lMikcuM> Cj/v&dfc (Bej&cAuit -ncc[[6ts,. H.D. VERTELLINGEN STADSNIEUWS KAMER VAN KOOPHANDEL Scheepvaartberichten DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1930 (Nadruk Terboden; auteursrecht voorbehouden). Een stekelig verhaal. door B. B. ..Een eendennest!" riep de jongen blij en hij tastte gretig in. het holletje van riet en ruigte tusschen de zware wortels van den knotwilg. Ja, in plaats van gladde eierscha len voelde hij de scherpe stekels van den egel, die gedurende den winter onder den wilg verblijf gehouden had. Eerst wilde de teleur gestelde eierenzoeker den stekelbal maar met een in de sloot gooien, maar hij bedacht zich, haalde een roodibebloemden zakdoek voor den dag, tilde den egel uit zijn nest en knoopte hom in den doek. Er bleef een lus vrij, waar de polsstok doorgestoken werd. Zoo kuierde het jong'mensch huistoe met den polsstok over den schouder. De egel bengelde aan het uiteinde in het katoentje. Thuisgekomen, zette de jongen den egel in - een oud konijnenhok, bracht hem een bord melk en keek pas den volgenden morgen weer naar zijn gevangene om. Het bord stond netjes schoon gelikt in het stroo en de egel was verdwenen. Een egel is nu eenmaal in geen enkel hok vast te houden, net zoo min als je er een rat buiten houden kunt, wanneer er iets voor dien knager te halen is. Het konijnenhok stond op het erf van een groote boerderij met een boomgaard, een moestuin en verscheidene hokken en schu ren. Voor onzen egel was er voedsel in over vloed te vinden en het beviel hem er dan ook opperbest. In den tuin ving hij slakken en regenwormen, in de schuren muizen en hij het varkenshok snapte hij zelfs menigen rat. Overdag liet hij zich niet zien en des nachts was er geen enkel wezen op pad, waar hij bang voor behoefde te zijn. De drie half verwilderde katten van den boer heten hem met rust; de bunzing, die af en toe de kippenhokken inspecteerde, lustte geen egel- vleesch en de heemhond deed alsof hij den vreemdeling niet zag, sinds hij zijn gevoelige snuit eens leelijk aan diens scherpe stekels had bezeerd. Het werd midden Mei en zelfs de egel, het meest onverschillige schepsel onder de zon, dank zij zijn stekelpantser en zijn egelna- tuur. kreeg de lentekoorts te pakken, Hij be zocht de erven van de omliggende boerde rijen en had een ontmoeting met een egel wijfje. Eenlgen tijd later had ge onder de heg bij die boerderij een groot mosnest kunnen vinden en daarin vijf pasgeboren egeltjes. Allerzonderlingste schepseltjes, on geveer een pink lang, volkomen kaal, blind en witachtig van kleur. Vader egel bekommerde zich totaal niet om vrouw en kinderen. De onrust in zijn bloed was gestild en hij vatte het goede leventje op het erf van de boerderij weer op. Het gebeurde in dezen tijd. dat er telkens op geheimzinnige manier kuikens verdwenen uit een van de drie kippenhokken. Een bun zing kon de dader niet zijn, want die gladde pelsdrager bijt in één nacht zooveel mogelijk kippen dood, als hij de ren binnendringt. De beer dacht aan een hermelijn. Met den heem hond zocht hij het heele erf af en bij den takkenhoop achter in den boomgaard bleef Spits grommend staan. Met een hooivork ruimde de boer de takken weg, geholpen door zijn zoon, denzelfde, die den egel op het erf had gebracht. De hond stond jankend van opwinding toe te kijken. Nog drie tak kenbossen, nog twee daar lag onze egel open en bloot in een groot stroonest. „Pak hem, Spits 1" Spitz jankte nog luider, maar hij wachtte zich er wel voor, dien bruinen spijkerbal nog eens aan te raken. Ondertusschen kwam met den egel het feit aan het licht, dat de dikke stekeldrager wel degelijk de kuikens op zijn geweten had. D» veertjes lagen nog in het stroo. Bijna was het nu heel treurig