DE GEBROEDERS LUMIERE. BUITENLAND DE COMMISSIE VOOR PAN-EUROPA BIJEEN. De beteekenis van Drummond's benoeming. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers LANGS DE STRAAT. SPOOR's MOSTERD SPORT EN SPEL AGENDA. Spoor S 2w I 'sVrsch e*Kaas HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1930 Briand voorzitter, Drummond secretaris-generaal. Alarmeerende berichten uit Oostenrijk Aftreden van het kabinet waarschijnlijk. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Briand Briand Is voorzitter geworden van de com missie, die op verzoek van 27 staten is bij eengeroepen, ter bestudeering van het plan „Pan-Europa". Secretaris-Generaal van de commissie werd Sir Eric Drummond. Men zou op het eerste gezicht geneigd zijn, aan de benoemingen niet meer, dan de formeele waarde toe te kennen. Dit is echter niet juist. Dat Briand voor zitter werd van de commisise is niets buiten gewoons, maar dat Sir Eric Drummond secre taris-generaal werd, mag wel eenige verwon dering baren. Sir Eric is namelijk ook secre taris-generaal van den Volkenbond en men weet, dat juist in de kringen van den Vol kenbond nog al wat critiek is uitgeoefend op Briand's plan. Deze ontdek was ten deele gegrond op de veronderstelling, dat Briand eigenlijk naast den Bond een nieuw instituut wil oprichten dat een taak, die tot den sfeer van den Volkenbond behoort, tot de zijne wil maken. Thans blijkt dat Sir Eric Drummond, die door zijn werkkring als de verpersoonlijking van den VS. beschouwd zou kunnen worden, zijn naam aan de Commissie der 27 Staten heeft kunnen schenken. Hierdoor is de kwestie Pan-Europa weer geheel binnen den kring van den Volkenbond gebracht. De benoeming van Drumond is dus wel van verstrekkender beteekenis, dan men aanvan kelijk zou veronderstellen. Thans nog iets over de eerste zitting van de Commissie; de vergadering duurde niet veel langer dan een half uur. Briand bracht dank voor zijn benoeming en verklaarde, dat de kwestie of Sovjet-Rus land en Turkije voor de besprekingen zullen worden uitgenoodigd, nog niet beslist kan worden. Overigens staat de commisise voor alle statenleden van den Volkenbond open. Ook de vraag of de buiten Europa gelegen staten, die lid zijn van den V.B., uitgenoodigd zullen worden voor deelneming aan de be sprekingen, zal tezamen met dekwestie inzake Sovjet-Rusland en Turkije het eerste punt ■uitmaken van de agenda voor de Januari - zitting van de commissie. Sir Eric Drummond kreeg opdracht met het oog op de Januari- zitting politiek en economisch materiaal te verzamelen, een en ander ook naar aanleiding van de in November van dit jaar bijeen komende conferentie van Ministers van Handel der onderscheiden landen. De Januari-vergadering zal op instigatie van den Raad van den Volkenbond plaatsheb ben. Briand blijft dan voorzitter totdat vol gend jaar weer de Assemblee bijeenkomt. L. A. Sir Eric Drummond. De financi'êele toestand in Duitschland. BERLIJN, 23 September (V.D.) iHet Duitsche kabinet komt hedennamiddag bijeen om een aanvang te maken met de vaststelling van zijn program. De belangrijkste punten van dit program betreffende den financieelen toestand. Het verluidt dat er nog een tekort moet wodren gedekt van 850.000 mark. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. In goed ingelichte kringen is men echter van meening, dat het tekort veel hooger zal zijn. In verband met den financieelen toe stand worden bijzondere maatregelen voor de werkloosheidsverzekering overwogen. De douane-tarieven. GENèVE, 23 September (V.D.) Heden morgen werden de besprokingen in de tweede commissie van de Volkenbondsvergadering voortgezet. Reeds gisteren had de Fransche gedelegeerde Flandin een lange resolutie in gediend, waarin de tot nog toe gevoerde be sprekingen zijn samengevat en waarin ge- eischt wordt dat de overeenkomst inzake de tarieven-wapenstilstand door zooveel moge lijk staten geratificeerd zal worden. Ten aan zien van de meest begunstigingskwestde wordt