BIOSCOOP HET TOONEEL Een cadeau uit duizenden Duofold DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 4 OCTOBER 1930 don Aalsmeerderweg en het Station Aalsmeer zijn de aanknopen van de benoodigde gron den alle geschied; het bestek is opgemaakt zoodat de aanbesteding binnenkort kan plaats hebben. Tracc Haarlem-Westzaan- Purmerend. Voor de verbetering van het gedeelte van het tracé tusschen Spaarndam en Buiten huizen (Zijkanaal C.) is het bestek gereed zoodat tot aanbesteding zal kunnen worden overgegaan, zoodra de onderhandelingen met hot Rijk omtrent de overdracht van den weg, die reeds geruimen tijd aanhangig zijn. beëindigd zullen zijn. Met de eigenaren van de perceelen en per ceelsgedeelten, benoodigd voor den aanleg van den weg tusschen Buitenhuizen en den Zaan- dammcrwcg, is dezer dagen overeenstemming bereikt, zoodat thans niets meer aan de uit voering van dat werk in den weg staat. Het maken van een deklaag op den rij weg en een rijwielpad op het gedeelte van het tracc tusschen den Zaandammerweg en den Watertoren aan ae Nauernasche vaart werd na openbare aanbesteding opgedragen voor een bedrag van f 53.970. Met het werk te inmiddels een aanvang gemaakt. Wat de kunstwerken, voor zoover deze niet in do wegbestekken zijn begrepen, be treft. valt het volgende te vermelden. De bruggen in den Haarlcmmermcerpol- der op het kruispunt van den Spaarnwou- derweg en den IJweg kwamen gereed. De totale kosten bedroegen f 24.046.84. Ook de brug over den IJtocht in den Spaarnwouderweg kwam gereed, evenals de bruggen in den Kruisweg van den Haar lemmermeerpolder over den Slotertocht en over den Kagcrtocht, alsmede die welke voor rekening van het Rijk ongeveer 50 M. bewesten de evenbedoelde brug over den Slotertocht is gebouwd. Dc kosten van de drie eerstbedoelde provinciale bruggen be droegen In totaal f 36.674 99. Dc bruggen in ilen Spieringweg over de Kruisvaart en over den IJtocht in den Kruisweg van den Haarlemmermeerpolder kwamen nagenoeg gereed. Met dc uitvoering van de brug in den Spaarnwouderweg over de Hoofdvaart en van de nabij deze brug over den Spaarn- woudertocht te maken bruggen werd voort gegaan. Het werk nadert zijn voltooiing. In den IJweg over de Kruisvaart van den Haarlemmermeerpolder werd een brug ge bouwd volgens een door den minister van Defensie goedgekeurd plan. De brug werd na openbare aanbesteding, welke een onbe vredigend resultaat opleverde, onderhands opgedragen voor de som van f 8666. De voor deze brug benoodigde palen van gewapend beton waren tevoren gereed gemaakt bij ondcrhandsche aanbesteding voor de som van f 2.783. Na langdurig? onderhandelingen met den minister van Defensie en de Nederland- sche Spoorwegen kon het ontwerp voor de bruggen over het Voor- en Achterkanaal in den Kruisweg van den Haarlemmermeer polder worden gereed gemaakt. Verwacht wordt, dat binnenkort tot aanbesteding zal kunnen worden overgegaan. In het vorige verslag werd bericht, dat met de gemeente Haarlemmermeer geen overeenstemming kon worden verkregen over de werken in de kom van Hoofddorp. In ver band daarmede besloten Ged.Staten den weg door Hoofddorp slechts provisoir te ver be teren. Toen deze werken in uitvoering waren, heeft het gemeentebestuur zich tot Ged. Staten gewend met het verzoek om de on derhandelingen wederom te openen. Aan dit verzoek hebben zij voldaan, met 't ge volg dat thans overeenstemming is bereikt op de basis, waarop de Provincie