BUITENLAND 'T OOSTENRIJKSCHE KABINET AFGETREDEN. HAARLEM'S DAGBLAD /RIJDAG 26 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD Seipel naar Weenen ontboden. Vaugoin's kansen. Verschuiving naar rechts. De rechters voor het Int. Hof. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Miklas. Gisteren schreven wij uitvoerig over den toestand in Oostenrijk en de ruzie om het directeurschap van de Bondsspoorwegen die het al- of niet aanblijven van het kabinet tot gevolg had. Hedenmorgen werd bericht dat het kabinet zijn ontslag aangeboden heeft, en dat bondspresident Miklas dit ontslag heeft aanvaard. Klaarblijkelijk heeft de extremistische rechtsche partij dus gezegevierd. Men verwacht, dat Vaugoin, die als repre sentatief voor de fascistische Heimwehre, beschouwd mag worden, met de kabinets formatie zal worden belast! Gisteren doelden wij reeds op de overeen komst tusschen den toestand in Duitsch - land en die in Oostenrijk. En vandaag blijkt het ten overvloede, dat de verschuiving in de richting van het nationaal-fascisme, voor beide landen karakteristiek is. Mgr. Seipel. Merkwaardig is het bericht, dat Dr. Seipel, de gewezen Oostenrijksche bondskanselier, die eergisteren te Oslo was aangekomen om lezingen te houden over den toestand in Oos tenrijk, telegrafisch bericht kreeg van het aftreden van de regeering met het verzoek dadelijk terug te keeren om deel te nemen aan de onderhandelingen over de vorming- van het nieuwe ministerie. Mgr. Seipel heeft alle lezingen afgezegd, omdat hij dadelijk wilde teruakpp.ren L. A. De verkiezingen voor het Permanente Hof. GENèVE, 52 Sept. (V. D.) Bij de eerste Stemming voor de verkiezing van vijftien rechters van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie, aan welke stemming 52 delegaties deelnamen, kregen veertien can- didaten de absolute meerderheid van 27 stem men of meer. Gekozen werden Adatsji (Ja pan) Anzilotti (Italië)Prof. Jhr. Mr. dr. W. J. M. van Eysinga (Nederland)Froma- geot (Frankrijk); Guerrero (San Salvador); Sir Cecil Hurst (Engeland)Frank Kellogg (Vereenigde Staten); Negulesco (Roemenië), Baron Rollin Jacquemyns (België); Rostwo- rowski (Polen): Prof. Schucking (Duitsch- land)Wang Chung Lui (China)Busta- manto y Sirvin (Cuba) en Altamira (Spanje). Bij de tweede stemming kreeg geen der candidaten de absolute meerderheid. De meeste stemmen kreeg Urutia (Columbië). De stemmingen worden voortgezet. De vijftiende rechter in het InternHof. GENèVE, -25 September (V. D.) Urrutia (Columbia) werd na de hervatting van de zitting gekozen als het vijftiende lid van het Permanente Hof voor Internationale Justi tie. Aangezien hij ook door den Raad is geko zen, kon hij door den president geprocla meerd worden tot rechter in het Haagsche Hof. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing der plaatsvervangende leden. Hiertoe werden gekozen; Redlich (Oosten rijk); Erich (Finland); Novakowitsch (Joego Slavië), die eveneens door den Raad werden gekozen, zoodat ook hun verkiezing kon ge proclameerd worden. Aangezien de Raad coor den vierden zetel da Matta (Portugal) koos, terwijl de Assem- blée Menezis (Brazilië) aanwees, moest op nieuw worden gestemd. Ten slotte werd toen da Matta (Portugal) gekozen, zoowel door den Raad als door de Assemblee, zoodat de President hem tot vier den plaatsvervangenden rechter proclameer de. Ismed Pasja demissionnair. ANKARA, 25 Sept. (V. D.) Ismed Pasja heeft een collectief verzoek om ontslag in gediend voor het kabinet, welk ontslag door den president van de republiek is aanvaard. De president is reeds met onderhandelingen begonnen. Reeds heeft hij den kamervoorzit ter en de leiders der partijen ontvangen. HITLER ALS GETUIGE. Geloofsbelijdenis van den Nat.