RAADSELS. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I vLecftijd 10 Jaar en ouder) 1. (Ingez. door Bloemenfee) Verborgen beroepen. a. Welk beroep oefent El Ra mates uit? b. En Rosa Doutc? c. En Leo Bermk? 2. (Ingez door Bloemenfee.) Ver borgen meisjesnamen. a. Kom Arie ga nu spelen. b. Ik kan na schooltijd meespelen. c. Geef hem maar den bal. d. Allen aten van de heerlijke ker sen. e. Caro zat op de stoep naar ons te kijken. f. Het gras wordt dor als er geen regen komt. g. Met angst in 't hart wacht ik mijn rapport af. h. Deze winkelier verkocht nog rie ten wiegjes. 1. 1-Iet ruikt hier niet frlsch. J. Wel zagen we stoombooten in de vaart. k. Drie kinderen speelden voor ons huls. 1. Wij schrijven min als 't een af treksom is. m. Ik wil liever thuis blijven. 3.- (Ingez. door Waterrotje.) Mijn 1ste vindt men in oen speel tuin. Mijn 2de is een lichaamsdeel. Mijn 3de is een verkleinwoord. En mijn geheel is een Rubric kertjes- naam. 4. (Ingez. door Waterrotje.) Mijn eene helft verandert 's win ters. Mijn 2de helft leeft bij mijn eerste helft. Mijn geheel Is een Ru- brlckertjesnaam. 6. (Ingez. door Wipneusje.) Mijn 1ste Is het tegenovergestelde van in. Mijn 2de is in ieder huis. Mijn geheel staat te lezen met groote let ters op het stationsplein. 6. (Ingez. door Wipneusje). Zet achter een vervoermiddel den naam van den man die het bestuurt en ge krijgt een Rubriekertjesnaam. AFDEELING II (Leeftijd 9 Jaar en Jonger) 1. (Ingez. door \J7enda). Ik word door je ouders dagelijks mot vreugde begroet en besta uit 15 letters. 4 0 7 is op elkesn auto. I 2 3 4 hebben we op t hoofd. 7 0 8 is scherp. 9 10 13 ligt tusschen do bergen. II 13 14 15 is niet stroef. 12 is dc 2de letter van het alfabet 5 2 3 4 is een meisjesnaam. 12 13 14 15 zit aan een boom. 2. (Ingez. door Wenda.) Mijn geheel is een meubelstuk en ls prettig om te bezitten. Het bestaat Uit 10 letters. 4 2 3 7 lusten we allen. 1 8 9 10 heeft elke boom. In 1 5 6 wordt visch bewaard. 3 (Ingez. door Hunkerhartje). Strikvragen. Hij laat, zooals de Nachtegaal Bij dag en nacht zich In de Lente hooren En maakt daarbij een schrikkelijk kabaal, Terwijl zijn lief gekweel ons toch niet kan bekoren. b. Welk woordje wordt altijd fout geschreven? c. Welk woord zal u ziek maken, als ge den eersten letter wegneemt? 4. (Ingez. door Hunkerhartje.) Met a weeg ik zwaar, met 1 is er gevaar, met u ben ik begeerlijk. 5. (Ingez. door Hunkerhartje.) Verborgen Rubriek'ertjesnamen. a. Wie is Lien Wroosjcg? b. Wie is Stiem Denkleviol? C. Wie is Dora Imonteur? 6. (Ingez. door W B. Z.) Ik noem iets van 20 letters, waar We allemaal aan meedoen. 1 2 14 3 is een meisjesnaam. 4 8 9 is speelgoed. 5 0 7 8 is een jongensnaam. 9 10 li 18 12 ls schoeisel. 13 19 16 ls niet dom. 15 11 12 dragen alle heeren. 17 19 20 wijst de klok aan. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Schapenvacht. 2. De kleine Kabouter. 3. Nanna. 4. Jules Venie. 5. ReLnier, Otto, Ede, Epe, Kok, Remmer, negen lepel. 6. 9X8 7 6 5 4+ 3 2 1 100. AFDEELING II. 1. Overveen. 2. Ik ben morgen jarig. 3. Kat, tijger, zebra. 4. Tafelkleed. 5. RuikerSuiker. 