RING WORDT HET LEVEN GOEDKOOPER? AGENDA. MUZIEK JUBILEUMCONCERT JAC. VAN KEMPEN. PEPEHMÜNT UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 2 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD Een enquête levert belangrijk materiaal op. n. De brandstoffenhandelaar vertelt. Voor den oorlog werd slechts 1.30 voor een Hl. anthraciet betaald (de meest gang bare maat voor huisbrand: 20.30 c.M.>. Die tijden krijgen wij natuurlijk niet meer terug, want de exploitatiekosten van de mijnen en ook van den brandstoffenhandel zijn enorm gestegen. Vroeger betaalde ik aan een werk man 16 cent per uur, nu minstens 5 maa'. zooveel. In de mijnen zijn de arbeidsloonen natuurlijk ook sterk naar boven gegaan. Als men bedenkt, dat de kolenprijs voor mis schien wel 3/4 bepaald wordt door den factor arbeidsloon, kan niet gezegd worden, dat nu door het publiek veel betaald wordt. De ar beidsloonen van de werklieden in het brand stoffen bedrijf toch zijn per uur berekend (de arbeidsdag was toen veel langer en de loonen waren lager) minstens vier maal zoo hoog als voor den oorlog en de kolen kosten slechts twee maal zooveel. Dit danken wij aan de moderniseering van het mijnbedrijf, waardoor de productie be langrijk verhoogd is. Na den oorlog kostte de anthraciet 3.50 (per HL. Daarna zijn de prijzen snel ge daald. Het goedkoopst zijn de kolen geweest in 1926, toen de prijs 2.20 per Hl. was. Daarna kwam weer een stijging, namelijk 1927: 2.30, 1928: 2.30, 1929: 260 en 1930: 2.60. De Haarlemsche handelaars waren tot die verhoogingen gedwongen door de hoog ere inkoopsprijzen. Het is te verwachten, dat de prijzen in de aanstaande wintermaanden nog wel wat zullen oploopen, vermoedelijk tot omstreeks 3.-. Het is al eenige jaren de gewoonte om in de zomermaanden lage prijzen te noteeren. De mijnen zijn daarmede begonnen omdat anders de -levering van huisbrand in den zo mer zou stilstaan. Het geval van de lage zomerprijzen is evenwel, dat er nu zomers zooveel gekocht wordt, dat de mijnen het niet kunnen bijhouden met de productie. Daarom is te voorzien dat er in de toekomst minder verschil zal komen tusschen zomer en winterprijzen. Het opmerkelijke is, dat voor den huis brand thans bijna zonder uitzondering anthraciet gestookt wordt. Steenkolen, cokes en zelfs eierkolen zijn er bijna uit. Fornui zen worden ook bijna niet meer gebruikt, iedereen kookt op gas. Dat is voor den brandstof fenhandelaar wel een groot nadeel, want vroeger werd er in een gezin meestal meer dan één kachel gestookt, namelijk ge durende winter en zomer een fornuis in de keuken en in de wintermaanden een kachel in de huiskamer, en in zoo'n fornuis werd heel wat turf, hout en steenkool verstookt. Vroeger geschiedde de aanvoer van kolen vrijwel 'uitsluitend per spoor. Nu komen de Belgische kolen per schip, omdat het ver voer per schip veel goedkooper is dan per spoor. Een handelaar die veel omzet, laqi zelf een aak uit België komen, anderen com bineeren zich en koopen tezamen een aak. De Limburgsche kolen komen per spoor naar Haarlem. De confectie-handelaar. Wij zetten ons onderzoek voort op het terrein der confectiekleeding voor dames en heeren. Een op dit gebied zeer bevoegde zeide ons: „De prijzen van stoffen en fournituren bewegen zich dit is ons nu juist bij onze inkoopen gebleken positief in dalende richting en dus mag in de confectiekleeding voor dames en heeren (en evenzeer in de maatkleeding) een belangrijke daling ver wacht worden. Over 't algemeen zullen de prijzen 5 tot 10 pCt. lager zijn dan die wel ke dit voorjaar golden. Ik zeg over 't alge meen, want het is natuurlijk altijd mogelijk