l/e/iAacfóó CïmmQuzcAe/ió Financieele Kroniek, STADSNIEUWS Nieuws uit Indië. MARKTNIEUWS BURGERLIJKE STAND N.V. DE KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8, TELEFOON 13829 UW ALLE BANKZAKEN DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 29 SEPTEMBER 1930 liet debacle in Duitsche fond sen. De invloed der dag bladpers. Wijziging van het Young-plan? Het eco nomisch herstel in de Unie onieuw uitgesteld. La gere prijzen voor Java- suiker. Verminderde handelscijfers van Neder- landsch-Indië. Scherpe teruggang Nederlandsche handelscijfers in Augustus. Slechte toestand in den scheepsbouw. Lagere prij zen voor Kunstzijde. Grootere export van Philips' artikelen in Augustus. Vraag voor prima beleggings fondsen. De beurzen hebben weer „veelbewogen" dagen achter den rug. Maar achter den rug zijn ze dan toch weer. En opnieuw is gebleken dat vrees een slechte raadgeefster is. Men heeft in het begin «der week Duitsche fondsen en tege lijkertijd ook andere bijna „a toait prix" weggesmeten in een psychose van angst, niet in de eerste plaats in het leven geroepen door de verkiezingen in Duitschland, maar door de beschouwingen in de groote bladen daarover geleverd. De uitgever van de „Times' heeft eens gezegd dat zijn blad eiken dag zorgde voor de „persoonlijke opinie" van zijn -lezers. „Zoo denk ik over de zaak" beteeken; doorgaans niet anders dan: „Zoo denkt mijn dagblad over de zaak". Hiermee is de geweldige invloed, tevens de groote verantwoordelijkheid der dagblad pers in onzen tijd geteckend. Ook de beurs staat sterk onder dien invloed. Naar onze meening draagt de groote pers voor het jongste debacle in Duitsche fondsen de schuld, al wijst zij do verantwoordelijkheid natuurlijk verre van zich. Sedert de laatste dagen is wel gebleken dat de toestand in Duitschland sinds de ver kiezingen niet noemenswaardig is verergerd en dat het kwaad niet in de eerste plaats schuilt in de politieke constellatie, al mag de beteekenis daarvan niet worden onderschat, doch dat de financieele en de economische toestand primair zijn. Nog altijd geldt het woord van den Franschen staatsman: Geef gij mij goede financiën dan geef ik u een goede politiek. Aan den financieelen en eco- nomischen toestand des lands zal de nieuwe xegeering haar zorgen moeten wijden, gelijk we de vorige week reeds opmerkten. Daarbij zal vermoedelijk vroeg of laat de herziening van het Young-plan aan de orde moeten komen. Frankrijk zal zich daartegen met hand en tand verzetten, maar tenslotte den zuren appel moeten doorbijten. Meer en meer wint de meening veld dat de aan Duitsch land opgelegde schadevergoedingen een der voornaamste oorzaken van de huidige crisis zijn. De koopkracht van een groot deel der wereldbevolking is daardoor verlamd. Onze crisis is er geen van overproductie, maar van een gebrek aan koopkracht. De taak der fi nancieele kopstukken is met het Young- plan en«de oprichting der I. B. B. dus niet geëindigd. De snelle inzinking van het eco nomisch leven dringt tot nieuwe bezinning op de internationale vraagstukken. In zoo verre is er een toestand van groote onzeker heid, welke voor de beurzen uiteraard funest is. Er werd deze week.aan de waarborgen van de Dawes- en Youngieening getwijfeld. Hier voor 'bestaat echter geen voldoende reden. Zoomin ais de Dawesleening door het Young- plan verzwakt is, zal de Young-leening door een nieuw plan in liaar integriteit worden aangetast. Tegen het einde van deze week zijn de bladen dan ook weer wat meer opti mistisch geworden, mede dank zij de verkla ring van Hindenburg, dat hij geen „Putsch" vreest en het voornemen der regeering om aanstonds aan