RAADSELS. RUILRU3RIEK. HUISVLIJT Knipperdolletje. Postzegelrubriek. EEN LUCIFER-PUZZLE. HET ZEEGAT UIT :6 -n Alleen, heel In de verte, daar liep een Jongen, kalm en rustig. Zou die het gedaan hebben? Licsje nam rustig het gebruike lijke standje ln ontvangst en schikte er zich in dat moeder haar onuit sprekelijk flauw vond om zoo dikwijls tlonzelfden streek uit te halen. Maar tien volgenden dag lette Liesje nog beter op. Achter haar liep een Jon gen, toen zij van school kwam, maar zij wist niet zeker of het dezelfde was, die zij den vorigen dag in de verte gezien had. Zij lette echter goed op toen zij bij haar huis aanbelde. Het meisje deed open en Liesje deed alsof ze naar binnen ging. Zij liet de deur echter aanstaan cn na een kort oogenblikje trad zij plotseling weer Baar buiten De Jongen die achter haar geloo- pen had, was Juist voor het huis ge komen en liep rustig voort, haar on derwijl even aanziende. Wel lieve help Het kraantje bleef dien dag ge sloten. Maar bij Liesje stond het al vast, dat deze Jongen do schuldige was. En den volgenden dag verzon zij een mooie krijgslist. Zij vroeg een vriendinnetje van school met haar mee naar huls te gaan maar.,., op een afstand. En zoo gingen dit keer drie kin deren door de straat. Eerst Licsje, die aanbelde en naar binnen ging. Dan de jongen, die dadelijk daarop het kraantje open draaide, toen hard wegliep en honderd meter vor der kalm ging loopen en tenslotte het vriendinnetje dat allels gezien had Den nu volgenden dag besloot Liesje om wraak te nemen. Zij zette een emmertje water neer in de voor kamer, vlak onder het raam en ver telde haar moeder, dat zij wist wie het kraantje open deed. Moeder ge loofde haar wel niet zoo heel erg maar zij besloot toch maar om don emmer met water te laten staan. Bn imet een gerust hart ging Lies dien middag naar school Bij het naar huis gaan keek zij vlug even omJa, hoor, de kwa jongen liep weer achter haar. Vreemd toch, zij kende hem ln het geheel niet. Inwendig echter moest Liesje toch lachen, want zij vond hot eigenlijk zeer grappig dat de jongen zijn dagelijksche aardigheid op zulk een handige wijze bedreef. Zou hij nu weten dat zij er steeds op aange zien werd? Neen toch. dat was niet mogelijk. En misschien toch ook weer wel Maai- vandaag zou hij er van lus ten. Liesje proestte het al bijna uit van pret. Doch zij moest hem een flink eind voor komen, anders had zij geen tijd voor den emmer. Dat was echter niet zoo gemakkelijk, want de Jongen zou het natuurlijk dadelijk zien als zij hard ging loopen. Opeens gelukkig kreeg zij een goed idée. Op den hoek van haar straat begon zij opeens met haar arm te zwaaien net of zij iemand in de ver te zag. Daarna sloeg zij den hoek om enholde met een vaartje de straat in. Een paar seconden slechts, toen ging zij weer gewoon loopen. Op hetzelfde oogenblik kwam de Jon gen de straat in. Natuurlijk merkte hij wel, dat Liesje hem verder voor uit was maar aangezien hij haar had zien zwaaien met den arm kreeg hij geen achterdocht. Liesje's list was geslaagd. Nu aangebeld en haar manteltje vast losgeknoopt. Het. meisje deed open, zooals gewoonlijk. Floep daar lagen muts en mantel in de gang en als een hazewind zoo snel vloog Liesje naar de voorkamer. Zij tilde don zwaren emmer met moeite op, leunde een beetje in het kozijn en wachtte af. Het raam stond geluk kig dikwijls open, dus dat zou geen achterdocht opwekken Daar hoorde zij zachte voetstap pen. Fluks boog zij zich voorover Do Jongen draalde aan den kraan en op 't zelfde oogenblik