WIJLEN LORD THOMSON. Tegen het Luchtschip. Eau-forte. Het woord is aan 48e Jaargang No. 14506 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 7 October 1930 HAARLEM S DAGBLAD roIert peerboom. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: robert peereboom. ABONNEMENTENper week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5754. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers 0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN1-5 regels f1.75. elke regel meer 1 <D5. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels f 0 60, elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 0.25. elke regel meer 0.10. uitsl. 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100, DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Het Belangrijkste De ondergang van de R 101. (Ie blad. Ie pag. en 2e blad le pag.) Zeer verontrustende berichten uit Brazilië. (2e blad. le pag.) De algemeene staking en de opstootjes in Bilbao duren voort. (2e blad, le pag Het Roemeensche kabinet Mantoe afgetreden. (2e blad, le pag Mr. H. J. D. D. Enschedé 70 jaar. (le blad, 2e pag.), Het dreigend conflict in de Typografie. (le blad, le pag.)] De nieuwe N\jverheldschool te IJ muiden, (le blad, 2e pag,) ARTIKELEN i R. P. Henry I (le blad, le pag.) W. T.: Langs de Straat: Verrassende mede- deeling. (4e blad, le pag.) Voor de laatste berichten zie men de Ze pag. van het le blad). Was bestemd den Onderkoning van Indië op te volgen. HET DREIGEND CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. Werkgevers tot verder onder handelen bereid. stellen voor eerst wederzijds eischen in te trekken. Eén van de weinige fragmenten van de R 101 die nagenoeg onbeschadigd bleven: een der. motorgondcls. (Foto „rtew-York Times") HAARLEM, 7 October. Henry I. Z. M. Henry I, Koning der Fords, heeft ons land verlaten na het de eer van een zeer kort bezoek te hebben aangedaan. En terwijl wij beginnen te bekomen van deze aan een zoo klein fragment der aardbol be wezen hulde, ontroeren enkele herinne ringen aan deze voor ons onvergete lijke dagen. Zoo heeft, de burgemeester van Rotterdam zijn opwachting gemaakt in het hotel, dat Z. M. op een hooger plan bracht <joor zijn tegenwoordigheid, en hem uitgenoodigd tot een tocht door Rotterdam, welke uitnoodi- ging het Z. M. behaagde te aanvaarden. Ge lukkig. Het. zou pijnlijk geweest zijn als het hem niet behaagd had. Laten wij hopen dat het hem niet ontstemd heeft dat de Com missaris der Koningin in Zuidholland en de leden der reseering blijkbaar nog te ouder - wetsch waren om het voorbeeld van Rotter dam's burgemeester te volgen, en op audiën tie te gaan. In de toekomst zal het wel beter worden. In elk geval zal de eerstvolgende Amerikaansche grootmogende die Holland bezoekt hij zij de Vorst der Veiligheids- Scheermesjes of wel de Keizer der Con serven erop kunnen rekenen, dat hij slechts in zijn hotel behoeft te gaan zit ten wachten om den burgemeester, buigend, glimlachend en zich aanbiedend als gids, te zien verschijnen. Het nieuwe protocol! Henry I is nu in Londen, en het verwon dert mij dat we nog geen telegram hebben, meldend dat de Lord Mayor door hem ont vangen is, na een uurtje antichambreeren. Maar het zal wel komen (misschien). Tien tallen verslaggevers hebben hem al opge wacht aan Liverpool Street Station, en heb ben hem in gespannen verwachting ge vraagd wat hij wel vond van de ramp van de R 101. „Verschrikkelijk, verschrikkelijk", zei hij, en alle Engelsche kranten drukken het onder een vet hoofdje af. Van zijn voornemen, de eerste steenleg ging voor zijn Hollandsche fabriek zelf te verrichten, heeft Henry I afgezien toon hij Philips en Wilton bezocht had. en ontdekt dat de Hollandsche industrie grooter van opzet was dan hij gedacht had. Dit is jammer. Blijkbaar geneert Z. M. zich cenigszins vanwege de afmetingen van zijn nieuwe fabriek. Zij staat er evenwel neg niet, zoodat hij wellicht toch aan zijn voor nemen gevolg had kunnen geven door het gebruik van een abnormaal groofen eersten steen. Daar heeft het gevolg blijkbaar ni^t aan gedacht. Het heeft in allerijl rondge strooid. dat Z. M. binnenkort de fabriek wel zou uitbreiden. Nu, dat mag dan ook wel. Onze overvloed van waterwegen heeft Z.M. mishaagd. Zonder aarzelen heeft hij onsj via zijn hofmaarschalk of een dergelijk soort