de financieele hervormingen tetbeginnen. Nu wegens de toenemende werke loosheids-lasten der regeering, het tekort, dat reeds tweemaal is „weggewerkt" al weer Mk. 500 millioen bedraagt, staat men in Duitschland ongetwijfeld, voor zeer groote moeilijkheden. Allicht dat de reis van Dr. Luther naar de V.S. welke slechts als een .beleefdheidsbezoek" wortd aangekondigd, ook met den financieelen toestand van Duitsch land in verband mag worden gebracht. Zeker is, dat zonder hulp van buiten „sanierung" van Dultschlands financiën niet mogelijk zal eijn. Hieronder volgt een lijstje van enkele Duitsche fondsen, waaruit de jongste koers- bewegingen blijken: L.K. H.K. 2 23 1920 Sept.Sept. thans 106)4102 1 16 97/ 99/ 90 1) 82/ 74)4 77 106/ 10314 101 'A 101V 84 79X 72/ 73'. 9i a 85 75 77)4 100';', 96)4 90 93 97 H 91J4 80 85)4 92 77)4 79 80 89 85 76 80 85)4 76)4 77 75)4 7 Duitschl. '24 100 5 Youngieening 7 Kali-Syndicaat 20—100 6 Krupp '27 7 Ver. Stahlwerke 7 Dresden 6/ Pruisen '26 6 Ver. Rijn-Ruhr Watersch. G'A Ruhrgas A. G. 6 kt Ruhrc'hemie A. G. 1) Emissiekoers. In Amerika heeft men de herleving van do industrieele bedrijvigheid weer een paar maanden uitgesteld. Ze was het laatst op ongeveer 1 October bepaald, maar wordt nu begin volgend jaar verwacht. Zoo krijgen de profeten tenslotte eenmaal gelijk. Men heeft er zich blijkbaar niet voldoende rekenschap van gegeven, dat ook de economische wel vaart van de V. S. met die van Europa sa menhangt. De uitvoer der V. S. is in het eer ste halfjaar van 1930 aanmerkelijk terugge gaan en hieraan is niet in de laatste plaats de achteruitgang in de industrieele bedrijven te wijten. Men zal moeten afwachten, wan neer in Europa de koopkracht zich weer her stelt. Dusver lijkt het er nog weinig op. Men krijgt wel den indruk dat de prijzen van pro ducten en goederen het laagste punt bereikt hebben, maar telkens blijkt dat ze nog ver der kunnen dalen. De graanprijs te Chicago is deze week tot 77 dollarcent, dat is de laag ste noteering sinds 1906, gedaald. Dit slaat ook op de Europeesche noteeringen terug. De toestand van den landbouw is précair over heel de wereld. In hoeverre Russische invloe den hierbij een rol spelen, maakt thans een punt van onderzoek uit bij de Amerikaan sche regeertng. Ook de meer Lokale fondsen op de Ara- sterdamsche beurs hadden in het begin der week hard te verduren. Br daagt voor Rub ber- en Suikerwaarden ook nog geen licht. Meerdere ïubberondememingen worden ge sloten, de financieel sterkere trachten den kostprijs verder te drukken. Dit proces moet uiteindelijk het probleem der overproductie oplossen, maar loopt niet in enkele weken af. De Java-suiker ondervindt in sterkere mate de concurrentie van Cuba, ook in het verre Oosten, waar onder normale omstan digheden, geen zak Cufoaansche suiker ver kocht wordt. Vandaar een verdere prijsver laging tot f 7.25 per 100 K G. hoofdsuiker, een prijs, waarop de beste maatschappijen ver lies lijden. Ook hier wordt het geduld van den fondsenhouder dus op de uiterste proef gesteld. Voor Scheepvaartaandeelen is niet de minste belangstelling. Het ligt voor de hand, dat de scheepvaartbeweging onder den kwijnenden goederenhandel lijdt, In de eer ste zeven maanden van "1930 is bijv. de in voer van Ned.