plenste er een geweldige waterval op zijn stij len ragebol neer. En Liesje schater de zoo luid, dat moeder en het dienst meisje niet'wisten hoe snel zij in de voorkamer zouden komen om te zien wat er gaande wasEn ook die had den pret, dat verzeker ik je Den volgenden dag liep de Jongen weer achter Lies en natuurlijk keek zij met opzet dikwijls om en dan lachte zij zoo spottend mogelijk. En de drie vriendinnen die zij voor deze gelegenheid opzettelijk had meege nomen gierden het uit van den lach Met zijn vieren durfden zij wel zie bang geweest zij" dat de jongen ook weer wraak zou nemen Maar nu was hij verlegen, al trok hij soms kwasie flink een neus Hij was zoo verlegen, dat hij den daarop volgenden dag een anderen weg koos en sindsdien heeft Liesje hem niet meer gezien De raadselprijzen voor de maand September zijn bij loting ten deel gevallen aan: WENDA, EPEN AART JE, KERST ROOSJE en ZAANDAMMERTJE die ze Woensdag 8 October, 's mid dags na 2 uur bij mij mogen afha len. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder) 1. (Ingez. door Juffertje Schrijf- graag.) Met mijn 1ste ben je niet thuis Mijn 2de ligt op de trap. Mijn geheel is een Rubriekertjesnaam. 2. (Ingez. door Juffertje Söhrijf- graag). Mijn geheel is een Rubriekertjes naam van 14 letters. 1 2 7 is een lidwoord. 4 5 6 gebruik je wel eens op school 8 14 is een voegwoord. 12 13 3 is niet wild. 9 10 11 kan vaak woest zijn. 3. (Ingez. door Juffertje Schrijf- graag). Neem uit onderstaande plaatsna men telkens één letter, zoodat je een Rubriekertjesnaam krijgt. Zevenbergen, Enschedé, Velzen, Haarlem. Roermond, Maastricht, Raalte, Delden. Alkmaar. 4. (Ingez. door Goudelsje.) Ik ben een buurt in Haarlem- Noord en besta uit 14 letters. 10 3 9 is kinderspeelgoed. 11 12 13 is een deel van den dag. 14 3 7 9 is een schoolvak. 6 8 3 5 staat op den schoorsteen, 4 7 1 is niet droog. 2 3 1 is een lastig knaagdier. 5. (Ingez. door Vice Admiraal). Mijn geheel is een spreekwoord van 11 letters. 11283451s een lekkere vrucht. In een 3 4 6 slapen we. 7 8 1 is een mcisjenaam. 7 10 11 is een zangstem. 1 2 3 4 5 6 moet ieder verrichten. 9 10 ls een lengtemaat. 6. (Ingez. door Natuurvriend). Ver borgen plaatsnamen. a. De dame deelde twintig peren uit. 2. b. Grootmoeder is heden Jarig. Ze is tachtig jaar. 2. c. Piet ging oesters halen voor neef Jan. 2 AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en Jonger) 1. (Ingez. door Natuurvriend.) Mijn geheel bestaat uit 10 letters en ls een stad in Friesland. 8 3 4 7 bevindt zich aan een huis. 1 9 2 4 5 is een verscheurend dier. 10 6 7 is een grappenmaker. 2. (Ingez. door Waterrotje.) Wie kan uit petroleum een Jon gensnaam, een hoofddeksel, een in sect, een vod, het buitenste van een noot en een stuk speelgoed halen. Ieder woord moet 3 letters groot zijn 3. (Ingez. door Hunkerhartje.) Neem uit de volgende Rubrieker- tjesnamen telkens een letter, zoodat er een nieuwe naam gevormd wordt. Draaitol, Het Zaandammertje. De kleine Voetballer. Vlooitje. Graaf Eg- bert, Montbretla, Wenda, Vice Admi raal, Boschviooltje, De kleine Violist, Epenaarije, Freesia, Babbelkousje, Hunkerhartje, Alba, Magnolia, Pa paverine, Krielkip. De gevraagde schuilnaam staalt tussohen de andere namen. 4. (Ingez. door Zondagskind). Ik ben een Rubriekertjesnaam van 16 letters. 9 5 3 4 is een Jongensnaam. 1 2 1 is meisjesspeelgoed. In een 7 8 2 14 bergen we iets 14 10 13 12 is een hemellichaam. 6 5 16 ls een ontkenning. 1 8 13 4 15 3 ls een klein huisdier. Als we ziek zijn, komt de 7 8 9 10 11 12. 