dat sommige fabrikanten zullen trachten, de prijzen op peil te houden". „Kimt u", vroegen wij, „een vergelijking trekken tusschen de prijzen uit den duur- eten tijd na den oorlog en die van thans?" „Dat is onmogelijk", was het antwoord, „cmdat daarbij ook de qualiteiten in aan merking moeten genomen worden en de qualiteiten van toen en nu enorm verschil len. Zij waren toen heel wat minder dan tegenwoordig. De stoffen die toen verkocht werden (en duur verkocht werden) zouden nu niet meer verkoopbaar zijn en worden dus ook niet meer gemaakt. De omstandig heid. dat steeds voor nagenoeg iederen prijs een costuum of mantel te koop is. blijft al tijd bestaan. Een feit is het, dat nu voor hetzelfde geld op confectiegebied veel mooier goed te koop is dan zelfs vóór den oorlog. Van malaise is tot op dit oogenblik in ons vak weinig of niets te bemerken, in tegen stelling met het manufacturenvakde ma- nufaci.uriers hebben in het voorjaar zeer ge klaagd. Het schijnt, dat de menschen goede kleeding veel meer als een levensbehoefte zijn gaan beschouwen dan vroeger het ge val was. Vroeger was het gewoon, dat men drie, vier jaar met een costuum deed: tegen woordig doet men veel korter met zijn klee ding en koopt veel gauwer een nieuw cos tuum. Dit geldt in gelijke mate voor de dameskleeding. Ik geloof dan ook, dat niemand in ons vak nog naar „den goeden, ouden tijd" zal te rug verlangen!". De manufacturier. Toen wij aan een manufacturier hier ter stede de vraag voorlegden, of hij meende, dat de kosten voor het levensonderhoud in den laatsten tijd zijn gedaald zeide hij„Het ls maar de quaestie, wat onder levensonder houd verstaan wordt. Om eens een voorbeeld te noemen: kousen en ondergoed zijn noo- dig, maar dure zijden kousen en duur zij den ondergoed is natuurlijk niet noodig. Toch ervaren wij dagelijks dat zeer velen graag veel geld betalen voor deze laatste artikelen, terwijl diezelfde menschen voor een nieuw beddelaken geen geld over hebben. Wel 75 pCt. van de artikelen die wij verkoopen, moeten tegenwoordig eigen lijk als luxe beschouwd worden. Toch kan ik u wel zeggen dat de prijzen ln ons vak over de geheele linie belangrijk lager zijn geworden. Het verschil is, verge leken bij verleden jaar op denzelfden tijd. wel 10 a 20 pCt., ook voor de luxe-artikelen. Scherper omlijnd is dit niet te zeggen, daar voor bestaat er tusschen de vele artikelen in onze branche een te groot verschil. Con- fectie-artikelen, bijvoorbeeld, zijn lang niet zooveel gedaald in prijs als stukgoed-artike- len. En het verschil in prijs tusschen dezen tijd en den duursten tijd na den oorlog is in het manufacturen-vak enorm, maar ook hier is vergelijken weer zeer gevaarlijk, want óók het verschil in qualiteit is enorm: de qualiteiten waren toen oneindig veel slech ter dan tegenwoordig. De toestand in Twente, het industrie centrum dat aan onze branche levert, is dat heb ik nog onlangs bij een persoonlijk bezoek kunnen constateeren niet schitte rend. Er is daar een zeer groote overproduc tie, waardoor ook natuurlijk de prijzen sterk de laagte in zijn gegaan". Over huishuren. Een bestuurder van een woningbouwver- eeniging, die tevens een belangrijke plaats inneemt bij de samenwerking die tusschen de bouwvereeniglngen bestaat, deelde ons mede: Van een algemeene verlaging van de wo- ninghuren na den oorlog kan hier ter stede niet gesproken worden. Wat de arbeiders woningen die eigendom zijn van particulie ren, betreft, is zelfs een verhooging te con stateeren. Ongemerkt zijn da het opheffen van de Huurcommissie vele huren de hoogte ln gedreven. Dit is mij nog dezer dagen ge