Ve/iAaM (B^u&&eh DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HEOÏÏUD IS VERFTUD J. LOTTGERING STADSNIEUWS DE VERSIERINGC?) DER STAD. WAAROM HET ZOO KARIG WAS. VEREENIGING „HAARLEM NOORD". HAARLEM'S DAGBLAD DE 71 ONBEWOONBAAR- VERKLAARDE HUIZEN. OPRUIMING VAN KROTTEN IN DE OUDE BINNENSTAD. Onze lezers weten, dat de gemeenteraad Woensdagmiddag, op voorstel van B. en W., 71 woningen onbewoonbaar verklaard heeft. Binnen 6 maanden moeten die perceelen dus ontruimd zijn. De eigenaars kunnen bij het college van Ged. Staten tegen het raads besluit in beroep gaan. Alle perceelen die onbewoonbaar werden verklaard zijn gelegen in de oude binnenstad en wel voornamelijk tusschen het Klein Hei ligland en de Turfmarkt. Het zijn de volgende perceelen: Essenstvaat: 20 en 22. Gortestraat: 1 beneden, 3 beneden en bo ven, 10, 11, 12, 17 beneden en 20. Een groot gedeelte van de huizen in deze straat wordt dus afgebroken. De wethouder van Openbare Werken heeft in den raad laten doorscheme ren, dat bij een volgende serie onbewoonbaar verklaringen ook perceel 1 boven wel op het lijstje te verwachten is. Gravinnesteeg: 7 B en 7 D (de andere hui zen zijn al onbewoond.) Groendaalsteeg: 1 en 14 boven. De Haasstraat: 1, 16 A rechts, 16 A links en 16 B. Er zijn in die straat al heel wat huizen afgebroken. Als deze perceelen ook gevallen zullen zijn, zal althans aan den Noordkant der straat niet veel meer staan. HcSmbrekerstecg: 1 rood en 2. Klein Heiligland: 57, 57 rood, 66 B en 66 E, Dit zijn natuurlijk de slechtste huizen van deze straat. Doordat die verdwijnen zullen en ook de poorten die in deze straat uitkomen door den tijd opgeruimd zullen worden, zal het aanzien der straat natuurlijk stijgen. Lange Hofstraat, 7, 9, 15, 16 en 19. Ook daar dus een belangrijke opruiming. Omvalspoort: 1 beneden en boven, 3 bene den en boven, 4, 5 beneden en boven, 6, 7 be neden en boven, 8, 9 beneden en boven, 10 en 12. Dat komt dus pracliseh neer op het sluiten van deze poort (gelegen tusschen Groot- en Klein Heiligland) voor bewoning. Patiëntiestraat1 en 13. Itavclmgstccg: 5 beneden en boven, 7 be neden en boven, 10 voor en achter. Turfmarkt: 24 D, 24 F, 24 G, 24 H, 24 I en 24 J. Dit zijn huisjes in een poort gele gen. Dc Witstraat: 10, 12, 14/16, 18. 24 A, 24 H, 24 I, 24 J en 24 K, Er zijn ook al heel wat huizen in deze straat gesloopt. Na deze groote opruiming zullen er weer heel wat ledige plaateen komen. De perceelen 24 met letters zijn in een poort gelegen. .Zonnesteeg: 5, 7, en 9. De bewoners van verschillende pleinen waar nu nog noodwoningen staan hebben tot hun vreugde vernomen, dat die gebouwtjes binnenkort afgebroken zullen worden. Er zijn nog 98 noodwoningen, o.a. aan de Papentërenvest, Koudenhorn, Julianapark, Schalkburgergracht, omgeving van het Open baar Slachthuis, Teylerplein, omgeving van den Harmenjansweg en Ouden weg. De meeste noodwoningen staan dan 10 jaar. Geen wonder, dat de bewoners van enkele pleinen graag van het uitzicht op de nood woningen verlost zullen worden. HAARLEM'S GEMENGD KOOR. Door H.G.K., dirigent Jan Booda, zullen dit seizoen, behalve het a.s. Bachconcert in de Groote Kerk op 1 October, de volgende concerten worden gegeven: 2de Kerstdag middag het Weihnachts-Oratorium van J. S. Bach en als voorjaarsconcert het Requiem van Verdi. De volgende solisten hebben_hun medewerking voor dit laatste concert toe