WONINGBOUW. EEN GEVAARLIJKE ZIEKTE. haarlem's dagblad donderdag 9 october 1930 VIERDE BLAD Hoe 22 sociaal-achterlijke gezinnen wonen zal geleerd worden. 77 woningen voor economisch zwakkeren. Op het terrein tusschen den Harmenjans- weg en den Oudeweg wordt door den Ge meentelijken Woningdienst een groot com plex woningen gebouwd; 77 huizen voor eco nomisch-zwakke ren en 22 huizen voor so- cizial-achterlij ken. Met „economisch-zwakkeren" worden be doeld de menschen die nu in krotwoningen zitten. Zooals men weet gaat de gemeente nu krachtig de opruiming van de krotten ter hand nemen. Er worden op een terrein bij de Weltevredenstraat in Haarlem-Noord ook nog 64 huizen voor tegenwoordige krotbewo ners gebouwd, zoodat dan ruim 150 krot ten en noodwoningen kunnen worden opge ruimd. De raad velde reeds op voorstel van B. en W. het „doodvonnis" over een groot aantal krotten in de oude binnenstad, vooral tusschen de Groote Houtstraat, de Ged. Oude Gracht, de Turfmarkt en de Kamper- en Gasthuisvest, maar er staan er nog honder den op de nominatie om gesloopt te worden. De 77 huizen voor de economisch zwakke ren nabij den Harmenjansweg moesten in twee partijen gebouwd worden, omdat een gedeelte der noodwoningen nog moet blij ven staan tot de bewoners daaruit in de nieuwe huizen kunnen trekken. 34 woningen zijn nu bijna klaar. Enkele huizen worden al afgeschilderd, zoodat de bewoners wel over een maand kunnen komen. Openbare Werken moet evenwel eerst nog eenige straten aan leggen. Nu is het in die omgeving nog zoo ets als een loopgravenoorlog. Wij hebben de huizen bezichtigd en kun nen nu constateeren, dat de Woningdienst uitstekend werk geleverd heeft. Terwille van de bouwkosten konden niet anders dan een kamer-woningen gebouwd worden. Die woon kamer is pl.m. 16 M2. (4.50 bij 3.67 M.) Bo vendien is de keuken zoo ruim, dat bijna van een keuken-kamer gesproken kan worden. Ook is er nog een bijkeuken of waschhok. Boven zijn 3 slaapkamers. Achter elk huis is een tuintje. De menschen die nu in krotten zitten zul len over hun nieuwe woning zeker voldaan zijn. De huurprijs der woningen is nog niet vast gesteld. Vermoedelijk zal die op 5.25 per week komen, maar zeer veel bewoners zullen wel voor een toeslag op de huur in aanmer king komen. De huizen voor de „sociaal-achterlijken" de zoogenaamd on toelaatbaren, zijn van een ge heel ander type. Er is boven de huizen wel een looze kap, maar de bewoners krijgen niet de beschikking over een zolder. Alle vertrek ken liggen gelijkvloers. Er is een kamer van pl.m. 16 M2. oppervlakte (4.35 bij 3.85 M.) en drie kleine slaapvertrekken. Naast de keuken is nog een overdekt plaatsje met een kolen hok. Alleen de woonkamer wordt behangen, de muren der slaapkamers zijn gekleurd. In de kamer is een schouw waaronder een for nuis of een kachel geplaatst kan worden. De menschen die in deze huizen komen moeten leeren hoe zij een huis moeten be wonen. De opzichteres over dit woningcom plex zal de menschen daarbij met raad en daad bijstaan. Het is aan te nemen, dat ver schillende bewoners van deze huizen nu in krotten zitten die onzuiver zijn. Daarom wór den maatregelen genomen, dat niet alleen de meubels maar ook de menschen rein in de hulzen komen. Dan hoopt men, dat zij het zoo plezierig zullen vinden in een hette mooie omgeving te wonen, dat zij zullen me dewerken om het ook rein te houden. Ongetwijfeld zal de opzichteres een zware taak hebben, maar zij staat voor een mooi sociaal werk. De huizen hebben geen zolder omdat die als slaapplaats niet noodig is. De menschen moeten bovendien geen rommel in huis heb ben, alleen de dingen die noodig zijn voor de bewoning, want als men op zolder een soort opslagplaats gaat maken van meubelen die niet gebruikt