De reddingsmiddelen aan de kust. Alle eentjes..: Hef woord is aan 48e Jaargang No. 14499 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 29 September 1930 HAARLEM S DAGBLAD ,pirectie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. •a ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.2714, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f 0-57*6, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1—5 regels 1.73b elke regel meer 1 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 10.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 0.25. elke regel meer 0.10. uitsl. contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- De demonstratie met een nieuw zoeklicht te Wijk aan Zee. Het geschenk van Philips aan de Reddings brigade te Wijk aan Zee: een zoeklicht met een lichtsterkte van twee millioen kaarsen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. IN DEN NACHT VAN ZATERDAG OP ZONDAG A.S. In den nacht van Zaterdag 4 October op Zonclag 5 October te drie uur (zomertijd) zal dit jaar de Wintertijd ingaan. Dien nacht moeten de klokken dus een uur stilstaan. BLIKSEM VERNIELT EEN WONING. MEISJE IN BED DOOR STEENEN GETROFFEN. Tijdens een kort doch hevig onweer is te Zegge (N. Br.) de bliksem ingeslagen in de woning van het gezin W. van Peer, gelegen aan de Polderstraat aldaar, aldus de Crt. Door den bliksem werden de schoorsteen en 'n ge deelte van den gevel weggeslagen, waardoor eenige steenen terecht kwamen in het bed van het dochtertje, dat hierdoor eenige kwetsuren opliep. In de woning was in een ommezien een ruine aangericht, doordat verschillende meubels, als kasten, stoelen, schilderijen, enz. van hun plaatsen werden geslingerd. Behalve dat het dochtertje aan het voorhoofd werd verwond, liep de moeder enkele verwondingen op aan haar been, zoodat zij zich onder ge neeskundige hulp moesten stellen. Zee opmerkelijk mag worden genoemd dat geen brand is ontstaan. Niettemin is de schade vrij groot. TWIST OM EEN MEISJE. VERWONDINGEN DOOR LOS KRUIT. Tijdens een twist over een meisje heeft een 27-jarige Eindhovenaar ten huize van zijn vroegere verloofde te Panningen (L.) uit een revolver een tweetal schoten gelost op zijn medeminnaar, eveneens wonende te Pannin gen, meldt de Crt. Na het eerste schot sprong de medeminnaar op den vroegeren verloofde van zijn meisje toe en greep hem vast. Deze loste toen nogmaals een schot op den ander vlak in diens gelaat. Gelukkig bleek de re volver slechts met losse patronen geladen te zijn. Doordat het laatste schot echter van zoo dichtbij werd afgevuurd, kreeg de aangeval lene in het geheele aangezicht, wonden, zoo dat hij zich dadelijk onder dokters behande ling moest stellen. De schutter werd na het tweede schot door den aangevallene tegen den grond geslagen en korten tijd daarna 'door de politie gear resteerd. Nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, is hij op vrije voeten gesteld. LATE ONWEDERS. Ruim drie uur lang woedde Zaterdagmid dag en -avond een .hevig onweer boven Enk hui-zen welk onweer volgens de Tel., van plas regens vergezeld ging. In laaggelegen stra ten stroomde het water de woningen binnen en richtte veel schade aan. Te Hoogkarspel is de kapitale boerdererij genaamd Mariahoeve, van den heer X. Schouten door den bliksem -getroffen en to taal afgebrand. De hoeve was dit jaar ge bouwd. Alles was verzekerd. (In Januari a.s. zal in ons land weer de gebruikelijke tienjaarlijk- lijksche volkstelling worden ge houden.) Straks als het weer Januari.... (Tjonge, maar dat is al gauw, Uren, dagen, maanden, jaren Enfin, wat ik zeggen wou, Strakjes dan in Januari Zoo is 't eenmaal vastgesteld, Worden alle Nederlanders Zeer precies