HET MELKBESLUIT. STADSNIEUWS /ÜMtS <kw{ mal iHm* Tiïgaf DE MYSTERIEUSE VERDWIJNING. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 9 OCTOBER 1930 Artikel 31 nog niet tevreden vleesch waren en melk pasteurisatie capaciteit. Van middenstandszijde Is verleden jaar be zwaar gemaakt tegen enkele gedeelten van het Melkbesluit;, welke bezwaren o.rn. tot uiting zijn gekomen in een der vergaderin gen van den Middenstandsraad en bij gele genheid van de behandeling der laatste Staatsbegrooting ln de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het gevolg van een en ander Ls geweest, dat er in artikel 31 van het Melkbeslult een wijziging Ls gebracht, waardoor voortaan Burgemeester en Wet houders de bevoegdheid hebben vrijstelling te verleenen voor den verkoop in melkwinkels om. van vleeschwaren, „indien deze kan plaats vinden zonder schade voor de te ver- koopen melk". Is met deze verruiming be reikt wat de middenstand wenschtc te be reiken? Blijkbaar niet, zooals opgemaakt kan worden uit een missive van dien Midden standsraad van 16 September 1930 aan den MinLster van Arbeid, Handel en Nijverheid, waaruit blijkt, dat men dankbaar is voor de verkregen verruiming van het Melkbesluit, maar zich toch afvraagt, waarom den ver koop van vleeschwaren toch nog een zekere beperking is opgelegd. Aan een dergelijke bel perking kunnen slechts twee argumenten ten grondslag liggen; of motieven van hygiëni- schen aard of een beperking van het aantal personen, die hun bestaan geheel of ten deele vinden in den verkoop van melk en melkproducten. De terzake gegeven voorlich ting van den Hoofdinspecteur van de Volks gezondheid. Dr. J. B. M. Coebergh. had aan vankelijk ten gevolge, dat van de zijde van den Middenstandsraad deze gedeeltelijke verruiming niet meer aan de orde werd ge steld. Inmiddels werden twee omstandighe den bekend, welke een ander licht op deze zaak werpen en oorzaak zijn geweest, dat de passieve in een actieve houding is omgezet De eerste omstandigheid is de toepassing, welke door verschuilende gemeentebesturen aan het. Melkbeslult wordt gegeven en welke in strijd zou zijn met de bedoeling van den Minister. In een schrijven van 1 April 1930. uitgaan de van de afdeeltng Volksgezondheid, wordt nl. opgemerkt; ..Mijnerzijds (d.i. van de zijde van den mlnlster-M) heb ik de totstandko ming van artikel 31. lid 1. onder c bevorderd, teneinde een middenweg te vinden, waarbij met alle belangen zooveel mogelijk rekening wordt gehouden. Met name vleeschwaren zijn, vooral in den zomer, d.i. in den voor de melk gevaarlijksten tijd, verzamelplaatsen voor Insecten, vooral vliegen, die vaak be smetting overbrengen. Is een melkslijtersbe- drijf voldoende ruim en hygiënisch Ingericht dan kan gevaar voorkomen worden. Er zijn evenwel achterlijke bedrijven, waarin datniet mogelijk is; in dié bedrijven zal de verkoop van vleeschwaren} niet kunnen worden toe gestaan. Daarom is het gowenscht., dat Bur gemeester en Wethouders van do gemeente, waarin het bedrijf is gevestigd, in leder bij zonder geval kunnen beslissen of een bedrijf voor vrijstelling in aanmerking komt! Men zou zoo zeggen, dat het bovenstaande aan duidelijkheid niets te wensehen overlaat en dus in elk bijzonder geval overwogen be hoort te worden op een bedrijf al dan niet voor vrijstelling in aanmerking komt. In 's-Oravenhage is men blijkbaar een andere moening toegedaan en voornemens alle binnenkomende aanvragen zonder meer af te wijzen, waarbij de ..Commissie uit den