6. September. Goede oplossingen ontvangen van: Nanna 3 Montbretia 5 Poesenmoe dertje 2 Hunkerhartje 6 Kriumeltje 6 Draaitol 6 Montsarda 6 De kleine Violist 6 De kleine Vogelvriend 6 Babbelkousje 4 Gouden Regen 6 Draaitol 6 Egmondertje 5 Wenda 5 Oppetom 5 Goudhaantje 6 Het Zaandammertje 5 Epenaart.je 6 Kriel kip 4 Rangeerdertje 3 Marinier 5 Vo- gelkoopstertje 6 Ballenbrelstcrtje 5 Rozenknopje 6 Kerstroosje 5 Wip neusje 6 Moeders Kleinste 5 Tram bestuurder 6 Bloemenfee 4 Montsaida 5 Alba 6 Goudelsje 6 Goudsbloem 5 Zondagskind 6 Nevada 6 Uitlooper 5 Elfenbloempje 6 Zwartkljkertje 6 Goudenhartje 5 Zinnia 4 Waterrotje 6 Vlce-Admiraal 6 Natuurvriend 5 Zevenster 6 Obione 6 Juffertje Schrijf graag 5 Alba 6 ST. NICOLAASWEDSTRIJD EEN VRIENDELIJKE ONBEKEN DE wordt hartelijk bedankt voor de ontvangen lapjes wol, zijde enz. MEVROUW J. v. DIJK—BLOK, Schouwtjeslaan 32 I is zoo vriendelijk om aan Rubriekertjes, die voor den St. Nicoiaaswedstrijd werken af te staan kartonnen doozen. sigarenkist jes enz. Wie er wat van noodig heeft mag ze aan bovengenoemd adres gaan halen. J JOHANNA v. d. BERG. Mina- hassastraat 29 vraagt voor den St. Nic. wedstrijd een popje om aan te kleeden. CATRIEN v. WAARDE, Brouwers vaart 64 vraagt een popje om aan te kleeden voor den Sint-Nicolaaswed- strijd. Rubriekertjes-lijst. Gerard Koning, Woonplaats? Leef tijd? Annie Romijn, oud 12 jaar, Brou wersvaart 66. RUILRU3RIEK. WILLY KOK, Wouwermanstr. 83. heeft 70 Padden?toe!enpl. En vraagt daarvoor: Sunlightbons, Scholtens Bakmeelbons of Quaker Oatsbons. Ruiltijd Maandag, Dinsdag Donder dag en Vrijdag om 4.15. NELLY DE VOS. Ramplaan 68 A, heeft: 30 Paddenstoelenpl.. 4 Pad denstoelenbons. 2 groote Paddenst.pl. 8 Pelikaanpunten, 1 groote en 2 kleine Kamerpl.pl. 8 Texelpl. 2 Haas- azijnpl. y Nofwapen-punten. 1 Quick-bon. 4 Gouda-Theelichten- bonnen Dit alles wil ze ruilen voor Sunlight. Lux. Vim en Rinso-bonnen. CATRIEN VAN WAARDEN. Brou wersvaart 64. heeft 160 Sickesz-wa- pens. 3 Bobbie-mannetjes en 50 Kwatta-soldaatjes. Dit alles wil ze ruUen voor Amstelpenningen. Lux- bonnen Vimbonnen en Rinso-bon- nen of Sunlightstrooken. Ook vraagt ze Naardermeerpl. 73. L. OPHUYSEN. Voorzorgstr. 43 B. heeft 9 Hiilesbonnen, 4 Paddenst.pl. 4 Amstel-pennlngen, 19 Victoria Jeugd-Bibl. bonnen, 9 Sickesz pun ten. Dit alles wil hij rullen voor Dros te-bonnen. JOHANNA v. d. BERG. Minahassa- straat 29, heeft 1 Karnomelkzceppl. 1 bon Gouda-theelichtjc 1 Koop- mans Diergaardepl. l bleekpoederpl. 7 pl. Tripje en Lize Bertha 4 Rooci- bandpl. 29 Sickeszomsl. 10 kwatta- sold. 5 1 2 punten Amstelpenningen. Dit alles wil zij ruilen voor Vim, Sun light, Rinso en Lux-bormen. Onze Bibliotheek^ Nogmaals: ZATERDAG 27 SEP TEMBER a.s. opening van O. B. n.m. 1 uur. Vriendelijk verzoek ik jullie Zater dag precies één uur op het Klem Heiligland 66 aanwezig te willen zijn, waar je dan waarschijnlijk een aar dige verrassing te wachten is. Ik verzeker jullie, dat dit seizoen van O. B. nog succesvoller zal zijn. dan de twee vorige. Voor de goede orde laat ik hier in beknopte vorm het reglement vol gen: lo. De bibliotheek is uitsluitend voor lezers van Haarl. Dagblad. 