zich van het begin der onderhandelingen af had ge steld. Zij nemen thans maatregelen om te bereiken, dat het wegvak tusschen den Ge- nledijk en den Kagertocht spoedig in zijn definitievcn vorm verbeterd wordt. In 't verslagjaar waren 29 bruggen in uitvoe ring, waarvan er 18 werden voltooid of thans hare voltooiing naderen. In het afgeloopen verslagjaar ls een be drag van ongeveer f 560.000 voor aankoop van terreinen, benoodigd voor den aanleg van het wegennet, uitgegeven. Het totaal der aannemingssom van de sedert 1 Sep tember 1929 opgedragen werken en der uit gaven voor aangekochte materialen be draagt rond f 2,318.000. Verwacht mag wor den, dat voor het einde van 1930 aan weg- banen en kunstwerken nog voor een be drag van te zamen rond f 1.750.000 zal kun nen worden aanbesteed, waardoor het aan tal kilometers der in uitvoering zijnde we gen met ongeveer 25 zal stijgen. Wegenfonds. Verschenen ls de begrooting der inkom sten en uitgaven van het wegenfonds dienst 1931. De eindcijfers der gewone inkomsten en uitgaven bedragen f 11.534.000 en die van de gewone en buitengewone uitgaven f 4.266.000. REMBRANDT THEATER. Dat Love Parade geprolongeerd zou moeten worden, was te voorzien. Deze film heeft zulke bijzondere kwaliteiten en vindt zulke uitnemende vertolkers, dat men den tweeden keer evenveel geniet, als toen men haar de eerste maal zag. Laat ieder, die Chevalier hierin nog niet zag met zjjn partners van de gelegenheid gebruik maken en naar Rem brandt gaan. Het Variété-nummer vermeldt deze week de 3 Leonidas, die zich zelf niet bepaald be scheiden, annonceeren als ..Die Gotter des Olymp", hoewel hun werk schitterend is, zou den we hun ondertitel toch niet graag onder schrijven. PALACE. Deze film heeft veel voortreffelijke quali- teiten. Regisseur Max Reichmann heeft zonder twijfel een heel bijzondere presta tie verricht. Het artistieke element is waarlijk niet verwaarloosd en zelfs de veel- eischende filmcriticus, die op zoek is, naar het persoonlijke en werkelijk zuiver „filmi sche" zooals dat heet zal moeten toegeven dat hier in menig detail knap werk Ls geleverd. Het manuscript van dr. Kurt Braun heeft ongetwijfeld litereraire deugden. Men zat echter met één moeilijkheid en het is wel paradoxaal, dat juist die moeilijkheid de voornaamste aantrekkingskrcht moest uit oefenen op het publiek. Tauber moest zin gen. Te pas en te onpas! Ziedaar tevens het onaanvaardbare en het tweeslachtige. Maar dit eenmaal vastgesteld zijnde, kunnen wij zonder reserve verklaren, dat deze film een warme aanbeveling waard is. Het zeer spannende scenario en het buiten gewoon goede spel van diegenen die be halve Tauber in deze filmtragedie optre den, de uiterst fijnzinnige schildering van het leven op een oude schuit, die de zeeën der wereld bevaart, de alleszins aanneme lijke verbeelding en verklanking van het obscure gedeelte der havenstad... dit zijn allemaal dingen, die in deze filnr hoogeiijk gewaardeerd dienen te worden. En Tauber, de mysterieuze op lager wal geraakte zanger, die niet meer in het le ven en vooral niet meer in de vrouw gelooft, zingt eenige min of meer senti- menteele liederen, op de ongeloofelijk vaar dige manier die iedereen kent. Het programma bevat voorts eenige goede films. In het bijzonder vermelden wij het- zeer geestige teeken- en geluidsfilmpje „Als de kat van honk isWaarlijk dergelijke films zijn een summum van groteske hu mor in een minimaal bestek! Op