0. cxitg-esj; aoor ucmclcisje.) Neem uit onderstaande Rubrieker- tjesnamen telkens één letter, zoodat je een nieuwen schuilnaam krijgt. Zevenster, Poppekind, Nanna, Goudsbloem, Wenda, Gouden regen, Poesendok terosje, Sneeuwklokje, Zinnia, Nevada, Zondagskind. Onder deze namen is de gevraagde schuil naam. 6. (Ingez. door den kleinen Zee man.) Ik ben een schuilnaam van 9 let ters. 8 2 5 is een getal. 9 8 2 is een dier 1 is de laatste letter van 't A. B. C. 345678isin leder huis. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Metselaar, Stucadoor, Melkboer. 2. Marie, Anna, Emma, Lena, Roza Dora, Meta, Rie Trui, Elza, Riek, Mina, Willie. 3. Wipneusje. 4. Waterrotje. 5. Uitgang. 6. Trambestuurder. AFDEELING H. 1. Haarlem's Dagblad. 2. Boekenkast. 3. Kikkerfout, muziek. 4. Last, list, lust. 5. Wilgenroosje. De kleine Violist. Radio-monteur. 6. Sint-NicolaaswcdstrJjd. Goede oplossingen ontvangen van: Wenda 5 Nanna 4 Koosje Zaalberg 4 Riekje Paul 4 Ine Zaalberg 4 Kobi de Bilt 4 De kleine Koopman 5 Montsarda 4 M. Ilijkoop 5 Nelly Bosch 6 Kruimeltje 6 Hunkerhartje 6 Korstjesknager 5 Papavertje 5 Moe ders grootste hulp 6 De kleine Vogel vriend 6 De kleine Violist 6 Kerstroosje 6 Waterrotje 6 Goud elsje 6 Goudsbloem 6 Francis Vere 6 Pinksterbloemetje 5 Oppesom 4 Gou den Regen 6 Het Zaandammertje 6 Epenaartje 6 Goudhaantje 6 Sneeuw klokje 6 Babbelkousje 5 Obione 6 Ze venster 6 Duinroosje 6 Krielkip 6 Egmondertje 6 Ballenbreistertje 5 Marinier 6 Vogelkoopstertje 4 Ne vada 6 Ultloopex 6 Zinnia 6 Alba 6 Zondagskind 6 Magnolia 5 Montbre tla 5 Rangeerdertje 6 Vice-Admiraal c Goudenhartje 4 Bloemenfee 4 De kleine Zeeman 6 Kerstroosje 6 Zwartkijkertje 6 Blauwoogje 5 De kleine Bouwer 4 Poppenverpieegster- tje 4 Natuurvriend 6 Juffertje Schrijf graag 6 Een naamlooze 6 Pop- penkind 6 Moeders grootste hulp 6 Frans Bakker 6. NELLIE SMIT, Overtonweg 23 heeft 7 van Nelles zakjes, 10 Delta bonnen, 2 Gooische Koekfabriek 12 Korf's punten, 8 van den Berg's bon nen, 76 Douwe Egberts punten, 13 Wennex-letters, 3 Sneeuwwit-pun- ten, 1 van Houten's bon, 27 Erdal- punten en 3 Klokzeepstrooken. Dit alles wil zij ruilen voor Paddenstoe- lenpl. of bons- Ze is lederen dag thuis na 4 uur. TINI VAN OPIJNEN, Hoofman- straat 15, wil een mooi, grijs poesje weggeven. CLARA MOORHOFF. Lootsstr. 5, Haarlem-Oost, heeft 18 Paddenstoe lenbons, waarvoor ze graag terug wil hebben Roodbandpl., Quakerbons, H.O. bons, of Sunlightbons. Liefst Zaterdagmiddag ruilen. ZINNIA, Minahassastraat 29 Haar lem-Noord, heeft 1 Bleekpoederpl. 7 Tripspl. 5 Roodbandpl., 29 Sickesz- omsl. 10 Kwatta-sold. 5 1/4 punt Am- stelpenningen. Dit wil ze ruilen voor Rinso-bonnen, Vim-cartons, Lux- bonnen. C. DE GOOLIER, Ripperdapark 31 heeft 6 Slckesz-omsl. halve waarde, 4 bonnen Haarlemsche Brood- en Meelfabriek, 3 Hillesspaarkaarten, 1 cent, 6 H.O. bonnen en 1 Haas-azdjn- plaatje. Dit alles wil hij ruilen voor Sunlight en Vimbonnen. WILLY MULDER, 2de Voorult- gangstr. 13 heeft 23 Rademakers- bonnen, 17 Paddenstoelenpl. en bon nen, 1 Droste-bon, 15 Scholten's Bak- meelbonnen, 1 Bobble-man netje, 1 Bataafbon, 20 Amstelpenningen, 9 Dik Trombonnen, Dit alles wil ze ruilen voor: Hilleskaartje, Sunlight-, Lux-, Vim- en Rinso-bonnen, of Sickesz-wapens. F'kans bakker, Molukkcnstr. 