2o. Ruiltijd: Zaterdags n.m. 13 uur, Klein Heiligland 66. 3o. Inleggeld 10 ets., waarvoor je alle benoodigheden ontvangt. 4o. Leenprijs: 3 cents, per deel en per week, terwijl een boek niet lan- gergehouden mag worden, dan de datum, welke er voorin vermeld wordt. Hoogstens krijg je 2 boeken per week. 5o. Lezers, bij wie thuis een be smettelijke ziekte heerscht, mogen niet uit O. B. lezen. Als bewijs, dat je van alle voor waarden goede nota hebt genomen, en je deze stipt zult opvolgen, moet iedere deelnemer een week na in schrijving een geteekend strookje, dat zich onderaan het reglement be vindt, inleveren. Ieder deelnemer is verplicht zich een opbergmap voor de bescherming der boeken aan te schaffen a 2 ets., daar alle beschadigingen zoowel aan de boeken als aan de kaften, die zich daarom heen bevinden dooi den be trokken lezer moeten worden ver goed. Wie oude boeken voor jongens of meisjes opruimt, verzoek ik vrien delijk O. B. te willen gedenken. w. LAsscHurr. Groote Houtstraat 155z. Voor hen, die de muziek beoefenen Uit het leven van Jozef Haydn. Toen Jozef Haydn nos maar een ventje van vijf jaar was. ging hij dik wijls met zijn vader Matthias en zijn moeder Marianne mee naar de uitvoeringen, die deze muzikale fa milie enkele malen gaf. De kleine Jozef Dlacht dan altijd te zeggen: „Ik speel de viool". Hij had dan een stokje onder dc kin en streek hier met een andor stokje overheen. Reeds liet hij zien, dat hij muzi kaal talent had, want zuiver op de maat der muziek streek hij mee en ook liet hij duidelijk merken, als er harder of zachter moest gespeeld worden. Later bleek dan ook dat dit „ventje" een genie is geweest in de muziek. Van dc lichte, vroolijke sympho- nieën welke hij geschreven heeft, zijn er heel veel bekend. Ze worden ciafi ook steeds gaarne gehoord. Zijn or onder de rubriekers ook nog, die een muziekclubje onder el kaar wenschen op te richten? Tot de totstandkoming daarvan wil ik gaarne medewerken. Vooral een klein strijkje, waar mede we dan in ziekenhuizen ge stichten of bij andere gelegenheden kunnen spelen zou ontzettend aardig zijn. Wie hier iets voor voelt komt maar eens bij me er over praten. Bij genoeg leden kunnen we dan een heel aardig orkestje samenstel len. Ik ben steeds thuis van 5c uur, uitgezonderd Dinsdags en Zaterdags en vorder lederen- Donderdagavond na 8 uur. Vriendjes, vriendinnetjes, vaders en moeders zijn natuurlijk hartelijk welkom. Alleen zij, zou ik haast zeg gen, kupnen aan de instandhouding hiervan vooral medewerken. Ik mag dus wel verwachten, dat iedereen hier iets voor voelt. Mijn adres is: W. Lasschuit, Groote Houtstraat 155z. Postzegelrubriek. NEDERLAND. X So J~o ae. /Sfa /f/J w% t 'ee. 1 sac. sre rac /ft* Jêl&t Ter gelegenheid van de herden king van onze 100-jarige onafhan kelijkheid verscheen in 1913 een Ju bileum-serie met de beeltenis van do regeeremde vorsten gedurende dat tijdperk, nj. Koning Willem I, n en III en koningin Wilhelmina en do jaartallen 18131913. De volgende waarden werden uitgegeven 21/2 cent (groen), 3 cent (geel) 5 cent (rood) 10 cent (grijs), 12 1/2 cent (ultra marijn), 20 cent (bruin), 25 cent (blauw), 50 cent (geelgroen), 1 gulden (wijnrood), 2 1/2 gulden (oranje). Grootte van de vakjes 4 2 bij 2.8 c.M. Zie voor de indeeling schetsje. Nieuwe deelnemer: 186. J. v. Bragt, Leidschestr. 