bleken, toen ik voor iemand een huis moest zoeken. Voor een klein bovenhuisje in een niet-aanzienlijke straat in de oude binnen stad, werd 7 gulden huur per week gevraagd. Die opdrijving van de woninghuren is na tuurlijk een gevolg van het gebrek aan wo ningen. Gelukkig heeft de gemeente nu eenige flinke complexen arbeiderswoningen in aanbouw en in voorbereiding. De arbeiderswoningen, die nu door de ge meente of door de woningbouwvereenigingen gebouwd worden, kosten belangrijk minder dan onmiddellijk na den oorlog. De finan- cleele hulp van de overheid is, als een ge volg daarvan, ook verminderd. Hier ter stede bestaan op het gebied der arbeiderswoningen zonderlinge toestanden. Deze zijn een gevolg van het feit, dat de bouwprijzen en de wijze van overheidssteun zoo verschillend zijn geweest. Er zijn bij voorbeeld complexen van ruime woningen die in den duren tijd gebouwd zijn, waar de menschen minder huur betalen dan in kleinere huizen die later in den minder duren tijd zijn gezet. Dit is een gevolg van het feit dat de gemeente voor de dure hui zen toeslag op de huur aan de bewoners geeft, die minder dan 40 gulden in de week verdienen. De gemeente mag die toeslag op de huren voor de later gebouwde kleinere huizen, in verband met door het rijk gestelde voor waarden bij het verleenen van financieelen steun, niet verleenen. Geen wonder dat de bewoners van de klei ne. dure huizen zich als gegadigden opgeven voor de goedkoopere groote huizen als die leeg komen! Wil de gemeente dit verhulzen, wat de wo ningbouwvereenigingen op kosten brenet, want dan moeten voor één verhuizing im mers twee woningen opgeknapt worden, voorkomen, dan zal er meer eenheid ge bracht moeten worden in de woninghuren. In den loop der jaren konden de huren van eenige complexen arbeiderswoningen verminderd worden, doordat loopende hooge hypotheekleeningen afgelost konden worden en opnieuw gesloten tegen een lagere rente. Deze verlagingen bedroegen in de meeste gevallen twee kwartjes in de week. Ditzelfde geschiedde ook bij eenige com plexen middenstandswoningen van vereeni- gingen. Sommige huren werden met 50.— per jaar verlaagd. De koopprijs van de middenstandswoningen in particuliere handen is sinds den oorlog ook belangrijk verminderd. Menschen die indertijd een huis kochten om zelf te bewonen, hebben daaraan dus verloren. Het gevolg van die prijsdaling is evenwel, dat de huren van die particuliere middenstandswoningen naar beneden ge gaan zijn. Dit werd nog bevorderd doordat er aan dat soort huizen geen gebrek is. In het volgend artikel komen nog eenige winkeliers aan het woord. BESCHERMING VAN MONUMENTEN IN PARTICULIER BEZIT. Naar wij in het Alg. Hbld. lezen zal eerlang een wetsontwerp worden ingediend houden de bescherming van monumenten in particu lier eigendom. Een dergelijk wetsontwerp is reeds lar.^ voorbereid, maar de indiening is telkens afgestuit op de bezwaren, die zich voordeden ten aanzien van het te ver in grijpen in het particulier eigendomsrecht. DONDERDAG 2 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Schouwburg Jansweg: Revue „Laat Waaien" 815 uur. Jansstraat 59 (Sint Jozefsgezellen vereeni- ging). Volksuniversiteit; cursus: Aardrijks kundige demonstraties". 8.15 uur. Brongebouw: Tentoonstelling „Het Kind" 2—5 en 8—9.30 uur. Palace: „Om het kind". Tooneel: Tholen en Van Lier. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Gevangenisleed". Too neel: 4 Nescows (acrobaten). 8 uur. Rembrandt Theater: .Liefdes Parade". Tooneel: Ernst Schar ff (musical act). 