gezegd: de dames Jo Vincent, Suze Luger en de heeren Louis van Tulder en Jan Dekker. NEDERLANDSCHE HANDELS- VEREENIGING De Nederlandsche Handelsvereniging heeft in het perceel Zijlwes 11 een nieuwe zaak gevestigd, die evenals het pand op no. 25 in deze straat bestemd is voor den ver koop van meubelen, tapijten enz. De steeds grooter wordende omzet der ver- eeniging maakte een uitbreiding noodzake lijk en naar alle waarschijnlijkheid zal er binnenkort nog een vierde zaak bijkomen (behalve de beide genoemde winkels is er namelijk ook nog een gevestigd in de Roosveldstraat. waar de verkochte goederen bewaard worden). Wanneer men bedenkt, dat het Haairlem- sche filiaal in Mei j.l. hier drie jaar geves tigd was, kan men zLch een denkbeeld vor men van den snellen gang van zaken. FEUILLETON, 5) Bill Rankin dacht aan z'n aanstaand ver slag. „Ik dacht er over om u beiden bij elkaar te brengen, „omdat ik vond dat u zulke een dere denkbeelden hebt. Sir. Frederic vindt ook dat wetenschappelijk onderzoek niet zoo'n groote hulp is om 'n misdaad op te lossen". „Op dat standpunt ben ik uit ondervin ding gekomen" merkte Sir Frederic op. „Een groot genoegen te hooren dat het groote verstand van Sir Frederic zich met het zelfde bezighoudt als mijn arm kopstuk. In gewikkelde werktuigkunde goed in boeken, in het werkelijke leven niet zooveel. Mijn erva ring zegt me, om me goed in te denken, in menschen en menschelijke hartstochten. Wat is altijd oorzaak van moord? Haat, heb zucht, wraak, de noodzakelijkheid om den verslagene te doen zwijgen. Bestudeer men schen te allen tijd." „Juist", stemde Sir Frederic toe. „Het men- schelijk element.dat is het waar men re kening mee moet houden. Ik heb been geluk gehad met wetenschappelijke deviezen." Hij sprak voort terwijl de lunch voortgang had. en wendde zich ten slotte tot Chan. „En wat hebben uw werkwijzen u opgeleverd, ser geant? U hebt succes gehad, naar ik hoor." Clian haalde z'n schouders op. „Geluk altijd groot geluk". „U bent te bescheiden", zei Rankin. „Dat zal u nergens heenleiden." VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1930 BOND VAN NED. ONDER WIJZERS. BESPREKING VAN EEN SERIE ONDERWIJSBELANGEN. Men schrijft ons: Woensdag hield de bondsafdeeling een goedbezochte vergadering. De voorzitter memoreerde de betooging tegen het vlootplan en de salarismeetings van het A.C.O.p. Een zeer bevredigend aan tal bondsleden uit Haarlem hebben door hun aanwezigheid te Amsterdam de salaris actie gesteund. Het bestuur van het A.C.O.P. had een onderhoud aangevraagd met den Amsterdamschen wethouder Polak over het gebrek aan mannelijke leerkrachten, in ver band met de lage salarissen. Hét drong daar bij aan op gezamenlijk optreden der groote gemeenten. Ter vergadering kon worden medegedeeld, dat een bijeenkomst der be sturen van groote gemeenten, waaronder Haarlem reeds, heeft plaats gevonden. Het bestuur heeft een aantal conferenties gehouden, waarvan het resultaat werd be sproken. De voorzitter gewaagde met bitterheid van den zwarten datum 23 Juli, toen de Raad zich op minder serieuze wijze afmaakte van het bonds adres over het maximum aantal leerlingen. De zeer soepele motie-Peper kon het zelfs niet tot een bespreking brengen. In dezelfde zitting werd over de klasseformatie beslist en en passant een stuk schoolruimte aan het L.O. onttrokken ten behoeve van het MO. Nog nooit is inzake