worden, wordt de reinheid in zulke huizen niet bevorderd. Daarom krijgen de huizen ook geen tuintje, want de ervaring heeft geleerd, dat zulke tuintjes ook slechts voor onoogelijke opslagplaatsen dienen. Wel zijn er eenige ruimten open gehouden voor een gemeenschappelijken tuin of een speelplaats voor de kir-deren. Deze huizen zijn feitelijk bedoeld als een soort doorgangshuis. Als de menschen ge toond hebben een flink arbeidershuis waard te zijn. zullen zij naar een andere woning van de gemeente of van een bouwvereeniging mogen verhuizen. Dan krijgt de opzichteres weer een ander gezin om op te leiden. Bij het complex wordt een klein badhuisje gebouwd (een kuip- en drie dpuchebaden) waarin ook 3 hokjes zijn waar de vrouwen hun wasch kunnen doen. In een drooginrich- ting kan in 5 minuten de natte wasch ge droogd worden, zoodat de vrouwen de wasch droog naar huis kunnen meenemen. In het huisje zijn tevens eenige kamertjes voor de opzichteres en den stoker gemaakt. Dan is er ook nog een klein zaaltje waar ver gaderingen en clubbijeenkomsten gehouden kunnen worden. Het is nog niet precies geregeld hoe de aan te stellen opzichteres moet werken, maar het is aan te nemen, dat zij in dit zaaltje nut tige bijeenkomsten zal houden om vrouwen en meisjes naaien te leeren. Er moet vooral veel waarde gehecht worden aan het op groeiende geslacht. Als de kinderen tot bruik bare en nuttige leden der samenleving op gevoed worden, zal dit huizencomplex dat natuurlijk aan de gemeente geld zal kosten, want vele huurders zullen slechts een gedeelte van de huur kunnen opbrengen, ter wijl de rekening natuurlijk ook nog belast wordt met de exploitatie van het bad- en waschhuis en de salarissen van de opzichte res en den stoker een nuttig effect afwer pen. Dit is een eerste stap die onze gemeente op dit terrein doet. Daarom zullen zeker velen met belangptellng dit werk volgen. De huurders voor deze huizen zijn nog niet aangewezen. Daarmee is de Woningdienst juist in deze dagen bezig. Ook is nu binnen kort de benoeming van een opzichteres te verwachten. KINDERVERLAMMING. Blijkens opgave in de Staatscourant kwam in de week van 28 September tot en met 4 October te Haarlem slechts 1 geval van rood vonk voor en geen enkel van diphtheritis. Het aantal gevallen van kinderverlamming in deze provincie bedroeg 4. in het geheele land 18, zoodat het aantal vrijwel stationnair blijft, vergeleken bij vorige weken. Maandag 13 October a.s. hoopt de heer A. Zeep- vat den dag te herdenken, waar op hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Ne- derlandsche Spoorwegen. DISTRICTS BUREAU VOOR ARBEIDS RECHT „HAARLEM". Dinsdagavond vond in „De Centrale" de vergadering plaats van de commissie van het Districts Bureau voor Arbeidsrecht, welke commissie samengesteld was uit de gedele geerden, aangewezen door den Haarlem- schen-, IJmuider-, Beverwijkschen, Zand- voortschen Bestuurdersbond. Het reglement en de statuten werden over eenkomstig het ontwerp door de commissie goedgekeurd. Voorts werd op deze vergadering tot advi seur benoemd voor arbeids- en kantonzaken den heer F. C. Gies te Haarlem, die een ge lijke functie bekleedde bij den Haarlemschen Bestuurdersbond. Tevens werd de functie van adviseur ingesteld voor arbeidszaken in hoo- ger beroep en plaatsvervangend algemeen adviseur, met welke functie werd belast Mr. H. O. Drilsma, advocaat en pro<\ireur te Haarlem. Als voorzitter der Commissie werd met al- gemeene stemmen aangewezen de heer A. Mars en als secretaris de heer G. Flame- ling Jr. bond voor huispersoneel. EEN ONDERZOEK NAAR LOON- ARBE1DS VOOR WAARDEN. In ..De Centrale werd een ledenvergade ring gehouden vanwege de afdeeling Haarlem van den Bond voor Huispersoneel, ter be handeling van den