met hem afgeloopen, want de boer stond op het punt den boos doener aan zijn hooivork te rijgen. Toen be dacht hij, dat een doode egel nergens goed voor is, maar dat een levende egel in staat is een veldmuizen-kolonie zooal niet uit te roeien, dan toch in toom te houden. Zijn pol der werd dit jaar geteisterd door tallooze grijspelsjes, die in de dijken wroetten en de slootkanten vernielden. De. jon gen nam polsstok en zakdoek en droeg den egel een half uur ver de weiden in. Tot den herfst leefde hij daar even ge- ncegelijk als op het erf en hield met toren valken. steenuilen en wezelfs opruiming on der de veldmuizen. Toen kwam de winter en de egel zocht den knotwilg weer op. Warm en vast sliep hij tusschen de wortels en droomde van al het goede, dat hij in het afgeloopen jaar geno ten had. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken in het district Haarlem, onder leiding van den heer E. H. Krelage. De voorzitter heet het nieuwe lid, den heer De Bljll Nachenius, welkom en herinnert aan het jubileum dat de Firma Droste alhier; heeft gevierd. Spr. wenscht den heer Droste geluk. Een geheele reeks ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het ingekomen schrij- van den den Directeur-Genaral der P. T. T. betreffende openstelling van het hulppost kantoor Velsen-Noord maakte de heer Meyer de opmerking dat de toestand wel verbeterd, maar de wachtkamer nog te klein is. De Voorzitter zeide toe. dat het Bureau hierop nog te bevoegder plaatse de aandacht zal vestigen Mcdcdeclingen Van den Inspecteur der P. T, T. te Haar lem is bericht ontvangen, dat met ingang van l September j.l. de Hoofdkantoren te Hillegom, Lisse, Sassenhelm, Warmond, Noordwij k-binnen, Katwijk aan Zee, Leiden, Post, Leiden telegraaf en telefonie, Voor schoten, de bijkantoren te Oegstgeest, Noord- wijk aan Zee, Leiden Heerengracht, de IIuLp- kantoren te Noordwij kerhout, Voorhout, Rijnsburg, Katwijk a. d. Rijn, Leiderdorp, Zoeterwoude, Hazerswoude, Rijndijk, Ha- zerswoude Dorp, Koudekerk, Roelofarends- veen, Rijpwetering, Leimuiden, Oude Wete ring en de Stations te Zilk, Kaag, Valken burg, Hoograde, Rijnsaterswoude tot de In spectie Haarlem behooren en niet meer tot de Inspectie 's-Gravenhage. De Hoofdkantoren Hillegom en Lisse en het station Zilk liggen in het district onzer Kamer. Met ingang van 1 September 1930 is het bijkantoor Santpoort-Station omgezet in een hulpkantoor. Op 15 Juli 1930 is een nieuwe door onze Kamer samengestelde lijst van ter beschik king staande Codes verschenen, welke op aanvraag beschikbaar wordt gesteld. Naar aanleiding van de door den heer Kruimel gestelde vraag' betreffende het tweemaal plaatsen van naam en adres van een afzender en geadresseerde op een post wissel wordt medegedeeld, dat deze maat regel genomen is ter vereenvoudiging van het werk ten postkantore. Vroeger werden bij aanbieding van postwissels naam en adres van den afzender in een boek geno teerd. Thans geschiedt dit niet meer. Ten einde toch een opgave in handen te hebben, waaruit blijkt wie afzender is, moet dit door den betrokkene op het formulier wor den ingevuld. De strook, waarop dit staat, wordt nu ten postkantore bewaard. Benoeming tijdelijk ambtenaar Benoemd werd tot ambtenaar in tijdelij- ken dienst van de Kamer van Koophandel de heer J. M. van Seggelen. Cursussen vreemde talen Nadat de heer Teding vanBerk- h o u t rapport uitgebracht had betreffen de de cursussen in vreemde talen werd be sloten deze cursussen voort te zetten. De heer De Clercq vroeg ook aandacht te wijden aan het Maleisch. De heer Teding van Berkhout zeide toe, dat de commissie met deze opmer king rekening zal houden. Cursus voor winkelpersoneel Aan de orde kwam hierna het voorstel der afdeeling