de klasseformatie zoo weinig rekening gehouden met het bonds- advies dat toch in de lijn bleef van de laatste jaren. De heer Peper komt voor zijn optreden in de zwarte zitting een woord van hulde toe. Op 8 September brachten de voorzitters van Bond en den Centralen Ouderraad bij den Wethouder een verzoek ter sprake, dat door beide corporaties bij den Raad zal wor den ingediend en dat o.a. beoogt, subsidie voor den Centralen Ouderraad te verkrijgen. De afdeeling doet moeite een cursus in kinderpsychologie te organiseeren. In October zal een excursie plaats hebben naar de diamantslijperij van de firma Asscher te Amsterdam. Voor het uitbrengen van een rapport over het schoolexamen benoemde de vergadering een commissie. Een uitgebreide discussie ontspon zich over .het rapport inzake schoolkleeding. De rap porteur had voor zijn omvangrijk en uitste kend werk een warm applaus in ontvangst te nemen. Met gröote teleurstelling nam de vergadering kennis van het feit, dat door een reorganisatie bij het uitzenden van kinde ren naar vacantiekolonies, een groot aantal kinderen was gedupeerd. Nog kwamen ter sprake: de klasse woon wagenkinderen, de lessen der Vereeniglng voor zieke en zwakke kinderen en de wen- schelijkheid van een openbare lagere huis houdschool. 10 nieuwe leden werden ingeschreven. De afdeeling telt momenteel 239 leden. Met een opwekkend slotwoord kon de vruchtbare vergadering worden gesloten. KUNST AAN HET VOLK. HET WINTERPROGRAMMA. Deze vereeniglng, die voor het kunstleven in onze stad van zoo eigenaardige en zeker niet geringe beteekenis is, heeft haar win- terprogramma gereed. Onderscheidene be langrijke en schoone avonden zijn in 't voor uitzicht gesteld. De inzet zal wezen: een con cert ln de Groote Kerk, te geven door de Motet en Madrlgaal-Vereeniging Dir. Sem Dresden op Dinsdag 7 October. Verder worden verwacht Josef Pembaur, Marya Freund, Jos. de Clerck, en Hendrik Andriessen, Raden Mas Jodjana, 'n tooneel- voorstelling enz. Op eenige avonden kan toe gang worden gegeven ook aan niet-leden; niet op alle echter. Er zijn nog tot een beperkt aantal abon nementen te verkrijgen. „De vraag is maar waarheen ik wensch te gaan?" „Maat u bent toch bepaald eerzuchtig?" vroeg miss Morrow. Chan wendde zich ernstig tot haar. „Grof voedsel om te eten, water om te drinken, en de gebogen arm als hoofdkussen dat geldt in mijn land voor een oude definitie van geluk. Wat is eerzucht? Een kanker die aan het hart van den blanke vreet en hem do vreugde der tevredenheid ontneemt. Heeft het ook 't hart vai de blanke vrouw al aan getast? Ik hoop van niet". Het meisje wendde haar oogen af. ,Ik vrees dat ik het slachtoffer ben van de onontwikkelde filo- sophie van 't Oriënt. De mensch wat is hij? slechts een schakel in 'n groote ketting die het verleden met de toekomst verbindt. Altijd herinner ik me dat ik een schakel ben. Een on betekenende schakel die de voorvaderen, wier beenderen ver weg in de heuvelen rusten, met de tien kinderen verbindt 't kunnen er nu elf zijn in mijn huls op Punch Bowl Hill". „Een vertroostende geloofsbelijdenis", zei Barry Kirk. „Aldus wachtend op het einde, doe ik m'n plicht, zooals die zich voordoet, Ik bewan del het yad dat voor me ligt. Hij wendde zich tot Sir Frederic. Op een punt ben ik nieuwsgierig, van wat ik gelezen heb. In uw werk in Scotland Yard volgt u slechts een leiddraad. Wat u noemt