het podium het danspaar Beatrice Ray en Etienne d' Artois, dat eenige aar dige parodieën op zijn repertoire heeft. LUXOR THEATER. Het Is de directie van bovengenoemd theater weder gelukt een programma samen te stellen dat er in alle opzichten wezen mag. Het begint reeds met een alleraardigste teekenfilm: „Een hondenrevolutie". Als eerste hoofdnummer draait dan: ,,Do- rine en het toeval", bewerkt naar het beken de blijspel van dien naam. In de hoofd- en titelrol Fay Marbé. Dit nummer zit wèl vol met toevalligheden! Een meisje uit Amerika (Dorine) rijdt toe vallig met haar auto het toestel van een mathematicus omver. Het meisje en de jon geling zijn het spoedig eens. Dorine vertrekt en neemt haar intrek in een pension, toe vallig hetzelfde waar ook de jongeling met 2 vrienden woont. De jonge man 'Emanuel) komt thuis en ontmoet daar het meisje ook weer toevallig op de trap. Hij moet echter weer weg, maar eerst gaan beiden nog naar een gezellige gelegenheid, waar het meisje met kennissen achterblijft! Toevallig komt daar een ander van de drie vrienden en sluit INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct«. per regel. DEKENS BEDDEN Huis-, salon Fl. FI. Extra zware wollen dekens, groote maat 230 x 190 3 Dig. zwaar gevuld met gegarandeerd prima Java kapok. Linnen damast slaapkamermeubelen, enz. Alles met 3 jaar schriftelijke garantie. NEDLRLANDBCHE MEUBELINDUSTRIE „NEJVH" Modelkamers voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18, Tel. 12868, 16.- 55.- zich bij het clubje aan. Wanneer het meisje naar huis is gegaan, komt ze heel toevallig in de kamer van den derden vriend terecht, waar Emanuel, die den trein heeft gemist, haar aantreft. En zoo volgt de eene toevallig heid op de andere, zeer tot genoegen van de talrijke bezoekers, die het werk met span ning volgen. Na heel veel verwikkelingen is het eind evenwel dat Dorine het toch weer met Emanuel eens wordt. Dit Ls een uit stekend gespeelde Sapho-film. Het Luxor-Nieuws is als altijd interessant. Na de pauze allereerst twee Chlneesche acrobaten. Deze belde heeren doen zich ken nen als uitstekende artisten. Het zal op dit gebied zeer moeilijk zijn iets nieuws te maken en toch zijn deze heeren zeer origineel. Als tweede hoofdnummer volgt dan het sensatloneele filmwerk: „Het Kind van de Zee". Het Ls de geschiedenis van een jongen, „Boy". Een zeeman krijgt opdracht den Jon gen bij een vriend van den vader te brengen, die Boy op zal voeden. De jongen is in het bezit van een groote som geld, die de heb zucht van eenige bandieten heeft opgewekt. Bij oen aanslag gelukt het hun niet het geld machtig te worden, evenmin als bij een twee de poging. De jongen beleeft heel wat bij den ouden kapitein. Het tafereel aan tafel is ver makelijk. Het nichtje van den kapitein wordt ontvoerd en de bandieten zullen haar per vliegtuig verder brengen. Dc verloofde van het meisje is vliegenier en ook zij heeft vlie gen geleerd. De jongeman wordt gedwongen het toestel te besturen, maar hoog in de lucht ontstaat een gevecht met gevolg dat beid© mannen uit het vliegtuig vallen. Gelukkig gaat het valscherm open, zoodat beiden be houden op den grond komen. Boy, bij het vertrek op het toestel geklommen, weet nu het meisje los te maken en ook die komen vlot op den grond. Na al deze sensatie ls het einde alleszins bevredigend. Een mooi en goed programma dat veel be langstelling verdient. HET NEDERLANDSCH TOONEEL DE MAN, DIE