20 .zijstr. Floresstr. heeft Miss Blanche- bonnen, virglniapl., 1ste Album. Dit wil hij graag ruilen voor Vim-car tons, Sunlight en Luxbonnen. Cok heeft hij Turmac-wapens, Amstel penningen, Sickeszwapens en Meco- bonnen. De Sint-Nicolaaswedstrüd. Ik ontving twee groote poppen cn een kleintje om aan te kleeden voor de patientjes. Wie er een van heb ben wil, mag Woensdagmiddag na 2 uur even bij me komen, wie 't eerst komt, wie 't eerst maait. Dan ontving ik nog een mooie doos met wol en lapjes. Wie er iets van kan gebruiken, komt 't maar halen. Ik heb ook nog verschillende kleuren raffia voor haak-, vlecht- en borduurwerk. Wie wat voor figuurzaagwerk voelt kan waarschijnlijk bij den Heer stolp wel hout en patronen krijgen. ZINNIA, Minahassastv. 29 vraagt een popje om aan te kleeden voor een ziek kind. BLOEMENFEE, Korte Lakenstraat 7 rood wou zoo graag een popje heb ben om aan te kleeden voor den St. Nic. wedstrijd. ALI VAN NORDEN, Olycanstraat 11 vraagt een popje om aan te klee den voor den St. Nicolaaswedstrijd. WILLY MULDER, 2de Vooruit- gangstr. 13 heeft kleine en groote cartonnen ringen voor servetbanden, handwerkdoosjes enz. Ook heeft zo nog een poppenkopje. Wie er iets van. gebruiken kan, mag het bij haar ko men halen. Onze Bibliotheek. Verrassend was voor mij, behalve de door mij zoo gewaardeerde woor den van Mevr. Blomberg, de gewel dige opkomst van de rubriekers, waarvoor ik Jullie langs dezen weg hartelijk dank zeg. Ook mijn hartelijken dank aan den heer Peereboom, die mij een, prachtige collectie boeken schonk. Ik verzeker U, dat ze door de jeugdige lezers gaarne gelezen zullen worden. Voor dit winterseizoen heb ik weer grootsche plannen in het hoofd en één daarvan wil Ik nu reeds bekend, maken en wel, dat ik zal zorgen voor: Iedere maand een jongens- en meisjesboek, zoo mogelijk naar keus van de deelnemers. Natuurlijk kan dit alleen maar, als Jullie er voor zorgen, dat er steeds een voldoend aantal deelnemers blijft Als jc bijv. broertjes en zusjes hebt, mogen die allemaal, al zijn ze niet aan de jeugdrubriek verbonden, om dat ze daar misschien te oud voor zijn. toch aan O. B. meedoen. Hoe meer deelnemers, hoe meer boeken we kunnen aanschaffen. Wek ook je vriendjes en vriendin netjes op, lezer te worden. Ook jullie vaders en moeders mogen, zoo ze zich voor O. B. interesseeren mee lezen. Als ze 's avonds rustig bij de kachel zitten, zijn de avonturen van Pietje Bell en Dik Trom voor hen ook nog een aardige afwisseling. Geleidelijk zal ik nu de nieuwe boeken bekend maken en tevens de namen van de deelnemers. Niet-lezers van O. B., laten deze namen tot jullie zeggen, ik wil ook lid worden. Door de drukte van Zaterdag heb ik bij enkelen vergeten voor in de boe ken den datum af te stempelen. Al'.e boeken, die Zaterdag gehaald zijn moeten vóór of op 18 October worden teruggebracht. Verder vraag ik jul lie vriendelijk de strookjes aan de binnenzijde der kaften ongeschon den te laten en de kaften niet vuil te maken. Lees daarom goed de voorwaarde en breng het strookje onderaan het reglement bij het rul len geteekend mede. Degene die dit het vorige seizoen reeds gedaan heb ben, behoeven dit nu natuurlijk niet meer te doen. Lijst van nieuwe boeken: 141. Vriendschap (W. Brouwer). 142. De Prins van Heideheuvel (A. Trelker). 190. De waterratten. 191. Kruimeltje (Beide Chr. v. Abcoude), (Wordt vervolgd.) DEELNEMERSLIJST 1. Rietje van Rossum, 2e Zuid-Pol* derstraat 21. 2. Joop de Graaf. Linschotenstr. 