KUNSTZAAL REEKER Heden Tentoonstelling MARKTNIEUWS UIT DE OMSTREKEN INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. TOEGANG VRIJ.GEOPEND 10-7U UURZONDAGS 2-4 UUR. HAARLEM'S DAGBLAD HEEMSTEDE BOUW VAN EEN R.-K. KERK OPGE DRAGEN. Aan de firma Venhoven en Evers te Heem stede is opgedragen het bouwen van een R.-K. kerk en pastorie te Breezand (N.-H.), naar een ontwerp van den Rotte rdamschen architect H. P. J. de Vries, voor de som van 113.100. PERSONALIA. De heer E. J. van Lent is op het bonds- congres van den R.-K. Bond van Schilders patroons als lid van het bondsbestuur geko zen in de vacature van den heer J. Giling. NIEUWE BROODFABRIEK VAN H. FRANKEN JR. „Het moderen bakkerij bedrijf zou wel door meisjes kunnen worden uitgevoerd", vertelde ons de heer H, Franken Jr., toen wij met hem rondgingen door het mooie lichte ge bouw, waarin zijn nieuwe fabriek te Heem stede gevestigd is. „Het is zoo eenvoudig". Inderdaad, het modern geoutilleerde bakkersbedrijf stelt aan de arbeiders niet' al <te zware eischen. Let terlijk, het gaat op rolletjes. De meeltrog- gen en de uitschulfbare ovens, de rekken met de vormen en de transportwagentjes voor het brood, het is alles met één handbeweging te bedienen. De moderne bakkerij, en zeker deze is een model-inrichting. Er is een laboratorium in voor grondstoffenonderzoek, er is een eigen waterleiding, het mengen van het meel, het afwegen, het kneden, tot zelfs het olieën van de vormen toe, geschiedt automatisch en mechanisch. De hygiëne wordt in ieder on derdeel tot in het uiterste gediend, de kolen- silo's zijn zoo gebouwd, dat sjouwen met kolenbakken nimmer noodig is, er is een waschgelegenheld voor de loopers die uitge rust zijn met een tang om het brood aan te vatten. Voor de belangen van het personeel is uitstekend gezorgd door de inrichting van schaftlokalen en toilet.-inriohtingen en een luchtverversching ln de bakkerij door welker bljzondeer constructie het tochten uitgeslo ten is. Prachtige machines bezit de moderne bak kerij, toestellen, die het brooddeeg afwegen Ln volumes van 400 gram. machinale eier- klutsers en electrLsche pelmachines voor amandelen. De ovens ln deze fabriek worden gestookt met Mannesmann-buizen, welke aan den kop verwarmd worden en de warmte door vulling mot een chemische stof voortplanten door den ganschen oven bei geen een zuinigen wijze van stoken waarborgt. De bakkerij staat op de plaats, waar vroe ger het café Landzicht was op den hoek van Binnenweg en Koediefslaan. De gebouwen, architectonisch zeer geslaagd, vormen een goode afsluiting van het dorpsbeeld bij deze entree van het oude dorp Heemstede. Archi tect is de heer J C. Slagter. De voorste hoek wordt ingenomen door een keurige winkel aan de zijde van de oKediefslaan is de wagen- remise, aan den kant van de Blekersvaart- zijn volgens voorschrift van de gemeente eeni ge utiliteitsgebouwen in het complex op genomen. De heer Franken zal Zaterdag een kleine tentoonstelling organiseeren in het nieuwe gebouw, van bakkerij ■•benoodigaheden en pro ducten uit de broodfabriek en banketbakkerij. Hij hoopt dat vele belangstellenden deze tcatonstelling zullen bezoeken om, gelijk wij het kregen, een indruk te ontvangen van het hedendaagsche bakkersbedrijf. Wij kun nen na onze rondgang een bezoek, vooral ook op een dag, dat de bakkerij in vol bedrijf is, ten zeerste aanbevelen. Zoowel de gemeente Heemstede als -de Heer Franken zijn geluk te wenschen met de vestiging van het nieuwe bedrijf. DE BLOEMENTENTOONSTELLING IN HET R.K. VEREENIGINGSHUIS. Was het Vrijdagmorgen nog een chaos op te tentoonstelling van de Onderlinge Tuin- liedenvereeniging „Aerdenhout en Omstre ken", zoodat men moeite had zich door de vele planten en vruchtenkistjes een weg te b^nen, om 1 uur stond alles keurig