-Indië met 109.000 ton, dc uit voer met 28.000 ton, resp. met een gelds waarde van f 111 millioen en f 93 millioen gedaald. De Nederlandsche uitvoer was in Augustus 40.000 ton. de geldswaarde f 30 millioen kleiner dan in die maand van 1929; de invoer ging met 470.000 ton, resp. f 48 millioen terug. De berichten over den scheepsbouw luiden de laatste weken slecht. Wilton ontsloeg 750 man, kleinere werven krimpen hun personeel voortdurend in; eind eind Augustus stonden er aan de Rotter- damsche arbeidsbeurs 1450 werkloozen in de metaalindustrie ingeschreven, die voor een groot deel scheepsbouw arbeiders zijn. Over het algemeen gaat het ook de Neder landsche industrie niet naar den vleeze. De Aku (Kunstzijde) heeft weer 80 man van haar personeel ontslagen; de gemiddelde prijs, waartegen in Augustus geëxporteerd werd. was weer lager (f 2.63 tegen f 2.79 per KG. in Juli) en staat thans op een nieuw laagte-record. Aandeelen Aku zijn langza merhand tot 30 pet. beneden pari ingezakt. Eerst tegen het eind der week Verd de stem ming ter beurze iets beter. De cijfers van den export der PhilLps-artikelen over Augustus (beduidend hooger dan van Juli) schenen de markt wat te _stimuieeren. Maar het is duidelijk dat een nieuwe hausse zich nog niet kan baan breken. Geen wonder dat zij, die in dezen tijd nog geld te beleggen hebben zij zijn er ge lukkig nog altijd! daarvoor het neusje van den beleggingszalm zoeken. Onze Nederland sche schuldbrieven trekken nog steeds iets aan. Prima 412 pandbrieven noteeren 1'2 pet. boven pari. De nieuwe Indische leening van f 75 millioen, welke eerlang zal worden uitgegeven, komt voor de regeering op een zeer gelukkig tijdstip. Als zij niet het „aller onderste" uit, de kan wil hebben, zal men om de stukken vechten. Prolongatie 2 pet. LETTINGA. DE NUTS-KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERESSEN. HET ZESTIGJARIG BESTAAN. H. W. Korenstra, Directeur der Nutskioeek- school, voor Onderwijzeressen. Tot de vele nuttige instellingen die aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen haar ontstaan te danken hébben behoort de in September 1870 door het departement Haar lem van genoemde Maatschappij opgerichte NutSkweekschool voor Onderwijzeressen al hier. De heeren Dr. G. C. von Reehen, A. C. Kruseman en Dr. E. van der Ven namen tot deze oprichting het initiatief. Hoofddoel was oorspronkelijk: de vorming van onderwijzeressen bij het Middelbaar Onderwijs. Aan de vorming van deze onderwijzeressen (wij zouden tegenwoordig zeggen: leeraressen) toch bestond groote behoefte, daar het onder wijs aan de toen pas opgerichte Middelbare Meisjesscholen bijna uitsluitend aan manne lijk personeel moest worden opgedragen. Maar al spoedig ging de school zich ook bezig houden met de opleiding voor de akte voor onderwijzeres bij het Lager Onderwijs De leerlingen waren verplicht in het Inter naat der Kweekschool te wonen, slechts bij uitzondering zouden externe kweekelingen worden aangenomen. Als vaste bestuurder traden voor de eerste maal op de bovengenoemde heeren en de heer G. H; Geerlings, terwijl als 'gedelegeerde van het gemeentebestuur, dat aanvankelijk de school subsidieerde, werd aangewezen Jhr. Mr. A. V. Teding van Berkhout. Als di rectrice werd aangesteld mcj. J. C. de Jongh, die reeds jaren aan het hoofd van een kost school had gestaan; zij heeft de leiding gehad tot 1 Mei 1887. De heer P. H. van der Ley, die als leeraar aan de school was verbonden, werd haar opvolger maar hij bleef de directeursfunctie slechts waarnemen tot het volgend jaar, toen hij benoemd werd tot directeur der Rijkskweekschool voor On derwijzers te Haarlem. Daarna heeft Dr. E. van der Ven tijdelijk de leiding gehad, tot in Juni 1891 de heer H. Bussemaker tot directeur werd benoemd. Deze bleef de functie vervullen tot September 1918, toen werd hij opgevolgd door den tegenwoor- digen directeur LI. W. Korenstra. In 1918 werd het Internaat opgeheven. Wel trekt de school nog steeds leerlingen van ver buiten de stad, waarbij velen uit de koloniën, maar