijpen kunt, maar zoo'n raadsel als je hier ziet, zullen zij toch wel nooit voor zich gehad heb ben. Je ziet. dat op alle koffers namen staan van steden. Natuurlijk betee- kent dit dat de koffers naar die ste den verzonden moeten worden. Van alles is er bij, groote langwerpige koffers, net zoo goed als kleine en vierkantige. een handkoffertje en een hoedendoos en zelfs nog een ton. Nu moet je de namen van deze koffers eens netjes opschrijven en dan moet je probeeren of je een heel kort en heel bekend spreekwoord kunt samenstellen, door uit elke naam een letter te nemen. Je zult wel ontdekken dat dit nog niet zoo heel gemakkelijk is en een paar keer zal Je de namen wel over moeten schrijven om de gewenschte volgorde te krijgen. Maarwie zijn best doet zal de oplossing zeker vinden! Volgende week hoor je haar van mij! Zie dit kleine visschersmeisje, Neergehurkt in het zand. Met haar lieve, kleine oogjes, Staart zij langs het verre strand! Zou haar vader nog niet komen, Die op zee is met zijn boot? Op de golven moet hij werken, Voor het dagelijksche brood! Kijk, ddar komt een scheepje nader, Zou het buurman zijn of. paps? Ach, wat zou het heerlijk wezen, Als zij hém zag, zoo eensklaps! Had zij toch een verrekijker, Waar zij alles door kon zien! Bij de mannen op het scheepje, Zag zij dan haar paps misschien! Ha, daar staat een man te wuiven. Wat.Doet hij dat dan naar haar? Maar dan móét het vader wezen Dat is als de zon zoo klaar'

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 16