03" 0 HE Afschuwelijke moord te Rotterdam. Het woord is aan Terugkeer. 48e Jaargang No. 14500 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 30 September 1930 HAARLEM S DAGBLAD /Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. 'ABONNEMENTEN: per week f 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 357 fa Franco per post door Nederland ƒ3.87 fa Losse nummers ƒ0.06. Gelll. Zondagsblad per 3 maanden f057 fa franco per post Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkery 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames /0.60 per regel. Reductie bij abonnement Vraag en Aanbod 14 regels 10.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg, 0.25. elke regel meer ƒ0.10. uitsl. i contant- Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid^en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De voormalige generaal-veldmaarschalk Prins Leopold van Beieren is zooals ivij gisteren meldden op 84-jarigen leeftijd aan long ontsteking gestorven. Leopold bracht het grootste deel van zijn leven in krijgsdienst door. Hij nam deel aan de oorlogen van 1866, •70 en 1914. ERNSTIGE TOESTAND IN ECUADOR. BUENOS AIRES, 30 September (N.T.A.) De toestand in Ecuador schijnt ernstiger' te zijn dan men aanvankelijk meende. De minister van binnenlandsche zaken en zijn staatssecretaris zijn reeds afgetreden. De minister van oorlog zou het ambt van staatspresident hebben aanvaard. SPOORWEGONGELUK IN DUITSCHLAND. 17 LICHT GEWONDEN. GREIZ, 30 September (Wolffibureau)Te Greiz aan het traject Gera-Weichlitz is gisteren een personentrein op een goederen trein geloopen. Er werden 17 personen licht gewond; vier goederenwagens vielen om. NOODWEER BOVEN TOSCANE. ROME, 29 Sept. (V.D.) Hevige onweders, gepaard gaande met regen, hebben in Tos cane groote schade aangericht. De spoorweg LivornoRome is bij Cecina over een af stand van ongeveer 600 M. door het water verwoest. Het spoorwegverkeer moest wor den omgeleid. Bij Cortona zijn tengevolge van dijkdoorbraken geweldige overstroo mingen ontstaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN «P £NTR /f h aren nlel oetven! ENTRUPAL- haaraterklngswator, varwl|dort op geheel natuurlijke wijze grijze doordel het de haerwortels ti uitgesloten I Ultste- is.FI.f3.85 Prosooktus gratis. Hoofd-dépöt: Jan Sols Vereen. Apoth. Rozengr.29 - Amsterdam - R. Hartstr.r-* Entrupal berat o.a. actief Cholesterin. Haarlem, Centraal Apotheek, Gr. Houtstraat Een jonge vrouw door haar zwager gedood. Motief van den moord was hebzucht. De zwager legt een volledige bekentenis af. Maandag is te Rotterdam een moord ge pleegd op een bewoonster van de Willebror- dusstraat, mej. Maliepaard. Mej. M. woonde in pand 34a, een beneden huis, waaronder een rijwielstalling is «geves- tigd. Ongeveer half een gisterenmiddag kwam aan haar woning een zesjarig meisje, een nichtje, aan wie zij gisteren een popje be loofd had. Het kind kreeg geen gehoor en verzocht den rijwielhandelaar De la Rey om de deur open te maken. De man weigerde dit, waarna het meisje eenigen tijd is blijven staan. Tenslotte heeft zij aan een voorbij ganger, die zijn fiets kwam stallen, verzocht de deur open te maken. Deze voldeed hier aan met een gewonen sleutel, daar het slot zeer eenvoudig geconstrueerd was. Toen het meisje naar binnen ging vond zij tot haar grooten schrik in de als woonkamer ingerichte achterkamer het lijk van haar tante, dat met bloed bedekt was. Zij is weg- geloopen en heeft haar grootmoeder mej. Maliepaard uit de Johan Idastraat gehaald. Deze is meegegaan naar de woning en heeft onmiddellijk na het zien van de situatie de politie gewaarschuwd. Bij het onderzoek door inspecteur Van den Berg, en den Commissa ris Van Gulden ingesteld, werd geconstateerd dat de vrouw gedood is door eenige sneden in de hals. Daarna heeft de moordenaar ook het mes, een broodmes, in den mond gesto ken, waarin dit rechtstandig is blijven staan. De vrouw droeg een mantel en keerde naar het scheen, van een boodschap terug, op het oogenblik dat zij door den moordenaar is aangevallen. Aan de deur van de keuken hing een tasch met boodschappen; de vrouw was omstreeks 10 uur in den morgen nog op straat gezien. De moord moet dus gepleegd zijn tusschen 10 uur en half