BINNENLAND MARKTNIEUWS LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. LANGS DE STRAAT. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 7 OCTOBER 1930 VIERDE BLAD MEDEZEGGENSCHAP BIJ DE ARBEIDERSPERS. HOE DE NIEUWE BEDRIJFSVORM WERKT. Over het invoeren van medezeggenschap bij de N.V. „De Arbeiderspers" valt nog mede te deelen, dat dit na voorbereiding door een commissie, bestaande uit de heeren mr. dr. G. van den Berg'n, H. Lindeman en Y. G. van der Veen, geschiedt op basis van het Mede- zeggenschapsrapport van SD.A.P. en N.V.V. Het reglement werd, na overleg met de be trokken vakbonden in de vergadering van den Raad van Commissarissen van 2 Sep tember 1900 definitief vastgesteld. Een ondernemingsraad wordt met een zit tingstermijn van 2 jaar in iedere stad geko zen, waar een onderneming der vennoot schap met ten minste 20 werknemers geves tigd is. In ondernemingen van 5 tot 10 man wordt een vertrouwensman met de bevoegd heden van een ondernemingsraad gekozen. Een ondernemingsraad zal voorlooplg dus bestaan te Amsterdam en te Rotterdam, ter wijl te Groningen, Enschedé en Den Haag een vertrouwensman zal worden gekozen. De ondernemingsraden worden samenge steld uit en door de verschillende personeels groepen: redactie, administratie en expedi tie, typografen en lithografen en wel in ver houding tot het aantal personeelsleden. Zoo zal de ondernemingsraad in Amsterdam be staan uit tien leden: 5 typografen, 3 leden van administratief en expeditiepersoneel en 2 redactieleden. Stemgerechtigd is het personeel boven 18 jaar, dat de volle werkweek in dienst staat van de Arbeiderspers en lid van een vakbond. Om verkiesbaarheid te verkrijgen, moet men ten minste twee jaar in dienst zijn. De taak van den ondernemingsraad is veel omvattend: hij kan voorstellen doen ten aanzien van de meest economische werkwijze in de onderneming: houdt toezicht op het naleven van de wettelijke bepalingen en van de collectieve arbeidsovereenkomsten; brengt de verlangens van het personeel ter kennis van de directie; houdt toezicht op alles wat de veiligheid en hygiëne van het personeel betreft en de omstandigheden waaronder de arbeid geschiedt. Hij staat de directie bij in het bevorderen van den bloei der onderne ming en neemt deel in het beheer van de ten behoeve van het personeel aan de Arbei derspers verbonden instellingen. De ondernemingsraad is bevoegd inzage te nemen van de loonlijst van het personeel ter plaatse. De directie is verplicht, tenzij het zaken geheim zich in ernstige mate hiertegen ver zet, om de door haar noodzakelijk geachte belangrijke wijzigingen van technischen en administratieven aard in de bedrijven met den ondernemingsraad te bespreken en ern stig rekening te houden met de inzichten van dien raad. De ondernemingsraad wordt, zoo mogelijk tevoren, gekend bij gevallen van schorsing en bij ontslag. Ten minste twee maal per jaar vergadert het personeel onder leiding van den voorzit ter van den ondernemingsraad. In zulke ver gaderingen brengt de ondernemingsraad ver slag uit van zijn werkzaamheden. Elk stem- gerichtigd personeelslid kan voorstellen op de agenda doen plaatsen. Besluiten van deze vergaderingen hebben adviseerende betee- kenis. De ondernemingsraad houdt elke 14 dagen een zittingsavond ten einde gelegenheid te geven klachten en verzoeken met hem te be spreken. Wanneer in één der ondernemingen, waar een ondernemingsraad bestaat, een groep van ten minste 10 stemgerechtigde werkne mers door den aard van hun werk een af zonderlijke eenheid vormt, kan deze groep zich een groepsraad van 3 tot 5 leden kiezen, die minstens eens per