Kleinbedrijf en van de Commissie voor het Onderwijs, in principe te besluiten tot de oprichting van een cursus voor win kelpersoneel. De heer H o o y zeide, dat het klein bedrijf en de Commissie voor Onderwijs niet zoo ver zullen gaan, een bepaald voorstel tot oprichting van een cursus voor winkel personeel te doen. Wel kan de Kamer een eersten stap doen, door besprekingen te openen. De heer Van L i e m t, voorzitter Kleinbedrijf, merkte op, dat alleen de be doeling is, het nemen van het initiatief tot het oprichten. Dit kan heel goed beteekenen het oprichten door anderen met steun van de Kamer. De Kamer vereenigde zich met het voor stel. Incasseeren van kleine vorderingen In overeenstemming met het voorstel der afdeeling Kleinbedrijf der Kamer besluit de Kamer geen nieuw onderzoek in te stellen inzake het Incasseeren van kleine vorde ringen en de resultaten van het eerste on derzoek door te zenden naar de Midden stands-Centrale met verzoek, terzake te wil len adviseeren. Rondvraag De heer H o o y vroeg of het Bureau niet van meening is dat het zijn bemidde ling moet aanbieden inzake het conflict In den vischhandel te IJmuiden. De heer De Clercq zeide dat de minister zich op het standpunt heeft ge steld dat onderhandelingen mogelijk zijn tus&tfien den vischhandel en de overheid; maar eerst als de vischhandel den boycot opheft. De boycot is nu opgeheven. De weg tot onderhandelen tusschen den vischhandel en de overheid is dus geëffend. Nu is het maar de quaestie: is de Kamer van Koop handel overheid? De Voorzitter zegt dat het denk beeld van den heer Hooy in overweging is geweest. Maar de beslissing kan niet zoo gemakkelijk worden genomen en nu is er geen aanleiding meer voor arbitrage. De Kamer van Koophandel is overigens een officieel lichaam, maar of zij nu over heid is, dat is maar niet zoo ineens uit te maken. De lieer Hooy vroeg; „Is het Bureau bereid het vraagstuk der Nederlandsche Handelspolitiek opnieuw in de eerstvolgende vergadering der Kamer aan de orde te stellen?" De heer Hooy lichtte zijn vraag toe. Spreker meende dat de Kamer van Koop handel in deze zaak leiding aan de gedach te behoort te geven. 'Het Bureau is goed ge outilleerd voor het houden van enquêtes, daarom heeft spr. zijn vraag tot het Bureau gericht. De Voorzitter zeide dat een da delijk antwoord op de vraag niet kan gege ven worden. Het Bureau zal overwegen of mogelijk is aan den wensch van den heer Hooy te voldoen. De heer Brinkmann merkte op dat Haarlem buitengewoon duur is met zijn tarieven voor water in vergelijking met an dere gemeenten. Men betaalt hier 36 cent per M3. en ontvangt geen reductie als groot-gebruiker. De heer Lasschuit zeide dat te Haarlem de prijs 25 cent is. De heer Brinkmann zou de zaak dan nog eens* nagaan. Voorts vroeg de heer Brinkmann of de Kamer van Koophandel iets kan doen inzake de plannen tot Accijnsverhooging. De Voorzitter antwoordde dat het Bureau dit kan overwegen. We heer Me ij e r sprak ovec de ponten te Velsen, Het verkeer met die ponten is nog altijd onvoldoende geregeld. De Voorzitter zeide dat de toe stand inderdaad wanhopig is, maar de Commissie voor Verkeer en Vervoer heeft doze zaak in studie. