Het woord is aan Vreeselijk vliegongeluk te Stuttgart. Past op Uw Gezondheid fabrikaat Jansen STilanus - Friezenveen Ot en Sien. Het Belangrijkste LOOPT U MOEILIJK? étóe Jaargang No. 14491 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 19 September 1931) HAARLEM S DAGBLAD /Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5754. Franco per post door Nederland 3.87A. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden fOSTA, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerü: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer 1 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement Vraag en Aanbcd 1i regels f 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ0.25. elke regel meer 0.10. uitsl. a contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Zij die zich met ingang van 1 October a.s. per drie maanden op HAARLEM'S DAGBLAD abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. Vreeselijk ongeluk bij Arnhem. Een moeder met twee kinderen gedood. Auto door den trein versplinterd. Donderdagavond te circa acht uur is nabij 'den spoorwegoverweg Prezikhaas (spoorlijn Arnhem-Zutfen) een vreeselijk ongeluk ge beurd. De familie Veneman uit Apeldoorn was per auto van Apeldoorn naar Arnhem ge komen, waar de heer V. voor zaken heen meest. Even voor den overweg liet de heer V. de auto staan en ging zelf alleen naar het huis, waar de besprekingen zouden worden gevoerd. Mevrouw V., die met de beide kinderen, die eveneens in de auto zaten, niet was uit gestapt, schijnt intusschen op het kaépedaal te hebben getrapt met het noodlottig gevolg, dat de auto over de rails reed juist op het moment, dat de sneltrein richting Zutfen na derde. De auto werd door de locomotief ge grepen en 200 Meter meegesleurd. De wagen werd totaal vernietigd. De drie inzittenden werden onmiddellijk gedood. Direct werd hulp ingeroepen, en nadat deze ter plaatse aan wezig was kon het zwaarverminkte lijk van de 29-jarige Mevrouw V. uit de overblijfselen van de auto worden bevrijd. Ook de lijken van de beide kinderen waren zwaar verminkt. De Commissaris van Politie van Arnhem, de heer Terlaak, was spoedig na het drama op de onheilsplek aanwezig, evenals de Officier van Justitie. Ongeveer 300 M. schijnt de auto door den Sneltrein, die komende uit het Noorden te kwart voor 8 te Arnhem moet aankomen, te zijn meegesleurd. Eerst toen kon de machinist de machine tot stilstand brengen. Treinpersoneel schoot onmiddellijk te hulp, terwijl ook bewoners van „Kleuterzorg", waar de heer Veneman eenigen tijd besprekingen had gevoerd, op den harden slag, die door de botsing veroorzaakt werd, naar buiten liepen. Ook de heer V. snelde naar buiten, waar hem even later duidelijk werd hoe zijn vrouw, zijn zesjarig zoontje en zijn zevenjarig dochtertje gedood werden. De politie en het zlekenhpis werden direct gewaarschuwd en eenigen tijd later waren de subsistuut-officier van justitie, Mr. Lazonder de waarnemend commissaris van politie, de heer Scheepmaker en de inspecteurs van po litie, de heeren Goorhuis en Bros, aanwezig, terwijl verder twee ziekenauto's met perso neel ter plaatse verschenen. De lijken werden eerst in 'n goederenwagen neergelegd, daarna konden de ontzielde lichamen per auto naar het Gemeenteziekenhuis te Arnhem worden overgebracht. Bij nader onderzoek Is gebleken, dat zich voor den overweg aan beide kanten groote ijzeren hekken bevinden, die vanzelf dicht klappen. Men heeft thans het vermoeden, dat de heer V. eerst het hek heeft geopend om naar „Kleuterzorg", dat op eenigen af stand van den overweg is gelegen, te loopen, terwijl daarna Mevr. V., die het wachten ver moedelijk te lang duurde het hek nogmaals geopend heeft en op het moment, dat zij den wagen op den overweg had, door den snel trein werd gegrepen. De trein had ongeveer een half uur ver traging. Het gezelschap Dajos Bela. dat zich in den trein bevond, kwam veel later op de plaats van bestemming, zoodat het concert van de AVRO geruimen tijd later werd uit gezonden. De heer V., die eigenaar is van een was- scherij te Apeldoorn werd eerst naar het zie kenhuis te Anrhem overgebracht. Nog den zelfden avond is een familielid van den heer V. met den zoo zwaar getroffen man naar Apeldoorn teruggereisd. JOHANN STRAUSS MET ZIJN WEENSCH ORKEST. 