opgesteld, en kon de jury haar taak beginnen. En dat die niet gemakkelijk was, bleek wel uit het feit, dat, toen wij er om tegen half 4 kwamen, zij ternauwernood gereed was, zoo dat de tentoonstellingscommissie zich moest haasten de kaarten op de verschillende stands te brengen. Om half 4, de tijd der officieele opening was de kleine zaal, die nu ook veel geleek op 'een bloemenshow, geheel met belangstellen den gevuld. Ook burgemeester Jhr. J. P .W. van Doorn was onder de vele bezoekers. Jhr. P. U. Quarles van Ufford, eere-voor- zltter der Vereeniging, heette de aanwezigen welkom, dankte de commissie van voorberei ding voor haar moeizamen arbeid, de keu ringscommissie (die weer geen gemakkelijke taak had met het vaststellen der prijzen) alsmede de vele schenkers van prijzen. Dit is de derde groote tentoonstelling, aldus spreker, door de vereeniging georganiseerd, nu ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan. U zult zien, zeide hij, dat ondanks de groote vooruitgang der cultuur de leden niet ten achter zijn gebleven. Spreker besloot met den wensch, dat deze tentoonstelling er toe zou bijdragen de ver eeniging tot nog grooteren bloei te brengen. Jhr. j. P. W. v. Doorn, voorz. van het eere comité zelde, dat alles wat de tuinlledenver- eenlglng onderneemt goed is. Dat zien wij op de maandelijksche keuringen en op hun klei ne en grootere tentoonstellingen. Wat mij het meest treft, zelde spreker is de liefde voor de cultuur. Ook na den dagtaak voelen de tuin lieden lust hun werk voort te zetten. Waar in andere vakken vaak uitstapjes voor amusement noodig zijn, vindt de tuin man zijn amusement tusschen bloemen en planten. Hij is steeds op zoek zijn kennis uit te breiden en het verheugt mij, aldus spre ker, dat ook op deze tentoonstelling die liefde voor het vak zoo tot uiting komt. De vereeni ging heeft daardoor op bijzondere wijze de sympathie van het college van B. en W. Aanvankelijk was er geen Heemsteedsche vereeniging maar in J919 kwam er een in Heemstede, omdat er in Aerdenhout geen gelegenheid was. T«'de grondslag der vereeniging gelegd ln Aerdenhout. de resultaten zijn hier bereikt. öpr. wenschte de Vereeniging een nog ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1930 grooteren bloei toe, in het belang van de leden, maar ook voor de cultuur. Waar het met den land- en tuinbouw op dit oogenblik niet bijzonder goed gaat, is de lust van dezen arbeid als iets heel nuttigs te beschouwen. Spr. besloot met den wensch dat het succes dezer tentoonstelling zou mogen blijken door een druk bezoek. De heer L. L. Graaf van Randwijck, be schermheer der vereeniging zeide het een bijzondere eer te vinden, deze jubileum tentoonstelling te mogen openen en wilde de gelegenheid te baat nemen de vereeniging te feliciteeren met haar 20-jarig Jubileum. 20 jaar bewijst dat de leden het meenen met hun arbeid. Met den wensch, dat de vereeni ging nog vele jubilea zou mogen beleven, ver klaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Hierna volgde een rondgang door de zaal- waarbij bestuur en leden de bezoekers wezen op de bijzonderheden van planten eü bloe men. Algemeen was men Ingenomen met wat hier wordt geëxposeerd, vooral omdat dit alles tot stand is gebracht door menschen. die over weinig expositiemateriaal be schikken. Een bezoek is dan ook ten volle aan te bevelen. Hieronder volgt de uitslag der keuring: Vrije inzending Dahlia's; 7 inzendingen. Eereprijs H. van Gurp, le pr. Gebr. Klaas- sen, 2e pr. C. v. Iperen, 3e pr. M. v. Iperen. Potplanten, 3 inzendingen. Eereprijs B. Nieuwenhuis, chef-tuinman van de firma Van Empelen en Van Dijk. le pr. W. J. Radstake, 2e pr. G. Brokke. Fruit 3 inzendingen. Eereprijs W. J. Radstake, le pr. G. Brokke 2e pr. J. v. Donselaar. Rotsgroep 1 inzending (ter