geor- ganiseerden melkhandel" het standpunt in neemt, dat Burgemeester en Wethouders wel bevoegd zijn om ontheffing te verleenen, doch dat het hun tevens vrij staat van de verleende bevoegdheid in 't geheel geen gebruik te maken. Daarbij wordt -- volgens het oordeel van den Middenstandsraad toch wel over liet hoofd gezien, dat een be voegdheid in handen der Overheid als zoo danig, iets anders Ls dan een r.aar den vorm gelijke bevoegdheid in handen van een parti culier persoon, deelnemende aan het rechts verkeer van gewone burgers. Ten aanzien van de Overheid, optredende als zoodanig, geldt toch hier wel de opvatting, dat een recht, (en daarom c;aat het hier) tevens een p 11 e ii t is. Dat beteelcent dus, dat een behoorlijke uitoefening van htc recht me debrengt. dat de Overheid en daartoe lei dende gevallen van dat recht gebruik moet maken. De tweede omstandigheid geldt een op het Melkbesluit gevormd voorschrift in Amster dam, hetwelk bepaalt dat, behoudens onthef fing. de pasteurLseerinrichting van een melk- bcdrijf een capaciteit van 500 L. per uur moet hebben. Uit een terzake gegeven advies van Dr. Coebergh blijkt, dat deze de grens van 500 L. voor de pasteuriseertoestellen „eeniger- mate willekeurig" acht en wordt deze grens uitsluitend gemotiveerd door het feit, dat de controle te uitgebreid zou worden, indien de „bereiding van gepasteuriseerde melk over een zeer groot aantal zeer kleine inrichtingen is verdeeld". Vindt dit motief voldoende grond in de Warenwet? Sociaal economisch beschouwd zou er misschien aanleiding kun nen bestaan om het aantal beoefenaren van een zeker bedrijf te beperken, doch de Wa renwet geeft daartoe zeker geen gelegenheid. Deze wet heeft lechts een doel de hygiëni sche belangen te dienen en de eerlijkheid in den handel te bevorderen. Een goed ingericht bedrijf of een, hetwelk goed ingericht kan worden, mag geen belemmering ondervinden van voorschriften der Warenwet, welke niet aan hygiënische eischen zijn ontleend. Een doeltreffende controle vraagt niet beslist be perking van het aantal. Uitbreiding van het aantal controleerende ambtenaren zou im mers in deze leemte voorzien. Men zou er evenmin toe overgaan om het aantal llmo- nade-verkoopende winkeliers te gaan beper ken, omdat anders de controle op de nale ving van het Limonade-besluit te lastig zou worden. Beide punten zijn van groot middenstands- belang en typische voorbeelden van onjuiste uitvloeisels een er wettelijke regeling. De nei ging die dikwijls bestaat om verder te willen grijpen, dan waartoe men het recht of de bevoegdheid bezit, blijkt uit het bovenstaan de duidelijk. MOLLERUS. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Hagen, Emostraat 2, actetasch met inhoud. Roode Pijlslaan 122, beitel. Booms, Heerensingel 53rood, ceintuur. Rijkers, v. Loostraat 22, idem en cape. Wils- haus, Amsterdamschevaart 190, étui met in houd. v. Dam, Thomsonlaan 57, jonge her dershond. Eggink, Ovërtonstraat 38, herders hond. Rijntjes, Middenweg 73, armband horloge. v. Donselaar, Korteweg 7, muts. Swarte, Anegang 34, magneet. Scholtens, Spaarnwouderstraat 53, muts. Bur. v. Politie. Smedestraat, nummerplaat. Stui. Javastraat 44. portemonnaie met inhoud. De Graaff, Bakkerstraat 2, pakje met inhoud. Prijs, Gen. Cronjestraat 54, kinderportemonnaie. De Vries, Gierstraat 32 rd„ rolletje, v. Boersma, Adr. Loosjesstraat 12, schort. Bur. v. Politie, Smedestraat, sleuteltjes. BEROEP AANGENOMEN. De heer C. J. Kuiper candidaat te Haar lem