ZIJN NAAM VERANDERDE. Verbeeldt u, mevrouw, dat u plotseling tot de ontdekking komt, dat uw man. met wlen u drie jaar getrouwd bent, twintig- jaar ge leden zijn naam veranderd -heeft, zonder dat u hiervan ooit iets hebt geweten, stel u verder voor, dat de man, die den anderen naam droeg zijn vrouw, haar minnaar en zijn schoonmoeder koelbloedig heeft vermoord en enkel is vrij gesproken omdat er niet voldoen de bewijzen voor zijn schuld waren, en denkt u zich dan nog in, dat u zich niet geheel en al onschuldig voelt, omdat u met een jong mensch hebt gespeeld en uw man, van wien gij zoo goed als zeker de bewijzen hebt, dat hij zijn eerste vrouw om een zelfde soort reden naar de andere wereld heeft gezonden, daar achter is gekomen en nu een spel be gint, als de moordenaar twintig jaar geleden met uw voorgangster heeft gespeeld, verbeeldt u dat alles, zeg ik en antwoord mij dan: zoudt u zich dan rustig te slapen kunnen leggen. Ik zal u volstrekt niet laf of bloo- hartig noemen, als u antwoordt van neen! Nita, de vrouw, die onder deze verschrik kelijke omstandigheden verkeerde, kostte het haar nachtrust en de arme Frank O' Ryan, die nog maar aan het begin van do minnarsrol toe was, verkeerde drie bedrijven in duizend angsten. Hij beefde als een riet, als hij maar over den dood hoorde spreken! En al dichter en dichter werd het net om hem gespannen en al gruwelijker werd de toestand totdattotdat Maar waarom zal ik deze Edgar Wallace- geschiedenis verraden! Er zijn vele wegen die- tot de liefde voeren en de weg, die Wallace Nita bereidt, blijkt er een van te zijn! Nietsche beweerde, dat voor sommige vrouwen de zweep het eenige mid del was! Het middel, dat Wallace toepast, is nog wat erger; vrees, angst, wroeging, maar het helpt blijkbaar probaat. Selly Clive valt de liefde van zijn Nita ten deel. zonder dat hij er eenige moeite voor deed! Het was en kel het toeval dat het dank zij Edgar Wal lace zoo beschikte! Het ergste er aan toe was Frank O'Ryan, de onschuldige, schuldige vriend wien de dood uit alle hoeken van het tooneel bedreigde, maar die tenslotte toch zijn belooning kreeg, al was het op andere wijze dan hij zich die oorspronkelijk had ge dacht. Een vroolijke griezel historie zouden wij dit stuk kunnen noemen. Dat de historie vroolijk was. zagên wij onmiddellijk uit het spel van John Gobau, die ons geen oogen- blik in twijfel laat, dat het geval zich geluk kig zou oplossen. Bij Rie Gilhuys waren wij daar eerst nog zoo zeker niet van en zij zou ons bijna hebben doen gelooven, dat het alles bittere ernst was. Louis Ohrispijn was de man die zijn naam veranderde en hij speelde de rol zoo knap met zoo fijne nuances, dat het een genoegen was dit spel te volgen. Flor la Roche was vermakelijk als Sir Ralph Whit- combe, de rechtsgeleerde, die uit de wodka flesch al zijn heil put. 't Was de vierde keer binnen twee jaar dat wij Flor de la Roche als een beschonkene mochten bewonderen. Lane, de butler, had de rol, die elke butler in vroolijke-griefeeLstukken schijnt te moeten spelen en Jan Lemaire Jr. bleek er allen aan leg voor te hebben. Een onschuldig stuk, waarin ongetwijfeld spanning zit! Maar wij zullen ons toch ver heugen, als wij eindelijk eens verlost mogen worden van al deze vroolijke of niet vroo lijke gTiezel-historiesWij zijn nu al onge veer zes weken in het nieuwe seizoen en wachten nog steeds op het eerste ernstige, goede tooneelstuk! De groote bijval, dien