opnieuw geteld. Vader Staat steeds vol van zorgen Voor zijn kïndren, groot en klein, Wil dan weer eens zeker weten Of w'er allemaal wel zijn. Ieder, zonder één exceptie, Zelfs de grootste nul, telt mee, Man en vrouw die anders een zijn Tellen bij dit feest voor twee. Zulk een telgang eischt veel studie En vooral nauwkeurigheid, Daarom wordt er reeds sinds maanden Uiterst zorgzaam vooibereid. Zonder iets te overdrijven Acht 'k eer telganger een man, Die moet hebben, wat ik wellicht Teilevisie noemen kan. Ais hij straks van alle eentjes Een laat zwemmen per millioen, Nou, dan klopt het niet, begrijpt u, En dan moet hij 't overdoen. Ik wil daarom ernstig vragen, Vrienden, doe loyaal uw deel, Help hem verder, laat u tellen, Eens per tien jaar is niet veel. En er is een soort voldoening Die telt ook per slot nog wel: Eens per tien jaar zijn de kindren Dan toch bil Pa Staat in tel. P. GASUS. Zaterdagavond was te Wijk aan zee, dat reeds 1 was ingedommeld na de drukte van het bad seizoen, veel drukte. Een groote menigte, aan gekomen per auto, autobus of rijwiel, bewoog zich in de anders zoo rustige straten van het vriendelijke badplaatsje. Al die honderden waren gekomen om de demonstratie bij te wonen met het zoeklicht aan de Reddingbrigade te Wijk aan Zee ge schonken door den N.V. Philips' Gloeilam pen fabrieken te Eindhoven. Daar dreunde plotseling door de avondlucht somber klokgelui. De alarmklok wordt geluid. Schip in nood! zoo luidde de veronderstelling voor deze oefening. Maar Wijk aan Zee is paraat. In de stille straatjes gaan deuren haastig open en dicht. Het dorp ontwaakt plotseling uit zijn winterslaap. Reeds spoeden de leden der Reddingsbrigade zich naar het strand; de bemanning der red dingsboot ijlt naar het boothuis. Ieder is op zijn post, ook de huibrigade, de transport- colonne en de zoeklichtafdeeling. De reddingboot wordt naar het strand ge reden, het zoeklicht wordt opgesteld op hei duin, vóór de dépendance van het bad hotel. De kustwacht heeft gemeld, dat op onge veer 11/2 mijl uit de kust een zwaar be laden vrachtschip met defecte stuurinrich ting hulpeloos ronddrijft. Er woedt een hevige storm uit het Noord-Westen, zoodat men ernstig vreest, dat het vaartuig, dat een prooi is der woedende zee, zal stranden. Dit laatste geschiedt inderdaad. Dit stoom schip strandt op de vierde bank. De beman ning verkeert in levensgevaar De motorjeddingboot van IJmuiden de „Neeltje Jacoba", die de rol zal vervullen van het gestrande schip en ditmaal dus .geen actieve, doch een passieve rol vervult, is in middels vóór Wijk aan Zee aangekomen. Inmiddels is alles voor de demonstratie ge- re e^. Op het voor de genoodigden gereserveerde terrein vóór de dépendance, waar zooals wij reeds meldden ook het zoeklicht staat opge steld, zijn verschillende autoriteiten aanwe zig. Ook reddingsbrigades uit IJmuiden, Zand- voort, Bloemendaal, Noordwij k eti Egmond zijn aanwezig. Daar arriveerde ook Minister Deckers vergezeld van zijn adjudant Lt. ter Zee, Heydt. Een hoornsignaal weerklinkt. De demon stratie neemt een aanvang. Spoedig verlaten de vlet en de reddings boot het strand. Een lichtstraal doorboort de duisternis. Deze zoekt de watervlakte af en spoedig ontwaardt men van het strand de witte vlakken van st-uurkast en romp van de „Neeltje Jacoba". Bijgelicht door het zoeklicht verrichten de booten hun werk overeenkomstig het pro gramma. Op den afgesproken tijd verschijnt ook het vliegtuig, bestuurd door Kap. Versteegh, com mandant van het vliegkamp te Soesterberg. Een lid der Reddingbrigade begeeft zich te water om een schipbreukeling, die van het gestrande vaartuig is geslagen, te redden. Met een lijn wordt de man aan