èen. Al dien tijd heeft in de tusschenkamer een kindje van 10 maanden celegen. dat geruimen tijd heeft geschreid. Het schrijfbureau in de kamer vertoonde oogenschijnlijk sporen van braak en daar er in den laatsten tijd in deze buurt herhaalde malen insluipingen plaats hebben, ligt het vermoeden voor de hand, dat de moord is gepleegd door een insluiper, die door de vrouw bij haar huiskomst is verrast. De ongeveer 27-jarige vrouw vertoonde geen sporen van een worsteling. De echtge- nooit van de vermoorde heeft met twee an dere mannen een zaak in wasch- en poets artikelen. Hij heeft den geheelen dag in Delfshaven met een wagen gevent en kwam eerst tegen den avond thuis.. Hij is onmid dellijk door de politie verhoord. Aanknoo- pingspunten waren er in deze zaak nog niet. De justitie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, terwijl alles zoo blijft, -totdat Dr. Hulst uit Leiden is gearriveerd. Ook politiehonden zijn aan het speuren. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er eenig geld uit het schrijfbureau is ontvreemd. 4000 gestolen. Een nader bericht uit Rotterdam meldt: De politie heeft vanmiddag den echtgenoot van het slachtoffer, den koopman Maliepaard in Delfshaven, waar hij liep te venten, opge spoord en hem in bijzijn van den rechter commissaris mr. Schalkwijk en den Officier van Justitie mr. Schipper gehoord. De man heeft verklaard, dat in de lade van de schrijftafel, dié opengebroken is gevonden twee geldkistjes hebben gestaan, die ruim 4000 bevatten. Zij zijn blijkbaar door den dader meegenomen. Anonymus Een gehoor voelt zich door plankenkoorts van een spreker niet gevleid, doch slechts geërgerd, omdat het mede zijn gevoel van on behagen ondergaat. De koning men ziet van Denemarken vierde 26 September zijn zestigsten verjaardag. Zooals liet de koning zich tijdens zijn morgenrit door zijn onderdanen geluk wen- scheru De moord gepleegd met een broodmes. Het onderzoek door den deskundige Dr. Hulst uit Leiden heeft uitgewezen, dat de möard is gepleegd met een broodmes, dat uit het keukenkastje is gehaald. Behalve de wonden in de hals zijn boven op het hoofdsteekwonden aangetroffen, die niet alleen door den hoed, maar ook door het schedeldek zijn gegaan en dus met zeer groo te kracht moeten zijn toegebracht. De deskundige heeft in de kamer verschil lende sporen van een worsteling tusschen de vrouw en den moordenaar kunnen vinden. Een onderzoek met politiehonden heeft geen resultaat gehad. Het geheele onderzoek wordt met kracht voortgezet. Het spoor leidt naar eeiv zwager. Nader wordt gemeld: Uit het onderzoek dat door inspecteur W. van den Berg met groote kracht is gevoerd, is komen vast te staan, dat de firma waarin de echtgenoot van de vermoorde vrouw deel had, bestond uit twee broers en een derde. Bovendien was er een derde broer, de 22- jarige Gerrit M. die als blikslager te Oss werkte, gehuwd is en vader van twee kinde ren. Deze Gerrit had vroeger als knecht bij zijn broers gewerkt, doch had toen meermalen oneenigheid gehad wegens zijn slecht gedrag. Hij is deswege ook ontslagen. Zaterdag is Gerrit in de stad gekomen om een nieuw pak te koopen, en om den verjaar dag van zijn moeder, op Zondag, mede te vieren. Hij heeft dien dag de geheele familie ont moet en niemand heeft iets bijzonders aan hem kunnen merken. De nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag heeft hij bij zijn moeder thuis geslapen en Maandagmorgen is hij vroegtijdig vertrokken om met den trein van 8.28 naar Oss te kunnen terugkeeren. Omdat verdere aankoopingspunten ont braken. is volledigheidshalve de politie te Oss opgebeld met verzoek te controleeren of Ger rit thuis gekomen was en hoe laat. De dader aangehouden. Op dat oogenblik deed zich de verrassing voor, dat men bericht kreeg dat Gerrit niet thuis gekomen was, doch om 12,25 een tele gram uit Rotterdam aan zijn vrouw had ge zonden, waarin stond: „Ik kom vanavond; ben bij vader en moe der, koningin in Rotterdam". Direct na ontvangst van dit bericht is het desbetreffende formulier op het postkan toor te Rotterdam opgevraagd en in beslag genomen. Het verzonden telegram legde zoo veel verdenking op Gerrit, dat de politie be sloot hem onverwijld te doen arresteeren. Tientallen telegrammen