opluistering). Z. e. v. (met lof der jury) W. N. Heeren. Bij de Dahliaprijsvraag waren 22 inzen dingen. Er waren 9 soorten uitgereikt, en voor iedere soort was een eerste prijs be schikbaar gesteld. Deze werden behaald door: B. Nieuwenhuis, H. v. Gurp, J. van Donselaar, E. Pletting Jr., F. Pletting Sr., E. Goudswaard, M. Bloemendaal, G. Brokke Sr. en A. van Heeringen. SANTPOORT. VERGADERING MIDDENSTANDS- VEREENJ GIN G Zooals wij reeds mededeelden, werd Donder dagavond In „Zomerlust" een vergadering ge houden, waarin nogmaals de volgende vraag onder de oogen zou worden gezien: „Moet de Middenstandseeniging blijven bestaan, ja dan neen?'. Evenals op vorige met dit doel uitgeschre ven vergaderingen was ook nu de opkomst weer verre van bevredigend. Met het bestuur mede hadden 17 personen „acte de' présen- ce" gegeven. De leiding berustte In handen van den heer Enzerink. Deze zeide o m., dat de opkomst hem geducht tegenviel. Spr. krijgt zoo den indruk, dat er een „stille kracht" werkzaam ls, die de vereeniging tegenwerkt. Het heeft er allen schijn van, dat de Middenstand geen behoefte heeft zich te organiseeren. Het be stuur van de Middenstandsvereeniging heeft vele pogingen gedaan, maar steeds leden deze schipbreuk. „Haarlem's Dagblad" schreef, dat de heeren van het bestuur der Middenstands vereeniging niet gauw den moed ooeaven, maar men zal het ons toch niet kwalijk nemen, als we aan het einde van ons eeduld zijn. Het is jammer, want onze vereeniging zou veel goeds tot stand kunnen brengen. In dit verband behoef ik u maar te herinneren aan het succes in de autobuskwestie behaald. Alvorens verder te gaan, wil de heer Enze rink nu eerst de vergadering aan het woord te laten. Verschillende heeren maakten van deze ge legenheid gebruik. Samengevat kwamen hun op- en aanmerkingen hierop neer, dat op een indertijd gehouden winkeliersvergadering een commissie was benoemd, welke was opge dragen, met het bestuur der Middenstands vereeniging de mogelijkheid eener samen smelting te bespreken. Men was dan ook van meening, dat hier hedenavond de resultaten zouden worden bekend gemaakt. De heer Enzerink deelde hierop mede, dat het bestuur inderdaad met een commissie uit de winkeliers een onderhoud had ge had, doch dat dezt commissie geen bespre kingen wilde houden, doch zeide gedacht te hebben de kas enz. der Middenstandsvereeni ging maar zonder meer over te kunnen nemen. Daar nu bleek, dat dit allerminst in de be doeling van de vergadering der winkeliers had gelegen, werd besloten den toestand nog even aan te zien, opdat een eventueel te houden winkeliersvergaderlng zich nog eens duidelijk kon uitspreken. Het bestuur der Middenstandsvereeniging besloot naar aanleiding daarvan zijn functies nog niet neer te leggen. BLOEMENDAAL ONEERLIJKE DIENSTBODE. Door de politie te Bloemendaal werd Don derdag aangehouden de Duitsche dienstbode G. E., die bij mevrouw T. te O ver veen zich had schuldig gemaakt aan diefstal van lijf goederen en s!era-den. Zij is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Haarlem. IJMUÏDEN DE FUSIE TUSSCHEN DE ÏJMTJIDER FEDERATIE EN DEN CENTRALEN BOND. In ons blad van Vrijdag werd reeds een mededeeling opgenomen omtrent een voor genomen fusie tusschen de IJmuider Federatie en den Centralen Bond van Transportarbei ders. Thans kunnen wij met de meest mo gelijke zekerheid mededeelen, dat genoemde organisaties, die gedurende beider bestaan meermalen fel tegenover elkaar stonden, bin nenkort zullen samensmelten. Het lijdt geen twijfel of de voorbereiding tot de vereeniging van deze organisaties/ die tezamen zeker 4'5 der georganiseerde zee- visschers omvatten, dateert reeds van Augus tus. Immers wordt reeds In het September nummer van het orgaan der IJmuider Fede ratie hierop gezinspeeld en wel aan het slot van