kwartaal vergadert en die verantwoording schuldig is aan den on dernemingsraad. De groepsraad kan vergaderingen beleg gen met het personeel van zijn groep. Hij behandelt uitsluitend die onderwerpen, die met de groep in verband staan en kan zich met voorstellen, verzoeken of klachten wen den tot de directie of den groepschef, wan neer het bestuur van den ondernemingsraad daarmede accoord gaat. De Centrale Ondernemingsraad wordt ge vormd door de voorzitters en een deel der se cretarissen van de ondernemingsraden. De vertrouwensmannen maken daarvan geen deel uit. De taak van dezen centralen raad is het plegen van overleg met de directie omtrent al die zaken, die het geheele bedrijvencom plex raken.. Hij vergadert ten minste eens per halfjaar. De directie geeft tweemaal per jaar aan den centralen ondernemingsraad een monde ling overzicht van den stand van zaken, die dan besproken wordt. Ock de balans en winst en verliesrekening worden met hem bespro ken. Een belangrijke functie van het medezeg- genschapslnstituut is de vertegenwoordiging van het personeel in den Raad van Commis sarissen. Deze is als volgt geregeld: de cen trale ondernemingsraad maakt een voor dracht op van twee dubbeltallen, één voor een vertegenwoordiger van de handarbeiders en één voor een vertegenwoordiger van de hoofdarbeiders. Door de besturen van S.D.A.P. en N.V.V. worden daaruit, in overleg met el kander, de twee vertegenwoordigers gekozen, die dezelfde rechten en plichten hebben als de andere commissarissen, die, zooals men weet, ook allen door S. D. A. P. en N.V.V., als eenige aandeelhouders, zijn aangewezen. De kosten van de medezeggenschapsorga nen worden bestreden uit een bedrag van één ten duizend van het totale loonbedrag in een vol jaar in het bedrijf uitgekeerd. Is dit bedrag te gering, dan is voor verdere uitga ven de toestemming van de directie en van de betrokken vakbonden noodig, welke laat ste dan de helft dezer kosten dragen. Een scheidsgerecht beslist, zoo noodig. om trent geschillen omtrent de uitlegging van het reglement. De verkiezingen voor de ondernemingsra den zullen in den loop van dezen herfst plaats vinden, zoodat het mogelijk zal zijn, dat de" -''pres op 1 Januari as. hun werk- zae' gen. DREIGEND CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. GEEN OVEREENSTEMMING OMTRENT DE NIEUWE C. A. O. Zooals velen onzer lezers bekend zal zijn, zijn de onderhandelingen in het typografisch bedfjjf over het hernieuwen van de afloopen- de collectieve arbeidsovereenkomst afgebro ken. De werkgevers, georganiseerd in de Fe deratie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf, zijn op grond van de vcor hen ongunstige en voor de werknemers gunstige omstandigheden niet bereid om eenige verbetering in de voorwaarden aan te brengen. „Grafisch Weekblad" het orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Typografen Bond schrijft nu over den stand van zaken o.a. „Men kan nu twee dingen doen. Eerstens, het contract stilzwijgend laten afloopen en verder zonder eenige overeenkomst aan den arbeid blijven, of overwegen, in hoeverre door een algemeene werkstaking voorwaarden van de patroons zouden zijn af te dwingen. Het eerste zou eenvoudig zot zijn, zoodat alleen het tweede overbleef. Wat op de huishoudelijke vergaderingen besproken is, ging niet om het betoogen van de noodzakelijkheid om op bevel van de lei ding het werk neer te leggen, doch wel om nogmaals de motieven daartoe breed te ont vouwen en tevens al vast de eerste consignes aan te geven." Het orgaan komt tot de conclusie, dat de weg tot toenadering vrijwel afgesloten is. Het district Winschoten van de Federatie heeft besloten om geen enkele verbetering voor de werknemers in den vorm van directe of indirecte loonsverhooging in een eventueel voortgezet contract te aanvaarden, zoo lezen wij in het Volk. Mocht deze onverhoopt toch vanwege de Federatie worden opgelegd, dan blijft den leden van het district niets anders over dan zoo spoedig mogelijk voor de Federatie te be danken. VOOR ZAKEN DOOR DE LUCHT. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TIJEN- Een der leden van de Rotterdamsche Aero Club, de heer J. E. van Tijen, leider van de Export Afdeelingen der Van Houten's Cacao fabrieken te Weesp, zal, gelijk wij gemeld hebben, een uitgebreide zakenreis door Tur kije, Britsch Indië en Ned. Indië maken en heeft, door zuivere sportiviteit gedreven, het plan opgevat deze reis per vliegtuig te doen. Voor zoover bekend, is deze voorgenomen vlucht de eerste ware zakenreis, welke door een Nederlandsch zakenman voor zakelijke doeleinden wordt gemaakt. De heer Van Tijen, die 33 jaar oud is en zijn vlieg-oplei- ding ontvangen heeft bij de Nationale lucht- vaartschool te Amsterdam, alwaar hij op 27 Maart j.l. zijn vliegbrevet behaalde, zal voor zijn vlucht gebruik maken van een toe stel van het normale Pander-type E.G. met een 100 P.K. de Havilland Gipsy motor. Het draagt den naam .Adelaar" naar het fa brieksmerk der firma Van Houten. Het toe stel is geheel voor het maken van dezen grooten tocht ingericht. Tallooze andere voorbereidingen, die tot het ondernemen van zulk een reis noodzakelijk zijn, zijn reeds ge troffen. De route welke gevolgd zal worden is dezelfde, als die, welke door onze K. L. M.- piloten elke veertien dagen met de luchtpost wordt afgelegd. Het ligt natuurlijk geenszins in de bedoeling van den heer van Tijen om een record vlucht te maken, integendeel denkt hij in vele plaatsen verscheidene da gen door te brengen, teneinde aldaar zijn za ken af te doen. De „Adelaar", welke het eigendom van den heer Van Tijen is en waar mede bijna dagelijks proefvluchten van langen duur worden ondernomen, zal ver moedelijk in het midden van deze maand van Schiphol de 15000 K.M. lange reis aan vaarden. WETSONTWERP OP BEDRIJFS- RADEN EN C. A. O. Naar de Maasbode verneemt, verkeert het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp inzake de bedrijfsraden en de publiekrechte lijke regeling van de collectieve arbeidsover eenkomsten fn zoodanig stadium van voor bereiding, dat het thans het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft verlaten en, voor zoover het enkele bepalingen bevat, welke de justitie betreffen, in studie fs op het Departement van Justitie. CRITIEK OP DE RADIO- CENSUUR. DOOR DEN N. C. R. V.-VOORZITTER. Mr. A. van der Deure, voorzitter van de Ned. Christelijke Radiovereeniging heeft Maandagavond in een rede voor de micro foon, waarin hij de gebruikelijke bestuursme- dedeelingen deed, scherpe critiek geoefend op de radlocensuur. Hij zeide dat deze ook op de bestuursmededelingen betrekking heeft, waardoor deze niet meer actueel kunnen zijn. Ook besprak hij den onhoudbaren toestand met de golflengten. Het ligt op den weg van de regeering om andere mogelijkheden voor den zenderbouw te maken. Mr. Van der Deure, die de noodzakelijkheid van controle erkende, zei dat die van de Omroep-contróle-commissie z.i. verder gaat dan haar bevoegdheden strekken. De ver- eeniging is meegedeeld, dat in deze bestuurs- mededeelingen niet mocht worden getreden in een beoordeeling van het beleid der regee ring of van regeeringscommissies. Nu er geen beroep mogelijk is. achtte mr. Van der Deure het rechtsgevoel allerminst be_ vredigd. Een dictatorschap van ambtenaren be hoort in Nederland niet thuis; zooiets past in Italië en In Rusland, zei hij. Ook tegen het vooraf inzenden van redevoe ringen bracht spr. bezwaren in. Het gevolg is, dat de toespraken niet meer actueel kun nen zijn en dat men de allerbeste sprekers niet meer kan krijgen De toestand van de laatste jaren bewijst allerminst, dat preven tieve censuur noodzakelijk is. Met belang stelling zeide spr., de interpellatie in de Ka mer tegemoet te zien. AFSCÏIEID IN DE VAKBEWEGING. 