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 3 OCTOBER Brongebouw: Tentoonstelling „Het Kind" 2—5 en 8—9.30 uur. Stadsschouwburg: Gezelschap ,De Fliere fluiters" in „Flierefluiters Oponthoud". 8 u. Schouwburg Jansweg: Kon. Ver. Het Ne- derlandsch Tooneel in „De man, die zijn naam veranderde". 8 15 uur. Gebouw „Zang en Vriendschap": Volksuni versiteit; cursus „Wandelingen in Rome". 8.15 uur. Raakskerk: Prof. G Wisse over „Het nade rend wereld-onweder". 8 uur. Bioscopen: Nieuw programma. Er is altijd een hartelijke samenwerking geweest tusschen den jubilaris en den leider van Haarlem's Gemengd Koor, een hartelijk heid die haar oorsprong vindt in wederzijds begrijpen en waardeeren. en aan die samen werking dankt men ln Haarlem over lange jaren herinneringen van groote waarde voor zijn muzikaal voelen. Was het wonder, dat thans bU het jubileum van den heer Jac. van Kempen, waarover de belangstellende lezer alles vindt in het vierde blad van Haarlem's Dagblad. 30 September, Het Haarlemsche koor als aangewezen was. dit gebeuren te steunen en kleur te geven? Het zal aan het uitvoerend comité weinig moeite hebben gekost, den motor, die 't ge heel zal drijven, op gang te brengen. Veeleer gold het, dien te vormen. Wart een pro gramma overlaadt zichzelf te licht, en zoo viel thans de keuze op uitsluitend werken van Bach. Is die keuze Juist geweest? In Bach moge Van Kempen's veelzijdigheid zich het best ontplooien, maar in muziek van een anderen groote is hij de zanger voor ..de velen". Want voor de velen is de naam Jac. van Kempen onafscheidelijk verbonden aan den dichter van „Schöpfung" en „Jahreszeiten".. Haydn maakte hem in den besten zin populair en 't zou me niet moeilijk vallen, een dozijn aria's en recitatieven te noemen, die bij „de velen" in dankbare herinnering blijven, wijl van Kempen zong. Denk eens aan „Der Schöpfung", het zonne-, het maanrecitatief (In vollem Glanze steiget Jetzt die Sonne strahlend auf en vooral: Mit leisem Gang und sanftem Schimmer schleicht der Mond die stille Nacht hindurch). Ze zijn typeerend voor Van Kempen's zangkunst, zoowel als voor zijn zangershart. Denk ook aan ,Die Jahreszeiten" (Dem Druck erlieget die Na- tur, und kraftlos schmachtet Mensch und Tier en niet te vergeten: Hier steht der Wandrer nun, verwint und zweifelhaft en dan het slot. Da lebt er wieder auf). Ik geef toe dat deze aanhalin- en onvolledig zijn en ook dat zij buiten dit jubileumconcert om gaan. Het lusttte mij echter, te duiden op Van Kempens populari teit, en daarvoor kon ik, wat ik meer dan twintig jaren gelegenheid had, onder de concertbezoekers op te merken, niet missen. Ten leste: wij hebben den kunstenaar in deze creatie zien „groeien". En op dien groei, dien hij zich bewust is, is hij rechtmatig trotsch. Om dien groei luistert men immer met be langstelling naar hem. blijft hij „en vógue". Haydn evenwel veronderstelt een geheel anderen opzet van dit jubileum-concert, wijl het een orkest noodzakelijk maakte. Het orgel was gewilliger bij Bach. En zoo was, op een enkele uitzondering na, waar een van Bach's zonen een andere sfeer schiep, heel het pro gramma gewijd aan den grooten strengen stijl van den Thomascantor Johan Sebas- tiaan. Het was stellig geen toeval, dat de zanger aanving met een recitatief uit Kantate 189: O. was für grosze Dingfe treff ich an allen Orten an, die Gott an mir gethan, wofür ich Dim me in Herz zum Opfer bringe? In stra lende pracht van onverwoestbaar stemma- teriaal kwam over ons. wat de zanger te zeggen had op den dag dat hij een tijdperk van dertig jaren overschouwde, Die klanken- pracht maakte ook zonder het woord ver staanbaar. wat hij zegde: een juichende dankzegging, te zijn geroepen