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten. „DE ROZENKRANS" Maandag 29 dezer zal het tooneelgezel- schap „De Vereenigde Schouwspelers", di rectie Pierre J. Mols, in den schouwburg Jansweg een volksvoorstelling geven van het stuk „De Rozenkrans", tooneelspel in 4 be drijven door A. Bisson, naar den wereldbe kenden roman van Florence L. Barclay „The Rosary". De rol van Jane Champion is wederom in handen van mevrouw Enny Molsde Leemwe terwijl die van Gerald Dalmain door den heer Pierre Mols zal worden vervuld. Verder treden in dit stuk op: mevrouw Caroline van Dommelen, mevr. Betty GritVink, mej. Mies van Norden, en de hoeren John Tirn- rott, Ferd. Koolbergen en Peter Hansen. De Romance „The Rosary" wordt gezongen door mevr. Enny Mols—de Leeuwe. Regie: Nico de Jong. BLOEMBOLLEN EN VCR5T- SCHADE. HULDIGING VAN HET SCHEIDSGERECHT. Zooals bekend is, is het Scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel tengevolge van de tal rijke geschillen, voortvloeiende uit de vorst- schade van den winter 19281929, maanden lang met werkzaamheden overstelpt. In het Weekblad voor Bloembollencultuur wordt opgemerkt: „Niemand heeft kunnen voorzien, dat de taak van voorzitter, leden en secertaris ooit zóó zou worden verzwaard als thans reeds sind vele maanden het geval is. Zij allen hobben zich de grootste opofferingen aan tijd en arbeid getroost, om zich door den on- voorzienen stroom van geschillen heen te wer ken. Algemeen leeft dan ook in onze vereeni- ging de wensch om uiting te geven aan de waardeering die de leden der vereeniglng voor het Scheidsgerecht koesteren, en het hoofdbestuur heeft daarom de voorzitter, onder-voorzitters, leden en secretaris van het Scheidsgerecht uitgenoodigd tot een bijeen komst op Maandag 29 September a.s., om hun daar van die gevoelens te kunnen doen blij ken". Deze bijeenkomst zal worden gehouden des namiddags te 4 uur, in de zaal der bloemen- keurmgen, van het Krelagehuis. De leden der vereeniging zijn uitgenoodigd daarbij tegen woordig te zijn. BLOEMBOLLEN CULTUUR, In December wordt te Haarlem de 164e alg. vergadering gehouden van de Alg. vereeniging voor bloembollencultuur. Daar komt oa. aan de orde de verkiezing van een voorzitter. De heer Ernst H. Krelage uit Haarlem treedt periodiek af, maar is ter stond herkiesbaar. Verder treden als hoofdbestuursleden af de heeren P. Bakker Nz. te Enkhuizen en Jan de Graaff te Wassenaar. Zij zijn niet herkies baar. EXAMEN SPORTLEIDER. Haarlem, 23 Sept. Geëxamineerd 43, ge slaagd 4 candidaten: de heeren W. C. Kor- neman, Haarlem; W. H. Müller, Amsterdam: L. B. Bongers, Enschedé; J. F. v. Oerle, Leiden. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondlssements Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen 23 September uitgesproken: 1. L. M. van Keulen en 2. J. Th. Gijselaar, bloemboïlenhandelaars te Hillegom en aldaar handelende onder de namen handelsvennootschap „Handelskweeke- rij Jan van Galen" en de handelsvennoot schap „Kweekerij Haigthon" te Hillegom ge vestigd; curator Mr. C. Blankenvoort, al hier. 3. H. M. Jansen, meubelmaker te Wijk aan Duin, oBeweg 35; curator Mr. M. A. van Eek, alhier. 4. A. W. Welling, techniker te Haarlem, Spaarne 92; curator Mr. H. J. M. Tonono, alhier. 5. J. Telkamp, bloeiwbollenkweeker en handelaar, handelende onder den naam James Telkamp en Co., Ltd.; curator Mr. M. A. van Eek alhier. Rechter-Commissaris Mr. E. J. W. Top, alhier. Vernietigd werden de faillissementen van: 1. Jac. Jongkind Jansz., te Aalsmeer; cura tor Mej. Mr. M. van den Brandhof en 2. C. Smit, bijgenaamd Nikkie Smit te Volen- dam; curator Mr. H. H. Riepma, te Edam. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Donderdag 25 September 1930, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Canzone Gabrdëli. 2. Praeludium et Fuga a kl. t. J. S. Bach. 3. Zesde Sonate F. Mendelssohn Bartholdy Choral-Variationen 'uge Finale. 4. Andantino, César Franck 5. a. Pro defunctis F. de la Tombelle b. Pro lacrymantibus F. de la TomJbelle 6. Fuga I iiber den Namen B. A. C. H. R. Schumann. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cto. per regel. BEDELAARS PER AUTO. EEN FORD VOOR WOONWAGENS. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: Het is merkwaardig hoe gemakkelijk de menschen zich dikwijls weten aan te passen aan de veranderde tijdsomstandigheden. Het koopen van een automobiel wordt voor de liefhebbers van motorrijden wel erg ge makkelijk gemaakt; vooral het aanschaffen van een reeds gebruikte motorwagen kost niet veel geld. Binnen de gemeente Haarlemmermeer woont een gezin, waarvan vader en moeder en eenige kinderen in hun dagelijksch onder houd voorzien door te gaan bedelen. En om nu dit bedelbedrijf zoo rendabel mogelijk te maken, heeft de vader een oude Ford aangeschaft en brengt hij 's morgens zijn kinderen op vrij verren afstand in om liggende gemeenten; zet ze daar af met de boodschap, dat ze door bedelen flink wat zullen zien te verdienen en maakt meteen een afspraak waar en hoe laat hij ze des avonds weer zal komen ophalen. Jammer, dat aan vele huizen nog wat wordt gegeven voor zoo'n bedelaarsfamilie. Van onze jeugd af kennen wij de zware en lange woonwagens. Wij hebben ze zien voorttrekken van het eene dorp naar het an dere, bespannen met hitten, of paarden, dik wijls niet al te best in conditie. Meermalen is er gesproken en geschreven over het lot van deze dieren en in verschil lende gemeenten zijn in de woonwagenkam pen, zelfs stallen gemaakt, om ze een goed onderdak te geven. Niet onwaarschijnlijk is het, dat dit eigen aardige aspect ook weldra zal verdwijnen;' want in dezen grooten polder is het al ge zien, dat de bevolking van een woonwagen kamp vertrekt naar een andere plaats op een nieuwerwetsche manier: zij haken eenvoudig hun woonwagens achter een tweede-handsc'n fordauto en de trekkracht van hitten en paarden is overbodig geworden. SCANDINAVISCH—NEDERLANDSCHE DOUANE-CONVENTIE. De correspondent van de Tel. meldt uit Stockholm: Het denkbeeld van een Scandinavisch- Nederlandsche douaneconventie wordt in Zweden over 't algemeen met instemming begroet. Het blad „Goeteborgs Handels- tidning" meent, dat het plan niet onuitvoer baar moet worden geacht, terwijl ook „Stock- holms Tidningen" het aannemen van een waakzame houding in den huldigen alge- meenen tarievenstrijd aanbeveelt. Algorab p. 22 17 Ouessant, Buenos Ayres n. Rotterdam Ameland 22 te Fremantle van R'dam Abbekerk p. 22 19 u- Sagres, R'dam naar Ausfcra- Uë Alhena 23 v.m. te Port Said, R'dam n. Calcutta Beemsterdijk 22 n.m. te Boston, Java n. New York Delfland p. 23 10 u. Ouessant, Amsterdam naar Buenos Aires Drechtdijk 21 n.m. te Portland, RViam n. de Pacifickust. Deli 20 v. Batavia n. R'dam Edam 22 n.m. v. Havana, R'dam n. N.-Orleans Grijpskerk 23 v. R'dam n. Kaapstad Giekerk 21 v. Mozambique n. P.-Amelia Hoogkerk 23 van. te Rangoon Rotterdam naar Calcutta Heemskerk 23 v. Antwerpe n. A'dam Haarlem. 18 te Valparaiso v. A'dam Kinderdijk 22 v.m. te San Francisca v. Anfcw. Koningin der Nederlanden 23 v. A'dam naar Batavia. Luna 21 te New York v. W.-Indië Moerdijk 18 te Saai Francisco, Antwerpen naar Pacifickust Nijkerk 23 v. R'dam n. Hamburg Nias 22 v. P. Sudan n. Mombasa NoorderdUk 22 vm. te Philadelphia v. R'dam Oronla 22 14 u. v. Lissabon, A'dam n. B.-Aires Ouderkerk 23 te Rotterdam v. Antwerpen Parana 22 te Londene Newport n. Pacifickust K Poseidon 23 te A'dam v. W.-Indië Polydorus 21 te Hamburg v. Ned. Indië Rijnland 20 v. Victoria, Buenos Aires naar Am sterdam Rietfontein p. 23 VHssingen, Antwerpen naar Amsterdam Rijperkerk 23 te Antwerpen, Beira n. R'dam Randfontein 22 v. O.-Londen n. P.