beschrijvingsbrief voor het op 26 October te houden congres van dezen Bond. Door de vergadering werd besloten nog eenige voorstellen aan het hoofdbestuur te zenden, terwijl als candidaten voor het hoofd bestuur werd aangewezen de voorzitster der afdeeling. Als afgevaardigden naar het Con gres zullen de voorzitster en de secretaresse de afdeeling vertegenwoordigen, terwijl boven dien ook nog een vertegenwoordiger van der. Haarl. Bestuurders Bond het Congres zal bijwonen. Na afhandeling van deze punten werd door den heer A. Mars de wenschelijkheid betoogd, om nu reeds in de afdeeling een onderzoek te doen instellen naar de loon en arbeids voorwaarden van het huispersoneel, opdat de vertegenwoordigers der afdeeling op het con gres, bij het behandelen van het voorstel voor een iandelijke actie, met diverse gegevens kunnen komen. Spreker vestigde er aan dacht op, dat dit onderzoek toch nog om andere reden van groot belang is, daar nogal eens in de pers de klacht wordt vernomen, dat de Hollandsche meisjes niet meer willen dienen en liever naar de fabriek of kantoor gaan. Evenwel wordt, door degenen die aldus redeneeren niet bedacht, dat mede door de slechte loon- en arbeidsvoorwaarden een der gelijke toestand wordt geschapen. Verder werd door den spreker aangedrongen om een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop sommige verhuurkantoren de Duitsche meis jes behandelen. Spreker kwamen namelijk klachten ter oore, dat er kantoren zijn, die aan deze meisjes niet alleen verschillende benoodigdheden, maar ook diverse snuiste rijen als ringen en armbanden enz. op afbe taling verstrekken en dan daarbij zeer hooge prijzen in rekening brengen, waardoor deze meisjes aan handen en voeten aan de eige naren van dergelijke kantoren zouden worden gebonden. De vergadering besloot dit onderzoek in te stellen en alle mogelijke medewerking hieraan te verleenen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct». per recel. FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" groote houtstraat 1691 Vergrootingen Reproducties TELEFOON 13472. HAARLEM Berusting in het Oorlogsgevaar. Een nieuwe Fransche politiek? (Van onzen Parijschen correspondent). Als iemand zou zeggen; f,ik hoep dat er maar weer eens gauw oorlog zal komen", dan zou men hem als gevaarlijk krankzinnig op sluiten. Maar wanneer iemand redeneert zoo als men thans overal hoort praten, dan zegt men: ..dat is een verstandig man. met dien valt ten minste te praten". En wat hoort men overal? Dit; „ja. 't is ontzettend, maar het duidelijk dat een nieuwe oorlog op den duur toch niet, kan uitblijven". Het wordt, gezegd met die kalme berusting, waarmede men ver klaart; „vroeg of laat moeten we allemaal dood, daar is nu eenmaal niets aan te doen. dat weten we van te voren". Dat is de ergste ziekte welke zich bij een volk kan openbaren. Men reageert, niet meer, men verzet zich niet meer met alle kracht tegen deze ontzettende gedachte dat in een toekomst een andere oorlog mogelijk zal zijn. men berust, men legt er zich bij neer dat Stahlhelmen en Zwart- hemden aan de grenzen defileeren. De men schen die tien jaren lang hebben beweerd dat ze tijdig een paspoort zouden aanvragen, voor 't geval 't nog eens zoo ver zou komen, zijn er nu vast van overtuigd dat ze weer. net als in 1914 zullen marcheeren wanneer zulks voor de verdediging van het land wordt geëïscht. Anderen, die minder gauw de gru welen van den oorlog hebben vergeten, die altijd sceptisch hebben gestaan tegenover de Briand-politiek. heffen nu de leuze „veilig heid voor alles" aan. Zie eens de groote eve nementen van de laatste maand; steeds ster ker mobilisatie van het Italiaansche leger aan de Fransche grenzen; Italië trekt zich plotseling terug van de ontwapeningsconfe