1 De heeren H. J. J. Eichelsheim en F. Bom- j mer. reeds lang twee leidende figuren in de j vakbeweging, hebben, naar het Volk meldt, j afscheid van het N.V.V. genomen en zijn bij die gelegenheid Zaterdag te Amsterdam ge huldigd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. NOORD-HOLL. VEREENIGING „HET WITTE KRUIS". ALGEMEENE VERGADERING. Heden wordt In de Gemeentelijke Con certzaal, alhier de 73ste algemeene vergade ring van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" gehouden. De secretaris, de heer B. S. H. Stieler opende te circa kwart over tien de vergade ring met een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen en richtte zich in het bijzonder tot den eere-voorzltter der vereeniging jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland. Spreker sprak voorts een hartelijk woord tot den afge vaardigde van de afdeeling Haarlemmer meer, den heer S. Silver, die op dezen dag zijn vijf en twintigste algemeene vergadering meemaakte. Spreker constateerde met vreug de, dat ook de nieuwe afdeeling Weesp ter vergadering was verschenen. Met weemoed herdacht de heer Stieler hen, die aan de vereeniging in het afeeloopen jaar door den door zijn ontvallen. Daarbij is ook de enefgieke algemeene secretaris der vereeniging, de heer J. E. G. C. Dibbits. Op verzoek van den spreker verhieven de aan wezigen zich een oogenblik van hun zetels, een stille hulde aan de verloren krachten. Daarna richtte spreker zich tot den hoofd inspecteur van de volksgezondheid en den afgevaardigde van de vereeniging „Het Groene Kruis". Tenslotte gaf de heer Stieler een overzicht van het werk der vereeniging gedurende de laatste 5 jaren waarbij hij op den grooten vooruitgang van haar arbeid wees. De herstellingsoorden herbergen een grooter aantal patiënten en. de ontsmettings- diensten en wijkverpleging breiden zich uit.Het ledenaantal nam in dit tijdvak met 16000 toe, terwijl de financieele toestand zeer gunstig te noemen is. Na het openingswoord kwam allereerst aan de orde de vaststelling van het jaarverslag 1929. Dit werd goedgekeurd. Bij de behandeling van de jaarverslagen van de herstellingsoorden, de ontsanettings- diensten, wijkverpleging, zuigelingenbescher ming en kraaraverzorging. stelt de afdeelirg* Haarlem de vraag of het instituut vrij bedden niet zou kunnen worden uitgebreid. De waarn. voorzitter belooft dit punt in studie te ne men. De verslagen werden hierna aangeno men. Vastgesteld worden vervolgens de verlics- en winstrekening en de belansen over 1929 van de hoofdvereeniging, de herstellings oorden en de ontsmettingsdiensten Alkmaar. Hilversum en Haarlemmermeer. De heer van Vloodorp (afdeeling Haarlem) vraagt of de belansen wel een goed beeld geven van den financieelen toestand der ver eeniging. De voorzitter beloofde deze opmer king in overweging te nemen. Alvorens tot het volgend punt werd over gegaan, sprak jhr. Röell een kort woord. Hij herdacht den overleden secretaris en hoopte, dat de vereeniging, datgene wat zij zich voor oogen gesteld heeft, in de toekomst zou mogen bereiken. De begrooting voor 1931 wordt