-Elisabeth Springfontein 22 te Genua, Beira n. R'dam Spaamdam p. 22 n.m. Ouessant, New Orleans n. Rotterdam Si ba jak p. 22 22 u. Sagres, Rotterdam n. Batavia Sitoebondo p. 23 4 n. Gibraltar, Batavia naar Rotterdam, Streefkerk p. 23 Perim, Bombay n. R'dam Tosari 19 te Calcutta, Rangoon n. R'dam IJselkerk 23 v.m. v. Suez, R'dam n. Karatsji Zeelandla 22 te Rio Janeiro, A'dam n. Buenos Aires. Sibajak 23 v. Tanger, R'dam n. Batavia Insulinde p. 23 11 u. Finisterre 25 8 u. te Oowes verwacht, Batavia n. R'dam FEUILLETON 3) „Een bescheiden detective", zei hij met 'n grimmig lachje, „Ls in elk geval iets nieuws. Ik zou dien sergeant Chan heel gaarne eens ontmoeten." Bill Rankin zuchtte verlicht. Z'n taak werd tenslotte ongelooflijk licht. „Daarvoor kwam ik juist hier," zei hij kort. „Ik zou u en Char lie Chan gaarne samenbrengen en u over uw methodes en ervaringen hooren spreken. Ziet u, zoo'n echt gesprek, waar je wa.t van meeneemt. Ik was verlangend te weten of u ons de groote eer zoudt willen aandoen, om Mr. Chan en mij morgen aan de lunch tie ontmoeten?" Het voormalig hoofd van de C. I. D. aarzel de. ,Dank u wel, maar ik ben min of meer door Mr. Kirk gebonden: Morgenavond geeft hij een dlntr, en ik geloof dat hij zoo iets over 'n lunch ook zei, voor morgen. Hoe gaarne ik ook Ineeiis zou willen accepteeren, zullen we toch beslist Mr. Kirk moeten raad plegen." „Wel, Iaat ons hem dan gaan opzoeken. Waar is hij?" Bill'Rankin was Ineens zaken man. „Ik denk dat hij boven in de bungalow is". Sir Frederic keerde zich om, en sloot met 'n zwaai de deur van 'n groote brandkast, ter wijl hij vlug de kruk er van omdraaide. U deedt net als 'n Amerikaansch za kenman, Sir Frederic", zei Rankin met een glimlach. De detective klikte. „Mr. Klrk heeft me vergund om z'n kantoor te gebruiken, zoo lang ik z'n gast ben." „O, u bent dus niet enkel op een plezier reis", zei Bill Rankin vlug. De grijze oogen werden harder. „Absoluut een plezierreis, Maar er zijn dingen 'n particuliere aangelegenheid. Ik schrijf m'n herinneringen......" „Ah ja, natuurlijk", stemde de verslagge ver toe. De deur ging open en er kwam een werk vrouw binnen. Sir Frederic keek haar aan. „Goeden avond," zei hij. „Je begrijpt, dat er geen papieren op dit bureau verlegd mo gen worden?" „O, ja, sir", antwoordde de vrouw. „Goed. Nu Mr...e.Mr „Rankin, Sir Frederic." „Natuurlijk. Er is 'n trap in dat vertrek, die naar de bungalow heen leidt. Als u me volgen wilt Ze gingen de derde en de laatste kamer van de kantoonsuite binnen, en Bill Ran kin volgde de hooge gestalte van den En- gelschman naar boven. De trap eindigde in een duister portaal. Door de naastbije deur open te gooien deed Sir Frederic 't portaal ineens licht worden en stapte Bill Rankin de groote huiskamer van de bungalow binnen. Paradise was alleen in de kamer; hij ontving den verslaggever met zekere koele minach- Line. Barry Kirk scheen zich voor het diner te kleeden en de buttler ging aarzelend hem de tegenwoordigheid van den krantenman be richten. Kirk verscheen direct, in z'n hemdsmou wen en met de einden van 'n witte das ben gelend over z'n schouders. Hij was 'n knap, slank jongmensch van achter in de twintig, wiens gedrag hem als 'n sophist deed ken nen. Want hij had de verste hoeken van de aarde bereisd, trachtend te ontdekken wat 't fortuin der Kirks daar nog zou kunnen na jagen, en 't leven had voor hem geen ver rassingen meer. „Air, ja, Mr. Rankin van de Globe," zei hij vriendelijk. „Waarmee kan ik u van diens& zijn?" Paradise liep vlug op z'n meester toe, om de das in orde te brengen, terwijl Rankin over de schouder van den bediende hee«, z'n mis sie verklaarde. Kirk knikte. „Een reuzenidee", merkte hij op. „Ik heb heel veel vrienden op Honolulu, en heb over Charlie Chan, hooren spreken. Ik zou hem zelf graag ontmoeten." „U zoudt me veel genoegen doen met ons te lunchen",, zei de verslaggever. „Dat kan niet. U moet het omdraaien." „Maar ik opperde toch het denkbeeld van de lunch het eerst", begon Rankin, niet op z'n gemak. Kirk zwaaide met z'n hand op de luchtige