de daadwerkelijke leiddraad." Sir Frederic knikte. „Dat is gewoonlijk ons gebruik. Indien we niet slagen, schrijven onze critici 't daaraan toe. Ze.zeggen bijvoor beeld, dat onze obsessie om ons blind te sta ren op de daadwerkelijke leiddraad, de reden is, dat we nooit den grooten moord van Ely Place op hebben kunnen lossen. Ze luisterden allen met belangstelling. Het bestuur der Groote Hou te fc ra at-ve reen i - ging verzocht ons het volgende te plaatsen: „Gedurende de Dahlia-week werd de ver siering van enkele straten en pleinen verzorgd door de gemeente Haarlem op versoek van de Middenstandscentraie. Wij wenschen daar op de aandacht te vestigen, daar velen in de meening verkeeren, dat deze van straat - vereenigingszijde is geschied en omdat de critiek aan doze versiering niet gespaard is gebleven. Dit mag werkelijk geen wonder heeten; deze toch werd aangebracht in den vorm van oude steigerpalen, ongescahafd, besmeerd met een oranjekleurig mengsel, dat na twee dagen regen verdwenen was; om deze palen een wit bakje en daarin wat geranius met klimop, alles tot meerdere glorie van Haarlem de Bloemenstad". Het bestuur van de Middenstandscentrale deelde ons mede, dat pas besloten was om modewerking te verleenen tot heit organiseeren van een winkelweek nadat het gemeentebe stuur de verzekering had gegeven, dat het met het plan sympathiseerde en de straat- versiering voor zij.n rekening zou nemen. Toen het evenwel op uitwerking der plannen aan kwam, bleek, dat Openbare Werken, in ver band met de opdracht die van B. en W. ver kregen was, namelijk om geen geld daarvoor uit te geven, maar wel het beschikbare mate riaal d'isponiibel te stellen, alleen 10 oude zuilen bezat. De Straatvereenigingen zouden dan zelf voor het plaatsen moeten zorgdragen De straatvereenigingen die aan de winkel week deelnamen, hadden 40 zullen en 130 palen met bloembakken aangevraagd. Het bestuur der Middenstandscentrale heeft overwogen om, nu de gemeente zoo weinig medewerking zou verleenen, de winkelweek af te gelasten. Van te voren was reeds aan B. en W. medegedeeld, dat de Middenstand geen voordeel voor de winkeliers in het or ganiseeren van een winkelweek zag, maar dat de winkelstand toch wilde medewerken om in het belang van de geheele gemeente de stad een vroolijk aanzien te geven. Op het laatst is nog met het gemeentebe stuur geconfereerd. Toen hebben B. en W. toegezegd, dat de 10 zuilen opgeknapt zouden worden en dat er 40 palen met bloembakken geplaatst zouden worden. Hoewel reeds aanstonds vermoed werd, dat deze straatversiering geen algemeene bewon dering zou afdwingen, is er door het bestuur van de Middenstandscentrale van af gezien om de winkelweek af te gelasten, te meer daar het inmiddels Maandagmiddag geworden was en de Dahlia tentoonstelling en winkelweek al op Woensdag zouden worden geopend. Wij erkennen, zoo besloot het bestuur van den Middenstand, dat de straatverlichting een fiasco geworden is, maar wij kunnen daaraan •niets doen. B. en W. - hebben voor die ver siering te weinig geld beschikbaar gesteld. WINTERLEZING NOORDERKERK. De stichting. Noorderkerk en School heeft, evenals vorige jaren, in de Noorderkerk win- terlezingen georganiseerd. Op Donderdag 23 October hoopt te spreken Mr. A. de Gaaf van Zeist, met het onderwerp „De jonge man en het huwelijk" Ds. C. J. van Paassen zal den spreker in leiden. Donderdag 27 November 1930 spreekt me vrouw H. RauwsDewald van Den Haag, le Secr. van het hoofdbestuur van den Ned. Christ. Vrouwenbond) over „Hoe ïs in dezen tijd het gezinsleven te handhaven?". Dr. J. Weener leidt haar in. Woensdag 21 Januari 1931 spreekt Dr. J. Lammerts van BiierefiV pres.