de officieele mededeeling aangaande de afscheiding van de IJ. F. van het Nationaal Arbeids Secretariaat, waarin het volgende te lezen staat: „Wij weten: Isolatfe, afzondering betee- kent gevaar, beteekent ondergang; betee- kent algeheele vernietiging. Welnu, dan openen zich hier ook nieuwe perspectieven voor het doen van een belangrijken sprong in de richting van een grooter arbeiders- eenheid in het visscherijbedrijf te IJmuiden. Ons parool blijft: Naar de sterkst moge lijke, actieve en weerbare bedrijfsorgani satie van arbeiders in het visscherijbedrijf te IJmuiden!" In bedekten vorm wordt hierin gezinspeeld op een bijzondere gebeurtenis. Een belang rijke sprong in de richting van een grooter arbeiderseenheid kan toch slechts doelen op een samengaan met een der andere organi saties, den Centralen Bond of den Chrlstelij- ken Bond en voor dit samengaan kan uit den aard der zaak alléén eerstgenoemde organi satie in aanmerking komen. Omtrent de basis, waarop de fusie tot stand zal komen, kon men ons nog geen inlichtin gen verschaffen. De verwachting ls evenwel dat de nieuwe organisatie een zuiver plaatse lijke zal worden, los van eenige vakcentrale. Doch hoe ook het gemeenschappelijke cos- tuum, waarin belde zich zullen steken er moge uitzien, vast staat het, dat de nieuwe organisatie een grooten invloed zal uitoefe nen op den verderen gang van zaken in het bedrijf. Dit is daarom van zulk een groot belang, omdat eind 1930 het collectief contract der zeevisschers afloopt. TER ONTNUCHTERING. Een stoker P. K., die onder den invloed van sterken drank verkeerde wilde Vrijdag van een aan den wal liggenden tra-svler springen. Hij sprong echter mis en geraakte te water. Door eenige personen, die het ongeval za gen gebeuren, werd hij nog bijtijds uit het water gehaald. HET CONFLICT. Men deelde ons nog mede, dat de geza menlijke organisaties niet alleen aan de Reedersvereeniging, doch ook aan de direc tie van het Staat-svisscherSbedrijf en het be stuur der IJmuider Vischhan del vereeniging hebben verzocht, mede te deelen welke maat regelen bij een eventueele boycot genomen zullen worden. WIJK AAN ZEE HET NIEUWE ZOEKLICHT VOOR DE REDDINGSBRIGADE. Naar wij vernemen zullen in verband met de komst van het fraaie zoeklicht van Phi lips Zaterdag 27 dezer oefeningen worden ge houden ter inwijding van dit prachtige ge schenk.. Er zal «des avonds een stranding wor den geënsceneerd, bij welke stranding de mo torreddingboot Neeltje Jacoba de rol zal ver vullen van het gestrande vaartuig. Van het strand te Wijk aan Zee af zal, als de stran ding is gesignaleerd, de reddingboot uitvaren. Verondersteld wordt, dat het vaartuig, door een zwaren storm op de vierde bank, d'.i. ongeveer 1 1/2 mijl uit de kust is ge strand. De reddingboot kan in het donker niet veel uitrichten. Het terrein des omheils zal dan door het zoeklicht verlicht worden. Intusschen is telefonisch een vliegtuig van de Kooi ontboden. Dit vliegtuig zal de ver binding tot stand bréngen tusschen het strand en het in nood verkeerende vaartuig, waarna getracht zal worden de opvarenden te redden. Eenige gewonden zullen door de reddingbrigade worden verzorgd. Verschillende autoriteiten zijn uitgenoo- dlgd deze demonstratie bij te wonen, o.a. Prins Hendrik, de Commissaris der Koningin, verschillende burgemeesters enz. Minister Deckers heeft reeds te kennen gegeven, dat hij bij de proefneming aanwezig zal zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Bezoekt afdeeling Blokschrift in bet Brongebouw. PROF. DR. H. ZWAARDEMAKER OVERLEDEN. In den ouderdom van 73 jaar is Vrijdag avond in zijn woning te Utrecht, na lang durige ongesteldheid overleden Prof. Dr. H. Zwaardemaker, oud-hoogleeraar in de medi sche faculteit aan de Utrechtsche Universi teit. De overledene werd