heeft, aangenomen het beroep bij de Gcref. Kerk te Oost- en West Souburg en bedankt voor Oudega, gemeente Smallinger- land. SCIIUBERT-AVOND GEORGE VAN RENESSE Onder de auspiciën van de Concertdirectie Dr. G. de Koos zal onze landgenoot, de be kende pianist George van Renesse, in samen werking met den pianist Felix de Nobel een Schubert-avond geven in den Stadsschouw burg op Dinsdag 14 October a.s. Voor den kantonrechter te Haarlem dien de Woensdagmorgen, zooals wij reeds in het kort meldden, een zeer belangrijke kwestie, die reeds lang op oplossing wachtte. Het is de Scheepvaart-inspectie reeds ja ren een doorn in het oog geweest, dat de Urker visschers blijven varen met schepen, die niet geheel voldoen aan de wettelijk ge stelde eischen van veiligheid. Geruimen tijd heeft de inspectie kleine verzuimen in deze oogluikend laten passeeren, omdat het dezen rijksdienst allerminst te doen is om den visschers hun moeilijke broodwinning nog te verzwaren. Toen echter twee jaar geleden de U. K. 169 met man en muis verging en er op ds Schelde ook een ernstig ongeluk gebeuTde met Arnemuldensche visschers achtte de Scheepvaartinspectie toch den tijd gekomen om in te grijpen, vooral daar de visschers, althans de Urkers, weigerachtig bleven om uit zich zelf eenige verbetering in het be veiligingsmateriaal aan te brengen. En zoo is dan de inspectie in de vierde afdeeling er toe overgegaan om Woensdag een achttal schippers voor den kantonrechter te brengen. Zij stonden terecht wegens het niet vol doen aan de bepalingen van de schepenwet 19<<9 en overtreding van de Zee-ongevallen wet. Hun was ten laste gelegd te IJmuiden bui tengaats te zijn gevaren zonder dat aan boord de bij de schepenwet voorgeschreven materialen aanwezig waren en zonder dat zij in het bezit waren van een tot het uitvaren benoodigde vergunning van de Scheepvaart inspectie welke verleend wordt indien voor de opvarenden een verzekering is gesloten inge volge de Zee-ongevallenwet. De Scheepvaartinspectie heeft groote moei te gehad om de betreffende overtredingen te constateeren, aangezien de Urkers zich op allerlei wijzen verzetten. De overtreding kan eerst waargenomen worden, wanneer gecon stateerd is, dat de schipper zich buiten de lijn tusschen de uiteinden van de pieren te IJmuiden begeeft en de schippers hebben getracht deze waarneming onmogelijk te maken door niet via IJmuiden uit te varen, maar de gaten tusschen de Waddeneilanden te kiezen, of kalmweg op de Zuiderzee te blijven! Blijkbaar ziet de koppige Urker liever zijn bedrijf benadeeld, dan dat hij toegeeft aan de wettelijke bepalingen. Intusschen is bij de behandeling van de zaak gebleken, dat hij van verzekering niet geheel afkeerig is, aangezien de schippers hun ondergeschikten verzekerd hebben in gevolge de bepalingen van de Ongevallenwet. De getuige-vei'balisant de heer D. Bak ker adjunct-inspecteur van de Scheep vaart, in de vierde inspectie ter standplaats IJmuiden, aan wiens doorzettingskracht het voor een groot deel te danken is, dat deze zaak gerechtelijk uitgemaakt kon worden, lichtte echter toe, dat deze verzekering niet voldoende is, aangezien de uilkeering inge volge de zee-ongevallenwet hooger is. Wel merkwaardig is in deze zaak, dat de Rijksverzekeringsbank medewerkt tot het sluiten van de assuranties inzake de Onge vallenwet, welke wettelijk niet voldoende zijn. Als getuige trad in enkele gevallen op de heer N ij n t j e s, voorzitter vair de schip- persvereeniging Urk. Uit zijn mededeelingen bleek, .dat de vereèniging in een conferentie met den hoofdinspecteur voor de scheep vaart en den minister de toezegging gedaan heeft, dat de schippers zich thans zullen aansluiten bij „Zee-risico", een semi-offi- cieele verzekeringsinstelling, die hun perso neel verzekeren zal volgens de voorwaarden, genoemd in de zee-ongevallenwet. Het O. M,, waargenomen door mr. B. van den Burg, eischte tegen vijf schippers, wien ten laste gelegd was overtreding van de schepenwet, een geldboete van 20.