30 CONCERTEN IN ONS LAND. Johann Strauss, die met zijn Weensch Orkest op 't oogenblik weer een rondreis door Europa maakt, is door de N.V. Inter nationale Concertdirectie Ernst Krauss ook voor een groote tournée door Nederland ge ëngageerd, en wel voor 30 concerten in Januari en Februari 1931. Henriëtte Roland Holst- van der Schalk „En wie alleen wil zingen moet niet klagen wanneer zijn stem soms onwelluidend blijkt, en niet zoo ver, als een koor draagt, kan ■dragen". Vier dooden. Twee toestellen in botsing. STUTTGART, 18 September (V. D.) Op het vliegterrein Stuttgart Boeblingen kwamen Donderdagmiddag bij een demonstratie twee vliegtoestellen met elkaar in botsing en stortten neer. De vier inzittenden'waren op slag dood. Het zijn de vlieger-instructeur en lucht acrobaat Schindler, kapitein Engewer, de aviateur Spenger en de mecanicien Hagen- meyer. Een der beide machines is een Klemm- toestel, terwijl het andere een Udet-Flamm- go is. De oorzaak van het ongeval is het feit, dat Schindler hoog in de lucht van het eene, in het andere vliegtuig wilde overstappen. Indertijd werd hem dit staal van luchtacro- batiek op het Berlijnsche vliegveld Tempel hof verboden. Schindler wilde dit nummer thans te Boe blingen uitvoeren. Tusschen de beide toestellen was een lad der bevestigd. In het eene toestel hadden plaats genomen Engewer, een bekende pi loot, en Spengler. Schindler bevond zich in het laagstvlie- gende der beide toestellen en klom in den touwladder omhoog, daarop stapte hij echter mis. De beide machines raakten elkaar en stort ten neer. Spengler trachtte nog van zijn parachute gebruik te maken. Het valscherm werd even wel door een der beide vliegtuigen gegrepen en vernield. Het drama speelde zich zoo snel af, dat op geen enkele wijze hulp kon worden geboden. GEEN RADIO-DISTRIBUTIE? ER KOMEN HEEL GOEDKOOPE TOESTELLEN AAN DE MARKT. Vele maanden geleden behandelde de ge meenteraad van Haarlem een voorstel van B. en W. om aan particulieren concessie te verleenen voor radio-distributie. Na een uit voerige discussie nam de raad evenwel een voorstel aan om B. en W. alsnog uit te noo- digen plannen in te dienen om te kunnen komen tot een gemeentelijke radio-distribu tie. De studie in het college van B. en W- heeft langen tijd in beslag genomen. Er is nu evenwel zeer veel kans, dat nog een voorstel komt voor de a.s. Woensdag te houden raadsvergadering. Wij hoorden verluiden, dat B. en W. thans sceptisch staan tegenover het denkbeeld om over te gaan tot een gemeentelijke radio distributie, omdat daaraan een te groot fi nancieel risico verbonden is. Er zijn mede- deelingen van de radio-fabrikanten Philips en Telefunken ingekomen, dat complete ra dio-installaties aan de markt zijn gekomen die f 125 kosten. Die toestellen zullen op af betaling verkrijgbaar gesteld worden. Phi lips zal daartoe overgaan om door den te verwachten omzet in staat te zijn personeel aan het werk te houden. Op die toestellen zal men ongeveer 20 sta tions kunnen krijgen. Als er een gemeente lijke radio-distributie zou komen, zouden de deelnemers ongeveer f 2.50 per maand moe ten betalen. Zij zouden dan slechts een keuzo uit 3 of 4 stations kunnen doen. DE SAMENSTELLING DER HAARLEMSCHE RECHTBANK. EEN VERGISSING VAN DEN HAAG. De Minister van Justitie heeft bij de Staats begrooting meer geld aangevraagd vcor de rechterlijke macht, omdat het personeel van enkele rechtbanken moet worden uitgebreid. Voor Haarlem zijn jaarwedden uitgetrok ken voor 1 president, 1 vice-president en 6 rechters. De rechtbank bestond den laatsten tijd evenwel uit 1 president, 1 vice-president en 7 rechters. De samenstelling is: vacature president: Mr. G. Sluis, vice-president; Mr. Tli. Maassen, Jhr. Mr. E. J. Strlck van Lin- schoten, Mr. A. L. M, van Berckel, Mr. A. W. J. van Vrljberghe de Coningh, Mr. S. J. Pit en Mr. E. J. W. Top rechters. Bovendien is er een vacature voor rechter. Toen Mr. J. D. Pasteur nog president en Mr. W. H. van Nes van Meerkerk nog vice-pre sident waren, werd Mr. Top als zevende rechter benoemd. Reeds iang had de Recht- en koopt nu reeds Zuiver Wollen en Half Wollen ondergoederen Gemengde Wol of Gemoltonneerd ook speciaal groote maten Uitgebreide keuze voor Dames, Heeren en kinderen DE STADSCONCLKRENT - M. van der Horst Paul Krugerstraat 16-22-24. Telef. 