In 1857 te Haarlem ge boren, in 1883 promoveerde hij aan de Uni versiteit te Amsterdam tot doctor in de ge neeskunde, op proefschrift: „Over ischaemie van den hartwand", was van 1882 tot 1897 officier van gezondheid en als zoodanig aan den Militairen Geneeskundigen Dienst ver bonden. Daarna vestigde de overledene zich als arts te Utrecht. In 1897 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de p-hyslologie aan de Universiteit te Utrecht, welk ambt hij dertig jaar vervulde, waarna de wet hem tot af treden noopte. Prof. Zwaardemaker verwierf in 1896 de Tllanusmedaille, deed eenige kleine weten- schappelijkeontdekkingen als: verklaring van hartstilstand na cornaironderbijding door ner- veuse remming en reflexen van het hartop- pervlak uitgaande; idiosyncrasie voor carbol bij ratten en katten, parasitaire vorm van leverclrrhose bij dieren; reukmeter (1888), compensatiewet bij gelijktijdig waarnemen van reukindrukken; splijting der ademvlek- ken rechts en links (1889); methode der be paling va nden reactietijd van den reukzin, ruikveld, diffusiemechanisme bij het ruiken odoriphoren, olfactiebegrip, presbyacasische wet (verlies van hooge tonen, reeds vroeg in het leven, toenemend met den ouder dom (1890) cocaïne-anosmle met voorafgaan de hyperosmie, resgistratiemethoden voor de spraakbewegingen, refractaire phase in den lidslagreflex, oorzaak van het normale oog knippen, intermitteerende reukprikkels geven uniforme sensatie. Voornaamste werk: „Phy- siologie des Geruchs". Ook op het gebied der phonetiek kenmerkte hij zich als een man van buitengewone be kwaamheid. De overledene was tot ver over onze grenzen bekend door zijn groote ken nis. DE ONVEILIGE OMGEVING VAN HELMOND. NIEUWE INBRAKEN. In de afgeloopen nachten hebben weder om een paar inbraken in de omliggende dor pen van Helmond plaats gehad. Te iMerlo werd ingebroken in café De Bierhal, meldt het Hbld. De dief blijkt door het raampje der W. C. binnen te zijn gekomen. In de slaapkamer van den bewoner werd al het geld uit het zich daar bevindende ijzeren geldkistje ontvreemd. Daar het tijdens de pas geëindigde kermis ontvangen geld in het kistje zat, naar schatting een bedrag van 400, was de buit vrij groot. De Rijks- en ge meentepolitie bijgestaan door een politiehond trachten de daders op te sporen, door den regenval zijn de sporen evenwel grootendeels uitgewischt. Ook aan een woning te Mierlo hebben die ven een bezoek gebracht, doch na in een en kel vertrek alles overhoop te hebben gehaald, zijn zij zonder iets mee te nemen vertrokken. Te Beek en Donk werd bij een alleenwo- nenden man ingebroken, tijdens diens afwe zigheid. Een revolver en een kistje sigaren werden hier ontvreemd. RAAB VOORTVLUCHTIG. EEN SCHANDAAL IN DUITSCHE LUCHTVAARTKRINGEN. De bekende vlieger Raab, die jarenlang mede-eigenaar was van de bekende vlieg tuigfabriek Raab-Kat- zenstein, is, naar de .Berliner Zeitung am Mittag" verneemt, met medeneming van be langrijke constructie- teekeningen en talrijke documenten naar Amerika gevlucht. Deze vlucht is ver moedelijk het gevolg van een schandaal, dat in sport en Industrieele kringen reeds sedert geruimen tijd groot opzien heeft gewekt. De genoemde fabriek ging geruimen tijd gele den failliet, vestigde zich later opnieuw on der den naam van Rheinische Luftfahrt Gm.b.H. te Krefeld en trachtte voornamelijk door het organiseeren van luchtacrobatiek- demonstraties nieuwe orders te krijgen. De nieuwe firma werkte eenigen tijd met suc ces, doch plotseling ging het mis, naar het heette, omdat het bedrijfskapitaal verdwe nen was. Volgens genoemd blad is het dui delijk, dat alleen Raab de schuld hiervan draagt. Hij heeft zijn crediteuren verteld, dat hij voor zaken naar Zweden moest. Na zijn terugkeer zou de raad van beheer der firma