niet direct stelling genomen. Daarentegen stelt de resolutie voor een permanent arbi trage-organisme in het leven te roepen voor de commentarieering en toepassing der han delsverdragen. Bovendien moet volgens Flandin's resolutie de Volkenbondsraad min stens éénmaal per jaar een conferentie van ter behandeling van de aan de orde zijnde ter behandeling van de aan de orde zijnde economische problemen. De positie van Vaugoin WEENEN, 23 Sept. (V. D.) De Chr. Sociale Fractie van den Nationalen Raad heeft he den haar onbeperkt vertrouwen uitgespro ken in het beleid van den Vice-Kanselier Vaugoin, nadat deze rapport had uitgebracht over zijn houding ten aanzien van de kwes tie van de Bondsspoorwegen. Hierdoor is de positie van den Vice-Kanselier zeer versterkt. Uit deze beslissing van de partij kan gecon cludeerd worden, dat zij bereid is hem par lementair te steunen. Zal het kabinet-Schober aftreden?. WEENEN, 23 September (V. D.) Het besluit van de Chr. Sociale afgevaardigden om zich achter den vice-kanselier Vaugoin te plaat sen, beteekent practisch, dat het aftreden van het Kabinet-Schober met groote waar schijnlijkheid te verwachten is. De Vice- Kanselier Vaugoin zal in ieder geval zijn hou ding in de kwestie van de Bondsspoorwegen niet wijzigen en compromissen in den Mi nisterraad van de hand wijzen. Welke de houding van Schober zal zijn is nog niet be kend, doch men rekent op zijn aftreden. Hitier als getuige. LEIPZIG, 23 Sept. (V. D.) In het proces tegen de nationaal-socialistische Rijksweer- officieren verzocht de verdediger, dr. Frank om als getuige Adolf Hitler te doen hooren, teneinde te kunnen bewijzen, dat de natio- naal-socialistische arbeiderspartij geen ge- welddadige omwenteling verlangt en dit ook in 1929 niet verlangd heeft, omdat zij haar aanhangers niet heeft aangespoord tot een gewelddadige omwenteling over te gaan. Besloten werd aan het verzoek van de ver dediging toe te geven en den leider der na- tionaal-socialisten, Adolf Hitler als getuige toe te laten. Hitier zal Donderdag a.s. voor het gerecht verschijnen. Bestrijding Van geheime organisaties. WARSCHAU, 23 Sept. (N.T.A.) De politie heeft opnieuw scherpe maatregelen genomen tegen de geheime organisaties der Oekrajien- sche minderheid in het Zuid-Oosten des lands. Behalve een aantal Oekrajiensche politici werden gisteren de leider van een geheime militaire organisatie alsmede de leider van een economische organisatie, gearresteerd. Zal het geld in Rusland afgeschaft worden? Nog onlangs schreef een Duitsch corres pondentiebureau, naar aanleiding van de doodvonnissen, welke telkens over zilverham- steraars worden uitgesproken; „Rusland is het land van geruchten. Niemand weet. waar vandaan zij komen, zij verspreiden zich als de wind. Een dergelijk gerucht is, dat de sovjetregeering het geld zou willen afschaf fen". Thans blijkt aldus de N. R. Ct. het reeds lang geleden officieel gelogenstrafte gerucht ook de buitenlandsche berichtgeving te hebben aangestoken. Althans laat een En- gelsch blad zich uit Riga seinen, dat de boe ren, als gevolg van de vonnissen tegen zilver- hamsteraars hun „zilveren worsten", worst- vormige geldbuidels, in den grond begraven, geen papieren geld aannemen en alleen met goederen willen worden betaald. Volgens dit bericht zouden de dorpssovjets opdracht hebben dit soort handel niets in den weg te leggen. Het volkscommissariaat van finan ciën zou dezen iwnter de Instorting van de tsjerwoniets afwachten als den eersten stap tot afschaffing van het geld. Vooraanstaande leden van den Moskousche sovjet zouden openlijk verklaard hebben, dat Stalin be- hendiglijk den weg tot afschaffing van het geld geplaveid zou hebben ter beschaming van hen, die verleden winter gezegd hadden, dat zijn landbouwpolitiek even onzinnig was als 't ideaal, dat men ooit het geld zou kum nen afschaffen. Een bericht dat naar hutspot smaakt. Als de sovjetregeering de dorpssovjets opgedra gen had het ruilverkeer niets