96A» Rustenburger laan 23. Afrikanen (Tagetes patula) fam. Samengesteklbloemigen (Composi- ten). Een algemeen, zeer veel voorko mende plant, die heel gemakkelijk is te kweeken. t Is een stijve, doelt sterke plant, mot bruin tot geelach tige of gele bloemhoofdjes. Voor perken is geschikt Tagetes patula flore pleno, die 40 a 50 c.M. hoog groeit of de dwergvorm T. p. nana. De Tagetas signata groeit even hoog, geeft fijner, meer ingesneden, wel riekend blad en overlaadt zich met kleine gele bloempjes. Geschikt voor randen is de dwergvorm T. s. pumila. De perken, waarop men Tagetes wenscht te poten, moeten matig be mest worden, anders vormen de plan_ ten te veel blad, waardoor de bloe men minder uitkomen. Een groote soort is Tagetes e recta aurea, die 80 c M. hoog wordt en groote, oranjegele bloemen geeft. Enkele ervan tusschen de vaste plan ten gezet, geven aan zoo'n hoekje weer een vroolijk aanzien, als de meeste overblijvende soorten zijn uit gebloeid. Nemesia strumosa luttoni familie Leeuwenbekachtlgen (Scrophuiaria- ceeën). Een prachtig 40 c.M. hoog plantje, afkomstig uit Zuld-Afrika, dat zich in den zomer tooit met vrij groote, helder gekleurde, lichtgele-, oranje-, rose- of donkerroode en witte bloe men. Zeer fraai is vooral de oranje- roode. Men zaait Nemesia in Maart- April op eenige warmte, verspeent de jonge plantjes en zet ze in Met op do bestemde plaats in den tuin. Er bestaan ook dwergvormen, die bij zonder mooi zijn voor kleine, zonnig gelegen perken. Daar de planten verloopen is het aan te beveien zelf zaad te winnen. Ridderspoor (Delphinium Ajacls) fam Ranonkeiachtlgen (Ranuncula- ceeën). Een sierplant uit Zuid-Europa, al dus genoemd naar de groote spoor (buisvormig aanhangsel) door een der vijf gekleurde kelkbladeren ge vormd. Deze 6080 c.M. hooge plan ten brengen van Juli tot October bloemtrosjes voort in talrijke kleur- schakeeringen van blauw, wit ën rozerood. Vooral de violierbloemige zijn heel mooi. De dwergkandelabeir- varmige heeft een dwergachtige groeiwijze, waardoor de fraaie, hel der gekleurde bloemtrossen goed tot haar recht komen. Hoogte 30 a 35 cM. Als men deze planten eenmaal bezit, raakt men ze niet gemakkelijk weer kwijt, aangezien ze zich zelf Baaien, Deze planten kunnen dus in het najaar reeds worden uitgezaaid. Welriekende tabak (Nicotiana af- finis) fam. Nachtschaden (Solana- ceeën) Een sierplant uit Brazilië, die 70 a 90 c.M. hoog wordt en geduren de een groot deel van den zomer eindelingsche trossen van trompet- vormige, witachtige bloemen voort brengt. Het verdient aanbeveling ze op half beschaduwde plaatsen te planten, daar de bloemen zich op zonnige plaatsen 's avonds openen, om zich den volgenden morgen weer te sluiten. Ze verspreiden een aange- namen, sterken geur, TUINIER. maar moet bewaren tot de tien we ken om zijn. Neen, neen, riep Willem