35 3. Irma Korte, Koningstraat 17. W. LASSCHUTT. Gr. Houtstraat 155aw, We zullen eens een praktische be waarplaats maken voor allerlei kleine voorwerpen. Kinderen, die postzegels verzamelen kunnen het gebruiken als magazijn voor de dub bele exemplaren. Kleine tuiniers ge bruiken het om verschillende bloem zaden, die ze zelf oogsten, te sortee- ren. Je kunt 't ook voor moeder ma ken, die er allerlei soorten knoopjes, haakjes, enz. in opbergt. Het materiaal dat we noodig heb ben, bestaat uit een paar stukjes karton en leege lucifersdoosjes. We snijden een stukje karton ter grootte van de oppervlakte van 4 doosjes naast elkaar (Zie fig. a) Op de uit einden plakken we 6 doosjes op elkaar, zoodat we 2 pilaren krijgen. Hierop plakken we weer een stuk Y* kaii/Qn (b) ter grootte van 't grond vlak en gaan hierop verder aan 't bouwen, als een metselaar met stee- nen doet. Om 't geheel binden we voorzichtig een touwtje, zoodat alle doosjes stevig tegen elkaar komen en laten t drogen. Onderwijl 't staat te drogen (niet al te vlug 't touwtje verwijderen hoor), wil ik jullie even vertellen hoe je een goed en goed koop plakmiddel kunt maken. Want als dit niet goed is, ondervind je al lerlei narigheid. Een uitstekend plakmiddel is dextrine. Je koopt bij den drogist voor een dubbeltje witte dextrine en een fleschje karbolzuur opgelost in glycerine. 50 gram dex trine en 80 c.M.3 koud water laten we langzaam koken, terwijl we gere geld roeren. Zoolang laten koken, tot 't mengsel doorschijnend ls. We voe gen er nu 30 druppels uit 't fleschje bij en laten 't afkoelen, 't Wordt nu een stijve zuiver witte massa, 't Kan ook zonder karbolzuur bereid wor den, doch dan kar. 't niet, lang be waard blijven en gaat gauw schim melen. Nu gaan we ons magazijn afwer ken. Tegen de achterzijde plakken we een stuk karton in den vorm van *t geheel. In de laadjes wordt een kraaltje of ringetje bevestigd om ze te kunnen openen. De afgestreken kanten van de doosjes en de halve bovenkantjes beplakken we met een strookje gekleurd papier, 't Poortje maken we rond door in de hoekjes stukjes karton te plakken, die we eerst wat rond hebben gebogen. De hoekjes (c) maken we dicht en we beplakken de geheele binnenzijde met 't zelfde gekleurd papier. Wil je zelf een anderen vorm be denken of meer of minder doosjes gebruiken, dan ls dit natuurlijk ook goed. door W. B.—Z. Hij ging weg. We hoorden nooit meer iets van hem. Maar 't was, of er toch een vloek op de boerderij rustte, 't Eene jaar word de oogst door ha gel vernield, 't andere jaar kreeg al 't vee mond- en klauwzeer. En toen, kwam 't ergste. Vader stierf na een heel korte ongesteldheid, 't Bleek al spoedig, dat er meer schuld dan geld was Moeder probeerde een poosje met ons het boerenbedrijf voort te zetten,. Maar 't ging niet. Daar kwam bij, dat de kleine Maar ten een stumperdje was, die al moe ders zorg behoefde. Kort en goed. we hebben de boel verkocht voor een ap pel en een ei. Veel vrienden hadden we niet. Va ders naam was door Sijmen bezoe deld en daarom waren de menschcn geloof ik blij, dat we maar uit Fries land trokken. We zijn toen naar Am sterdam gegaan, hebben geprobeerd een groentenzaakie te drijven. Maar we raakten steeds meer achterop. Je moeder en ik zijn toen uit werken gegaan. Ik weet wel: werken ls geen schande. Maar als Je tijden gekend hebt, dat anderen voor jou werkten, dan is 't toch hard. Moeder ging kwijnen. Weken, maanden heeft ze gelegen .Toen werd Maarten ook ziek. We konden beiden niet verplegen, daarom ging Maar ten naar 't Ziekenhuis. Geen jaar la ter lagen beiden op 't groote kerkhof aan den Amstel. Ik zal je niet al het leed vertellen, dat later nog over onze hoofden is gekomen. Ik weet dat na den regen ook de zonneschijn kwam. Leer jij nu maar kind, wat je kimt. Laat deze foto je een aanspo ring