in den weg te leggen, zou zij zelve een zware spaak in het wiel van de graaninzameling gestoken heb- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 De Parisienne. Ik weet niet wat het is, datmaakt, dat men een Parisienne onmiddellijk herkent, zelfs daar, waar je haar het minst zou ver wachten: in een Hollandsche spoorweg coupé derde klasse tusschen Amsterdam en Haarlem. Ze zat tegenover me, en ik dacht aan den vriend, die onmiddellijk gezegd zou hebben: ,Maar dat is het hem juist! Dat je niet weet wat het is, en dat je je er toch voortdurend van bewust bent. Une Parisienneah!" En ik zag hem al dat heerlijke Fransche gebaar maken, dat geen buitenlander ooit zal loeren nadoen met twee toegespitste vingers, alsof hij iets heel delicaats plukte van zijn eigen, even geplooide mond. Heel slank, heel frêle, in een simpel zwart mantelpakje, met een simpel, maar gedurfd hoedje ver boven de zorgvuldig bijgewerkte wenkbrauwen en het heele precieus bijge werkte gezichtje, een paar mooie ringen aan twee fijne, onberispelijk gemanicuurde handjes, en een airtje van onverschillige nonchalance, dat geen Hollandsche vrouw ooit zal leeren nadoen. Maar de grijze oogen waren helder en buitengewoon pienter, en haar kleine beweginkjes waren vief en ze ker. Waarom, o waarom is op zoo'n oogen - blik Kenau Simons Hasselaar de eenige be roemde Hollandsche vrouw, die je te binnen wil schieten, en waarom spelen voortdurend Madame Récamier, type van languissante schoonheid en Madame de Staël, de brillant- ste vrouw die Frankrijk ooit gehad heeft, door je heen? Waarom sloffen daar buiben een paar zware terneergeslagen vrouwenfiguren over den straatweg en zie je voor je geest opeens Parijsche straten en boulevards met kwieke, veerkrachtige figuurtjes, die eruit zien of ze het heele leven, en nog veel meer, zonder de minste moeite aan kun nen? Ik wist het niet. Ik was me er alleen van bewust, dat het heelemaal niet overdreven is, dat er nog steeds met zoo'n nadrukke lijke bewondering wordt gesproken over den Franschen geest en de Parijsche elegance, en dat het geen wonder is, dat niettegenstaande alle protesten de mode nog steeds in Parijs wordt voorgeschre ven. „Ah oui!" hoorde ik mijn Franschman al weer zeggen. „Mais naturelle ment!" En opeens kwam ik in opstand, en in mijn hart hield ik een vurig pleidooi voor Holland. Die afschuwelijke manier om van je gezicht een dood beschilderd poppen- gezicht te maken, met alleen twee wonder lijke levende oogen erin, die dwaze aange leerde precieuze gebaartjes, de hautaine blik, waarmee ze over ons allemaal heen keek, alleen omdat ze twee uur langer dan wij placht te doen over het uitzoeken van een hoed en een paar handschoenen. Daar zou geen Hollandsche vrouw ooit zin in hebben, en ging er per slot van rekening iets boven een frisch onopgemaakt gezichtje van een blozende Hollandsche bakvisch, die niet bang behoeft te zijn, dat haar blos weg spoelt met den regen en dat haar lippen zul len afgeven als ze een kopje thee drinkt? En ik had me net met vreugde herin nerd, dat ik eens iemand, de Franschen had hooren qualificeeren als „beminnelijke egoïsten, maar....egoïsten." Dit bij wijze van antwoord op de bewering van een ander, dat geen volk de kunst van werkelijk te leven zoo goed verstond als het Fransche, toen de trein met een schok stil stond. Ik stapte uit vlak achter de Frainjaise, on danks mezelf en mijn laatste overwegingen met bijzonder welgevallen het delicate vleugde parfum opsnuivend, dat ze achter liet. „Une parisienneah!" Op het station werd ze begroet door twee kennissen in het Hollandsch. Ze ant woordde in het Hollandsch, zuiver, onver- valscht, onberispelijk Hollandsch. En ik voelde me instorten als een met naastige moeite opgeworpen zandwal, waarin je je veilig waande voor de aanstormende zee. En ik wist niet meer, of ik mijn on ge poeierde neus weer verwaand in den Hol- landschen wind zou steken of een poging doen om het bewonderende gebaar van den