nu ver schrikt, dat is niet noodig moeder. Ik zal zelf wel de kwartjes bewaren hoor! Vader en moeder keken elkaar aan. Zij wisten wel waarom oom Willem dezen keer zoo vreemd deed, maar zij zeiden niets. Toch waren zij op dezen verjaardag van hun zoon niet gelukkig. Integendeel, zij waren een beetje verdrietig, omdat Willem zoo onhartelijk over zijn goeden oom gesproken had. Willem zelf was woedend. Den ge- heelen dag dacht hij aan het cadeau waarop hij gerekend had. Wat het geweest zou zijn wist hij natuurlijk niet, maar in ieder geval zou hij er nu fijn mee hebben kunnen spelen. O, hij had van vader en moeder ook wel een geschenk gehad, maar daar was het nieuwtje na een paar uren al weer van af. Enfin, hij zou maar wachten, het kon nu eenmaal niet anders. Den eersten Zaterdag ging WIm met zijn kwartje de straat op. Er was kermis en ofschoon hij wist dat hij des avonds met vader en moeder hier en daar naar toe zou gaan kon hij niet wachten. In zijn eentje deed hij driemaal een toertje in den draaimolen, twee maal reed hij ezel tje en een keer gleed hij van de ro delbaan. Toen was het kwartje op! Den volgenden Zaterdag was het kwartje nog eerder op. Hij kocht er eenvoudig een glas limonade voor. Den derden Zaterdag holde hij wederom dadelijk nadat hij het kwartje in den zak had de straat op, maar ditmaal liep het al heel onge lukkig. Nauwelijks was hij bulten of hij struikelde over iets dat achteloos weggeworpen was en hij viel lang uit op straat. In zijn val strekt hij de handen uit en daardoor kwam het dat het kwartje, dat hij vasthield, op straat viel en met een sierlijk boogje wegrolde om in een put te verdwijnen. Willem schrok zoo, dat hij de pijn niet eens voelde. Als een haas zoo vlug krabbelde hij overeind om zich over het putje te bukken. Maar van het kwartje was geen spoor meer te ontdekken/Troosteloos over het verlies begaf hij zich naar huis om bij moeder zijn nood te kla gen eneen ander kwartje te gaan vragen. Maar daarmede had hij al bitter weinig succes, want moeder werd boos en zei: Wat doe je ook met dat kwartje op straat? Oom heeft je geschreven dat je het geld bewaren moest tot al les bij elkaar was. Had dat dus liever gedaan, dan zou Je het nu niet ver loren hebben. Willem zei niets meer maar den volgenden Zaterdag, toen hij zijn vierde kwartje ontving, liep hij vlug naar het postkantoor om er spaarze- gels voor te koopen Helaas, deze verbetering in zijn ge drag was slechts van heel korten duur. Het vijfde kwartje n.l. besteed de hij om een vlieger te koopen, die dadelijk nadat hij hem opliet in een boom bleef hangen en door de wind gescheurd werd. En nog dacht Willem Ongeduld er niet aan dat vroeg of laat oom zou komen om hem rekenschap van het geld te vragen. Het zesde kwartje werd voor twee dingen gebruikt. Voor vijftien cent kocht hij zich een lucht ballon en het overblijvende dubbel tje gaf hij in het busje van een Juf frouw die geld ophaalde voor een liefdadig doel. Daarvoor kreeg hij een bloemetje op zijn kiel gespeld De ballon was den volgenden dag leeggeloopen en onbruikbaar gewor den. Het zevende kwartje