zijn. „Dank u tante," zei Ma art Je zacht Groot medelijden welde in haar op Zooveel begreep Maartje wel, dat Tante Greet het lang niet gemakke lijk had gehad. Dien avond kon Maartje den slaap maar niet vatten. Als ze haar oogen half open deed, zag ze t kleine lee- ren koffertje, waarin haar heele be zitting was. Morgen zou ze daarmee naar Amsterdam trekken. En ze zou een zwarte jurk aankrijgen En een wit mutsje op 't hoofd. Gelukkig maar, dat ze niet naar 't Weeshuis ging, waar ze een roode en zwarte mouw droegen. Waarom moest iedereen zien, dat je een wees was? Dat kon je toch niet helpen? Dat was ongelukkig genoeg. Een zwarte jurk was ook wel niet prettig. Maar altijd nog beter dan die verschillende mouwen. Hoe zou Maarten er uitzien? Als je in gezin nen kwam mocht je tenminste Je eigen klceren dragen. Vanavond had ze hem een brief kaart geschreven, 't Was nog een heel karwei geweest, want ze had met keurige drukletters geschreven Lieve Knipperdolletje, Als je dit leest, ben ik niet meer bij tante Greet. Ik zal je spoedig mijn adres doen weten. Van een mevrouw hoor de ik, dat jij het zoo goed maakt. Denk je nog wel eens aan Maartje. Vraag aan vrouw Veris, of zij me eens wil schrijven, hoe het met je gaat. Tante Greet schrijft hier nog een paar regels bij. Hartelijk gegroet door je zus Maartje. Wanneer zou ze Maarten terug zien? Ze zou goed haar best doen. (Wordt vervolgd). NEDERLAND. XI We krijgen nu allerlei kleine uit giften gedurende de Jaren 1919'22 n.l. 1919 „Veertig cent" op 30 centen „„Zestig Cent" op 30 c. (lila en bruin). Twee opdrukken op de 30 c. van de serie 1909—1920. Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. 1920 2.50 op 10 gld. (oranje) van de serie 18981907 en 2.50 op 10 gld. (oranje) van de jubileumserie 1913. Grootte van de vakjes resp. 3.4 bij 2.6 c.M. en 4.2 bij 2.8 c.M. 1921. 4 c op 4 1 2 cent (violet) van de serie 1909—1920 en 4 cent (lila). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. 1921—1922. 5 cent (groen). 1212 cent (rood) en 20 cent (blauw) in het cijfertype van de serie 18991913. Grootte van de vakjes 2 3 bij 2.8 C.M. 1921. Vlicgpostzegels, die later voor gewone frankeering zijn gebruikt nl. 10 cent (rood) 15 cent (groen) en 60 cent (blauw). Hierop is een gesty- leerde vogel afgebeeld, waaronder golven met 't waardecijfer, in den bovenrand staat de landsnaam, on der „Luchtpost". Grootte van de vakjes 2.4 bij 2.8 c.M. Zie voor de in deeling 't schetsje. Deze week zijn de zendingen ln omloop gegaan. Zorgen Jullie voor geregelde doorzending. Denk er ook eens aan wat ruilmateriaal in te zen den, want Je mag niet vergeten dat deze rubriek eigenlijk een ruil- rubriek is S. Zomeranjclicr of Chineesche an jer (Dianthus chinensis) fam. Muur- achtigen (Caryophyllaceeën). Van deze anjers komen veel ver scheidenheden voor, enkelbloemlgc. zoowel als dubbel- of goudbloemige Een eigenaardige soort ls de zoog. rouwmantel, gevuldbloemig, donker purperrood met witten rand. Al deze anjers worden niet hooger dan 30 c.M. bloeien vooral in Juli en Augus tus. De zaaitijd is April onder koud glas. Bij gunstig voorjaar kan einde April buiten gezaaid worden. Als we de uitgebloeide bloemen geregeld verwijderen, zullen de planten tot October doorbloeien. Snijden we ze in 't najaar wat terug en strooien er wat ruigte over hen, dan zullen ze het volgend jaar in den voorzomer nog eens kunnen bloeien. Godetia (zomer azalea) fam. We- derikachtigen (Onagraceeën) Een 2540 c M. hooge, rijkbloelende sier plant uit Noord-Amerika