vervolgens goedgekeurd. De afdeelingen Heer Hugowaard, Hilver sum, Ouderkerk en Nederhorst den Berg worden daarna door loting aangewezen om aan het hoofdbestuur alle bescheiden om trent de rekening van haar afdeeling over het afgeloopen jaar over te leggen. Hierna had de verkiezing plaats van drie leden van het hoofdbestuur. Herkozen wer den de heeren dr. Th. W. Beeker en C. Bos Het besluit om de vacature Dibbits een jaar aan te houden gaf aanleiding tot discussie. De heer Modoo (afgevaardigde van de afd- Haarlem) zegt. dat dit besluit in strijd is met de statuten. Het adviseerend lid van het hoofdbestuur, mr. L. G. van Dam antwoordt en zet het standpunt van het hoofdbestuur uiteen. De heer Westendorp (Haarlem) be- critiseert de houding van den heer Modoo en zegt, dat deze gebruik heeft gemaakt van een mandaat, dat hem door de afdeeling Haarlem niet Is verleend. De heer Van Vloo dorp verdedigt het standpunt van den heer Modoo. Het hoofdbestuur stelt daarna voor om ar tikel 12 der Statuten te wijzigen en er aan toe te voegen „Het huishoudelijk reglement kan bepalen, dat in bepaalde gevallen, ter beoordeeling van het hoofdbestuur, bij re ferendum in een vacature in het hoofdbe stuur wordt voorzien." Het voorstel wordt na- eenige di-cussie. met meederheid van stem men aangenomen. Achtereenvolgens worden nu een aantal door het hoofdbestuur voorgestelde statuten wijzigingen aangenomen. De algemeene vergadering besluit hierna over het dienstjaar 1930 uit het reservefonds, gevormd uit de voordeelige saldi der stich tingen, enz., een bedrag van 5000.uit te keeren aan het herstellingsoord ..Bosch en Heide", ten einde daarmede een gelijk bedrag af te lossen op de schuld van deze stichting aan de hoofdvereeniging. Bij de voorstellen van het hoofdbestuur om de directrice van „Bosch en Heide" een toeslag op haar pensioen en aan de huis houdster van „Heideheuvel" een Lnvalidi- teitstoelage uit te keeren, stelt de afdeelinc Haarlem voor, een lijfrente voor genoemde dames te koopen, om zoodoende een niet al te groot risico te loopen. De verkiezing van een lid van het hoofd besuur wegens het bedanken van den heer D. H. Prins (om gezondheidsredenen) heeft tot resultaat, dat gekozen wordt de heer F C. H. Spierings, arts te Heerhugowaard De waarnemend voorzitter herdenkt in waar- deerende bewoordingen het vele goede werk, dat door den heer Prins is verricht. Voordat gepauzeer wordt, deelt de heer Stielen mede, dat het voorstel van het hoofdbestuur, wat betreft de pensioenrege ling van de voormalige directrice van '.Bosch en Heide" en do huishoudster van „Heide heuvel" zijn aangenomen. PURMEREND. 7 October 1930. Kaasaanvoer 34 stapels, kleine f 41 a f 42 per 50 K.G. Boteraanvoer 1565 K.G., prijs f 1.35 a f 1.65 per K G. Vee 655 runderen, waaronder ijn 460 vette en 45 stieren. 16 paarden f 100 a f 200 per stuk. 16 vette kalveren f 1.10 a f 1.40 per KG. 196 nuchtere dito f 13 a f 43 per stuk. 373 vette varkens f 0.54 a f 0 69 per K G. 27 magere dito f 18 a f 38 per stuk. 217 biggen f 16 a f 23 per stuk. 1383 schapen f 34 a f 45 per stuk. Kuikens f 0 50 a f por stuk. 60 ganzen f 4 50 a f 5.50 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 7.25 a f 8 52 Vette koeien prijshoudend f 1.10 a f 1.18 per K.G. Gelden koelen prijshoudend f 190 a f 330 per stuk. Melkkoeien prijshoudend f 270 a f 450 per stuk. (Zie ook elders in dit nummer). HAARLEM'S TOONEEL. VIER EEN-ACTERS Het publiek zegt men houdt niet van eenacters. Ik kan mij dezen smaak van het publiek nooit begrijpen. Persoonlijk heb ik een groote voorliefde voor één-bedrijfsstuk- jes, die bijna altijd een