verschafte hem meer plezier. Daarvoor kocht hij een prentenboek met verhaaltjes er in. Die las hij allemaal en daardoor had hy een echt gezelligen Zondag middag. En toen het uit was kreeg het boekje een plaatsje op vaders boekenrek. Voor het achtste kwartje kocht hy weer spaarzegels en wel omdat zijn vader hem zoo raar aankeek toen hy het negende kwartje kocht hy een er mee naar buiten wilde gaan! Met bewijs van toegang voor een voetbal- wedstrüd. Het tiende kwartjekwam niet Dien Zaterdag wachtt eWillem ver geefs op het briefje van oom en reeds wilde hij weer wat zeggen, toen moeder zei, dat oom dezen keer ze ker hei geld niet had kunnen missen. Toen slikte Wim maar gauw zyn leelijke woorden in Maar toch was het niet zoo want den volgenden Zondag kwam oom Willem zelf het tiende kwartje bren gen. Lachend kwam hy binnen en vrooiyk groette by vader en moeder. En daarna keerde hy zich tot Willem Ongeduld, die een beetje onrustig op een stoel zat. Zoo, Wim, wel Jongen, hoe gaat Met? Goed oom, zei Wim zachtjes. En waar zijn nu je andere ne gen kwartjes? Ik heb het tiende ook meegebracht zie je. Wim kreeg een hoogroode kleur. Nu voelde hij opeens spyt over al zijn ondoordachte en onnuttige uit gavenHet geld was weg, wat moest hy nu tegen oom zeggen? Maar opeens schoot hem iets te bin nen. Eh.oom, haastte hij zich te zeggen. Ik heb spaarzegels, ziet U. Hé, zei oom, dat is jammer! Zie Je, ik heb voor het tiende kwartje dezen mooien spaarpot gekocht en daar wilde ik Je nu de andere kwar tjes in laten doen. Maar enfin, haal dan nu je zegels maar....! Willem haalde de zegels, Maar oom keek verbaasd toen hy zag dat het er maar heel weinig waren. Dat is maar voor vijftig cents, Wim. Waar is de rest van 't geld nu. Willem sloeg de oogen naar den grond, hy durfde niets te zeggen... Het spyt me heel erg Wim, zei oom nu, want ik had Je willen voor stellen een spaarpot te beginnen. Dan zou ik nu je eersten rijksdaalder ver dubbeld hebbenMaar nu Jo maar vyftig centen bezit geef ik niet meer dan dat! Spy tig keek Wim op. Tsjonge, tsjonge, dat had hij moeten weten. Dan zou hy nu vijf gulden gcliad hebben. Oom lette niet op hem. Hij deed' de spaarzegels met het spaar boekje in zyn zak en wierp een gul den in den spaarpot. Toen zei hij: Wim ik zal Je nog één kans geven. Ik zai je nog vyf Zaterdagen een kwartje sturen en dan kom ik weer terug om te zien wat Je er dan mee gedaan hebt! Hier ls Je spaarpot, ga nu maar weg. En Wim greep zUn laatste kansje dankbaar aan. Toen oom na vijf we ken terug kwam sprong Wim op zyn knie en toonde hem blij zijn spaar pot waar nu twee gulden vijf en twintig inzat. Oom deed er nog een ryksdaalder en een kwartje bij en zoo kwamen de vyf gulden toch by elkaar. En den volgenden dag gingen zy samen op stap. en kocht Willem zich een pracht van een spoorsta tion, waar hy heel blij mee was en waar hij nog lang mee speelde, zyn volgenden verjaardag paste hij na- tuurlyk wel beter op en toen behoef de hy ook niet zoo lang te wachten op zijn geschenk. Een praatje over Vanille. Als moeder voor de Judding zoo'n geurig stokje vanille in de melk mee laat koken, heb je misschien toch wel eens gedacht: waar komen die stokjes vandaan? 