— of 10 dagen en tegen de drie anderen, die terecht st-onden wegens overtreding van de zee ongevallenwet een boete van 10 of 10 dagen. Het O.M. beschouwde dit als zeer lage boeten, aangezien de- maximumboete 2000.- bedraagt. Het komt er echter voornamelijk op aan om de aandacht van de schippers op hun verplichtingen te vestigen. De ambte naar zeide tot den voorzitter van de schip- persvereeniglng, dat het hem waarschijnlijk niet zal meevallen, wanneer hij de zaak doorzet en over een jaar het eindarrest heeft. De kantonrechter vereenigde zich met de zienswijze van liet, O. M. en vonniste con form den eisch. NOORD-HOLL. VEREENIGING „HET WITTE KRUIS". VOORTZETTING ALGEMEENE VERGADERING. Te circa 2 uur Dinsdagmiddag werd de 73ste algemeene vergadering van de Noord-Hol- landsche vereeniging „Het Witte Kruis", wel ke in de tuinzaal van het Concertgebouw werd gehouden, voortgezet. De waarnemende voorzitter deelt mede. dat het voorstel van het hoofdbestuur om met afwijking van artikel 6 van het huishoude lijk reglement in de vacature van voorzitter tijdelijk te voorzien door aanwijzing ais zoo danig van mr. L. G. van Dam, thans advi- seerend lid van het hoofdbestuur, is ingetrok ken. Vervolgens komt aan de orde een voorstel van de afdeeling Haarlem, waarin het hoofd bestuur verzocht werd een onderzoek te willen instellen naar de mogelijkheid van ccntralen inkoop van verplegingsartikelen en eventueel andere behoeften. Het hoofdbestuur willigt dit verzoek in. Hierna komt in bespreking het rapport van het hoofdbestuur omtrent verzekering van het personeel in dienst van de afdeelingen. De heer Kloosterboer, deskundige van de Pensioens-centrale beantwoordt hierbij de aan het bestuur gestelde technische vragen. De heer Modoo (afdeeling Haarlem) zegt, dat het voorstel van het hoofdbestuur is voortgekomen uit een door de afdeeling Haarlem aan het hoofdbestuur gedaan ver zoek. Hij is van meening. dat er een mis verstand dreigt te ontstaan. De afdeeling Haarlem had een uniforme pensioensregeling voor het personeel van „Het Witte Kruis" wil len treffen, voor de geheele provincie. De heer Modoo verzoekt aanhouding van het punt. Mr. Van Dam zet het standpunt van het hoofdbestuur uiteen en geeft de afdeeling Haarlem in overweging het volgend jaar met haar verzoek te komen. Naar aanleiding van dit rapport, deelt het lid van het hoofdbestuur, dr. Th. W. Beeker nog mede. dat de provincie in de toekomst vermoedelijk de helft van de f 3000.zal bij dragen die jaarlijks aan premie moet worden betaald, willen de afdeelingen haar wijk verpleegsters op 55-jarigen leeftijd pensi oeneeren. De afdeelingen, die bij de wijkverpleging aangesloten zijn. zullen echter de andere helft moeten bijdragen". Nadat enkele afgevaardigden nog het woord hierover hebben gevoerd, wordt het rapport van het hoofdbestuur goedgekeurd. Rondvraag. De afgevaardigde van de afdeeling Sijbe- karspel vraagt waarom de vergadering te Haarlem is gehouden en niet te Amsterdam, dat voor