geconcentreerde han deling hebben en daarom ook sterk gecon centreerd spel verelschen. En voor een dilet tanten-club geeft een programma van een acters het groote voorde?! dat men verschil lende leden de gelegenheid kan bieden op te treden en slecht spel van enkele spelers al leen maar een der een-acters en niet den geheelen avond behoeft te bederven. Haarlem's Tooneel, dat zijn winterseizoen met een avond van Tier een-acters inzette, had een bijzonder gelukkige keuze uit het niet al te groote repertoire gedaan. Reeds dadelijk „Baas boven Baas" het be kende en dankbare detective-stukje met de dubbele ..frappe" gaf gelegenheid tot spel. waarvan mej. E. Bouwer en de heeren J. D. van Dongen en Oostwald een dankbaar ge bruik maakten. Ik zou niet gaarne willen beweren, dat Baas boven Baas niet sterker gespeeld kan worden zoo maakt, het stukje veel meer Indruk, wanneer de bezoeker niet wordt getypeerd als een niais-komiek maar als een ietwat groen schuchter jongménsch. dat het avontuur zelf nog erg interessant vindt en die Id duizend gespeelde ang sten verkeert als de man verschijnt, maar Van Dongen liet zich gelukkig niet tot al te gechargeerd spel verleiden, zooals indertijd Dolf Bouwmeester, die het stukje geheel massacreerde. Mej. Bouwer verdient een ex tra compliment voor de kranige wijze, waar op zij de opgenomen rol in anderhalven dag had ingestudeerd. Zij bracht het er kranig af en haar donker, wat forsch geluid paste zelfs uitstekend voor deze rol. Zij speelde de rol zooals het ook moest naar den or- dinairen kant en haar sortie met het „Och. stik. vent!" was zelfs uitstekend! De heer Oostwald speelde wat in dit stukje vol komen gerechtvaardigd was in den dra- kenstijl. Het beste deel van den avond qua spel kregen wij in den monoloog „Haar eerste Dineetje" van Salomonsdh, door mevr. L. Tijssellng voortreffelijk gespeeld! Mevr. Tijsseling bewees weer eens, welk een waar lij ke uitstekende kracht zij bij Haarlem's Tooneel is! Misschien zou zij het begin wat opgewekter, wat meer in den majeur-toon hebben kunnen Inzetten, maar deze opmer king doet niets af voor mijn bewondering voor de wijze, waarop zij dezen monoloog tot een intiem kamerstukje maakte! Niets van het opzettelijke van een monoloog was er in haar dictie. Zij zei haar tekst met zulk een innigheid, dat zij het voetlicht voor ons weg speelde en wij in de kamer bij haar waren. Welk een poëzie wist zij te leggen In haar herinnering aan den tijd, toen zij voor Henk de vingerdoekjes bewerkte, welk een warm- vrouweüjke liefde lag er in den toon van haar stem! En hoe voortreffelijk spreekt zij ook! Mevrouw Tijsseling is in haar zachtste nuances te verstaan Het slot van dezen monoloog werd zooals mevr. Tijs seling het speelde iets heel moois! Zij ont roerde daar door haar groot, ingehouden ver driet en haar terugloopen naar de tafel, ver slagen en kapot, was een staaltje van zeer knap tooneelspel. In het derde stuk De twee Couverts, een heel fijn geschreven eenacter van Sacha Guitry verraste de heer Jan van Eden door zijn gevoelig sober spel in de rol van eer. man op leeftijd, die heel zijn leven heeft ge wijd- en opgeofferd voor zijn zoon en tot de bittere ontgoocheling komt. dat dit offer voor den egoïstlschen jongen tevergeefs is geweest en niet het minst wordt gewaar deerd. Een geroutineerd acteur zou nog meer wisseling, meer nuance in het spel hebber gebracht, maar de heer Van Eden trachtte niet en da1 was heel verstandig boven zijn kunnen te gaan. Er was stemming in zijn soel en daardoor in de vertooning. Hij speelde uiterst sober, maar zijn verdriet was daarom niet minder overtuigend! Er