de vertooning giste ren had De Man, die zijn naam veran derde ging als eerste abonnements-voorstel ling in den Schouwburg aan den Jansweg bewijst, dat het publiek van het Edgar Wallace-genre nog niet genoeg heeft en dan behoeft men er zich niet over te verwonderen dat de tooneeldirecties er telkens weer op terugkomen. J. B. SCHUIL. „HET NADEREND WERELD- ONWEDER". REDE DOOR PROF. WISSE. In de Raakskerk heeft Vrijdagavond prof. G. Wisse een rede gehouden over het onder werp „Het naderend wereld-onweder". Met dit wereld-onweder bepaalde spreker het gevaar der anarchie, dat zich, behalve in Rusland, ook reeds in China. Engelsch-Indfë en andere gebieden doet gelden en zich lang zaam maar zeker over de geheele wereld uit breidt. Prof. Wisse wees wees op de verschrik kingen der revolutie, die hand iin hand zal gaan met Godloochening en alle Goddelijke dingen zal verbannen, zooals dat op het oogenblik in Rusland gebeurt. Spreker zette uiteen hoe daar de stelling van den voorlooper der Russische revolutie Bakunin „door atheïs me tot revolutie" wortel heeft geschoten. De beschaving is er volmaakt afgebroken, anders denkenden en geestelijken worden bij treinen vol naar Siberië gedeporteerd en onder de jeugd wordt een intensieve anti-godsdienstige propaganda gevoerd. Bakunin, die in de 19de eeuw leefde, deed zijn revolutionnaire denk beelden op aan de universiteiten (o.a. te Pa- rijs> waar hij studeerde en waar de leer stellingen van deïsme, pantheïsme e.d. van den kansel af verkondigd werden. De hoog leeraren en de overige invloedrijke personen, die deze ideeën verbreidden zijn volgens spr. de meest schuldigen geweest, meer dan de daaruit voortgekomen revolutionnaire figu ren. Want menschen als Bakunin zijn volgens spreker meegesleepte geesten, waar men fei telijk medelijden mee moet hebben. Prof. Wisse ging vervolgens na hoe deze toestand in onze dagen nog precies hetzelfde is en gaf een beschouwing over het groote gevaar, dat revolutie met zich meebrengt, namelijk het onttrekken van God aan het volk en al de ellende en rampspoed, dat er uit voortvloeit. In het laatste gedeelte van zijn rede besprak prof. Wisse, hoe tenslotte Christus toch zege vierend uit den strijd te voorschijn moet komen. EEN NIEUWE ZAAK VOOR DAMES- CONFECTIE. In het perceel Plein no. 10 (waar vroeger het woonhuis van dr. Facee Schaeffer ge vestigd was) heeft de heer P. J. M. Dopheide een nieuwe zaak, speciaal voor damesconfec- tie geopend. De inrichting van dezen winkel voldoet aan de hoogste eischen. Er is volop ruimte en daglicht en we kunnen ons voorstellen dat het voor de dames een lust moet zijn zich in deze zaak op te houden. Ook op de kom?nde donkere dagen is gerekend, daar zorgen de monumentale Gisolampen wel voor. De étalage maakt een rustigen en be schaafden indruk, terwijl ook de fraaie gias- in-loodramen genoemd moeten worden. De heer Dopheide, die leider van verschei dene groote zaken is geweest en alleen in prima kwaliteiten handelt, heeft in deze branche een ruim vijf en twintigjarige loop baan achter den rug, zoodat men overtuigd kan zijn hier met een vakman te doen te hebben. Plet modehuis „Plein 10" werd Vrijdag middag te drie uur geopend. Vele bloemstuk ken waren ter gelegenheid, van dit feit binnengekomen. Mr. W. C. WENDELAAR BURGEMEESTER VAN DEN HAAG? Naar „Het Volk" verneemt, komt mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar en voorzitter van de vereeniging van