met vrij groote, purper-rozeroode of witach tige bloemen. Ze vraagt een zonnige plaats. De planten mogen jullie niet te dicht laten staan, zullen ze rijk bloeien. Mooie variëteiten zijn de wltbloemige Duchess of Albany, de donkerroodc Lady Albemarle, de hel- derroode Duke of York: zeer fraai ls ook de dubbelbloemige Godetia gran- dlflora rosea. Deze laatste vooral als snijbloem. Kattcstaart (Amarantus canda- tus) fam. Amarantaceeën. Een zeer bekende plant, die ln Juli Augustuus zich tooit met purper- roode bloemplulmen, die door huil zwaarte naar beneden hangen, t Ia een sierplant uit Oost-Indlë, die goedi verzorgd, wel 1.20 cM. hoog groeit. Ze maakt een bijzonderen indruk tusschen de andere planten van een hoekje overblijvende planten, vooral als we ze nog afwisselen met een va riëteit (Amarantus viridls), die groenachtig witte pluimen krijgt. Do lange stengels zijn ook geschikt voor decoratiewerk bij 't aanbrengen van versieringen, maar dan moeten de bladeren, die veel vocht uitwasemen er dadelijk afgesneden worden. Er komt ook een soortgelijke plant voor met rechtopstaande pluimen (Ama rantus paniculatus). De kattenstaar ten zaaien zichzelf. In de groentenafdeellng moet Jé volgend jaar eens probeeren te kwee ken. Nieuw-Zeelandsche spinazie. Een breed uitgroeiend, sterk vertakt ge was met niet groote hoekige, vlee- zdge, saprijke bladeren, die ln de zo mermaanden een smakelijke groente verschaffen. Deze spinazie behoort tot een geheel ander plantengeslacht dan de gewone spinazie en komt slechts hierin met de gewone over een, dat ze op dezelfde wijze wordt bereid en genuttigd. We gebruiken er de bladeren en de toppen det scheuten van. De groote harcle zaden kunnen we bij gunstig weer half Mei buiten uitzaaien. Vorst kan de plant niet verdragen, zoodat ze al- een geschikt is gedurende den zo mer gekweekt te worden. Volwassen planten zaaien zich zelf. De op den grond gevallen rijpe zaden zijn tegen den vorst bestand en we hebben ln t voorjaar de plantjes slechts uit te dunnen of te verplaatsen op onge veer 60 c.M. van elkaar. Het ls een smakelijke, gezonde groente, die ech ter niet geschikt is om te verduur zamen. TUINIER. Ziethier een figuurtje dat gemaakt is van achttien lucifers. Zooals Je merkt, ls het rechthoek die onder verdeeld is ln acht kleine vierkanten. De vraag is nu, hoe je van deze acht vierkanten er slechts vijf kunt maken, door eenvoudig 5 lucifers weg te nemen, zonder echter de an dere van plaats te veranderen of zelfs maar aan te raken. De volgende week zullen wij de op lossing afdrukken. .4Ï t<^ .*4 10 I 13 10 Misschien zullen er wel een paar van jullie zeggen: „Wat heeft dat opschrift nu met dit plaatje te ma ken?" En werkelijk, het lijkt ook wel wat vreemd dat deze verzameling van kris kras door elkaar geplaatste stipjes lets met het zeegat uit te staan zou hebben. Maar als je wat meer aandacht aan de teekening zult hebben be steed, zal Je spoedig begrijpen, dat het opschrift heelemaal zoo vreemd nog niet is. Het plaatje steilt n.l. Iets voor, dat je altijd op zee kunt zien! AlleenJe hebt een potloodje ér bij noodig om het fijne er van te weten! Neem dus Je potlood en zoek op de teekening het cijfer 1 op. Als Je dat gevonden hebt, moet je een lijntje trekken van daar af naar nummer 2 en zoo verder naar 3 en naar 4. enz. Dat doe je net zoo lang tot Je bij het laatste cijfer komt: dat is 27. Dan heb Je de teekening waarop het op schrift doelde l Succes met het werkje, hoorl

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 20