tot-kunstenaar. En dit blijde zingen verliet ons heel den avond niet meer. Wij hebben hem gehul digd, wij allen in de Groote Kerk, met dank baar naar hem te luisteren. Men zal ook woorden tot hem spreken, straks, na afloop van het concert, als aan het souper bij Funckler de huldiging op nog andere wijze zal geschieden. Maar den zin van de beste dier woorden heeft hij toch al reeds verstaan, als hij van den hoogen orgeltrans neerzag op de vele vrienden, die weer naar hem luisterden, als voorheen? neen toch weer anders dan voorheen. En dit „anders" kan niet ln woorden worden gezegd. Tot den luister van dit concert droeg niet onbelangrijk bij het koor van den heer Booda, dat een prachtvolle weergave schonk van „Wacliet auf, ruft uns die Stimme", en ook in twee deelen '8 en 10) van het motet „Jesu meine Freude" veel kunstzinnigheid aan den dag legde. Tot mijn spijt begeleidde overal, ook in de koralen, het clavecimbel en mengde de scherpte van zijn opgedreven groote tertsen in den van nature reinen zang van het koor. Voor fijngevoelige ooren een lastig te waardeeren toevoeging, voor minder gevoelige een overbodigheid, die tel kens de gedachte doet opkomen aan een thans vrijwel van de baan zijnd instrument: de accoordcither. Booda's cembalo is een prachtvol instrument. Maar tegen het groote koor, en in deze ruimte, klinkt het infantiel. Liever was mij het groote orgel, dat door Jan Booda werd bespeeld op een wijze die allen lof verdient. Bovenal het eerste deel van „Phantasie und Fuge" in g klonk magistraal; techniek en registreering waren beheerscht. het rhythme vlottend. En ook in de bege leidingen bij Jac. van Kempen's zang was het orgel immer de dienende. Vermelden we voorts nog, dat de cembalo partij vaardig en gemakkelijk werd verzorgd door mej. Bets Neaerkoorn. G- J. KALT. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Het beste dagelijksche middel ter opwekkinqen verfrissching. JUBILEUM C. F. ONLAND. Woensdag was het 12 1/2 jaar geleden, dat de heer C. F. Onland, hoofdcoupeur van de De Faam's kledingmagazijnen alhier, bij ge noemde firma ln dierst trad. De jubilaris werd per auto van zijn huis gehaald en gebracht naar de zaak, waar hij door de beide directeuren toegespro ken werd, die hem de gebruikelijke enveloppe met Inhoud aanboden. Vervolgens voerde de heer H. Topper het woord namens het ge zamenlijk personeel. De heer Topper bood den heer Onland een salontafel aan. Voorts ontving de jubilaris vele bloemstuk ken, telegrammen, brieven, enz. Hij is na af loop van de feestelijkheden weer per auto naar huis gebracht, waar hij in den middag receptie hield. DLACONESSENHU1S. We ontvingen het 42ste Jaarverslag van het Haarlemsche Diaconessenhuis. Herinnerd wordt aan de benoeming van den genees heer-directeur. welke meer en meer wensche- lijk werd geacht. Doordat Ds. Postma een be roep naar de Ned. Herv. Gemeente te Heer len aanvaardde, kwam de post van predi kant-directeur vacant. Omtrent de defini tieve regeling Inzake deze vacature is nog geen besluit genomen. In overleg met het Mi nisterie van Predikanten te Haarlem heeft Ds. V. Roos zich bereid verklaard om zich tijdelijk te belasten met de geestelijke ver zorging van de patiënten en de zusters. Zuster C. A. Muller, benoemd tot adjunct- directrice aan het Protestantsche Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen, verklaarde zich be reid om den genee#ieer-directeur als bestu rende zuster ter «ie te staan. Voor de zustera^die daar recht op hebben, werden diverse levensverzekeringen gesloten; ook werd een pensioenreglement vastgesteld. Op 31 December 1929 bedroeg het aantal