bijeenkomen. De vergadering had plaats, doch ontving een telegram van Raab uit Amerika, waarin hij zijn „behouden aan komst" meldde. Raab, die als vlieger aan den oorlog deelnam, introduceerde 't kunst vliegen in Duitschland en gold jarenlang als Duitschlands beste kunstvlieger. CREFELD, 19 Sept. De juridische ad viseur van den vlieger Raab spreekt de be richten tegen dat zijn cliënt met medene ming van teekeningen en na verduisteringen te hebben gepleegd naar Amerika zou zijn gevlucht. Raab bevindt zich voor zaken in de Ver. Staten en heeft zijn maatschappij op de hoogte gesteld van den stand der onder handelingen, waarvoor hij uiteraard verschil lende teekeningen en stukken uit de dossiers heeft moeten medenemen. (Wolff.) DE „VULVERFKWAST". Naar het Alg. Hbld. meldt zijn bij de Am- sterdamsche Droogdok Mij. proeven genomen met eenvulverfkwast, een kwast, wer kende op de wijze van een vulpenhouder, met pneumatischen druk. De verf wordt niet op de scheepshuid gespoten, maar de kwast is toch steeds nat. Zij moet een groote bespa ring geven. De proeven hebben goed voldaan. VREEMDE LEGERSTEDE. Gisteravond is tusschen Oudenbosoh en Oud-Gastel een rondreizend koopman, die zich tusschen de tramrails te slapen had ge legd, door de tram overreden en vermorzeld. De tram, die veel vertraging had, heeft het lijk meegenomen naar Oud-Gastel, waar het in het R.-K. Gasthuis werd onderge bracht. INBRAKEN TE HEEMSKERK. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Heemskerk op verschillende plaatsen in gebroken, meldt het Hbld.'Bij de heeren P. J. van der Ploeg en De Wilde zijn kleine bedra gen ontvreemd. Bij dr. Ypma is een bedrag van 2000 gestolen. Er zijn geen sporen van inbraak gevonden. De dieven hebben waar schijnlijk gebruik gemaakt van loopers en valsche sleutels. DE PERSONEELSFORMATIE. AMBTENAREN O. W. EN 3. A. De Personeelsformatie voor de gemeente ambtenaren is, zooals onze lezers weten, vast gesteld en ingevoerd. Uitgezonderd zijn alleen Openbare Werken en het Burgerlijk Armbe stuur. Met Openbare Werken is gewacht omdat daar binnenkort een nieuwe directeur zou komen. Burgerlijk Armbestuur is aangehou den in verband met de toen hangende, maar inmiddels door den raad afgewezen, reorga nisatie plannen. Aan beide diensten werken tezamen onge veer 100 ambtenaren. Er begint thans spanning te komen onder de ambtenaren bij deze diensten omdat het te verwachten is, dat nog dit jaar de forma tie door het Georganiseerd Overleg zal wor den behandeld. Over Openbare Werken schrijft men ons uit ambtenaarskringen: De ambtenaren bij dezen dienst kunnen nog moeilijk gissen, hoe de sedert 2 Septem ber opgetreden directeur zich een schema van formatie denkt in te dienen bij Burge meester en Wethouders. Waarschijnlijk zul len er nog enkele weken verloopen, voordat dit schema kan worden verwacht, omdat de nieuwe directeur zich zeker eerst voldoende zal willen Inwerken. Er is stellig groote achtrestand in de be vordering van een aantal ambtenaren bij dezen dienst en de sterk toegenomen be langrijke werkzaamheden maken een herzie ning van vele functies noodzakelijk. Natuurlijk zullen de straks in te voeren wijzigingen ook moeten worden geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1930. zooals voor alle andere diensten geschiedde bij de inge voerde personeelsformatie. (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) DE BEHANDELING VAN HOLLANDERS IN ITALIë. DE HEER MENDELS NIET TEVREDEN. De heer Mendels heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vra gen gesteld: le. Heeft de minister uit de inlichtingen die hij heeft ingewonnen en ontvangen over de behandeling van de zijde van de Italiaan sche Staatspolitie door een Nederlandsch Staatsburger en diens reisgenoote ondervon den. de overtuiging gekregen, dat die behan deling door de feiten gerechtvaardigd was, althans dat de vermoedens van de Ita- liaansche autoriteiten ten opzichte van be doelde personen juist zijn gebleken? 