dezen vinden bij verschillends familiën huisvesting. Het gebouw der Kweekschool, dat eerst aan de Ged. Oudegracht stond, werd in 1 vervangen door een nieuw gebouw aan de Raaks en dit werd in 1918, met andere ge bouwen van het Departement, waarbij het Internaat aan de Ged. Oudegracht, verkocht aan het Rijk. In 1919 werd de school overge bracht naar de van de Gemeente gehuurde villa aan de Twijnderslaan, waar de inrichting gebleven is tot 1923. Toen had de gemeente dit gebouw zelf noodig öra er een school voor Buitengewoon L.O. in te vestigen en het De paitement ging over tot aankoop van de villa van mevr. Enschedé op den hoek van de Ha- zepaterslaan en den Dreef, die voor school werd ingericht. (In den tuin werd een gymnastieklokaal bijgebouwd), In laatstgenoemd gebouw Is de Nuts- Kweekschool voor Onderwijzeressen, zooals beleend, nog gevestigd. Zij verkeert in een periode van grooten bloei. Er was vooral in de laatste jaren een sterke toeloop van leer lingen naar de school, zoodat tal van can- didaten moeten worden teleurgesteld. De inrichtingen leverde in 't geheel al 975 onderwijzeressen af, zoodat met grond ver wacht mag worden dat dit jaar dit aantal tot 1000 zal opgroeien. Als een bijzonderheid zij nog vermeld dat één leerlinge zelfs van de school af de akte Middelbaar Nederlandsch behaalde; ook voor de lagere taaiakten wor den dikwijls leerlingen met succes door de school opgeleid. Niet alleen deze mooie successen pleiten voor de inrichting maar ook het feit, dat veile leerkrachten er gedurende 25 en meer leerjaren aan verbonden zijn geweest. En nu gaat de Nuts-Kweekschool feest vier_ ren. Daarvoor is alle reden, zooals uit het bovenstaande blijkt. Bovendien is het 50- jarig bestaan in 1920 niet gevierd, omdat toen de heer Bussemaker, de oud-directeur en een leeraar, de heer J. B. A. Sayes, pas overleden waren. Het 60-jarig bestaan mag dus nu wel eens met extra-luister gevierd worden. Op Zaterdag 4 October a.s. in het de groote dag. De middags te 3 uur heeft een herdenkings plechtigheid plaats in het gymnastieklokaal der Kweekschool. Het tegenwoordig bestuur, bestaande uit de heeren A. G. Boes, voor zitter, R. Zuidema, sercetaris, J. Wildschut, penningmeester, mevr. mr. Van EekThiel, mej. M. C. Berdenis van Berlekom en den heer J. C. Tadema zal dan tevens receptie houden. Dienzelfden dag, des avonds, is er een reünie van oud-leerlingen in het Ge meentelijk Concertgebouw. Op dezen feest avond wordt een de Kweekschool waardig programma aan leerlingen en oud-leerlingen door het bestuur der Kweekschool aange boden. De leerlingen zullen eerst eenige liederen zingen onder leiding van den aan de school verbonden zangleeraar, den heer J. de Nobel. Verder zullen leerlingen en oud-leerlingen het verschil tusschen het „voorheen en thans" demonstreeren op liet gebied van gymnastiek en dans. En dan heeft het be stuur den heer en mevrouw Clinge Dooren- bos uitgenoodigd, om dien avond op te treden. Dat na afloop onder leiding van de hee ren Martin gedanst zal worden, spreekt haast wel vanzelf. Er wacht allen die met de Haarlemsche Nuts-Kweekschool in relatie staan Zaterdag a.s. dus een mooi herdenkingsfeest. BIBLIOTHEEK VAN HET NUT. In de afgeloopen week hield de maatschap pij „Tot Nut van 't Algemeen", afd. Haarlem, voor het seizoen '30'31 inschrijvingen voor de leesbibliotheek. De toeloop van nieuwe en oude lezers overtrof de verwachtingen. Er lieten, zich ook eenige lezers inschrijven, die 50, 40 en 25 jaar reeds bij déze bibiiothéek gelezen hadden. Het pleit voor de uitgebreid heid van den catalogus der boeken, die al weer met een nieuw supplement verrijkt is. „WAT