Nederland- sche gemeenten, zeer ernstig in aanmerking voor voor het burgemeesterschap van de Residentie. Zijn benoeming zou weldra te verwachten' zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Jjaat Parker Duofold den tolk van Uw vriendschap zijn. Degerer van een Parker Duofold *vorat nimmer meer vergeten. Zijn geschenk is overal de meest welkome gift, en door haar levens langen trouwen dienst is zij een dagelijksche herinnering aan den gever. Alleen met Parker Duofold heeft -cnre bedrijvige hedendaagscbe wereld gelecrcd te schrijven zon der inspanning. Van het oogen blik af, dat de punt het papier raakt, schrijft zij geen schud den, geen oponthoud. Een Parker behoeft slechts te worden geleid over het panier, haar spiegel gladde punt (gegarandeerd voor 25 jaar) glijdt als vanzelf voort en kan op een vulling meer dan zesduizend woorden meerschrijv- en. Smaakvolle kleuren, modern als de dag van vandaag! Houders van onbreekbaar per- maniet28% lichter dan ander vulpenmateriaal in lakrood, smaragdgroen, lazuurblauw.Chin- eesch geel, zwart met goud en de Duofold de Luxe in zilzerachtig parelgrijs met zwart. Marker Pinnen: Senior Fl. 3 O: Special N. iS so. Junior F/. i$; Cebr. BIKKERS N.V. AMSTERDAM - DEN HAAG ROTTERDAM. RAAD VAN ARBEID. Door het Bestuur van den Raad van Arbeid te Haarlem zijn met ingang van 1 Juli be vorderd: tot Klerk le klasse Mej. M. L. C. Bijvoet en tot Adjunct-Inspecteur Buiten dienst W. C. Braakhuis. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bijBur. v. Politie, Sme- destraat, auto-onderdeelen en actetasch met inhoud. Geukers, Amsterdamstraat 23, bril. Dato, Gortestraat 18, boorlint. v. Noi-den, Gen. de Wetstraat 6zw., bal. v. Zilt, Rozen- prieelstraat 58, bankbiljet, v. Pelt, Nis. Beets- straat 17 zw., ceintuur. Hemelrijk, Pijlslaan 23, wagendop. Kennel Fauna, hond, gebracht door:Loevestein, KI. Heiligland 37. Jansen, Damstraat 23, jas. Dijkman, Spaarnwouder- straat 96 rd., kastje. Kennel Fauna, kat, ge bracht door: Schildwacht, Soendastraat 15; kat, gebracht door: Kloet, Nassaulaan 64a rood; kat, gebracht door: Mookhof, Timor - straat 147. Bur. v. Politie, Smedestraat, no titieboekje. v. Uitert, Timorstraat 34, porte- monnaie met inhoud. Dernison, Kennemer- straat 56, idem. Punt, Gen. Bothastraat 90, kinderportemonnaie. Schuurhuis, Corn. Schoonstr, 5, rijwielbelastingplaatje. Janssen, Zijlstraat 33, rijwielpomp. Jansen, Borneo- straat 27, snoeischaar. Ruts, Zuiderstraat 25, tasch met inhoud. Kaart, Raaks 24, idem. Vreeken, Leidschevaartweg 360, vlaggetje. Boerkool, Olycanstraat 32, vulpen. Esschier, Spaarne 102, weegschaaltjes. Sluik, Kanarie- straat 160, zweep, Veer, Reitzstraat 86, zak vuurmakers. FEUILLETON 12) Miss Morrow kwam 't vertrek binnen. Haar gezicht had gewoonlijk een flinke kleur 'n authentieke kleur die dc mist aan de dochters van San Francisco verleent. Nu zag 'l doodelijk bleek. Zonder spreken ging ze naar het bureau en keek naar beneden. I^ n oogenblik wankelde ze, en kwam Barry Kirk naar haar toe. „Neen. neen!" riep 't meisje. „Maar ik dachtbegon hij. „U dacht dat ik zou bezwijmen. Absurd! Dit is mijn werk. 't Wordt me opgelegd en ik zal 't cloen. U denkt dat ik het niet kan..." „In 't geheel niet," protesteerde Kirk. „O ja. 