zusters 135; hiervan waren 13 rustend of in valide. Doordat de geneesheer-directeur belast ls met de behandeling van de interne patiënten' werd de functie van huisarts-internist op geheven. Aan Dr. Land. die als zoodanig af trad, werd hartelijk dank gebracht. Als leider van de Röntgen-afdeeling blijft h(j aan het Huis verbonden. Op 31 December bestond het mannelijk personeel uit 1 huismeester, 2 concierges, 1 tuinman, 1 schilder, 1 timmerman en 1 vaste knecht, terwijl nog verschillende tijdelijke werkkrachten ln functie waren. Het vrouwelijke personeel bestond uit 7 Juf frouwen en 29 dienstboden en dagmeisjes. Op de Poliklinieken werd, behalve 726 kleine operaties, 14313 maal -hulp verleend. In de opera tie-kamers hadden 776 groote operatie's plaats. Hoogtezon-behandeling werd 3581 maal, Diabhermie-bchandeling 2428 maal toege past. In de Röntgenafdeeling had 929 maal Rönt-genologlsch onderzoek plaats en werden 568 therapeutische bestralingen gegeven. In 1929 werden 1785 patiënten verpleegd; op 1 Januari 1930 werden overgenomen 116 patiënten. Het aantal betaalde verpleegdagen bedroeg 45170, evenals vorige jaren zonder die van in het Huis geboren kinderen. Op 31 December 1929 waren werkzaam In de wijken te Haarlem (w.o. Schoten) 10, in het Diaconiehuis aldaar 1, in Katwijk 3, in Mid delburg 1, in Nijmegen 2, in Goes 1, in Oost- kapelle 1, in Vlissingen 1, in Zandvoort 1, in Zeist 1, in Heemstede 1. Totaal 23 zusters. Zooals uit de erploitatie-rekening van het Ziekenhuis en de Wijken blijkt, sluit deze met een nadeelig saldo van f 5878.41. De ontvang sten en uitgaven sluiten met een eindcijfer van f 305.617.92. HEEMSTEDE VERGADERING „WITTE KRUIS. De afdeeling Heemstede van de N.H. Ver- eeniging „Het Witte Kruis" hield Woensdag avond een ledenvergadering in Hotel Van Ree. Als gewoonlijk was ook nu de belangstel ling niet groot, maar de kern, zooals de voor zitter Jhr. J. W. P. van Doorn, in zijn ope ningswoord constateerde, was toch aanwezig. In de commissie, om de boeken van den penningmeester na te zien werden aangewe zen de heeren J. M. v. Beek, C. W. Jansen Hendriks en Jac. Roest Sr. Voor tot behandeling van den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering werd overgegaan, memoreerde de voorzitter het overlijden van het bondsbestuurslid, den heer J. E. G. Dlbbits, burgemeester van Zwaag, door zijn hecnugaan is aan het hoofd bestuur een ijverig werker ontvallen. Bij het punt bestrijding der wandluizen vooral met Cyclon, wat door het Witte Kr iis al verschillende malen in andere plaatsen met succes is toegepast, vroeg dr. Droog of dit ook voor Heemstede van eenig nut kon zijn. Dr. Th. W. Beeker, lid van het hoofdbe stuur zeide, dat de opgedane resultaten zeer gunstig zijn en, hoewel geen vaste prijzen bestaan, zijn de kosten niet bijzonder groot vooral niet voor leden der vereenlging. Daarbij komt nog, dat de bewoners slechts één dag de woning moeten verlaten, zelfs 's nachts kunnen zij die weer betrekken. De zuivering doet niet de minste schade aan de meubelen. Naar aanleiding van deze mededeellngen zeide het bestfaur en ook Jhr. v. Doorn, in zijn qualiteit van burgemeester er prijs op te stellen dat bU eventueele gevallen aan het bestuur van het Witte Kruis of aan het ge meentebestuur mededeellng zal worden ge daan. Zoowel het financieel verslag als de begroo ting werden besproken en goedgekeurd. Bij enkele candidaatstelling bleken de hee ren dr. Th. W. Beeker en C. Bos weer als hoofdbestuursleden herkozen, waarmede dc voorzitter dr. Beeken gelukwenschte. Voor de candldatuur ontstaan door het be danken van den heer D. H. Prins, kreeg