waren oogen- bllkken waarin hij ons trof door zeer juiste, gevoelige dictie, bijvoorbeeld het moment, toen hij zei: „Ik zal hem 500 francs geven, als hij slaagtAls hij niet slaagt, geef ik het hem ook! Toen hij goed tegenspel kreeg van den heer W. F. Pauw, die den verwenden groote- stadsjongen zeer zuiver, beschaafd en mét de noodige blague en harteloosheid speelde maakte het stukje van Guitry merkbaar in druk. In 't tooneel met mevrouw Blandin was dit minder het geval, doordat mevr. Blandin den Juisien toon niet wist te treffen. Na de pauze speelde men „De Verstratens". een biijspelletje van Fernand Vanderem. dat vcoral vermaakte door den zeer geestigen dialoog. Deze eenacter werd voornamelijk door den heer H. van der Horst gedragen Zijn spel was levendig, natuurlijk en ge nuanceerd en hij wist den aardigen tekst goed te lanceeren. Zijn scherpe, rake dictie Is vooralsnog beter dan zijn uitspraak! Mevrouw Tijsseling als het vrouwtje, dat Verrassende mededeeling. Mogelijk weet u. dat eenigen tijd ge leden do KLM. gestaakt heef: Mogelijk weet u ook. dat deze staking sedert eentge weken weer opgeheven is. Mogelijk- Mogelijk pok niet. Die Maandag, waarop er weer vliegmachines door de blauwe lucht boven onze hoofden ronkten, stonden de bakker en ik in bewon dering verzonken omhoog te staren. Elnoe- HJk zuchtte hij. en zei zéér voldaan: „De K. L. M. vliegt weer", en stapelde zijn mand hoog op mét broocen en broodjes, voor hU het hek inging. „De KLM. vliegt weer", zei de gewoonlijk nog minder spraakzame dan gehaaste meneer op het postkantoor mij. terwijl hij zijn vin gers bevochtigde en mijn postzegels uittelde, en hij glom, of hij het was, die de klove overbrugd had. „Weet u dat de KLM. weer vliegt?" vroeg mij mijn vriend de tramconducteur, terwijl hij een kaartje afscheurde en het mij over handigde. alsof het een contract voor een serie Holland-Indië-vluchten tegen verhoogd salaris was. „De K.L.M. vliegt weer", zei ik tegen den man In de sigarenwinkel, en hij smeet mij mijn sigaretten toe. en keek mi) aan, zooals je den man aankijkt, die op het oogenblik dat Je een goeie mop wilt gaan verteilen, met een nog betere op de proppen komt. „De K L M. staakt niet meer", deelden mij in de loop van de daarop volgende week twee slagersjongens, de postbode, drie vrouwe lijke en één mannelijke kennis mee. „De KLM, vliegt weer", zelden mij ln de loop van diezelfde week de man bij de fiet senstalling. twee controleurs bij den trein, één slagersjongen, twee winkelbediendes en de groenteman. Gedurende die zelfde zeven dagen brachten bovendien de melkboer en de naaister, twee slagersjongens, één kruidenier, een kellncr en een keïlnerin, mijn meest verfoeide vrien din en de tuinman mij op de hoogte van het feit. dat de KL.M. weer vloog. Toen wist iedereen, dat ledereen het wist. en de rust keerde weer in. de wereld, en het verschijnen van een vliegmachine boven onze groene Hollandsche welden en herfstige bruin wordende bosschen en steden, die er van uit de lucht gezien uitzien, of er per ongeluk een gaatje in den speclgoedzak van Sinter klaas zat, waardoor een stuk of wat huizen en een paar boo men hutje mutje door mekaar op de aarde zijn gevallen, word weer een dagelijksche gebeurtenis, slechts van urgent belang voor baliekluivers en straatjongens. Maar vandaag ontmoette ik mijn vriend Sam. die languissant tegen een winkelraam geleund, met zijn zeer mo.lieuzen hoed achter op zijn hoofd, stond te kijken naar een vlieg machine. die net achter de daken van de huizen wegschoot. Toen sloeg hij zijn andere been over het éénc. en peinsde. „De KL.M. vliegt weer", zei