't ls wel waar. Iedereen zal 't den ken. Ik zal 't hun toonen. U hebt natuurlijk de politie geroepen." „Nog niet", antwoordde Kirk. Ze ging vastberaden aan 't bureau zitten en nam de telefoon op. „Davenport 2055", zei ze ,,'t Politiebureau? Kapitein Flannery, als 't u blieftHallo kapitein. Miss Morrow van het districts bureau spreekt. Er heeft in Mr. Kirks kan toor op de bovenste verdieping van het huis van Kirk een moord plaats gehad. U moest liever zelf komenDank uJa, ik zal cr voor zorgen." Ze stond op en. om het bureau heenloo pend. bukte zo over Sir. Frederic. Ze merkte het bookie op en haar oogen zwierven ver baasd naar dc ongeschoeide voeten. Zij keek Chan onderzoekend aan. „De pantoffels van Hilary Galt", knikte hij. Een souvenir aan dat ongelukkig geval; ze tooiden z'n voeten toen hij beneden kwam. Hier is Paradise. Hij zal 't u uitleggen." De butler kwam terug en miss Morrow keek hem aan. „Vertel ons, als 't je blieft, wat je weet", zei ze. „Ik was in de provisiekamer bezig" zei Pa radise. .Toen meende ik 't gegons van het in brekerssignaal bij Mr. Kirk's bed te hooren datgeen wat met de ramen en de brand kast in deze kamer is verbonden. Ik haastte me om te gaan kijken maar Sir Frederic ging er al heen. 't Leek wel alsof hij 't had ver wacht. Ik weet niet hoe ik op die gedachte kwam ik vind 't vreemd „Ga voort", zei 't meisje. „Volgde Sir Fre deric je naar Mr. Kirk's kamer?" „Ja, miss. „Er is iemand beneden, sir," zei ik „iemand die er niet hoort. Sir Fre deric keek achterom naar de pikdonkere zit kamer. „Dat veronderstel ik ook, Paradise", zei hij- Hij glimlachte. „Ik zal eens kijken, 't is niet noodlg dat je Mr. Kirk of z'n gasten stoort." Ik volgde hem in z'n kamer. Hij deed z'n leeren avondschoenen uit. „Het kan zijn, dat de treden van de trap wat vuil zijn, sil. herinnerde ik hem. Hij lachte. Ah, ja. zei hij. maar hier heb ik wat ik noodig heb." De fluweelen pantoffels stonden bij z'n bed. en hij deed ze aan. ..Hier zal ik zacht op loopen, Paradise, zei hij tegen me. Boven aan de trap hield ik hem tegen. Ik gevoelde een ze keren angst. Dat heb ik wel meer een soort voorgevoel „Je hield hem dus tegen." viel Kirk in. „Dat deed ik meneer; natuurlijk eerbie dig. „Bent u gewapend, sir Frederic?" ver stoutte ik me te vragen. Hij schudde van neen. „Niet noodig. Paradise, was z'n ant woord. Ik vermoed dat onze bezoeker tot 't zwakke geslacht behoort." En toen ging liij naar beneden, meneer, z'n dood te gemoet." Ze zwegen 'n oogenblik, terwijl ze over het verhaal nadachten. „Wc moesten liever gaan", zei 't meLsje, „en 't de anderen vertellen. Iemand moet hier blijven. Als 't niet te veel gevergd is, Mi'. Chan.' „Het spijt me erg dat ik niet kan toestem men", antwoordde Chan. .Excuseer me, als 't u blieft. Maar ik verlang er erg naar, om persoonlijk tc zien, hoe dit bericht boven wordt ontvangen." „Ah,., ja, natuurlijk". „Ik zal gaarne blijven, miss," zei Paradise. „Goed antwoordde het meisje. „Laat me gauw weten als kapitein Flannery komt." Ze geleidde de anderen naar boven, Kirk en den kleinen detective van Honolulu. Barry Kirk's gasten zaten, zwijgend en in afwachting, in de nu hel verlichte zitka mer. Ze keken vragend op. toen de drie van beneden binnenkwamen. Kirk keek hen aan, niet wetend hoe te beginnen. ..Ik heb u iets vreeselijks mee te deelen", zei hij. „Een ongeval 'n vreeselijk onge val. Chan's oogen zwierven vlug over de groep en bleven tenslotte rusten op het wit te. weggetrokken gezicht van Eileen Enderby. „Sir Frederic Bruce Ls in m'n kantoor ver moord". voleindde Kirk. Er was 'n oogenblik van diepe stilte, toen vloog