de afgevaardigde vrij mandaat. De voorstellen voor statutenwijziging wer den goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer v. Beek hoe het bestuur denkt over een mogelijke fusie tusschen het Witte Kruis en de Wijkverple ging. Behalve het gevaar van vermindering van contributie, meende het bestuur, dat er nog andere bezwaren zijn. Ieder staat nu op zichzelf en heeft bovendien een eigen wor dingsgeschiedenis. Maar het bestuur zal aan deze zaak aandacht schenken. Op een vraag of nlet-leden bij ziekte gratis over materiaal der Vereenlging mogen be schikken. moest ontkennend beantwoord worden, omdat de kosten van het lidmaat schap zóó laag zijn gesteld, dat vrijwel de armste als lid kan toetreden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij van Hemert, con cierge Bronsteeschool, een witte muts; A. Smit, Reek 29, Bennebroek, een rijwielbelas- tlngmerk; P. van Staveren. Camplaan, een badmuts; J. Koper, Kastanjelaan 9, een zwar te dameshoed: G. Ottè, Bankastraat 75, een bruine dameshandschoen. P. A. Schreud.'r, Karei van Manderstraat 35. Haarlem een kano. Van Tongeren, Zandvaartkade 9, een witte kip; A. C. Funters, Eschdoornlaan 8. een zwemabonnement en kam. Van Gennep Har men jansweg 64. Haarlem, een rijwielbe- lastingmerk: Scholderman, Zandvoorter Allee 3, een collier. Van Lennep, Vondelkade 8. twee kabeltouwen met haak. L. Waasdorp. Iepenpla'an 22, een vlschnetje; N. Ketter. Van 't Hofst a 2arltaa8.Hrlmer iLf(ei:P.gf Van 't Hofstraat 128 Haarlem, een vulpen houder, R. Meurs, Javalaan 9, een vulpen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cta. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 10 - TEL. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN Ostadepleln 3. een kinderschoentje. A. Voorneveld. Eschdoornlaan 4. een witto kindermuts. Mevr. Wilschut, Clivialaan 24, een muts. L. v. d. Hoonaard, Voorweg 39. een raffiamandje. Verdonkschot, tuin Groenen- daal, een kano. G. Neeskens. Iepenlaan 14, een regenjas. B. Romljn. Drieheerenlaan 24, een klndertaschje. F. Meijboom. Iepenlaan 2, een hecrendas. Mevr. Meckman, Lucas v. Leijdenlaan 2, een leesboek. Postkantoor, een duif. J. C. Laurijsen, Bakenessergracht 18rood Haarlem, een binnenband van een auto. Lindeman. Camplaan 39. een schroe ven draaier. J. Westerveld, Kastanjelaan 22. een rugzak. De Vries, Heercnweg 67. een gummi schoen. J. Bloemendaal. Haemstede- plein 6. een sierspe!. Goossens. Iepenlaan 23, een sleuteltje. H. Opstal. Bankastraat 71, een regenjas. A. IJtsma. Heerenweg 22. een kin- rierportemonnale. Pletersen, Drieheerenlaan 34. een kano. J A. Redeker, Laan van Rozen burg 17. een zilveren ring. C. W. Schimmel, Haemstedepleln 9. een autoped. C. Polak, Glipperweg 108. oen autoband met velg Broe derhuis de la Salie, Heerenweg. een horloge. Bureau van politie, Raadhuisstraat, een bal, een notitieboekje, een rijwielbclastlngmcrk, een nummerplaat, en een klndertaschje met inhoud. VELSEN BIJEENKOMST VAN RAADSLEDEN. Naar wij vernemen heeft Woensdagavond ten gemeentehuize een bijeenkomst plaats ge vonden van Raadsleden in verband met het door B. en W. Ingediende voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met het Be stuur van het Antonlus-Ziekenhuis inzake den bouw en de exploitatie van een ziekenbarak, welk voorstel op verzoek van eenige raads leden werd aangehouden. Aan de bespreking namen deel leden der Anti-Revolutionnalre. Christelljk-Hrstorische en Vrilz. Democratische raadsfracties. De R K. fractie was voor deze bijeenkomst niet ultgcnoodigd. EEN TWEEDE ..VEHABE"? In een heden (Donderdag) avond te houden vergadering van