boord van de vlet gehaald. Per brancard wordt de drenkeling naar het strandgebouwtje over gebracht. Dit alles had plaats in het licht van het. zoeklicht. Ook de manipulaties van de reddingboot geschiedden met behulp van 't zoeklicht. Zooals men zal begrijpen leverde de demon stratie een fantastisch schouwspel op. Over het algemeen viel het effect van het instrument van het strand af niet mee. Maar naar wij vernamen heeft het als veriichtings- middel voor een op grooten afstand gelegen terrein uitstekende eigenschappen. De be manningen der reddingboot en ook die van de vlet deelden mede, dat zij, toen hun boo.en naast de „Neeltje Jacoba" lagen, dus meer dan 1000 M. van de kust niet alleen een „zee van water" maar ook een „zee van licht" om zich heen hadden, zoodat het licht voor het eigenlijke doel uitstekende diensten zal kun nen bewijzen. Na afloop der demonstratie kwamen de ge noodigden bijeen in de Dépendance. Aller eerst werd hier het woord gevoerd door den heer J. Roland, voorzitter van de Redding brigade. Spreker memoreerde de stranding van den stoomtrawler Geziena, bij welke stranding een goede verlichting ten zeerste werd ge mist. De secretaris der brigade de heer Joh. Gertentoach nam toen het initiatief, de N.V. Philips te vragen of het haar mogelijk zou zijn, een verlichtingstoestel te leveren, dat nog nut zou hebben, als de afstand tusschen schip en wal 1000 M. bedroeg. Philips besloot toen, een dergelijk toestel te schenken. Kosten noch moeite spaarde de firma om haar woord gestand te doen. De eere-voorzitter, burgemeester Rothe van Wijk aan Zee, dankte in het bijzonder der re geering voor haar tegenwoordigheid. Het zal voor allen een aansporing zijn om met nog meer ijver dan tot nu toe op den ingeslagen weg voort te gaan. Spreker richtte voorts een woord van dank tot den vertegenwoordiger der Philips' fabrieken. Ir, Carstendijk vertegenwoordiger ddezer fa brieken, zeide, met groote belangstelling de Georg Hermann Oorlog is iets voor de psychologie van men- schen, die hun hersens in hun biceps hebben zitten. demonstratie te hebben gadegeslagen en te hebben gezien, hoe Wijk aan Zee op het eerste alarm mobiel is. Onder luide instemmingen deelde de heer Carstendijk mede dat Philips ook een gelijkrichter voor de vulling der bat terijen ten geschenke biedt. Vervolgens voerde Minister Deckers het woord. Spreker dankte voor de vriendelijke woorden en zeide, gaarne de gelegenheid te hebben aangegrepen, een bewijs van belang stelling der Regeering voor dezen edelen ar beid te toonen, voor een arbeid van vrouwen en mannen die als het wezen moet, het grootste offer willen brengen dat .denkbaar is, n.l. van eigen persoon. In onzen tijd is een voorbeeld van landgenooten. die zich willen geven voor een ideaal, zonder te vra gen naar stoffelijk voordeel, hoog noodig. Spreker verzocht den vertegenwoordiger van Philips aan de directie te willen getuigen van sprekers groote waardeering voor het ge schenk. De aanwezigen bleven daarna nog eenigen tijd bijeen. Aan boord van het gestrande schip „Neeltje Jacoba". Beter dan van het strand af, heeft men aan boord van-de „Neeltje Jacoba" het nut tig effect van het zoeklicht kunnen waarne men. Omtrent den tocht van de motorredding boot, die in de geënsceneerde schipbreuk de rol vervulde van het gestrande vaartuig, ver namen wij het volgende: Omstreeks half negen Zaterdagavond was het vaartuig buiten. Bij het vertrek uit de Haringhaven regende dat het goot, maar spoedig nadat men op zee was, werd het droog Ook de wind was in sterkte afgeno men, zoodat de zee zeer kalm was, daar er bovendien een landwind stond. Met een flinken gang voer de boot op het doel af. Want men had