Franschman te imiteexen. Waar gaan onze lage landen naar toe? W. T. ben, daar zij toch al niet in staat is aan den warenhonger van het dorp te voldoen. Het is dat gebrek aan verbruiksartikelen, dat tot verdere inflatie van het papieren geld, de tsjerwonets, geleid heeft, welke inflatie dan ook weer, als zij dat te doen pleegt, het geld met een eigen waarde uit de circulatie is gaan verdrijven. Het feit dat degenen die hun handje vol zilvergeld in den grond stop pen soms ter dood veroordeeld en bij hon derden naar concentratiekampen gestuurd worden, wijst er nu juist niet op, dat de sovjetregeering de desorganisatie van het geldverkeer aanmoedigt. Dat Stalin daarnaar zou streven, alleen om uit het ongerijmde de juistheid van zijn landbouwpolitiek te be wijzen, is wel al teongerijmd. LABOUR-DOKTERS. Op een bijeenkomst in de National Labour Club te Londen gehouden, welke werd bijge woond door doctoren uit alle deelen van En geland, is besloten een organisatie te vormen voor leden van het medische beroep die sym- pathiseeren met de idealen van het socialis me, aldus het Hbld. Het was, zoo werd ter vergadering uiteen gezet, niet de bedoeling een organisatie te stichten die zou concurreeren met de British Medical Association, maar men wilde alleen een vereeniging hebben waardoor geneeskun digen aangesloten konden worden bij de La bour Party. Hoe de eerste film tot stand kwam. (Van onzen Parijschen correspondent). Er bestaan zooveel jaarlijksche prijzen voor den besten roman, voor de beste ge dichten, dito tooneelstukken, dat het toch ook eens tijd werd om te denken aan de schrijvers van scenario voor de film. Waar om zouden zij ook niet eens in aanmerking mogen komen voor een eereprijsje, waar er toch zoo duizenden, soms millioenen zijn die van hun product genieten. Het fonds is bij een gebracht en de prijs heeft den naam Prix Lumière gekregen. Het lijkt wel een sprookje. De boerenbevol king van het departement Doubs geloofde nog in toovenaars. Daar kwam op een goeden dag in de stille dorpjes een man met een grooten baard die de kinderen schrik aan joeg. Op een wagentje sjouwde hij overal een houten kast met zich mee. Dan liet hij de menschen tot drie tellen en 't was een won der zoo'n goed gelijkend portret als hij te voorschijn haalde uit de geheimzinnige kast. In 't eerst ging 't wat moeilijk. De pastoor moest zijn toestemming geven, want je kon toch nooit weten. Maar toen de geestelijke er geen bezwaar tegen had en zélf poseerde, toen het bleek dat de operatie geen pijn deed toen kwamen ze schuchter naderbij. Weldra werd de komst van „père Lumière" een evenement ln hun triest bestaan. De zaken gingen zoo goed, de photograaf had zoo'n succes, dat hij besloot om zijn drie zoons, Louis, Albert en Edouard de geheimen van het vak te leeren. De twee eersten waren al heel gauw de kunst meester, maar Edouard was, zooals vader en moeder Lumière het in wanhoop uitriepen „een knoeier". Den heelen dag was het jongske bezig om allerlei zuren en bijtende stoffen te mengen, omdat hij be weerde dat men droge gevoedige platen moest kunnen maken, inplaats van telkens, voor elke seance, platen te vervaardigen. Vader Lumière hoorde de klachten over al die verbrande schortjes en blouses aan en besloot zelf een te probeeren. En ziet, uit be sparing van een paar verbrande kleertjes, kwam de gelatine-bromure-plaat tot stand. Lumière begreep dat er toekomst in zat; hij nam patent op zijn uitvinding en tien jaren later had hij twintig millloen francs ver diend en de familie zei voor goed den woon wagen vaarwel om haar Intrek te nemen ln het van den prins van Wales gekochte kasteel in Ciotat. Louis legde zie htoe op het perfectionneeren van phototoestellen, Albert hield zich onledig met de geweldige admini stratie welke de verkoop van de platen met zich bracht en Edouardgaf aanzienlijke sommen uit op allerlei feestjes in Parijs. Op zekeren dag kwam de pierewaaier ln Ciotat en hij moest aan zijn ouderen broer