hij me; een glimlach. Bij dezen deel ik mede. dat de K.L.M. weer vliegt. Mogelijk wist u het nog niet. W. T. ben gelegenheid geboden tot gezellige praat, in een verlichte en versierde omgeving. Zoo heeft „Jacob van Lennep" den winter tijd uitnemend ingezet. scheiden wil en op het laatste moment den moed er niet voor vindt, was in dit stukje wat mat. Het leek mij ook niet verstandig van de regie haar in het groote tooneel al maar door onveranderd tc Jat en zrtten en zij stemde haar geluld ook niet genoeg af naar dat. van haar toonecl-echtgenoot! De regie had te veel vergeten, dat ook Luele van Gel der. evenals Frits van Gelder, in een blijspel letje staat! Maar ook tn dit stukje troffen ons haar distinctie en geacheveerde uitspraak. Mej. Bouwer zorgde als Jacqueline Verstraten die in haar liefde getoond had. minder scru puleus en minder fijn te zijn dan Lucie, ook in "naar spel voor de gewenschte tegenstelling. Louis Verstraten was de zwakste onder zijn tooneelbroeders en zusters, al bedferf hij dan gelukkig ook niets. Haarlem's Tooneel had veel plezier van dit programma van louter eenacters. Het pu bliek heeft aldoor meegeleefd en telkens na elk stukje van zijn groote waardeering door krachtig applaus laten blijken Een goede in zet van het winterseizoen voor deze bloeiende dilettantcn-verecnlging. J. B. SCHUIL. OPENINGSAVOND „JACOB VAN LENNEP'. De Haarlemscho Tooneel vereeniging ..Jacob van Lennep" heeft het seizoen geopend. En ditmaal niet, zooals gebruikelijk was. met een toneelavond, maar met een avond dansen ln het gebouw van den Haarlemschcn Kegelbond. Ter hernieuwing van de kennismaking! En op deze wijze, behoeven wij het nog te zeg gen is het seizoen op een alleraangenaam ste wijze begonnen. Wij willen natuurlijk niet zeggen, dat dit niet het geval zou geweest zijn, wanneer het met een tooneelavond be gonnen was. maar een ..gezellige avond" van ..Jacob van Lennep" is toch altijd inderdaad een gezellige avond, en een uitvoeringsavond is uit den aard der zaak wat stijver. Goede muziek, aardige toespraken, en stemming. Daardoor kenmerken zich de feest avonden van deze vereeniging. En die von den wij er Maandag dan ook in ruime mate. Van het een meer dan van het ander, want de speeches beperkten zich ditmaal eigenlijk tot een openingswoord, kort en krachtig, van den hoer Jac. van Maris, en tot de aankondi gingen van een dans door den heer R. van den Berg, die als vanouds de leiding had. Dat het seizoen begonnen is. beteekent ook, dat Stoeken's Band weer In het H.K B -ge bouw het podium bezet. Stoeken en de dan sers vinden elkaxr terug in het rythme van gewilde muzieknummers. Bovendien was er een bijzondere attractie, de Tiroierkapel. De Belersche en de Tiroler kapel is een herboren vorm van amusements muziek met welker wederopstanding wij inge nomen kunnen zijn. Zij lokt bij voorbaat al een applaus uit, als zij binnentreedt en als zij het podium gevuld heeft met dc opgewektheid, die haar leden eigen is, en het vlotte van dezelver kleeder dracht, wordt het contact met het publiek bij elk nieuw nummer steviger. Deze kapel schalt en Juicht en,davert haar vroolljkheid de zaal in en dit alles werkt zoo aanstekelijk, dal de hoördersc mee Jodelen, mee zingen en mee lachen. De heer J. de Korte toonde zich een voortreffelijk leider van zijn amusante troep en tevens een geroutineerd musicus, gelijk ook de anderen het waren. Zoo hebben menigerlei tonen, op velerlei wijzen ten gehoore gebracht dezen feestavond gemaakt tot een spel van dans en vreugde en de pauzen, die daar tusschen lagen heb-

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13