Mrs. Enderby overeind ..'t Is de duisternis!" schreeuwde ze met schorre, schelle stem. „Ik wist het wel' Ik wist dat cr iets zou gebeuren toen de lichten uit geknipt werden! Ik wist 't zeg ik u!" Haar man gng naar haar toe om haar te kalmeeren, en Chan stond te staren, niet naar haar, maar naar kolonel Beetham. Een kort oogenblik meende hij dat het masker van deze moede, gedesillusioneerde oogen viel slechts een oogenblik. Ze begonnen allen tegelijk te praten. Lang zamerhand deed Mis Morrow zich hooren bo ven het geraas uit. „We moeten dit koel opnemen", zei ze, en Barry Kirk bewonderde haar beheerscht- heid. „Natuurlijk staan we allen onder ver denking. Wij „Wat zegt u daar!" Mrs Dawson Kirk zei dit. „Onder verdenking, inderdaad!" „De kamer was geheel duister", ging Miss Morrow voort. „Er werd veel rondgeloopen. Ik wil mijn officieele positie hier niet gewichti ger maken, maar misschien geeft ge de voorkeur aan mijn methode boven die van den officier van politie. Hoeveel menschen gingen hier de kamer uit gedurende het vertoonen van kolonel Beetham's filmbeel den?" Er ontstond een verlegen zwijgen, Mrs Kirk verbrak de stilte. „Ik vond de vertooningen zeer interessant" zei ze. ,,'t Is waar, dat ik 'n oogenblik naar de keuken ging." .„Alleen om een oogje over mijn huishou delijke arrangementen te laten gaan", op perde Kirk. „Niets van dien aard. M'n keel was droog. Ik wilde 'n glas water hebben." „Hebt u niets verdachts gezien?" Infor meerde Miss Morrow. „Behalve de groote verkwisting die ln de keuken schijnt te heerschen, niets," ant woordde Mrs. Kirk beslist. ..Mrs. Tupper-Brock?" zei Miss Morrow. ,.Ik zat op de canapé met Miss Garland", antwoordde die dame. ..Geen van ons beiden zijn daarvan opgestaan." Haar stem was koel cn beslist. „Dat is zoo" voegde de actrice er bij. Weer stilte. Kirk begon: „Ik ben er zeker van dat niemand van ons een onbeleefd heid tegenover den kolonel bedoelde", zei hij. „Wat hij ons bood was prachtig, en het was heel vriendelijk van hem om *>ns te verpoo- zen. Ik zelf e ik was voortdurend in de kamer, behalve een kort oogenblik in den tuin. Ik heb daar niemand gezien, behalve..." Chan deed 'n paar passen voorwaarts. „Persoonlijk kan ik verklaren dat ik erg genoot van de beelden. Een oogenblik wenschte ik alleen te zijn om even te over denken de groote gebeurtenissen die me op het doek voorbij gegaan waren. Dus ga ik ook even den tuin in en ontmoet Mr. Kirk. Een tijdje uitten we onze bewondering over den geachten kolonel Beetham z'n ontembaren moed. z'n groote hulpbronnen, z'n diensten tegenover de menschheid. Toen gingen we gauw terug om niet meer te missen. Hij wachtte even. „Eer ik weer wil gaan zitten, hooi* ik een leven in de gang. Ik haast me er heen om stilte te verzoeken en zie..." „Ahede beelden waren prachtig," zei Carrick Enderby. „Ik genoot er bijzonder van. Om de waarheid te zeggen, ging ik even 'n oogenblik op de trap een cigarette aan steken." ..Carry, jij dwaas!" riep z'n vrouw. „Heb je dat gedaan!" „Maar zeg eens, waarom niet. Ik zag niets. Er was niets te zien. De gang beneden was geheel verlaten. „Hij keerde zich om naar Miss Morrow. „Wie dit verschrikkelijke ook gedaan heeft, hij is door den brand uitgang gevlucht. Dat hebt u al begrepen". ...Ah, ja." viel Chan hem ln de rede, „dat hebben we inderdaad begrepen door uw vrouw." Hij keek miss Morrow aan en z(j hem. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12