't Vaderland van de vanille is Mexico. De vanilleplaiw is een klimplant, die 't liefst zich slingert om den Amerikaanschen vijgeboom. Evenals onze klimop heeft ze tallooze zuigworteltjes. Ze heeft frissche groene lancetvormige blade ren. De bloemen zyn van bulten sneeuwwit, van binnen bruinachtig. De vruchten zyn peulvruchten. Ze hangen in kleine bosjes en versprei den den heerlijksten geur. De Inr dlanen plukken de vruchten, als ze half rijp zyn. De kleur is dan groen achtig bruin. In den zonneschijn, of anders by een vuurtje van mals- stroo droogt hy ze. Dat plukken is lang geen gemak kelijk werkje. De boomstammen der vijgepalmcn zyn met zwarte stekels bezet, die zeer pynlijk wonden kun nen. Stekende insecten of zelfs slan gen zijn in de onmiddeliyke naby- heid der geurige vruchten. Bij voor keur plant de Indiaan daarom do voi.ille bij zyn hut aan den voet van Jonge boomen. Na 3 Jaar geeft het UIT DE KLAS Onderwyzer: „Wie van jullie kan een zin maken met handlanger en bandeloos?" Jan: „Ik meneer. De broek van mijn vader ls een hand langer dan die van nüj en hy is ook bandeloos.'* WILLEM ONGEDULD Eigeniyk heette hy Willem Felix van Dalen, maar omdat hy zoo vreesdijk ongeduldig was en nooit eens kon wachten tot het zyn beurt was, noemde zijn familie hem al spoedig Willem Ongeduld. Eerst in eigen kring maar spoedig ook daarbuiten werd hy weldra niet anders meer genoemd. En terecht, want als hy niet dadeiyk in alles zyn zin kreeg maakte hij zich driftig en vaak ook werd hy tegen vader of moeder bru taal. Als hij voor een boodschap b.v eens een stuivertje of soms wel een dubbeltje kreeg holde hU weg om er dadeiyk iets voor te gaan koopen. Had hy een nieuw stukje speelgoed, dan kon hy al evenmin wachten: dadelyk moest hy er mee spelen. Ja zelfs aan tafel had hij nog haast. Hij slokte zijn maal naar binnen inplaats van rustig en bedaard te eten. Altijd en overal toonde hij zijn ongeduld en alles moest steeds dadelyk geschie den, behalveby het naar bed gaan des avonds. Dan had hij nooit haast en altyd waren er standjes van vader en moeder noodig om hem ein- deiyk onoer de wol te krygen. Zoo was Willem altyd geweest. Toen hy nog heel klein was, stond hy eens met zijn moeder voor een ven sterraam van een speelgoedwinkel- Willenr*zag iets moois, vroeg er om en begon dadelyk daarna een keel op te zetten, dat het tot in de andere straten gehoord werd. Een vriende lijke heer, die juist voorby kwam, keek hem medelijdend aan en vroeg of hy zoo'n pijn in den maag had. Natuuriyk hield Willem met schreeu wen even op om verbaasd naar den vrager te kyken. Neen, zei hy toen, maar ik wil dat speelgoed vandaag hebben en moeder wil het morgen pas koopen. En hy wees naar het winkelraam. De vriendelijke heer schudde het hoofd, toen hij antwoordde: Dat is een heel leeiyke gewoon te, die zeer moeilyk af te leeren is. jy moet leeren wachten jongetje! Daarna liep hij verder terwijl hy moeder vriendelyk toeknikte. Toen vader des avonds het verhaal hoor de, zei hy Wij zullen hem leeren