dignitaris, den raad gegeven: „Gooi ze dicht en maak er autowegen van". Dit woord heeft diepen indruk gemaakt, door zijn genialiteit en zijn eenvoud. Door zulke uitlatingen te hooren van de ware ko ningen der moderne samenleving wordt een volk als het ware uit zfjn dommel opge schrikt en spoorslags tot actie aangespoord Hoe ls het mogelijk dat wij niet eerder aan Te kwetsbaar en te kostbaar. Geeft Engeland het op De vanmorgen ontvangen Engelsche dag bladen bevestigen reeds het vermoeden, in ons hoofdartikel van gisteren geuit: dat men in Engeland geneigd zou zijn van verdere uitgaven voor de luchtschip-ontwikkeling af te zien, en het op te geven. Er wordt op ge wezen dat het luchtschip door zijn grootere kwetsbaarheid, moeilijke hanteerbaarheid en geweldige kostbaarheid het vrijwel in alle opzichten tegen het vliegtuig heeft moeten afleggen. De News Chronicle publiceert een zeer be langwekkend artikel van het bekende Lager huislid Commander Kenworthy. waarin deze eenige werkelijk ontstellende cijfers geeft. Er blijkt uit dat de reusachtige hangar te Car- dington drie millioen (in guldens) heeft ge kost, de landingsmast acht-en-een-halve ton, en dat Engeland in twaalf jaar tijds vieren tachtig millioen heeft besteed aan de ent wikke1ing van het luchtschip. Het heeft minstens tweehonderd man noo- dig om in en uit zijn hangar gebracht te worden. Dit veroorzaakt op zichzelf reeds enorme kosten. De bouwkosten zijn geweldig het brandstpfverbruik in aanmerking ge nomen de veel lagere snelheid dan die van het vliegtuig is dat eveneens. Voor deze reis naar Indië had de R 101 al leen de kans te landen te Caïro en te Kara chi. Nergens anders on de route bestonden de kostbare landingsmasten. Als het luchtschip in zwaar weer zijn brandstof had uitgeput zou het niet in staat zijn geweest ergens be hoorlijk te landen. Door zijn grooten omvang was het een te gemakkelijke prooi van een orkaan, zooals gebleken is. Een vliegtuig zou in dergelijke omstandigheden overal hebben kunnen landen. Kenworthy is er vóór verder te experimen teeren met de R 100, het luchtschip dat En geland nog over heeft, om althans diegenen, die nog ge'ooven dat het een redelijke com- mercieele toekomst heeft, van hun ongelijk te overtuigon. En verder, zegt hij, moet geen roode cent meer aan luchtschepen-bouw worden uitgegeven. Hij wijst er op dat men voor éen tiende van de bouwkosten van de R 101 een groote dub- belmotorige vliegboot kan bouwen, die veer tig passagiers kan vervoeren en étappes van 1200 K.M. afleggen in staat om ruw weer te verdragen en te dalen op het land of op zee. Hij meent dat Engeland vooral de ontwik keling van de vliegboot moet bevorderen. Lord Thomson herdenkt hij als een van zijn beste vrienden en als den voornaamsten voorstander van het lichter-dan-lucht-prin- cipe, van het luchtschip dus. Waaromtrent Kenworthy het steeds met hem oneens is geweest. Lord Thomson geloofde vast dat het luchtschip in de toekomst het voornaamste middel van vervoer op den langen afstand zou worden. In een hoofdartikel sluit het blad zich aan bij Kenworthy's meening „dat het groote dwaasheid zou zijn, nog meer millioenen aan luchtschepen te verspillen" In „Drukkersweekblad", officieel orgaan van de Federatie der Werkgeversörganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf, schrijft K. (de heer S. S. Korthuis, voorzitter der Federatie) over'de vastgeloopen onderhandelingen over de hernieuwing van de collectieve arbeids overeenkomst met de werknemersorganisa ties. „Uit hetgeen ons ter oore kwam over het geen op de werknemêrsvergaderlngen gezegd wordt", aldus het orgaan, „krijgen wij den indruk, dat vooral de nadruk wordt gelegd op den boozen opzet van de werkgeversvoor- stellen. Of hetgeen men zelf verlangt den toets van de critiek wel kan doorstaan, daar over wordt in den regel slechts weinig ge sproken". Het orgaan verwijt den werknemers, dat in de vergaderingen niet voldoende nuchterheid wordt betracht, en noemt dit een gevaarlijk spelen met vuur. „Dat men zich ook op onze vergaderingen er voor heeft te hoeden, dat men in deze methoden vervalt, zij hier met nadruk gezegd." Om elke dubbelzinnigheid ten aanzien van vorige verklaringen weg te nemen verklaart de schrijver dan: ,De Federatie is bereid haar eischen onmiddellijk in te trekken, mits de