met verzoek om aan houding zijn omstreeks half acht vanavond over het geheele land verspreid. Dit gold in het bijzonder de richting Oss, maar ook tal van plaatsen in het Noorden van het land en de grensstations. Het telegram bevatte een zeer volledig sig nalement van Gerrit, verstrekt door zijn moeder, die hem dezen morgen nog had ge zien. Direct na ontvangst er van zijn de in specteur van politie en een wachtmeester der marechaussee te Oss op eigen initiatief naar Den Bosch gegaan, om daar de Rotterdam- sche treinen af te wachten. Tegen half tien ontdekten zij een man, die volledig aan het signalement beantwoordde, en ook het voetbalkoffertje droeg, waarvan daarin sprake was. De man werd aangehouden en gaf direct toe Gerrit te zijn. Een afschuwelijke bekentenis. Hij werd aan een verhoor onderworpen en bekende onmiddellijk den moord te hebben gepleegd. In het koffertje werden de beide geldkistjes en het geld, dat daarin geweest was, terugge vonden. Bovendien lag er een bebloede bijl in. De aangehoudene zeide met dezen bijl zijn schoonzuster den schedel te hebben inge slagen, daarenboven heeft hij haar met het broodmes verschillende steken toegebracht om haar ten slotte dit mes 14 c.M. diep ir. den mond te steken. Hij zeide den moord gepleegd te hebben, omdat hij als werkman niet voorujt kon ko men in de wereld en de eenige manier om te slagen was iemand te vermoorden en zijn geld te stelen. Hij toonde zich overigens zeer wanhopig en sprak van zich te willen ophangen of dood schieten. Deswege is de man, die voorloopig te Oss opgesloten is. onder strenge bewaking steld. Het schijnt dat hij het bewuste telegram dat met een vrij rustige hand Is geschreven, onmiddellijk na den moord aan het postkan toor heeft aangeboden. De beroemde violist Carl Flesch logeert op het oogenblik ten huize van den heer J. C. Tadema te Haarlem. Hij zal een serie con certen in Nederland geven. Mijn vriend, vier maanden nauw gelee Heb ik je weggestuurd, Na warme vriendschap tusschen ons Die maanden had geduurd. Je deed zoolang je bij me was Trouw, ja met vuur je plicht, Toch, toen 'k je niet meer noodig had Viel mij het afscheid licht. En trouwens 't liet jou even koud, Dat was ik mij bewust, Geen wonder, na je harde werk Verlangde je naar rust. Ik heb niet vaak aan je gedacht, Je nooit gemist sindsdien, Ik heb er zelfs niet naar verlangd, Dat ik je weer zou zien. Tot 'k dezer dagen eensklaps weer Verlangen naar je kreeg, Ik zag je oude vaste plaats Opeens zoo koud en leeg. Ik vond je, waar 'k je had gebracht, In stille eenzaamheid En jij was, koel. maar trouw als steeds Weer tot mijn dienst bereid. Nu vul je weer de oude plaats Als hulp in het gezin, En warm in vriendschap gaan we weer De naaste toekomst in. Ik strek mijn handen naar je uit Met vreugde in 't gemoed, O kachel, je aanwezigheid Doet ons nu weer zoo goed. P.GASUS. AUTO DOOR EEN TREIN VERMORZELD. WARSCHAU 30 September (N.T.A.) Op een spoorwegovergang heeft een botsing plaats gehad tusschen een auto en een goe derentrein, waarbij de vier inzittenden uit de auto om het leven zijn gekomen. DE MOORD TE WADDINXVEEN. EISCH 15 JAAR. Op 14 Februari Jl. stond K. terecht voor de Rotterdamsche rechtbank en werd wegens moord veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 jaar. In hooger beroep veroordeelde het Hof te Den Haag verdachte op 23 April tot 12 jaar gevangenisstraf. In cassatie verwees de Hooge Raad de zaak naar het Amsterdam- sche Hof. Heden had K. zich voor het Amsterdam- sche gerechtshof te verantwoorden wegens moord, subs, doodslag, subs, zware mishan deling of mishandeling den dood ten ge volge hebbende. De publieke tribune was ge heel emt belangstellenden gevuld Als getui gen werden o.m. gehoord de burgemeester van Waddinxveen en de veldwachter. De advocaot-generaal achtte K. schuldig aan moord met voorbedachte rade en eisch- te vernietiging van het vonnis van de Rot terdamsche rechtbank en opnieuw recht doende de veroordeeling van verdachte tot een gevangenisstraf van 15 Jaren. Het Belangrijkste Afschuwelijke moord te Rottcrdam- ile blad, le pag.) Een autobusdienst HaarlemZandvoort? (2e blad, 2e pag.) Rabbijn de Vries 60 jaar. (le blad, 2e pag.) Lord Birkenhead overleden. (le blad, 2e pag.) Het programma der Duitsch Regeering. (2e blad, le pag.) De bedenkelijke toestand in Oostenrijk. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN: R. P.: Een vlagincident. (le blad, le pag.) D. Zijlstra: Een wonderlijke reis. Molen van Piet Moulin Rouge. (2e blad, le pag.) L. A.: Jac. van Kempen 30 jaar zanger. (4e blad, le pag.) C. Sipkcs: Uit de Natuur: Per fiets van Oldcn- zaal naar Baarn. (2e blad, 3e pag.) Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het le blad). HAARLEM, 30 September. Een Vlagincident. In Amsterdam heeft zich een vlagincident voorgedaan, dat wel erg typisch van dezen tijd is. Op een van de lagere scholen ver scheen de leerlinge Dina Koning met een Avro-vlaggetje op haar flets. Het schoolhoofd zei, dat ze dat vlaggetje naar huls moest brengen. Hij voelde er niet voor, omdat zich op verscheidene scholen al hevige ruzies, met f ietsbeschadigingen enz. incluis, hadden voorgedaan tusschen leerlingen, die met ver schillende radiovlaggetjes op hun fietsen verschenen. Om die dingen op zijn school te vermijden, verbood hij alle vlaggetjes. Maar de vader van Dina Koning „nam het niet". Hij is een vrije Hollander, enz. Hij is in verzet gekomen, heeft Dina thuisgehou den, wil haar alleen weer naar school laten gaan als zij met een fiets-plus-Avrovlaggetje toegang tot het fietsenrek krijgten het incident Is ontketend. De inspecteur van het L.O., de heer A. Hollaar, die het moest trach ten op te lossen, is al tot de conclusie geko men, dat men scherp tegenover elkaar staat. De vader van Dina wil niet toegeven, het schoolhoofd wil evenmin toegeven, B. en W. zullen nu moeten beslissen. Straks komt ex nog een interpellatie in den Raad van. Een zielig geval. Over zulke dingen: over vlaggetjes op fietsen van kinderen, moeten colleges van B. en W. nu zware beraadsla gingen gaan houden. De inspecteur van het onderwijs reserveert voorzichtig zijn mee ning. Dina, oud acht of tien of hoogstens twaalf jaarik weet niet hoeveel precies, maar het doet er niets toe: in elk geval ls het kind totaliter onmondig om over zulke dingen e£n oordeel te hebbenzit thuis, als slachtoffer van haar „politieke overtui ging", en krijgt geen onderwijs. Naar mijn meening heeft het schoolhoofd volmaakt gelijk. Als het een Vara- of een Kro- of een ander radio-vlaggetje was zou hij evenezeer gelijk hebben. Als die peuters van kinderen de schoolorde verstoren omdat hun ouders hen betrokken hebben in dingen die zij volmaakt bulten staat zijn te begrij pen en die slechts verwarring in hun hoofdjes kunnen stichten.... als die hummels dus lastig erdoor worden en de schoolorde ver storenls het niet meer dan logisch dat het hoofd van de school oordeelt: „Dank je wel. Geen sprake van. Weg met die dingen. Dit is geen inrichting tot bevordering van kleuterpolitlek. maar een school. Hier moe ten kinderen die nog niets van ae wereld we ten en van de liefelijke ruzies, d.'e de wijze ouderen maken, niet het eerste woord snap pen, laat staan waardeeren kunnen, de eerste beginselen van kennis opdoen. Als zij die opgedaan hebben, en als zij later nog een heeleboel meer geleerd en een heeleboel er varing opgedaan hebben, zal het in een verre toekomst pas mogelijk voor hen worden er lets van te begrijpen. Nu zijn het kinderen, kleine peuters, en niets meer." Er wordt In dezen tijd meer over opvoeding geschreven dan misschien ooit te voren. Maar het is blijkbaar ook wel noodlger dan ooit te voren. Mochten B. en W. van Amsterdam de poli tieke martelares Dina Koning, slachtoffer van aether-conflicten, in het gelijk stellen, dan krijgen we misschien nog wel meer van dezen aard. Dan raken er misschien nog heele scholen, met vlaggetjes-op-fictscn, slaags over de aetherpolitiek. Er zullen geen dooden of ernstig gewonden bij vallen. Maar is het niet droevig van be spottelijkheid? Is dit nu een resultaat van do veelbezongen moderne op voed Ings-weten schap, van de Eeuw van het Kind? Het arme Kindl R. P. JUBILEUM C. F. ONLAND. Naar wij vernemen zal de heer C. F. On land, hoofdcoupeur van De Faam's Kleding magazijnen in de Anegang alhier, op 1 Oc tober a,s. den dag herdenken, waarop hij vóór 12 1/2 jaar bij genoemde firma in functie trad.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1