wach ten, dat beloof ik je! Dat was nu al jaren geleden en nog kon Willem, niet wachten. Hy was en bleef een driftige en onge duldige Jongen. Zoo kwam de dag dat hy tien Jaar werd. Natuurlijk zat hy al een week tevoren in spanning voor de dingen die komen zouden. Dc mooiste ge schenken kreeg hy altyd van oom Willem, naar wien hy genoemd was, en natuurlijk giste hij nu ook tel kens wat het ditmaal wel zou zijn. Toen hij zyn nieuwsgierigheid niet langer kon bedwingen, vroeg hy aan moeder of het niet beter was een briefje naar oom Willem te schryven om een geschenk te vragen. Als hy steeds maar moest afwachten wat hij krygen zou, zou het immers best kunnen gebeuren dat oom iets gaf waar hy niets aan had Maar moeder werd kwaad. Schaam je jongen, zelde zij. Oom Willem heeft je nog nooit iets ge geven waar je niets aan had. En bo vendien moet je maar afwachten of hij je Iets geven kan en wil. Nooit mag je zooiets vragen. Maar Willem schaamde zich niet, al durfde hy niets meer te zeggen. Hy begreep alleen niet, dat moeder zei „als hy Je iets geven kan of wil" alsof oom Willem dat niet zou kun nen of willen. Ha, ha! Eindeiyk was het zyn verjaardag en het eerste wat hy des morgons vond was een brief van Oom Willem. Een brief? Wat is dat nu? Willem werd werkelijk een beetje ongerust, want een brief had oom Willem nog nooit op zijn verjaardag gestuurd. Er kwam altyd een groot pak. Hij zou hem nu toch niet per brief feilcitee- ren, zonder een geschenk te ge ven? Haastig rukte Willem Onge duld den brief open. Hij merkte niet dat vader en moeder tersluiks naar hem keken ..Beste Wim, Zoo begon de brief en dan volgde: Ik wensch je hartelijk geluk met je verjaardag, je bent nu tien Jaar en daarom wil ik je nu eens niet een verrassing bereiden door iets te geven waarvan je niets weet en wat je mis schien niet eens zoo prettig vindt. Je moet zelf maar iets koopen van het geld dat Ik je sturen zal. Eiken Za terdag zal ik je voortaan een kwar tje sturen, net zoo dikwyis als Je ja ren oud bent, dus tien maal. Die tien kwartjes moet je dan maar bewaren tot je een ryksdaalder hebt en dan kun je er een mooi geschenk voor koopen. naar je eigen keuze Ik kom dan wel weer eens op bezoek en dan moet Je my het cadeau wat Je ge kocht hebt maar laten zien. Verder wensch ik Je vandaag een prettigen dag. Doe de groeten aan vader en moeder. Oom Willem". Willem was hevig teleurgesteld. Zoo'n streek had hy nu toch heusch niet van zyn oom verwacht; Woe dend wierp hy den brief op tafel en met een hoogroode kleur riep hy: Waarom stuurt oom dan dien ryksdaalder niet dadelyk? Maar beste jongen, vermaande zyn vader hem, het is toch best mo gelijk dat oom Willem het geld op het oogenblik nog niet heeft. Laat hy het dan Zaterdag stu ren maar niet telkens een kwartje. O, zei zyn moeder, Je begrijpt toch dat oom je tien weken achter elkaar een kwartje stuurt omdat hy niet een ryksdaalder opeens kan missen. Maar als je het leuker vindt om den rijksdaalder geheel te ont vangen zal ik wel even aan oom schryven dat hy de kwartjes zelf

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 20