MOETEN ONZE MEISJES WORDEN?" Over dit onderwerp spreekt Woensdagavond as. in de Centrale het Tweede-Kamerlid me vrouw Suze Groeneweg, voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. NAZORG-BAZAR Het 'batig saldo van den Nazorg-bazar bedraagt niet minder dan'f 5.006.54. PROV. WATERLEIDINGBEDRIJF RESULTATEN OVER 1929. Verschenen is het verslag over 1929 v^n. het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord- Holland. Nu het 10de jaarverslag uitgegeven wordt, wijdt de directeur de heer J. van Oldenborch, een korte terugblik op de verstreken 10 jaar. In 1920 werden 12 gemeenten door het be drijf van water voorzien, in. 1930 niet minder dan 104. Geen enkele gemeente op het vaste land is nu nog van waterleiding verstoken. De buizen van het bedrijf hebben thans zoo veel lengte, dat zij van Bloemendaal tot mid den Spanje zouden reiken. In 1910 werd 2.446.761 M3 water geleverd, in 1919 10.844.448 M3. In 1929 vermeerderde het aantal aanslui tingen weer met 7.8 pet. De waterverkoop bracht dit jaar f 2,044.084 op. De financieeïe resultaten waren bevredigend, f 277,000 kon. gereserveerd worden voor bijzondere doelein den. COR RUTS IN INDIë. Aneta meldt, dat het gezelschap van Cor Ruys Donderdag j.l. met groot succes voor een volle schouwburgzaal de eerste opvoering te Batavia heeft gegeven van „Mijnheer To- paze". Cor Ruys en zijn medewerkers werden met vele bloemstukken gehuldigd. BATAVIA—MEDAN DOOR DE LUCHT. Naar Aneta meldt is Zaterdag de luchtlijn BataviaMedan van de K.N.I.L.M. geopend. De reis gaat vla Palembang en Pakan'oaroe en duurt 10 uur, hetgeen 66 uur korter is dan de huidige reis. De lijn sluit aan op de mail verbindingen. NOGMAALS MEINEED IN HET P-N.L- PROCES. Bij de verdere behandeling der P.N.I.-zaak door den Landraad te Bandoeng ging, naar Aneta meldt, getuige Djoekadi voort alle ver klaringen uit het vooronderzoek te loochenen. Tenslotte werd hij wegens meineed in pre-, ventieve hechtenis gesteld. BEVERWIJK Noteering van den 26en September 1930. Spinazie per kist f 0.50f 1.10. Postelein per kist f 0.60f 0.80. Andijvie 100 str. f 4f 5. Wortelen 100 bos f 10—f 18. Komkommers per 100 f 8f 12. Augurken per kistje f 0.50-f 1. Aardappelen klei per K.G. f 0.04f 0.05. Id. zand per K.G. f 0.06. Capucijners per Kilo f 0.30f 0.40. Tuinboonen per K.G. f 0.06f 0.10. Snijboonen per K.G. f 0.12f 0.36. Hereenboonen per K.G. f 0.08f 0.18. Tros per K.G. f 0.18—f 0.28. Spruitjes per K.G. f 0.14f 0.16. Roodekool per. 100 f 5f 8. Savoyekool per 100 f 6f 10 Bloemkool per 100 f 8f 22. Uien per K.G. f 0.04—f 0.05. Prei per bos f 0.10f 0.15. Sla per 100 krop f 30f 50. Pieterselie per bos f 0.05. Selderie per bos f 0.04f 0.06. Appelen per Kilo f 0.20f 0.30. Peren per Kilo sf ,0.24—f-0.35. HILLEGOM. Ondertrouwd: P. Mentjox en H. M. Meyer. Getrouwd: T. Hooghiemstra en E. Zwart- jens. J. Brouwer en A. van Maris. Bevallen: R. M. P. Gerritsen-Litjens z. R. S. van de Water-de Block, z. C. H. Vled- der-de Kooter, d. A. M. Hoogervorst-van der Plas, z. C. A. Balkenende-Schier, z. A. J. Peetoom-Scholten, z. G. van der Vegte-de Haan, z. A. P. Does-van der Zwan, z. Overleden: G. Heemskerk-Volkers, 70 jaar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. (Adv. Ingez. Med.) FEUILLETON 7) „Wacht even, u kunt iets voor me doen". ,Na wat u voor mij hebt gedaan", glim lachte ze, „alles wat u wilt". „Goed. Die Chinees Chan lijkt me een gentleman toe, en wel 'n heel interes sante. Ik geloof dat hij m'n diner vanavond zou opluisteren. Ik zou hem gaarne uitnoodi- gen, maar dan zou de schikking van m'n tafel in wanorde raken. Ik heb nog een dame noodig. Hoe is 't. Zou de oude