wijze van de rijken, in zoo'n geval. „Beste kerel, ik heb al 'n lunch voor mor gen in elkaar gezet. Iemand van het bureau, een zaakgelastigde van het district schreef me een brief. Hij stelt belang in crimineele zaken en zou sir Frederic gaarne ontmoeten. Zooals ik Sir Frederic al uitlegde, kon ik er niet goed geen notitie van nemen. We we ten nooit of we geen vriend noodlg hebben van dat bureau, in den tegenwoordigen tijd". „Een van de afgevaardigden?" informeer de Rankin. „Ja. Iemand Morrow genaamd J. V. Morrow. Misschien kent u hem?" Rankin knikte. „Dat doe ik", zei hij. „Wel, dat is 't scenario", ging Kirk voort. „We zullen den man morgen ineens om een uur in het St. Francishotel ontmoeten. Het gesprek zal zich om moord bewegen, en ik ben er zeker van dat uw vriend uit Honolulu daar goed op z'n plaats zal zijn. U moet met Chan bij ons komen." „U bent bijzonder vriendelijk," zei Ran kin. „We zullen er zijn. Ik ik zal u niet langer ophouden." Paradise kwam heel vlug aanloopen om hem uit te laten. Aan den voet van de trap, op de twintigste verdieping, ontmoette Bill z'n ouden mededinger, Gleason, van de Herald. Hij genoot van verrukking. „Keer maar om", zei hij. „Je bent te laat. Ik ben het eerst op de gedachte gekomen." ,Op welke gedachte?" vroeg Gleason, met voorgewende onschuld. „Ik breng sir Frederic en Charlie Chan bij elkaar, en 'tdenkbeeld is geautoriseerd. Leg 't maar af." Gleason keerde norsch om en begeleidde Bill Rankin naar de lift. Toen ze op de lift wachtten, kwam 't meisje met de groene ja pon uit 't kantoor van de importeurs uit Cal cutta. Ze daalden samen af. De tranen van 't meisje waren verdwenen, en hadden gelukkig geen sporen nagelaten. Blauwe oogen vol tooiden een bekoorlijk geheel. Mr. Gleason gaf ook teekenen van belangstelling te ken nen. Op straat sprak Gleason het eerst. „Ik dacht er pas aan tegen het eten," zei hij zuur. Bij mij komt m'n vak altijd in de eerste plaats", antwoordde Rankin. „Heb je afgege ten?" „Helaas ja. Enfin! ik hoop dat je er 'n mooi artikel van krijgt 'n klassiek." „Dankje, oude jongen". „En ik hoop dat je er geen woord van kan laten drukken." Rankin antwoordde niet, toen z'n vriend in de schemering verdween. Hij keek naar 't meisje in het groen, dat in California Street verdween. Waarom was ze bij Sir. Frederic Bruce weggegaan, om op de gang te huilen? Wat had hij tegen haar gezegd? Daar zou ik Sir Frediric morgen wel eens naar willen vragen. Hij lachte zonder vroolijkheid. Hij zag zichzelf al of 'n ander zich bemoeien met de particuliere aangelegenheid van Six Fred«.'ic Bruce. Den volgenden dag, om 1 uur. stond Sir Frederic Bruce in de kleine voorzaal van St.- Francis, een bevelende gestalte in 'n grijs tweed costuum. Naast hem, even onberispelijk als z'n gast, stond Barry Klrk, naar het be drijvige leven te kijken, met de geamuseerde verdraagzaamheid van een jongmensch met veel ledigen tijd en zonder eenige zorg hoe genaamd. Kirk hing den haak van z'n wan delstok over z'n arm en haalde een brief uit z'n zak. „O, ja, ik kreeg met de eerste post dit briefje van J. V. Morrow', zei hij. „Zegt dat hij gaarne van m'n vriendelijke uitnoodiging gebruik zal maken en deelt me mee dat ik hem zal kunnen herkennen als hij komt, omdat hij een groenen hoed op zal hebben. Ik veronderstel een van die groen pluche hoe den. Een ding dat ik waarschijnlijk niet op m'n hoofd zou zetten, als ik afgevaardigde van het districtsbureau was." Sir Francis antwoordde niet. Hij lette op Bill Rankin die vlug naderde. Naast dezen wandelde, met een bijzonder lichten stap, 'n onaanzienlijk mannetje met een buikje en een zeer ernstige uitdrukking op zijn dikwangig gezicht. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6