-Soc. leider. KRASSE UITLATINGEN. De N. R. Ct. schrijft: Wegens de verschijning van Hitier als ge tuige in het proces tegen de drie nationaal- socialistische officieren, was de zaal van het Rijksrechtshof tot de laatste plaats bezet. De 'itler. dienstdoende commissaris van politie waar schuwt de aanwezigen dat de zaal onverbid delijk ontruimd zal worden indien de gering ste betooging bij Hitler's verschijning op touw gezet mocht worden. Terwijl hij nog spreekt hoort men buiten op het Plein een donderend gejuich waaruit de nationaal- socialistische strijdkreet „Duitschland ont waak" duidelijk opklinkt. In de zaal blijft het echter rustig als Hitier zijn plaats in neemt. Voorzitter Baumgarten opent dan de zit ting en laat de namen der noodige getuigen afroepen. Rijksadvocaat Nagel stelt voor staatssecre taris Zweigert van het departement van bin- nenlandsche zaken als getuigen tegen Hitier op te roepen om inlichtingen te geven nopens het materiaal waarover het ministerie be schikt in verband met nationaal-socialisti- sche plannen ,tot omverwerping van het staatsgezag. Nadat de voorzitter gezegd heeft dat de beslissing nopens dit voorstel bij den minis ter berust wien hij het zal voordragen, wordt Hitier als getuige opgeroepen. Hij zegt in 1889 in Braunau aan de Inn te zijn geboren en op het oogenblik geen nationaliteit te be zitten. De voorzitter zegt dan: „U bent opge roepen als leider eener partij om te getuigen of die partij haar doeleinden al of niet op wettige wijze nastreeft, of zij geen revolutie wil met omverwerping van het bestaande staatsgezag, noch daartoe in haar partij-or ganen of vergaderingen ophitst of opwekt? De voorzitter maakt getuige dan opmerk- Speciaal niet in het nu verloopen jaar 1929? zaam dat hij verklaringen kan weigeren die hem, volgens zijn eigen opinie, met den straf rechter in aanraking zouden kunnen bren gen. Hitier zegt dan; Van September 1914 tot den herfst van 1918 heb ik als Duitsch vrij williger aan het westelijk front gediend en door deze vierjarige werkzaamheid ben ik mijn Oostenrijksch burgerrecht kwijt ge raakt. In November 1918 lag ik in een lazaret met een ernstige gasvergiftiging. Ik heb toen de hevige schokken meegevoeld, die ieder fat soenlijk Duitsch er in de dagen der omwen teling en ineenstorting van het oude rijk ook heeft moeten ondervinden. Volgens mijn po litiek inzicht was die ineenstorting onvermij delijk zoodat ik door het feit zelf niet verrast was. wèl door de begeleidende omstandig heden. Heel spoedig zag ik tevens in, dat de be staande politieke partijen geen van allen in staat zouden zijn deze ontbindingsverschijn- selen te beteugelen. Deze overtuiging rijpte tot zekerheid bij het uitbreken der Sparta- cische onlusten en ten slotte stond zij op de volgende drie peilers solide gefundeerd: I. Deze partijen hadden het afstand doen van de weerbaarheid van het volk aanvaard, en het indringen van vreemde invloeden, en vooral van den zoogenaamden internatio nalen geest zelf bevorderd. n. De terzijdestelling van de autoriteit der persoonlijkheid en de invoering van het par lementaire en democratische stelseL in. De vergiftiging van den waren aard van het Duitsche volk met de bacil van het pacifisme. Deze drie verschijnselen zijn m.i de oor zaak van de ineenstorting geweest en het sprak wel vanzelf, dat alleen een geheel nieu we en jonge beweging die scherp tegenover deze verschijnselen zou komen te staan, en niet den Vrede, maar de Vuist op haar ba nieren toonde, hun invloeden zou kunnen overwinnen. Reeds in 1918 wist Ik dat de bestaande po litieke partijen de terreur die komen moest, niet zouden kunnen breken en daarom kon alleen een nieuwe partij de oplossing bren gen, een partij met slechte éen beginsel: „Het fanatieke Deutschtum". Onder éen lei ding met absolute autoriteit en macht, een partij, die den strijd met alle door de revo lutie van 1918 geschapen toestanden, op on verbiddelijke wijze zou aanvaarden en door zetten. De geheele beweging droeg dus een zuiver geestelijk karakter en zocht medestanders onder hen die Duitschland's vernedering on verdiend en in elk geval onverdraaglijk von den. Get. heeft echter nooit gedacht aan gewa pend verzet of opstand, omdat hij te goed weet dat de Staat in zijn leger en politie macht een afdoende bescherming tegen om wentelingspogingen bezit. De voorzitter valt get. in de rede en leest van het vonnis van de rechtbank te Miin- chen voor van April 1924, waarbij Hitier we gens hoogverraad tot 5 jaar vestingstraf is veroordeeld. Speciaal vestigt de voorzitter ge- tuige's aandacht op die punten in het von nis, waaruit gebleken is dat „de vernietiging van de Grondwet van Weimar" het eerste doel van de