den vloed mee en het duurde dan ook niet lang of de boot was ter hoogte van Wijk aan Zee aangekomen, waar twee felle lichten, vermoedelijk opge steld op den boulevard en eenige flauwe lichtjes aan het strand bewezen, dat er daar ginds iets bijzonders gaande was. De „Neeltje Jacoba" bleef ongeveer 1200 M. van het strand verwijderd, liggen, met den kop naar het Z.O., terwijl de schroef lang zaam draaide, opdat het vaartuig niet door den stroom afdreef. Eenigen tijd gebeurde er niets. De redding boot wiegde rustig op de kalme zee, ZQodat niemand aan boord er aan dacht, zeeziek te worden. Nu en dan werd de lucht rood gekleurd door verschillende „vuurverschijnselen" van de hoogovens. Het licht was somtijds zoo sterk, dat de geheele omgeving er door ver licht werd, tot zelfs een gedeelte van de zee toe Vooral de groote gebouwen van het hoog- ovenbedrijf, die door groote schijnwerpers leken te worden beschenen, staken fel af te gen den donkeren hemel. In dezen rossen gloed ontwaarde men plotseling een flauw lichtje, dat langzaam maar zeker de „Neeltje Jacoba" naderde. Het was de vlet met de redders. Toen de gloed verdween, verloor men de vlet weer uit het oog. Maar toen schoot plotseling een felle licht straal van het strand af de zee in. Zij gleed over het water, breed-uit, naderde de red dingboot. Daar ontwaarde men van de boot af weer de vlet, thans vlak voor den boeg. Steeds beschenen door de twee millioen kaar sen manoeuvreerden de beide vaartuigen zoo. dat ze naast elkaar kwamen te liggen. Blij, dat ze even konden rusten, haalden de roeiers hun riemen in. Men bleef een kwartiertje in eikaars nabijheid. Toen eischte het programma, dat de vlet naar den wal roeide. Even later zag men de reddingboot van Wijk aan Zee naderen, geroeid door een aan tal dappere roeiers waarvan de meesten meer dan eens bij een echte stranding hun naastenliefde aan den dag hebben gelegd. Weer flitste de felle lichtstraal over het wa ter, weer werd het dag op de boot en in de omgeving. Toen verscheen boven de duinen het licht van de vliegmachine, wier taak het zou zijn te onderzoeken of het mogelijk was een lijn verbinding tot stand te brengen. Althans wanneer de schipbreuk echt was geweest. Het was echter slechts fantasie, zoodat er niets naar beneden kwam vallen, tot groote vreugde van sommige gasten op de motor reddingboot, die in gedachte al iets zwaars op hun hoofd hadden gevoeld. Nadat de redders van Wijk aan Zee volop de gelegenheid hadden gehad, het mooie vaartuig hunner collega's van IJmuiden te bewonderen, gingen de booten van elkaar. De vliegmachine cirkelde nog geruimen tijd om het „gestrande vaartuig", dat ten slotte naar IJmuiden terugkeerde. Op de te rugreis heeft men op de „Neeltje Jacoba" kunnen waarnemen, dat het zoeklicht, ter wijl men reeds op bijna 3 K.M. van Wijk aan Zee verwijderd was. nog nuttig effect sor teerde. Men kon, toen men de pieren van IJmuiden reeds op 1 a 1 1/2 K.M. genaderd was, in het schijnsel van het zoeklicht de voorwerpen aan boord nog duidelijk onder- i scheiden. Het Belangrijkste Het einde van den Zomertijd. lie blad, le pag.J. Hitier richt zich tot Engeland en Amerika. (2e blad, 3e pag.). Vijf jaar geëischt tegen De Rosa. (2e blad, 3e pag.). De reddingsmiddelen aan de kust. Een demon stratie te Wijk aan Zee. (le blad, le pag.). De ontioikkeling van IJmuiden. (2e blad, 3e pag.) Het zestigjarig bestaan van de Nutskweek- school voor Onderwijzeressen. (2e blad, 2e pag.) ARTIKELEN: R. P.:,„Hct Eeuwige Geleuter". (le blad, le pag.) -D. Zijlstra: Een wonderlijke reis. Molen van PietMoulin Rouge. (2e blad, le pag.) Lettlnga: Financieele kroniek. (2e blad, le pag.) Langs de Straat: De dierentuin. (2e blad, le pag.) van het le blad). Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. HAARLEM. 29 September. „Het Eeuwige Geleuter". In een artikel onder den titel: „Verdicht sel en werkelijkheid" schrijft de heer Leo Lauer in de Stads-Editie O. H. Ct. het volgende: „Ik haal niet graag 'n krats door lemand's illusie, door iemand's ideaal. Maarun homme averti en vaut deuxl En we hebben die dubbele sterk'e wel noodig, wanneer wij ons wapenen moeten tegen drogredenen, die, hoe goed bedce'd misschien, tóch drogmie- nen zijn. Ik bedoel met dit laatste het eeuwige geleuter over vrede, green oorlog meer, het gezwam t-ot zelfs ln Genève. De heeren, die d&ftr nog al eens teza men komen, zijn werkelijk prach'kerels. Evenals de betoogers met gebroken ge weren, die in stort-regens, bij duizenden en duizenden naar de gezonde taal van demagogen luisteren, dat zijn! Ik wil noch aan Genève tomen, noch aan der gelijke betoogingen. Het een noch het ander kan kwaad. Maar.... men ver- trouwe al die mool-praterij zonder meer niet. Tenslotte zijn wij mensehen, kudde-dleren, en het geluid van een trompet is op lateven leeftijd al even verleidelijk en lokkend als in de periode van jeugd. Ik heb frêle freules zien sid deren bij films als „De Groote Parade". Wanneer ze wat later een andere para de, die van den vrede, die van mooie uniformen en schetterende muziek, op het doek zagen, fonkelden hare oogen en trappelden heur voetjes de marsch- muziek mee. We zijn m ease hen. Voila tout! Al verkondigen wat pacifisten, dat er geen oorlog meer mag zijn, op hetzelfde momentis er nog oorlog, is er in elk geval gekijf, waarbij het kanon af en toe mee-bromt. In Argentinië revolutie, waarbij het leger decreteert! In Rus land het rechter-oog der vrouwen zelfs gericht op den vizier-korrel der gewe ren! Mussolini dreigend als steeds mot z'n macaronivuist! In Frankrijk ma noeuvres van tienduizenden bij de Ita- liaansche grens! In Duitschland een uitslag der verkiezingen, welke aan spoor-gcrinkel en sabel-gekletter doet denken! En in China nog altoos die hutspot van mitrailleurs en gepantser de treinen, bediend door de vele volge lingen van even zoovele Li's, Hwang's en Tsjang's, een roode purée, waaruit nie mand meer wijs wordt!" Daarop vertelt de schrijver het een en ander omtrent de methodes van een spin in haar web, en over een conflict tusschen een kat en een hond, knoopt daar eenige van- ouds-bekende vergelijkingen met het menschdom aan vast, en besluit als volgt: „En noem me nu maar een plet-lut of een criticaster of een zifteling die wetten der natuur bestonden, bestaan en blijven bestaan. Overal op dit onder- maansche strijd, de strijd om het „to be or not to be". Voegt daar nog bij de „struggle for highlife" dit zalig monopolie van „homo sapiens", waar door al zooveel onheilen zijn ontstaan, óók de oorlog en ge zijt er. Inmiddels laten ze in Genève maar babbelen en de plombières schransen na de luxueuse diners, laten de mannen met gebroken geweren maar demon- streeren! Kwaad kan het nooit. Als de menschheid in 't algemeen zich maar niet op een goeden morgen (nee, een bar slechten) verwonderd de oogen uit wrijft, wanneer plots het kanon gaat daveren en er in de kamer een onaan genaam geurtje binnendringt, net alsof de gaskraan openstaat. Oorlog is regel in deze samenleving. Vrede uitzondering! Alleen de oorlo gen zijn zoo vinnig, dat men ze slechts bij uitzondering kan voeren. Anders, in het tegenovergesteld geval, bleef er geen pictsie menschheid meer over. Over het laatste gesproken ik beschouw oorlog als het noodlots-middel om uit te roeien, i om weg te maaien brood-eters als de

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1