de meeste afdeelingen veel gemak kelijker te bereiken is. Bovendien is de al gemeene vergadering eenige jaren geleden ook reeds te Haarlem gehouden. De voorzitter zegt, dat de zalen in Am- sterdam duurder zijn en bijna alle een 'slechte acoustiek hebben, in tegenstelling met die in Haarlem. De afdeeling Uitgeest zou gaarne In het vereenïgingsorgaan de notulen van iedere be stuursvergadering opgenomen zien. Ook dringt deze afdeeling er bij het hoofdbestuur op aan een regeling te willen treffen, dat alleen de officieele afgevaardigden op de algemeene vergadering het woord mogen voeren. De afdeeling Alkmaar vestigt de aandacht op de wenschelijkheid van plaatsvervangende leden van het hoofdbestuur en noodigt het hoofdbestuur uit op de volgende vergadering met zoodanig voorstel te komen. Ditvoorstel wordt in handen van het hoofdbestuur gesteld om prae-advies. Hierna deelt de afgevaardigde van de af deeling Heer Hugowaard onder applaus van de aanwezigen mede, dat de heer Spierings bericht heeft gezonden zijn benoeming als lid van het hoofdbestuur aan te nemen. Mr. Van Dam stelt de vergadering voor na afloop der bijeenkomst een bezoek te brengen aan het nieuwe, zoo schitterend ingerichte badhuis aan de Van Egmondstraat. Vervolgens spreekt de afgevaardigde der afdeeling Sijbekarspel een woord van waar deering voor den heer Stieler, die voor het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. tegen Rheumatiek, Ischias, Spit, Influenza, Jicht, Griep, Spierpijn, Hoofd- en Zenuwpijn TÓGAL-tabletten bij alle apeth. en drog. h tO.SO en f2.—. Voor langere kuren in kliniekverpakking f 8.75 (veel voordeeüser ïn 't gebruik) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per rege!. DEKENS Extra zware wollen dekens, groote maat 230 x 190 Fl. I©. 3 Dig. zwaar gevuld met gegarandeerd prima ¥«*3 KJK^L»LiyiQlll java kapok. Linncn damast Huis-, salon-, slaapkamermeubelen, enz. Alles met 3 jaar schriftelijke garantie. NEDERLAND8CHE MEUBELINDUSTRIE „NEMI" Modelkamers voor Haarlem: KONINGINNEWEG 18, Tel. 12868, FEUILLETON 16) „En bijna aan 't eind", vlei Klrk ln. „Dat heeft, hij me nog verteld.' Miss Morrow knikte. „Bijna aan 't eind wat beteekende dat? Had hij Evc Durand ge vonden? Was htj op 't punt om haar identi teit te openbaren? En was cr iemand Eve Durand of een ander die vast besloten had dat hij dat nooit zou doen? Zoo besloten in derdaad. dat hij of zij niet tegen een moord zouden opzien om hem 't stilzwijgen op te leggen?" .Dat ls alles heel duidelijk uitgedrukt," zei Chan goedkeurend. „O. maar 't is in 't geheel niet duidelijk. Stond Hilary Gait's vermoording eenlgsztns In verband met 't verdwijnen van die Jonge vrouw in Peshawar? De fluweelen pantoffels waar zijn ze nu? Nam de moordenaar van Sir Frederic ze mee? En, zoo Ja, waarom?" „Er ontstaan een menigte vragen." gaf Chan toe. „U zult, te zijner tij J, de antwoor den wel vinden." „We krijgen ze nooit, zonder uw hulp", zuchtte 't meisje. Chan glimlachte. „Wat klinkt uw vleierij lief." HIJ ging voort: „Ik onderzocht 't kan toor gisteren avond niet meer. Maar Flannery deed 't wol. Wat vond hij? Aanteekeningen? Een notitieboek0" „Niets", zei Klrk. „wat iets met 't geval had te maken. Niets waarin Galt of Eve Durand voorkwamen. Chan fronste z'n voorhoofd. Toch hield Sir JTcdcric ongetwijfeld aanteekeningen. Waren die de prijs waarnaar de moordenaar zoo in tens had gezocht? Ongetwijfeld. Vond hij of zij ze dan? Dat zou waarschijnlijk tijken, mits „Mits wat?" vroeg 't