beken nen dat al zijn zakgeld op was, hoewel men ln het begin van de maand was. Louis wist dat Edouard veel geld uitgaf met een blon dine op wie hij smoorlijk was verliefd, dat zij samen de renbanen frequenteerden. Je haalt domme streken uit, Edouard, en waarom? Net of die blondine van je beter en mooier is dan een andere. Ze heeft niets bijzonders. Edouard raakte ln vlam. Volgens hem was er geen mooier, geen aanlokkelijker vrouw op de heele wereld. ZIJ was elegant, bewoog zich met gratie Wat vertel je me daar? Met gratie? Ik verzeker je dat ze mank is en als je wilt zal ik het je bewijzen, antwoordde Louis. De broeders scheidden zich, maar den vol genden Zondag trok Louis met zijn zelfsver- vaardigde chronographe naar Auteuil. Hij nam een moment-opname van de dame in quaestie en legde die enkele dagen later als bewijs aan Edouard voor. Edouard was nog maar half overtuigd. „AU het een beetje bewoog, dan, misschien En Louis Lumière, die door dien uitroep op een denkbeeld was gekomen, sloot zich op in zijn laboratorium. Oh, "t was maar een tijd verdrijf; maar een spelletjeEr kwam alles te pas bij het vervaardigen van zijn toe stel: een stuk van een oud corset van moe der Lumière, talrijke leege blikjes van inge maakte groentenOndertusschen was het voor het doel niet meer noodig, want Edouard had de blondine al verwisseld voor een brunette. De wonderlijke rareklekkast in het laboratorium van Louis nam veel te veel plaats Tn en hij besloot om 't gevaarte mee te nemen, naar Ciotat. Op een regenachtlgen dag maakte hij ettelijke opnamen van de fa milie die den tijd verdreef met kaartspelenX)e opnamen werden aan elkaar geplakt, de slechte clichëtjes er uitgeknipt en op een Zondagmiddag noodigde hij de familie uit om op den zolder te komen kijken. De tuinman van het kasteel toonde zich het meest enthou siast bij het aanschouwen van de ..beweegbare photos". Edouard. die altijd grappen verzon sjouwde den volgenden morgen vroeg, nog voor Louis op was, het toestel naar beneden. De tuinman was bezig de bloemen te verzor gen. Met één hand nam Edouard de water slang en richtte die op den tuinman, met de andere verfilmde hij de scène. Het eerste scenario was tot stand gekomen. Maar het stortbad had het enthousiasme van den tuin man niet afgekoeld en hij vertelde ln al de dorpsherbergen dat hij de held was van een „film". Een reizend circus-directeur wiens „vrouw met een visschenstaart" er juist van door was met een degenslikker kocht voor 500 francs het primitieve toestel met 25 meters film. Op alle kermissen, fn de provincie, zoo wel als in Parijs, werd met geweldig succes „l'Arroseur arrosé" vertoond. De toeschouwers begonnen iets anders te vragen dan het val len van een schoorsteen of het aankomen van een trein. De tuin van Ciotat werd ver anderd ln een studio. De dorps-brievenbestel ler, een gewezen clown, trad als regisseur op. Van alle kanten, voor kermissen en feesten, kwamen bestellingen voor toestellen en fijmen en thans werkten de drie broeders ijverig samen om aan al die aanvragen te voldoen. Vooral het maken van filmen kostte veel tijd en 't was dan ook een uitkomst toen er op 'n goeden dag een gewezen worstenfabrikant, thans vervaardiger van gramophoons kwam, die voorstelde: gij maakt de toestellen en ik de filmen. De ex-worstenfabrikant heette Pa thé. De twee gebroeders, Louis en Albert keerden! naar hun laboratorium terug. Ze bleven er dag en nacht, namen er hun maaltijden en rustten op een divan, bezig met het zoeken naar de kleuren- en de relief-photografie. Toen dat eindelijk was gevonden had er een plechtige zitting plaats van de statfge Académie des Sciences, alle geleerden ter wereld waren overgekomen om het nfeuwe lid, Louis Lu mière, zijn speech te hooren houden. Hij trok een papiertje met hoogstens vijftig regels er op uit zijn zak en keek als een meneer die zich verontschuldigde zooveel mensehen te hebben gederangeerd voor zoo'n kleinigheid. Er komen elk oogenbllk rijke Amerikanen uit Hollywood om een „bestelling" te doen voor een verbetering in de filmtechniek, ze vragen een nieuwe uitvinding, welke milli oenen zou opbrengen. Chèque-boek in de hand En dan leidt Louis hen zachtjes naax de deur; Excuseer me.... ik begrijp niets van da cinema HENRY A. TH. LESTURGEON. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. EEN NIEUWE INDISCHE LEENING. GROOT 750.000.—. Ingediend ls een wetsontwerp voor het aan gaan van een geldleening ten laste van Neder- landsch-Indië, groot f 750.000. In de memorie van toelichting wordt onder meer opgemerkt: Op 9 Augustus bedoreg het totaal be drag der vlottende Indische schuld rond f 113.000.000, terwijl bovendien aan munt biljetten een som uitstond van ongeveer f 122.000.000. Consolideering van een belang rijk gedeelte dezer vlottende schuld wordt thans wenschelljk geoordeeld, temeer daar verwacht mag worden, dat ook in de naaste toekomts de economische toestand zich niet zoodanig zal wijzigen, dat door overschotten op den gewonendienst de vlottende schuld geheel of grootendeels zaïl kunnen worden afgelost. SLACHTOFFER VAN DEN TWIST TE KERKRADE OVERLEDEN. De 23-jarige T. C., die te Kerkrade na een twist in een lunchroom door een schot ln den buik ernstig getroffen werd, is Dinsdag aan de gevolgen van zijn verwonding overleden, meldt de Tel. ATHLETIEK. ZESSTEDEN-LOOP. Aan de Zaansche Zessteden-loop, uitge schreven door de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer, op Zondag 28 Sep tember is ook een afdeeling snelwandelen verbonden. Door de Haarlemsche Wandelvereenlglng zijn voor dezen wedstrijd ingescreven: J. v. d. Berg, A, de NIjs, A. Govers, D. Bosse, A. Booms, Joh. Schijf. J. v. d. Weegh, W. Kooien, W. Vermeer en J. Versteeg. De start welke plaats vindt te Assendelft, is voor de wandelaars om 12.50 die der hard- loopers te 1 uur. DAMMEN. OM HET CLUBKAMPIOENSCHAP DER „HAARLEMSCHE DAMCLUB". Gisterenavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen der „Haarlemsche Damclub" 1929—1930 voortgezet. De uitslagen lulden: Tweede klasse: G. A. Ottolinf Jr. wint van H. Berghuis. De tweede ronde van de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1930—1931 verliep aU volgt; Selectle-afdeeling: Barend Dukel remise met Aebe de Jong. De partij J. B. Sluiter Jr.—Aebe de Jong werd afgebroken. Tweede klasse: J. Balk remise met H. Greeuw; J. C. van Waard wint van W. van Pelt. Derde klasse: Th. Wcsseman wint van W, J. A. Matla; F. Moerbeek wïnt vtn H. J. Stok., HANDICAP-TOURNOOI. De belde laatste p.-^en uit het handicap* tournool hadden den volgenden uitslag: Groep III: H. de Boer wint van J. W. vanj Dartelen. Groep IV: P- O. van Engelen wint van Joh!, Fabel Jr. De eindstand van dit tournool luidt: lste Prijs J Wielenga; 2de prijs H. Greeuwfl 3e prijs H. de Boer; 4de prijs P. G. van Enge len; 5de prijs W. J. A. Matla. Heden: WOENSDAG 24 SEPTEMBER Prinsenhof (Statenzaal). Raadsvergade ring. 1.30 uur nam. Stadsschouwburg: Kon. Ver. Het Neder- landsch Tooneel: „Hélène". 8 uur. Brongebouw: Tentoonstelling „Het Kind" en expositie van het Tuberculose-museum. 2—5 en 89.30 uur. Gem. Concertgebouw: Kraldeniersbeurs;' 1.30—5.30 en 7.30—11 uur. Berkenstraat, Gebouw protestantenbond, N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis", alge- meene vergadering; 8 uur nam. Palace: „Goud". Tooneel: The 7 Marlvilla's 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: ,De Spullébaas" en „Een lied van den arbeid." Tooneel: The 2 Barze- nis, 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater: .Adoration". Tooneel? Yolanta Lang en Anton Dirks ln „Die Opern., mixters" 2.30. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 25 SEPTEMBER Groote Kerk. Orgelbespeling 34 uur. Brongebouw: Tentoonstelling „Het Kind'* en expositie van het Tuberculose-museuni 25 en 89.30 uur. Gem. Concertgebouw: Kruideniersbeuxs; 1.305.30 en 7.3011 uur. Bioscoopvoorstellingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5