15420 (H.N.) Op verzoek zenden wij gaarne zichtzendingen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Op 20 September, herdenkt de heer A. C. A. van Vuuren zijn 25-jarig lidmaatschap der Tweede Kamer. (Prinses Juliana zal op 26 September te Den Haag het Ot en Sien-monument ter nagedachtenis van den peda goog Jan Ligthart, onthullen). O, Ot en Sien, gezellig stel, Dat ieder kind en ouder kent, Ja waarlijk, gij verdient het wel Een blijvend vorstelijk monument. Het simpel Boek van Ot en Sien, De schepping van een fijnen geest En toegewijden kindervriend Die wijlen Ligthart is geweest. Het boek van eenvoud en van rust, Een bron van kerngezonde vreugd, Van aandacht en van stil gepeins Voor Neerland's volk in prilste jeugd. Er is geen spannend avontuur, Zooals wij ouderen dit zien In onzen wereldwijzen waan, In het verhaal van. Ot en Sien. Maar spannend is het niettemin, Bekeken door een kinderoog En kenbaar voor den fijnen zin Van een geboren pedagoog.... Het kwam, en zag er keurig uit In sterken band van hemelsblauw, Maar ondanks ouderlijk vermaan Verdween die keurigheid al gauw De achterzijde is ontsierd, Waar lijm gedroogd is en gekorst, En op de voorzij is een vlek, Waar limonade is gemorst. Zoo menig bladzij is geplakt, Nadat ze eens was losgeraakt, Een groezelige vingertop Heeft hier en daar een vlek gemaakt. Het heeft zijn plaatsje in een kast, Dit dierbaar veelgelezen boek, Maar meestal ligt het daar niet in En dikwijls is het dagen zoek; Totdat het op een vreemde plaats, Waar niemand ooit een boek verwacht. Geheel bij toeval wordt ontdekt, En juichend voor het front gebracht. Dan nestelt zich iets op mijn knie En vleit: Toe lees nu nog eens van Het boek van Ot en Sien en Trui, Van grootmoe of van d' orgelman. Dan leg ik soms wel met een zucht Mijn eigen boek of krant maar neer En ik vertel van Ot en Sien Voor zes- of zeventienden keer.... O Ot en Sien, gezellig stel, Dat ieder kind en ouder kent, Ja waarlijk gij verdient het wel, Een blijvend steenen monument. Maar zonder dat hebt gij een plaats, Ook blijvend en ook zeer apart Een monument, maar niet van steen, In 't Nederlandsche kinderhart. P. GASUS. bank, die met werk overladen was, op die uitbreiding aangedrongen. Toen Mr. Sluis tot vice-president benoemd werd, kwam er dus weer een vacature voor rechter. Op de griffie der Rechtbank werd ons verzekerd, dat het niet in de bedoeling kan liggen, om nu het aantal rechters weer te verminderen. Blijkbaar is bij het opmaken der begrooting voor 1931 nog geen rekening gehouden met de uitbreiding die over 1930 al was toegestaan. Binnenkort komt de Rechtbank bijeen om een alphabetische voordracht op te maken voor de benoeming van een rechter. Boven dien is over eenigen tijd de benoeming van een president te verwachten. HAARLEM, 19 September. De zeven Dictators. Er zijn nu zeven dictators in Europa met name Mussolini (Italië), koning Alexan der (Joego-Slavië), Kemal Pacha (Turkije). Stalin (Rusland), Pilsoedski (Polen), Car- mana (Portugal) en koning Zogoe (Albanië). Alsmede een paar dictatoren, wien het open lijke etiket van deze waardigheid maar daar om niet de macht ontbreekt: koning Alfonso Xin (Spanje) en Venizelos (Griekenland). Of de opheffing van de Spaansche censuur, pas geschied, een realiteit zal blijven, moet nog blijken. In elk geval is men in dat land nog niet tot den parlementairen regeerings- vorm teruggekeerd. Nu heeft Hitler's enorme overwinning bij de Duitsche verkiezingen diepen indruk ge maakt in de Europeesche landen, die nog niet tot de dictatuur zijp overgeslagen. In Frank rijk heerscht groote opwinding erover; Men is daar sinds Stresemann's dood weer steeds wantrouwender jegens Duitschland geworden. Stresemann placht de groeiende trouw van het Duitsche