Blackstone u vanavond kunnen missen?" „Misschien wel". ,,'t Is maar 'n klein gezelschap m'n groot moeder en eenige menschsn die Sir Frederic me verzocht heeft om uit te noodigen. En omdat u Engelschen zoo boeiend vindt, zeg ik u dat er ook een kolonel John Beetham zal zijn, de fameuse Azie-onderzoeker. Hij zal ons wat films vertoonen, die hij in Thibet po nam waardoor ik voor 't eerst hoorde dat iemand ooit Thibet doorkruiste. „Dat zal prachtig zijn. Ik heb kolonel Beet- ham's portret in de bladen gezien". „Ik weet 't de vrouwen zijn ook allen gek op hem. Zelfs m'n arme grootmoeder zij denkt er over om geld bij elkaar te krijgen voor z'n volgende expeditie naar de woestijn van Gobi. komt dus? Half acht". „Ik zou 'i heel gaarne doen, maar 't lijkt vermetel, na wat u over advocaten hebt ge- ^Ja" dat was onnadenkend van me. Ik zal *t "goed moeten maken. Geef me een kans. y weet waar mijn bungalow is", Zij lachte. „Dank u. Ik zal komen. Goeden dag". Onderwijl had Sir Frederic Bruce Charlie Chan naar een canapé in de kleine voorzaal gebracht. „Ik wilde u zeer gaarne ontmoeten, sergeant zei hij, „om verschillende redenen. Vertel me eens hebt u kennissen in de Chineezen- wijk te Sam Francisco?" „Ik ben er eenigszimi bekend", stemde Chan toe. „Mijn n^ef, Chan Kee Lim, is een .geacht inwoner van Waverley Place". „Hebt u wellicht, van een Chinees daar gehoord een vreemdeling een toerist Li Gung genaamd?" „Zonder twijfel heeten er velen zoo. Ik ken niet dengeen dien u daar zegt". „Deze man is een gast van kennissen in Jackson Street. U zoudt me een grooten dienst kunnen bewijzen, sergeant". „Dat zou een gouden streep in mijn ge heugen blijven", zei Chan. „Li Gung heeft een bericht dat ik noodig heb. Ik heb getracht hem te interviewen, maar natuurlijk zonder succes". „Het begint te daghen". „Indien u kennis met hem zoudt kunnen maken en z'n vertrouwen winnen „Vraag u nederig excuus, ik spionneer niet onder m'n eigen ras, zonder goede redenen"; „In dit geval zijn de redenen uitmuntend". „Een gek zou daaraan alleen kunnen twij felen. Maar wat u daar vraagt zou heel wat tijd kosten. Mijn nederige zaken hebben rech tens geen interesse voor u, u hebt dus eigen lijk mijn toestand over het hoofd gezien. Morgen om twaalf uur spoed ik me naar huis terug". „U zoudt nog een week, of meer. kunnen blijven. Ik zou maken dat 't zeker de moeite waard was". Er kwam een koppigen blik in de smalle oogjes, „Eén weg is nu alleen voor mij de, moeite waard. De weg naar mijn tehuis op Punch Bowl Hill". „Ik bedoel dat ik betalen zou „Nogmaals vraag ik excuus. Ik heb te eten, ik heb kleeren, die mijn stoffelijk lichaam dekken. Daarenboven, wat is geld?" „Heel goed. Ik stelde 't maar voor". „Ik ben er ontroostbaar over", antwoordde Chan, „maar ik moet weigeren". Barry Kirk voegde zich bij hen. „Mr. Chan, ik kom u vragen iets voor me te willen doen", begon hij. Chan trachtte er niet ongerust uit te zien, en slaagde er in. Maar hij dacht bij zichzelf Wat nu weer? „Ik ben geheel aandacht", zei hij. „U bent m'n gastheer". „Ik heb juist zooeven Miss Morrow voor vanavond te dineeren gevraagd, en ik heb nog 'n man noodig. Wilt u komen?" „Uw verzoek is 'n hooge eer, die slechts een ondankbare zou weigeren. Maar ik ben nu al ln schuld. Nog meer zou me verlegen maken". „Wat komt dat er nu op aan. Ik zal u om half acht verwachten in m'n bungalow in 't Kirk-gebouw,'. „Prachtig", zei Sir Frederic. „Dan zullen we nog eens praten, sergeant. Mijn verzoe ken zijn niet precies 'n eer, maar ik zou u misschien nog kunnen overtuigen". „Chineezen raar volkje", merkte Chan op. Ze zeggen neen, neen is wat ze meenen. Ze zeggen