-directeur der Heldringgestichten te Zetten, over „De Prot. Christel. Opvattrng van het Huwelijk". Inleider Ds. H. E. Beker. Ten slotte zal op Donderdag 19 Februari 1931 Dr. Joh. van der Spek, de benoemde ge- heesheer-directeur van „Maasoord" te Rotter dam (thans nog geneesheer van Meer en Bosch en Sareptha) spreken over „Huwelijks- nooden, Huwelijksvoorbereiding, Huwelijks zegen. Inleider Is Ds. P. W. Foeken. De lezingen zullen in verband met den aard der onderwerpen slechts toegankelijk zijn voor personen boven 18 jaar. EEN NIEUW WERK VAN HENDRIK ANDRIESSEN. Op het leden concert van de H.O.V. van Woensdag 1 October a.s. heeft de eerste uit voering plaats van een Symphonie van onzen stadgenoot Hendrik Andriessen. Het werk is aan Eduard van Beinum, diri gent der H.O.V. opgedragen. Het stuk heeft drie deelen die zonder pauze op elkaar volgen. Het eerste deel wordt door een uitvoerige inleiding voorafgegaan. Bill Rankin genoot. Nu leidden de zaken er gens heen. „Ik ben bang dat we nooit iets gehoord hebben over den moord van Ely Place, sir Frederic," zei hij. Jk wenschte wel dat ik er nooit iets over gehoord had,", antwoordde de Engelschman. ,,'t Was het eerste ernstige geval, dat voor kwam, toen ik aan het hoofd van de C. I. D. stond, meer dan zestien jaar geleden. Ik vind het treurig te moeten bekennen dat ik nooit in staat ben geweest het te doorgron den." Hij at z'n sla verder op en schoof het bord weg. „Nu ik zoover ben gegaan, zie ik dat ik door moet gaan. Hilary Galt was de overle vende deelgenoot van de firma Pennock en Galt, procureurs, met kantoren op Ely Place, Holborn. De zaak die deze firma dreef voor meer dan een generatie, was eenig in z'n soort. Menschen uit de hoogste rangen van de maatschappij, die in zorg waren gingen naar deze firma om scherpzinnige raadge vingen op hun gebied en Mr. Hilary Gals en z'n schoonvader, Pennock, die ongeveer twin tig jaar geleden stierf, kenden talrijker en ro mantischer geheimen dan welke andere pro cureursfirma ook, in Londen. Ze kenden de geheime geschiedenis van eiken schurk in Europa en redden menigeen uit de klauwen van afpersers. Ze waren er trotsch op dat ze er nooit registers op nahielden, op welk ge bied ook". Het dessert werd opgediend en na deze onderbreking vervolgde sir Frederic. „Op een mlstigen Januari-avond, zestien jaar geleden, kwam er een nachtwaker in Mr. Hilary Gait's particulier kantoor binnen, dat vermoedelijk overdag leeg was. De lichten waren aangestoken en de ramen gesloten en de gordijnen er voor: niets wees op eerfge verwarring. Maar Hilary Galt lag; op ''den ACTIE VOOR EEN SPEELTUIN. De heer M. M. Dekker heeft zich wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt gezien het voorzitterschap der vereeniglng „Haar lem-Noord" neder te leggen. Hem werd hul de gebracht voor de wijze, waarop hij zijn taak heeft vervuld. De heer Dekker blijft lid van het bestuur. Als tijdelijk voorzitter werd aangewezen de heer J. Pronk, tot dusver secretaris; de pen ningmeester, de heer A. A. Geldof Delast zich tevens met het secretariaat. Het ligt in de bedoeling van het bestuur