Winkeliers- en Neeringdoen- den „Wljkeroog" zal behandeld worden een voorstel van het bestuur t,ot het houden van een tweede „Vehabe" (Vclsen Handels-Beurs) in 1931. De vergadering vindt plaats ln ,31oemoord". IJMUIDEN HET KFNNF.MERPLEIN. Het Kennemerpleln al dan weldra een nieuw bouwcomplex rijker worden. Het thans in aanbouw zijnde perceel op den Z O. hoek zal worden bestemd tot winkelhuis of eventueel tot café. Er blijven thans nog twee terreinen onbe bouwd. waarvan het één. toebehoorend aan een bouwondernemer wellicht binnen niet al te langen tijd geëxploiteerd zal worden. Het andere terrein nl aan de Noordzijde zal hoogstwaarschijnlijk nog Jaren lang braak blijven liggen, waardoor het aanzien van het plein ten zeerste zal worden geschaad. Het is dan ook noodzakelijk, dat Burgemees ter en Wethouders, wanneer tot beplanting van het middenvak overeenkomstig het voor stel van het College wordt besloten; maat regelen nemen, om deze onooglijke zandvlak te. die bovendien verstuiving van de beoogd» beplanting zal kunnen veroorzaken, aan het oog te doen te onttrekken. Burgemeester en Wethouders kunnen dit doen aan de hand van art. 106 der bouw- en woningverordening, welk artikel luidt als volgt: „Iedere eigenaar van een terrein is ver plicht, na bekomen lastgeving van bur gemeester en wethouders binnen den ln de lastgeving genoemden termijn, dat terrein af te sluiten op de wijze, als zal worden voorgeschreven". Blijft de zandvlakte zooals ze ls, dan zou het geld, besteed voor het in orde maken van het middenvak nutteloos zijn besteed. DE TOESTAND IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. EEN OPLEVING. Hoewel de resultaten van de kleine trawlers, de z.g. kustbooten. nog niet gunstig te noe men ziln. kan toch zonder overdrijving van een a"emeene opleving van het vlsscherlj- bedrljf gesproken worden. De vraag naar vlsch Ls wederom zeer groot, zoodat er flinke prijzen besteed worden. De prijs van de scheivisch o.a. steeg Woensdag weer tot re cordhoogte. Ook de vangsten zijn over het algemeen bevredigend. De groote booten, de schelvischbooten, varen weer zeer gunstig, zoodat besommingen van 4000 gulden en meer thans weer dagelijks voorkomen. Het gevolg van dezen verbeterden toestand is. dat nagenoeg de geheele vloot weer In de vaart ls. Weliswaar is een aantal booten nog opgelegd (van de V.E.M. o.a. nog 9) maar dit is niet het gevolg van minder gunstige be drijfsresultaten, doch heeft andere oorza ken. Kan dus de buitengewone werkloosheid onder de zccvlsschers als geëindigd worden beschouwd, ook ln de werkplaatsen is alles weer ln vollen gang. alhoewel niet overal met hetzelfde aantal arbeiders wordt gewerkt als vóór de crisis. Een zeker aantal arbeiders, die ln den slappen tijd werden ontslagen, heb ben elders emplooi gezocht en zijn niet door anderen vervangen. Omtrent het komende winterseizoen heeft men goede verwachtingen. Het is echter voor velen een teleurstelling, dat de massa-in vasie van Engelsche haringdrifters zoo lang op zich laat wachten. PARTOOR KOOPMAN VERTREKT. Naar wij vernemen zal Pastoor A. Koop man. die sedert. 1925 pastoor was aan de R.K. Kerk fn de Kanaalstraat. 10 October a.s. naar Den Helder vertrekken. Als zijn op voleer is aangewezen Kapelaan G. Keyzer van de Kathedrale Kerk te Haarlem. OMZET RTJKRVTSCHAFSLAG. De omzet, ln den Rijksvlschafslng gedurende de maand September bedroeg f 1.445 123 tegen f 1.349.169 in dezelfde maand van het vorig Jaar. De totale omzet tot en met September be droeg f 10.201.697 tegen f 11.370.790 ln dezelfde periode van het vorig Jaar.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5