ja, en ze houden 't ook. Met 't oog op 't diner zeg ik: ja, ik verheug mie erg". „Goed", zei Barry Kirk. „Waar is die verslaggever?" vroeg Sir Frederic. „Hij spoedde zich weg", legde Kirk uit. „Ik vermoed dat hij verlangend was om z'n ver haal in elkaar te setten". „Welk verhaal?" vroeg de Engelschman, onthutst. „Wel 't verhaal van onze lunch. Uw ont- moeting met sergeant Chan". Er kwam een ontstelde uitdrukking over 't gezicht van den detective. „Groote hemel, je bedoelt toch niet dat hij dat laat drukken?" „Wel, natuurlijk. Ik dacht dat u wist „Ik ben bang dat ik vreeselijk weinig af weet van de Amcrikaansche gewoonten. Ik kon niet denken „U bedoelt, dat u miet wilt hebben dat 't gedrukt wordt?" vroeg Barry Kurk, ver baasd. Sir Frederic wendde zich vlug tot Chan. „Goeden dag, sergeant, 't- Heeft me werke lijk genoegen gedaan. Ik zie u vanavond dus". Hij gaf Chan haastig de hand, en trok den verbluften Barry Kirk de straat op. Daar wenkte hij een taxi. „Welk blad vertegenwoordigde die jonge booswicht?" informeerde hij. „De Globe", deelde Kirk hem mee. „Het bureau van de „Globe" en vlug, als 't je blieft", beval Sir Frederic. De twee stapten in, en reden een oogenblik zwij gend door. „Misschien ben je nieuwsgierig", zei Sir Frederic ten slotte. „Ik hoop dat u niet zult vinden dat dit onnatuurlijk van me is", glimlachte Kirk „Ik weet dat ik op je discretie kan ver trouwen, jongenlief. Ik vertelde slechts een klein gedeelte van Eve Durand aan de lunch, maar zelfs dat moet nog niet in druk verschijnen. Niet hiér niet nu". „Groote hemel. Bedoe't u „Ik bedoel dat ik 't einde nader van een lang spoor. Eve Durand werd niet vermoord in Indië. Ze liep weg en ik weet waarom. Ik vermoed zelfs de bijzondex-e manier van haar weggaan. Meer dan dat „Ja?" riep Kirk driftig uit. „Meer dan dat lean ik je op 't oogenblik niet meedeelen". De rit werd verder stilzwij gend voortgezet, en spoedig hielden ze stil voor 't bureau van de Globe. Daar vonden ze Rankin in druk gesprek met z'n chef. ,,'t Zal een geweldig bericht worden", zei hij, waarop hij een ijzeren greep om z'n arm voelde. Toen hij z'n hoofd om draaide, keek hij in 't gezicht van Sir Fre- deric Bruce. „Wel wel, hallo", stamelde hij. „Laat mij 't uitleggen", vroeg Barry Kirk. Hij gaf den uitgever de hand en stelde sir Frederic voor, die slechts knikte, terwijl hij z'n greep niet vermindei'den, om den ver lamden arm van den verslaggever. „Rankln, 't is ongelukkig", vervolgde Kirk, „maar er is niets aan te doen. Sir Frederic kent de ge woonten van de Amerikaan sche pers niet, en begreep niet dat je aan de lunch stof ver zamelde. Hij dacht dat 't zuiver sociaal was. Dus komen we vragen of je niets wilt laten drukken van 't gesprek dat je vanmiddag hoorde". Rankin keek onthutst. „Niet laten druk ken? O, maar „We verzoeken 't u beiden", voegde Kirk er tegen den uitgever bij. „Mijn anfwoox-d moet a fix an gen van uw reden om dit vei-zoek te doen", zei deze. „Mijn reden zou in Engeland geëerbiedigd worden", zei Sir Frederic tegen hem. „Hier ken ik uw gewoonte niet. Maar ik wil u wel vertellen, dat, zoo u iets van dat gesprek mocht doen drukken, u ernstig den loop van 't recht zult benadeelen". De uitgever boog. „Heel goed. We zullen niets zonder uw toestemming laten drukken. Sir Frederic", zei hij. „Dank u", antwoordde de ander, terwijl hij Rankin's arm losliet. „Dan is onze zaak hiermede afgedaan, denk ik. En, zwenkend, ging hij weg, gevolgd door Kirk, die er z'n dankbetuiging bijvoegde. „Wel, van al dat rotte geluk", riep Rankin uit, terwijl hij op 'xi stoe! neerviel. .(Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6