meisje vlug. „Mits Sir Frederic ze op 'n veilige on ver wijderde plaats had gedeponeerd. HIJ ver wachtte misschien cr van ontlast tc zullen worden. Misschien heeft hij een val geplaatst door 'n onbeduidend papier. Hebt u z'n per soonlijke eigendommen in de slaapkamer onderzocht?" „Alles." verzekerde Klrk hem. „In 't bureau, beneden, waren eenige krantenknipsels 'n relaas van eenige andere vrouwen <jie 's nachts verdwenen warer.. Sir Frederic maakte blijkbaar van dergelijke gevallen z'n stokpaardje." „Andere vrouwen?" Chan dacht na. „Ja. Maar Flannery meende dat die uitknip sels niïts beteekenden, en ik geloof dat hij gelijk had." „En 't uitknipsel omtrent Eve Durand. ls dat in Sir Frederic's portemonnaie geble ven?" vervolgde Chan. „Allemachtig Kirk keek Miss Morrow aan .Daar heb ik heelemaal niet aan gedacht! Het uitkifipsel was er niet meer in!" Miss Morrow's donkere oogen drukten mis noegen uit. „O, hoe dom! 't- Was verdwenen, en 't feit heeft geen indruk op me gemaakt! Ik vrees dat ik slechts 'n arme, zwakke vrouw ben." „Kalmeer u", zei Chan sussend, .,'t Is een punt om over te denken, dat is alles, 't Toont aan dat de verdwijning van Eva Durand den moordenaar na aanging. U moet dus cher- cher la femme. Begrijpt u me?" „De vrouw opsporen." zei Miss Morrow. „Zoo is 't. En, in zoo'n geval, zal een vrou welijke jager beter zijn dan een mannelijke. Laat ons eens denken aan gasten op partij. Mr. Kirk, u hebt verteld, dat er eenlgen bij URKERS DIE NIET AAN DE WET WENSCHEN TE GEHOORZAMEN BELANGRIJKE PRINCIPIEELE ZAAK VOOR DEN KANTONRECHTER. waren die Sir Frederic u verzocht had te willen ultnoodigen. Wie waren dat?" „De Enderbys", antwoordde Kirk prompt. „Ik kende ze niet. maar Sir Frederic wilde ze gaarne ontmoeten." „Dat is van veel belang. De Enderbys. Mrs. Enderby was den heelen avond erg opgewon den. Angst voor duisternis, zou ook kunnen beteckcr.cn angst voor iets anders. Is 't zoo onmogelijk dat Eve Durand, met 'n nieuwen naam, bigamie pleegt?" „Maar Eve Durand was oen blondine", bracht Miss Morrow hem in herinnering. „Ah. ja. en Eileen Enderby heeft haar als nacht. Ls, heeft men me verteld, iets wat makkelijk kap veranderd worden. De kleur van haar kan veranderd worden, maar de kleur van oogen dat is iets anders. En Mrs. Enderby's oogen zijn blauw en staan vreemd bij ravenzwarte haren". „U ontsnapt nooit iets, is 't wel?" zei Kirk lachend. „Mis. Enderby gaat naar tuin ziet man in branduitgang dat zegt ze tegen ons. Maar ls 't werkelijk zoo? Of weet ze dat haar man. terwijl hij 'n cigarette op de trap rookte, niet zoo geheel werkeloos ls gebleven? Is man in brandgang een mythe van haar vinding, om haar echtgenoot te beschermen? Waarom zijn er roestvlekken op haar Japon? Van 't leunen in te groote opgewondenheid tegen 't tuinhek, nat van avondmist of door 't klimmen van haarzelf naar brand uitgang. U begrijpt waar ik heen wil? Welke andere gasten verzocht Sir Frederic?" „Hij vroeg me om Gloria Garland uit te noodigen," zei Kirk, na een oogenblik nage dacht te hebben. Chan knikte. „Dat verwachtte ik wel. „Glo ria Garland dat ls geen naam die men heel gauw krijgt. Klinkt wat gemaakt. En Australië is zoo op de kaart geplaatst, dat 't een geschikt einde van een reis van uit Pesiiawar zou kunnen zijn. Blond, blauw- oogig. breekt ze haar collier op de trap. Toch ontdekt u een parel onder 't bureau in 't kan toor". Miss Morrow knikte. „Ja, Miss Garland, is .zeker een van de mogelijkheden." „Dan blijft er nog