met meer klem dan tot dusver bij het ge meentebestuur aan te dringen op inrichting van volksspeeltuinen in het noordelijk stads deel. Dat aan dergelijke inrichtingen in Haar lem-Noord dringende behoefte bestaat, be hoeft geen nader betoog. Zij, die met de actie daarvoor sympathi- seeren, kunnen hierVan kennis geven aan het secretariaat der Vereeniging Zocher- straat 15, Haarlem-Noord. Binnenkort zal een bijeenkomst worden gehouden om de in de gewenschte richting noodige stappen te bespreken en daarnaar te handelen. UITGAAN. De bekende impressario Jac. Smits, zal in het aanstaande speelseizoen weder een reeks cabaret-, revue- en tooneelvoorstellingen ge ven in de Gem. Concertzaal, alhier. De openingsvoorstelling zal plaats vinden op Zondag 28 September. Dan zal het Gezel schap van Herman Bouber de eerste opvoe ringen hier ter stede geven van het nieuwste succesblijspel „Nathan heeft Mazzel", een stuk met zang en dans in vier bedrijven. Dit stuk heeft in Amsterdam een buitengewoon succes geoogst in den Plantageschouwburg en werd 75 maal achtereen opgevoerd. VEREENIGING „HET WITTE KRUIS". ALGEMEENE LEDENVERGADERING. De afdeeling Haarlem van de Noord-Hol- landsche Vereeniging „Het Witte Kruis" ver gaderde Woensdagavond in het gebouw van den Protestantenbond aan de Berkenstraat onder leiding van den voorzitter, den heer A. W. Michels. Uit de mededeelingen, die de voorzitter deed, bleek, dat van een aankoop door de vereeniging van het badhuis in de Badhuis straat niets is gekomen, aangezien men niet heeft willen ingaan op de door de vereeni ging geboden som. Voorts zeide de voorzitter, dat naar aanleiding van de pensionneering van den badmeester van 't badhuis aan den Schotersingel, met het gemeentebestuur be sprekingen zijn gevoerd over het verleenen van steun bij pensionneering van leden van „Het Witte Kruis" in het algemeen. Het ge meentebestuur heeft in dezen zijn medewer king reeds zoo goed als toegezegd. Vervolgens had de verkiezing plaats van twee bestuursleden, wegens periodieke aftre ding van dr. P. K. J. Tervooren en de heer M. Bakker (Haarlem-Noord), die beiden her kiesbaar waren. Genoemde candidaten wer den bij acclamatie herkozen. Het voorstel van het bestuur tot uitbrei ding van het bestuur met twee leden werd eveneens aangenomen. Voor deze functies werden gekozen de hee ren L. A. van Doorn en W. J. van Vloodorp. De begrooting voor het jaar 1931 werd hier na goedgekeurd. De heeren H. van Leeuwen en J. M. Wes tendorp werden vervolgens benoemd tot leden der commissie tot het nazien van de reke ning van den penningmeester. De bespreking van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering welke op 7 October a.s. te Haarlem zal worden gehou den, gaf aanleiding tot langdurige discus sies. Tot afgevaardigden naar deze vergade ring werden benoemd de heeren L. Modoo en W. J. van Vloodorp, terwijl de heer H. Bru- nink tot plaatsvervangend afgevaardigde werd gekozen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. •grond met een kogel in z'n hersenen. Er was slechts een leiddraad, waarover we menige vermoeiende maand hebben gebroed op de Yard. Hilary kleedde zioh steeds keurig, ook ditmaal was alles in de puntjes, op een enkele uitzondering na, die heel bijzonder was. Z'n mooi gepoetste schoenen, had hij uitgetrok ken en stonden op 'n stapel papieren boven op z'n lessenaar. En aan z'n voeten zaten 