rentie: we krijgen de meest verontrustende berichten van een wapendepot in Hongarije; Duitschland's nationalistische verkiezingen: proef-mobilisatie in Koblenz: aansluiting van een oud bondgenoot van de Centrale mogend heden door het a.s. huwelijk tusschen de dochter van Emanuel en Boris van Burgarije; Anschlusz-bewegïng in Oostenrijk en Briand die in Genève moet verklaren dat het thans zaak voor ieder is om op zijn eigen veilig heid te letten. Voeg daaraan toe een inspectie reis van Maginot in het Oosten, een dejeuner van Maginot, Tardieu en Poincaré, en ge kunt nagaan dat de toestand verre van roos kleurig is. En men mag in Genève dan wel leuteren over een Stresemann-Stichting. maar dergelijke manifestaties hebben we ook in 1914, even voor het uitbreken van den oorloe gezien. Zoo naief is het volk (gelukkig! niet meer om zich met dergelijke wiegeliedjes in slaap te laten sussen. En wanneer de „man in the street" dan ook de mogelijkheid van een nieuwen oorlog niet alleen niet van de hand wijst, maar die mogelijkheid overweegt en zelfs als vaststaand aanneemt, dan is toch het bewijs geleverd dat die gevaarlijke ziekte al verontrustende afmetingen heeft aange nomen. dat men vereenzelvigd is met het gru welijke denkbeeld. De couranten praten er openlijk over. De menschen, op straat, zoowel als in besloten kring hebben er den mond vol van. In de uitstallingen van de boekhan delaren ziet men meer en meer brochures en boeken verschijnen, met voorspellingen hoa de volgende oorlog zal zijn. Waar iedereen het over eens is dat de volgende oorlog een che mische oorlog zal zijn, een aanval van gassen waarmede niet alleen de combattanten, maar ook de civiele bevolking zal omkomen, daar zijn er nu al die middelen aan de hand doen om dien ellendigen dood te ontkomen. En dat alles verwekt geen paniek-stemming, neen, men aanvaardt het als Iets waaraan men toch niet zal ontkomen. Zie daar waar we be land zijn na twaalf Jaar. Als men rekent, dat zelfs een man ais Edouard Herriot. die dan toch de vredespo litiek van Frankrijk hoeft ingeluid, er van overtuigd is dat het thans voor zijn land zaak is om aan eventueele tragische moge lijkheden te denken, inpiaats van zich blind ie staren op Locarno, dan hoeft men niet te vragen hoe het met dc anderen is gesteld. Men hoeft er zich dan ook niet over te ver wonderen dat Briand bij zijn aankomst aan de Gare de Lyon is uitgehoond door een veel koppige menigte en dat een aanzienlijke po litiemacht is moeten overgaan tot arrestatie van een veertigtal burgers, die al te luid hun misnoegen te kennen gaven over de politiek van Arlstide Briand. En men schuive het ma nifesteeren van die menschen nu niet op re kening van de leiders van de Action Fran chise of op Coty, want wat die veertig de den, dat denken er mlllioenen. Tevergeefs zal men in Frankrijk chauvinisme zoeken; de Franschen hebben te veel geleden en met hun anderhalf millioen gesneuvelden te groote offers gedaan om ook maar met eenige sympathie aan een hervatting van de hos tiliteiten te denken. Maar men heeft de veer kracht om te reageeren verloren, nu de Lo- carnopolitiek niet alleen heeft geleid tot een verslapping van het nationaal bewustzijn, maar ook tot een overmaat van «krachtsbe wustzijn bij de buren, die in de sanctie-po litiek van Frankrijk slechts een zwakte heb ben gezien. Leg hot verdrag van Versailles naast de huidige schuldbekentenis van de overwonnenen, dan ziet ge eerst wat Frank rijk heeft prijsgegeven ter wille van den lie ven vrede. Dc rechtmatige schuldbetalingen zijn er niet alleen aan opgeofferd, maar ook de weerbaarheid. Want alle valsche geruch ten ten spijt, moet nu toch worden gecon stateerd dat het Fransche leger actueel niet beter vcor een evcntueelen oorlog