toenmalige Beiersche Hitleria- nen was. Hitier antwoordt dat niet hijzelf, maar de verantwoordelijke commandant de stormaf- deelingen toen naar de kazernes hebben ge leid. „En als die aanval op de kazernes nu ge lukt was, vraagt de voorzitter, was dit dan revolutie geweest of niet? Hitier wijst op de bizondere toestanden die toen in Beieren bestonden en die nu niet meer voorkomen en ontwijkt een direct ant woord. LEIPZIG, 25 September. (Wolff)In zijn verdere verklaringen heeft Hitier nog gezegd: de propaganda die wij voeren is ten minste zoo groot als de hervorming tot de marxis tische gedachte of de verandering van feu- dalen staat tot democratischen staat. Ik zou geen oogenblik de gedachte kunnen hebben, dat een staat met een leger en een politie macht, bestreden zou kunnen worden. Er zal echter een tijd komen, dat 35 van de 40 mil- lioen kiesgerechtigde Duitsehers achter ons zullen staan. Of we aan de regeering deel nemen, of in de oppositie blijven is volkomen onbelangrijk. Uit de 107 mandaten zullen er 250 gemaakt worden en we zullen de absolute meerderheid hebben. De president: Hoe staat het met het derde rijk? Hitier: De nationaal socialisten zullen met wettige maatregelen hun doel zien te berei ken. De grondwet schrijft ons slechts de methoden voor, niet het doel. Als we in de meerderheid zijn, zullen we den staat gieten in den vorm, die overeenstemt met onze ideeën. De president vat dé verklaringen van Hit- Ier zoodanig samen, dat de stichting van het „derde rijk" dus langs grondwettelijken weg zal geschieden. Daarna wordt Hitier een nummer van de Völkische Beobachter getoond met een rede van Hitler over de rijksweerpolitiek. De president verzocht Hitier de Volksche denkbeelden nader te definieeren. Hitier: Het politieke denkbeeld van nu en van vroeger gaat uit van het begrip staat. Het volk is het doel op zichzelf van de Volk sche denkbeelden. De staat is slechts middel tot het doel. Ook een leger dient het behoud van het volkseigen. Een staatsvorm kan ver anderen, het volk echter moet in onver- anderden staat behouden blijven. De president: Wist u, dat twee van de be klaagden zich in November 1929 tot het poli tieke bureau van de nationaal-socialistische partij gewend hadden? Hitier: Ik heb het gehoord. In beginsel ont vangen wij geen deputaties. Ik heb nimmer geweten, dat celvorming in de bedoeling lag. Ik onderhoud sinds 1923 geenerlei betrek kingen meer tot de weermacht. Ik heb nooit met officieren onderhandeld. Ik wil de natio naal-socialistische beweging niet in een po sitie brengen, waarin officieren, zooals in 1923, in een conflict tusschen hun gevoelens en hun plicht worden gebracht. Over de financiering van de reizen van de verdachten zegt Hitier, dat hij van het uit- keeren van geld aan de beklaagden zou hebben moeten weten. Hij acht de uitkeering van geld volkomen uitgesloten. Hitier zegt verder: In deze partij wordt een officier in het geheel niet opgenomen. DE ROSA STAAT TERECHV DE AANSLAG OP PRINS UMBERTO TE BRUSSEL. Prins Uniberto. Wij ontleenen aan de N. R. C.: Donderdagochtend is voor het hof van ge zworenen der provincie Brabant de behan deling begonnen van de zaak ten laste van den anti-fascist Fernando de Rosa, die 24 October 1929 te Brussel ee aanslag gepleegd heeft op het leven van den Italiaanschen kroonprins. De meeste getuigen a charge, 36 in getal, waren opgekomen evenals het meerendeel der 17 getuigen a décharge. Onder deze laat- sten bevinden zich de Italiaansche gewezen minister-president Francesco Nifctd, het ge wezen Kamerlid Philippo Turatti, Modiglia- ni en Facchinetti, de Italiaansche oud-mi nister van arbeid Labriola, verder Alberto Tarchianl, gewezen hoofdredacteur van de Corriere della Sera, en mr. Louis de Brouckère, leider der sociaal-democratische fractie in de Belgische Senaat, alsmede ook nog enkele bekenden van de Rosa. Even over 9 treedt het Hof binnen. Voor zitter is mr. van Damme, raadsheer bij het hof van appèl. Het O.M. wordt waargeno men door mr. Cornil, de procureur-generaal van het hof van appèl. Verdediger van de Rosa zijn de advocaten Spaak, de Bock en Soudan, deze laatste is sociaal-democratisch kamerlid. De Rosa, door twee gendarmen binnengeleid, is een