volk aan den nieu wen republikeinschen regeeringsvorm voorop te zetten in al zijn betoogen. De feiten steun den hem zoolang hij zelf de leiding aan gaf. Nu hebben zeven millioen Duitschers gestemd vóór de wilde theorieën van een Oostenrijker, die een der invloedrijkste man nen in hun land is geworden sinds hij het aantal Rijksdag-zetels van zijn partij van 12 tot 107 heeft doen stijgen, in éen slag. en er de tweede partij des lands van heeft ge maakt. Weliswaar heeft hij nu de bladen van zijn richting bevolen, zich voorloopig koest te houden over den verderen loop van zaken, en doet hij alle mogelijke pogingen om den indruk weg te nemen, dat hij een staatsgreep zou beramen, maar men ver trouwt hem heelemaal niet. Het is wel merkwaardig dat de Duitsche gebeurtenissen ook in Engeland het onder werp dictatuur op den voorgrond hebben ge bracht. Zóo sterk zelfs, dat het liberale hoofd orgaan News Chronicle gisteren in een nogal nerveus-gestemd hoofdartikel dit feit In het licht stelt. Het zegt natuurlijk dat de Engel- schen het laatste volk zijn dat een dictatuur zou willen, en dat een „politiek van de ijze ren vuist" het einde van het Britsche keizer rijk zou beteekencn, maar het voelt zich blijkbaar geenszins gerust, en komt tot de nogal zonderling klinkende slotsom, dat En geland „geen behoefte heeft aan een dicta tor, maar aan een Profeet". Bovendien zegt het artikel, dat men rond uit erkennen moet dat er in Engeland een onmiskenbare „Mussolini vogue" heerscht, en dat deze zich langs ondergrondsche kanalen in meer dan éen richting uitbreidt. Het is gewoonte geworden, sinds de Hitler-over- winning in Duitschland, te zeggen: „Wij zou den hier ook best een Mussolini kunnen ge bruiken". Dat is natuurlijk maar los gepraat, maar het is het gevolg van de algemeene bezorgdheid over den slechten toestand des lands en van wantrouwen jegens de leiders der huidige politiek wat betreft hun vermo gen om verbetering te brengen. De schrijver van het artikel wijst erop dat Hitler's redeneeringen ook mal genoeg klon kentot hij bijna zeven millioen Duit schers ertoe bracht, voor hem te stemmen. En hij erkent daarna: „Het is mogelijk dat een actieve, goed geleide beweging in de richting der dictatuur niet uitgesloten is in de Engelsche politiek. Er zijn eenige elemen ten in den huidigen toestand, die het ont staan van zulk een beweging zouden kunnen bevorderenDaarna somt hij de welbe kende zwakheden van het bewind der hui dige minderheidsregeering, de onvervulde politieke beloften, de stijgende belastingen en enorm toenemende werkloosheid, de voortgezette industriëele en financieele ma laise op, en tenslotte de verbrokkeling die zich nu ook in de Engelsche partijpolitiek al doet gevoelen. En hij erkent dat er gevaar bestaat voor een openlijke Fascistische be weging, al laat hij er haastig op volgen, dat hij zeker is dat de natie haar verwerpen zou. Dit zijn merkwaardige verschijnselen. Het begint er steeds sterker op te lijken dat Europa de crisis nadert. Als het niet tot ont wapening kan komen, en evenmin tot groote economische samenwerking in den geest van het federatie-plan Briand, als de tariefmuren hooger blijven rijzen en de malaise dus toe nemenwat is dan het alternatief? Is het de weg, waarop de zeven dictators tot de macht in hun landen gekomen zijn? Is het dus een toegescherpt nationalisme, een hooger opgedreven machtspolitiek, een on derdrukking van de persoonlijke vrijheid in ieder land, met als onvermijdelijk slot: de volgende oorlog? Het moge verhoed worden! Maar dat de toestand critiek wordt, en in de phase van werkelijk groot gevaar zou geraken als Duitschland inderdaad in den greep der dictatuur geraakte en Engeland volgdedaar behoeven wij niet aan te twijfelen. De zeven dictators verrijzen op dit moment der historie als een omineuze groep een bedreiging van Europa. R. P. BOUW VAN EEN OCEAAN. SCHIP STOPGEZET. LONDEN, 19 Sept. (N.TA.) De Daily Ex press maakt heden melding van het sensa tioneel bericht, dat de bouw van het groote schip van de Cunard-lijn bestemd om den blauwen wimpel van den Atlantischen Oceaan, die thans in Dultsch bezit is, weder om in Engeland te brengen, is stopgezet. De reden van deze stopzetting is, dat geen der assuradeuren bij Lloyd's ook maar voor een deel heeft ingeteekend voor de verzekerings som van 4 millioen, niettegenstaande de re geering had beloofd de noodige waarborgen te verstrekken. Auto vermorzeld op overweg bij Arnhem. Drie dooden. (Ie blad, le pag.), Zeer ernstig vliegongeluk nabij Stuttgart. (le blad, le pag.)] De samenstelling van de Hiarlemsche Recht- bank. Een vergissing van den Haag. (le blad, le pag.)