is voorbe reid dan in 1914. De goden behoeden ons voor het experiment, maar wanneer het op het oogenblik tot een conflict zou komen, dan staat het nog te bezien of Frankrijk met zijn ingekrompen dienstplicht met zijn toerus ting (denken wc slechts aan den staat waar in de luchtvaart zich bevindt, en niemand twijfelt er meer aan of het vliegtuig zal een van de allervoornaamste wapens zijn) in staat zou zijn om de grenzen van Vogezen tot aan de Middellandsche Zee te verdedi gen En waarom? Eenvoudig omdat men niet heeft willen gelooven aan zoo iets gruwelijks, omdat men onbeperkt vertrouwen heeft ge had aan de goede trouw van Italië en Duitschland. Wc gelooven dan ook niet dat we ons aan een gevaarlijke voorspelling wa gen. wanneer we zeggen dat een ministe- rieele crisis niet lang meer op zich kan laten wachten Hiermede vertolken we trouwens hetgeen we overal hcorcn zeggen, hetgeen thans overal in Frankrijk wordt gewenscht. Dit wordt beschouwd als de eenige remedie tegen de gevaarlijke ziekte, die ontzenuwing van een volk heet. Maar treurig, diep treurig blijft het dat men tot zulke middelen zijn toevlucht zou moeten nemen. Terwijl men nog in rouw is over de geleden verliezen! HEKRY A. TH. LESTURGEON. Op Vrijdag 10 October zullen de -personeelleden van de N.Z.H.T.M.. die in dit jaar hun 40- of 25-jarig ambtsjubileum bij de tram hebben gevierd, worden gehuldlga in ae Gem. Concertzaal. Een uitgebreid en goed verzorgd feestprogramma waarborgt het welslagen van dezen feestavond. Dit is reeds de vierde maal dat zulk een mcssahuldiging bij de NZ.H.T.M. plaats heeft. De jubilarissen zijn: 1. H. van de Water. Machinist te Hillegom. die 40 jaar in dieiist is. Het 25-jarig jubileum vieren: 2. J. IJsendijk, Haltechef le kl.. Haarlem: 3. P. Th. van Thiel. Remisechef le kl, Haarlem: 4. P. J. Pimmclaar, Controleur le kl.. Haarlem 5. H. M. van den Berg. Controleur le kl. Leiden: 6. Af. Ockelocn. Conducteur. Haarlem; 7. F Af. Souteer. Ambachtsman le kl..-Haarlem; S. P. J. Kleef, Conducteur, Haarlem9. J. van der Molen, Conducteur. Haarlem; 10. P. N. Dirks, Conducteur, Haarlem11. J. van Duivenvoorde, Wagenvoerder, Haarlem; 12. F. Kliek. Ambachtsman 2e kl., Haarlem; 13. H. Hollander, Conducteur. Hillegom; 14. A. van Nadort, Conducteur. Leiden; 15. L. van DorpConducteur, Voorburg16. J. A. A. van acn Burgh, Voorman-Werkplaats, Rijnsburg. VAKSCHOOL VOOR BAKKERS GEZELLEN. Woensdagavond werd in de bakkerij van de Brood- en Meelfabriek aan de Bakenes- sergracht de vakschool voor Bakkersgezellen geopend, welke ook dit jaar weer op intltia- tief van den Alg. Ned Bakkersgezellenboncf - werd georganiseerd. Niet minder dan een 30- tal leerlingen heeft zich voor dezen cursus opgegeven, terwijl nog eenige aanvragen binnen kwamen. Dc leiders van dessen cursus dc heeren Kindcrs. Wilshous en Louwerens, hebben zich belangeloos beschikbaar gesteld, waardoor het mogelijk was het leergeld zoo laag mogelijk te stellen. Onder de leerlingen zijn er vijf welke ook het vorig jaar den cursus hebben gevolgd en die nu bij de klasse „gevorderden" werden ingedeeld. GROENTEMARKT TE HAARLEM. Haarlem. 8 October 1930. Appelen 20—60 cent per K G. Peren 1050 cent per K.G. Snijboonen 2056 cent per K G. Heereboon en 16—26 cent per K.G Tomaten 10—28 cent per K G. Spinazie 0 90—/ 1.25 per kist. Postelein 1—/ 1.25 per kist. Sla 1.502.80 per 100 krop. Andijvie 1.253.60 per 100 struiL Komk. mmers 10—18 cent per stuk. Blocmkooi 6—24 cent per stuk. Roode Kool 5—9 cent per stuk. Groene kool 512 cent per stuk. Gele kool 614 cent per stuk. Knolselderij 3—12 cent per stuk. Wortelen 10—16 cent per bos. Pieterselie 615 cent per bos. Selderij 310 cent per bos. Prei 515 cent per bos.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13