2e. Acht de minister overigens deze be handeling oirbaar? 3. Zoo pa, acht hij die dan ook hier te lande toelaatbaar en in soortgelijk geval toe. passelijk op Italiaansche Staatsburgers? 4. Zoo neen, is dan de minister alsnog ge neigd bescheid te geven op de tot dusver onbeantwoord gelaten vraag van onderge- teekende, t.w. of hij stappen heeft gedaan, opdat dergelijke behandeling Nederlandschen onderdanen voortaan in Italië worde be spaard? MOTORONGELUK VAN JAAP STOTIJN. Naar wij in de N.R.C. lezen heeft de be kende hoboïst van het Residentieorkest, de heer Jaap Stotijn bij een ongeluk met zijn motorfiets het linkerbeen gebroken. Mevrouw Stotijn, die op de duo zat, kreeg geen letsel. De heer Stotijn is te 's-Gravenhage in het Roode Kruisziekenhuis opgenomen. GEZANGEN IN DE GEREFORMEERDE KERK De Synode der Gereformeerde Kerken heeft aangenomen een voorstel waardoor het mogelijk is, dat behalve psalmen ook liederen worden toegelaten in de Gerefor meerde Kerk. De bestaande bundel „Eenige gezangen" zal uitgebreid worden met eenige liederen, inzonderheid bestemd voor de Christelijke Feestdagen. NIEUWE REGELING VOOR TE WERK GESTELDEN. HET KOSTGELD BOVEN HET LOON. Volgens „Het Volk" zal de nieuwe loon regeling voor te werkgestelden bij de Rijks werkverschaffing 29 September worden in gevoerd. Is het blad goed ingelicht, dan is het nieuwe stelsel dezer dagen door de vier wet houders uit de vier grootste steden bij mi nister Ruys verdedigd en toen door dezen be windsman aanvaard. Het nieuwe stelsel be oogt de menschen, die ondanks hard werken toch een laag loon halen, wat te helpen en heeft tevens tot gevolg, dat voortaan som« mige hoge loonen, die wel voorkwamen, voor taan niet meer verdiend kunnen worden. Tot nu toe bestond als gevolg van het bestaande stelsel deze uitkomst, dat de toelage voor eigen onderhoud steeg, naar mate het loon omhoog ging. Dit nu is veranderd. Het kost geld is van het loon afgekoppeld. In plaats van 75 pet. toeslag wordt dertig procent ge geven en een vast bedrag voor kostgeld van acht gulden. NIEUWE PROEVEN MET „MATAFTO". INITIATIEF VAN DEN HEER BENJAMINS.* In de voortgezette mededeelingen over „Matafto", het middel tegen mond- en klauwzeer, maakt Het Volk nog melding van nieuwe proeven, op initiatief van den heer Benjamins te Weespei'karspel genomen door drie dierenartsen, dr. R. H. van Gelder, di recteur van het melkcontrolestation te Am sterdam, dr. H. ter Beek, dierenarts te Naar- den en dr. s. Stuurman, directeur van het melkcontrole-station te Utrecht. De proeven zijn genomen met negen ge zonde kalveren, van den h«er Benjamins, waarvan 5 besmette melk kregen en in een besmette wei gelaten werden. Het Matafto is vervaardigd door de weduwe van den uit vinder, Van der Toom volgens diens recept. De uitslag van de proeven zal dezer dagen bekend worden. BEVERWIJK Noteermg van 19 September 1930. Spinazie per kist f 0.501. Postelein per kist f 0.550.70, Andijvie 100 str. f 3—4. Wortelen, 100 bos f 8—20. Komkommers, per 100 f 312. Aardappelen, klei, p. K.G. f 0.03—0.05 1/2. Idem zand f 0.06. Doppers per K.G. f 0.10—0 30 Capucijners per K.G. f 0,20—0.35. Tuinbconen, per 1000 f 0.04—0 08 Snijboonen, per K.G. f 0.20—0.30. Heerenboonen per K.G. f 0.05—0.14. Trosboonen per K.G. f 0.20—0.27 Spruitjes, per K.G. f 015—0.20 Roode kool, per 100 f 38, Savoye kool per 100 f 8—10. Bloemkool per 100 f 8—24. Uien, per K.G. f 0.02—0.04 Sla, per 100 krop f 0.300.60 Pieterselie per bos f 0.03 Selderie, per bos f 0.03—0.05 Appelen, per K.G. f 0.12—0.30 Péren, per K.G. f 0.12—0.22

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6