! Belangrijke berichten uit Genève. (2e blad, le pag.) De moordzaak Lans voor het Hof. (4e blad, le pag.) Raadsvergadering in Bloem endaal. (4e blad, 2e pag.; Vergadering van de Eersteen de Tweede Kamer. (2e blad, le pag.) De Dahliatentoonstelllng. (3e blad, 2e pag.),' ARTIKELEN R. P.: De zeven Dictators. (le blad, le pag.)! C. Sipkes: De Dahlia als tuinplant. (3e blad, 2e pag.)' J. H. de Bois: De Vincent van Gogh-tentoon- stelling in Amsterdain UI). (3e blad, 2e pag.) Karei de Jong: Muziek in Amsterdam: Sint Augustinus Oratorium. (3e blad, 2e pag.). F.; Langs de Straat: Het Strand: (2e blad, le pag.) Voor de laatste berichten zie men de le pag. van het 4e blad. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN koop dan een paar steunschoenen bij PRESBURG, Gr. Houtsiraat 88, Haarlem en 't leed is geleden! EEN ERNSTIGE MEINEEDZAAK TWEE HAARLEMMERS STAAN TE AMSTERDAM TERECHT Voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank diende een meineedzaak tegen den 46-jarigen zaakwaarnemer-koopman J. v. G. te Haarlem en den 24.-jarlgen kantoorbediende C. F. W. P. eveneens uit aHarlem afkom stig. Verdachte van G. en zijn helper hadden met den schipper een afspraak gemaakt, dat zij in een proces, dat deze te voeren had met een scheepstimmerman te Zaandam te diens behoeve meineed zouden plegen. De zaken werden gescheiden behandeld. Uit het verhoor van den kantoorbediende P. bleek, dat deze in alle opzichten be ïnvloed is door G., die zooveel ouder was. P. is er totaal door aan lager wal geraakt. Voor de dreigementen van G. is hij naar Airfster- dam moeten vluchten. De officier mr. Ovcrbosch vroeg schorsing van deze zaak tot 16 October om een rcclas- seeringsrapport over verd., die nooit met de politie in aanraking is geweest, in te win nen. „Ik wil dezen jongen de kans op een voorwaardelijke veroor deeling niet onthou den", aldus de officier. Het verzoek van den officier werd door do rechtbank ingewilligd. Hierop nam van G,, de auctor Intellectualis in het beklaagdenbankje plaats. Verd. handhaafde zijn verklaringen, doch. toen de schipper zijn bezwarende verklaring aflegde, bekende verd. (Beweging op de geheel gevulde publieke trribune.) Pres.: „Hebt u uw medeverdachte overge haald?" Verd.: „Neen, geen sprake van, Ik zal niet alles zeggen, Ik wil mijn medeverdachte niet bezwaren. Ik deed het om schipper van P. te helpen, en.... als het moest zou ik nog eens hetzelfde doen. De eisch 5 jaar. De officier van Justitie vroeg tegen ver dachte G. wege.ns dit schandelijk geval van meineed en alles wat er ten aanzien van verd. P. aan vastzit, een gevangenisstraf van vijf jaar en onmiddellijke gevangenneming van verdachte. Het laatste werd door de Rechtbank be volen in het belang der veiligheid van ver dachte P. en om herhaling te voorkomen. Uitspraak 2 October, half twee. AUTO VAN EEN DIJK GEREDEN. OUDERKERK (a.d. IJsel), 19 September (V.D.) Gisteravond zijn drie jongelui uit Ouderkerk aan den IJsel, met hun auto bij den Wageweg onder Ouderkerk aan den IJsel van een hoogen dijk gereden en in den IJsel terechtgekomen, ter plaatse waar 5 meter water staat. De beide achter in den wagen gezeten personen C. d. V. en A. H„ beide uit Ouderkerk aan de IJsel konden door het stukslaan van een ruit zich naar bulten dringen, waardoor zij hun leven wisten te redden. De 28-jarige melkhandclaar J. 8., die de auto bestuurde kon zich niet bevrij» den en werd hedenmorgen te 5 uur, toen de auto met behulp van een kraanwagen op het droge werd gebracht, levenloos achter het stuur aangetroffen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1