'n paar fluweelen pantoffels, versierd met 'n eigenaardige teekening. „Natuurlijk meende de Yard hierin die pantoffels als de werkelijke leiddraad te mogen aannemen, en we gingen aan 't werk. We zonden die pantoffels naar de Chinee- sche Legatie in Portland Place. Mr. Galt had den Chineeschen minister een kleinen dienst bewezen, en op den dag van z'n vermoording, waren deze pantoffels hem al vroeg toege zonden door dezen heer, bij wijze van ca deau. Galt had ze z'n kantoorpersoneel laten zien, en t laatste waren ze gezien, losjes in hun verpakking, naast z'n hoed en stok. Zoo ver zijn we gekomen. „Zestien jaar lang heb ik over die pantof fels nagedacht, Waarom had Mr. Galt z'n schoenen uitgedaan, z'n pantoffels aange trokken, en heeft hij zich gereed gemaakt als voor het een of ander buitengewoon avon tuur? Dat weet ik zelfs nu nog niet. Die pan toffels vervolgen me nog. Toen ik de Yard voor goed verliet, haalde ik ze uit 't Zwarte Museum en nam ze mee. Ze blijven in m'n bezit als een souvenir aan m'n eerste geval 'n. ongelukkig mislukkingssouvenir. Ik zou ze u gaarne eens laten zien, Miss Morrow." „Opwindend", zei 't meisje. „Een kwelling", verbeterde Sir Frederic grimmig. Bill Rankin keek naar Charley Chan, „Wat denkt u over dit geval, sergeant?" informeer de hij. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Het verven Uwer Mantels, Jassen, Costuums enz. enz., geschiedt bij ontf op de meest 'deskundige wijze. VERVERIJ CHEM. WASSCHERIJ Gr. Houtstraat 5a - Tel. 1077111561 DE REORGANISATIE VAN HET PLEIN. KOMEN ER WEER BOOMEN? De reorganisatie van het Plein maakt thans goede vorderingen. Te verwachten is, dat het geasphalteerde Plein over een maand voor het verkeer opengesteld kan worden. Dan zal meteen de nieuwe Houtbrug, die nu reeds door de tram en de voetgangers gebruikt wordt, voor het geheele verkeer vrij gegeven worden. Bij de reorganisatie moesten alle hoornen op het Plein opgeofferd worden. Er wordt evenwel door Openbare Werken en den dienst voor den Hout en de Plantsoenen overlegd, of het mogelijk is, om op het Plein weer nieuwe jonge boomen te planten. Nu de zware boomen gevallen zijn, is het plein erg kaal geworden. Wat nieuw groen zal het stads beeld ongetwijfeld verfraaien. De nieuwe Houtbrug wordt verlicht door 4 100 kaarslampen die op het gewone model lantaarn aangebracht zijn. Wij hebben hoo ren verluiden, dat dit overeenkomstig den wensch van Openbare Werken is. Het Gem. Electriciteitsbedrijf heeft er meer voor ge voeld om op deze brug eenige flinke boog lampen te hangen. De meening van Open bare werken, dat een brug zelf slechte spaar zaam verlicht moet zijn, als de aansluitende wegen maar sterk verlicht zdjn, heeft de over winning behaald. In de practijk zal blijken of met die vier kleine laanpen op de brug volstaan kan worden. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. F. S. het als bestuurder van een voertuig niet zoover mogelijk den rechterkant van den weg houden f 3 subs. 3 dagen hechtenis.C. B. K. overtreding der Drankwet f 3 subs. 3 dagen hechtenis. C. A. S. overtreding van de pol. verord. van Haarlem f 2 subs. 2 dagen hech tenis. R. D. als eigenaar een wonfng gebrui ken, die niet voldoet aan de eischen, gesteld in art. 38 van de verordening der gemeente Heemskerk op het bouwen, sloopen en wonen f 3 subs. 3 dagen hechtenis. J. C. V- overtre ding der Arbeidswet 2 maal