jongmensch van mid delbare gestalte met verstandig uiterlijk, hoog voorhoofd en donkerblond golvend haar. Hij heeft het grijze pak aan, dat hij droeg op den dag van den aanslag, een wit hemd met dito slap boord en manchetten. Nadat de gezworenen zijn aangeduid, en de eerste formaliteiten vervuld, doet de grif fier voorlezing van de acte van beschuldi ging, wat bijna een half uur duurt. De Rosa, bijgestaan door een tolk, volgt aandachtig deze voorlezing. Hij zelf spreekt vrij vlot Fransch, met een zeer sterk Italiaansch accent. Nadat de voorzitter van het hof de acte van beschuldiging in minder officieelen trant nog eens heeft herhaald, vraagt de Rosa het woord. Op eenigszlns zenuwachtigen, maar betoo genden toon vertelt hij zijn leven en legt nadruk op het feit, dat hij, nog slechts 12yi jaar oud zijnde, door den leider van een fascistische jeugdorganisatie een revolver ter hand gesteld kreeg; toen hij eens met dit moois speelde, ging het plotseling af. Een vriend van de Rosa werd door den kogel getroffen en gedood. Hij verzekert steeds een Italiaansch patriot te zijn geweest, wat zijn toetreden in 1920 tot het fascisme ver klaart. Later echter kwam hij tot andere gevoelens ten opzichte van het fascisme, vooral na den moord en de gewelddaden door aanhangers van het fascisme te Flo rence en Turijn gepleegd en elders op weer- looze burgers, sociaal democraten, liberalen en democraten, oudstrijders en oorlogsinva liden. De zaak Matteotti was oorzaak dat de Rosa definitief naar de socialisten en anti-fascisten overging. Als student aan de universiteit te Turijn werd hij door fascis ten aangevallen en geslagen. Men trachtte met geweld een schriftelijke verklaring van loyaliteit aan het fascisme van hem af te persen. Na door de politie gearresteerd te zijn, wist hij echter naar Frankrijk te vluchten. Heel slecht is het gesteld, zegt hij, in Ita lië, waar men de politieke veroordeelden fu silleert en geweld ander geweld oproept. De Rosa meende alle reden te hebben om te gelooven dat de Italiaansche kroonprins de fascistische gedachte aanhing. Dit steun de hij op de daden van den prins, op ver klaringen en interviews door den prins aan Italiaansche bladen toegestaan, waarin de ze onder meer zeide, dat het fascisme de moreele waarde van Italië heeft verhoogd en ook op de publicatie van foto's van den prins in fascistisch uniform. of stand in CM*'V Tbanez del Campo, wiens dicta tuur ernstig bedreigd wordt. Chili schijnt het voorbeeld te zullen volgen van Boliviê, Cuba, Peru en Argentinië. Een revolutie is uitgebroken, die tot nu toe niet zonder succes is gebleven. Een kijkje op San tiago, de hoofdstad van Chili. 1NGEZO., ....LANGEN a 60 Cis. per regel Stofzuigerhuis NIAERIENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON 1075. VAMPYR Stofzuigers f98.- Alleen de liefde tot mijn vaderland en de hoop het Italiaansche volk te helpen bevrij den van de fascistische dwingelandij brach ten mij tot, het plegen van mijn daad". De rechter van instructie, die het geheele onderzoek in deze zaak heeft geleld, ant woordt op een vraag door een der advoca ten van de Rosa gesteld, dat de beklaagde bij hem een indruk maakte steeds oprecht en eerlijk te zijn geweest in zijn verkla ringen. Ook gaf de rechter van instructie toe, dat de Rosa hem spontaan verzekerd had het plein voor de Congreszuil als plaats van den aanslag te hebben uitgekozen, omdat hij verwachtte, dat geen enkel lid van de Belgi sche koninklijke familie prins Umberto bij het bezoek aan het graf van den Belgischen onbekenden soldaat zou vergezellen. Donderdagmiddag half drie werd de be handeling der zaak-de Rosa door het Hof van gezworenen der provincie Brabant in het Brusselsche gerechtshof voortgezet, aldus de N.R.Ct. Alle getuigen a charge konden in den loop van den middag worden gehoord, wat ook reeds met een paar getuigen a dé charge, het geval was. De belangstelling van de zijde van pers en publiek, waaronder een aantal Italianen, was even groot als 's och tends, maar nam na het getuigenis van de deskundigen Verwaecke en de Craene, die met het onderzoek der geestvermogens van de Rosa belast waren, geleidelijk af. Sommige getuigenissen waren formeel, wat betreft de houding