over." vervolgde Chan", Mrs Tupper-Brock. Een «enigszins donkere dame maar, wie weet? Had Sir Frederic niet om haar tegenwoordigheid gevraagd?" „Neen, ik denk niet dat hij van haar be staan afwist", zei Kirk. „Ja? Maar 't is verstandig, in ons vak. Mtss Marrow, dat zelfs de kleinste onwaarschijn lijkheden worden bestudeerd. De menschen struikelen over keisteenen, nooit over bergen. Vertel me eens, Mr. Kirk. was kolonel Beet ham ook 't idee van Sir Frederic?" „In 't geheel niet. En nu ik er aan denk, Sir Frederic leek wat verslagen, toen hij hoorde dat Beetham ook kwam. Maar hij zei niets." „We hebben nu den grond omgeploegd. U hebt. Miss Morrow, nu drie dames die u ern stig kimt bestudeeren Mrs. Enderby, Miss Garland en Mrs. Tupper Broek. Allen van zoowat gelijken leeftijd, zoover 'n eenvoudig man dit kan nagaan, in deze dagen van schoonheiclsinrlchtingen met hun betoove- rende streken. Deze enkel van 't diner .Dn een bulten 't diner om", voegde 't meis je er, tot Clian's verrassing, aan toe. „Ah. op dat punt. ben ik heelemaal on wetend," zei hij veriegen. „U herinnert zich, dat de man. die de lift bedient, sprak over 'n meisje op 't kantoor van de Calcutta Importers, werkzaam op de twintigste verdieping eene miss Lila Barr? Ze was daar gisteravond werkzaam." Ah. ja. knikte Chan. „Welnu, een verslaggever Rankin, van do Globe kwam me eenige minuten geleden opzoeken. Hij zei. dat den vorigen avond, eergisteren, hij Sir Frederic, nog al laat in laatst de algemeene vergadering leidde, voor het belangrijke werk, dat hij ten dienste der vereeniging heeft verricht. De heer Westendorp (Haarlem) betreurt het d.at vele afdeelingen niet verschenen zijn en verzoekt het hoofdbestuur de afdee lingen te willen aansporen vooral op de al- meene vergaderingen aanwezig te zijn. Spr. merkte voorts op. dat een der oudste leden, de heer WestermannHolstein de vergadering heeft bijgewoond en besluit met een harte lijke toespraak tot den scheidenden voorzitter. Cok dr. Nfemeycr brengt een woord van hulde aan den heer Stiler. Nadat ten slotte de voorzitter van de Zuid- Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis" nog gesproken heeft, spreekt de heer Stieler het slotwoord, waarin hij dank brengt voor het tot hem gesprokene. DALENDE EXPORT VAN BEVOLKINGS RUBBER. In September bedroeg de uitvoer van be- volkTngsrubber. naar Aneta uit Bandjermas- sin meldt, 1261 ton, hetgeen de helft is van den uitvoer in Maart van dit jaar. DE „NEDERLAND-EXPRESS". De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip „Christiaan Huygens" zal Woensdagmorgen 8 October te 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Donderdagmorgen te 9.50 uur te Den Haag (Staatsspoor) te 936 uur Amsterdam (W. P.), te 9.53 Amsterdam (Centraal Station), te 10.01 Rotterdam (Maas). GESCHIL IN DE JOURNALISTIEK BIJGELEGD. Verleden jaar is een conflict ontstaan tus schen ds Nieuwe Rotterdamsche Courant en het bioscoopbedrijf. De bioscoopdirecteuren onthielden het blad advertenties, omdat zij het niet eens waren met de critiek in de recensies van de N.R.C. geleverd. De directie van het Rotterdamsche orgaan wenschte zich echter natuurlijk in geen en kel opzicht in haar zeggenschap over het redactioneele gedeelte te laten beïnvloeden en gaf niet toe. Hiermee was een in de geschiedenis der Nederlandsche dagbladpers belangrijk conflict geschapen. Een geschil, dat thans dank zij het belangeloos 'bemiddelend optreden van de directie van de „Groene Am sterdammer", mr. M. Kann opgelost is. De relaties met de leden van den Ned. Bioscoopbond zijn hervat, waarbij de courant de onafhankelijkheid in haar oordeel vol komen handhaaft. (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) PA VAN DER STEUR. HIJ KREEG OP ZIJN 65.ten VERJAARDAG BIJNA 29.000. Onze oud-stadgenoot, de heer Joh. v. d. Steur, directeur van het Opvoedingsgesticht „Oranje Nassau" te Magelang, schrijft ons o.a.: De 65ste verjaardag is achter den rug en ik ben heden klaar gekomen met de optel lingen. Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat de inzameling ons in de kas bracht 28.936,38. Ik heb van dit geld in veiligheid gebracht voor 't Studiefonds 25.000.— in deposito. Dat geld is dus veilig en geeft één duizend gulden rente per jaar ten behoeve van kinderen, die vooruit willen en kunnen. Wat erg mooi is, ja treffend, dat is dat dit geld niet bij elkaar gebracht is, althans het meeste niet, van, of door kapitalisten, maar door de menschen, die het eerst met handenarbeid hebben moeten verdienen. Het feit, dat ik 53 folio's kasboek ermede gevuld, heb, is bewijs genoeg, dat het met kleine bedragen bij elkaar kwam. Het kwam van de Noordpunt van Atjeh tot de Noordpunt van Menado. Het kwam mede uit steden en dorpen uit Nederland, door matrozen en mi litairen, door de kleine en middelmatige cul tuuremployés, die zulk een moeilijken tijd doormaken, door officieren en ambtenaren, commiezen, klerken en schoolkinderen, ja zelfs door 112 Nederlanders in China, elk 65 cent. Spoorpersoneel, mijnpersoneel, veemperso- neel, ook olie- en suikermenschen, alles heeft medegeholpen en ik kan niet anders clan hartelijk danken. De nieuwe autobus is be steld en 't geld ligt klaar om te betalen. Ve len hebben mij gezegd, als ik 70 j;»ar ben, moet ik zeventig centen vragen en één stuur de 100 centen in een papiertje en schreef een symbool dat u honderd jaar worde. het kantoor heeft opgezocht. Net toen hij bij de deur was, kwam er een meisje uit, dat huilde. Rankin zag haar heur oogen afvegen en in de kamer van de Calcutta Importers verdwijnen. Een blond meisje, heeft hij ge zegd." Chan's gezicht stord ernstig. ..Een vierde dame die uw vriendelijke belangstelling eischt. 't Geval breidt zich uit. Zooveel te doen. en u in het midden er van. als een pa rel in een modderpoel." Hij stond op. „Het spijt me, maar de „Maui" zal wel aan haar anker trekken...." „Nog een ding", verzocht het meisje. „Gis terenavond hechtte u veel waarde aan dat jaarboekje van de CosmopolitLschc Club, naar Sir Frederic. U scheen het heel belangrijk te vinden". Chan haalde z'n schouders op. „Ik vrees, dat ik in 'n plagerige bui was. ïk dacht dat 't het moeilijkste raadsel was van de heele zaak. Daarom was ik laag genoeg om 't ka pitein Flannery onder 't oog te brengen. Wat 't beteekende weet ik niet. Ai-me kapitein Flannery zal 't cok nooit begrijpen." Hij keek op z'n horloge. Het meisje stond op. Ik wil u niet langer ophouden," zuchtte ze. ,Jk heb het heel druk. maar 't lijkt wel alsof ik u niet kan laten vertrekken. Als u cr niets op tegen hebt breng ik u nog naar de aanlegplaats. Misschien komt me onderweg nog iets in de gedachten." „Wie ben ik" zei Chan met 'n glimlach, „dat ik zoo'n buitengewone eer verdien? U ziet me sprakeloos van verrukking. Mr. Kirk „Oh. ik ga mee", zei Kirk. „Ik houd er altijd zoo van om 'n schip te zien wegvaren. De Heer heeft bedoeld dat ik een reizend han delsman zou worden." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6