f 30 subs. 10 dagen hechtenis voor elke boete. J. C. V., idem f 30 subs. 30 dagen hechtenis. A. der B. over treding van het Melkbesluit f 20 subs. 20 da gen hechtenis. J. C. O. overtreding van het Motor- en Rijwïelreglement f 20 subs 20 dagen hechtenis. H. A. v. L. het te Bloemeidaal als bestuur der van een motorrijtuig overschrijden der maximum door B. en W. aangegeven snelheid ten aanzien van een der binnen de bebouwde kommen gelegen wegen, bekrachtiginw van het verstekvonnis van 3 September 1930 f 10 subs. 10 dagen hechtenis). J. L„ het wettelijk als getuige opgeroepen wederrech telijk wegblijven f 10 subs. 10 dagen hechte nis (verzet hiertegen vervallen verklaard)., M. P. het in staat van dronkenschap verkee- rende in het openbaar de orde verstoren f 25 subs. 25 dagen hechtenis; J. H. A. N. over treding van het Motor- en Rijwielreglement, vrijspraak; F. T. v. B., idem, f 15 subs. 15 dagen hechtenis; J. v. d- H. overtreding van art. 23, 29, 30, 34 der Motor- en Rijwielwet f 1 subs. 1 dag hechtenis; P. G. E. K. het als bestuurder van een rijwiel daarmede over een weg of rijwielpad rijden, terwijl niet is vol daan aan art. 59 van het motor- of rijwiel reglement f 3 subs. 1 week tuchtschool; J. B., het te Haarlem als bestuurder van een voer tuig daarmede op de rechterzijde van den openbaren weg niet zoover mogelijk rechts houden, afs bestuurder van een rijwiel, ken nelijk ingericht voor slechts een persoon, daarop een andere persoon medevoeren f 4 subs. 4 dagen hechtenis. MEETING TEGEN DE VLOOTWET. Zondag a.s. zullen de Democratische Partij en de R.K. Volkspartij te Amsterdam een meeting beleggen om te protesteeren tegen de vlootplannen van minister Deckers. Als spiekers zullen optreden mevrouw A. A. M. de Goeyvan Blom en de heer C. D. Wesseling. Chan kneep z'n oogen bijna dicht en dacht na. „Vraag nederig excuus dat ik er naar vraag", zei hij, „hebt u de gewoonte, Sir Fre deric, om u zelf op 't standpunt van den moordenaar te plaatsen?" ,,'t Is een goed denkbeeld", antwoordde de Engelschman, „als je 't doen kunt. U be doelt „Een man die gedood heeft een heel slim man weet dat Scotland Yard hevig zoekt naar 'n daadwerkelijke leiddraad. Daar maakt hij gebruik van. Hij verschaft flinkweg zoo'n leiddraad, die volstrekt geen beteekenis heeft, en nergens heen leidt". Sir Frederic keek hem vast aan. „Uitmun tend", merkte hij op. „En 't heeft één goed ding van uw standpunt af gezien. Het ontlast volkomen uw landgenooten aan de Chineesche Legatie verbonden". ,,'t Kan zelfs nog meer", meende Barry Kirk. Sir Frederic at peinzend z'n nagerecht op. Niemand sprak gedurende eenige oogenblik- ken. Maar Bill Rankin wilde meer materiaal hebben. „Een zeer interessant geval, Sir Frederic", merkte hij op. „U moet heel wat meer dan dat in uw mars hebben; moorden die met meer succes voor Scotland Yard eindigden". „Honderden", zei Sir Frederic. ,Maar geen enkel dat nog steeds zoo m'n belangstelling gaande houdt als de misdaad van Ely Place, 't Spreekt, vanzelf dat ik 'n moord nooit zoo opwindend heb gevonden als sommige an dere dingen. Het moordgeval kwam en ver dween weer en, met 'n zeldzame uitzondering zoo een als ik daar juist aanhaalde, werd 't weer spoedig vergeten. Maar er is een myste rie dat mij steeds het meest opwindende ter wereld heeft toegeschenen". (Wordt vervolgd? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6