van de Rosa na het lossen van het schot in de richting van prins Humbert. An dere waren het weer minder. De verdediging constateerde daarbij, dat sommige als getui gen opgeroepen gendarmen en politle-agen- ten in tegenspraak waren met de verklarin gen, welke zij enkele maanden geleden voor den rechter van instructie aflegden en on derteekenden. Zoo werd door een drietal ge tuigen a charge ter audiëntie verzekerd, dat de Rosa prins Humbert wel kon zien op het oogenblik dat hij het schot loste, terwijl zij zich vroeger daaromtrent in een veel minder bevestigenden zin hadden uitgelaten. Het feit dat sedert den aanslag ongeveer een jaar is verloopen, zal wel schuld hebben aan aeze af- wljgingen, waaraan de verdediging echter groot belang meende te moeten hechten. Interessanter waren de mededeelingen der deskundigen Verwaecke en de Craene, die bij de Rosa een uitstekende gezondheid, een scherp verstand en een wilskrachtig karak ter constateerden en hem ten volle verant woordelijk achten voor zijn daden. Achtereenvolgeijs namen nog een twintig getuigen a charge op den stoel der getuigen plaats. Het waren commissarissen van po litie, gendarmen rechercheurs, de agent-mo torrijder, die zich onmiddellijk nadat het schot was gelost op de Rosa wierp en door sommigen als medeplichtige van de Rosa beschouwd, eveneens geslagen werd; een paar controleurs van de Brusselsche Trammaat schappij en enkele personen, die zich op het oogenblik van de misdaad op de balkons van sommige huizen van het Congresplein bevon den. De verdedigers van de Rosa trachtten uit de soms vage verklaringen der getuigen het bewijs te halen, dat de Rosa het eerste schot niet loste op de groep autoriteiten, waarbij de prins zich bevond, maar ernaast, met het doel de groep uiteen te drijven en eerst daar na een tweede schot op den prins te lossen, wat echter niet gebeurde. Twee getuigen a décharge, twee Brussel sche dames kwamen formeel bevestigen, dat de Rosa niet in de richting van den prins, en de hem omringende groep vuurde, maar links daarvan, zonder te mikken. Andere ge tuigenissen waren daarmede echter weer in strijd. Vrijdagochtend komen de Italiaansche ge tuigen a décharge, de oud-minister Nlttl en het gewezen Kamerlid Turati, leider der so cialistische partij, in de eerste plaats aan het woord. ZENDÏNGSFEEST BROEDERGEMEENTE. Zondag 28 September hoopt de Evang. Broe dergemeente in haar kerkgebouw aan de Parklaan haar jaarlijksch zendingsfeest te vieren. Pfarrer Ward uit Engeland zal des morgens een Duitsche feestpredikatie houden en des avonds zal een lezing met lichtbeelden plaats vinden. EEN VEILIGIIEIDSCOMMISSIE BIJ DE SPOORWEGEN. Naar de Tel. verneemt is er een commissie in het leven geroepen, samengesteld uit ver tegenwoordigers van de Nederlandsce spoor wegen en den personeelraad. welke tot taak heeft te onderzoeken.of een veiligheidsinspec tie bij de spoorwegen bestaansmogelijkheden kan bieden. Namens de spoorwegdirectie hebben de heeren ir. W Hupkes en dr. Bodemeljer. en namens den perconeelraad de heeren G. Joustra en Jan Eij keiboom zitting ln deze commissie. VRIJDAG 26 SEPTEMBER Brongebouw: Tentoonstelling ,.IIet Kind" en expositie van het Tuberculose-museum. 25 en 8—9 30 uur. Gem. Concertgebouw: Kruidenlersbeurs: 1.30—5.30 en 7.30—11 uur. Palace: „Om het kind", Tooneel: Tholen en Van Lier. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater; „Gevangenisleed". Too neel: 4 Nescows (acrobaten). 8 uur. Rembrandt Theater: .Liefdes Parade". Tooneel: Ernst Scharff (musical act). 7 en 9.15 uur. Cabaret Modem: Nieuw programma. ZATERDAG 27 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Het SchouwtooneeL „Elias weet het beter". 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ontspannlngsver- eenlging „Ons Genoegen", Cabaretavond, 8 uur. Concertgebouw: R. K. Oratorium en Con certgebouw Orkest. Uitvoering Sint Augusti- nus Oratorium, 8 uur. Brongebouw: Tentoonstelling „Het Kind" en expositie van het Tuberculose-museum. 25 en 8—9.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaame 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Haarlemmerlied e: Raadsverga-. dering 10 uur v.m.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5