werknemersorganisatiën van haar kant hezelfde doen". Partijen kunnen dan opnieuw samen komen. Alles van weerskanten bezien, des noods het thans vigeerend contract met een zekeren tijd verlengen en aan de groene tafel doen hetgeen goede onderhandelaars past, n.l. trachten door we derzij dsch begrij pen de dreigende moeilijkheden op te lossen. „Wij hebben", vervolgt het artikel, „deze duidelijke verklaring vooraf niet ter goed keuring aan onze mede-leden van het Alge meen Hoofdbestuur kunnen voorleggen, maar meenen de verantwoordelijkheid er voor op ons te kunnen nemen. Nu twee dingen: 1. dat wij een even onomwonden ant woord zullen ontvangen; 2. dat het opgeld doende praatje van de booze werkgeverseischen hierna tot hèt ver leden zal behooren." Indien er nu een weigerend antwoord op zou volgen, zoo concludeert de schrijver, dan weet men, dat elke agressieve bedoeling slechts uitgaat van de zijde der werknemers- DE GEVAARLIJKE HOEK STATIONSPLEIN—JANSWEG. WEDEROM EEN ONGELUK. Op den gevaarlijken hoek van het Stations plein en den Jansweg, waar de tramhalte der N.Z.H.T.M. is, gebeurde Maandagmorgen half elf het zooveelste ongeluk. De 36-jarige betonwerker C. V., wonende te Amsterdam, stapte daar uit de tram en wilde achter de tram om naar het station loopen. Op ditzelf de oogenblik naderde van het viaduct een auto, bestuurd door H. uit Broek in Water land. Hoewel deze onmiddellijk stopte, kon toch niet voorkomen worden, dat V. werd aangereden. Hij viel en brak zijn linkerpols. Door den juist passeerenden Dr. A. Lofvers en eenige leden van den Ongevallendienst werd hij voorloopig verbonden, waarna hij per ziekenauto van de firma Mathot naar het Sint Elisabeths Gasthuis werd vervoerd. Thomson. In de Engelsche pers wordt nu medege deeld dat .in regeeringskringen de minister voor Luchtvaart Lord Thomson, die bij de ramp van de R 101 den dood vond, was uit verkoren om Lord Irwin op te volgen als Onderkoning van Indië. Lord Irwin's ambts periode loopt binnenkort ten einde. De voornaamste leden van de bemanning van de R 101; slechts enkelen van hen ontsnapten aan den dood. Henry Ford heeft juist ons landje Met een kor: bezoek verrast-, Men ontving hem, zooals paste, Als een koninklijke gast. Ieder Fordje bloosde hevig, Elke Lincoln evenzoo, Zelfs het meest ver-loopen Fordje Voelde zich Fortissimo. Naar echt Amerikaansche zede: Alles zien en haast geen tijd, Werd de groote auto-koning Hier en ginder rondgeleid. Toen hij al ons water aankeek Had hij dadelijk een plan: Gooi dat dicht, zei hij vernuftig, Maak er autowegen van. Hij dacht daarbij ongetwijfeld Ook al roerde hij 't niet aan: Dan kan op die nieuwe wegen Weer een leger Fordjes staan. 't Is een achtste wereldwonder, Zooals deez' auto-didakt Zonder aarzeling dit dilemma Bij de horens heeft gepakt. Eeuwenlang was reeds de kwestie Van ons wij dsch kanaalsysteem. Voor de knapsten in ons landje Een veelkantig zwaar probleem; Maar de groote autokoning Vond het niet van groot gewicht, Komend, ziend en overwinnend Zei hij kortweg: Gooi ze dicht! Henry Ford, je bent een kerel Van talent en groote macht. Jij vooral hebt onze menschheid Grondig aan den rol gebracht; Kom, zoo vaak je daarin zin hebt, Op visite in ons land. Maar van onze waterkwesties Henry, heb je geen verstand. P. GASUS. MRS. BRUCE VERMIST. KARACHI, 6 October (VD.) Er bestaat ongerustheid over het uitblijven van mevr. Victor Bruce, die gistermorgen uit Bushir vertrok voor Jask. Het laatst is haar machine gezien boven Hen jam aan de Perzische Golf. Een hulpexpeditie is op onderzoek uit gegaan. Multatuli Wat WETEN icij eigenlijk van de velen, die door de geschiedenis als uitstekend in deugd of verkeerdheid op den voorgrond worden ge steld? Een daad, een gezegde, eén enkel woord soms Men maakt van een woord een daad, van een daad een persoon, van een individu een geheel tijdperk. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTOBUSSEN. DRIE DOODEN, 28 GEWONDEN. SYDNEY, 6 October (V.D.) Bij Rockdale zijn twee autobussen met elkaar in botsing gekomen. De botsing veroorzaakte een paniek onder de irizittenden, hetgeen tot gevolg had dat er 3 dooden en 28 gewonden, waarvan 8 ernstig, vielen. Sir Sefton Brancker. de verongelukte dirtcteur van den dienst der Centrale Luchtvaart

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1